Cikolb

Cikolb forum
naposledy online 18.1.2025 17:35

Neberu to nijak osobně, jen jsem při dlouhé cestě vlakem upozornil ve vazbě na diskusi níže, že Asgard se při druhém vydání dočkal revize textu, a není tak úplně identický s prvním vydáním. Není to dotisk jedna k jedné, ale došlo k mírným změnám. Nikdo se ale kvůli tomu nebil v prsa, že je to nějaké vylepšené must have vydání. S ohledem na poptávku pan Vybíral prostě vydal knihu ještě jednou, a i opětovnému vydání věnoval péči v podobě redakční práce. A je tam asi 8 stran grafických příloh navíc. Toť vše. Mimochodem, na základě tohoto pokusu je ale nyní jasné, že dotisk dalších knih z ERB v dohledné době skutečně nebude, nevyplatí se to. Jak už psal Gmork, kdo zaváhá, bude mít se sháněním u některých titulů potíže.
Asgard ve druhém vydání není úplně identický s prvním, proběhla další korektura a redakční úpravy textu.
faster86: Limitka měla navíc papírový přebal. Což samozřejmě nedělá dvě stovky navíc, ale protože mám takové tušení, že už se dá sehnat jen hodně špatně (byť měla 200 výtisků), je vidět, že si to kupci pořídili. Tudíž od pana Vybírala jednoznačně dobrá volba - Zack psal naprosto správně o něco níž - hlasuje se peněženkou. Když vydavatel prodělá, podrbe se na hlavě a změní taktiku. Když je tomu naopak, byl by blázen, kdyby se choval jinak. Tohle je byznys jako každý jiný.
A myslím, že v minulosti se zrovna Petr Pan řešil z hlediska ceny fakt hodně - proto taky "limitní" vydání dalších knih (Velký mrtvý, Go West...) mají jen omezený náklad, cena je stejná.
U nakladatelství Vybíral je cena "limitované" verze stejná jako základ. Knihy se liší jen obálkou a variantní obálky mají nižší náklad (limitovaný) - viz Go West či nově Indiáni.
26 let nic není, takový Thorgal začal vycházet v roce 1980, XIII v roce 1984, jestli se nepletu. A konec je v nedohlednu... Obojí zaručeně série, které přežijí své tvůrce.
Náklad u pana Vybírala čítá v dnešní době standardně 700 ks. Výjimkou je Asgard, kde došlo i na druhé, lehce upravené vydání.
Novinky od nakladatelství Vybíral: v listopadu bude 1) Hvězda pouště, první dva díly v jedné knize 2) druhý cyklus Mureny 3) Škorpion, díly 3 a 4 v jedné knize 4) třetí a čtvrtý Rahan 5) Aristophania, první dva díly v jedné knize. A pak jedno překvapení zahrnující i limitní vydání v počtu 200 kusů.
Gmork: minimálně Džin by si v té desítce místo zasloužil. :)
No, upřímně řečeno, Saria je po stránce scénáře lepší než cokoliv jiného, co u nás od Dufauxe vyšlo. A po stránce kresby se tomu jen tak něco nevyrovná.
Gmork: to rugby ti chválím:)
Albatros: Po zvolení "pro děti" či "pro dospělé" stačí následně vlevo rozkliknout kategorie a zaškrtnout komiksy. Pro dospělé jsou tam asi 2, pro děti 9. Stejně funguje i na mobilu.
Gmork: Bohužel za sebe musím říct, že zrovna tohle je klasická ukázka toho, jak počáteční úspěch nakonec pohřbí celou sérii. Zatímco začátek je nádherně nakreslená fantasy, nyní je to po umělém protahování jen nádherně nakreslená nuda. Kvalita je značně kolísavá, což je samozřejmě dáno i střídáním mnoha autorů. Podle mě si to zasloužilo skončit tak po 15. dílu.
To nemusí ověřovat Gmork, to můžu klidně udělat já, druhá číslice 7 má být správně skutečně 9. Pro zajímavost se tahle chyba udržela postupně ve všech třech verzích zeditovaného podkladu, nikdo si toho nevšiml.
Robur31: Hele, já fakt nemám chuť se s tebou nějak hádat, ale když už zmiňuješ web pana Vybírala, je tam také ediční plán na první pololetí. V něm najdeš 2 verneovky, žádnou kuchařku a zbytek jsou komiksy. Tím bych to uzavřel.
Na Black Friday bych u pana Vybírala nesázel, měsíc po vydání jsou komiksy na jeho stránkách v prodeji s 35% slevou. Jako teď do konce května Conquistador a Shi. Levnější to těžko někdy bude, spíš to pak nebude k dostání.
Konstatovat, že Vybíral "vydává komiksy jen tak na půl", mi přijde jako výstřel hodně mimo mísu. :)
Nezbi: Dozvíš se toho hodně a málo zároveň. Mantrissa (nevím, jak ji pojmenovali v překladu) se samozřejmě vyskytuje i nadále - a ne jen jedna. Ale kromě nich se začnou vyskytovat i další mimozemšťané. Ve druhém cyklu Betelgeuze (opět pětidílný) už se ústřední postavou stává Kim, ale ostatní postavy jsou přítomné samozřejmě také. Příběh plynule pokračuje. Na druhý cyklus pak úzce navazuje třetí - Antares, ten je dokonce šestidílný. Následuje malá odbočka k pětidílnému cyklu Přeživší, který se týká osudů posádky zmizelého hvězdoletu Tycho Brahe, o němž se v základní řadě mluví. Následně se osudy hrdinů z tohoto vedlejšího cyklu propojí se základní dějovou linkou v třídílném Návratu na Aldebaran. Dohromady to tedy má v tuto chvíli 24 dílů a zřejmě to bude pokračovat i nadále, kvalita příběhu je setrvale vynikající, alespoň podle mě, jediné, co Leovi vyčítám, jsou konce, přijde mi, že nikdy příběh nedokáže nějak dokonale ukončit, to se týká i jeho dalších prací. Pokaždé mi tam něco chybí.
GWB: Díky za tip, už jsem se tam zaregistroval :)
Thorgal:
Já si dovolím s Gmorkem nesouhlasit, respektive ho trochu poupravit. 36. a spolu s ním i předchozí 35. díl (Anjel a Šarlatový oheň) jsou dle mého soudu kvalitou skutečně slabší. Je to podle mne způsobeno těsnou provázaností s vedlejšími sériemi, zejména s Kriss de Valnor, kdy se v základní řadě čekalo, až všichni hrdinové doputují do stejných míst a příběh se spojí zase v jednu jedinou dějovou linku. Takže zatímco hlavní řada zoufale přešlapuje na místě a v podstatě se nic moc neděje, mnohem zajímavější jsou poslední dva díly Kriss, tedy Hora času a Strážce spravedlnosti. 36. díl znamenal zároveň konec autorského týmu a rozloučení dlouholetého kreslíře Rosinského. Od 37. dílu tvoří Thorgala zbrusu nová autorská dvojice Yann/Vignaux, kteří se rozhodli vrátit se ke kořenům série. První dva jejich společné díly (Poustevník ze Skellingaru a Selkie) tvoří samostatně stojící alba, která se dají přirovnat ke klasickým albům ze začátků, jako je třeba Pád Brek Zarithu - a určitě to je klasická dobrodružná četba nepostrádající řemeslnou kvalitu - v kontextu celé série nijak nevybočující průměr. A v zatím posledním díle se rozhodli navázat na Thorgalovy úplné začátky, opět se vrací po delší době sci-fi motiv a evidentně jde o začátek příběhu, který se potáhne přes několik alb. Stojí za přečtení, mně osobně na něm ale hodně vadí skutečnost, že autoři zcela zahodili složitě budovaný psychologický profil Kriss de Valnor (viz její vedlejší série) a udělali z ní najednou vcelku omezenou, primitivní ženskou. Nějak mi to nejde pod vousy. Takže abych to shrnul - Thorgal stále stojí za přečtení, i když vrchol má série někde mezi alby č. 9 až 17.
Co se týče Thorgala, na Albatros bych rozhodně nespoléhal. Tempem, kterým se to rozhodli vydávat, nemají nikdy šanci dohonit originál. Ve Francii je v tuto chvíli venku 39. díl základní řady (mimochodem dějově to tvoří oblouk k prvním dvěma dílům celé série) a pokud přičtu 4 vedlejší série, které jsou ovšem s dějem hlavní řady občas silně propojené a je třeba je číst rovněž, dostanu se na číslo 63. To už je slušná porce čtení. Takže je potřeba vzít zavděk originálem, či v našich končinách třeba polskou verzí, která je komplet.
Asgard - co se týče dotisku, je to vždy složitá otázka, může to být snadná cesta, jak z výdělečného titulu přejít na červená čísla. Definitivní rozhodnutí o dotisku či 2. vydání ještě nepadlo - ale určitě o něm pan Vybíral reálně uvažuje. Každopádně proběhla revize překladu a jeho úprava, takže po technické stránce je to nachystané.
Co se týče KODovek, některé mají prostě za ta léta větší cenu než ostatní. Obecně se jedná dejme tomu o prvních přibližně dvacet, které měly měkké desky s přebalem, z nich se nejhůř shání číslo 6 - V týlu nepřítele, ačkoliv se to vlastně z dnešního pohledu nedá vůbec číst. Z těch dalších mezi vzácné patří právě číslo 22 - Na moři/ Žitkov, hodně se platí za knihy od Arhura Ransomea, zejména číslo 51 - Petr Kachna, kde díky chybě tehdejšího tisku je umění tuto knihu sehnat bez poškozeného hřbetu. Další cenný kousek je číslo 113 - Plutonie od Obručeva, slušnou cenu má 192 - Stopy ve sněhu, která má jako jediná jinou grafickou podobu obálky. A pak překvapivě víc se zaplatí za těch posledních asi 25 knih do čísla 212, které už vycházely v mnohem menším nákladu a s upraveným hřbetem. Platit za ty knihy tisíce je ale samozřejmě nesmysl.