Ždibřich - Komiksové stripy ze života intelektuála

2.0 | Zoner Press (ZONER software, a.s.) | humorný, stripy

Ždibřich – nositel tohoto jména vám zkazí den, unudí vás k smrti, znechutí svojí povýšeností a vytočí sarkastickými poznámkami. Zrodil se, aby kritizoval, glosoval, nenechal na vás jedinou nit suchou. Je to podivín, který má rád jen sám sebe, ostatní ho ale milují. Jak to?

Specifický styl humoru, který Richard Skolek nadělil své komiksové postavě, vzbuzuje různé reakce a emoce. Někdy pozitivní, někdy negativní, někdy žádné. Ždibřich vznikl z potřeby vnést do světa komiksových stripů něco nového, jiného, a to se rozhodně povedlo.

V knize najdete přes 200 stripů, z nichž některé jsou zde publikovány zcela poprvé. Dotýkají se aktuálních témat, jako je politika, ekologie, společenské dění, ale také mezilidských a partnerských vztahů, náboženství, práce a smyslu života. Ždibřich je vtipným a velmi trefným glosátorem na úrovni, který vás pobaví a přinutí k zamyšlení.

Scénář:
Richard Skolek
Kresba:
Tomáš Kopecký, Iveta Stehlíková
Redakce:
Pavel Kristián, Iva Šišperová
Obálka:
Petr Bernát, Tomáš Kopecký, Iveta Stehlíková
Grafické úpravy:
Petr Bernát

Rok a měsíc vydání: srpen 2019 | ISBN: 978-80-7413-403-6 | Vydání: 1. | Vazba: lepená v měkkých deskách | Formát: 170 x 150 mm | Počet stran: 128 | Tisk: černobílý | Cena v době vydání: 220 Kč

Obálka (1/4)
Ukázka (2/4)
Ukázka (3/4)
Ukázka (4/4)
trudoš
trudoš | 30.11.2019 | Ždibřich - Komiksové stripy ze života intelektuála |

„Příroda se nás snaží udělat šťastné, lékaři to ovšem kazí. Když jsme umírali ve čtyřiceti, nestihli jsme si uvědomit, že náš život nemá žádný smysl. Do osmdesáti to však dojde téměř každému.“
Jízlivý humor, předkládaný s povýšeným úsměvem samozvaného intelektuála, pravděpodobně neosloví úplně každého. Tohle je zkrátka otázkou vkusu, jak komu prezentace společenských absurdit vyhovuje. U mě Richard Skolek trefil do černého, přičemž poprvé jsem se s ním seznámil až s touto knihou, páč stripy, poletující internetem, jdou malinko mimo mě. Každopádně Ždibřich pobavil maximálně - je chytrý, vtipný, úderný, a i po stém kousku mi měl stále co říct (stačí mu k tomu cca pět opakujících se obrázků). Autor zůstává věren praktikám stand-up komiků a cíleně útočí na ty nejslabší kousky ze stáda, avšak mimo hledáček nezůstanou ani ti nejsilnější. Asi se to nedá číst v jednom kuse, protože všechna ta pichlavost snadno splyne, ale každý den stránku dvě a hned se mi do světa vyráželo s lepší náladou.

George Walker Bush
A George Walker Bush | 17.9.2019 | Ždibřich - Komiksové stripy ze života intelektuála |

Ha, někdo se mnou nesouhlasí.
A má poměrně logické argumenty.
Zablokovat.


Na tohle jsem se těšil. Od autora jsem dostal v mailu vynadáno (respektive ozvalo se jeho uražené a asi ješitné ego), když jsem se o tento komiks lehce otřel v mém komentáři u Pac & Pussy. Po přečtení tohoto komiksu neustoupím ze svého komentáře ani o píď. Poněkud statické obrázky a opakující se pokusy o "moudra" (cituji klausovsky sebe a také str. 78 tohoto komiksu) se postupně stávají při delším čtení trochu nudnými. Není to Garfield nebo Calvin a Hobbes, který je zábavný, i když čtete sto šedesátý druhý strip v řadě, protože se tam furt něco děje. Není to zároveň tak geniální humor jako Hovory z rezidence Schlechtfreund. Zde jsou některé vtipy poněkud hloupé, laciné, pseudointelektuální a jelikož jsem znalec internetových humorů a memů, tvrdím, že některé jsou sprostě obšlehlé. Zajímavé je též, kterak se Ždibřich neustále potácí mezí nezměrným egem a překvapivou sebereflexí. Asi jako chytrý kluk, co to o sobě ví, ale jen tak si nezašuká.

Ale. Jsem člověk snažící se o korektnost a objektivitu. U mnohých vtipů jsem se upřímně pousmál, některé věty a postřehy mi přišly více než trefné, a to ne primárně z důvodu, že konvenují mému světonázoru, ale protože byly prostě vtipné. Ždibřicha na facebooku už delší dobu lajkuju a nestydím se za to.

Jinými slovy, ač tomu zatím hodnocení nenasvědčuje, není to úplně hloupé, místy naopak, ale časem to omrzí. V tom tkví veškerá pointa. Je to lepší než Zlá ovce a Pac & Pussy, je to rozhodně horší než třeba Brok Špindíra.

Hádku s idiotem lze vyhrát jen stěží. Člověk se totiž musí snížit na jeho úroveň... čímž mu poskytne výhodu zápasu na domácí půdě.

Celkový dojem: 60%

trudoš
trudoš 30.11.2019

robert.hladil
robert.hladil 18.10.2019

Kazumaki
Kazumaki 19.9.2019

Gabriell
Gabriell 19.9.2019

Tony TwoDee
Tony TwoDee 18.9.2019

Gocek
Gocek 13.9.2019

Walome
Walome 29.8.2019

George Walker Bush
A George Walker Bush | 19.9.2019 |

cyboy: Já jsem v podstatě strašně milej s tím hodnocení a rozhodně tím nechci nikoho odrazovat, své fanoušky si to jistě najde. Ale stačí si rozkliknout zdejší ostatní hodnocení a začínám si říkat "ajajaj", kolik Ríša Skolek bude muset napsat ještě mailů :-D

cyboy
M cyboy | 18.9.2019 |

Hm, jak tak ctu komentar GWB, tak svuj radeji ani nebudu psat, aby nezacal nejaky sileny autorsky flame. Jsem rad, ze jsem si to nemusel koupit a stalo me to jen tu chvili casu u regalu.