Volání Cthulhu a Dagon
DOBROVSKÝ s.r.o.1. vydáníříjen 2022
2.1
...
...
...
...
Koupit
Ponořte se do temné, znepokojivé a bohatě ilustrované adaptace dvou příběhů z mytologie Cthulhu od H. P. Lovecrafta.

V této adaptaci dvou slavných povídek z lovecraftovské mytologie Cthulhu plné zneklidňujících výjevů uchvátí ilustrátor Dave Shephard čtenáře příběhy o nadpřirozených monstrech tak mocných, že celé lidstvo je oproti nim malicherné.

Volání Cthulhu a Dagon seznamují čtenáře s Velkými Starci, mocnými božstvy existujícími za hranicemi běžných dimenzí časoprostoru, jejichž fyzická podoba je pro obyčejného člověka jen těžko představitelná.

Scénář
Dave Shephard
Předloha
Howard Phillips Lovecraft
Art
Dave Shephard
Lettering
Daniel Pocar
Překlad
Veronika Friedrichová
Redakce
Jan Malý, Lukáš Sábo
Žánry
adaptace, horor, městská fantasy
ISBN/ISSN
978-80-277-1219-9
Vazba
šitá v tvrdých deskách
Formát
190 x 246 x 16 mm
Hmotnost
620 g
Tisk
barevný
Stran
128
Původní cena
499 Kč
Originál
The Call of Cthulhu and Dagon (Quarto Publishing, 2021)
Problém s Lovecraftom je, že jeho monštrá boli natoľko „neopísateľné“, že ak sa zjaví nejaký filmár, ktorý podľa nich chce natočiť film, alebo sa zjaví tvorca, ktorý chce do podoby komiksu pretaviť Lovecraftove texty, musí sa vyhnúť explicitnému zobrazeniu netvorov a vecí s nimi spriaznenými, pretože ak ich natvrdo ukáže, môže naraziť jednak na to, že sa strápni a jednak divák/komiksový fanúšik to zrejme odmietne, pretože na Lovecraftových poviedkach je skvelé, že hoci zachádza do až prehnaných detailov, paradoxne je zároveň veľmi hmlistý. Viem, zrejme si to navzájom odporuje, ale ja to tak cítim. Preto ma tak veľmi fascinuje komiks Mýtus Cthulhu zo 7O. rokov 2O. storočia od Argentínčana Norberta Buscagliu. Preto sa mi tak páčila dvojdielna mrazivá manga V horách šílenství od Japonca Gó Tanabeho. A preto sa mi tak nepáči komiks Volání Cthulhu a Dagon. Lovecraftove svety musia byť hmlisté, zastreté v opare záhadnosti, neurčitého charakteru. Tak, aby mala s čím pracovať naša fantázia. Nesmie byť ukázané všetko. Určite nikto nie je zvedavý na 58 metrov vysokú chobotnicu. Žiaľ, presne na toto sa sústredí Angličan Dave Shephard, ktorý to nakreslil, i napísal, pre ktorého sa jedná o český debut a ak by som chcel byť hnusný, tak napíšem, že by bolo fajn, ak by pri tom aj zostalo. V druhom rade je s týmto komiksom ten problém, že adaptuje dve poviedky, ktoré pre mňa osobne nepatria k Lovecraftovmu vrcholu, takže som sa nudil. Dagon je fajn, ale nič viac a hlavne tu má skôr len „cameo“. Podstatnú časť knihy tvorí druhá poviedka, ale Volanie Cthulhu ma nikdy nebavil. Kým v poviedke som až tak presne priznám sa nedokázal identifikovať dôvod, prečo sa mi text až tak nepáči, v komiksovej adaptácii to bije do očí: dej je mimoriadne riedky, temer nič sa v ňom nedeje a to, čo sa deje, je čudné. Škaredá kresba a slabý, nudný scenár, to je kombinácia, ktorá zvykne komiksom lámať väz. Čiže tie 3* sa javia byť z mojej strany nepochopiteľné. Treba ale dodať, že raz za čas sa Shepardovi nejakým menším zázrakom podarilo nakresliť vizuálne podmanivú scenériu, atmosféra je vcelku konzistentná a mám slabosť pre Lovecraftove ponuré texty. Takže 3*.
Hodnocení knihy je třeba rozdělit na dvě části. Úvodní povídka Dagon, kde je dobře snad úplně všechno od atmosféry přes rytmus vyprávění, výtečný nevšední coloring a vše završující nádherně čistou perokresbu, která je ve skvělé symbióze s barvami a je krásně čitelná i po obarvení stránek. Některé panely jsou tady v úrovni čistoty opravdu na úrovni Manninga. Stejně tak komiksové řemeslo i rozvržení panelů je tu ve své esenciálnosti nejklasičtější, jaké si lze představit a můžeme vést fundované dišputace o tom, zda se k tématu Lovecrafta hodí či nikoli. Ale těžko můžu jako fanoušek komiksového média vyčítat komiksu, že vypadá...ehm...jako komiks. Potud velmi dobré. Problém přichází po pár stranách v povídce Volání Cthulhu nesoucí stejné atributy jako Dagon, akorát je mnohem průměrněji nakreslená a o poznání méně povedeněji nabarvená. Jako by se s kvantitou vytratil kreslířův barevný cit a ztratila veškerá detailnost tahu perem. Pořád je vidět, že to kreslil někdo, kdo ví co dělá, ale výsledek je mnohem méně ohromující. Přesto jsem si jako fanoušek komiksového média i Lovecrafta knihu docela užil i když chápu, proč se Tanabeho knihy líbí více. 70%
Tohle se naprosto nepovedlo. Kdokoliv má rád Lovecrafta, obloukem se této knize vyhněte. Zašlapat do bahna, zahrabat do kompostu.
Průměrná adaptace nadstandardního braku, co z toho může vylézt, když to neumíte, nebo nerozumíte látce --> zjednodušená verze téhož, někdo by se bál i říci čtení pro zaostalé. Tak zlé to zase není, ale že bych byl z toho odvařený, také se říct nedá. To, o čem Lovecraft je, je zde naprosto nevystiženo. Je to nudné a nezáživné, kresbou rutinérské. Breccia je těžko čitelný, Kriek zase napínavý a ekonomický v kresbě, nicméně oba mají svůj ksicht a věříte jim to. Tady ne. Velký špatný.
Jsem se právě chtěl optati, no aspoň vím.
Tak tahle je aspoň určena mainstreamovému konzumentovi, žádný velký art.
Zas a znova..další adaptace..kdy je to přestane bavit?