Str_024
Koupit
Postava Fernãa de Magalhães zůstává stále hádankou. Patří k největším objevitelům všech dob a v mořeplavbě způsobil doslova revoluci. O jeho životě toho však moc nevíme. Podle většiny životopisců nikdy na plavbu kolem světa nepomýšlel, vydal se pouze hledat novou cestu k ostrovům koření, které představovaly zdroj bohatství. Tímto argumentem prý přesvědčil španělského krále, aby mu byla přidělena flotila. Autor ovšem těmto tvrzením nevěří. I tehdy vrchnost více zaujal příslib financí než ušlechtilý cíl.

Pro dosažení svého cíle se Magalhães musel vzdát všeho: ideálů, své lásky z mládí i vlasti. Portugalci jeho schopnosti nedoceňovali, proto své služby nabídl Španělům. Stal se vyděděncem a dlouhé roky bojoval sám proti všem, než se mu podařilo získat flotilu chatrných lodí, kterým navíc veleli jemu neloajální kapitáni. Musel čelit neznámým mořím, bouřím v oblasti tzv. zuřících padesátek, vzpourám i zradě…

Magalhãese poháněla kupředu vášeň a touha splnit si téměř neskutečný sen mu pomáhala zdolat mnoho nástrah a nebezpečí. Neusiloval jen o to, aby přivezl koření, díky němuž získá bohatství a šlechtický titul. Šlo mu o víc. Jeho snem bylo doplout až k obzoru, dostat se dál než kdokoli před ním a ukázat, že plujeme-li stále na západ, vrátíme se nazpět z východu: poprvé v lidské historii.

Tomuto snu dokázal obětovat všechno. Dokonce i vlastní život…

Kdyby nebylo objevitelů, mapy světa by dnes vypadaly úplně jinak. Ale co o těchto mužích a ženách, kteří předešli svou dobu, vlastně víme? Popravdě řečeno si toho historie zapamatovala jen málo. S řadou EXPLORA se stanete členy výprav těchto fascinujících osobností, které byly odhodlané překonat všechny myslitelné překážky s jediným cíkem: splnit si své sny… a vlastně i ty naše!

Scénář
Christian Clot
Art
Bastien Orenge, Thomas Verguet
Barvy
Stéphane Gantiez, Jaekyung Kim
Obálka
Jonathan Florent
Překlad
Jitka Dědicová
Redakce
Martin Hromek, Lenka Keňová
Žánry
cestopis, historický, naučný, životopisný
ISBN/ISSN
978-80-7508-816-1 (Lingea)
Vazba
lepená v tvrdých deskách
Formát
215 x 300 x 11 mm
Tisk
barevný
Váha
568 g
Stran
56
Cena
299 Kč
Originál
Magellan (Glénat, 2012)
11