Conan z Cimmerie, svazek I. (varianta B)

4.3 (4.2) | Argo | dobrodružný, fantasy | série Argomiks

Ambiciózní projekt, který přinese komiksové adaptace více než tuctu nejznámějších povídek mistra hrdinské fantasy R. E. Howarda, viděných očima vynikajících francouzských kreslířů mladší generace. V tomto jeho prvním svazku najdete povídky Královna černého pobřeží, Černý kolos a Za Černou řekou.

Scénář:
Vincent Brugeas, Mathieu Gabella, Jean-David Morvan
Kresba:
Pierre Alary, Anthony Jean, Ronan Toulhoat
Lettering:
Alena Tejnická (Sarah)
Barvy:
Anthony Jean, Sergio Sedyas, Ronan Toulhoat
Překlad:
Richard Podaný
Redakce:
Erik Lukavský
Obálka:
Ronan Toulhoat
Námět:
Robert E. Howard

Varianty:
Conan z Cimmerie, svazek I. (varianta A)
Conan z Cimmerie, svazek I. (varianta B)
Conan z Cimmerie, svazek I. (varianta C)

Obsahuje tři původně samostatné alba (La Reine de la Côte noire, Le Colosse noir, Au-delà de la rivière noire) v jedné knize.

Vyšlo jako 9. svazek velké řady edice Argomiks

Rok a měsíc vydání: listopad 2018 | ISBN: 978-80-257-2657-0 | Vydání: 1. | Vazba: vázaná v pevných deskách | Formát: 228 × 320 mm | Počet stran: 184 | Tisk: barevný | Cena v době vydání: 598 Kč | Název originálu: Conan le Cimmérien #01: La Reine de la Côte noire, Conan le Cimmérien #02: Le Colosse noir, Conan le Cimmérien #03: Au-delà de la rivière noire | Vydavatel originálu: Glénat, 2018

Obálka
Ukázka
Ukázka
Ukázka
Ukázka
Ukázka
Ukázka
Ukázka
Ukázka
Ukázka
Gmork
Gmork | 13.12.2018 | Conan z Cimmerie, svazek I. (varianta B) |

Mám sice radši jiný druh fantasy, komiksy/knihy kde je méně svalů a dvojmetrových mečů. Z komiksů třeba Servitude, Hvězdný zámek nebo Pláště a tesáky, z knížek Archiv Bouřné záře nebo Kronika Královraha apod., proto jsem u Conana dlouho otálel, pro mě je to dnes už přece jen fantasy důchodce. Ale nakonec mi ty přímočaré heroic příběhy přišly k duhu. Člověk si potřebuje občas odpočinout. Takže moc díky, Argo, tohle by tu nikdo jiný nevydal.

George Walker Bush
A George Walker Bush | 13.12.2018 | Conan z Cimmerie, svazek I. (varianta B) |

Civilizace je jen souhra náhod. Nakonec vždycky zvítězí barbarství.

Píšu to k červené variantě, protože tu jsem četl, ale sáhl jsem po ní zcela náhodou. Kdybych si měl vybrat tu, která se mi nejvíce líbí, tak asi zelená (varianta C). Ale to je jedno. Louza se pustil do srovnání s Buscemou, ale mám pocit, že tady autoři nezaostávají. Tedy až na druhý příběh začínající tak trochu horymírovsko-šemíkovsky, který mě vůbec nebavil tím, jak byl napsán (zadaptován?), a už vůbec ne kresbou. Ne snad tím, že by se mi nelíbila, ona by se k jinému příběhu třeba hodila, ale ke Conanovi rozhodně ne.

Je to na první pohled trochu svalnaté fantasy plné sexu, ale to je jen taková ozdoba okolo, ve skutečnosti mě nesmírně fascinují Howardovy světy a geografie, baví mě ji poznávat skrze příběhy a nořit se do ní. Je to skutečně tak půvabné, že chci skutečně zjistit, zdali jsou i knižní předlohy tak dobře napsané. Já si to snad i přečtu, to což mě v životě předtím nenapadlo.

Jinak fakt nepochopím, že ta pevná vazba, skoro netknutá, způsobuje, že jsou všechny růžky hned odřené a bílé. Ale to je jen taková malá vada na kráse.

Celkový dojem: 80%

Norri
Norri | 26.11.2018 | Conan z Cimmerie, svazek I. (varianta C) |

Evropské adaptace Howardových povídek o Conanovi zcela splnily moje očekávání. Všechny tři scénáře se velmi věrně drží svých předloh a nedělají z Conana něco, co není. Přesto je ve všech z nich vidět rozdílný rukopis jejich scénáristů. Zábavná je rozdílná kresba každého z příběhů a rozdílný vzhled Conana. To je rozhodně jeden z velkých bonusů knihy. Ačkoliv mám svou vlastní představu, jak by Conan měl vypadat, tak se mi všechny tři předložené interpretace líbily. Pochválit musím taky Argo a Richarda Podaného za jejich přístup k překladům - kde to šlo, tam použili překlady Honzy Kantůrka. Více jsem se rozepsal tady: http://vlcibouda.net/komiks/conan-z-cimmerie-1

Ricky Gervais
Ricky Gervais | 23.11.2018 | Conan z Cimmerie, svazek I. (varianta B) |

Není to klasickej kánon, ale je to dobrý. Zvlášť ty tři rozdílný typy Conana.

Ter
Ter | 20.11.2018 | Conan z Cimmerie, svazek I. (varianta C) |

Áno, nie je to "big" John Buscema a to je len plus. Tri klasické Howardove poviedky v troch rôznych prevedeniach (teda najmä vizuálnych) robia túto knihu jedinečnou. Každý z troch ilustrátorov má svoj rukopis a aj Kráľovna Čierneho pobrežia má svoje čaro, hoci s "Za Černou řekou" je predsa len iné kafíčko. Keby autor zvolil pri Kráľovnej Čierneho pobrežia temnejšie farby, aj jeho kresba by inak vyznela. Bonusové články na konci knihy super. Formát super. Obálka super. Jediné čo ma sklamalo bol papier - presnejšie, že nie je taký, aký má Lady Mechanika. Ale chápem, Conan má viac strán ako Lady Mechanika a tým papierom by sa nevyhnutne navýšila aj cena (mne osobne by to nevadilo), ale(bo) v Argu (aj) chceli, aby mali ich komiksy rovnakú hrúbku a tiež preto museli zvoliť nižšiu gramáž papiera. Táto malá chybička krásy však neznižuje (moju) radosť z tejto knihy a už sa teším na ďalšie dve.
PS: V druhej knihe budú poviedky "Dcéra pána mrazu" a "Šarlátová citadela". :)

louza
louza | 14.11.2018 | Conan z Cimmerie, svazek I. (varianta C) |

Tak tohle není John Buscema. Na druhou stranu evropákum nelze upřít snahu s jakou se amerického fenoménu zhostili. Projekt zpracovat klasické Howardovy povídky do komiksu určitě nepadá na scénáři, protože se všichni zúčastnění drží textové předlohy co nejpevněji a taky si hned z kraje strategicky vybrali to nejlepší co Conan vůbec nabízí. Rozhoduje tedy kresba. Tu má Toulhoat v Černém kolosu překvapivě kvalitní a stylizovanou. Pracuje s rozmáchlými panely, ale umí i krásně prokreslit postavy. Je to taky jediná z knih, která by patrně snesla odbarvení a mohla fungovat možná i lépe než barevná verze. Výborná věc. Nejlepší v knize. Královna černého pobřeží je bez diskuse Conanův nejlepší příběh, který Alary trestuhodně nevytěžil. Ba co víc. Totálně zprznil svojí evropsky laděnou karikaturou. Buscemův příběh ze semicovské řady zůstává těžce nepokořen. Darmo mluvit. Hnus. To Jeanovo Za čenou řekou je úplně jiná káva. Vizuálně mnohem vděčnější zpracování jde do perfektního řemeslného detailu a je opřené o pěkné decentní colorování i když nezapře jistou dávku evropské komiksácké stylizace v obličejích postav. Většině běžných čtenářů tohle sedne asi z celé knihy nejvíc což je vidět i z průzkumu obálek. Osobně za umělecky nejhodnotnější pokládám Černý kolos (i když pravda, obálku mám zelenou :-) ), který má přesah a není to jen (s)prostá komiksárna. Všechny knihy v originále vyšly i v černobílé verzi (jejichž absenci bych Argu nevyčítal), ale tipuji, že skutečně fungovat z nich bude dobře jen jediná. Velká škoda je výtečných doslovů Patrice Louineta na konci každé z povídek z nichž se do českého vydání zachovalo jen torzo. Vzhledem k tomu, že kniha opět nemá lakované stránky jako Lady Mechanicy, byť všechny obálky s parciálním lakem jsou pravda nádherné, se zdá, že šuldové z Arga tady něco systematicky šulí.

Kazumaki
M Kazumaki | 8.11.2018 | Conan z Cimmerie, svazek I. (varianta A) |

Tým A. Protože mi nejvíc evokuje Frazettovy epické malby. C mi přijde moc warcraftovské a B zase moc temné. Ale na tom nezáleží. Každému dle chuti.
Obálky reprezentují jednotlivé příběhy obsažené v knize a každý z nich je vytvořen jinými autory.
Líbí se mi variabilita kresby. Všichni autoři si dali záležet na panelování a je radost pohledět na kontrasty, detaily i barvy. Jsem rád, že to nemá malý formát. Conan se povedl a i děj je docela zábavný.
Nejvíc se mi líbil druhý příběh Královna černého pobřeží včetně hravé kresby (Conanova spřízněná duše) a třetí Za Černou řekou (Conan v džungli) díky mnoha detailům vegetace; první Černý kolos má spektakulární scenérie a precizní kresbu, ale zase se jejím prostřednictvím nejvíc přibližuje těm klasickým francouzským komiksům - tu ať si každý rozhodne sám o preferencích.
Vzadu je obrazová i textová příloha obsahující seznámení s Howardem i Conanem a mj. jsou k vidění i všechny obálky k příběhům.
Za mne spokojenost.

Radek Blacksad
Radek Blacksad | 8.11.2018 | Conan z Cimmerie, svazek I. (varianta C) |

Tak tu máme francúzskeho Barbara Conana s jednou z najkrajších komiksových obálok (mám zelenú) a kniha obsahuje 3 veľmi známe čierne poviedky rôznej kvality.

Černý kolos - V tomto komikse prvý a aj najlepší príbeh s veľmi podarenou kresbou. Jeho prvá polovica je možno až príliš ukecaná a tie dialógy sú celkovo veľmi jednoduché a málo zaujímavé, ale druhá polovica s prípravou na vojenský stret je pútavá a gradácia príbehu funguje výborne. Príbeh vrcholí niekoľkostranovou epickou bitkou, ktorá je úžasne nakreslená a hlavne vďaka nej som si komiks už párkrát aj po dočítaní znovu otvoril. 4/5*

Královna černého pobřeží - Druhý príbeh je jednoznačne najslabší. V prvom rade má naozaj slabú kresbu, síce je štýlová, ale po tom prvom príbehu sa na ňu takmer nedá pozerať a som veľmi rád, že tak nevypadá celý komiks. Scenár zo začiatku nie je na zahodenie, hlášky, humor, ale celý príbeh je neskôr vlastne zameraný len na 2 postavy a finále s lietajúcou opicou je oproti tej epickej bitke z prvej poviedky naozaj žalostné. 2/5*

Za Černou řekou - Znovu veľmi vydarená kresba v tajomnom a na nepriateľov bohatom prostredí. Je len veľká škoda, že sa ten príbeh odohráva len na tých 46 stranách, lebo je to príliš skratkovité a viacero veľmi zaujímavých nepriateľov či bojových scén je kvôli tomu veľmi rýchlo vybavených. Príliš rýchlo v tomto príbehu nastane koniec a je to veľmi veľká škoda. 3/5*

Celkové hodnotenie je za 3*, ale veľmi pekne ďakujem Argu za vydanie. Kniha je to krásna a som rád aj za ponechaný rozmer a teším sa na ďalšie časti, snáď sa už tá (ne)kvalita Královnej černého pobřeží do budúcna opakovať nebude.

cyboy
M cyboy | 6.11.2018 | Conan z Cimmerie, svazek I. (varianta B) |

Jednoho to i vrati do jinosskych let, kdy lezel v Howardovych pribezich. Sympaticky pocin. Jen ta kresba je na nekterych mistech trochu zmatecna.
75%

Conan z Cimmerie, svazek I. (varianta A)

invape
invape 8.12.2018

willis
willis 7.12.2018

lantan1
lantan1 9.11.2018

Kazumaki
Kazumaki 8.11.2018

Conan z Cimmerie, svazek I. (varianta B)

Gmork
Gmork 13.12.2018

trudoš
trudoš 9.12.2018

invape
invape 7.12.2018

Schramm
Schramm 27.11.2018

Ricky Gervais
Ricky Gervais 23.11.2018

Kaaos
Kaaos 13.11.2018

Zbysek2410
Zbysek2410 13.11.2018

cyboy
cyboy 6.11.2018

Conan z Cimmerie, svazek I. (varianta C)

Grrr
Grrr 11.12.2018

M_M
M_M 9.12.2018

invape
invape 8.12.2018

willis
willis 8.12.2018

Norri
Norri 26.11.2018

filemon
filemon 24.11.2018

Olesh
Olesh 19.11.2018

Benny
Benny 19.11.2018

Ter
Ter 18.11.2018

louza
louza 14.11.2018

erik
erik 10.11.2018

Radek Blacksad
Radek Blacksad 8.11.2018