Příběhy statečných

3.8 | Toužimský & Moravec | dobrodružný

Legendární kreslený seriál podle povídek Otakara Batličky mistrně nakreslil Petr Barč. První příběhy vyšly v sešitech Rychlé šípy v nakl. PULS v letech 1970 - 71. Později byly některé příběhy přepracovány a vznikly i další. V tomto souborném vydání vychází vše, co Petr Barč nakreslil. Komiks je doplněný o obsáhlé životopisné medailony: Jaroslav Čvančara píše o Batličkovi, Vladimír Prokop o Petru Barčovi.

Scénář:
Otakar Batlička
Kresba:
Petr Barč
Lettering:
Dagmar Pabišová
Barvy:
Petr Barč
Publicistika:
Jaroslav Čvančara, Vladimír Prokop
Obálka:
Petr Barč, Tomáš Měchura
Grafické úpravy:
Dagmar Pabišová
Fotografie:
Jaroslav Čvančara, Michal Moravec
Editor:
Michal Moravec

Rok a měsíc vydání: listopad 2018 | ISBN: 978-80-7264-187-1 | Vydání: 1. | Vazba: šitá v tvrdých deskách | Formát: 215 x 302 mm | Počet stran: 176 | Tisk: barevný | Cena v době vydání: 440 Kč

Obálka (1/3)
Ukázka (2/3)
Ukázka (3/3)


Koupit

louza
louza | 15.11.2020 | Příběhy statečných |

Multifunkční kniha plnící funkci komiksové sbírky a stereografie jejích tvůrců. Dobrodružné povídky z pera Otakara Batličky tu zpracovává akademický malíř Petr Barč jehož jméno nerezonuje v umělecké sféře zdaleka tolik jako svatá trojka ve složení Burian, Krum, Konečný. Přesto se s nimi už jako juniorní současník mohl směle měřit, což dokazují jeho stále aktuální komiksové práce z přelomu 70. let, stejně jako reprodukce jeho moderní tvorby. Kromě samotného Barče komentující jednotlivé povídky tady zazní i hlas dobře známého vědce dobrodružné literatury Vladimíra Prokopa rekapitulující Barčův život. Profesionální dobrodružný fan se silným sklonem k historii Jaroslav Čvančara neméně kvalitně zpracovává Batličkův faktograficky doložený život, který je poměrně vzdálený Sadeckého vylhaným fantasmagoriím. Raritně skvělá i když místy hořká publikace nezakrývající komplikované životy a těžké konce obou tvůrců, kteří i přes nesporný talent málem přepadli přes hranu zájmu čtenářů. Snad je tato kniha aspoň trochu udrží v podvědomí.

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 2.2.2019 | Příběhy statečných |

Výborná a vynikající sbírka, ale mnohem víc mi přijde jako Portrét autora (kreslíře) než jako komiks či antologie komiksů. Skoro polovina stran jsou povídky, biografie a obrázky. Ne, že by mi to vadilo, aspoň jsem se něco dověděl a dalších zajímavých lidech z naší historie. Důvod, proč jsem to kupoval, ale nebyl částečně naplněn. Komiksy tam byly a přímo skvělé, ale naprosto mi vadilo, že se jednalo o krátké příběhy. Vím, že za to pan Barč nemůže, dostal co dostal, ale přišlo mi to jaksi líto, že jsem nepoznal Barče v celé své šíři, jak pracuje na něčem velkém a grandiózním. Jestli někdo zná něco delšího, aspoň 24-stránkového, napište mi, prosím. Kresbu má fakt vyšperkovanou a místy jsem si připadal, jak v 40.-60. letech v Americe. Ty jejich pulpové hororové příběhy jsou vynikající a svou kresbou naprosto nadčasové, teda určité pemzum kreslířů (např. Joe Orlando). Stačí si sehnat reprinty pod názvem "Haunted Horror: The Chilling Archives of Horror Comics!" a pochopíte o čem mluvím. Scénáře jsou fakt špatné a je dobře, že Barč do toho zasáhl a přepracoval je. Osobně jsem byl v této sbírce příznivcem dobrodružných příběhů, westerny a sport mě nebavily, i když ta kresba...! Pochopil jsem z informací, že se jedná o komplexní sbírku, resp. vše co Barč namaloval pro komiks, v takovém případě je to povedené a přímo brilantní. Pevná vazba a papír, cena lidová, vše super. Jenom nevím, proč jsem knihu od Toužimský & Moravec našel na stránkách nakladatelství Josefa Vybírala, přesto mu velký dík, že tuhle knihu zpropagoval. Jsem moc rád, že mám další zářez z českého komiksu. Vydávejte a vydávejte. Dávám 4 hvězdy, protože mi chyběl nějaký delší komiks a pár komiksů tam bylo na můj vkus nic moc po scenáristické stránce. Jinak vše super.

louza
louza 15.11.2020

Zbysek2410
Zbysek2410 23.4.2019

robert.hladil
robert.hladil 9.3.2019

Darth Raelchi
Darth Raelchi 2.2.2019

CSE_AC/DC
CSE_AC/DC 26.1.2019

Marra
Marra 30.12.2018