Agent strachu
Mighty Boys1. vydáníkvěten 2024série Fabula 11/12
4.4
...
...
...
...
+ 10 dalších ukázek
Huston. Heath Huston. Hrdina, drsňák a hláškař.
Ale taky zoufalec, ožrala a sprosťák. Je čas na sklenku toho nejlepšího, co máte doma, protože zabránit emzákům vyhladit lidstvo může jen on. A víte co, dejte si ještě jednu, vždyť je to nejspíš naposled. Intergalaktická hra na kočku a myš začíná. Když nic jiného, tak jim alespoň naženeme strach.
Máme na to agenta.

Jedná se o dvě knihy, se stejným ISBN, zatavené u sebe v ochranné fólii. Pod fólií již knihy zataveny nejsou.
Obsahuje sešity série Fear Agent #1-32 (říjen 2005 - listopad 2011), Fear Agent: The Last Goodbye (červen 2007 - říjen 2007) a Tales of the Fear Agent (říjen 2007)
Vyšlo jako 6. svazek edice Fabula.


Scénář
Hilary Barta, Iván Brandon, Chris Burnham, Steve Niles, Rick Remender, Mark Scott Ricketts, Shane White
Art
Rafael Albuquerque, Chris Burnham, Kieron Dwyer, Micah Farritor, Francesco Francavilla, Steve Mannion, Tony Moore, Jeroma Opeña, Paul Renaud, E. J. Su, Shane White
Ink
Rafael Albuquerque, Micah Farritor, Francesco Francavilla, Mike Manley, Steve Mannion, Jeroma Opeña, Sean Parsons, Paul Renaud, E. J. Su, Shane White
Barvy
Nathan Fairbairn, Micah Farritor, Nick Filardi, Lee Loughridge, Michelle Madsen, Cris Peter, E. J. Su, Shane White
Obálka
Tony Moore, Jeroma Opeña
Lettering
Zuzana Štěpánková, Radek Švarc
Překlad
Filip Štěpánek
Redakce
Haseyo, Filip Štěpánek, Zuzana Štěpánková, Kateřina Veselá (II)
Žánry
sci-fi
ISBN/ISSN
978-80-909078-2-9
Vazba
šitá v tvrdých deskách (dva svazky)
Formát
170 x 260 x 75 mm
Hmotnost
3610 g
Tisk
barevný
Stran
1040
Původní cena
2474 Kč
Originál
Fear Agent (Compendium Vol. 1–2) (Image Inc., 2018)
Varianty
Agent strachu (2024)
Agent strachu (sběratelská verze) (2024)
Vemu to tak nějak ze široka.

Zpracování jak knih tak boxu je super a snad tu není co vytknout.

Co se týče zpracování sci-fi pulp žánru, tak do té míry co jsem schopný soudit je to dobře odvedená práce.

Co se týče mých dojmů tak to bude menší oxymóron, kdy mě právě ta pulpovost snad až vadila. Tím myslím, že je ti spousta scénaristických berliček, nedodělávek, nesrovnalostí. Na druhou stranu jsou tu dobré nápady, které ale často nejsou nějak dodělané. A to se bavíme o hlavní knize. Druhá kniha plná bonusů a epizodních příběhů je možná až zbytečná, kdy příběhy nepomáhají hlavnímu ději a kvalitou jsou hodně kolísavé.

Z výše napsaného to asi vypadá hůř, než jaké to ve skutečnosti je. Není to špatné čtení, ale rozhodně Agent nepatří mezi věci, které bych měl doporučil.
Tahle kniha je pro mě tak trošku splněným snem. Fascinuje mě vizuální stránka pulpových sci-fi. Od typického tvaru kosmických lodí, až po přiléhavé kombinézy s obrovskými skleněnými koulemi na hlavách. Bizarní pistole střílející nejrůznější paprsky nevyjímaje. Líbí se mi, jak to kreslili Wally Wood a jeho kolegové v EC Comics. Silně jsem postrádal tento styl v komiksech, které vyšly u nás. Sem tam se něco našlo, jako třeba Plukovník Bizár v Černé Palici, ale celkově toho moc nebylo. Na takovýto vizuální styl mě nalákala kresba komiksu Black Science, se kterým jsem se poprvé dostal k Rickovi Remenderovi. Asi nepřekvapí, že jsem poté zatoužil i po nedostupném Fear Agentovi. Když Image oznámil dotisk, tak jsem se zaradoval. Když dva měsíce před dotiskem oznámili vydání i Mighty Boys, byl jsem nadšený. A to jsem ještě netušil, jak moc vymazlené toto vydání bude.

Nejsem znalec pulpových sci-fi komiksů. Je to spíše jen má představa, co by takové komiksy měly po příběhové a vizuální stránce obsahovat. Mají tu výhodu, že už dopředu víte, že u nich nemusíte, možná dokonce nesmíte, moc přemýšlet, jestli by to všechno po technické stránce fungovalo. Umožňuje to vyprávět dobrodružství, které by se v hard sci-fi vyprávět nedaly. V pulpových sci-fi je zřejmě možné úplně všechno. Agent Strachu naplňuje všechno, co jsem od něj očekával a v co jsem doufal. Moc dobře se to čte, má to spád, je to nahláškované, je to vtipné a emzáci jsou úžasní. A hlavní hrdina je takřka shakespearovská postava.

Kniha 1 - hlavní příběh

Heath Huston je správný chlap. Je to legenda a hrdina boje o planetu Zemi. Je to ale také ztroskotanec a alkáč. Hlavně je to ale nesobecký paličák, který udělá cokoliv, jen aby ochránil své milované a lidstvo celkově. Skoro ve všem, co dělá, je překvapivě úspěšný. I přes neustále vysokou hladinu alkoholu v krvi. Jenže to vypadá, že se každý jeho dobrý skutek dříve nebo později obrátí v obrovský průser. To zní jako námět na bláznivou komedii, ale opak je pravdou. Jeho život se zdá být nekonečnou řadou tragédií, které s ním, jako citově zaháčkovaný čtenář, nutně prožíváte. Tyhle věci Remender skutečně psát umí.

Zpočátku to vypadá, že Agent Strachu nemá jasné směřování. Jako čtenáři jste vrženi někam doprostřed celého příběhu a nemáte vůbec tušení, co se děje. Vypadá to jako sled náhodných krátkých eskapád. Heath Huston jde z akce do akce, masakruje emzáky a prokládá to vtipnými hláškami a flaškami chlastu. Vypadá to, že je neustále vláčen událostmi z místa na místo. Postupně se ale začnou přidávat souvislosti a vzpomínky, a celé se to rozroste do jednoho obrovského epického příběhu. Vyprávění nikdy nepřešlapuje na místě. Remender se toho nebojí a někdy přijde s takovým odhalením, nebo zvratem, že vám to vystřelí mozek a vyrazí dech. U Black Science jsem se závěrem příběhu moc spokojený nebyl. Tady mi to ale skoro všechno sedlo.

Kniha 2 - příběhy

Věděl jsem, že druhá kniha jsou příběhy. Nevěděl jsem ale, že to jsou jen velmi krátké příběhy, které byly původně jako bonusy na koncích jednotlivých sešitů Agenta Strachu. Nemám rád takové krátké příběhy. Je pravda, že zde není potřeba pokaždé znovu budovat atmosféru a seznamovat se s postavami. To všechno máme už z první knihy. Jenže potom už ty příběhy nemají moc co nabídnout a já většinu z nich do druhého dne zapomněl. Je tam ale pár výjimek, které mě bavily a které i na chvíli utkvěly v paměti. Stejně je to s kresbou. Něco je pěkné, něco je zajímavé a nečekané a něco je prostě jenom škaredé. Po příbězích je ale skutečně rozsáhlá bonusová část se skicářem a galeriemi obálek. Ty bonusy mě potěšily.

Zpracování

Samostatný odstavec si zaslouží celkové zpracování tohoto vydání, tj. obou knih a boxu. Vazba knih a použitý papír jsou jako vždy prvotřídní. Sice jsem narazil na dva listy s kazem, ale to se stává. Nic, co by kazilo celkový dojem a už vůbec ne čtení. Toto vydání je výjimečné tím, jak je vyšperkované a co všechno na něj bylo použité. Box působí velmi bytelně a má zakulacené rohy, takže obrázek přechází plynule zepředu, přes hřbet, až dozadu. Navíc je na něj použitý parciální pak, který ve tmě lehce svítí. Desky knih mají velmi detailní parciální lak. Osobně používání parciálního laku nemám moc rád, ale uznávám, že tady je to zajímavé. No a poslední ozdobou je použití měňavé stříbrné fólie na logo Agent Strachu. Vypadá to docela cool.

I přes slabší druhou knihu musím dát plný počet hvězdiček. Za první knihu a její příběh, za samotný žánr a za zpracování.
Koukám, že půjdu proti obecnému vkusu, ale za mě je to čistý průměr. Příběhy byly zábavné, ale děj celkově byl takový galimatyáš a cestu k hlavní postavě jsem si také nenašel. A o originalitě díla se nedá hovořit už vůbec, je to jedno velké klišé.
Ale druhou stranu zase nemohu říct, že bych se u čtení úplně nudil.
Konečne tu máme komiks od Ricka Remendera (ktorého skvelé autorské komiksy boli na našom trhu úplne prehliadané) a rovno v komplete od Mighty Boys v najväčšej možnej kvalite (ako spracovanie, tak aj preklad, bonusy…). Vedel som, že je séria Agent strachu fajn, ale až takto dobré som to naozaj nečakal. Remender má kopec hravých nápadov a neustále vo vývoji príbehu prekvapuje a vytvára nečakané scény. Je to dynamické, pútavé, plné humoru, ale aj veľmi silných a emotívnych momentov. Každá smrť tu bolí a má veľký dopad na postavy v príbehu. Samotný hlavný hrdina je obrovský sympaťák s podarenými hláškami a veľmi som mu fandil. Je to pulpové dobrodružné sci-fi, ktorého čítanie bol veľký zážitok. Pochváliť musím aj príjemné bonusové príbehy, ktoré sú už hlavne o zábave a majú už iných scenáristov a každý z príbehov má aj inú kresbu. Komiks roka? Asi ešte skoro hodnotiť, ale v TOPke bude určite. =►Celá recenzia◄=
Při čtení jsem si připadal,jako když jsem kdysi louskal serii Marka Stonea. A ten pocit se mi tuze líbil!
Zrovna ji čtu, a vysloveně si to užívám. Heč... :)