Marvel Origins #006: Iron Man 1 (1963)
Hachette Fascicoli1. vydáníúnor 2024série Marvel Origins 10/28
3.9
...
Vraťte se v čase do 60. let, objevte první klasická vystoupení nejslavnějších hrdinů Marvelu. Na stránkách této knihy najdete období kreativity, které nemá v americkém komiksu obdoby, kde Stan Lee, Jack Kirby, a celý tým nadšenců Marvelu (Marvel Bullpen, jak mu přezdíval Stan Lee) představili některé z nejznámějších postav v historii komiksu. Doba zázraků a fantastických vynálezů, které se brzy stanou nesmrtelné.

Obsahuje sešity série Tales of Suspense #39-46 (březen - říjen 1963). Sešit Tales of Suspense #39 v ČR vyšel v knize Ultimátní komiksový komplet #085: Marvel: Počátky - 60. léta a v knize Nejmocnější hrdinové Marvelu #005: Iron Man .

V české mutaci vyšel tento svazek jako 4. v pořadí. Hřbety jednotlivých svazků postupně tvoří ucelený obraz.
Nadpis Marvel Origins je vyveden embossem ve zlaté barvě, na ukázkách není patrné.


Scénář
Robert Bernstein (R. Berns), Stan Lee, Larry Lieber
Art
Don Heck (Donny), Jack Kirby
Ink
Richard Bache Ayers (Dick), Don Heck (Donny)
Barvy
Stan Goldberg (Stan G)
Lettering
Rui Alves, Petr Schwarz
Překlad
Petr Novotný, Martina Zvolská
Redakce
Crisino Baião, Petr Novotný, Martina Zvolská
CdbID
10623
Žánry
superhrdinský
ISBN/ISSN
ISSN 2974-7635
Vazba
šitá v tvrdých deskách
Formát
175 x 263 x 13 mm
Hmotnost
480 g
Tisk
barevný
Stran
128
Původní cena
299 Kč
Originál
Marvel Masterworks: The Invincible Iron Man, Vol. 1 (Marvel Comics, 1963)
Starý Iron Man už zavání americkou propagandou a bezostyšným hanobením Sovětského svazu, což vzhledem k době vzniku a vzkvétající studené válce není zas až tak moc překvapivé. Ovšem zápletky jednotlivých epizod působí už hodně naivně a občas i absurdně. V těchto komiksech se na realitu, proveditelnost či alespoň uvěřitelnost nehrálo vůbec, takže z hlubin Země neustále lezou skryté civilizace a mimozemšťané přistávají na modré planetě, jako kdyby šlo o motorest u dálnice. Nejkomičtější je pak samotná technologie Iron Manovy zbroje, kde je všechno vysvětleno inovátorskými tranzistory. Což mě baví o to víc, že jako elektronikou nepolíbený jedinec mi tenhle výraz automaticky evokuje malá rádia ze šedesátých let.
Čím mi ovšem komiks imponoval nejvíc, je precizní kresba Dona Hecka, neprávem zastíněného ať už Jackem Kirbym, nebo Stevem Ditkem. Přitom jeho práce mi přijde z téhle trojice jednoznačně nejlepší a de facto právě ona byla příčinou, proč jsem byl příběhy z roku 1963 schopen dočíst.