Z pekla

Celkové hodnocení

95% (113)
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Žánr: historický, horror
Vydal: BB/art s.r.o.
Rok a měsíc vydání: 2003/--
ISBN: 80-7341-172-5
Vydání: 1.
Vazba: vázaná v pevných deskách s přebalem
Format: 190 x 260 mm
Počet stran: 576
Tisk: černobílý
Název originálu: From Hell
Vydavatel originálu: Top Shelf Productions, 1999
Cena v době vydání: 690 Kč

Můžete koupit zde!

Popis:
Jedna z nejvetších záhad devatenáctého století - příběh Jacka Rozparovače - tak, jak si ho ve své historické fikci představuje Alan Moore.

Poznámky:
V originále původně vycházelo sešitově jako From Hell #1 - #11 (březen 1991 - září 1998).
Souborně pak vyšlo poprvé v roce 1999

Ocenění:
International Horror Critics' Guild Award 1995: Best Graphic Novel
Will Eisner Comic Industry Awards 1993: Best Serialized Story
comiCZaward 2003: Jazyk českého comicsu za nejlepší překlad, Klenot českého comicsu za nejlepší publikaci, cena diváků Conrád

Autoři:
[scénář] Moore, Alan
[kresba] Campbell, Eddie
[lettering] Mařata, Pavel
[překlad] Janiš, Viktor

Recenze:
* Komiks.cz (1. část)
* Komiks.cz (2. část)
* COMX.cz

Hlavní obálka

Obálka

Ukázky:

Ukázka č.1Ukázka č.2Ukázka č.3

Zaregistrovat své ID můžete zde!
Získat zapomenuté heslo můžete zde!

louza
louza | OFF | 14:06:52 01.11.2016 | ***
Moorova dobová fabulace na téma Jacka rozparovače. Autor kvůli ní musel nastudovat hodně z historického pozadí příběhu a rozhodně si to nehodlá nechat pro sebe. Místo aby použil dobové reálie jako živoucí podklad pod svůj zfabulovaný příběh, tlačí místy na pilu opravdu z tuha, nezřídka pozastavuje hlavní linii a hustí historii viktoriánského Londýna stejně tak jako vlastní černoknežnické myšlenky do čtenáře doslova pod tlakem. Vždyť co kdyby se náhodou zlotřilý čtenář rozhodl, že si povrchně užije jen příběh a vysvětlující dodatky přeskočí? To se rozhodně nesmí povést! Je to škoda, protože Moore má k tématu rozhodně co říci a hlavní příběhová linka, kterou navrhl může být klidně zábavnější než realita. Monstrózní rozsah knihy, schematická monotónní kresba, někdy do extrémních detailů rozpitvané osudy naprosto nedůležitých postav a výuka geografie a historie však hlavní linku neúměrně zpomalují, což dělá ze čtení poměrně dost nudnou záležitost a to i na dlouhé zimní večery. Kniha hlavně pro ty co "se v tom rádi hrabou" a chtějí si u toho připadat chytře.
choze
choze | OFF | 19:10:56 23.07.2016 | ****
Moorea mám dlouhodobě na piedestalu díky kombu Strážci, V jako vendeta a Ligy výjimečných, ale Z pekla - třebaže je to bezesporu další jeho výjimečné komiksové veledílo - pro mě bylo, je a nejspíš vždycky bude i kvůli kresbě (která tomu ale sedí) těžko stravitelné. Ovšem scéna, v níž Gull jezdí se svým kočím po Londýně a osvětluje mu jak mystickou filozofii skrytou za různými architektonickými výtvory, tak svůj plán, je naprosto geniální. A poznámkový aparát ke každé stránce umístěny na konci knihy je dost možná nejlepší bonusový materiál v komiksu ever.
Syndrom
Syndrom | OFF | 15:30:50 18.02.2014 | *****
Josh: (Kastrace jsem se neobával, jsem si celkem jistej, že bych si svůj komentář před kýmkoliv obhájil:)) Věřim tomu, ale já se pořád těch Frantů a Venců z Kotěhulek u Zlámaný Lhoty bojim, ačkoli je fakt, že trolling už neni, co býval.

(Jen mě to zcela minulo a nevěřim, že mě při druhym-třetím čtení něco osvítí.) - Ačkoli jsem na druhý straně barikády, osvícení by mi u těhle mindfucků taky pomohlo.
Josh
Josh | OFF | 12:23:38 17.02.2014 | ***
Syndrom: Díky za doporučení i konstruktivní reakci. Kastrace jsem se neobával, jsem si celkem jistej, že bych si svůj komentář před kýmkoliv obhájil:)) Nejsem žádnej antimoorista, jak by se mohlo zdát. V jako Vendeta, Watchmen, Top 10 - to všechno se mi opravdu hodně líbilo. Ani nechci nikoho přesvědčovat, že Z pekla je sračka nehodná přečtení a podobně, což si navíc ani nemyslim:)) Jen mě to zcela minulo a nevěřim, že mě při druhym-třetím čtení něco osvítí. Třeba to časem zkusim znovu, ale to bude jisto jistě až za hodně dlouho.
Syndrom
Syndrom | OFF | 13:22:21 14.02.2014 | *****
Josh: Předpokládám, že očekáváš nějaký přísliby kastrací, ale myslim, že tvoje perspektiva je přesně taková, která má co vytknout.

Ano, musíš přistoupit na Moorovu hru. Mistr si napsal dílo pro sebe. Pointa ale je, že ta knížka (záměrně píšu knížka, protože je to mnohem víc dílo literární) je nutně znovučitelná. Musíš kopat alespoň tak hluboko, kde tvůrci začali brát do rukou lopaty a rozsáhlé dodatky a vtipně vizualizované vyprávění jsou toho nedílnou součástí. Nebo taky ne. Troufám si tvrdit, že tak jeden člověk ze sta a rozhodně to nejsem já, by dokázal osvětlit všechny motivy v Z pekla a přesto ten komiks lidi milují a oslavují a mnozí z nich jsou čtenáři s vysokými nároky a znalostmi, né-li odbornící.

Jistě. Balancování mezi exibicí a erudovaností jsem cítil taky, nesmíme ale zapomenout na velký řemeslný um. Ty postavy mají svoje místo a skutečně po druhém, třetím přečtení se v ních dá bez problému zorientovat a vcítit, navíc jejich počet a rozsáhlost dobového mapování utváří ústřední témata filosofie dějin, Fin de siècle a symbolismu. O tom, jestl Moore překročil míru toho mapování se však, jak už jsem zminil, dá mluvit.

U kresby říkám v zásadě to samí, kopej. Já jsem taky poprvé trošku mžoural.

Moore dekonstruuje žánry. To on dělá. Sex, filosofie, boření žánrových konvencí = Moore. Tady je to ve smyslu ne "kdo to udělal", ale "co se stalo", jak autor všude připomíná a to byl záměr. (ano je to taky hodně o odhalení záměrů, jak Josh správně rozpoznal.)

Nechci samozřejmě nikoho násilím nutit, aby změnil názor nebo aby se vůbec angažoval. Je to jeho věc. Josh se může na moje kopání z vysoka vysrat a upřímně jsem rád, že členové komiksový komunity se umí vůči veledílům a všeobecným adoracím vymezit a přesto nemlít hovadiny. (Jakkoli je pro mě Alan Moore uměleckym vzorem, taky si chci občas odpočinout od čarodějových deep fucking "fucking" visions a nasát, nasmát přímočarou svéraznou moudrost Ennise. ((Než začne vrstvit jeden analní fór za druhym, jejichž ne samotná podstata, ale kadence mě donutí znova otevřít Top ten. Tady máš lidskýho Moora Joshi. Jak z učebnice.)) Z mý strany je to tak jen doporučení v podobě snahy a času a jedinou věcí, kterou jsem si v tomhle komentáři stoprocentně jistej, je, že Z pekla za to stojí.
Josh
Josh | OFF | 04:54:20 14.02.2014 | ***
Nemá cenu se rozepisovat o pozitivech, takových příspěvků jsou tu kvanta, takže budu kritizovat. (U této klasiky už bez lítosti:)) )

Není pochyb o tom, že jde o velký dílo, ale smysl vší tý velikosti mi asi unikl. K čemu jsou všechny ty záblesky z jiných míst a časů, když u nich člověk absolutně netuší, o co tam jde, ani proč to tam je a musí se to dočíst až v závěrečných dodatcích (který jen tak mimochodem tvoří 41 stran textu)?? To mě neskutečně štvalo. Viz. dvě stránky kompletně v němčině, odehrávající se kdesi v Horním Rakousku - jasně, pak si u těch vysvětlivek pomyslíte: „Wow, tak to je dobrej nápad!“ Jenže to už je jaksi pozdě, nebo ne??? Příběh je tou dobou dávno pryč a vy jste zbytečně dumali nad tim, co to jako kurva mělo znamenat a jak to s čim souvisí, jen aby pak mohl Moore na konci rádoby pokorně zvolat: "Chachá! Pokloňte se před mým rešeršním géniem!" Ta zajímavá informace by se přitom úplně snadno dala vyjádřit v rámci samotnýho děje. Fuck it, tohle jsem fakt nepochopil.

Stejně to funguje s postavama a jménama. Je jich tam tolik, některý se jen mihnou, abyste se opět až ve vysvětlujících dodatcích dozvěděli jejich roli v celym případu. Bullshit. Z Pekla mi často přišlo jen jako taková exhibice vědomostí a znalostí. I proto si všimněte, že v komentářích snad nikdo nepíše ani zmínku o charakterech, o tom, jestli byl inspektor Abberline sympaťák nebo ne a jak se kdo bál o Mary Kellyovou a koho kdo ze čtenářů od srdce nenáviděl. Protože je nám od začátku podsouváno, že čteme něco VELKÝHO, strašně zásadního a to něco je s každym dalšim prologem každý další epizody čim dál tim větší a zásadnější. Postavy se tam ztrácí jako figurky na neustále se rozpínající šachovnici tak obřích rozměrů, že veškerej jejich pohyb po ní postrádá smysl, jelikož ke konci dojít nikdy nemůžou.

Nevim, jestli za to dokážu před Moorem smeknout. Věnoval x let života něčemu, co se mě vnitřně nijak nedotklo, podle mě to celý (samotnej komiks včetně přípravy na jeho sepsání) postrádá veškerou lidskost:)) Možná i v tom byl ten geniální záměr, v týhle paralele s whitechapelským vrahem:))

Samozřejmě při tom velkym počtu postav je průserem výtvarná stránka. Někdy jsem skutečně nevěděl, který ženský se spolu vlastně baví, která z nich je zrovna vražděná a podobně. A bylo mi to popravdě celkem jedno, tohle nevědomí mě rušilo hlavně ze začátku, pak jsem prostě rezignoval a přestal to řešit, to už jsem chápal, že o postavy vlastně až tolik nejde. Zřejmě i to výtvarno byl tedy záměr, ale asi nejsem dostatečně transcendentální mysli na to, abych ho dokázal ocenit.

Body dolů mi určitě ubralo i nenaplněný očekávání, což je taky takovej nepolapitelnej sériovej vrah. Doufal jsem v mnohem napínavější čtení, v detektivku, kde se bude pátrat po Rozparovačově identitě. Ale to se dozvíme velmi záhy a zbytek díla už pak jen sleduje jeho činy a nečinnost ostatních. Nuda. Takřka fádní popis pravděpodobnejch okolností s přidanou hodnotou v podobě mystična.

Původně jsem chtěl dát čtyři hvězdy, ale při psaní komentáře se mi to hodně rozleželo v hlavě a vzhledem k zbožštělýmu statusu a faktu, že jsem dočítal víceméně z povinnosti a opravdu mě to strhlo jen chvílemi, dávam tři.

PS: Možná bych doporučil Brkowyczovo styl, tzn. čtení poznámek vzadu souběžně s komiksem. Třeba ten zážitek pak budete mít lepší a nebudete tolik tápat. Na druhou stranu, pro většinu bylo to tápání zřejmě součástí zážitku, tak si vyberte:))

PPS: Ono je totiž zpětně dost složitý dohledat k daným poznámkám ty správný stránky, jelikož jejich očíslování je tu vyřešený neskutečně debilně, což je nepochopitelný už jen proto, že opravdu budete nucený zpětně listovat knihou.

PPPS: Překlad ovšem bez chybičky, řekl bych.
adevr
adevr | OFF | 16:27:30 24.01.2014 | *****
ŠPIČKOVÁ VĚC...TAKŽE SI TO ANI NETROUFNU HODNOTIT...:/
kaylin
kaylin | OFF | 16:05:04 26.05.2013 | *****
"Z pekla" není jen nějaké průměrné čtení, ale jedná se o skutečně silnou literaturu. "Z pekla" dává pojmu "grafický román" naprosto nový a konkrétnější význam. Tohle není komiks, který nepřečtete za jeden večer. Budete o něm přemýšlet, budete ho rozebírat. Rozhodně doporučuji přečíst knihu, ať už jste viděli filmové zpracování, či nikoli. I když je Johnny Depp výtečný herec, kniha je v tomhle případě mnohem lepší a uvěřitelnější než její adaptace. Více: http://www.comics-blog.cz/2013/05/89-z-pekla-95.html
J.Connor
mecenáš J.Connor | OFF | 10:20:01 19.01.2013 | *****
titánské...ale trvalo mi řádně dlouho, než jsem si k tomuhle arcidílu našel cestu (pamatuju si, jak v lidovkách byla v roce 2004 anketa o knihu roku, kde různí mudrlanti dělali žebříček a objevovalo se tam i Z pekla, tedy komiks - do té doby věc nevídaná)
Syndrom
Syndrom | OFF | 11:10:17 23.11.2012 | *****
Neuvěřitelně erudované a autentické, symboly a imperativy doby, mysticismus. Dokonalé dílo.
Widl
Widl | OFF | 21:43:56 01.10.2012 | *****
Scénáristicky ten nejlepší komix, se kterým jsem měl tu čest. Ohromná porce stránek pro celistvý příběh a přeci tu není hluché místo. Pro mě nejlepší komiks, i přes to, že kresba mi ne vždy sedne. Občas v ní zmate "nepodobnost" postav na různých stranách, ale atmosféru drží znamenitě. To ale s radostí odpouštím, protože ten příběh je neuvěřitelně vystavěný. Klobouk dolů pane Moore :)
Radiomir
Radiomir | OFF | 13:06:30 22.05.2012 | *****
Rozepisovat se o tom, jak Moore zvládl popsat to, či ono nemá smysl. Tohle je Moore.
J|P
J|P | OFF | 13:38:58 03.11.2011 | *****
Na lepší grafický román jsem zatím nenarazil.
Azalin
mecenáš Azalin | OFF | 13:10:49 04.02.2011 | *****
K tomu snad není třeba nic dodávat...
George Walker Bush
admin George Walker Bush | OFF | 23:52:38 18.10.2010 | *****
Naprosto skvostné dílo kolosálních rozměrů. Vypiplaný příběh do posledního detailu plný zajímavých dějových linií a rovin, které se na konci spojí v jeden zcela harmonický celek. Velmi hutná a temná atmosféra dobře klapajícího strojku vyprávění ozdobená přirozenými dialogy a skvělými monology doktora Gulla. Těmito větami bych tuto knihu tak nějak kostrbatě popsal teď, krátce po přečtení poslední stránky. Je pravda, že mi tlusté dílo (na komiks) dalo zabrat, ale ani jednou jsem nedostal pocit, že je tam něco navíc, že je tam nějaká věc zbytečná či že je kniha uměle natahovaná. Vše jakoby mělo své precizně vybrané místo v příběhu a všechny rozuteklé a zašmodrchané nitky nakonec skončily v jednom bodě. Měl jsem pocit, že Moore už nemůže vymyslet lepší (nebo alespoň srovnatelné) dílo než je V jako vendeta a Strážci, ale hrubě jsem se zmýlil.
Jsem nadšený, ale to neznamená, že by dílko nebylo bez chyby. Třeba Campbellova kresba vytváří příhodnou atmosféru, ale zprvu mi vůbec nepomáhala rozlišovat jednotlivé postavy, které byly až moc podobné ostatním a zároveň sami pokaždé vypadaly trochu jinak. Možná se také Moore až příliš pokouší o intelektuální fabulace a trochu to přehání, ale tahle kýčovitá patetická rádobymoudrost či jak to nazvat je rysem všech Moorových děl a vždycky se jí alespoň špetka objeví. To samé platí o klasické moorovské mystičnu, viz Gullova smrt (podobný případ z Bažináče II. a jeho psychedelie). Tím chci jenom říct, že Moore je sice osoba nesmírně vzdělaná a všestranná a 90% jeho úvah a myšlenek je zajímavých, nicméně 10% je hnáno až na samou hranici snesitelnosti a začíná se jevit jako nešikovně konstruované pseudointelektuálno. Každopádně tohle dílo se jistě zařadilo do mého top ten (či snad top five) comics chartu...
Jinak se tam taky hodně souloží, což mi připomíná, že je tu ještě minimálně jedno zásadní Moorovo dílo, které jsem nečetl, a to jsou jeho Ztracené dívky. Tož to jsem zvědavý...
Light
Light | OFF | 16:04:12 29.09.2010 | *****
fakt me hrozne mrzi, ze me todle nesedlo, protoze bych si to chtel taky tak uzit, jako vsichni tady co dali stovku. bohuzel pro me, ale uz jen pro moznost ze vas to oslovi, bych doporucoval koupit.
Sirius
Sirius | OFF | 14:16:42 12.07.2010 | *****
komiks psaný chirurgickým nožem zahalený do dlouhého pláště. Je to temné, ponuré, krvavé a plné konspiračních teorií. Moorovi se podařilo stvořit jednoho z nejlepších psychopatů literatury, na jehož bedrech leží celý tenhle příběh. Film je oproti komiksu velmi slabý čajíček, byť má taky své plusy. Nicméně teď nechci Moora vidět hodně dlouho, jeden takový špalek mi stačí na dlouhou dobu dopředu.
flipflop
flipflop | OFF | 21:23:18 05.05.2010 | ****
Výborně zpracované téma. Ponurá atmosféra. Ale přišlo mi to až moc zdlouhavý a takový hutný na čtení. Na to, kolik času jsem tomu věnoval, to ve až tolik pocitů nezanechalo a asi se k tomu jen tak nevrátim.
Mildaha1
Mildaha1 | OFF | 10:55:58 23.04.2010 | *****
Tohle je kultovní dílo mezi komiksy.
andywart
andywart | OFF | 08:14:25 29.10.2009
Nebudem sa vyjadrovať k príbehu, pretože som ho nečítal. Tie londýnske reálie, Wrenove stavbičky a atmosféra viktoriánskej doby je myslím naozaj verne zachytená. Sklamali ma skôr figurálne záležitosti, hlavne tie xichtíky. Autor si dá toľko záležať s architektúrou a potom odflákne tváre...sakra
brkowycz
brkowycz | OFF | 12:25:32 26.10.2009 | *****
Za sebe říkám čistě geniální záležitost, nejen nejlepší comics co jsem kdy četl, ale možná vůbec nejlepší věc jako jsem kdy četl.
Skutečně chápu, že to někomu nemusí sednout. Jsme převážně v záplavě comicsů ve stylu dynamické kresby a kratších, oproti tomuto románu přímějšich a jednoduších příběhů, které , se i mě líbí. Ale tohle...
Dá to opravdu práci. Celou knihu jsem měl celou dobu otevřenou na dvou místech. Přečtl jsem stránku comicsu, nahlédl jsem do anotace, o co tam vlastně šlo. Díky tomuhle se mi tváře nepletli, měl jsem jasno kdo je kdo. Celkově kresba seděla k obrovské pochmurnosti celého díla. Člověk celou dobu zírá, jakou práci si musel dát Moore s připravováním scénáře. Takovej rozsáhlej kolos a všechno do sebe nějak zapadá, máme tu trochu mistiky, trochu psychologie, trochu teorií, trochu detektivky.
A to nemluvím o Moorových vychytávkách, jako je zjevení synagogy, ze které se valí krev ve spojitosti se souloží pana a paní Hitlerových. Nebo člověk který se dívá na přízrak Gulla a Gull se dívá do dvacátého století na něj. Opravdu, je to zdlouhavé a náročné, ale je fakt třeba číst všechny anotace, dát si na čas to přelouskat a přesto že se zdá, že vám Moore všechno prozrazuje od začátku, na příběhu to neubírá a jednu malou hádanku, kterou si sami můžete doplnit vám nechá ve čtrnácté kapitole na straně 23. Dovoluji si říct, že jsem tuto malou jeho hádanku vyřešil a o to větší jsem měl zážitek z celého románu.
Shrnuto podtrženo, pokud vám nevadí trochu (na comics) náročnější četba a dokážete oceni propracovanost a propojitelnost jednotlivých scén obsáhlého románu, není (zvláště teĎ když to maj v Luxoru za 370) proč váhat s koupí.
Kaluž
mecenáš Kaluž | OFF | 18:32:35 10.10.2009 | *****
Nejlepší komiks, který jsem doposud četl. A nejsem si jist, zda někdy v komiksu najdu najdu něco lepšího (hutnějšího). Tohle už se kvalitou scénáře dá srovnat se špičkovými romány. A po bedlivém prozkoumání anotací v dodatku, jsem přesvědčen o tom, že Alan Moore je naprostý génius. Už se těším na Ztracené dívky.
Neutrino
Neutrino | OFF | 12:10:48 11.08.2009 | *****
Vynikající záležitost, Moore nezklamal (ostatně jako ještě nikdy). Scénář je neskutečně provázaný, propracovaný a navíc chytře operuje s historickými fakty, což je pro komiks věc vskutku netypická. Campbell možná nemá dokonale zmáknutou anatomii, dokáže ale dokonale vystihnout tajemnou atmosféru viktoriánského Londýna. Líbí se mi také, že dokáže střídat přehledné realistické obrázky s expresivními atmosférickými výjevy, navíc používá různé techniky a kupříkladu ty rozmazané akvarelové (?) scénky pro mě byly opravdu příjemným zpestřením. K tomu aby člověk všemu v příběhu porozumněl je však třeba si důkladně studovat anotace na konci knihy a to nemusí být pro každého právě příjemné (ale těžko byste asi sami pochopili, že souložící rakouský pár jsou budoucí Hitlerovy rodiče) - mě to ale nevadilo. Četbu knihy jsem (víceméně shodou náhod) kombinoval s pobytem v Londýně, takže jsem navštívil některá místa vážící se k příběhu - Hawksmoorův kostel páně, katerdrálu sv. Pavla, ba dokonce jsem shlédl některé Sickertovy obrazy v galeriích. Jen při hledání míst zavraždění prostitutek jsem nebyl příliš úspěšný - například v Hanbury Street mi řekli, že "number 29 is here not any more", a do Miller's court se běžný člověk vůbec nedostane, jelikož celé to místo patří soukromé firmě.
Le Porello
Le Porello | OFF | 18:15:21 16.05.2009 | *****
Parádní a velmy poučný, trochu mě zklamal závěr, podle mě trochu překombinový s odkazy na různý zločiny s Jackem nesouvisející a idilou v Irsku, ale zase to vynahradil bonus v podobě Honu na racka. Smekám před Moorem i Campbellem...
Tommmson
Tommmson | OFF | 20:17:55 04.05.2009 | *****
Geniálne
The Genius
The Genius | OFF | 15:21:18 24.09.2008 | *****
Tohle je geniální. Když si člověk uvědomí, kolik muselo dát práce Moorovi tohle všechno dát dohromady a sepsat, musí smeknout klobouk dolů. Něco tak atmosferického jsem dlouho nečetl. Víc takových
Dr_Bilo
Dr_Bilo | OFF | 21:41:55 12.03.2008 | *****
Mrazivé a promyšlené do posledního detailu, pro mě asi nejlepší komiks vůbec!
erik
erik | OFF | 12:54:54 18.12.2007 | *****
Nemá cenu popisovať, absolútne peklo. A záverečné poznámky k deju sú rovnako diabolské ako príbeh sám. Neprehľadná kresba navyše dokonale dotvára atmosféru. Toto je tuším jediný komiks, ktorý uznali aj niektorí slovenskí literáti, a to už je čo povedať, ak sa totiž dej neodohráva niekde na dedine (napríklad v Lipovianskej Maši) a autor nie je Štúrovec, tak je všetko odpad...
Tommmson
Tommmson | OFF | 13:04:34 06.11.2007 | *****
Alan Moore je jednoducho diabol :)
Wiruss
Wiruss | OFF | 08:25:03 18.07.2007 | *****
Tak nevím zda tohle se m patří je to spíše kniha, než komix, ale je to výborně napsané, dobře nakreslené jen škoda, že je to tak hutné že to místy spadá trochu do nudy, po přečnení jsem naprosto pochopil, proč film tak okleštili jelikož, kdyby byl zcela natočen podle předlohy tak by se na to skoro nedalo koukat hold film je stále dost jinačí než komix...Když bych měl ohodnotit práci BB atku tak na tomhle se vytáhl jediná výtka je k nekvalitnějšímu papíru, ale jen díky tomu vyjde na přijatelnou korunu dvacet.
Black Bro, yo
Black Bro, yo | OFF | 20:03:19 28.05.2005 | *****
Pro mě to bylo docela zdlouhavý, ale ty propracovaný vraždy a příběh. Velmi doporučuju, ale ne všem.
2scha
mecenáš 2scha | OFF | 12:36:18 26.02.2005 | ****
Nejdříve jsem viděl film-špatný!!!!!! Potom jsem zakoupil Knihu-dobrý, moc !!!!!!!!!!!!!!
Kapis
mecenáš Kapis | OFF | 16:32:30 02.02.2005 | *****
A pozapomněl jsem na nepřekonatelný poměr cena/výkon - četl jsem to pomaličku, vychutnával jsem si to, téměř 10 dní (z vysvětlivkami to ani moc rychleji nejde) a dal jsem za to v antiku 460k. Myslím, že není co dodat:-) Moore rulez!!!
Kapis
mecenáš Kapis | OFF | 10:45:03 21.01.2005 | *****
Paráda, vychutnával jsem si každé okýnko, styl kresby neskutečný, příběh vypiplaný do nejjemnějších nuancí. Prostě nádhera. Více si zaslouží jen Sandman a Sin City (a Hellboy):-)
Ninjer
Ninjer | OFF | 19:11:29 28.10.2004 | *****
pardon, říká ;)
Ninjer
Ninjer | OFF | 19:10:39 28.10.2004 | *****
Tomu se žíká piplačka... pořádně hutné dílko, které by nemělo žádnému komiksovému fajnšmekrovi chybět :)
andre
mecenáš andre | OFF | 11:21:09 14.09.2004 | *****
Je to jeden z těch komiksů, který by mohl přesvědčit i leckterého zapřísáhlého opovrhovače komiksu, že komiks nejni pouze četba pro málé děti. ... Měl jsem broblém s rozpoznáváním "děvčat". Papír a celé zpracování je poctivá řemeslná práce - doufám:)
mirror
mirror | OFF | 14:47:49 07.09.2004 | *****
Nad Z PEKLA som stravil tri dni dovolenky a nelutujem, je to velmi dobre, aj ked kresba je
dost stroha, ziadna americka/japonska dynamika. Svojou pochmurnostou vsak vytvara dokonalu atmosku. Miestami az moc hustu....ziaden humor.....husta beznadej a bezmocnost.
Osviezujuci (po tom vsetkom) bol dodatok cislo 2: Hon na racka, aneb tanec podvodníků.....tato kapitola sa mi pacila najviac!
Je to fatktograficky fiktivne - historicky roman a po jeho docitani mam chut si zajst do Londyna a obzriet si na vlastne oci v nom opisane ulicky a pamiatky......pocitit tu hrozivu mystiku, ktorou to Moore obalil.
Moore a Eddie Campbell odviedli kopec roboty a BBart este vacsi.
Zajo original
mecenáš Zajo original | OFF | 11:38:54 06.08.2004 | ****
Faktom je že je to výborná kniha o Rozparovačovi, ale ..... . Miestami si clovek musi oddychnut aby sa preluskal dejom. Postavy su miestami až nerozoznateľné, čo je pri takom počte postav asi zlé. A prečítal som si ju a už sa k nej z najväčšou pravdepodobnosťou nikdy nevrátim iba ak by som si chcel upresniť niektoré fakty o Rozparovačovi a to urobím v dodatkoch. Som rád že ju vlastním a budem ju ukazovať známim ale za naj... ju nepovažujem
KLAUN_DOMINANT
mecenáš KLAUN_DOMINANT | OFF | 19:08:11 05.08.2004 | ****
Celá ta vomáčka kolem Rozparovače je geniální vlastně i celá kostra příběhu, ale prostě sem se asi půlku komiksu nudil protože je tam strašně moc zbytečností a ta kresba byla fakt hnusná. Opravdu odporná a navíc se v ní člověk sakra blbě vyzná.Mít to jenom takovejch 300 stran a bejt to pěkně nakreslený dal bych 100procent.
j0hni
j0hni | OFF | 18:11:55 01.08.2004 | *****
Jeden z nejlepších u nás vydaných komiksů (osobně mám raději Sandmana). A must have! A navíc za slušnou cenu.
Lobodlak
Lobodlak | OFF | 20:48:37 31.07.2004 | *****
Je vidět ,že si na tom Moore dal fakt záležet.A taky se mu to povedlo.Kresba sice není nejdokonalejší,ale k tomu příběhu mi dokonale sedla.
Netorack
Netorack | OFF | 00:35:19 30.07.2004 | *****
Výborné, atmosférické, hutné a zevrubné. Kolik jste v životě přečetli 600 stránkových (v podstatě faktografických) knih a bavili se při tom? Kresba myslím přesně sedí, nejvíc se mi líbila v té kapitole, kdy je zabita Mary Kelly. Jinou kresbu bych si u toho ani nedovedl představit. Použitý papír umožňuje relativně rozumnou cenu, a úplně špatný taky není. A dodatky? Síla. Četl jsem to včetně průběžných dodatků a pár dní mi to zabralo.
Slaine
admin Slaine | OFF | 14:43:19 28.07.2004 | *****
Já si myslim, že volba papíru byla nejšťastnější- k tomuhle by mně ňákej lesklej kříďák vůbec nesedl... a že je děj příliš komplikovaný- nezdá se mi, možná, že jsme zvyklí na bezduchou akci a když je to trochu promakaný, tak nám to připadá hned zbytečně komplikovaný. Případ Rozparovače byl složitej (kdyby nebyl, tak by se vyřešil), proto kniha (jestli má být kvalitní a věrohodná) musí být také trochu zamotaná...
Markyz de Sade
Markyz de Sade | OFF | 11:32:05 28.07.2004 | *****
Částečně souhlasím s willisem, že děj je občas nepřehledný a volba papírů nebyla nejšťastnější. Jinak je to, ale kniha, která stojí za to. MdS
DEmnoG
mecenáš DEmnoG | OFF | 20:54:54 27.07.2004 | *****
Na tuhle knihu jsem si vysetril jednu volnou sobotu a precetl jsem to na jeden zatah. A stalo zo za to. Tusim, ze Moore s Campbellem Z pekla delali 10let, coz je teda fakt kus zivota. Mimo to je bajecne vykonstruovany pribeh. Kresebne take fajn. Takze poklona panu Moorovi, panu Campbellovi a take za preklad panu Janisovi.
willis
willis | OFF | 09:23:25 27.07.2004 | ***
Souhlasím s tím, že Moore si dal s vyhledáváním podkladů hodně záležet. Campbell má určitě architekturu Londýna v ruce, ovšem postavy se mi nějak špatně rozlišovaly. Vůbec celý komiks jsem měl dost problémů dočíst (měl jsem ho rozečtený asi měsíc), děj je sice hodně propracovaný, ale také dost spletitý a nepřehledný a nebojím se říci až překombinovaný. Úprava BBartu je sice pěkná, ale nevím jestli použitý papír je nejvhodnější a obávám se, že se časem bude barva rozmazávat. Takže jsem tenhle komiks dost strhal, ale to, že se nebude líbit všem vcelku jasné.
Slaine
admin Slaine | OFF | 18:35:58 26.07.2004 | *****
Toto považuji za nejlepší vydaný komiks u nás - dokonalé dílo se skvělou atmosférou, kresbou i zápletkou. Teprve po přečtení dodatků si člověk uvědomí, jak si na tomhle musel Moore máknout. Campbellova kresba je perfektní, ponurá normální kresba se střídá s ještě ponurejšími "zamlženými" pasážemi bez textu a skvěle nám přibilžuje temný Londýn. Moore střídá "lov na prostitky" se sugestivním líčením architektury a historie Londýna. Zkrátka BOMBA. Mimo jiné je to nejdelší komiks u nás (a i to, že dokáže člověka držet celých 600 stran něco dokazuje).