Žofi Z-4515
KHER1. vydáníkvěten 2022
0
...
...
...
...
Zima 1942. Romské dívence Žofi právě předčasně skončilo bezstarostné dětství. Před válkou s rodiči a sourozenci putovali Polskem a živili se tradičními profesemi jako věštěním a obchodem s koňmi, ale teď jsou nuceni se skrývat před nacisty v lesích kolem Varšavy. Když je někdo z místních udá, nakonec i šestičlenná rodina končí za ostnatým drátem koncentračního tábora Auschwitz-Birkenau. Žofiinu levou ruku zhyzdí vytetované číslo Z-4515, přijde o jméno a brzy i o všechny blízké...

Sofia Taikonová (1931-2005), romským jménem Žofi, se na rozdíl od mnohých dalších nestala obětí systematické fyzické likvidace Romů, dočkala se konce 2. světové války a po ní nalezla bezpečí a nakonec i osobní štěstí ve Švédsku. Její autobiografické vyprávění připomíná dlouhá léta přehlíženou tragédii evropských dějin. Pro romské přeživší nebývá snadné své bolestné vzpomínky sdílet. Sofii Taikonové trvalo tři roky, než svůj život spisovatelce Gunille Lundgrenové převyprávěla a veřejně se podělila o prožité trauma. V působivém a současně srozumitelném česko-romském komiksovém zpracování ilustrátorky Amandy Erikssonové tak vychází ojedinělé svědectví a mimořádné dílo pro dospělé i starší dětské čtenáře.

Originální švédsko-kalderašské vydání z roku 2006 získalo prestižní cenu Artists against Nazism.

Bilingvní vydání je na osmdesáti stranách uspořádáno oboustranně - z jedné strany čtyřicet stran české verze, z druhé strany čtyřicet stran romské verze (severocentrální romština).


Scénář
Gunilla Lundgren
Předloha
Sofia Taikon
Art
Amanda Eriksson
Lettering
Martin Zach (3AX)
Překlad
Markéta Hajská, Iveta Kokyová, Marie Voslářová
Redakce
Iva Hlaváčková, Jiřina Kuklová Stolařová
Žánry
autobiografie, historický, protiválečný, válečný
ISBN/ISSN
978-80-87780-30-5
Vazba
lepená v měkkých deskách
Formát
210 x 270 x 8 mm
Tisk
černobílý
Stran
80
Původní cena
349 Kč
Originál
Sofia Z-4515 (Bokförlaget Tranan, 2005)
Formálně konvenční, ovšem obsahově nesmírně důležité dílo a dojemné srdceryvné svědectví o romském holocaustu, povinná četba pro Míly Roznery a podobná košťata a obhájce prasečáků.

Celkový dojem: 70%