Bílá nemoc
DOBROVSKÝ s.r.o.1. vydáníbřezen 2022
4
...
Ve své hře z roku 1937 ukazuje Čapek svou obavu z fašismu a předvídá vypuknutí války. Hlavní postava, soucitný doktor Galén, objeví lék na nebezpečnou nemoc, avšak léčí s ním jen chudé. Mocné muže – politiky a průmyslníky – léčit odmítá, dokud od nich nedosáhne příslibu, že zruší zbrojení a nevyhlásí válku. Přes veškerou jeho snahu však události naberou tragický spád. Tato hra ve své době natolik oslovila, že se již roku 1937 dočkala filmového zpracování pod režijní taktovkou Hugo Haase, který ve filmu ztvárnil i hlavní roli.

Scénář
Jan Štěpánek
Předloha
Karel Čapek
Art
Jan Štěpánek
Obálka
Martyn Pospisil
Lettering
Martyn Pospisil
Redakce
Tomáš Krejčí, Dagmar Krejčí, Anna Krejčí Besserová, Lukáš Sábo
Žánry
adaptace, drama, společenský, válečný
ISBN/ISSN
978-80-7642-093-9
Vazba
šitá v tvrdých deskách s přebalem
Formát
175 x 265 mm
Tisk
barevný
Stran
104
Původní cena
399 Kč
„Bylo mi souzeno poznat, že víc než slávy je na světě lidské bolesti. A jen ten, kdo ji poznal, může pochopit odvěkou touhu všeho lidstva po věčném míru mezi národy…“ Kdo by neznal Čapkovu Bílou nemoc? Bytostně drásavé protiválečné drama se dočkalo svého filmového zpracování, a teď mu Jan Štěpánek vtiskl i svébytnou komiksovou podobu. A udělal jí s odvahou, úctou k originální předloze, přesto podle svého, odhodlaně, drsně a rozkošně. Jeho „hrubý“ styl sedne k oné štvavé maršálské propagandě, jež je v ostrém kontrastu s humanismem doktora Galéna, jako poklice na hrnec. Štěpánkovi se podařilo vetknout do svého díla onu naléhavost protiválečného odboje, která jde ruku v ruce s někdy až kýčovitými proklamacemi a provoláváním k národu. Asi nejvíce mě mrzelo, jak rychle podlehla maršálova zpupná povaha strachu z vlastní smrti. Tady šlo trochu přitopit pod kotlem, zazdít oportunismus a natáhnout dějovou linku o pár stránek. Ale i tak jsem si Štěpánkovu Bílou nemoc mocně užil a knihu zavíral s pocitem dobře stráveného času.
Bílou nemoc jsem tenkrát při přípravě na maturitní zkoušku minul a po přečtení této adaptace jsem si uvědomil jaká že to byla škoda. Jedná se o naprosto nadčasovou záležitost, která i dnes souzní se všemi aktuálnostmi počínaje covidem a probíhající válkou konče. Jelikož jsem tedy Bílou nemoc nečetl, nemůžu příliš hodnotit kvality či případnou zkratkovitost této adaptace ale z mé strany se jedná o opravdu kvalitní počin, který shrnuje vše podstatné a hlavně neznalce předlohy dokáže s tímto dílem naprosto výborně seznámit. S kresbou jsem již nemusel bojovat tak jako v případě Psa baskervillského a hlavně mi zde samotný grafický styl seděl daleko více. Celkově jsem byl s touto adaptací nadmíru spokojen a mohu ji vřele doporučit i neznalcům originálu.
Musim uznat, ze mi Stepankovy adaptace Capka vzdy sednou. Sherlock byl fajn, ale Capek mu jde zkratka vic. Komiks je mily a prijemny, pekne jsem si pripomnel drama a film. Vytky mam nasledujici, je to zkratkovite a myslenky a pohnutky hlavnich postav dostatecne nevyniknou, zkratka prijdou a odejdou a kolem nic, pocita se s vasi znalosti predlohy. Nicmene si troufam rict, ze neznalec predlohy bude docela spokojen, jde uz jen o jeho komiksove preference a jestli mu sedne tento styl. Coz je vlastne i ma druha vytka. Mne to ve finale nevadi, pac mam film rad, ale obecne bych rad vic nejakou originalitu nebo aspon nejak vhodne nakombinovat zname s vlastnim pojetim. Pozitivne vnimam stylizaci celeho pozadi a tam, kde je film opatrny, je tady komiks velmi syrovy, at uz jde o vlajky, znaky, obleceni, historicky kontext aj. Za me tedy spokojenost.
272
fifas24.7.2023 09:08Bílá nemoc
Mamut122.1.2023 22:05Bílá nemoc
BadBoy28.11.2022 14:20Bílá nemoc
trudoš6.9.2022 18:13Bílá nemoc
disclose25.7.2022 21:19Bílá nemoc
Palebras19.7.2022 19:27Bílá nemoc
Kouzelnik724.4.2022 22:20Bílá nemoc
roswelll5.4.2022 16:44Bílá nemoc