Ukázka
Ukázka
Ukázka

+ 3 další ukázky

Moebius (vlastním jménem Jean Giraud) byl jednou z nejjasnějších hvězd francouzského komiksu, jestli ne tou nejjasnější vůbec. Mnoho děl vytvořil ve spolupráci s jinými významnými osobnostmi, méně jich je zcela autorskými díly. Sem kromě přelomového cyklu Arzach patří právě Svět Edeny, který se paradoxně vyvinul z krátkého dílka objednaného jako reklamní komiks pro automobilku Citroën. Moebius jej pojal hodně svérázně a za léta práce pak celý koncept rozvinul v mohutný, ale při své různorodosti pozoruhodně myšlenkově i výtvarně kompaktní svět „rajské planety“ Edena, v němž se skvěle snoubí jeho hlavní dvě celoživotní autorské posedlosti: futuristická SF a psychologizující mystika.

Vyšlo jako 6. svazek velké řady edice Argomiks

Scénář
Moebius
Kresba
Moebius
Lettering
Alena Tejnická (Sarah)
Barvy
Frayzic, Moebius, Domdom, Florence Breton, Claire Champeval, Bernard Hugueville
Překlad
Richard Podaný
Redakce
Richard Klíčník
Obálka
Moebius
Grafické úpravy
Alena Tejnická (Sarah)
Žánry
dobrodružný, mytologický, sci-fi
ISBN/ISSN
978-80-257-2485-9 (Argo)
Vazba
šitá v tvrdých deskách
Formát
220 x 310 mm
Tisk
barevný
Stran
408
Cena
998 Kč
Originál
Le Monde d'Edena (Casterman, 2016)
Varianty
Svět Edeny (2018)
Svět Edeny (limitovaná edice) (2018)
 • George Walker Bush
  George Walker Bush admin9.7.2018 09:28Svět Edeny
  Limitovaná edice má mnohem ošklivější obálku:) Jinak opět klasický Moebius, dechberoucí kresba, fantasticky vykreslené surrealistické světy, jemné vtípky... ale příběh - ten zase notně kulhá. Ne, že by nebyl nápaditý, ale svým způsobem nudí, není ani zdaleka scénáristicky vybroušený. Nebo možná je, ale na mě to nefunguje. Pod tím vším pozlátkem, fantaskním prostředím a "Inception" zápletkou se často skrývá obyčejné dobrodružství, které mnohdy působí tak, že Moebius neví, co bude po dalších dvou stránkách. A takový dojem z něj mívám neustále. Málokdy narážím na tak extrémně ambivalentní díla, jako jsou ta jeho.

  Celkový dojem: 50%
 • Norri
  Norri mecenáš18.6.2018 11:37Svět Edeny
  Propagace automobilky, jakou svět ještě neviděl. Moebius vás Citroënem doveze až na rajskou planetu, kde vám ukáže vlastní představu ráje. Jedno z vrcholných Moebiových děl, ve kterém vás nelítostně protáhne světem vlastní fantazie. Hodnotit komiksy Moebia anebo Joda je vždycky hrozně těžké. Každý si z toho vezme něco jiného a to se potom těžko popisuje slovy. Nejvíce mě na příběhu mrzelo asi to překlopení ze sci-fi roviny (a z návratu k přirozenosti) do snového mišmaše. Přesto toho Edena nabízí tolik, že stojí za přečtení. Více zde: http://vlcibouda.net/komiks/moebius-svet-edeny
 • Vojtěch 393
  Vojtěch 39326.5.2018 15:12Svět Edeny
  Tohle je naprosto boží... srdcovka.. Americké vydání od Dark Horse je menšího formátu, má kvalitnější desky a křídovej papír, ale i tak jsem Argu hrozně vděčnej za české vydání.. :)

 • louza
  louza24.5.2018 11:25Svět Edeny
  Tak nakonec přece jen rozčarování. Moebia mám rád ani ne tak kvůli výtvarné stránce, která je už dnes samozřejmě plebs, ale kvůli specifické poetice jeho světů k nimž se přece jen jeho omalovánková karikatura celkem hodí. Učaroval mi Arzach a znechutil Incal zejména kvůli metafyzické rovině, což byla ale záležitost scénáře. Edena začíná velmi slibně peripetiemi dvou planetárních trosečníků objevujících nové prostředí i sami sebe. Děj je krásně čitelný a dýchá z něho tvůrčí svoboda a čtivost nevytrácejí se ani po rozkolu obou společníků, kteří jsou každý po svém konfrontování s podivnou dystopickou kulturou nosáčů. Ke konci se však autor bohužel mocně přiklonil ke snové metafyzické rovině a celou snahu korunoval skokem přes žraloka, který může směle konkurovat legendárnímu bobbyjůingovkému výstupu ze sprchy. Čekal jsem co z toho bude a nebylo z toho nakonec nic moc.
 • Ricky Gervais
  Ricky Gervais21.5.2018 11:46Svět Edeny
  Hezká obálka. Jinak nuda k uzoufání. A kresby jak z Kulihráška. Moebius zastaral jako málokdo. Je tu přeceňovaný.
 • DEmnoG
  DEmnoG mecenáš19.5.2018 16:19Svět Edeny
  Báječné. Jednou za rok, dva se objeví komiks, který mi vyrazí dech. A právě proto mne komiks jako médium pořád baví:). Zpracování skvělé, parciální lak a na obálce mile hmatatelný, plátěná záložka a úprava hřbetu se mi fakt líbí. Jediná výhradu mám k vazbě, po druhém otevření knihy nepříjemně praská. Tak snad vazba vydrží.

  Jo a bacha na předmluvu. Za prve je šíleně vysázená (proklad dvojnásobný než výška písma), za druhé není dobře přeložená (na rozdíl od komiksu) a za třetí se v ní vybleje půlka děje. Číst až po přečtení!
 • Vrenn
  Za mě rozhodně 5*, tady není moc co řešit. Akorát jedna technická - zdá se mi, že v Argu zvolili trochu nevhodný materiál na hřbet knihy, takový ten modrý pruh (u normal verze je to stejné) a mám trochu obavu, že se to celkem dost lehce ošoupe už jen tím, že to čtu. Druhý den po vybalení jsem si všiml, že na růžcích hran hřbetu už začíná prosvítat bílá, a to se mi to jen válí někde na gauči, jsem na knihu opatrný a šahám na ni jen čistou holou suchou rukou :) Trošku nešťastné u jinak perfektní knihy za litránek. Ale třeba jen zbytečně straším, to se ukáže časem, rád bych se pletl. Limitovaná obálka je jinak fajn (efektní plastické provedení jako u limitované Barbarelly), v reálu určitě lepší než na obrázku.
 • Darth Raelchi
  Darth Raelchi mecenáš15.5.2018 21:06Svět Edeny
  Tak přečteno a zpracováno. Moebiuse už nějakých pár let sleduji, ale pořád jeho tvorbu znám jaksi povrchově, resp. nečetl jsem toho tolik, abych si udělal nějakou velkou představu o jeho stylotvorbě. Na druhou stranu, pořád jsem toho měl v ruce dost na to, abych si nějaký názor už mohl udělat. O to víc je těžší nějakým způsobem tuto knihu hodnotit. Přemýšlím a přemýšlím a prostě nevím, co napsat. Když pominu fakt, že počátek je v jakési zakázce na reklamu pro Citroen, tak mi tato kniha chvílemi připadá jako slabota a blbost a chvílemi mi to zase přijde jako mysl osvěžující a nadčasové dílo. I když se jedná o jednu knihu a já si zde dovolím říct, že se jedná o grafický román, je tato kniha propojena jakousi ústřední dějovou linií, či ústředním motivem. Každá kapitola, byť se sebou souvisí, je v podstatě vlastní interpretace, v našem případě interpretace projevů Edeny. Četl jsem to poměrně pozorně a kolikrát jsem si připadal, že mě někdo záměrně odpoutává od hlavního děje a chce mi jako by naservírovat něco jiného, zdánlivě nesouvisejícího. Ale jak znám Moebiuse, tak vše se vším souvisí, i zdánlivě nesouvisející. Místy je to mišmaš, místy je to jasně promyšlená satyra na náš rychlý a konzumní, přírodu zanedbávající, svět. Nevím, jak do toho zapadá Jodorowsky, ale po přečtení Edeny si už nejsem až tak moc jistý, že ty psycho věci a snové variace, spadají jen pod taktovku Jodorowského. Prolínání snu a reality je tu vrchovatě a je tam tolik vrstev na sobě nabalených, že už se v tom člověk kolikrát těžko orientuje. Opravdu nevím, jak to uchopit. Nevím, co s tím a jak se k tomuto komiksu stavět. 3 hvězdy nelze, průměr to nebyl. 4 hvězdy značí slušný komiks s nedostatky, nebo, že mě to tak nechytlo, ale je to pořád dobré. Hmm.. také ne. 5 u mě značí TOP a pecka. Jenže já právě nevím, jestli se mi to vlastně líbilo, i když mi něco říká, že asi ano. Já ani nevím, jestli je to pecka, natož brak. Nedokážu objektivně posoudit, jestli je to záměrná snůška nahodilých témat shrnutou jedním slovem Moebius, nebo zda-li se nejedná o bravurně promyšlené dílo, které nás má všechny posadit na zadek. Je tam tolik prvků a motivů, které fungují samy o sobě a lze se k nim samostatně vracet, aniž by člověk musel řešit jednu hlavní dějovou myšlenku. Je tam toho tolik k čemu se lze vracet, že to chce prostě dlouho zpracovávat. Je opravdu těžké se na tento komiks hned vyjádřit. Proto berte tento komentář jako jakousi zpověď a vyjádření pocitů. Takhle to momentálně cítím a vnímám. Dál nic nemám....
  K samotné edici. Mám tu první, asi limitku, a obálka je opravdu hezká a taková příjemná. Nepůsobí přeplácaně. Nevýhodou je, že při držení této masivní knihy v ruce, tak se začnou odírat hřbety knihy a myslím si, že tak si sám zkracuji životnost pevné vazby u této knihy. Co se týče formátu knihy, tak papír je v pohodě a voní fakt skvěle. Velikost papíru je konečně podle mého gusta. MDEK série je skvělá, ale místy je vidět, že zmenšení formátu se ne vždy povede. ANO, můžeme být rádi, že něco máme, ale je škoda, že nelze mít MDEK v původním formátu. Poslední dobou to vnímám čím dál více, než tomu tak bylo v minulosti. Rozhodně tím nechci nikoho z vydavatelů stavět do nevhodné pozice. Jsem opravdu rád, že se u nás vydává. Jsou to jenom shromážděné poznatky za posledních pár let, co to vnímám intenzivněji. Bonusy v této knize, resp. úvodní slovo pohladilo a já jsem se dozvěděl další zajímavé informace o Mistrovi. Celkově tuto edici vnímám jako povedenou, až na tu drobnost se hřbety. A rovněž děkuji za látkovou záložku :-), hned se to lépe čte.
  Suma sumárum, když to tak dneska vidím, dám 5 z 5. Je to prostě mysl bourající a převracející grafický román.
 • Kazumaki
  Kazumaki mecenáš14.5.2018 12:04Svět Edeny
  Asi nejlepší reklama na značku auta, kterou jsem kdy viděl. K Moebiovi prostě nemohu nemít respekt. V tomto případě měl volnou autorskou ruku a ač je v komiksu poněkud znát vliv oblíbených příběhových motivů Jodorowského (přerod hlavní postavy, skryté síly, nové světy, boj proti zlu ovládající společnost, různorodé variace na sny, duchovno apod.), vidět jeho komiks v takovéhle krásné úpravě od Arga je hlavně vizuální zážitek, za který jsem opravdu rád (a díky za tu hezčí nelimitovanou obálku pro obyčejné lidi). Navíc pan Podaný opět exceluje.
  Moebiova linka je sebejistá, hravá a je možno na ní vysledovat inspiraci u Jijého i Miyazakiho (Naušika začala vycházet před Edenou už v r. 1982. Situace s Miyazakim je ale vtipná hlavně kvůli vzájemnému ovlivňování, viz. můj komentář u Arzacha).
  Co se týče příběhu, sledujeme pouť dvojice průzkumníků-opravářů, kteří se jmenují Stel a Atan. Díky jedné známé značce se poněkud zajímavým způsobem dostanou na neznámý svět Edeny, kde doopravdy začíná celý děj tohoto malebného opusu. Edena je nádherný svět plný hojnosti a všelijakého tvorstva, ale již se na něm usídlila zlá entita, usilující o absolutní moc s přispěním svých groteskně vypadajících poddaných (úbory skrývající identitu), a hlavní hrdinové tak budou muset řešit řadu těžkostí, mnohdy nejen ve světě reálném, ale i ve snovém – tam jsem se cítil nejvíce zamotaný a nevím, zda jsem dokázal všechno celistvě pochopit. Budu muset komiks přečíst ještě jednou.
  Dohromady se nejedná přímo o variaci příběhu na biblický ráj, pouze si z něj bere pár inspiračních vodítek a motivů.
  Je zajímavé si přečíst předmluvu a v závěru pár dodatečných komiksových kraťásků, vhodně doplňujících celé album.
  Ale především to celé skvěle vypadá a mám radost, že Edenu mám. Tak.
  PS. počáteční písmeno jména Stel a k tomu Atan dávají dohromady jiné biblické jméno. Pochybuji, že by to byla náhoda. Ale moc nevím, co si mám po tom o Moebiovi myslet. Nějaké názory?

 • cyboy
  cyboy mecenáš13.5.2018 11:28Svět Edeny
  Po Dlouhem zitrku jsem trochu bal, ze jsme se s Moebiem zacali trochu rozchazet. A ne, nezacali. Svet Edeny je opravdu skvely. Dycha z toho tvurci svoboda a zaroven se Moebius drzi na uzde, aby zbytecne nesklouzaval do slovnich absurdit. To bohuzel neplati pro posledni cast, ale tentokrat mi prijde, ze ten duvod chapu a vlastne s tim nemam problem. Argo vali, Silena i Edena jsou skvosty svetoveho komiksu.
  100%
131252
 • Ricarderon
  Ricarderon mecenáš26.5.2018 17:03Svět Edeny (limitovaná edice)
  Tahle stránka jako jediná vystihuje celý příběh Edeny. Je to shrnutí děje. Postup povolen dědici a tím se dostáváme trochu jinam - na celém světě existuje jen 500 ks s touhle obálkou.
  Ostatní jsou pořád na jedno brdo, pořád koule nad džunglí. Pěkná je k Art of Edena, ale k tomu podklady nedodali. Tož tak.
 • louza
  Limitovaná obálka by byla fajn, kdyby to byla obálka. Ale tohle je celostránková ilustrace z knihy někde ze strany 300, což je poněkud méně fajn. Přitom jiné obláky zrovna pro tuhle knihu existují....