DC komiksový komplet #014: JLA - Rok jedna, kniha 1.

Celkové hodnocení

74% (33)
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Žánr: akční, superhrdinský
Vydal: Eaglemoss Collections
Rok a měsíc vydání: 2017/7
ISBN: 978-83-7718-697-8
Vydání: 1.
Vazba: pevná
Format: 178 × 266 mm
Počet stran: 192
Tisk: barevný
Název originálu: JLA: Year One Part 1
Vydavatel originálu: DC Comics
Cena v době vydání: 229 Kč

Můžete koupit zde!

Popis:
JLA: ROK JEDNA, KNIHA PRVNÍ
Původně vycházelo jako JLA: Rok jedna #1-6, od ledna do června 1998
Pět největších pozemských hrdinů - Flashe, Green Lanterna, Aquamana, Black Canary a Martian Manhuntera - svede dohromady bitva proti společnému nepříteli, a tak vytvoří Americkou ligu spravedlnosti.

AMERICKÁ LIGA SPRAVEDLNOSTI #9
Původně vyšlo v únoru 1962
Příběh o zrodu první Americké ligy spravedlnosti ze Stříbrného věku komiksu. Členové ligy vzpomínají na to, jak bojovali se smrtelně nebezpečnými mimozemšťany schopnými proměňovat lidi například ve stromy.

Poznámky:
Hřbety jednotlivých svazků pak postupně tvoří ucelený obraz od Alexe Rosse

Obsahuje sešity sérií JLA: Year One #1-6 a Justice League of America (Vol. 1) #9

Autoři:
[scénář] Waid, Mark
[scénář] Fox, Gardner
[kresba] Kitson, Barry
[kresba] Sekowsky, Mike
[lettering] Mařata, Pavel
[překlad] Plata, Ľudovít (Turlogh)
[obálka] Kitson, Barry

Série: DC komiksový komplet

Hlavní obálka

Obálka

Zaregistrovat své ID můžete zde!
Získat zapomenuté heslo můžete zde!

Mitthrawnuruodo
Mitthrawnuruodo | OFF | 11:15:11 09.08.2017 | *****
Krásný příběh, kde akce je jen vedlejší prvek a hlavní jsou vztahy a formování týmu. Chválím, že se neřeší pouze vztah Trinity jako všude jinde, ale zase mi přijde, že některé postavy nejsou prostě dostatečně zajímavé a silné, aby dostávaly takový prostor, jaký dostaly. Viz Black Canary, která v této knize neudělala v podstatě nic, co by stálo za řeč.
Lenny
Lenny | OFF | 16:09:34 06.08.2017 | ***
Mark Waid modernizuje JLA. Má to strašně pomalý rozjezd, ale jakmile se postavy dají do týmu, dynamika mezi nimi je skvělá.
3,5* http://bit.ly/2udsaeN
Spike
Spike | OFF | 20:58:56 28.07.2017 | ****
No byl jsem na to hodně zvědavý, hlavně proto, že jsem si neuměl představit jak bude origin JLA fungovat bez hlavní Trojice. U nás už máme k dispozici JL Počátek od Geoffa Johnse a Jima Leeho, který je čtivý, akční, moderní, byť trochu povrchní, ale jako origin a seznamovačka super. A co na to předchozí verze počátků Ligy z roku 1998?
Tak předně se tu nehraje tolik na akci. Ano, je tu (musí) ale není jí tolik a nemá takovou šťávu abych jí vypíchl jako vrchol příběhu. V jiných případech by tenhle fakt knihu automaticky sesunul pod průměr, ale naštěstí tady to vyvažuje jiný prvek, ke kterému se záhy dostanu. Pokud ještě chvíli zůstanu kritický, musím zaplakat nad záporaky, kteří také patří k tomu slabšímu. Ano, Superman a Wonder Woman tu zatím nejsou, ale když jde o tak zásadní věc jako zrození JLA, nebylo by záhodno jim tam hodit nějakého pořádného, snad i známějšího, záporaka, ať se trochu zapotí?
A teď pozitiva - jednoznačně příběh. Ten, jak jsem už psal, trochu odbývá věci jako záporáci a akce, zato se ale o to víc soustředí na postavy. To nemusí znít nijak neobvykle, ale rozhodně ne u všech komiksů mám ten pocit že nesleduju jen charakterově letmo nahozené postavy (správňák, drsňák, vtipálek...) ale plnohodnotné charaktery. Právě ony a jejich vzájemná interakce jsou tím, co tenhle komiks táhne dost nahoru, a nutí nás zajímat se co bude dál. Z toho plyne, že porovnám-li znovu s novějším Počátkem, každá verze má své klady na naprosto opačných stranách barikády, proto je těžké říct co je lepší a záleží hlavně na tom co kdo preferuje víc - jestli epiku, akci a dravost, nebo pomalejší tempo a důraz na postavy. Black Canary tu má konečně pořádnou představovačku, Martian Manhunter tu, vypadá to, taky konečně bude mít více prostoru - v několika komiksech už se u nás sice objevil, ale v podstatě jsme se o něm nikdy nic nedozvěděli. Aquaman má v ději také své místo a tak člověk nemá dojem, že je tu jen do počtu, a Barryho a Hala jako Flashe a Green Lanterna vidím vždycky rád.
Bohužel, co mi tak úplně nesedlo, je kresba. Je sice přehledná, ale na to, že komiks vycházel v r. 1998, ho to vizuálně táhne minimálně 10 let dozadu. V době kdy slavilo svou revoluční kresbou úspěchy nakladatelství Image a ostatní tak museli jít s dobou, je kresba Barryho Kitsona dosti zpátečnická. Dost to upozaďuje i ty zmiňované akční scény, není to dravé, spíš mdlé. Kitson není špatný kreslíř, ale zrovna do tohoto typu komiksu se mi moc nehodil. A ty barvy jsou taky až moc retro, na tu dobu bych očekával že takový zásadní komiks se bude snažit vypadat moderně, aby strhl nové čtenáře.
Jinak jsou tu občas parádní camea, a poprvé se tu představí českému čtenáři Doom Patrol. Musím říct že mě docela chytli a doufám že tu od nich něco taky vyjde (prý Doom Patrol od Morrisona jsou super, ale já a můj vztah k němu... radši ty nadšené výkřiky beru s rezervou). Někdy opravdu povedené hlášky, plynoucí právě z chemie mezi charaktery, a některé nápady jako 'odebrání' schopností Ligy v závěru... to se nevidí každý den, docela hnus. Což myslím jako pozitivum :)
Závěrem? Asi jsem čekal něco epičtějšího, moderněji pojatého (zejména vizuálně) a prostě mi tam dost věcí chybělo. Zároveň ale jsou tam jistá pozitiva která bych dopředu nečekal, a to z toho dělá příjemné překvapení. Bonusový příběh pro mě super, já tohle retro prostě můžu, je skvělé že se k nám takovýmhle způsobem dostávají i tyto příběhy. Jen proboha - co tam zase dělá Luskač Carr?!?! A to nejen v bonusovém, ale i hlavním příběhu??? Tohle je opravdu postava zralá na to, aby si ho do parády vzal Lobo se svým hákem...
kaylin
kaylin | OFF | 06:06:41 19.07.2017 | ***
Kniha "DC komiksový komplet 14: JLA - Rok jedna, kniha první" dějem zásadně nevyniká, je to formování týmu ve světle hrozby. Tým je různorodý, je zde spousta vtípků, mnohdy se opakují, lehce to čerpá z děje "Watchmen", ale nemá to žádnou hloubku. Prostě mainstream o vzniku týmu. Více: http://www.comics-blog.cz/2017/07/1483-dc-komiksovy-komplet-14-jla-rok.html
petrsimcik
petrsimcik | OFF | 07:28:01 18.07.2017 | ****
Tuhle JLA můžu. Je mnohem sympatičtější a lidštější než ta, ve které hraje prim Trinity. Vrhám se na druhý díl a doufám, že bude minimálně stejně fajn.
jh666
jh666 | OFF | 08:39:23 17.07.2017 | ****
Všude se (aspoň v zahraničí) se vychvaluje Babylonská věž, ale po přečtení tohohle jsem došel k názoru, že mě to bavilo o chloupek víc. Příběh je diametrálně odlišný od Ligy spravedlnosti: Počátek, která popisuje vznik týmu pro kontinuitu New 52, ale neskýtá o nic menší zážitek. Vůbec nevadí, že tu chybí celá Trinity, protože tyhle postavy si vystačí sami o sobě. Kvituji hlavně zapojení Black Canary, protože v česky vydaných komiksech se moc nevyskytuje. 80 %
Doppelganger
Doppelganger | OFF | 11:20:52 16.07.2017 | ****
Odjakživa jsem měl víc rád Marvel než DC. Na DC mi někdy vadí, že superhrdinové jsou polobohové, kteří na rozdíl od marvelovských "lidských" hrdinů buď dramaticky pózují v trikotech, nebo hravě mlátí protivníky desetkrát větší, než jsou oni sami.

V JLA: Rok jedna zvolil Mark Waid přístup, který bych se odvážil nazvat marvelovským - hrdinové nejsou úplně dokonalí, mají problémy jak mezi sebou, tak sami se sebou -
Aquaman nerozumí lidem a cítí se jako, ehm, ryba na suchu (omlouvám se), Black Canary jako jediná žena v týmu musí čelit narážkám od kolegů i veřejnosti, Hal Jordan je nevychované hovado, apod, takže postavy působí realisticky a sympaticky. Když k tomu přičteme špičkování mezi postavami, superhrdinské bitky, rozhodnutí vynechat klasickou svatou trojici S+B+WW a hostování dalších ne úplně provařených postav (Doom Patrol), vyjde nám z toho zábavný a odlehčený komiks, který má spad, nehraje si na nic zásadního a slušně člověka zabaví na jeden příjemný podvečer. A to je koneckonců přesně to, co od superhrdinského komiksu chci.

Doplňkový retro sešit o původním zrodu Ligy doporučuji přečíst ještě před hlavním příběhem.

Fimi: bodejť by to bez Cyborga nefungovalo, když je členem JL teprve poměrně krátkou dobu.
cyboy
mecenáš cyboy | OFF | 10:02:49 16.07.2017 | ***
Prakticky souhlasim s Fimim, jen to hodnotim jako prumer a ne lepsi prumer.
65%
Fimi
Fimi | OFF | 09:13:34 16.07.2017 | ***
Jako není to špatné, jde vidět že i bez Cyborga, Batmana, WW a Supermana to jakž takž funguje. Je tam humor, celkem příjemná akce a není tam tuna balastu a vaty....ale něco mi tam chybělo, druhou knihu jsem ještě neotevřel takže hodnotím jen tuto knihu a ne celek Rok jedna....za mě příjemný průměr, ale nevim jestli se k tomu někdy vrátím. Bylo to fajn, ale četl jsem lepší