Basket Flora I. - Šéf přichází
Maťa1. vydání 2004série Basket Flora 1/2, Glum 1/4
1.7
...
...
Koupit
První část komiksového zpracování příběhů oblíbeného brutálního detektiva, který po boku se svým věrným společníkem, detektivem čekatelem Stulíkem bojuje se zločinem. V boji se zločinci, zejména však s obávaným Démonem zločinu, používá stejných prostředků jako oni. Podle námětu undergroundového klasika Jana Pelce namaloval Andrej S. Kostič, srbský výtvarník žijící v Česku (např. ilustrace k románům Vyhoďme ho z kola ven, Pán much a Lola běží o život).

Vyšlo jako 1. svazek edice Glum.

Scénář
Andrej Sujetov Kostić, Jan Pelc
Art
Andrej Sujetov Kostić
Obálka
Andrej Sujetov Kostić
Žánry
akční, humorný
ISBN/ISSN
80-7287-088-2
Vazba
šitá v tvrdých deskách
Formát
300 x 215 mm
Hmotnost
540 g
Tisk
černobílý s odstíny červené
Stran
56
Původní cena
258 Kč
tohle vážně ne. Nicméně, jednou jsem se i pousmál, takže nehodnotím úplně nejhůře.. :)
Tenhle komiks jsem dostala. Na první pohled mě odradila kresba, ale budiž. Nicméně po několika stranách jsem si říkala: co to sakra je?!? Chápu, že jde o nadsázku - nebo spíš má jít, protože snůška samoúčelného hnusu a násilností bez špetky nadhledu má k nadsázce hodně daleko. Ještě k té kresbě - když už je příběh takhle přímočaře a bezvýhradně brutální, čekala bych, že aspoň ty obrázky dodají nějakou novou rovinu. Ale ono prd, jsou to jen ilustrace, co vypadají, že je někdo načmáral v rauši po požití koktejlu kyseliny a splašků.
Pelcovo ...a bude hůř je pro mě kultovní kniha, Basket Flora v komiksové podobě byl hodně hořké zklamání. Druhý díl jsem nedostala, ale mají ho v knihovně. Nepůjčím si ho. Odmítám si lít do hlavy bahno.
Pelcova Basketa Floru zbožňuju, na střední škole jsme si knihu s kamarády půjčovali a četli pořád dokola. Skvělá komedie/parodie, z níž můžu citovat dodnes. Basket Flora je pak taky velmi čtivá miniatura, kterou dáte za odpoledne. Potřeba komiksové sumarizace mi pak dost uniká, zvlášť, když se originálu ani zdaleka nepřibližuje. Spoustu různých brutalit, které Basket obsahuje, pak taky snese text, ale obrázkově je to příliš explicitní. Pokud někdo předlohu ani nezná, tak se obávám, že ho ke knize naláká jen těžko.
Četl jsem už docela dost komiksů, ale tohle je zaručeně jeden z nejhorších. Přistoupil jsem ke knize bez jakýchkoliv předsudků, nic jsem o ni nevěděl. Ale po 15 stranách jsem věděl, že tady je všechno špatně. Scénář: Podle románu Jana Pelce zpracoval Andrej S. Kostić. Trvalo mi poměrně dlouho, než jsem definitivně pochopil, že to je parodie a tedy sranda. Sranda to teda bohužel vůbec není. Je zde mnoho "vtipných" situací, když například hlavní anti-hrdina, tvrďácký detektiv Basket Flora nařídí policistům ze své jednotky, že se mají oběsit, nebo ustřelí podřízenému ucho nebo pije louh a podobné nepoživatelné hnusy. Nic z toho není ani vzdáleně vtipné, ačkoliv to bude pravděpodobně už chyba Pelcovy knihy. Postavit absurdní příběh na tom, že tvrďáckej polda je mnohonásobně krutější, než všichni zločinci města, není špatný nápad, ale provedení je tragické. A co kresba? Ještě horší. Na rovinu: něco tak hnusnýho jsem dlouho neviděl. Celkově je kresba odporná, postavy jsou jen zlehka načrtnuty, chybí jakékoliv detaily, a hlavně: vůbec se nehodí k příběhu!! Ačkoliv ta se asi nehodí k ničemu. Možná tak k těm storyboardům, které Kostić také dělá. Značný podíl na tom má asi použití pouhých dvou barev. Výsledek: naprostá bída, katastrofa. Tomuhůe se vyhněte, koupit si to nepřipadá v úvahu. Já si to půjčil v knihovně a skoro mě to mrzí. V životě jsem nebyl tak přísnej, ale tenhle komiks mě prostě znechutil...
No jo, ach jo. Češi a akční věc, tedy spíš "akční". Mě se naopak kresba celkem líbila, ale já jsem takovej divnej a líbí se mi lecos. Scénář je slabý. Jednička možná jde přežít s přimhouřenejma očima, ale dvojka už je fakt úlet. Myslím, že i dobrá parodie (pokud to tak autor zamýšlel) musí mít jistý řád a smysl.
Kresba se mi moc nelíbila a dějově mě to též nebralo, do dalšího dílu jsem již nešel. MdS
Opacny pripad nez Sloni v Marienbadu - kresba se mi docela libi, ale scenar je takovej samoucelnej. Hlavni hrdina je presentovan jako drsnak, ale nejak jsem tu jeho drsnost neuveril. Mozna bude v dalsich dilech trosku vykreslen, ale po prvnim dile mne nesednul. A to je spatny, to u me trosku znehodnocuje cely scenar comicsu:(.