Pindárna Obecný pokec o čemkoliv.

Motivace byla, že jsme na to se Zackem narazili a vedli o tom velmi sofistikovanou zhruba dvouminutovou konverzaci:)
Nope (já se ptal na motivaci, co vedla k dotazu, jak definovat mangu), ale to je fuk... jinak, slyšel jsem i hip hop z Bangladéše a dechovku z Nigérie, takže mě nějaký kulturní potraty v muzice nechávají docela chladným.

Nicméně pokud vezeme premisu, že MANGA je vylučně a pouze spjata s autory z Asije, pak to není nic proti ničemu a nikomu to neberu, ale chtěl bych to vysvětlit. Pač to už se dostáváme z pozce "ilustrační styl only" do "unesco protected" :) - já sice nevidím žádný důvod, proč by nemohli autoři a kreslíři po celým světě vytvářet úplně stejný ilustrační styl (který je dost na jedno brdo tak jako tak), ale jestli bych ti popudil obyvatele, co vybombardovali cely Pearl Harbor, přežili 2 atomovky... tak ano, kdo jsem já, abych jim bral kulturní dědictví, že jo.
soulbringer: vzdyt sem to vysvetloval uz nejmin 4x, to je jak se bavit s AI, ktera udrzi myslenku jen jeden prispevek dozadu a tak nejak nahodne reaguje na klicovy slova :)

Protoze ceska manga je zhruba stejne trapny kulturni potrat jako slovensky hip hop nebo moravsky gospel :)
Zack: hele mě je to putna, já si mangu fakt pečlivě vybírám a mám ji jen okrajově. spíše z nostaltických důvodů (postarší akira nebo třeba nový V horách šílenství) - jen se si říkal, proč ten dotaz ... a stejně by mě zajímalo, jeslti se tady dohodnem na nějaký ucellený, jednoduchý defnici :)

ad ostatní: nerozumím jedné věci - proč by muselo označení MANGA být spjato POUZE s původem v Asii? Proč?
Gmork: Billy Bat se ti bude líbit. Akorát budeš trochu zblblý z toho, že se některé pasáže čtou jako západní komiks.
faster86: Je škoda že tu nevychází žádný Naoki Urasawa, tam by ta jiskra možná přeskočila. Má ten vypravěčský styl podobný západním scénáristům a hlavu plnou zajímavých nápadů.
Vlastně je mi stále záhadou, že mu tu nic nevyšlo. Nejspíš to bude tím, že jsou jeho série dlouhé a pro dospělé čtenáře. Hanami letos začnou vydávat jeho sérii Billy Bat.
https://en.wikipedia.org/wiki/Naoki_Urasawa
MaF: hele urcite je to lepsi jak 160, kazdopadne lyncovaci dav porad necham aktivovany a pochodne pripravene, ono je solidni sance ze nam argo duvod da.... ale akci zatim pozastavim

Seneke: ty jo kdyz to strelim z patra, gunsmith cats, ghost in the shell, adolfa, spiralu, crying freeman, /naruto, gantz,utok titanu, brutal, bleach, death note, tokijsky ghul - u techto veci jen max 4 knizky/ mozna jeste neco, ale horko tezko bych to tahal z hlavy

jako na rovinu si myslim ze tu hudu asi jeden z nejvic manga hateru, ale zas nechcu byt uplna mrdka a snazim se tak 2-3 veci za rok zkusit a zatim me nic z toho co sem cetl nepresvedcilo, ze jsou mangy nejak pro me a to sem vkladal hodne nadeji do spiraly a do adolfa a ani tam nepreskocila jiskra i kdyz u obou to vypadalo slibne tak vzdycky na me vyskocil nejaky velky red flag
soulbringer: s novou verzi to nesouvisi, mangu nijak systemove znacit neplanujeme.
Zack: chceš rozlišovat i manhuu apod.? esli ne a jde jen o opozici manga vs. comics, tak pro potřeby nějakého dělení v databázi (bez ohledu na to, že pro Japonce je manga prostě komiks, ale oni zase odlišují jiným slovem ten ne-japonský) za mě:
1. původ v Asii (zejména Japonsko, ale i Korea apod.) nebo
2. imitace stylu (euromanga, americká manga apod.)

na způsobu čtení (× westernizace ve vydávání) a formátu (× i u nás už máme dost vázaných tlustých knih) to členění IMHO postavit nejde (je to sice dojem na první dobrou, ale byla by spousta výjimek), stejně jako na stylu kresby (ten je mnohem pestřejší než ukazuje mainstream pro teenagery, už i u nás se najdou jasné příklady, které z té představy o "velkých očích" vypadávají)

Usagi není manga, Manga Shakespeare je manga, Vějíře bývají z podstatné části manga, ale zdaleka ne komplet, V horách šílenství je manga

(a teda, za mě jsou ty kategorie tři, ne dvě: comics /americký komiks/, BD /evropský, latinoamerický... komiks/ a manga /asijský komiks/ O:-)
Já bych to nechal na nakladatelích. Pokud nakladatel tvrdí, že je to manga, tak je to manga. Je mi to jedno. :-)
Zack: nemám rád mango!
faster86: tak Severská mytologie II.-III.308 stran - stačí to k odvolání toho lynče?
Za mě manga musí splňovat:
- typická kresba
- čtení zprava doleva
- formát - malý čb paperback, sem tam výjimky
- napsáno Japonci, sem tam výjimky

= nelze vytvořit neobsáhlou definici, která by jednoznačně určila co je a co není manga, ale krom pár sporných výjimek na českém trhu to myslím pocitově zvládne určit každý, kdo se trochu orientuje

P.G. - Proč V horách šílenství podle tebe není manga?
Zack: Co tě vedlo vlastně k položení té otázky? :) V nové verzi se bude filtovat i dle "manga" KW? :)

Jinak mám to tak trochu podobně jako faster. On tady asi každej bude vědět, o tom, co je pro Japonce "manga" - ale pro mě osobně je to na první dobrou kombinace:
- hlavně vizuální styl kresby - docela zasadni
- menší PB formáty - bez nějakého zasadního dopadu
- způsob směru čtení a vyprávění příběhu (z leva) - krucialne zasadni
Seneke: Manga Shakespeare nie je manga komiks, veď to nerobili predsa japonci :)
seneke: mám spoustu zajímavých kousků :)
P. G.: Bych netušil, že tu někdo někdy zmíní Batman and the justice league mangu. Už by konečně v angličtině mohli vydat ten poslední díl.
Zack: Tady nepomůžu, mangu vnímám jako japonský výraz pro komiks a rozdíl mezi tím a tím nehledám.
Zack: to už je lepší a jasnější otázka :) OK, takže já to vidím takto: je dílo japonské, kreslené, černobílé nebo barevné, s charakteristickou, snadno odlišitelnou kresbou (zvláštní výrazové prostředky, zváštní proporce postav a podobně) a charakteristickým layoutem (délka kapitoly, uspořádání panelů a další)? Pokud ano, je to manga. Je dílo korejské, čínské a splňuje většinu uvedených charakteristik? Pokud ano, je to manga. Je dílo neasijského původu, splňuje většinu uvedených charakteristik a je u něho zřejmé, že má být manze podobné? Je to manga. To ostatní je pro mě komiks.
Pro dokreslení výše uvedeného dám pár příkladů: Nausicaä - manga, Chobits - manga, Každá jsme jiná - manga, Solo leveling - manga, The One - manga, krátká díla ve Vějíři - manga, Batmann and the Justice League - manga, V horách šílenství - nemanga, film-komiksy studia Ghibli - nemanga
SomeOne: Dodnes nechápu, jak se ještě IDW sakra drží na nohou. Akcie skoro bezcenné, ztráta licencí. Je to, jak domeček prvního a druhýho prasátka a přesto to drží, jak barák toho třetího.
Ale vážně. Tohle je spíš diskuze někam do hospody k pivu.
SomeOne: tak usagi ICE a Snow vycházejí barevné formát nevím četl jsem jen skan
Trip: OK, pak máš ale věci, jako je tohle. Je to manga, není to manga (když to má mangu v názvu)?
https://comicsdb.cz/comics/3481/manga-shakespeare-richard-iii
Yaromil: Hm, pravda. Kreseb ně je to více západu. Kdyby to byla Gurihiru, tak by to určování bylo horší.

Magna je japonský komiks vydaný prvotne v Japonsku bodka
Já osobně to tedy nerozlišuji, čtu Sandmana = comics, čtu Eden = comics. Pokud by na tom někdo jó bazíroval, tak asi tedy zemi původu - Japonsko a to čtení odzadu, i když i tady jsou výjimky.
Django: Pokud vyjdeme z tvrzení, že manga je japonský komiks, tak Usagi není manga. Sice to dělá Japonec, který ale myslím (snad se nepletu) žije v Americe a vychází to pod americkým nakladatelstvím. Kresba sice je (vlastně byla) černobílá, ale čte se to zleva doprava, jak jsme zvyklí.

Btw. slyšel jsem, že se Usagi vrací od IDW zpět k Dark Horse. Tak snad nezmění zpátky formát a barvu, to by bylo jaksi nešťastné...
Faster86: Čistě ze zvědavosti, co všecko jsi v češtině z mangy přelouskal?
kdyz vidim napsane nebo slysim slovo manga tak si predstavim: maly format, cteni odzadu, kvalita papiru - hajzlpapir, lepeni stranek - docasne, cteni na max 20 minut, vetsinou infantilni, cernobile. Vsechny tyto znamky cerpan z vlastni zkusenosti u mangy kterou sem dostal do ruk vydanou jen cesky. (nerikam ze nejsou mangy ktere se vymylaji memu popisu, ale takhle to vidim ja, tim myslim ja a ne japonci)
seneke: pro mě osobně je třeba Netvora a Amulet klasický / západní komiks, i když vytvořený Japonci,...
Mám dotaz kam patří usagi?
ad manga: Pokud by byl k něčemu i hlas ne příliš fundovaného čtenáře mangy, tak pro mě to je hlavně o vizuálním stylu a / nebo původu z Japonska. Nějakou vyšší logiku / rozdělení v tom jinak nehledám. Je třeba nějaký příklad komiksu, kdy by si někdo nebyl úplně jist co je a co už není manga?
Zack: Já bych se s tím nepáral. Má to "mangaoidní" kresbu? Šup s tím na manga hromádku.

Jediné, u čeho bych se šprejcnul, by byla Netvora. Tam nevím.
Zkusim to jeste jinak. Neptam se na nejaky "oni", tezuku, japonce. Ptal jsem se, kde VY (kazdy za sebe) delate caru mezi tim o cem mluvite v beznem hovoru jako o comicsu a o cem jako o manze.
Jeste jedna varianta a kde to vlastne zacalo uplne puvodne mimo tuhle diskuzi: Kdybyste meli rozdelit publikace na CDB na dve hromadky, comics a mangu, jaka by byla kriteria?
Zack: dotaz zněl: "Tady mate novou kost: Jak definujete mangu?" Naše odpověď (já + seneke) tedy byla: po japonsku.
"Domácí" můžou říkat "manga" čemukoliv, co uznají za vhodné. Otázkou je, jestli jim to "hosté" uvěří. A ne, není úplná pitomost se tvářit, že všechno je manga - je to otázka jazyka a původu zdroje. Kdybychom byli v komiksové sféře východu (Japonska), tak bychom nejspíše všem "kresleným příběhům" říkali manga a ty barevné západní podivnosti by byly komiksy. Ale jsme v komiksové sféře západu a máme to naopak.
Ale oni v tom fakt rozdíl nedělaj. Gailbraith a Schodt definují mangu jako japonský komiks a samotný Tezuka v tom taky rozdíl nedělal. Pro něho byl komiks komiksem bez ohledu na zemi původu.
seneke, P.G.: to je sice hezky, ale otazka nebyla na to, cemu v japanu rikaj manga, ale cemu rikaj manga domaci. Je uplna pitomost se tvarit, ze vsechno je vlastne manga, ze se to tu klidne muze jmenovat MangaDB, protoze to znamena to same, co ComicsDB, ze jo :) Takze laskave schovejte svy stranicky knizky z manga.cz a zpatky do reality. Teda seneke je na manga.cz asi moc mladej :)
seneke: Tak, loni vydali polští Kotori devátou závěrečnou dvojdílku. Skvělá cyberpunková série.

https://www.megaknihy.cz/4042285-eden-it-s-an-endless-world-9.html
Jak již předeslal seneke: manga=komiks. Resp. cokoliv podaného formou komiksu. Vzpomínám si na cca 8 stránek (myslím, že to byla 70. nebo 80. léta) , na nichž byla formou komiksu vysvětlena trolejbusová doprava. Včetně popisu, jak funguje elektromotor. A včetně nějaké té fyziky :) Jako manga to byla fakt pěkná!

Jinak co se týká top mangy, u mě vede (stále) a nejspíše stále povede PetShop of Horrors (Matsuri Akino). Pak je to trochu bitva o 2nd place :D, ale asi na pomyslné stříbro dosáhne Video Girl Ai (Masakazu Katsura) před Rosario Vampire (Akihisa Ikeda). Kdyby ale nebyl Viz Vizem, dala bych bronz Kurohime (Masanori, Ookamigumi, Katakura).
A úplně mimo stojí Kaze no Tani no Nausicaä (Miyazaki). To se s normální "malou mangou" prostě srovnávat nedá...
Mrknul jsem se do své manga knihovny a v hlavě si vytvořil desítku manga sérií, kterých si cením nejvíc a kterých se určitě nebudu zbavovat.
1.- 20th Century Boys
2.- Lone Wolf and Cub
3.- Eden
4.- Blade of the Immortal
5.- Vagabond
6.- Vinland Saga
7.- A Brides Story
8.- Monster
9.- To Your Eternity
10.- Planetes

Už se tam nevešly série jako Made in Abyss nebo Cikády, ty mě taky baví. Můj zájem ale už začíná opadat u Vinland ságy, jsem u 12 dvojdílky a už se začíná projevovat rozvleklost série,
je to skutečně sága, ale pořád si to zatím budu kupovat.
S mangou je to úplně stejné, jako s anime. Když Japonec řekne manga, tak myslí komiks obecně. Disney je pro ně anime, protože anime = kreslený film apod.
Debaty tohodle typu jsou vyloženě speciality západních fanoušků, hlavně pak potom, co vydavatelé (v USA například Tokyopop) chrlili na trh komiksy inspirované mangou.

Vemte si třeba ty manga komiksy s Warcraftem. Nekreslil to Japonec a původně to vydal západní vydavatel. Je to manga, není to manga?
https://comicsdb.cz/comics/2491/warcraft-slunecni-studna-01-draci-lov

A co Vějíř? Je to manga, není to manga?

TL;dr: manga = komiks
Zack: Jak definujete mangu? To je jako se zeptat: Jak definujete comics? Na to se nedá při sebelepší vůli krátce odpovědět. Mangy je tolik žánrů a kresl. stylů, že je to poměrně dost obsáhlý vesmír. Snad pro úplně nepolíbené: je černobílá a čte se odzadu. A to říkám jako člověk, který čte jen seinen, čili mě 90% produkce míjí. Na tuhle otázku může fundovaně odpovědět snad jen seneke.:) Možná by byla lepší otázka, jaká je vaše nejoblíbenější manga série. U mě 20th Century Boys.
mearez: Ja proste musím kupovať od Crew alebo BBart, keďže mám rád DC a vydávajú to len oni.... Ja sa na to pozerám svojsky, keďže ako mladý 14/15/16 ročný chalan som nemal možnosť, peniaze, ani moja rodina, aby som si mohol kupovať komiksy. Samozrejme, že vtedy už Crew fungovalo, ale v obchodoch nejaky komiks sa u mna v meste nedal zohnať.....(male mesto na juhu SK) Kačera donalda som samozrejme mal, ale v puberte ma to už nebavilo...... Naštastie som natrafil na jedno CZ/SK fórum, kde fanúšikovia sami prekladali komiksy a vedel som sa ku nim dostať v digi verzii...Viem, že je to v podstate "nesprávne", ale v tom veku som bol neskutočne vďačný za takúto možnosť...Pripomínam, že to bola doba, kedy ešte Superhrdinovia neboli taky popularny ako trz a nikdy som pred rovesnikmi nepovedal, že čitavam komiksy lebo zial bol popularny nazor typu: "komiksy su pre male deti".....A vtedy som čítaval aj Marvel aj DC a už vtedy som si všimol, že tie DC príbehy ma bavia oveľa viac, hlavne Batman, nebol som zlý v angličtine, ale dosť som si zvykol čítať komiksy v našich jazykoch.... Potom som už komiksy neriešil a začal som sa zaujímať o ne až po pár rokoch.. Začal som ich kupovať/čítavať a zbierať... A celkom pekný základ som mal z toho fóra (Flashpoint, naj. Batman príbehy, nejake runy Supermana, new 52,....) Baví ma ich čítať a baví ma sa ne pozerať ked sú v knižnici, dal som si cieľ, že v podstate chcem každý DC príbeh čo u nás vyšiel mať v knižnici a mať ho aj prečítaný... (zošitovky nie, to až tak hrotit nejdem), ale vidím už teraz, že to zožerie veľa penazí a keď po tých rokoch zisťujem, že čo všetko u nás vlastne vyšlo tak som dosť prekvapený, taktiež ma baví ta rozdielnosť DC, sú tam kadejaké príbehy, na ktoré som zvedavý.... Takže ked mi niekto napiše že tu nič poriadne od DC nevychadza, čo ja viem, som vďačný za každý preložený komiks a taktiež veľmi rád podporím Crew....BBart by sa mohol trochu zlepšiť a dovydávať rozbehnuté série...
Zack: komiks z Japonska velký oči a podobně
Faster86: no já dost kupují od CC takže ceny u Arga mě osobně tak neodrazuji, jako spíš různé chyby v tisku. Nebo pro mě nepochopitelné změny v sérií jako u tank girl
Tady mate novou kost: Jak definujete mangu?

Jsem myslel, ze je to tak 10 let vyresena otazka a ted jsem zjistil, ze pro nektery lidi ne, tak abych si zas udelal obrazek, jak moc pozadu jsme ;)
faster86: komiksová Severská mytologie je k prdu, ke knižní nic nepřidává. Už to, že to tady Argo vydalo, je na pováženou. Chápu byznys, ale všechno má meze. A co se týká ceny, přišlo mi Argo snobské vždycky. Kvalita (oproti třeba CC) ne tak vysoká a cena přemrštěná, takže tě plně chápu
Darth: hele to me napadlo taky, rikal sem si ze jeden svazek aby mel 80 stranek a to neni moc, ale kazda moznost ponadavat si na Argo beru vsemi deseti
Rváčov 2 mi cenou leží v žaludku do teď, ale co má člověk dělat, když se mu první díl líbil. U Lipniku jsem si tu cenu ještě omlouval tím, že dělají malé náklady a prakticky všechno od nich bylo oproti konkurenci výrazně dražší. U Arga, kde to zákonitě muselo vyjít ve vyšším nákladu a kde si vyčarovali svoji kouzelnou formulku "Vydání knihy podpořilo Ministerstvo kultury České republiky.", už si to nedokážu omluvit ničím. Ale tak u nich se dlouhodobě snažím kupovat všechno z druhé ruky, ať je podpořím co nejmíň, takže se prostě jenom o to víc naučím vyčkávat.