Válečná závislost aneb Ilustrovaný průvodce militarismem USA
:intu: 2004
2.9
...
VÁLEČNÁ ZÁVISLOST přibližuje srozumitelným a pečlivě zdokumentovaným způsobem kořeny, pozadí a důsledky militarismu USA: od boje za nezávislost a vyhlazování indiánů, přes válku s Mexikem a Španělskem, první a druhou světovou válku, až po celou řadu vojenských střetů a intervencí, k nimž docházelo za studené války (Korea, Dominikánská republika, Vietnam, Libanon, Grenada a Libye). Hlavní pozornost je ale věnována období po roce 1989, které mělo být „érou světového míru“ – a ve skutečnosti znamenalo pokračování válek pod nejrůznějšími záminkami. Popsány jsou invaze v Panamě, Iráku, Kosovu, a především nynější „válka proti terorismu“ a snaha o nastolení „nového světového řádu“. Komiks se rovněž zabývá vojensko-průmyslovým komplexem, jemuž tyto války přinášejí závratné zisky, a zkoumá úlohu, kterou hrají média při manipulaci veřejného mínění ve prospěch militarismu. Neopomíjí ani lidské oběti, finanční náklady a hrozbu, jež tato „válečná závislost“ představuje nejen pro obyvatelstvo USA, ale i pro celý svět, a vyzývá k odporu vůči militarismu všude a ve všech jeho podobách.

Scénář
Joel Andreas
Art
Joel Andreas
Překlad
Bruno Solařík
CdbID
948
Žánry
protiválečný
ISBN/ISSN
80-903355-2-7
Vazba
lepená v měkkých deskách
Formát
210 x 295 mm
Tisk
černobílý
Stran
72
Původní cena
138 Kč
Tak jsem se konečně dostal k tomu, abych si to přečetl, když už jsem zde diskutoval. Omlouvám se zpětně Kapisovi za další nereagování, ale už jsem to pak vypustil, tohle je platforma a téma spíše někam do hospody a nechci s tím zasírat komentáře na CDB :) Z čistě komiksového hlediska je to samozřejmě bída, kresba poloamatérská a scénář to nemá, protože je to pouze jakýsi historický exkurz bez klasické narace. No a ten mě hrubě neoslovil. Nejde o to, že mám na věc trochu jiný názor, ale jde o formu. Některé informace jsou pro mě nové a hodnotné, některé, a není jich málo, jsou silně zavádějící či okrajově rovnou mylné (už jsem to četl před časem a nechce se mi to vypisovat, namátkou, že Tálibán vznikl až po roce 1989, nemohli s ním tedy spolupracovat za války, možná s jeho pozdějšími členy či skutečnost, že produkce heroinu sice za jeho vlády poklesla, ale o skoro vymýcení nemůže být vůbec řeč). Právě na poslední informaci můžeme demonstrovat hlavní problém knihy. Veškeré informace jsou podřízeny hlavnímu názoru autora, jsou někdy až hrubě vytržené z kontextu. Např. o činnosti Tálibánu se nedozvíme vůbec nic, ale návdavkem se dozvíme, že jeho svržením Američany došlo k růstu korupce, mezikmenových půtek a navýšení obchodu s opiem. Jeden by skoro řekl, že to byli báječní chlapci, kteří dali tu zemi do latě. Podobně je to s Koreou, Amíci si tam chtěli dokázat svoji technologickou převahu, ale jejich mašinerie se zadrhla a dostali na frak. Autor poněkud zapomněl, co ke konfliktu vedlo, a že dostali na frak především proto, že do války při skoro dobytí celého poloostrova vstoupilo několik set tisíc čínských "dobrovolníků" spolu s poradci ze SSSR. Podobně je to i s dalšími historickými událostmi. Nejsem nějakým fanatickým zastáncem zahraniční politiky USA a je zřejmé, že se dopouštěli a dopouštějí řady přešlapů, ať již chybou či s postranními úmysly. Historické události především z doby studené války je ovšem nutné posuzovat v celkovém kontextu, který autor zcela pomíjí a jakákoliv jejich intervence bez rozdílu je imperialistickým násilím, na němž si mastí kapsy vlci z wall streetu. Mohlo to být zajímavé, ale jedná se o propagandistický pamflet nejhrubšího zrna, střihu moskevské předrevoluční propagandy. Bohužel tím ovšem autor jakémukoliv přemýšlejícímu čtenáři svou práci zcela diskredituje. Svět není černobílý, někdy bohužel, ale není.
What a piece of shit.

Tak takhle bych mohl skončit, ale vzhledem k tomu, že jsem zrovna udělil nejnižší hodnocení v mé dosavadní kariéře na této databázi, přijde mi fér se vyjádřit obšírněji. Ne, nechci kritizovat z pohledu mého nicku:-), jakože spíše z pohledu člověka, který vystudoval politologii a studuje historii, takže když už neví třeba tolik o komiksech, ví aspoň něco málo o politice a historii.

Kresba je na úrovni edice Děsivých dějin, takže k výtvarné stránce se více vyjadřovat nechci. Horší je, že celá kniha(!) je na úrovni této dětinské a jednoduché líbivé edice. I od řady silně levicových a antiamericky zaměřených známých jsem slyšel, že tato kniha stojí za starou belu. A skutečně, pokud by i některé mé názory měly být prezentovány touto formou, zastyděl bych se a utekl, místo toho abych říkal: haha, povedené a trefné. Nikoli. Kniha je zosobněním demagogie a (pozor, přijde mé oblíbené slovní spojení) vulgární simplifikace, kterou by i Michael Moore mohl závidět.

Netvrdím, že kniha je a priori lživá, pyšní se citacemi, převzatými čísílky a podobně. Ale o to úplně nejde. Celý ten podbízivý styl podtrhovaný výkřiky rozzlobené matky, malého kluka a kostlivce (jakmile přijde na zdůraznění hrůzy války) je prostě úděsný. Vymyšlené výroky jsou vmíchány mezi ty asi skutečně pronesené, nicméně se nemůžu ubránit dojmu, jak moc jsou vytrhány z kontextu. Tam, kde jednoduchá kresba nestačí, náramně se hodí drastická a krvavá fotka. Informace jsou podávány ve velké míře, o mnoha věcech a velmi kvapně, aby náhodou nezůstal viset ve vzduchu snad nějaký pochybovačný otazník. Celé to připomíná knihy Noama Chomského (taktéž mimochodem citovaného), který tak zarytě bojuje proti tomu, že se mluví v mainstreamových pro-imperialistických médiích pouze o A, a nikoli o B, že sám natolik zdůrazní B, že o A se naopak nemluví vůbec. Že existuje ještě nějaké C, D nebo E, je taktéž nezajímavé. Černobílé vidění světa je nahrazeno bíločerným v domnění, že se nalezla pravda a odkryla ta hanebná židovsko-americko kapitalistická lež. Nesmysl. Pak Chomsky totiž dochází k takovým závěrům, že největší zlo na světě představují USA, Izrael, VB, Kolumbie či Turecko, zatímco Írán, Čína nebo Venezuela jsou ostrůvky svobody a nezávislosti. Podobně nám autor tohoto díla předkládá tezi, že za všechno zlo na světě mohou USA a veškeré války vedené touto supervelmocí byly vedeny kapitalistickou elitou a zbrojařským průmyslem za účelem zbohatnutí a ovládnutí světa. Sledovat, jak se poté hledají způsoby, jak naroubovat tuto teorii i na druhou světovou válku či válku v Jugoslávii, mě vždycky extrémně bavilo:-) Anderson v tomto ohledu není výjimkou.

Zkrátka a dobře, toto je kniha, která utvrzené dogmatiky ještě více utvrdí, nepoučené a nevzdělané třeba i zaujme a všechny rozumné lidi (teď zním jak Klaus, pardon) tak akorát nas*r*.
Rozhodně nejsem zastáncem Bushovy doktríny (spíše naopak), ale tohle dílo bylo neuvěřitelně debilní... Mooreovy dokumenty jsou alespoň zábavné, tohle je jen hloupé... Takhle špatnou demagogii jsem nečetl od dob, co jsem přestal číst diskuze na novinny, idnes a podobných místech :-).
Jelikož jsem a ne "módně" vůči Americe a její zahraniční politice vysazený, bylo toto vodou na můj mlýn;-) Není to žádná snůška z prstu vycucaností, ale seriozní studie i s odkazy. Jsem rád, že toto vlastním - a jak zpívá jedna nejmenovaná kapela - FUCKING USA - FUCKING - U - S - A !!!!!!! ;-) Tak a to je všechno co s touto mašinérii může kdokoli udělat;-):-D
Jako cloveku, kterej se skoro vubec nezajima, kdo s kym zrovna kde valci, mi tenhle ilustrovanej pruvodce (neni tam zadnej pribeh, je to spis sled obrazku z valky nebo valecnejch vudcu doplnenej o popis hamiznych americkych duvodu a bezohlednosti) vytvoril nazor, ze Amerika ma snad nejakej tajnej plan na ovladnuti sveta... jak psal Slaine, slova proti valce se vali z absolutne kazdyho panelu. Je dobry, ze texty u vetsiny panelu jsou odkazany na citaci prislusnych zdroju. Teda ne, ze bych se nejak zabyval jejich overovanim, nejsem American... Kazdopadne sem rad, ze to vyslo v tehle ilustrovane forme, kdyby vysla kniha se stejnym nazvem a stejnym obsahem, ani bych o ni nezavadil.
Ale jo, zajímavá věc - srozumitelnou formou kritizuje válečnou mašinérii USA, a to takovým způsobem, že sem si říkal, že ve státech bych fakt nechtěl bydlet :). Na druhou stranu bych řek, že je to až moc jednostranná kritika a vynechává veškerá pozitiva (ne, že bych mohl moc soudit, ale přece jenom...). Každopádně tahle tematika mě příliš "nebere" a někdo by určitě mohl hodnotit mnohem výše.
J.Connor: komentare tim zasirat nemusis, od toho tu je ted Diskuze, kde se o tom muzete krasne pohadat a koho to nezajima, si toho nemusi vsimat :]
J.Connor: Ad tvoje otázka z 09.09.2011 "ale co kdo získal třeba "útokem" na Jugoslávii by mě skutečně zajímalo"

„Krvavá Madla“ Albrightová, která se výrazně přičinila o nezávislost Kosova zprivatizovala kosovskou telekomunikační firmu Ipco.

Bývalý americký generál NATO Wesley Clark, který v roce 1999 velel Operaci Spojenecká síla, jež načala proces odtržení Kosova od Srbska, podle listu v Kosovu pro změnu koupil lignitové doly. Kosovo má páté největší zásoby této suroviny na světě.

A do třetice americká korporace Bechtel, v jejíž správní radě donedávna seděl i Jock Covey, bývalý zástupce ředitele mise OSN v Kosovu, začal s výstavbou dálnice z Prištiny do Skopje. Tedy jen co dostaví dálnici z Prištiny na albánskou hranici.

Zda je eticky přípustné, aby politici a vojáci rozjeli miliardový byznys na cizím území, o jehož samostatnost se právě zasadili bombami a kulomety, je skoro zbytečné se ptát. Skutečná otázka zní jinak: Šlo ze strany Albrightové a spol. jenom o využití kontaktů a šancí, které se jim naskytly, nebo tito lidé jednali od počátku ve prospěch svých podnikatelských záměrů? A co víc: Je takový flagrantní střet zájmů výjimkou, nebo standardním hypervelmocenským postupem?

Milan Vidlák (E15.cz)
J.Connor: zdar ještě raz;-) nechcu už tu nijak zvlášť monologovat, ale mám chvilku času a jen rád bych doplnil pár věcí na tvé všetečné otázky, ns které, kdybych neodpověděl, tak by mě to hryzalo - NATO je v podstatě USA - že se nejvíc angažovaly Anglie a Francie neznamená, že v tom armáda nositele Nobelovy ceny míru nebyla zapojena - americké bezpilotní letouny provedly tisíce "ochranných" bombardování civilních cílů. Jsou tu samozřejmě větší odborníci, já jsem jen takový "politický fušer;-)" ale vím, že Obama tímto obešel ústavu Spojených států:

http://www.huffingtonpost.com/2011/06/15/white-house-libya-war-powers-act-congress_n_877749.html?

Údaje, že Libye bylo "Švýcarskem" Afriky mám samozřejmě z médií, ale ne z těch kontrolovaných, cenzurovaných, ale z alternativních, nestátních zdrojů, které mohou ještě šířit pravdu. Člověk nemusí dlouho hledat, zde prosím je docela dobré summary i s dost linky na různé statistiky apod.:

http://www.globalresearch.ca/index.php?context=va&aid=26686

O Jugoslávii je toho napsáno taky hodně, stačí hledat, rozepisovat se o tomhle snad ani nemá cenu, ale věz, že to v té Srebrenici bylo pravděpodobně všechno jinak. Proč se např. nesmí vysílat výborný český dokument "Ukradené Kosovo"? (dá se snad ještě dohledat na netu), proč Šišlberg tak strašně spěchal s uznáním zločinného kvazistátu Kosovo, přičemž stejné právo Palestině nikdy neuzná? Jsou tu dalekosáhlé souvislosti, jen si to pospojovat. Celkem dobře o tom píše v češtině tento pán:

http://werdan.blog.idnes.cz/

No a dost, zpátky do práce;-)
Zdar, jsem rád, že se tady trochu taková diskize rozjela. Nemám teď moc času, odjíždím na víkend do Jeseníků, tak jen krátce, protože si položil tolik otázek, že není možné odpovědět rychle a hned. Tak jen ty nejhlavnější - ano, přesně vím, kdo vlastní a financuje řadu západních televizí, novin, artu....bank, think tanků, různých institucí pro mezinárodní vztahy, které zásobují "těmi pravými názory" většinu vlád světa, trilaterální komisi, vím, kdo založil a v podstatě vlastní a udává směr OSN - ale nechci to psát přímo otevřeně, byl bych jednoduchým cílem a někdo by jen na základě toho mě celého zdiskreditoval. Taky máš pravdu, že žijeme v době a místě, kde si (zatím) můžeme kriticky nadávat a spekulovat v podstatě nade vším - tedy jsou tu jisté pravdy, které jsou dány zákonem a o těch se mluvit nesmí. Máme se vskutku teď a tady jako prasata v žitě a buďme za to šťastni, bohužel na tento náš blahobyt doplácí spousta jiných.... Při představě, že v tom našem vyspělém světě končí víc jak 1/3 jídla v odpadu a v chudém světě způsobujeme skokové zdražování potravin, vlny hladomoru a likvidaci zbytků přírody tolikrát odborně zpochybněným, ale stále uměle udržovaným biopalivovým zločinem, by taky vydalo na knihu;-) Jinak v Číně žádný socialismus není, tam je tak tvrdý kapitalismus, že bysme se z toho posrali, kámoš tam jezdí pravidelně pracovně - ženské tak měsíc na mateřské, jsi nemocný, nemůžeš jít dřít do továrny? Tak kurwa nedostaneš nic a klidně chcípni hlady. Tak a už zase šéfek cosi otravuje, takže pro dnešek dost a přeji krásný víkend;-)
Když už na sebe tak upozorňuješ... Nebudu zabíhat do detailů, snad jen, že Lybie je vskutku podivná (pokud vím, tak tam útočí NATO a ne USA), ale co kdo získal třeba "útokem" na Jugoslávii by mě skutečně zajímalo, asi budou vědět ve Srebrenici... Stále dokola mě fascinuje, jak se názorový proud, který zastáváš, označuje za okrajový. Kromě pár fotrů někde v Texasu a hrstky konzervatistů v Evropě si většina myslí to, co ty (pokud si teda něco myslí). Ať už se jedná o intelektuály (vedené různými salónně levičáckými kapacitami typu "erudovaný lingvista" Chomsky), tak o masu, neboť ta postřehla, že antiamerikanismus je IN a zastávaj ho i ty chytrý a slavný, takže neni co řešit, navíc se dá snadno obhájit v diskuzi (ROPA, VLIV, PRACHY). Až v poslední době, kdy už na spoustě míst skutečně teče Euroatlantidě do bot, se lidi začínaj trochu chytat za hlavu. Ano, "proUS masírka" médií skutečně existuje, je ovšem dost průhledná a naletí na ní tak možná opice. Všimnul sis v tomto duchu i masírky opačného gardu ? Všimnul sis, kdo vlastní a financuje řadu západních televizí, novin, artu apod. ? Mimochodem odkud víš, že Lybie na tom byla tak dobře ? Z masmédií ? Jo,jo je to smutnej okamžik, kdy si člověk uvědomí, že svět je ovládán bojem několika supermocností a on je pouze postradatelnou jednotkou (ovšem jednotkou, která má teď a tady nejvíc práv a možností je hájit v historii lidstva). Já osobně volím teror hamburgeru, komiksového braku a hollywoodského škváru, na Korán mě neužije, na čínskej komunismus s lidskou tváří jakbysmet a v obětí ruského medvídka jsem už byl. Kolik kritiky kdo zanechal u podobně roztahovačných kousků Ruska, Číny, Írán(k)u a dalších ? V těchto státech se veřejně rozhodně nediskutuje a Chomsky by visel na nejbližším kandelábru. Kolik bylo demonstrací za zájmy utlačovaných v tomto případě ? Proč prakticky žádné, jedinou výjimkou je "trendy" Tibet. Myslíš, že v Sierra Leone, Rwandě či v Barmě aj. by svého času docela brali hamburgerový teror, než impotentní či žádné intervence OSN ? Docela rozdíl mezi Jižní a Severní Koreou, viď ? MÍR VŠEM bohužel znamená občasnou VÁLKU. A jsem moc rád, že žijeme na místě a v době, kde si můžeme takhle v klidu, byť vášnivě, podiskutovat, a to i díky válečné závislosti USA. Zduř.
Napsal si to pěkně, chvíli jsem chtěl na tvůj kvalitní a ucelený pohled na věc nereagovat, ale nakonec se musím ozvat a poměrně obšírně polemizovat. Většina lidí akorát polyká předkousanou stravu masmédií, tak jsem se rozhodl bránit odlišný pohled, na který mám zatím ještě právo;-) a jehož argumenty v českých oficiálních sdělovacích prostředcích neuslyšíme. Omlouvám se všem, že tímhle zasírám koment list, ale je to o tomhle komiksu a vnitřně cítím, že to patří sem.

Svět není černobílý ani bíločerný, je nesmírně komplikovaný a spontánní, přesto nemůžeš tvrdit, že se ho někdo pořád nesnaží řídit. Tento průvodce je opravdu hodně podbízivý, to se nedá popřít a chápu, že přemýšlivé lidi dokáže hodně nasrat. Dá se mu to (komiksu i autorovi) ale odpustit, když se člověk podívá na zprávy mainstreamových masmédií – ta účelová propaganda co tam běží do nás cpe pouze A A A A A A, na nějaké B a další písmenka jak si pěkně popsal, ne, že nezbývá místo, ale jsou záměrně zamlčovány a pomalu i mazány. Orwell byl jednoduše vizionář. Proto si myslím, že i ne třeba příliš povedené ostrůvky alternativních informací jsou velice nutné pro tento narušený svět. Stejně tak jak jsou obrovským přínosem necenzurované knihy samasebenenávidějícíhose žida Chomského, který se nebojí pojmenovávat věci správnými jmény. Ty ho však odsuzuješ za jednostranný pohled – probůh podívej se kolem sebe, je to jeden hlásek v kakafonii válečné jednostranné propagandy. Nerad bych se Tě nějak dotkl, ale myslím si, že nevíš (a samozřejmě ani já) ani zlomek toho o světě a vládnutí, co emeritní profesor Chomsky, jeden z největších intelektuálů dneška. Posměšným způsobem píšeš, že tvrdí, „že veškeré války vedené touto supervelmocí byly vedeny kapitalistickou elitou a zbrojařským průmyslem za účelem zbohatnutí a ovládnutí světa.“ Už si jen zapomněl přidat magickou formulku „konspirační teoretik“, která má vyloženě a záměrně negativní konotaci a takového člověka přece není třeba brát vůbec vážně. Toto brutální dehonestující zjednodušení názorů člověka, který ví o zákulisí víc než my všichni široko daleko kolem dohromady, je právě tak demagogickou zkratkou, proti které se tak výrazně ohrazuješ. Bývalý americký prezident Franklin D. Roosvelt kdysi řekl: „V politice si nic neděje náhodou, jestliže se něco stane, můžete si být jisti, že to tak bylo naplánováno.“ Položil sis někdy otázku, v případě novodobých válek pod falešnými záminkami, které byly a jsou vedeny podle naprosto stejného scénaře v Jugoslávii, Íráku, Afghánistánu, Lybii a už brzy v Sýrii a Íránu, cui bonno???? Pokud člověk není vyloženě naivní a nemyslí si, že snad politici tu jsou proto, aby konali dobro pro nás, obyčejné lidi, spojí si pár věcí, a dá tomu trochu času, nemůže, než s Chomskym souhlasit. Ten člověk ví o čem píše.

Podívá-li se pak člověk na „diskuze“ pod některými články např. na hovinkách.cz, jde vidět, jak propaganda funguje, tupé ovce slyší divoký tlukot na válečné bubny proti „Ose zla“ a kdejaký vohnoutský Ferda z Horní Dolní by Írán nejraději bombardoval okamžitě jako největší hrozbu jeho záhonku s bramborama a jistotě čtyř brááníku před brankama, bodama,...

Ano, tenhle komiks lze nazvat propagandou také, rozhodně i demagogií, ale obecně jsme médii demagogií přímo zahlušováni, dozvídáme se pouze oficiální pravdu, schválené události, tak jak si přejí lidé, kteří to tu vedou (a tím opravdu nemyslím naši loutkovou vládu), tedy A. Tohle je základní stav, člověk, který má čas a chuť, si je schopen dohledat B, C, D atd. a po čase sezná, že s tím A není něco v pořádku a že to je mnohdy ne víc než hromada účelových lží. Proto akceptuji i tento komiks jako příslovečnou vlaštovku, o které vím, že jaro bohužel nepřinese.

Podívejme se na aktuální případ “Strašného diktátora Libye“, který za 42 let své vlády dovedl svou zemi do pozice nejbohatší země Afriky s nejvyšším HDP na hlavu, s funkčním a bezplatným zdravotnictvím, školstvím, rozsáhlým přístupem k pitné vodě, se systémem luxusního sociálního zajištění, vymýtil chudobu a celkově se tam lidi měli dobře (i když je jasné, že žádný svatoušek to nebyl – stejně jako hromada dalších, kteří jsou stejnými „demokracii nesoucími silami“ podporováni v mnohem horších zvěrstvech, když jdou na ruku prozápadním zájmům). Taky ale víme, že znárodnil ropný průmysl, kde západ mohutně investoval a že CIA s ostatními spřátelenými zpravodajskými službami se ho snažili neúspěšně svrhnout či zavraždit celých 40 let. No a nakonec si dovolil chtít po Evropě dlužné peníze za ropu, dokonce požadoval zvýšení ceny a tak se z chlapa, s kterým se ještě včera muckovali Sarkozy, Berlusconi a celá řada dalších významných i nevýznamných státníků (Špidla), stal „diktátor, prznitel a vrah malých dětí.“ Podívejme se blíže podle jakého scénáře se toto dělo nejen v Libyi, ale ve všech posledních válkách světových hegemonů o suroviny a geopolitický vliv, maskované za různé eufemismy, jako „irácké zbraně hromadného ničení“ či „boj proti terorismu“, který nikdo soudný už nemůže brát vážně.

Jak tedy pracuje válečná propaganda, kterou jsme denně krmeni:

1. Protivníka (nepřítele) je potřeba pojmenovat a udělit mu negativní vlastnosti. Protivník (nepřítel) je zlá příšera, schopná jakékoli špatnosti: bránit míru, usmrcovat nevinné civilisty, vyvolat válku. Podvádí, ubližuje ženám, dětem, starým lidem, znásilňuje, mrzačí vězně a zajatce. (není třeba nic dodávat).

2. Vlastní motivaci pozitivně doložit něčím obecně uznávaným: svoboda, demokracie, lidská práva, humanita apod. Každé zbraně, které poslouží k rychlému vítězství jsou humánní. (není třeba nic dodávat).

3. Podpořit vlastní názor morálními autoritami, slavnými osobnostmi, které vydají osobní prohlášení, sdělí veřejnosti vlastní stanovisko. K témuž účelu pomohou i mezinárodní organizace, v nichž má dotyčná strana své lidi. (Morální zkrachovalec, vlastizrádce a loutka Havel jako první halekal do TV, že je třeba okamžitě začít „humanitárně bombardovat“ Libyi v zájmů civilistů).

4. Prezentuje se tzv. názor lidu, samozřejmě jen pozitivní. (už zmíněný Ferda z Horní Dolní před kamerou TV Hovna s bráááníkem v ruce, chytrý jak hovno na brylach, dští síru na „zlého diktárora v zemi, o jejíž nejen poloze má velmi matnou představu).

5. Předkládá se veřejnosti selektivní pravda, vše co podporuje vlastní záležitosti, ostatní se potlačuje, a naopak zdůrazňují se negativa protivníkova stanoviska. Propaganda musí být lidová, přizpůsobená chápání těch nejomezenějších, protože schopnost porozumění mas je nízká a zapomnětlivost velká. (není třeba nic dodávat, snad jen, že tohle jsou přímé empirické poznatky Josepha Goebblese).

6. Apel na stádnost. Každý slušný uvažuje jako my, My jsme zastánci národních zájmů, Kdo není s námi, jde proti nám, atd. Propaganda se musí omezit na několik málo bodů, které se musí heslovitě opakovat. Pro propagandu jsou vhodní jen nejgeniálnější znalci lidských duší. Myšlení lidí je určováno emocemi a převážně rozlišují jen pozitivně či negativně.

Sedí to přesně ale naprosto přesně, teď se předhodí pár nastrčených „zohavených“ a „znásilněných“ ženských, pár týraných „vzbouřenců“, o zvěrstvech tzv. „rebelů“, které vedou agresivní a okupační síly NATO se samozřejmě nedozvíme, pokud vyloženě nechceme. Velké bohatství soběstačné Libye už je vydrancováno, Katar, který střílel do protivládních demonstrantů (rebelů, vzbouřenců) a dokonce si na ně pozval armádu sousedního státu, se už „přátelsky nabídl“ že bude distribuovat ukradenou ropu (jak dlouho se o masakrech v této zemi mluvilo ve zprávách?? Není taky bez zajímavosti, že v tomto ropném emirátu má USA zakotvenou svou 5.flotilu). Na obnovu země zničené ochranou civilistů si bude muset ještě před nedávnem nezadlužená Libye půjčit...a od koho? No přesně od bankterského systému, vrostlému do vojensko-průmyslového komplexu. Obyčejný lid přijde o všechny výdobytky posledních 40-ti let a teprve teď pozná co to je chudoba a neokolonizátorské otoroctví. V neposlední řadě musíme vzpomenout, že v Africe žádná země moc nechtěla vojenskou základnu USA, tak ji konečně bude kde zřídit.

Nakonec bych snad jen dodal, že si nemyslím, že USA jsou veškeré zlo světa, ale svým rozsahem je tak nějak nepřehlédnutelné. Bylo by velmi zajímavé, kdyby se někdo pustil do psaní o např. francouzském hegemonismu, o zločinech a zvěrstvech Anglie, Ruska, Číny, atd....v podobném rozsahu a klidně podbízivě a demagogicky, to důležité a podstatné bych si z toho vytáhl, tak jako z tohoto dílka. Uvítal bych to stejně jako tenhle o USA, protože svět není černobílý. Jestli se někdy objevíš na Komiksfestu, Crweconu, či nějakém alko-slézu, rád s tebou svůj i tvůj pohled proberu podrobněji, bude-li zájem. MÍR VŠEM!
Nemohu si pomoct, abych tu nevložil ještě jeden link, který jasně dokumentuje, že tento komiks není vymyšlená hipisácká no-war propaganda. Pěkný, ucelený přehled, který je vypracovaný profesorem Zoltanem Grossmanemn, pracujícím na University of Wisconsin.

http://www.jaysleftist.info/invade.htm

Nechápu, kde v tom Dr_Bilo vidíš demagogii, přiznávám, že je to podáno podbízivě, ale jsou to pouze fakta, fakta a ještě raz fakta:-)

PEACE TO ALL :-)
http://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/v-exportu-zbrani-i-vojenskych-vydajich-vedou-usa_122568_dq223.html
Hmm... citát... To miluju, když jsou někde vytržené věci z kontextu... Když si to odmyslím v různých rozhovorech, tak stačí se podívat na ty dokumenty Michaela Moorea... On tam taky (moc) nelže, ale jen chytře upravuje skutečnost podle sebe a když použije úryvek z něčeho, tak to může vyznít naprosto opačně, než jak to je ve skutečnosti! Já třeba četl knížku Říše strachu, ve které se taky používají skutečné údaje, ale jsou tam použity tak, aby byl závěr: Země se neotepluje, nýbrž ochlazuje.
Tak abych mohl erudovaně odpovědět na argumenty typu “sice jsem to nečetl, ale je mi úplně jasné jak to je“ a to, že mě někdo zařazuje mezi lůzu, přečetl jsem si to znova. Ano, je to antimilitaristický comics, je tedy samozřejmě jednostranně zaměřen, ale rozhodně není zkreslený - sešit je plný nepopiratelných čísel, faktů a citací ze skutečných dokumentů a prohlášení a jako seriozní dílo obsahuje taky seznam zdrojů. Pravda, obrázky, jenž doplňují převladající text jsou místy naivní a podbízející. O tom, že pravda je jinde bych mohl mluvit třeba taky nad recenzí Souostroví Gulag nebo statistikami nacistického běsnění. Jasno si v tom musí udělat každý sám. Propaganda...? nene toto je povedené dílko, které se právě snaží proniknout pod hustý závoj (nebo pancíř) americké válečné propagandy. Možná by nebylo špatné si to za 140k koupit a pak tady teprve chytračit.
Kapis: Tak jednak jsou takovéto počiny vždycky zkreslené, ale... Sám přiznáváš, že jsi proti zahraniční politice USA vysazený, a že je tento comics jako voda na tvůj mlýn, ale potom tvrdíš, že tohle taková demagogie není.... Nevím, nevím, ale nějak mi tahle kombinace nejde dohromady. ;)
Kazda propaganda je demagogicka, holt temhle si to sezral, Moorovi ne, to je cely :) Ona je ta "pravda" vzdycky o dost slozitejsi nez film/comics pro luzu.
Ne taková demagogie a senzacechtivost za každou cenu to není.
Sice jsem to nečetl, ale počítám, že to bude stejně "nezaujaté" jako dokumenty Michaela Moorea... :-D