Afterpunk (anglická verze)
CREW1. vydáníbřezen 2024
4.1
...
...
...
...
+ 1 další ukázka
How will it end? Zombie apocalypse? Alien Invasion? Attack of mutated cannibals? Are we in for an uprising of killer robots? Or will the Earth crumble from a nuclear fart? No matter how things turn out for us, at least we can look forward to having our entertainment taken care of, whether over a beer with a zombie, at a table with a cannibal, or while decorating a Christmas tree with aliens...

Anglická mutace českého vydání viz varianty níže.

Scénář
Jonáš Ledecký
Art
Jonáš Ledecký, Michal Suchánek
Obálka
Michal Suchánek
Lettering
Jonáš Ledecký
Překlad
John Riley
Redakce
Jonáš Ledecký, Tereza Micková, Ľudovít Plata (Turlogh)
Žánry
akční, dobrodružný, fantasy, horor, sci-fi, thriller
ISBN/ISSN
978-80-7679-524-2
Vazba
šitá v tvrdých deskách s přebalem
Formát
179 x 276 x 13 mm
Hmotnost
590 g
Tisk
barevný
Stran
120
Původní cena
399 Kč
Varianty
Afterpunk (2024)
Afterpunk (anglická verze) (2024)
Několik plesnivých jednohubek na omšelém podnose, který vyrobili dávno předtím, než to začalo všude bouchat. Mám rád postapo, podpořit kluky tedy byla jasná volba. Příběhy jsou opravdu krátké, sem tam se povede některé vzájemně propojit, ale není to úplně ono. Tomuhle by slušelo více stran a o něco bližší vykreslení postav. Jako kraťasy nápadité jsou, ale v kontextu celé knihy působí ploše a prázdně. I tak mě to celé bavilo a budu se těšit na další tvorbu. Kresba obou borců byla skvělá. 75%
Na tuto knihu jsem se velmi těšil. Vlastně jsem se na ni těšil více než rok, od Comic-Con 2023, kdy ji Ledecký se Suchánkem oznámili. A teď jsem ji konečně otevřel a hned v první kapitole, na prvních čtyřech stránkách, vidím nesmysly, které vyloženě bijí do očí. Původně jsem hned sepsal, co je tam všechno špatně. Ale pak jsem si řekl, že knihu dočtu do konce a pak první kapitolu posoudím v celkovém kontextu. Dobře jsem udělal, protože teď můžu napsat, že první kapitola je otužovací. Potom už všechno bylo v pohodě, anebo jsem už neměl potřebu řešit detaily.

Kniha je kratší, než byste čekali. Přečteno jsem měl dřív, než jsem vypil kafe. Všechny povídky jsou velmi krátké, některé dokonce jednostránkové. Některé mají úsměvnou pointu, jiné jsou naopak velmi syrové a šokující. Ve výsledku musím říct, že jsem spokojený. Má to správnou atmosféru a ty špatné konce mají něco do sebe. A ten jeden dobrý vlastně taky.

Co se týká výtvarné stránky, tak kresbu obou autorů mám rád. Michal Suchánek si mě získal už v Děsivých radostech a tady na to navázal. Ten styl je zcela rozeznatelný. Možná až moc. Kdyby třeba povídka Vzteklí psi byla součástí Děsivých radostí, tak by vám ani nepřišlo, že tam nepatří. Suchánkova kresba je zkrátka stále stejná. U Jonáše Ledeckého je to jinak. Ten stylově hodně vyrostl a jeho kresba působí dynamicky a zároveň tak nějak správně pulpově.

Potěšila mě závěrečná jednostránková povídka WHAAM!. V Tate Modern jsem před tím obrazem stál a říkal jsem ženě, že je to takový divný fake. Kdyby to byl zvětšený panel ze skutečného komiksu, tj. nakreslený autorem, který nakreslil celý komiks, tak by to byla pecka. Skutečný komiksový pulp vystavený v galerii. Ale tohle si na komiks jenom hraje. Umění, které komiksem nikdy nebylo. Nedokonalost staré tiskové technologie úmyslně napodobená ručně.

Bonusová část je zde skutečně obsáhlá.
Kresba Michala Suchánka je super, ale příběhy mě moc neoslovily. Držím však autorům palce v další tvorbě komiksů!
Na domácí tvorbu naprosto parádní! Osobně mi mnohem víc sedla kresba Ledeckyho, ale Suchánkova je samozřejmě taky moc hezká a klidně bych si ji dokázal představit u nějaké mainstreamové Marvelovky.
Dějově je to ok, nejvíc se mi ale líbila povídka Máslový sušenky (ta zkušenost s krabicí od sušenek, ve které je schované šití jsem sice už slyšel aspoň jednou v nějakém standupu, ale je to tak zajímavá vzpomínka, kterou má tolik lidí společnou, že mi to vůbec nevadí).
Domáci komiks na svetovej úrovni? Áno, presne taký je Afterpunk! Perfektne nakreslený, zaujímavo napísaný, má dobré nápady a pointy. Takto nejak si predstavujem konkurencieschopný domáci komiks, ktorý sa dokáže presadiť aj v zahraničí. Obsahuje 10 kratších alebo dlhších príbehov na štýl Mad Maxa, Walking Dead atď. a celkovo to na mňa celé pôsobilo veľmi dobre. Potešia aj vydarené bonusy a celkovo sa jedná o dielo, ktorý by nemal žiadny fanúšik kvalitných komiksov minúť. =►Celá recenzia◄=
Takové odřené 4 hvězdičky, ale vlastně je to velmi sympatický počin. Povídkový formát je fajn, ale hrozně rád bych to celé viděl v rozsáhlejším příběhu, jak by to vlastně fungoval. Dvě povídky měli opravdu silný příběh, především díky závěru, ale obecně mi povídkový formát přijde takový, že to rychle naběhne a stejně rychle odezní. Po výtvarné stránce je to pecka a je fajn vidět, že tu máme kluky, co by levou zadní zvládli i světové komiksy. O trochu víc mě baví Ledecký, jelikož na jeho kresbě je vidět, že se stále někam posouvá a je hravější, neučesanější. Samozřejmě, že po řemeslné stránce je na tom lépe Suchánek. Kol a kolem je dobře, že máme od každého něco. Doufám, že kluci se dostatečně namotivují na pokračování, ideálně s nějakým delším příběhem.
Velmi dobré. První dvě povídky mě o kvalitách alba ještě úplně nepřesvědčily, čistě z důvodů tradičních nešvarů mainstreamového komiksu. Jakmile však došlo na příběhy Vetřelci (za mne nejlepší a nejsilnější z celého alba) a Máslové sušenky, začal jsem zpětně scénář i kresbu pozorněji sledovat, a došly mi předtím neviděné odkazy. Závěrečná čtveřice kraťasů pak odhaluje Jonáše Ledeckého jako minimalistického cynika, který v průběhu několika obrázků beze slov zvládne vysmeknout povedený skeč. Pravda jeden, dva jsou natolik očividné, že na ně člověk musí nahlížet jinak, než při tradičním čtení, aby ocenil jejich nápaditost. Ostatně, celé album představuje Ledeckého jako tvárného kreslíře, jenž neustrnul na jednom bodě a s každou další prací se snaží posunout dál nebo alespoň zkusit něco nového. Michal Suchánek mu po výtvarné stránce zdárně sekunduje, přičemž ale pravdou je, že v přímém srovnání působí oproti Ledeckému krapet stereotypně. Je to krásné, ale vlastně pořád dokola to samé.
Čeští výtvarníci v takřka světové formě.
Byl jsem lehce skeptický k tomu ustřelenému hodnocení, ale Afterpunk je fakt pecka. Nevím který přìběh vypíchnout abych tím zbytečně nepoškodil ty ostatní.
Za mě i anglická verze obstojí. Líbil se mi ten přechod na anglofonní nótu, že to prostě má svůj jasně čitelný projev. Určitě posloužilo ku prospěchu věci, že je sám překladatel původem z anglofonního prostředí. Dále chválím detaily pro anglofonní trh, ať už jsou to popisky, sfx nebo reálie. Když už, tak pořádně. Naposledy mě takhle vystřelil 1984 od Namaie. Nemám slov.
Výtvarně naprosto načančaná záležitost. Příběhově? To já klidně budu tady za exota (viz valon). Zlatý časy a Vetřelci lehce zaujaly, ale jinak komiksový průměr, který už naznačovala podivná anotace. Ale snaha o zajímavou pointu je vždy patrná, to nepopírám.

Celkový dojem: 60%
4 s odřenýma ušima, abych nebyl za moc velkého exota mezi tím vším nadšením tady.
Michalova kresba mě dlouhodobě nějak moc nebere, byť chápu, že jsem v menšině. Takže bych spíš ocenil, kdyby to celé byl Jonášův solo projekt, protože jeho kresbu jsem si zase užil moc. I tak je to za mě dost chabé, protože jenom se člověk začte a už to skončilo. Byť jako reklama na to, co kluci umí to nefunguje špatně. Ale jako plnohodnotný komiks, co nutně potřeboval pevnou vazbu to fakt nevidím.
...a víte vy, co já bych si přál?

1) abychom se za pár let dočkali pokračování
2) aby Jonáš napsal scénář pro příběh ze světa CP2077
3) aby Michal mnohem víc kreslil, protože na ty jeho ženský se prostě nemůžu vynadívat :-)

Pevně doufám, že se anglická verze Afterpunku dočká takového úspěchu, jaký si tenhle projekt zaslouží. Tohle je prostě naprosto světová záležitost.
Chci víc!
Oslava žánru jeho dvěma velkými nadšenci. Původně jsem chtěl dát 4*, ale když jsem dočetl bonusy, chvíli si to nechal rozležet v hlavě a dal si to celé ještě jednou, tak je to za plnou palbu. To nadšení je tam fakt cítit z každý stránky, jak vizuálně, tak vypravěčsky, což se pak promítá do čtenářova zážitku. Všechno funguje jak má, nic mi tam nechybí a je to prostě paráda. Díky chlapi, za tenhle vybroušený přírůstek do pomalu ale jistě rozrůstající a zlepšující se české tvorby!
Tak nebudu první s komentářem, sakra!
To já chtěl napsat Topka!

Nemám slov kluci, takhle se to má dělat!
Topka!