Ukázka
Ukázka
Ukázka
Ucelené vydání komisových příběhů STRÁŽCŮ, by nemělo chybět v knihovničce žádného pamětníka, kterému STRÁŽCI nahrazovali tehdy nedostupné Rychlé šípy. Jejich duchovním otcem je Vlastislav Toman, dlouholetý šéfredaktor časopisu ABC, dvorními kreslíři Libuše Kovaříková a František Kobík.

Komiksové příběhy STRÁŽCŮ vycházely na stránkách časopisu ABC v různých periodách. Poprvé jsme se s nimi mohli seznámit v období let 1967–1970, a to v pojetí kreseb Libuše Kovaříkové.
Po krátké odmlce, se na stránky ABC vrátili v ročníku 17 (1972/73), to už byl autorem kreseb František Kobík.
Jejich návrat se konal ještě jednou, v letech 1981–1984. Příběhy vzniklé v tomto období zastřešil název KRONIKA STRÁŽCŮ. Autor kreseb byl opět František Kobík.
Kniha obsahuje bohatý doslov.

Úvodní slovo - Vlastislav Toman
Doslov - Milan Krejčí

Vyšlo jako 3. kniha v řadě "Galerie českého komiksu"

Barevný tisk z původních originálních listů.
Pamětní list signovaný Vlastislavem Tomanem obsahuje 200 výtisků.


Scénář
Vlastislav Toman
Art
František Kobík, Libuše Kovaříková
Publicistika
Milan Krejčí, Vlastislav Toman
Žánry
klubácký
ISBN/ISSN
978-80-88098-12-6 (Josef Vybíral)
Vazba
šitá v tvrdých deskách
Formát
215 x 302 mm
Tisk
barevný
Stran
192
Cena
549 Kč
 • kaylin
  kaylin9.11.2019 18:35Strážci
  Kniha "Strážci" je určitě skvělou vzpomínkou pro ty, kdo komiksy četli ještě přímo v ábíčku, ale myslím si, že to je zajímavé čtení i pro mladé. Možná v tom najdou něco zajímavého, co jim třeba uniká, anebo se jim alespoň odhalí to, jak děti před čtyřiceti lety a déle trávily svůj volný čas. A je to srovnání zajímavé. Jasně, možná si z toho nic nevezmou, možná to někoho zaujme. I to by stačilo. Na sbírce "Strážci" je pak krásně vidět, jak ani nevadila výměna kreslíře, i když Libuše Kovaříková a František Kobík přece jen měli každý výrazně odlišný styl. Kovaříkové tenká linka byla jaksi uhlazenější, Kobíkova silnější zase mnohdy výrazně dynamičtější. A musí se uznat, že kreslíř byl skvělý v technických věcech, což v "ABC" potvrzoval roky. "Strážci" jsou skvělým návratem do jiné doby, ale je jasné, že už to dnes nesedne každému. Ale klubácký komiks má na naší komiksové scéně nesmazatelné místo a "Strážci" jsou jeho velmi dobrým příkladem.
 • Darth Raelchi
  Darth Raelchi mecenáš24.7.2018 20:26Strážci
  Tohle je opravdu těžké hodnotit. Respektive je velmi těžké, natož objektivně, hodnotit komiksy s přidanou hodnotou (definice je na vás...). Což zde sedí. Dát 3 hvězdy u mě značí průměr, dát 5 hvězd znamená vše ok. Obojí mi nesedí a musím dát 4 a to i z důvodů, že se mi Strážci moc nelíbili. Zkrátka po scenáristické stránce mě to fakt nebralo a je to fakt Rychlé šípy sequel, resp. jeho jakýsi dobový odvar. Nicméně, některé díly byly zdařilé a vtipné i pro dospělého člověka. Nedokážu posoudit, jak moc to někoho mohlo zasáhnout a určitě se zde najdou tací, kteří budou se mnou nesouhlasit a budou tvrdit, že Strážci jsou takoví a makoví. Já jsem si osobně nejvíc užíval příběhy na Bonaventuře, s Tarzany a kdykoliv, kdy byli Strážci mimo město a je paradoxem, že příběhů, které kreslila Libka, se mi líbilo víc a četlo lépe než od Kobíka. Přestože v komentářích na Kobíka pěji ódy a jeho komiksy mám strašně moc rád, tady jsem měl prostě lepší pocit z příběhů od Libky (nemyslím to ale v rámci kresby, jednoduše všeobecně).

  Co se týče kresby, je těžké to posoudit, která je tzv. lepší. Když jsem se díval detailněji na Kovaříkovou, chvílemi jsem si říkal, že mi to nepřijde ani zdaleka 60-kové. Jestli to dělá papír a edice vydání, toť otázka, ale tak jak je to tady, mi ta kresba přijde velmi progresivní. Jednoduchá, ano, ale všimněte si, jak si hraje s prostorem a barvami. Přijde mi to strašně svěží a živé a připomíná mi to hodně komiksů pro děti dnešní doby. Kobík je jako vždy skvělý a rozpoznatelný, ale opravdu se mi hrozně četly č. 81-104 - jeho začátky v ABC a jeho první seznámení se se Strážci. Tady mi to fakt nesedlo a kresba je velmi neuchopitelná a jaksi nekonkrétní (chápejte: ztrácel jsem se a jsou tam nejasné odkazy a návaznosti mezi panely). Kronika Strážců už je jiná a tam jsem se bavil. Kresba už má jasný rozměr a parametry, je vidět, že už se stihl zajet a komiksů už pár udělal. Kronika mi přijde velmi dobrá a UFO příběh byl vynikající. Další příběh, který se povedl, byla sága Práčat a plavba na staré lodi od filmařů.

  V celku musím říct, že jsem opravdu rád, že jsem si tuto sbírku koupil a přečetl. Chci znát Tomana, chci znát Kobíka a chci znát český komiks v době před a během komunismu. A pokud možno, chci mít v rukou kvalitu a díky těmto dvěma pánům a v našem případě i jedné dámě, se mi to daří. Jsem zase o něco bohatší a "chytřejší". Edice je opravdu nabouchaná a i když je mi líto, že tam nejsou Strážci z Bílých domů, potažmo IKS Strážci času (aby to bylo úplně kompletní - i když nevím, jak moc to spolu všechno souvisí), tak si na druhou stranu říkám, že by se to tam možná nehodilo a jsem rád, že sbírka drží pohromadě tak, jak má a to v původním zamýšlení a v době, jak se o ni uvažovalo, že se má v ABC vydávat. Bonus, předmluva a celkové vydání je pořád na vysoké úrovni a dokonce mi přijde i zajímavé, že je papír nezvykle tvrdý, když to srovnám s dalšími edicemi z Nakladatelství Josefa Vybírala. Dále, některé skeny jsou opravdu nekvalitní a pouhé naskenování mi přijde málo k takovému opusu. I když to je jen malá kosmetická závada. Třeba ani jiná verze nešla sehnat a ve finále jsme rádi, že si to můžeme přečíst. Pokud bude pan Vybíral vydávat takové pecky, já je budu vždy kupovat a číst. Děkuji!!!
541