plátěný hřbet
Str. 008
Str. 011

+ 8 dalších ukázek

Legendární komiks Briana M. Bendise, kvůli kterému v nakladatelství Marvel založili řadu MAX pro příběhy poněkud drsnějšího ražení. Svým pojetím jde o možná nejdospělejší marvelovský komiks, jenž se dost vymyká běžné produkci nakladatelství.

Tak zejména Jessica Jonesová sice má superschopnosti, ale radši je nepoužívá, a představa, že by se ještě někdy oblékla do kostýmu, ji děsí. K tomu má celkem problémy s alkoholem a její obvyklý slovník by Captain America rozhodně neschvaloval.

Obsahuje sešity série Alias #1-28 (září 2001 - listopad 2003)

Vyšlo v standardní pevné vazbě v laminovaných deskách, limitovanější pevné vazbě s plátěným hřbetem v počtu 334 kusů (Crwecon 2022, Kosmas, Comics Point, Arkham/Krakatit, eshop nakladatelství Crew) a extra limitované pevné vazbě s plátěným hřbetem, v počtu 66 kusů, se speciálními 3D lakovými efekty a speciálním nátiskem pořadových čísel na jedné z úvodních stránek stříbrnou barvou (Argo-Bibliografie).


Scénář
Brian Michael Bendis
Art
Mark Bagley, Michael Gaydos, David W. Mack (Mack), Rick Mays, Bill Sienkiewicz
Ink
Mark Bagley, Michael Gaydos, David W. Mack (Mack), Rick Mays, Rodney Ramos, Bill Sienkiewicz, Art Thibert, Al Vey
Barvy
Michael Gaydos, Matthew Hollingsworth (Matt), Bill Sienkiewicz, Dean White
Obálka
David W. Mack (Mack)
Lettering
Alena Tejnická (Sarah)
Překlad
Richard Klíčník
Redakce
Mirka Jarotková, Pavel Kořínek
Žánry
detektivka, superhrdinský
ISBN/ISSN
978-80-257-3826-9 (Argo)
Vazba
šitá v tvrdých deskách (plátěná hřbet)
Formát
180 x 275 mm
Tisk
barevný
Stran
720
Náklad
334ks
Cena
2388 Kč
Originál
Alias Omnibus (Marvel Comics, 2006)
Varianty
Alias (2022)
Alias (limitovaná edice) (2022)
Alias (limitně limitní edice) (2022)
 • Darth Raelchi
  Darth Raelchi mecenáš26.11.2022 15:10Alias
  Jednoduse skvele. Skvele rozehrane mezilidske a vnitrne-lidske partie. Netreba supraku, samotna Jessica nam staci a co k nim ma, nota bene ze v mainstreamu otevira zajimava spolecenska temata. Kresba fenomenalni. Za me luxus a pochvala nejvyssiho kalibru. Vic takovych omnibusu.
 • hroubek
  hroubek13.11.2022 11:22Alias
  KURVA!!! Předem se omlouvám za to sprosté slovo, ale v tom slově je vše podstatné a výstižně vystihuje mé dojmy z tohoto komiksu. V první řadě, tohle je pro všechny opravdové komiksové fanoušky povinnost. Chápu, že je smutné, že to trvalo dvacet let, než se k nám tento příběh dostal, na druhou stranu bude spoustu čtenářů, který tento příběh neznají a nebudou mít vůbec páru, co dostanou za nářez. Faktem zůstává, že já jsem z tohoto komiksu nadšený a mám obrovskou radost, že ho můžu mít ve své skromné sbírce, že jsem ho mohl číst, a v neposlední řadě jsem mrtě spokojený, z toho že mám celou jednu komiksovou řadu v jedné luxusně provedené bichli.

  Vydavatelství Argo odvedlo velmi dobrou práci a já jsem ze samotného komiksu měl obrovskou radost. Pevná vazba, hodně bonusů, kvalitní papír, barvy a k tomu samozřejmě ta pravá velikost amerického omnibusu. BBArt musí prominout, ale takhle tady měl vyjít jejich Daredevil a Captain America. (Je to škoda. Ale v té době to byla úplně jiná situace, než je tomu dnes. Dnes jsou marvelovské filmy na vrcholu a dost pomáhají v prodeji komiksů).

  Scénárista Brian Michael Bendis odvedl luxusní práci. Jeho příběh je hodně moc povedený a zajímavý. To jakým způsobem pracuje s hlavní hrdinkou Jessicou, kontinuitou marvelovského světa, realistickým pojetím vztahů, problémům s alkoholem, drogy, sexem, je prostě úžasné. Bendis se rozhodl být, co nejvíce realistický v marvelovském světě a přitom ho nepřipravit o jeho kouzlo. Což, se mu povedlo na výbornou. Hodně tomu pomáhá i fakt, že si jako hlavní hrdinku vybral, ne tak známou postavu a mohl jí dát nový rozměr, směr a příběh. To, že příběh vycházel v sérii MAX umožňovalo Bendisovi se chovat k hrdinům tvrdě. Ukazovat je v nedokonalém postavení, nechat je dělat velké chyby a špatné rozhodnutí. A co si budeme povídat, je to hodně osvěžující vidět naše oblíbené postavy, které se nechovají, tak uhlazeně. Bendisovi tento styl sedl a vtisknul mu jistou autorskou vizi. Rozhodně jsem neměl pocit, že by to celé bylo jen na oko, nebo že by autor chtěl bořit nějaké tabu atd.

  Samotný komiks je moc hezky nakreslený a má luxusní barvy. Osobně mi udělalo velkou radost to, že se několikrát změnila stylizace, barvy, kresba a další věci. Ukazuje to velkou pestrost vyprávění a pochopení příběhu. Kreslíři si s příběhem hodně vyhráli a krásně převádějí Bendisův scénář na stránky. Některé přechody mezi panely byly luxusní záležitost, desítky stránek jsou pastva pro oči a já jsem jen koukal, co se mi to před očima odehrává. Pro čtenáře komiksů to je naprostá radost pohledět.

  A teď něco k záporům komiksu. Čekal jsem, že komiks bude mít ucelený příběh, a to jsem bohužel úplně nedostal. Neříkám, že to vyprávění jeden velký příběh na tři až pět sešitů nefunguje, protože to funguje tak jak má, a díky tomu se můžeme posouvat nejen s Jessicou, ale i celkově. Nicméně pravda je taková, že ucelenější příběh by mi udělal větší radost. Druhý největší zápor je ten, že jsem kdysi četl Bendisova Daredevila a to bylo to nejlepší, co Bendis vytvořil. Takže ta laťka se nedá jen tak překonat.

  Alias je jeden z nejlepších komiksů roku a pokud jste ho nečetli, tak neváhejte ani minutu. Bude to KURVA luxusní četba.
 • Lojza
  Lojza mecenáš18.9.2022 21:37Alias (limitně limitní edice)
  Výborná záležitost. Jsem téměř netknutý jakýmkoliv superhrdinským universem (kromě Batmana), takže každý alternativní úskok poměrně vítám. Tohle se četlo tak dobře, jak rychle zmizí lahev sedmičky u průměrného ajťáka - alkoholika. Za víkend nebylo co řešit. Dopřál jsem si úžasně rychlé, svižné, skvěle přeložené dialogy, aniž bych musel sledovat nuance kreseb (což se mi často stává, jakoby to po mně ti parchanti kreslíři chtěli!). Byl to zkrátka skvělý film v komiksu, se skvělou kamerou i střihem. Jessica (jak tu bylo napsáno) občas irituje. Nebál bych se říct, že se občas chová jak pí*a, ale to k tomu asi patří. Za to obléknutí punčošek a kozaček v jedné epizodě jsem jí to celé odpustil :) Celá kniha sestává z 28 sešitů + bonus "co kdyby". Jednotlivé příběhy (de facto Jessiciny zakázky) se vždy rozběhnou přes několik sešitů a vždy mají pointu a čtenářsky uspokojující konec. Zároveň se celou knihou proplétá linka Jessicy minulosti a osobního příběhu, který ji dostal právě tam, kde je - v roli soukromé detektivky namísto nablýskané superhrdinky. A i tahle linka nakonec dojde rozuzlení a naplnění. Jediné, co bych téhle skvělé jízdě vytknul, je tu a tam typografické / sazečské selhání. Některá písma či jejich dekorace nejsou optimálně zvolné, a na některých stránkách bije do očí nevhodná sazba (velikost písma, okraje...). I tak je to ale moc fajn věc. Jsem rád, že ji mám.

  Edit: Po srovnání českého vydání s originál omnibusem z roku 2006 musím uznat, že ohledně typografie a sazby odvedlo Argo, potažmo paní Tejnická dokonalou prácí. Je to do puntíku 1:1 s originálem, takže bezvýhradné dva palce nahoru. A přidávám tu zaslouženou hvězdu.
 • soulbringer
  soulbringer mecenáš16.9.2022 15:20Alias
  "Hlavně mě nelituj! Opovaž se mě, k*rva, litovat..."

  Myslím, že máme jasného finalistu pro comics roku 2022, který vyšel v ČR.

  Alias je nejlepší příběhový výlet do mini-universa stvořeného Brianem M. Bendisem (a to si myslím, že laťku s omnibusy Daredevila nedal nijak nízko). Je to to nejlepší i proto, že to není typický marvelovský příběh superhrdiny ani laciný pokus o stvoření antihrdiny. Alias si skutečně zasluhuje řadu superlativů a ano, v jistém ohledu je revoluční - ostatně i proto vznikl "dospělácký" imprint MAX - ale není to jen kvůli jaderné mluvě, krvi či obnaženému ramenu v posteli, ale především díky samotnému příběhu a dobře vykresleným dramatům a (ne)fungujících mezilidských vztahů ve světě, který chrání Avangers.

  Alias se těžce zařazuje a to je dobře. Je to výborný crossover a zároveň unikátní věc, která má správně vyvážený spád příběhových linek a odkrývání charakteru, motivací a dramat hlavní hrdinky. Není to detektivka, ačkoli se hlavní hrdinka živí jako soukromé očko. Není to typický noir, rozhodně žádný Brubaker, ačkoli je plný temných zákoutí, lidských poklesků, kde nechybí prázdná sklenka alkoholu. Není to psychodrama, ačkoli o duši a identitu hlavní hrdinky tu jde především. Není to pláštěnková mela postavená na superschopnostech, ačkoli se to superhrdiny poměrně hemží a dostane se i na souboj s opravdu zvrhlým záporákem.

  Alias je především komplikovaným a dobře stavěným příběhem dospělé mladé ženy. Hlavní hrdinka - JESSICA JONES - vás totiž zaujme od začátku, bude vás bavit a zároveň nesmírně iritovat. Ačkoli nestojí o nějaký zájem, adoraci natož lítost, je těžké s ní nemít soucit. Pro čtenáře (a zejména čtenářky) je naopak velmi přirozené se vcítit do jejich monologů, dialogů a prožitků, která by ráda nechala navždy pohřbené. Některé traumata si vlastně ani nedokážu představit a spíše mi běhal mráz po zádech. Tady je pro mě Alias opravdu nejsilnější a naprosto skvělý. Alias je velmi uvěřitelný a civilní příběh (nevyrovnané) osobnosti, která nehledá pouze řešení případů, ale hlavně hledá samu sebe a to kým je a čím chce být (a k tomu zaplatit složenky za elektřinu).

  Díky rozsahu 28 čísel tu dostáváme skvěle plastický obraz hlavní hrdinky s dobrou náloží zápletek, které spolu více či méně souvisejí a které logicky propojuje právě soukromé očko z kanceláře s názvem Alias (což je vzhledem k tomu, jak postupně odkrýváme různé vrstvy života Jessicy, moc hezká alegorie celého díla). Od prvního políčka víte, že tohle bude jiné, že to nebude hezké, ale že chcete znát nejen rozuzlení případů, ale zjistit, co je Jessica vlastně zač a proč opustila svou dřívější kariéru superhrdinky s názvem Jewel. Zároveň si myslím, že pro čtenáře, kteří se Jessicou poprvé setkávají na stránkách Alisu, jde o velkou výhodu. I proto, že Alias v retrospektivních příbězích a vzpomínkách ukazuje pozadí rodinné tragédie, formující trauma a zdůvodnění proč Jessica nechce používat své superschopnosti... ale k tomu se musíte taky dočíst. Je to velmi dobře poskládáno.

  Ten crossover žánrů a různé životní zvraty hlavní hrdinky naprosto skvěle doplňuje kresba Michaela Gaydose. Tam, kde přichází na scénu flashback příběh Jewel nebo niterná zpověď traumatu, přepne Gaydos do stylu zlaté ery minulého století, nebo stylu X-manů a zářivých barev 60. let. Na první dobrou nemusí asi někomu úplně vyhovovat noir styl, ve kterém je kreslena převážná část příběhu a chce to vážně dobré světlo, ale se všemi kolážemi a změnami skládá Gaydos výtečnou vizuální mozaiku, která jen podtrhuje jedinečnost Aliasu. Takže souhrně:

  plusy
  - skvělý, uvěřitelný, mnohovrstevný příběh - dobrý zápletky, zajímavé případy (z nichž musím vyzdvihnout hlavně poselství případu ztracené dívky a americkém zapadákově)
  - kombinace několika žánrů a příběh z Marvel universa, který prostě nečekáte
  - celková atmosféra a velmi plastická hlavní hrdinka, dobré průpovídky, černý humor i pár hlášek se našlo
  - noir kresba, která se k příběhu hodí, kterou doplňují flashback střípky v jiném stylu - mnoho okének je bez textu a vy najednou vidíte, jak se před vámi zhmotňuje napínavý film či sarkastické ticho. A plyne to fakt přirozeně.
  - doprovodný materiál - kde samotní tvůrci komiksu rozvíjejí alternativní verzi, která vás taky bude bavit, byť je příliš krátká a jde spíše o náčrt (v porovnání s celkovým příběhem).

  mínusy
  - největší slabina je ve způsobu pojetí souboje s hlavním záporákem. Hezky stupňovaný příběh dochází rozuzlení v klasickém marvel-superhero-stylu a vůbec se do příběhu nehodí. Vypadá to nepříliš promyšleně až uspěchaně. Zároveň i epilog působí sice dojemně a přející čtenář musí cítit zadostiučinění, třeba se i dojmout, ale opět to přináší až moc rychlé zářívé světlo ve světě MAX stínů předchozích stránek. Ale Jesicce to nakonec asi budete přát všichni :)
  - vazba je příšerná. Argo muselo vědět, že 720 stran potřebuje fakt profi držení, ale kvalita je hrůzná naprosto to podcenili. Normální verze se i přes pečlivé a citlivé zacházení odírá a vazba se bortí (jestli můžete, tak si raději asi pořiďte limitky, kde je to snad lepší)... jestli potkám někoho z Arga, kdo je za to odpovědný, tak ho asi nenalezne ani paní Jonesová.

  Celkové hodnocení: 90 %
 • akvatam
  akvatam29.8.2022 23:33Alias
  Paráda. Čítal som to v EN a len online a ani len som nedúfal, že by toto mohlo niekedy vyjsť v našich končinách, predsalen to už má viac ako dvadsať rokov. Vynikajúca, vynikajúca záležitosť, dospelý komiks, noir detektívka. Skvelá vec. Veľmi veľmi odporúčam. Len upozornenie, nie je to klasická superhrdinská farebná mlátička, toto je pomalšia noir kriminálka pre dospelých, možno aj najdospelejší marvel komiks vôbec (koniec koncov, je to aj prvá vec, ktorá vyšla pod marvel MAX). Zatiaľ aj najlepší marvel komiks , aký som čítal.
 • MEGA
  MEGA29.8.2022 22:49Alias
  Toto je revoluční dílo a jsem rád, že je nyní vydané v tomto velkém celku. Dostáváme zde nevšední pohled do světa Marvelu. Neočekávejte superhrdiny, ale komorní drama, které má mnoho společného s noirovými detektivkami. Bendisovy dialogy a monology se čtou jedna báseň a celá kniha má tak skvělé tempo. Každý případ pomalu vykresluje hlavní postavu, která působí jako reálný člověk s reálnými problémy. I když je v příběhu několik nadpřirozených prvků, nikdy to nesráží vážnost situace, ale naopak dělají příběh o to zajímavější. Za mě jsou tyto kontrasty nejsilnější částí knihy. Michael Gaydos se sem dokonale hodí a zvládá vykreslit mimiku postav s potřebnou jemností. Zachycuje situace jaké jsou, bez zkrášlování. Místy mě ale rušilo časté opakování identických panelů. Celkově je toto úžasná série, která nabízí prvotřídní charakterové drama.
 • Norri
  Norri mecenáš16.8.2022 08:39Alias (limitovaná edice)
  Alias je krásně civilní a uvěřitelný. Má úžasně napsané dialogy i četné monology. Vlastně ani moc nezáleží na tom, jak je ten komiks nakreslený. Tady vás táhnou slova a věty, a obrázky tomu "jenom" dodávají další rozměr. Stejně jako třeba Gotham Central to nabízí trošku jiný úhel pohledu na svět, ve kterém existují superhrdinové. Alias vás nenechá v úžasu ze superhrdinské akce. Alias z vás udělá zúčastněného. Jessica Jones je soukromé očko a budete s ní prožívat nejen její vyšetřování, ale také její soukromé eskapády a úzkosti. Společně s Lukem Cagem ji pak necháte vybrečet se na vašem rameni.
  Původně jsem plánoval, že celou knihu přečtu na jeden zátah, během jednoho víkendu. To jsem ale nezvládl a není to tím, že by mě to nebavilo. Právě naopak. Je to ale tak intenzivní, že jsem si občas potřeboval odpočinout a pořádně to vstřebat. V závěru to celé nakonec úžasně vygraduje a vy knihu zavřete s pocitem pěkně uzavřené série. Pokud si tedy potom ještě nedáte spoustu stran bonusů, zahrnující "Co kdyby…" příběh, rozhovory, skicáře, vystřižené scény a tak podobně.

  Co se týče kresby, tak zpočátku jsem z ní nebyl příliš nadšený, pak jsem si ale zvykl a nakonec se mi i líbila. Co jsem naopak oceňoval už od začátku, tak je práce se scénami. Číst tento komiks se velmi podobá sledování filmu. Líbí se mi, jak filmy točí Tarantino. Dva lidi třeba jenom sedí a mluví spolu. Něco se během tohoto rozhovoru děje kolem nich, nebo kamera začne jednoho z nich přibližovat a vy mu visíte na rtech a užíváte si napětí, které se s každým slovem stupňuje. Žádná velká akce, jenom dokonalý rozhovor. Přesně takové pocity jsem měl při čtení Alias.

  Na závěr jenom dodám, že plátěný hřbet limitky naplnil má očekávání a čtení na něm nenechalo žádné následky. Jsem rád, že Alias vyšla česky a ještě k tomu v tomto luxusním formátu a provedení.
 • faster86
  faster8613.7.2022 08:14Alias
  To co jsem říkal p. Klíčníkovi na Comiconu se jen potvrdilo... nejlepší komiks letošního roku a do konce roku ho nic nepřekoná. V knize jsou 4 hlavní příběhy a pár samostatných sešitovek, které ty hlavní příběhy rozdělují. Snad každý sešit má cliffhanger jak hovado (to se nevidí každý den). Jessica je výborně napsaná, ať už její minulost nebo současný život. Kresba není nijak líbívá, ale do příběhu a atmosféry sedne jak prdel na hrnec.

  Co se týče zpracování tak potah je chudák takový slabý, četl jsem to na 5x takže 5x dat na poličku a sundat z poličky a černý potah začal byt prošůpaný na hranách a to sem s komiksem šoupal fakt minimálně a zacházel opatrně.
 • P.G.
  P.G. mecenáš1.7.2022 18:29Alias
  Kurva, to bylo dobrý! Tak dobře napsanej a zrežírovanej příběh jsem už hodně dlouho nečetla. Začíná jako trochu mysteriózní detektivka, ale záhy se z něho stane parádní psychojízda, které skončí rychle, rázně a - trochu nečekaně. Zpočátku mě trochu děsila dlaždičtina, kterou Jessica vládne levou zadní, ale jakožto ex-sh, jejíž život je na tak trochu na sra*ky, na to má plný právo a je jí úplně šumák, co si o tom bude čtenář myslet! Kresba je sice místy trochu nepřehledná (ach ty noční scény...), sešit 10 je na čtení hotový peklo (kdo, ku*va, vymyslel ten bílej stín pod černými písmeny na světlým pozadí??? a co teprv na černým??? WTF??) a ta "retro" část v sešitu 22 je tedy fakt jako pěst na oko, ale jinak ke grafické stránce nemám výhrady. K čemu ale výhrady mám, je provedení knihy - jako chápu, omnibus, těžká büchle, ale po jednom přečtení (v křesle!, žádná divočina) mám dolní roh na předních deskách nadranc, odřenou spodní hranu a úplně zborcenou vazbu. Za tohle tedy jednoznačně palec dolů. Naštěstí je omnibus vázaný, tak snad z něj nebude po druhém přečtení (a že na něj brzy dojde!) salát.
  Suma sumárum - jsem ráda, že jsem do Aliasu šla, protože je to komiks úplně jiný, než jaké tu vycházejí. Jako že ÚPLNĚ jiný. Setkáte se se superhrdinkou (no dobře, ex), která je ale normální člověk, co má život na sra*čky (tak trochu moc) a je to setkání, na které jen tak nezapomenete.
  6*!
3082