Čtyřlístek #651: Domeček splněných přání
Čtyřlístek1. vydáníčervenec 2018série Čtyřlístek 638/719
0
...
...
...
...
+ 2 další ukázky
Časopis Čtyřlístek:

Domeček splněných přání - Hana Lamková, Jaroslav Němeček. Každý z nás má nějaké tajné přání. A nejinak je tomu i s našimi čtyřmi kamarády. Ale na rozdíl od nás smrtelníků se jim to jejich splnilo – ovšem jen na zkoušku, aby mohli zjistit, že takové přání není vždy to pravé ořechové.

Sedmikráskov: Kouzelnická chřipka - Richard Svitalský. Sedmikráskovský kouzelník Samuel onemocní kouzelnickou chřipkou. Kolegyně čarodějnice Magula mu nabídne pomoc – ale jen proto, aby se zmocnila jeho knihy kouzel.

Detektiv Vroubek: Ve spárech dravců - Zuzana Morkes, Petr Morkes. Po delší době se opět setkáte s důvtipným a neohroženým detektivem Vroubkem.

Hubert & Hugo - Nikkarin. Hubert zaskakuje jako vedoucí na táboře dívčího horolezeckého oddílu v pískovcových skalách. V noci se objeví duch, který se snaží holky vystrašit. Ty však mají podezření, že v tom má prsty Hugo.

Zvířátka ze ZOO: Honba za slávou - Jan Lipšanský, Josef Pernikl. Po čase se zase setkáte se zvířátky ze zoo. Ta chtějí propagovat komiks, který o nich vychází, a tak se rozhodnou, že napodobí Asterixe. Nakonec zjistí, že jejich příhody jsou stejně populární.

Číslo 11/2018, ročník 50.

Scénář
Nikkarin, Hana Lamková, Jan Lipšanský, Zuzana Morkes, Richard Svitalský
Art
Nikkarin, Petr Morkes, Jaroslav Němeček, Josef Pernikl, Richard Svitalský
Obálka
Jaroslav Němeček
Redakce
Jan Endrýs
Žánry
dětský, magazín
ISBN/ISSN
ISSN 1211-4219
Vazba
sešit v měkkých deskách
Formát
190 x 260 mm
Hmotnost
78 g
Tisk
barevný
Stran
36
Původní cena
35 Kč
Já jsem si teda po dlouhé době zakoupil náhodný Čtyřlístek a řeknu vám, to je solidní zoufalství todleto. Docela lituju dnešní děti, kterým to rodiče kupují.

Výtvarná podoba je vcelku bídná, ale kupodivu o nic (nebo rozhodně ne o moc) horší, než bývala někdy začátkem tisíciletí. Příběh (napsala Hana Lamková) je z paty vytažená nesmyslná splácanina. Takhle nějak si představuju produkt totálně vyhořelého autora, který napsal tisíc Čtyřlístků a za hodinu má deadline na odevzdání dalšího.

Čtyřlístek jde do pražské Zoo. Zamotají se v bludišti, kde narazí na čudný domeček s ještě čudnější obyvatelkou v růžovém kloboučku (?) s volány (Vzpomínáte si na pana Bruchničku?). Tato obyvatelka "je virtuální realita". Vysvětlí Čtyřlístku, že jim umožní prožít nenaplněné touhy, o kterých třeba ani nevědí. Dá jim headsety (tj. helmy jako od brnění a lyžařské brýle) a "přepne na podvědomí".

Pinďa v simulaci prožívá slávu jako písničkář, ale neustálé dotírání fanoušků a povinnosti ("noční natáčení videoklipu") ho doženou k poznání, že se to nedá vydržet a že mu "celý šoubyznis může být ukradený."

Fifinka je královnou krásy, vyhraje zlatou korunku a luxusní limuzínu. Novináři se jí ptají, kterého z kamarádů má nejraději. Fifinka jim do kamery odpoví: "Každý má svoje – Pinďa je švihlík, Bobík silák a Myšpulín rozumbrada! Nevím." Tři kamarády, kteří to doma sledují, to naštve (přestože třeba o Bobíkovi neřekla vůbec nic špatného). Bulvární tisk pak píše: "Pinďa je dobrý, jen aby někam pro něco skočil" a "Bobíka zneužívá jako svého bodyguarda... a Myšpulína jako šoféra a opraváře". Všichni jsou na Fifi nasraní. Přičemž není vůbec jasné, zda něco takového řekla, nebo ne. Tento segment končí obrázkem, kde zachmuřený Myšpulín říká Fifince "Neplač, noviny dokážou všechno překroutit!" a ona se mu s pláčem a slovy "Děkuji, Myšpuldo!" vrhá kolem krku. Přičemž Myšpulín se zdá být stále nasraný (Na ni? Proč?)

Bobíkova podvědomá touha je být štíhlý a kudrnatý. Když má ale na soutěži zvednout činku, nepodaří se mu to a s ostudou se večer vrací domů, kde přistihne zloděje. Začnou se prát, což probudí zbývající tři kamarády, kteří chtějí volat policii. Segment končí tím, že Bobík lupiče přepral a říká "Nikam nevolej!" na což mu ostatní překvapivě odpovídají "To jsi ty, Bobíku? jak to vypadáš? My tě vůbec nepoznali!" WTF. Takže obézní = silný, a štíhlý = slabý? Nebylo by potom logičtější, kdyby jako hubený (a tudíž slabý) nepřepral toho lupiče? Jenže on ho přepral. Zda je něco špatného také na tom být kudrnatý, netušíme.

A nakonec Myšpulín. Vynalezl perpetuum mobile a získal Nobelovu cenu. Nejdřív jsou všichni nadšení, ale o rok později v nějakém rozhovoru pro TV moderátor říká: "Byl to vynález zkázy! Svět ovládla nuda! Myšpulín odstranil práci a s ní i radost, kterou lidem dávala!" Myšpulín si posteskne: "Kéž bych to mohl vzít zpět!" A kameraman mu přizvukuje "To by bylo krásné!". Kameraman, který ovládá kameru, takže evidentně PRACUJE. A stejně tak PRACUJE osvětlovač za ním, který právě adjustuje stativ reflektoru. A stejně tak PRACUJE moderátor, který právě moderuje tento rozhovor. Jako WTF srsly. Existence perpetua mobile by jistě přinesla řadu stěží představitelných společenských změn, ale zcela určitě by mezi ně nepatřilo, že "svět ovládla nuda" a "odstranění práce a s ní radosti, kterou lidem dávala".

Budíček kamarády probudí z virtuální reality, a jdou pryč z čudného domečku od čudné osoby (asi, není to vidět). V bludišti najdou poházené své věci (kytara, batůžek, svačina). "Zvláštní... domeček nikde!"
"Byla to jen VIRTUÁLNÍ REALITA!"

W. T. F.

Tento můj popis děje se zdá být zajisté chaotickým a příliš smysl nedávajícím. Ale věřte mi, že tento můj popis dává smysl ještě o něco víc, než původní komixová podoba.
Ty čtyři mikrosegmenty, orámované cestou do zoo, jsou na devíti stránkách natolik zhuštěné, že nezbylo téměř nic, jen nepochopitelná chaotická mrť bez hlavy a paty. Třeba celý Myšpulínův mikrosegment o vynálezu perpetuua mobile se odehrává na pouhých TŘECH(!) panelech, a to přitom pokrývá časové období jednoho roku!

Další příběhy v čísle:

Richard Svitalský – Sedmikráskov: Kouzelnická chřipka
Léty vykreslený standard, kresba poněkud minimalističtější a sterilnější, než jak ji pamatuji, ale ok. Jednoduchý legrační příběh, téměř anekdotický. Neurazilo mě to, ale ani nenadchlo.

Zuzana Morkes, Petr Morkes – Detektiv Vroubek: Ve spárech dravců
Zvířátkovský detektivní minipříběh na dvě stránky.

NIKKARIN – Hubert & Hugo
Sympatická výtvarná podoba a zajímavé téma dívčího táborového oddílu (nebo něčeho takového). Bohužel příběh to nejtupější klišé ze všech – zelené "strašidlo" a náhodné dopadení nebezpečného zločince.

J. Lipšanský, J. Pernikl – Zvířátka ze ZOO: Honba za slávou
Zvířátka se rozhodnou hrát si na hrdiny z komiksu o Asterixovi. Zvláštně meta. Místy správně groteskově zábavné, místy moc ne.

Autor: P. Azathoth, 2018–2021, tento text publikuji pod licencí Creative Commons CC BY 2.0