Občas narazíme na zajímavé články či videa s comicsovou tématikou, tak se o ně podělme s ostatními. Z domova i ze světa.
* Bez paywallu, předplatných atd.
* Bulvar sem nepatří.
* Filmové novinky sem nepatří.
 • Velkej šéf
  Velkej šéf2.5.2023 14:53Publicistika
  soulbringer: Žádný lepší klíč k tomu není. Mornštajnová zpracovala příběh, který se hodně podobá tomu, co se kdysi stalo ToyBox a stručně to popsala v rámci MeToo. Na jedné straně pak máš fakt, že něco podobného se stalo mnoha lidem, na druhé neohrabané vyjádření Mornštajnové, když tvrdila, že se inspirovala vyslechnuým příběhem, a po propuknutí kauzy to tvrzení vzala zpět. Ještě více než samotné autorky to očividně hrotí širší publikum, které přešlo v docela citlivých událostech na pole osobních invektiv. Další v tom vidí věci jako woke, toxickou snahu udělat z literatury bezpečný přístav nebo plagiátorství. Další tvrdí, ať o sexuálním násilí píše někdo, kdo ho nezažil nebo nemá (údajně) dostatečně nastudované.

  Počítám, že si teď koupí knížku Mornštajnové o dost víc lidí a že o dost víc lidí bude znát ToyBox, ale celé to do týdne odehnije a zapomene se na to. Jediné, v čem by tahle debata mohla mít přínos, je dávat si pozor na to, co a komu říkám (nejsem citlivka, ale přesto mi reakce "jen ať si nemyslí že byla jediná voprcaná dědečkem" nepřijde pro diskusi úplně přínosná), ale tady ve mně vítězí skeptik.
 • soulbringer
  soulbringer mecenáš2.5.2023 14:24Publicistika
  A máme tady poměrně velkou kauzu v našem malém knižním rybníčku - avšak míří na patra nejprodávanějších autorek. Zaznamenali jste sport mezi Toy_Box a autorkou lokálních knižních bestsellerů Alenou Mornštajnovou? AM nečtu, ale už to jedou i masovější a bulvární média a trochu se v tý kauze ztrácím.

  Mám zatím z toho tedy hlavně pachuť a trochu nevěřícně koukám, co všechno lze označit za plagiát nebo, jak vlastně probíhá komunikace z obou stran. Knihy AM mě míjely, takže jsem nečetl ani onu horkou novinku Les v domě a chápu, že jde o mega citlivé téma. Navíc obecně u dam - a u obzvláště u literálně nadaných dam - bych čekal asi větší citlivost a obratnost v komunikaci, ale přijde mi to nešťastné z obou stran.

  ToyBox a její nařčení (nejen z plagiátu) vydala na svém blogu zde (a taky si přisadil i Eva Klíčová na na Alarmu ještě z jiných úhlů).
  AM se poměrně nejednoznačně a nešťastně vyjadřovala na sockách (stejně i HOST), až vydal šéfredaktor Hostu na svém blogu tuhle reakci.
  A pak jsou tady asi střízlivější pohledy nebo tak něco mezi - třeba komentář Jana Němce.

  Dokáže mi tohle někdo lépe rozklíčovat? Tedy pokud jste nejlépe četli oboje?
 • yogi
 • SomeOne
  SomeOne31.3.2023 22:01Publicistika
  baatcha: Tak to už jde naštěstí mimo mě.
 • baatcha
  baatcha31.3.2023 21:42Publicistika
  SomeOne: Jo, myslím SW sequely, ale taky vidím, jak Disney hranými / cgi adaptacemi svých legendárních animáků v současnosti przní jeden svůj klasický poklad za druhým, a je čím dál zřetelnější, že na co současné vedení Disneyho sáhne, to jde velmi výrazně k šípku.
 • SomeOne
  SomeOne31.3.2023 21:06Publicistika
  baatcha: Prosím, v čem dle Tebe Disney "dom*dal Star Wars"? Tak nějak předpokládám, že máš na mysli sequelovou trilogii, ale za mě je vykoupená spoustou jiných věcí - Mandalorian, Rebels, Andor, Bad Batch, finále The Clone Wars, spousta knih a komiksů...
 • baatcha
  baatcha31.3.2023 20:17Publicistika
  Tak to je snad jasný, Disney domrdá Marvel tak jak domrdal Star Wars.
 • soulbringer
  soulbringer mecenáš31.3.2023 15:26Publicistika
  redundant má v US korporátní newspeaku vícero významů, ale je asi jasné, že bylo otázkou času, kdy se do nich matka více opře, obzvláště v momentech, kdy se nyní honí každej dolar a do čela Disney se vrátil Iger. Úspory v řádu 5,5 miliard USD se někde musí najít. Odhaduje se, že Disney propustí 7.000 lidí napříč skupinou a integrace Marvel Enterainment je vlastně jen logický krok v celý "optimalizaci nákladů" - já si asi počkám na to, co to skutečně bude znamenat v rámci edičních plánů a hlavně kvality (ať už ji každej vnímáme jakkoli)

  "Marvel Comics will obviously continue publishing comics. The question is, what will the publishing look like without Marvel Entertainment existing as a separate entity. Marvel Entertainment will likely be affected by those cuts. How many of those losses will occur in the publishing division is currently unknown, but it is unlikely that any division will be spared. The big question now is whether Marvel's comic book publishing will remain fairly stable under Buckley, or if this is just the start of a much larger restructuring."

  čili nevíme vůbec nic, ale už teď je jasný, že to nebude vůbec pěkný.
  https://www.cbr.com/disney-marvel-entertainment-comics-division-future/
 • Norri
  Norri mecenáš30.3.2023 15:58Publicistika
  Tady to probírají do hloubky. Jsem zvědavý, co z toho bude...
  https://www.thepopverse.com/could-disneys-cost-cutting-plans-mean-the-end-of-marvel-as-a-standalone-company
 • Zack
  Zack admin30.3.2023 15:43Publicistika
  "Perhaps more importantly than Perlmutter’s dismissal is the Times’ reports mention of the official reason given: that Marvel Entertainment has been declared “redundant and would be folded into larger Disney business units.” This is a big deal, as Marvel Entertainment is the part of the company that publishes comic books — as well as the the part of the company that makes games and digital programming."
 • Zack
 • radek
  radek29.3.2023 13:51Publicistika
  yogi: Zdroj tam uvedený mají:
  Žebříček
  Tento týden hlasovalo (108) Knihkupectví

  Z toho mi plyne, že to jen několik kamenných knihkupectví. Bez komiksových speciálek, bez eshopů...
 • yogi
  yogi29.3.2023 13:43Publicistika
  Alfi: Asi jo, žebříček je to podivný, žádné info odkud čerpali a kolik knih se vlastně prodalo. Myslím že u nás žádný ofiko žebříček prodejnosti ani není, i když jsem po tom tedy nikdy nepátral.
 • radek
  radek29.3.2023 10:00Publicistika
  Alfi: Tam nejsou online prodeje, ne? Když to sestavují konkrétní knihkupectví...
 • Alfi
 • Lenny
  Lenny mecenáš29.3.2023 00:38Publicistika
  Yogi: Podle mě z tiskové zprávy Dobrovského. Jejich markeťák tohle hlásá ve velkém.
 • yogi
  yogi28.3.2023 19:29Publicistika
  Mě by zajímalo, kde na tom Standa byl, že patří mez nejprodávanější knihy. Tipuju, že si to z prstu vycucal.
 • baatcha
 • Fort
  Fort4.3.2023 15:55Publicistika
  https://www.irozhlas.cz/kultura/literatura/jak-jsem-se-reinkarnoval-coby-sliz-manga-komiks-recenze_2302250954_kac

  Poslechněte si recenzi Antonína Tesaře na fantasy mangu Jak jsem se reinkarnoval coby sliz.
 • Kapis
  Kapis mecenáš3.3.2023 08:24Publicistika
  Tak zdá se, že Dilbert jede dál, aspoň na idnesu);
 • Kapis
  Kapis mecenáš2.3.2023 18:16Publicistika
  A jak si odnáší tu SS přilbu:) Dogbert injekci, smutný konec.
 • Kapis
  Kapis mecenáš2.3.2023 17:36Publicistika
  Tak to snad nesouvisí s tím, co si kdo o ní myslí. Ta kruciáta, která je proti ni vedená za jednu menstruaci je prostě absurdní. Stejně jako tento hon na čarodějnice v případě Adamse. Ale ať si to klidně každý schvaluje jak chce, ono se pak občas stane, že to ty lidi sežere samo, když narazí na ještě většího fanatika.
 • yogi
  yogi2.3.2023 17:17Publicistika
  A hele, najednou je pyča Rowlingová aka pizda Rohlíková dobrá.
 • Kapis
  Kapis mecenáš2.3.2023 17:06Publicistika
  Ať jdou do prdele, ostatně tam tahle civilizace stejně směřuje. Doufám, že bude pokračovat u Kyanidu. Držím palce, boj s takovouhle demencí je třeba rozhodně vést, Rowlingová by asi mohla vyprávět.
 • charvos
  charvos mecenáš2.3.2023 15:10Publicistika
  vsak mrkni tu
 • deefha
  deefha mecenáš2.3.2023 14:05Publicistika
  Ono je to trochu složitější, jako všechny tyhle věci :-/ Ale nikoho neobhajuju, ani jednu stranu. Jen aby bylo jasno.
 • George Walker Bush
  George Walker Bush admin2.3.2023 13:39Publicistika
  Cancelovali tvůrce Dilberta. Zdá se ale, že to, co řekl, je opravdu rasistické.

  Comics industry reacts to ‘Dilbert’ creator Scott Adams’s racist rant
 • George Walker Bush
  George Walker Bush admin31.1.2023 13:27Publicistika
  Pořadatelé komiksových cen Muriel vyhlásili nominace v osmi kategoriích. Tři mají komiksové sešity Prašina: Křídový panáček volně navazující na úspěšnou knižní sérii, stejný počet získala také autorka Kateřina Čupová a soubor komiksových povídek Iogi, portrét jedné tokijské čtvrti vytvořený plzeňskými studenty designu a umění podle scénáře Jeana-Gasparda Páleníčka. Ve dvou kategoriích je pak nominovaná Lucie Lomová se svým deníkem Každý den je nový. Jmenovaní autoři obsadili i hlavní kategorii Nejlepší komiksová kniha – Čupová za příběh Hrnečku, vař! ve kterém mísí české pohádky se světem superhrdinů a mangy. Ten soutěží i v kategorii dětského komisu, třetí nominaci má autorka v kategorii nejlepší krátký komiks (kapitolou Podkova potkává Haha-Bimbi přispěla k rozšíření světa Rychlých šípů). Právě úspěch dětských komiksů a nástup mladých tvůrců charakterizuje ročník hodnotící díla vzniklá v roce 2022. Jeho vítěze oznámí organizátoři 21. února. (Respekt 5/2023)
 • Lenny
  Lenny mecenáš3.1.2023 11:37Publicistika
  Zrovna ty na Nerdopolisu mi přišly jako čistý PR, kdy moderátor akorát na všechno nadšeně přitakával.
 • mcleek
  mcleek3.1.2023 11:33Publicistika
  Rozhovor je zajímavý, ale strááášně obsáhlý. Dal jsem dvě hodiny a odpadl jsem, zbytek dotáhnu dnes večer. Je ale fakt zajímavý, pak se asi vrátím i k těm předchozím z Nerdopolisu, které tam v průběhu několikrát inzerovali...
 • Fimi
  Fimi mecenáš2.1.2023 22:35Publicistika
  Gmork a teď si vem že Filipovým cílem je aby si jeho komiksy koupili fanoušci žánru nikoliv komiksů. Takže každý nekomiksak který si koupí Dopis 44, Matku nebo Tuláka je prostě úspěch..
 • Fort
  Fort2.1.2023 21:34Publicistika
  Teď jsem to dokoukal, bylo to zajímavé. Dopis 44 mám zakoupen, ještě jsem se k tomu nedostal. Taky se mi libí depresivní konce a happy end nemusím, tak Tulák celkem navnadili.
  Jestli prodají celí náklad a až tím se dostanou do plusu, to je dost depresivní.
 • Gmork
  Gmork2.1.2023 21:04Publicistika
  Rozhovor s Mighty Boys fakt zajímavý a bohužel se v něm opět potvrzuje, že vydávat komiksy mimo mainstream nebude nikdy žádná hitparáda. O to víc jsem rád, že tu knihy Matka a Dopis 44 vyšly. Jedny z nejlepších komiksů minulého roku.
 • soulbringer
  soulbringer mecenáš2.1.2023 15:09Publicistika
  Poměrně zajímavý ROZHOVOR s Filipem Štěpánkem, který nabízí vhled do svého mladého vydavatelství Mighty Boys včetně dotazů z publika streamu Jouob - takže hutný dvě a půl hodiny. Hezky doplňují rozhovory z Nerdopolis.
 • Milo_Harwey
  Milo_Harwey mecenáš20.12.2022 14:01Publicistika
  Schirru - klidně se pochlub, je to super. Kdybys ho náhodou už nechtěl, tak ho za pětikilo vezmu. :D
 • Zack
  Zack admin20.12.2022 12:08Publicistika
  Kazdyho vydavatele je skoda, specialne pokud po sobe necha autory, kterym dluzi prachy. Ale treba to prezijou, osobne si to nemyslim, ale treba...
 • valon
  valon20.12.2022 11:50Publicistika
  Aftershocku je škoda. Sice jsme toho doma nebrali moc, ale měli milé jednohubky v Prestige Plus formátu a čas od času i něco někomu, koho mám rád a jinde by asi nevyšel. Tak snad je někdo odkoupí a nepadne to nikde do kanálu :)
 • Schirru
  Schirru20.12.2022 10:57Publicistika
  Já jsem naštěstí stihl koupit tu koženou vazbu kdysi. V knihovně to vypadá luxusně. Vím, zní to jako kdybych se chlubil, ale doma to nikdo neocení, tak musím aspoň tady :)
 • Zack
 • Fimi
  Fimi mecenáš20.12.2022 10:24Publicistika
  Díky už jsem si to našel taky ..za ty prachy? To raději koupím 4 m dřeva na zimu. Každopádně bych měl velkou radost kdyby třeba někdo k Vánocům mi pořídil
 • BadBoy
  BadBoy20.12.2022 10:12Publicistika
  Fimi: https://www.argo-bibliofilie.cz/knihy/81-pan-prstenu-komplet-platena-vazba

  taky jsem uvažoval, že to koupím, ale nakonec asi nebudu až takový sběratel :D přijde mi to už jako zbytečnost vydávat limitky jedné knihy ve "dvaceti" různých zpracováních
 • Fimi
  Fimi mecenáš20.12.2022 10:08Publicistika
  Dinik Pošli mi na to odkaz prosím tě
 • Devilek
  Devilek20.12.2022 09:18Publicistika
  Mně třeba v tomhle ohledu přijde docela sympatický přístup Crwe v případě MDEKu, kdy pevnou vazbu neoznačují za limitní, přestože je omezenější než paperback a po vyprodání se dá navíc často slušně otočit na bazarovém trhu.
 • Zack
  Zack admin20.12.2022 09:06Publicistika
  Faster86: Na to nemusi byt clovek ekonom, aby chapal, ze luxusni zbozi se prodava draz a ze o limitni zbozi je vetsi zajem. To ze luxusni a limitni je prinejmensim relativni pojem, povetsinou pouzivany jako reklamni nalepka, taky neni zadny tajemstvi.
  Mne prijde, ze se doslova nic nezmenilo a neni to ani nejaky specifikum ceskeho trhu, se staci podivat jak zamoreny je americky trh variantnima obalkama, ktery 'vsichni' uprimne nenavidi, ale to se neda nic delat, ze se ta bankovka vali v hovne, prachy jsou prachy.
 • Dinik
  Dinik20.12.2022 08:32Publicistika
  No a včera Argo vystřelilo v Bibliofilni edici komplet Pána prstenů v plátěné vazbě. 40ks už je pryč, zbytek bude v prodeji po novém roce (134ks celkem).
 • Fort
  Fort20.12.2022 08:26Publicistika
  Pro mě je limitka něco co by se ve velkém množství neprodávalo a pokud to chce vydavatelství vydat, tak mu nezbývá omezit náklad, zvýšit cenu a vydávat to jako exkluzivní a doufat, že trochu vydělá.
 • faster86
  faster8620.12.2022 07:10Publicistika
  @soulbringer, no nerad ale musím dát argu za pravdu, já si od nich letos koupil limitku 1984 s leporelem a limitne limitni alias, a u obou celou dobu přemýšlím jestli sem to nekoupil jen kvůli tomu slovu limitní které je asi nadužívané, u aliasu ještě dejme tomu ale 1984 vyprodali asi 150 kusu a 100ka jim teď leží někde na skladě a neštěkně po ní ani pes :D
 • Gmork
  Gmork20.12.2022 06:43Publicistika
  Tohle může mít i kladnou stránku, některé vydavatele to donutí jít cestou kvality, ne kvantity (vím, jsem trochu naivní), tím myslím hlavně beletrii, občas člověk žasne, jaké ptákoviny tady vycházejí. Co se týče větších komiksových knih, pan Vybíral podobnou knihu jako je Petr Pan pro roky 2023 a 2024 neplánuje. Pojedou se klasické dvojdílky.
 • soulbringer
  soulbringer mecenáš20.12.2022 01:23Publicistika
  Já věděl, že některé z vás slova z Arga nenechaj úplně chladnými :)
  (vazba u Aliasu by mohly vyprávět nehezké příběhy) Osobně mě úplně zahřála na duši ta bezlesná upřímnost v téhle větě: lépe se prodávají knihy, jež působí exkluzivním dojmem :)

  Nicméně, už teď se těším na výroční zprávu SČKN, kde ten propad, jež de facto začínal lehce před covidem, bude asi markantnější, co se týče celého trhu. Poslední "covidový" report s pár zajímavými postřehy je k nalezení na webu svazu - tam mimo jiné ten propad u vydaných titulů Arga vypadá takhle: 153 ve 2020 vs 234 ve 2019. A nejsou samozřejmě jediní. Dle dat z databáze České národní bibliografie jsme ve volném pádu de facto od roku 2008 (chlácholím se však tím, že se investuje do kvality, nikoli do kvantity - lol).

  Není tedy překvapením, že v rámci lepší práce s daty (o zákaznících a trhu), po akceleraci černé labutě z Wuhanu a při současných cenách papíru, se prostě hledaj cesty k optimalizaci samotného produktu, segmentační politiky a samozřejmě průměrné ceny a cenové politiky vůbec. Asi bych to nevyčítal jen Argu. To je realita trhu a prostě kapitalismus. Jinak je myslím osvěžující zjistit, že řada sběratelů jsou hlavně hejlové, jež koupí kde co s nálepkou "limitka" (nic proti sběratelům samozřejmě, sám sobě se musím leckdy smát).

  Pro mě je ovšem zajímavé sledovat v delší časové ose:
  - co dnes považují někteří vydavatelé za košatější...exkluzivnější... luxusnější... obsah, který vydávaj limitovaně
  - s jakou cenovou a marketingovou politikou to dělaj
  - jak obecně reagují na digitální změny na mnoha frontách

  Jestli má někdo nějaký lepší vhled do prodejů a průměrné marže limitek a "klasických" bestsellerů za poslední dekádu u komiksů - a co u nás můžeme čekat v letech 2023 a 2024, tak doufám, že si to nenechá pro sebe. Nefiguruju v žádným vydavatelství, ale stejně mě ta branže fascinuje :)
 • maco
  maco19.12.2022 21:40Publicistika
  Argo, nešťastný vyber materialu minimálne pri obale na chrbte knih ktore vydava. Človek aby sa bal otvárať knihy. Rohy su prinajlepsom hned osuchane, ked nie natrhnuté.