Vrána (paperback)

4.3 (4.2) | Comics Centrum | akční, ze života

James O‘Barr vytvořil přetavením utrpení a bolesti osobní tragédie do kreseb Vránu. Silně očistný příběh Erika – který se navrátil ze záhrobí, aby se pomstil pouličnímu gangu za svoji smrt a smrt své snoubenky – zaujal čtenáře po celém světě. Věhlas získal díky filmové adaptaci, při jejímž natáčení nešťastnou náhodou zemřel herec Brandon Lee. Nyní tento román v obrazech vychází konečně kompletní v rozšířené verzi, tak jak ho původně autor zamýšlel. Kniha obsahuje:

Třicet stran nikdy nezveřejněných kreseb včetně nového závěru „Jiskrný kůň“ a emotivní pasáže „O vánocích v srpnu“.

Novou předmluvu od Jamese O’Barra

Ztracené pasáže zrekonstruované za použití původních výtvarných technik

Tohle je Vrána, jak jste ji ještě neviděli — neuvěřitelnou pouť anděla pomsty a zároveň oslavu opravdové lásky... konečně tak krutou, inteligentní a zároveň nezapomenutelnou, takovou jaká byla původně zamýšlena.

Scénář:
James O'Barr
Kresba:
James O'Barr
Lettering:
Martin Trojan
Překlad:
Dana Krejčová
Redakce:
Václav Dort
Obálka:
James O'Barr
Grafické úpravy:
Václav Dort, Martin Trojan

Varianty:
Vrána
Vrána (2. vydání)
Vrána (3. vydání)
Vrána (paperback)
Vrána (pevná vazba)

Celkově 4. vydání, v této rozšířené podobě první.

Vrána - Comics Centrum 2003 (první vydání)
Vrána - Comics Centrum 2007 (druhé vydání)
Vrána - Comics Centrum 2008 (třetí vydání)
Vrána - Comics Centrum 2012 (toto vydání ve verzi pevná vazba s přebalem)

Rok a měsíc vydání: duben 2012 | ISBN: 978-80-86839-60-8 | Vydání: 1. | Vazba: lepená v měkkých deskách | Formát: 155 x 230 mm | Počet stran: 272 | Tisk: černobílý | Cena v době vydání: 399 Kč | Název originálu: The Crow: Special Edition | Vydavatel originálu: Galery Books

Obálka (1/4)
Ukázka č.1 (2/4)
Ukázka č.2 (3/4)
Ukázka č.3 (4/4)
trudoš
trudoš | 28.1.2020 | Vrána (pevná vazba) |

Přiznám se, že jsem mizerný fanoušek komiksové Vrány. Raději mám totiž tu filmovou, v režii Alexe Proyase, čímž nechci Jamesu O'Barrovi nijak ubírat prvenství. Jen mě to jeho melancholické vyprávění a undergroundová kresba zdaleka neoslovily tolik, jak by se asi na originál slušelo. Do toho ještě uplakané emoce a básničky, prokládané standardní krvavou řežbou, cirka v poměru tři ku jedné. Tím nemám v úmyslu snižovat hodnotu příběhu, jen naprosto chápu, že sloužil primárně jako terapie a teprve až v druhém plánu se hledělo na scénář. Díky tomu je to dost stereotypní - hrdina srdnatě smutní nad ztrátou milované a postupně likviduje viníky, co mají její smrt na svědomí, aniž by se mu byť jen jednou jedinkrát do cesty postavila nějaká problematická překážka. Nuda.
Co však O'Barrovi nikdo neodpáře (a čím u mě stoupl v ceně), je jeho naprostá oddanost klasické kresbě, nezdokonalené počítačovou grafikou. Jistě, je v tom z jeho strany čiré pozérství, ale přesto to má svoje nepopiratelné kouzlo.

Milo_Harwey
Milo_Harwey | 16.12.2019 | Vrána (pevná vazba) |

Hoši (a děvčata) teď jsem dočetl komentáře ostatních a poslední, co mě teď napadlo je, že snad jen pár lidí se ozve proti proudu s tím, že daj min jak 3* a hned se omlouvají. :D každej může říct svůj názor a nemusí se za něj omlouvat, pokud není nemístný...

Osobně jsem Vránu četl před cca 2 lety, rozšířené vydání, co jsem sehnal levné nové v antikvariátu zabalené. Hodně mě zaujal koncept a kult okolo Vrány obecně... Btw. Za chvíli bude Vrána v telce na amc, snad se mi díky osobité ponurosti nebude duch vrány mstít za následující slova:))) :

můj osobní názor na Vranu je takový, že je to psychodílo od psychopata (jako vazne si myslím, že je psychicky nemocnej a tady se prostě "vyblil", souhlasim též , že to nijak nemusi snižovat jeho případnou genialitu, všeobecné jsou "jiní" lidé geniální) určené dalším psychopatum, ale abych nikoho neurazel, též je komiks určen pro lidi, co mají rádi básně, básnickou duši, jsou citliví, něco už si v životě zažili, mají raději lyriku než epiku, filozofuji...apod. (věřím, že mými bráchovi se to bude líbit) já osobně jsem na dobrý příběh, lyrika jde mimo mě, stejně jako basne, jsem (v)opice, neandrtálec u televize s pepsi, co čumí na Ulici se starou :)))) prostě jsem v tomhle ohledu dement total a nemám problem to přiznat, takže ... Mě neuveritelnej patos, shit texty a vše kolem naprosto minulo, nudilo, otravovalo, nasiralo... Samozřejmě nejsem bezcitnej (minulý týden jsem brečel jak malej kluk u Muže v Ohni - to mě vždycky sejme:D) komiks má světlejší momenty , co em bavily, též kresba se mi libila, ale malba obzvlášť, ač mám dojem, že ne vždy... Osobně bych se držel v rámci průměru za 3* , ale z principu věci, viz výše dávám 2* (pro mě přeceněny komiks a bohužel podceněný film) - komentář Kaluže je naprosto výstižný a dal 1* (též souhlasím se sedw) a jeho názor ve smyslu, že by si vrána zasloužila další zpracování je správny, ale viděl jsem nějaký dokument a mám dojem, že z obavy o prokletí dalších lidí to snad Oubar zakázal nebo tak něco, každopádně další vrány jsem četl pak taky a pokud bude další, tak přečtu, jak říkám... Původní motiv se mi líbí ...

Teď si dovolím reagovat na několik komentářů níže:

Corvus: ..."The Crow je totiž především o lásce... o lásce, která nezná hranic a potká málokoho v reálném životě. Vrána je o emocích a pokud nejste vytesaní z nějakého hodně odolného kamene nebo odlití ze železa, jitě vám ukápne nejedna slza." /// Se mnou to ani nehlo, jsem chladnej šutr. :)

"... profil Jamese O' Barra a interview s tímto dodnes psychicky nevyrovnaným chlapíkem." /// Je to psycho, souhlas

Woffce: "Nemít to doma by se opravdu rovnalo ignoranci." /// Já jsem ignorant, prodal jsem to. :)

Neutrino:"...Autor se snaží budovat temnou atmosféru podobnou třeba jako Sin City, jenže jemu jsem to prostě nějak neuvěřil. /// Sin City je úplně někde jinde... ;)
"...Samozřejmě prvotní nápad je výborný a některé pasáže také ujdou. Konfrontování minulosti s budoucností je též velice originální a stejně kladně hodnotím i střídání stylů. Bohužel ale naopak musím říci, že při scénách "ze současnosti" (přibližně 80% knihy) mě neustále rušilo to, že autor se snaží kreslit realisticky, ale neovládá proporce, a to hlavně u ksichtů. Malba mu celkem jde. Obecně je to zajímavý komiks a stojí za přečtení...." /// Naprostý souhlas, doplnil bych, že mně se kresba i malba někde líbila hodne

Two-face:".... Ale nebyl jsem nucen komiks dočíst na jeden dech a dokázal jsem u něj číst i něco jiného." /// :D

Killingjoke: ...To, co v mých očích však dělá Vránu vyjímečnou je forma a schopnost spojení protikladů naprostého zla a horoucí lásky v neustále se prolínajících časových rovinách. Je velmi zvláštní vidět mstícího se pierota veršovat a filozofovat, zatímco své oběti drží u hlavy plně nabitou Magnum 357. Snové obrazy z minulosti, kdy Erik vzpomíná na šťastné chvilky s Shelly by naopak fungovaly i beze slov, jelikož jsou přímo nabité emocemi.
//// Tohle je dobře napsaný...

Josh: Tenhle komiks na vás přenese spoustu bezmoci a smutku. Nedá se k němu přistupovat jako k spotřebnímu materiálu, tady je opravdu nutný se ponořit hluboko dovnitř a vydržet. /// Ač se obvykle "nořím" rád a hluboko, tady jsem se jen plácal na povrchu :) nepřeneslo to na mě tedy nic :)

Josh: Vrána je ve svý ponurosti neuvěřitelně pestrá. Líbí se mi to prolínání výtvarných stylů, krásný vzpomínky bývají snově máznutý a čistý, přítomnost naopak plná sytých kontur a hnusu, kterým se hlavní hrdina musí brodit. Próza se střídá s poezií, největší láska s největším utrpením. //// Souhlas

Gustik5: "...Osobně mám rád příběhy, ve kterých máte pocit že hlavní hrdina není nedotknutelný. V tom smyslu, že může zemřít. Ačkoli Erik nemá co ztratit, nejde ho ani zabít. Protože on už je mrtvý. Je to prostě Terminátor, který jde a mstí se. A nic ho nezastaví... " /// Souhlas, ale já to mám radši, vadí mi naopak, když z někoho smrtelného dělají opak, btw. Terminátor jde zastavit :)

hroubek
hroubek | 2.1.2018 | Vrána (3. vydání) |

Rekviem od Jamese O'Barra. Tento komiks je sám osobě dost unikátní a má v sobě spoustu myšlenek a bolesti. Nádherná kresba od O'Barra, dodává mystický přesah, ukazuje lásku, ale taky utrpení v nejkrystaličtější podobě. Je to velmi osobní záležitost, která sice nemá nejlépe napsaný scénář, ale je dělaná z upřímné lásky a bolesti, že mu některé nesrozumitelné části odpustíte.

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 2.1.2018 | Vrána (3. vydání) |

Doufám, že se nikdo neurazí, ale na to jaký humbuk a poprask všichni mí známí kolem tohoto komiksu dělali, jsem byl docela zklamán. Kresba je docela dobrá, ale přijde mi, že je toho jaksi moc na jednu stranu. Jakoby se autor chtěl co nejvíc vyjádřit na každou stranu zvlášť co nejvíc to jde. Příběh je docela slušný, ale mě takové věci už neberou, aspoň ne v této době. Hezky se to čte a je to místy až poetické, celé to vyznění, ale u mě zvítězí klasika nad tímto. Možná to číst v době, kdy to vyšlo... Přitom z Vran co u nás vyšly, je tato ta lepší samozřejmě. Jako celkově dobré, ale asi už mě to tak nebere. U mě průměr. Věřím, ale ostatním a respektuji jejich názor, když to označí za klasiku či kult.

Gustik5
Gustik5 | 20.5.2017 | Vrána (3. vydání) |

Je to kultovní, je to prošpikované hutnou atmosférou a... Je to úžasné... Kultovní status si to zaslouží nejen díky "prokletosti," a samotném pozadí tvorby tohoto díla, které vznikalo jako terapie, jež se překlenula v něco většího. Přes nápad, jedinečnou temnou kresbu a všechny významné klady, které dílo má ale není dokonalé. Osobně mám rád příběhy, ve kterých máte pocit že hlavní hrdina není nedotknutelný. V tom smyslu, že může zemřít. Ačkoli Erik nemá co ztratit, nejde ho ani zabít. Protože on už je mrtvý. Je to prostě Terminátor, který jde a mstí se. A nic ho nezastaví... V tomhle směru se mi možná líbil film (který je i rouškou prokletí a záhadnosti zahalený citelněji než komiks) víc, kde /SPOILER/ o svou moc Erik v závěrečném souboji přišel./SPOILER/ Fakt ale je, že na tom zde příběh stojí. Podle mě je to bezesporu jeden z těch komiksů, které je tak trochu povinnost si přečíst a udělat si o něm vlastní názor. Stojí to za to... Na pozadí vší brutality krutého života a smrti se odehrává krásná a něžně procítěná romance se smutným koncem...

mclusky
mclusky | 14.10.2016 | Vrána |

Vrána má v mé sbírce speciální místo, protože to byl můj úplně první "opravdový" komiks, který mi otevřel dveře do komiksového světa a probudil ve mně zájem o tento druh umění.

sedw
sedw | 3.11.2015 | Vrána (pevná vazba) |

Vrána si svůj kultovní status určitě zaslouží, o tom žádná, ale asi nepatřím mezi cílovou skupinu. V komiksech mi jde hlavně o děj, který je bohužel v případě Vrány poměrně jednoduchý a člověk od začátku ví, jak se bude příběh vyvíjet. Je to komiks hlavně o emocích, které ale dle mého názoru dokáže plně docenit ten, kdo si prožil něco podobného. Co oceňuji jsou pasáže z minulosti, v těchto mě komiks opravdu dostával, ale jakmile se děj přesunul do přítomnosti a šlo pouze o zabíjení, šel mimo mě. Kresbě také nemám co vytknout. Za mě tedy zábavný komiks, který mě v některých místech opravdu dostal, ale v hodně případech šel mimo mě.

koudy
M koudy | 3.2.2015 | Vrána (paperback) |

Tak jako mě zaujal film, tak tohle mě opravdu dostalo. (ještě o poznání víc než film)

Pokud si jako já v některých pasážích přečtete nahlas tu Baudelaira, tu "Protože jsem nemohl zastavit pro Smrt, ona laskavě zastavila pro mne" (nekamenujte mne - překlad by koudy :) nemohl jsem najít ofiko a nemám u sebe teď Vránu ) je tato kniha určitě pro Vás.
Musím se sice přiznat, že mi to doma leželo asi půl roku, ale tohle prostě nejde číst jako jiné komixy, musíte mít tu správnou náladu.
Když jsem si ale udělal chvilku a ponořil se do tohoto srdceryvného příběhu... Uf, ještě teď mám problém to přesně popsat.

I kresba je zde nádherná. Střídá jemné stínování, když jsou milenci spolu a hned na to přijdou ostré tahy a vše je ohraničeno tvrdou tuší, když se jde trestat.
Pokud jste trošku "umělecky uchylní" jako já, musím Vám toto dílo prostě a jen doporučit.

mrkirby
mrkirby | 26.2.2014 | Vrána (3. vydání) |

Chápu, že autor zažil smutné věci, se kterými se dlouho vyrovnával, ale komiks to je velice chabý. Jen vyvražďovací scény prokládané zoufáním si. Moc nechápu kultovní status.

Černá Krysa
Černá Krysa | 17.2.2014 | Vrána (pevná vazba) |

Pro mě srdcovka, na kterou nedám dopustit. Velmi silnej příběh, na kterým je vidět, že ho autor myslel vážně, ať si kdo chce co chce říká. Kdo má trochu empatie, toho to dostane. Taková trochu jiná "autobiografie". Jako denník psanej symbolama.

kaylin
kaylin | 25.5.2013 | Vrána (paperback) |

James dosáhl mistrovství v tom, jak příběh podává. Střídá nádherné umělecké sny se syrovou podstatou pomsty – s násilím. Nádherné obrazy lásky jsou propojeny s cákající krví, vyhřezávajícími vnitřnostmi a rozlétávajícími se mozky. Umění se střetává s brakem. A není to špatné, ale je to správné a dobré. Více: http://www.comics-blog.cz/2013/05/87-vrana-rozsirene-vydani-95.html

Josh
Josh | 6.4.2013 | Vrána (3. vydání) |

Tenhle komiks na vás přenese spoustu bezmoci a smutku. Nedá se k němu přistupovat jako k spotřebnímu materiálu, tady je opravdu nutný se ponořit hluboko dovnitř a vydržet.

Vrána je ve svý ponurosti neuvěřitelně pestrá. Líbí se mi to prolínání výtvarných stylů, krásný vzpomínky bývají snově máznutý a čistý, přítomnost naopak plná sytých kontur a hnusu, kterým se hlavní hrdina musí brodit. Próza se střídá s poezií, největší láska s největším utrpením.

Během opakovanýho čtení jsem měl ty pocity, kdy víte, že vás čeká nějaká hrůza, nevyhnutelně, na milion procent, a přesto pořád doufáte, že se to nakonec nestane, že to tentokrát dopadne jinak. A i když máte čas se na to duševně připravit, tak vás to ve finále stejně smete.

Asi jsem dosud v komiksu nepřihlížel víc zdrcující pasáži, než jsou poslední chvíle Erica a Shelly.

Realita pomsty je pak věcná, je to odškrtávání položek v seznamu. Ano, přáli bychom si, aby Eric popravoval brutálnějším způsobem, ty parchanti by si zasloužili trpět. Jinak nedokážu posoudit, jestli je biblickej patos při jeho proslovech spíš ke škodě nebo k užitku. Nevim, neumim si to bez toho představit. Vrána je díky nim mnohem spirituálnějším zážitkem, přesahuje hranice klasický revenge story. Místy to zní, jako kdyby s pomstou došlo zároveň k odpuštění.

Možná i proto zůstane napořád O’Barrovým pomníkem nesmrtelnosti.

(+ díky kultovní [fakt že jo] filmový adaptaci)

tommybauch
tommybauch | 6.2.2013 | Vrána (paperback) |

Moje první komiksová knihy. Úžasná atmosféra a kresba, doporučuji

Kaluž
M Kaluž | 14.12.2012 | Vrána (pevná vazba) |

„Je tu muž... hraje na housle... a strunami... jsou nervy jeho vlastní ruky. Duše pokřivená - jest maltou... zoufalství cihlami... z nichž je postaven žalu chrám.“ (jo, tahle kniha je plná patetických žvástů)

Rimbaud, Baudelaire, Verlaine. Sebranka černokněžníků a zaklínačů, jež ovlivnila generace umělců i psychopatů. Do jedné z těchto skupin se řadí i James O'Barr, autor Vrány.
Erik miluje Shelly. Shelly miluje Erika. Oba je zavraždí gang vypatlaných feťáků. Erikovi to ale nedá a vrací se ze záhrobí, aby dokonal pomstu. Po boku mu poletuje vrána, symbol života, smrti, odpuštění nebo spotřebního zboží. Nevím přesně. Erik nosí divnou paruku, chodí od ničeho k ničemu, truchlí, naříká, vzpomíná a sem tam do někoho vysype zásobník. A nemůže umřít (je už přece mrtvý), takže ani vlastně o nic nejde. Žádná ze záporných postav nemá hlubší význam své existence a slouží pouze k jednoduché popravě. Jako kuželky na bowlingové dráze.

Když odhlédnu od tragických faktů, které se Vrány drží jako žvýkačka ve vlasech (smrt O'Barrovy snoubenky a nešťastná událost během natáčení filmové adaptace, při níž byl zastřelen představitel hlavní role), zbyde jen teatrální povídačka o pomstě. A ke všemu s fádní kresbou. O'Barr je průměrný patlal, občas maluje, občas kreslí a míchá styly, ale výsledek je vše, jen ne osobitý. Takhle zkrátka maluje každý druhý študák na výtvarce. Silnou stránkou autora není ani přehledná choreografie, když dojde na akci, je většinou problém rozeznat, co se během ní děje. Erikovo vraždění je nenápadité, obyčejné a když už se v závěru konečně dostane k hlavnímu záporákovi s kladívkem v ruce, zatmívačka, střih a další nudná scéna s vránou, náhrobky a dalšími "romantickými" prvky. Satisfakce versus emocionální kýč 0:1. Většinu komiksu sledujeme, jak se před námi Erik natřásá oblečený do půl pasu, případně pózuje se zbraní v ruce, přičemž máme nejspíš obdivovat autorovo zvládnutí anatomických tvarů. Vypadá to ale jako cvičení, které dostal za domácí úkol. Jediné, co se (s přimhouřeným okem) povedlo, je usmívající se Shelly v Erikových vzpomínkách.

Obrazová galerie na posledních stránkách knihy pak jen dokazuje, že O'Barr je svou postavou skutečně posedlý. Raději bych viděl Vránu ztvárněnou i jinými autory, u souborných vydání děl s výrazným hrdinou (Hellboy, Batman, ...) to bývá vcelku běžné. Že by bylo na Vránu uvaleno embargo?
V popise uvedeném výše je zmíněno, že komiksový román získal na popularitě až díky filmové adaptaci. Adaptaci, kterou jsem za ta léta shlédl již mnohokrát a nedám na ni dopustit. Temný mysteriózní thriller s démonickou hudbou a skvělým obsazením. Alex Proyas by si měl od O'Barra nechat líbat nohy (nebo pucovat bejvák) do skonání věků. Ten komiks si totiž zaslouží upálit na hranici, nejlépe přímo v ulicích Detroitu. Prý terapie, pche.

Já si jdu pro zlepšení nálady pustit Friday I'm in Love a přemítat nad lacinými reklamními výroky o "nejúspěšnějším komiksu všech dob".

Killingjoke
M Killingjoke | 14.6.2012 | Vrána (pevná vazba) |

"Není to smrt, když ji odmítnete"

Ke komiksové Vráně mě kdysi přivedla filmová adaptace s Brandonem Leem. Film se mi líbil tak, že jej dodnes mám ve své Top 10 nejoblíbenějších filmů. Po komiksové předloze jsem tedy toužil dlouhých devět let od jeho premiery a když jsem se jí konečně dočkal, přečetl jsem ji hned několikrát. Následovala další devítiletka, kdy jsem se ke komiksu už nevracel. Ten čas tedy nastal až nyní, s tímto rozšířeným vydáním...

Asi není na místě popisovat o co v příběhu Vrány jde, počítám že je zde jen velmi málo těch, který by jej neznali. Na mě to působí stále stejně silným dojmem. Dnes jsem sice ochoten přiznat, že zde nejde o nějak zvlášť originální příběh a na téma láska, smrt a pomsta už vyšlo nespočet dalších příběhů. To, co v mých očích však dělá Vránu vyjímečnou je forma a schopnost spojení protikladů naprostého zla a horoucí lásky v neustále se prolínajících časových rovinách. Je velmi zvláštní vidět mstícího se pierota veršovat a filozofovat, zatímco své oběti drží u hlavy plně nabitou Magnum 357. Snové obrazy z minulosti, kdy Erik vzpomíná na šťastné chvilky s Shelly by naopak fungovaly i beze slov, jelikož jsou přímo nabité emocemi.

Grafický styl Jmese O´Barra mě baví. Je patrné, že dílo vznikalo v průběhu několika let a kresba s přibývajícími stranami zlepšuje od trošku kostrbaté až po velmi precizní v závěru knihy. Občas mě troku zamrzelo, že O´Barr prakticky kašle na pozadí a zaměřuje se na vykreslení postav v popředí, zatím co prostor vyplňuje stínohrou a odstíny černé a šedé. Budiž mu k dobru, že celá Vrána je (dle vlastních slov autora v předmluvě) kreslana ručně tuží, bez použití počítačových úprav.

Co se týče tohoto vydání... Ke koupi mě přimělo ono rozšíření, předem jsem však neočekával, že půjde o stránky, které by příběh zásadním způsobem rozšířily a někomu, kdo má pouze předchozí vydání by nějak moc chyběly. A s veškerou úctou k autorovi musím (subjektivně) přiznat, že by mi asi opravdu nijak zvlášť nechyběly. Přesto jsem ale rád, že toto vydání vlastním, protože minimálně jedna věc se ve stránkách navíc vysvětlí, ale to už bych začal trošku, ale nechtěně spoilerovat.

Vrána je pořád srdcová záležitost. Moderní městská pohádka o lásce a hledání odpuštění, oděná do emotivního hávu. A já mám pohádky celkem rád...

George Walker Bush
A George Walker Bush | 23.5.2012 | Vrána (paperback) |

Pár obrázků navíc z této (dle mého názoru lehce přeceňované) knihy nové dílo nedělá. Natož předmluva.

Celkový dojem: 70%

Two-Face
Two-Face | 8.12.2011 | Vrána |

K Vráně jsem přistupoval s obrovským očekáváním a to se mi asi bohužel vymstilo. Ano, komiks mě trošku šokoval svou brutalitou, ale nebylo to až tak moc, jak bych čekl, respektive asi jsem ještě schopen toho zvládnout víc. Bohužel příběh se mně osobně zdál hodně splácaný a zbytečně moc "gottabecool". Po přečtení jsem nabyl dojmu, že příběh je opravdu vymyšlen je pro potřebu nějak pospojovat obrázky, které autor nakreslil v rámci art terapie.
Na druhou stranu je kresba dobrá, má to spád a je to čitelné. Ale nebyl jsem nucen komiks dočíst na jeden dech a dokázal jsem u něj číst i něco jiného.

aza
aza | 19.11.2010 | Vrána (3. vydání) |

Nechci říct, že tenhle komiks nemá své kvality. Líbí se mi postupné prolínání minulosti s přítomností - postupné odhalování příčin Erikovy pomsty. Ale proč tolik patosu? Proč tolik temně květnatých proslovů (navíc chvílemi podivně kontrastujících s nenucenou ironií)? Jen smrt plodící další smrt. Snažím se pochopit, že jde o výtrysk neutišitelných emocí autora, který si prošel spoustou zla a hnusu. Ale proč se ve zlu utvrzovat a šířit ho dál? Vím, není to prostě komiks pro mě.

Ruw
Ruw | 6.8.2010 | Vrána (2. vydání) |

Lahůdka, krásně depresivní.

BlackDragon
BlackDragon | 27.2.2010 | Vrána (2. vydání) |

Nadhera!

Marv
Marv | 10.7.2009 | Vrána (2. vydání) |

Mam ten isty nazor co markyz vrana je proste jedne z mojich 5 najlepsich comicsov.A kresebne je to proste najlepsi komix aky som videl...............viem presne co O Barr zazil a ako sa musel citit.......uzasne

Murphy722
Murphy722 | 15.3.2009 | Vrána (3. vydání) |

Naprostá srdcovka. Co k tomuto dílku dodat? Tak temný a pochmurný děj, který vychází z autorova nitra. Vše chápu a mám pro něj pochopení. Láska když odchází bere si vše! Bez ohledu na to jak to člověk ponese!

Sepp Jörgen
Sepp Jörgen | 28.2.2009 | Vrána |

Je mi jasný, že to bude spoustě lidem znít jako svatokrádež, ale mne Vrána absolutně nebavila. V celým komiksu je zjevná snaha o 'temnou atmosféru', ale výsledek je tak prvoplánově patetický, že mi ze všeho nejvíc připomíná telenovelu. Příběh sice působí autenticky, ale je hrozně primitivní, scénář jednoduchý, dialogy, omlouvám se za ten výraz, vyloženě debilní. Ani kresba mne nepřesvědčila. Pro spoustu lidí je to kult, ale já nějak nemůžu přijít na to proč.

Lenny
M Lenny | 26.12.2008 | Vrána (3. vydání) |

Ukamenujte mne, ale moc nadšen jsem nebyl. Očekával jsem silně depresivní příběh a ke konci jsem se spíše nudil. Scény z minulosti jsou výborné. Lze vidět čistou lásku, o to hrůznější je pak následná tragédie (opět mistrně vykreslena). Zklamání přichází se současností. Týpek jde, týpek zabíjí. Je nesmrtelnej, takže nezažívám žádné napětí jak to dopadne. Zpočátku to funguje, ale asi u třetí oběti začínám cítit velký stereotyp. Slibuje pomalou bolestivou smrt, vystačí si však téměř s pistolí. Do toho filosofující tlachání. I přes tyto nedostatky je Vrána slušným komiksem a určitě si ji někdy v budoucnu přečtu.

brkowycz
brkowycz | 2.12.2008 | Vrána (3. vydání) |

Úžasná věc, jemně a citelně podaný příbeh, po druhém přečtení se mi to líbilo snad ještě víc. Kresba se krásně kombinuje, přesto že je od začátku jasné jak to musí dopadnout, vyprávění příběhu nás doslova pohltí. A teď navíc za krásnou cenu Comicscentra, kdo do teďka váhal, teď už nesmí.

c.tucker
c.tucker | 3.11.2008 | Vrána (2. vydání) |

Dost bomba, je to vyjádření jedné osoby, která asi utrpěla strátu. To vše se podepisuje v kresbě i ve vyjádřeního vlastního názoru.

Neutrino
Neutrino | 13.6.2008 | Vrána |

Příběh o chlapíkovi, který postupně zabíjí pět jiných chlapíků, nic míň a bohužel ani nic víc. Autor se snaží budovat temnou atmosféru podobnou třeba jako Sin City, jenže jemu jsem to prostě nějak neuvěřil. Je tam navíc spousta klišé, obzvláště charaktery a chování většiny hrdinů (osamělá dcerka prostitutky, rádoby drsňáci apod.). Celkově to na mě působilo dost nepřesvědčivě. Scénář je opravdu dost jednoduchý a na zaplnění tak tlusté knihy nestačí (i přesto že tam autor pořád celkem nesmyslně cpe různé "hluboké" úvahy). Samozřejmě prvotní nápad je výborný a některé pasáže také ujdou. Konfrontování minulosti s budoucností je též velice originální a stejně kladně hodnotím i střídání stylů. Bohužel ale naopak musím říci, že při scénách "ze současnosti" (přibližně 80% knihy) mě neustále rušilo to, že autor se snaží kreslit realisticky, ale neovládá proporce, a to hlavně u ksichtů. Malba mu celkem jde. Obecně je to zajímavý komiks a stojí za přečtení.

choze
choze | 4.3.2008 | Vrána |

To interview s Jamesem O´Barrem na DVD Vrány jsem skoukl a je výborné, taky doporučuju.

Wiruss
Wiruss | 24.2.2008 | Vrána (2. vydání) |

Po koupi druhého vydání jsem si to znovu přečetl a je to prostě naprosto hnusné, nepříjemné, dojemné a tektéž naprosto bombastické. Když si dáte k sobě obě vydání ihned uvidíte, že se to první v mnoha okýnkách nemůže v detajlech ani v nejmenším rovnat.

choze
choze | 24.2.2008 | Vrána |

A ptactvo hladové jejich masem přežralo se. Pro mě hrozně rozporuplný comics. Stylově nakreslený, sympaticky neučesaný a syrový, (někdy až otravně) poetický příběh nadživotní lásky a stejně nadživotní bolesti, zoufalství a stesku nad její ztrátou a rozhodně jedna z nejsilnějších vyprávěnek o pomstě. Sugestivní vyobrazení městské stoky jako pekla na zemi rozežíraného drogami, kde život nemá žádnou cenu. Proyas, jelikož točil mainstream a ne těžkou nezávislárnu, si s filmovou adpatací nemohl poradit líp. České vydání very good.

Ještě malou poznámečku ke skutečnému fenoménu Ďáblovy noci (30.2.): tato tradice se ve státech datuje od 30. let a původně šlo o drobný neškodný vandalismus (házení vajíček na domy, aranžování hajzlpapíru do korun stromů) během předhalloweenské noci, který v 70. letech v Detroitu brutálně přitvrdil a střed města vzplál. Vrcholu Ďáblova noc dosáhla v polovině 80. let s průměrně 500-800 požáry za tři dny a město ji zatrhlo až v roce 1995, odkdy organizuje tzv. Andělskou noc, spočívající v dobrovolných pouličních hlídkách a zákazu vycházení po šesté hodině. Mimochodem Ďáblovy noci se hojně využívalo k pojišťovacím podvodům :)

erik
erik | 30.1.2008 | Vrána |

Toto ma v čase svojho vydania dostalo. Toľko citov, bolesti a utrpenia som hádam v žiadnom inom komikse nevidel. Rozhodne jeden z najhlbších zážitkov. Film sa mi páči, ale na toto nemá ani zo štvrtiny.

Davey
Davey | 16.1.2008 | Vrána (2. vydání) |

Myslím, že mě na to upozornil Core.Pokud máte doma originálku Vrány s Leem (Budiž mu země lehká), tak si tam najděte bonusy a je tam rozhovor s OBarrou a o tvoření Vrány...určitě to stojí za mrknutí, vážil jsem si komiksu pak ještě víc.

Houbař
M Houbař | 16.1.2008 | Vrána (2. vydání) |

Myslel jsem si, že když jsem viděl film (asi 4x) tak už mi nemá comics co nabídnout. Ale v něm je mnohem víc než ve filmu hmatatelná deprese a odevzdanost. Rozlišení nálady navíc napomáha různý styl kreseb. A jsem rád, že je to v černobílé - kromě toho, že to patří k atmosféře, tak obrázkový bonus v barvě je nic moc.

Jokerka
Jokerka | 23.12.2007 | Vrána (2. vydání) |

Nuze...smutne presmutne to je. At uz autoruv pribeh, nebo to co se kolem Vrany celkove deje... Kresba je pekna a vyborny je stridani stylu v pripade vzpominani. Prvni vydani jsem v ruce nemela takze nemuzu soudit nakolik je tohle lepci. Jinak s kvalitou knihy jsem nadmiru spokojena. :)

willis
willis | 14.11.2007 | Vrána (2. vydání) |

Pro mě je Vrána (jak v tištěné, tak filmové [myslím Vránu s Leem]) taky kultovní věc. Takže jsem neváhal s koupí tohohle vydání a jsem spokojený. Vylepšení jsou znát, ale na druhou stranu pro "normálního" člověka výměna původního vydání za nové není nezbytně nutná.

Markyz de Sade
Markyz de Sade | 4.11.2007 | Vrána (2. vydání) |

Vrána je moje srdcová záležitost a je škoda, že nelze dát víc procent, protože druhé vydání je oproti tomu prvnímu v luxusnějším provedení a zároveň i překlad textů písní je konečně srozumitelný k danému tématu. U mě jeden z pěti nejlepších comicsů. MdS

Woffce
Woffce | 26.10.2007 | Vrána (2. vydání) |

Omluva: původních 80 % jsem nakonec zkrouhnul (o chlup víc hodnotím např. Hellblazery, tak abych byl konzistentní).

Woffce
Woffce | 26.10.2007 | Vrána (2. vydání) |

Možná budu obviněn z rouhání, ale mě tohle "kultovní" dílo nijak zvlášť neokouzlilo. Je to prostě slušně nakreslený docela chytlavý příběh, který si u mě zaslouží těch 80 %, ale podle reakcí po prvním vydání jsem čekal o třídu zajímavější věc. Scénář mi svou stylizovaností chvílemi přišel až úsměvný, nehledě na klišé typu "spánek je bratr smrti" (nebo tak nějak). Ale jinak jo: dobrý. Nemít to doma by se opravdu rovnalo ignoranci.

Corvus
Corvus | 5.8.2007 | Vrána |

Davey: Není zač... Vrána je prostě špičková. A dokument je hodně zajímavý. Mě se strašně líbí podobné dokumenty, které ukazují jak kreslíři a scénáristi pracují. Za tenhle bonus na dvdčku jsem hodně vděčnej!

Davey
Davey | 4.8.2007 | Vrána |

Core : Díky moc za radu s tím dvd...(Mám ho už docela dlouho,ale když jsem si ho pořídil...komiksy sem dá se říct neznal krom donalda a tak.)Tam jsem vlastně přišel později na komiksovou crow...po shlédnutí toho profilu si vážím díla ještě víc!Jde vidět,že O´Barr do toho vložil fakt hodně...je mi ho až líto co prožil....sakra,musím si jít přečíst zase komiks vrány..

Corvus
Corvus | 2.8.2007 | Vrána |

Láska, utrpení, deprese, déšť, temnota, smrt, vzkříšení... Životní opus Jamese O' Barra, na kterém pracoval několik let. Pod jeho rukama vznikla legenda, zásadní dílo na poli comicsu a později dala vzniknout velmi kultovní filmové adaptaci v režii Alexe Proyase. Vrána vás na svých křídlech vezme na dlouhou cestu plnou psychického i fyzického utrpení, na cestu pomsty, ale také vám ukáže co znamená když se řekne milovat až za hrob. The Crow je totiž především o lásce... o lásce, která nezná hranic a potká málokoho v reálném životě. Vrána je o emocích a pokud nejste vytesaní z nějakého hodně odolného kamene nebo odlití ze železa, jitě vám ukápne nejedna slza. James sice není dokonalý kreslíř, ale to je naprosto podružné a navíc, vyšperkovaná (nebo snad dokonce současná Leeovská) kresba, by tomuto comicsu hodně ubrala na atmosféře. Jinak doporučuji, pokud jste to ještě neudělali, pořídit si dvd Vrána, kde v bonusech naleznete profil Jamese O' Barra a interview s tímto dodnes psychicky nevyrovnaným chlapíkem. Vrána je prostě a jednoduše skvělá! Dávám zasloužených 100% a modlím se za další díly, které kdysi Comics Centrum slíbilo. A závěrem - české vydání je na kvalitní úrovni a kdo zaváhal, má pravděpodobně smůlu.

royan
royan | 1.8.2007 | Vrána |

Nevím, má to něco do sebe, ale zase tolik mě to nevzalo. Asi je to dané tím, že už jsem od začátku vlastně věděl jak to dopadne.

SHORTY
SHORTY | 1.8.2007 | Vrána |

Nemůžu jinak než za 100, tenhle komiks mam už pár let, byl muj první od CC. Vrána mě dostala, uplně mě pohltila...první a poslední komiks co mě opravdu dojal. O'Barrovi za to skládám poklonu, opravdu jeden z nejlepších komiksů co jsem četl ne-li nejlepší. "Strach je pro nepřítele, strach a kulky".

Kapis
M Kapis | 1.8.2007 | Vrána |

Taky jsem to konečně sehnal a docela mě to dostalo. Kresba a především střídání stylů, vykreslujících atmosféru je neskutečné, jakoby to ani nekreslil jeden člověk. Naprosto jedinečné. Příběh je strhující, navíc, když jsem ještě jako študák;-) jezdil stopem po Evropě s ženskou, tak jsem neměl strach o sebe, ale o to, že by se něco podobného stalo jí. Znásilnění před očima to je pro mě hrozná noční můra, srovnatelná snad jen s pohřbením zaživa. Proro třeba nemám ani moc rád "Mechanický pomeranč" z té představy mi je prostě hrozně. Navíc vím, co je to milovat tak, že to slovy nejde popsat;-). Zkrátka sqělé dílo, jen ten konec mi přišel takový useklý, najednou prásk, bum, světla zhasla. Ale to bude asi jen tím, že jsem se tím chtěl "nabažovat" ještě déle;-) CC odvedlo taky obrovský kus práce, vazba, papír, vše špičkové. Jsem rád, že mám první vydání (jestli kdy bude druhé) - za nějakou dobu si to přečtu znova - určitě ne naposled a doufám, že se mi nikdy nestane nic ani náznakem podobného, co Erikovi.

Davey
Davey | 25.7.2007 | Vrána |

Jasných 100%! Konečně se mi podařilo tuto knihu sehnat a nemohl jsem se od ní odtrnout. Eric jako vždy skvělej zabiják.Ty jeho sny,vzpomínky s Shelly mě dostávali.Až sem skoro plakal :(.Krásná kniha,snad se u nás vydá ještě nějaká kniha s crow. :)

Andreew
Andreew | 1.8.2006 | Vrána |

Tenhle komiks miluju! Deprese, temnota, zoufalstvi, Cure, nenavis, nasili, Joy Division, smrt, dokonaly stridani malirskejch stylu...ctu ho kazdej pul rok a vzdycky me dostane, proste spicka....jedna z nej. veci co u CC vysla.

krvinka56
krvinka56 | 15.5.2006 | Vrána |

Dobrej říběh super básně hodně depresivní a smutné tak to má být

Black Bro, yo
Black Bro, yo | 12.7.2005 | Vrána |

Ano, je to přímočaré, ale nemyslím si, že James nějak extra přemýšlel nad příběhem a jeho zvraty apod., psal to emotivně z vlastní bolesti a to je vidět.

andre
M andre | 3.6.2005 | Vrána |

Příběh lásky je to dojemný, ale něco mi tam chybělo..... Působylo to namě jako asijsí akční film,sestříhaný pro evropu. Prostě mezi "akčními scénami" byl vystříhán děj. Takže nasebe trošku podivně ty scény navazují, člověk sice chápe co se děje, ale nějak se úplně nemůže ponořit do děje. Možná jsem byl příliš nažhavený po těch hodnocení co jsou zde. Takže tak.

Slaine
A Slaine | 26.5.2005 | Vrána |

Tak jsem si Vránu přečet podruhé... A dostalo mě to ještě mnohem víc než poprvé... fakt dokonalý. Co se příběhu týče přímo se nabízí srovnání s Marvovou pomstou v Sin City. Jenže Vrána je jiná - mnohem syrovější, mnohem nestravitelnější... Sin City je oproti tomuhle pohodová ikdyž poutavá četba. Každopádně tuhle knihu bych si nikdy nechtěl naplno vychutnat...

2scha
M 2scha | 26.2.2005 | Vrána |

Krásný, smutný, tragický----------úžasný. Dostalo se mi do rukou i US vydání a myslím, že v CC udělali velkej kus práce-díky!

Sleepy
Sleepy | 16.11.2004 | Vrána |

Jeden z nejkrásnějších milostných příběhů všech dob. Pro každého, kdo někdy ztratil kus sebe...pro každého, kdo někdy ztratil lásku.

Kocour
Kocour | 23.8.2004 | Vrána |

Tahle kniha mě dost ovlivnila, asi nejvic ze vseho co sem kdy cet..

Netorack
Netorack | 15.8.2004 | Vrána |

Temno a beznaděj v krystalické podobě.

Slaine
A Slaine | 14.8.2004 | Vrána |

Kniha plná beznaděje, bolesti a šílenství. Někdy až moc... Asi jeden z nejdospělejších a umělecky nejhodnotnějších komiksů u nás. Nenajde se moc lidí jako O'Barr, kteří zvládají napsat tak úžasnej příběh a ještě nakreslit použitím několika stylů...

Markyz de Sade
Markyz de Sade | 9.8.2004 | Vrána |

Nemůžu jinak než dát plný počet. Tenhle comics prostě neměl chybu. Je na něm vidět O´Barrova vlastní bolest, nechal na tom prostě kus svojí duše. MdS

KLAUN_DOMINANT
M KLAUN_DOMINANT | 9.8.2004 | Vrána |

Dobrá akční řežba která nepostrádá tu trochu pěkné temnoty.

DEmnoG
M DEmnoG | 8.8.2004 | Vrána |

Velmi citlive napsany comics. Pribeh vznikl na zaklade jeho vlastni tragedie (smrt jeho snoubenky) a je opravdu hodne temnej. Kresba je vyborna a mimo to O´Barr zvlada i malbu, kterou kresly kapitoly z minulosti nebo sny.

willis
willis | 7.8.2004 | Vrána |

Tenhle komiks se dá popsat několika pěknými romantickými slovy: beznaděj, bezmocnost, vztek, zuřivost, násilí, smrt, tma. :)

Vrána

Blackmoor
Blackmoor 27.7.2019

raimi
raimi 28.3.2019

Posluš
Posluš 19.2.2019

Lobok257
Lobok257 8.1.2018

mcleek
mcleek 30.11.2017

Bronn
Bronn 25.9.2017

crewni.konzerva
crewni.konzerva 15.9.2017

Rouziii
Rouziii 24.3.2017

Choky86
Choky86 2.3.2017

Kruttor666
Kruttor666 20.6.2016

Glumal
Glumal 31.5.2016

FrankieCZ
FrankieCZ 19.5.2016

mclusky
mclusky 14.4.2016

Mrfko
Mrfko 13.4.2016

Paldini
Paldini 26.2.2016

HansuruSadako
HansuruSadako 16.6.2015

JAn_G
JAn_G 13.4.2015

Kaaos
Kaaos 23.3.2015

trudoš
trudoš 30.12.2014

bioh
bioh 20.5.2014

calvin10
calvin10 11.11.2013

Karolín78
Karolín78 2.11.2013

oleav
oleav 25.10.2013

zdennanek
zdennanek 11.4.2013

strougy
strougy 5.4.2013

Josh
Josh 2.4.2013

maara
maara 26.3.2013

jakouback
jakouback 20.3.2013

kinghome
kinghome 12.3.2013

calviti
calviti 8.3.2013

Grrr
Grrr 25.2.2013

Erich
Erich 12.10.2012

MindReader
MindReader 28.9.2012

duri
duri 2.9.2012

tertr556
tertr556 9.6.2012

Deckard
Deckard 3.6.2012

morbn
morbn 18.5.2012

MilkyA
MilkyA 3.5.2012

Neutrino
Neutrino 7.2.2012

DaViD´82
DaViD´82 5.2.2012

DEmnoG
DEmnoG 5.2.2012

J.Connor
J.Connor 5.2.2012

Sepp Jörgen
Sepp Jörgen 5.2.2012

Kapis
Kapis 5.2.2012

andre
andre 5.2.2012

Slaine
Slaine 5.2.2012

Killingjoke
Killingjoke 5.2.2012

erik
erik 5.2.2012

Andreew
Andreew 5.2.2012

Ogre
Ogre 5.2.2012

mart.in
mart.in 5.2.2012

matrosh
matrosh 5.2.2012

SHORTY
SHORTY 5.2.2012

Black Bro, yo
Black Bro, yo 5.2.2012

Netorack
Netorack 5.2.2012

kojot
kojot 5.2.2012

choze
choze 5.2.2012

Tuxedo
Tuxedo 5.2.2012

Sleepy
Sleepy 5.2.2012

Two-Face
Two-Face 5.2.2012

J|P
J|P 5.2.2012

royan
royan 5.2.2012

Sadako
Sadako 5.2.2012

Kocour
Kocour 5.2.2012

willis
willis 5.2.2012

Vcelka_Maja
Vcelka_Maja 5.2.2012

Davey
Davey 5.2.2012

2scha
2scha 5.2.2012

Nakor
Nakor 5.2.2012

BlackDragon
BlackDragon 5.2.2012

Corvus
Corvus 5.2.2012

krvinka56
krvinka56 5.2.2012

Vrána (2. vydání)

Killingjoke
Killingjoke 10.12.2017

Glumal
Glumal 13.9.2017

mackin
mackin 18.9.2016

RodRoder
RodRoder 3.5.2016

Kurt Cocaine
Kurt Cocaine 23.11.2014

DAN478
DAN478 13.5.2014

kariholik
kariholik 2.1.2014

Josh
Josh 2.4.2013

Crazyliquid
Crazyliquid 15.11.2012

MindReader
MindReader 28.9.2012

Nexis
Nexis 28.5.2012

p3tris
p3tris 4.5.2012

Mankin
Mankin 7.2.2012

pearlxjam
pearlxjam 6.2.2012

Marv
Marv 5.2.2012

willis
willis 5.2.2012

Masinfira
Masinfira 5.2.2012

Mleako
Mleako 5.2.2012

vccn
vccn 5.2.2012

BlackDragon
BlackDragon 5.2.2012

Jokerka
Jokerka 5.2.2012

Xeelee
Xeelee 5.2.2012

Woffce
Woffce 5.2.2012

Mildaha1
Mildaha1 5.2.2012

Houbař
Houbař 5.2.2012

c.tucker
c.tucker 5.2.2012

Ruw
Ruw 5.2.2012

Wiruss
Wiruss 5.2.2012

Big G
Big G 5.2.2012

Vrána (3. vydání)

hroubek
hroubek 2.1.2018

Darth Raelchi
Darth Raelchi 2.1.2018

Killingjoke
Killingjoke 10.12.2017

Gustik5
Gustik5 20.5.2017

Mariohurbanek
Mariohurbanek 17.5.2016

2Hitman3
2Hitman3 10.3.2016

Doppelganger
Doppelganger 10.10.2014

terrordemon
terrordemon 21.6.2014

Walome
Walome 3.4.2014

mrkirby
mrkirby 26.2.2014

Zeebonk
Zeebonk 26.7.2013

kaylin
kaylin 28.5.2013

namdnas
namdnas 30.4.2013

Josh
Josh 2.4.2013

The Genius
The Genius 4.1.2013

MindReader
MindReader 28.9.2012

Lenny
Lenny 26.9.2012

barydave
barydave 4.9.2012

fusnix
fusnix 17.7.2012

3E
3E 14.4.2012

pearlxjam
pearlxjam 6.2.2012

brkowycz
brkowycz 5.2.2012

aza
aza 5.2.2012

Murphy722
Murphy722 5.2.2012

BlackDragon
BlackDragon 5.2.2012

Vrána (paperback)

Benny
Benny 10.11.2018

ComicBookGuy
ComicBookGuy 6.6.2018

Killingjoke
Killingjoke 10.12.2017

MurinWolf
MurinWolf 5.8.2017

Horstik
Horstik 19.7.2017

Scaleo1
Scaleo1 17.6.2017

Olesh
Olesh 24.7.2016

Mariohurbanek
Mariohurbanek 17.5.2016

Pekario
Pekario 30.3.2016

flynander
flynander 31.1.2016

rajot
rajot 12.1.2016

Lobok257
Lobok257 31.12.2015

james dixon
james dixon 20.11.2015

K-Os
K-Os 26.10.2015

cyboy
cyboy 15.10.2015

hypermlok
hypermlok 22.9.2015

Qee
Qee 23.3.2015

hellblazer
hellblazer 20.2.2015

koudy
koudy 3.2.2015

Druid
Druid 26.1.2015

dracula
dracula 15.11.2014

Lachvos
Lachvos 15.11.2014

spagr
spagr 25.9.2014

pdfak
pdfak 21.6.2014

Mike-sh
Mike-sh 14.5.2014

iob
iob 17.4.2014

Hannibal92
Hannibal92 18.2.2014

BoVon
BoVon 1.1.2014

DAxik
DAxik 14.7.2013

kaylin
kaylin 24.5.2013

Doly
Doly 3.5.2013

AlienDr
AlienDr 25.3.2013

Nightmare
Nightmare 21.2.2013

Walome
Walome 8.2.2013

tommybauch
tommybauch 6.2.2013

obitus
obitus 9.10.2012

MindReader
MindReader 28.9.2012

burigo
burigo 22.7.2012

Vrána (pevná vazba)

Zbysek2410
Zbysek2410 24.1.2020

Milo_Harwey
Milo_Harwey 16.12.2019

szajter
szajter 11.1.2017

Yuichiro
Yuichiro 7.12.2016

calvin10
calvin10 15.6.2016

Harry.Dresden
Harry.Dresden 10.5.2016

Baffman
Baffman 26.12.2015

husakpetr93
husakpetr93 15.11.2015

sedw
sedw 3.11.2015

Vrenn
Vrenn 6.8.2015

Honzin
Honzin 5.7.2015

RaptoR
RaptoR 6.6.2015

M_M
M_M 24.3.2015

hellblazer
hellblazer 5.3.2015

namdnas
namdnas 26.1.2015

lemon_zobak
lemon_zobak 5.1.2015

trudoš
trudoš 30.12.2014

terrordemon
terrordemon 21.6.2014

Satyricon
Satyricon 3.3.2014

Černá Krysa
Černá Krysa 8.1.2014

rooty
rooty 8.12.2013

Manny
Manny 3.12.2013

oleav
oleav 25.10.2013

bronxik
bronxik 22.10.2013

Wiruss
Wiruss 13.7.2013

Spideyy
Spideyy 13.6.2013

Shpeckk
Shpeckk 5.5.2013

disclose
disclose 18.4.2013

Noci
Noci 22.3.2013

Karolín78
Karolín78 21.3.2013

jakouback
jakouback 20.3.2013

Kaluž
Kaluž 14.12.2012

MindReader
MindReader 28.9.2012

duri
duri 2.9.2012

Saigou
Saigou 29.7.2012

Light
Light 4.6.2012

discovery
discovery 12.5.2012

Killingjoke
Killingjoke 24.4.2012

willis
willis 18.4.2012