Swamp Thing - Bažináč #2: Láska a smrt

Celkové hodnocení

85% (78)
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Žánr: superhrdinský, horror, městská fantasy
Vydal: BB/art s.r.o.Crew
Rok a měsíc vydání: 2009/12
ISBN: 978-80-7381-667-4
Vydání: 1.
Vazba: vázaná v pevných deskách s přebalem
Format: 175 x 265 mm
Počet stran: 184
Tisk: barevný
Cena v době vydání: 499 Kč

Můžete koupit zde!

Popis:
Některé komiksy fungují v žánru jako milník – a Sága o Bažináčovi je jedním z nich. Alan Moore si vzal staré a zapomenuté postavičky a vdechl jim nový život. A co víc, povedlo se mu vzkřísit hororový komiks, proti vůli cenzorů z CCA, pro něž byla kombinace nahoty, rozkládajících se zombií, incestu a nekrofilie příliš.
Alec Holland uhořel, jeho duše však žije dál. Příběhy zeleného monstra se z akčních dobrodružství proměnily v atmosférické a ponuré horory, v „Sandmana z bažin“. Po zemi kráčí ďábel, dává lidem rady do života a na pomoc si z pekla povolal řadu mrtvých. A zlu se může postavit jedině bytost, která možná kdysi byla člověkem. Americký jih nikdy nebyl nejdokonalejším místem pro život – teď se však stává dokonalým místem pro smrt…

Příběhy v tomto svazku obsáhnou celé emocionální spektrum, od čiré hrůzy úvodních kapitol až po zvláštní rozsah poslední třetiny knihy s jímavým, srdceryvným příběhem o roztomilých nestárnoucích mimozemšťanech hledajících svou Paní, od snových domů a jejich tragických, magických ochránců až po psychedelickou milostnou píseň ve fantastickém finále.
Těmito příběhy se Sága o Bažináčovi zapsala do komiksových dějin. Až je přečtete, nejspíš pochopíte proč.

Autoři:
[scénář] Moore, Alan
[překlad] Janiš, Viktor

Série: Swamp Thing: Bažináč

Hlavní obálka

Obálka

Zaregistrovat své ID můžete zde!
Získat zapomenuté heslo můžete zde!

autokineton
autokineton | OFF | 00:03:21 19.07.2017 | *****
Bažináč.... je prostě super! Moore ve vrcholné formě a jeden z nejlepších komiksů co znám. Komplexní filozoficko-eko-existenciální sága okořeněná Moorovým specifickým humorem. Zejména 4. díl Hejno vran s opulentním finálem je prostě skvost. Hodnocení celé série 100% - koneckonců jedině Bažináč může zachránit Supermana :-)
Norri
Norri | OFF | 20:43:22 31.01.2017 | ****
Parádní. Jak příběh s Arkánem, tak romantický závěr.
luky.kuky10
luky.kuky10 | OFF | 11:27:49 12.05.2016 | ***
Těšil jsem se na opravdu hororovou atmosféru, ale má očekávání nebyla naplněna. Nějak se mi nedařilo pořádně se ponořit do píběhu, hlavní v první polovině knihy. Od půlky už to začlo být mnohem lepší a takový příběh s Pogem je skvělý. BB/art by měl vydat znovu první díl, do něj půjdu určitě a ostatním dílům dám také šanci. Snad se dočkám té správné mrazivé atmosféry.. Kniha je moc hezky zpracovaná, Bažináč jako postava se mi líbí a kresba je povedená. Celkově hodnotím 3,5*
louza
louza | OFF | 17:43:02 22.04.2015 | ****
Na první pohled poměrně standardní lepší intelektuálovka, která bez problémů zapadne do poliček plných Sandmanů a Luciferů. Šok přichází ve chvíli, kdy čtenář zjistí, že Moore všem zase vypálil rybník, protože jeho příchod k Bažináčovi se datuje dobrých pět let před legendárními prvními sešity Sandmana. I nejslavnější Gaimanovo dílo je tak stejně jako drtivý zbytek jeho tvorby pouhý plagiát v němž přepoužívá principy a postavy (Kain a Ábel ve snovém pojetí tady nejsou jen použití dříve, ale dokonce i na chlup stejně vypadají) z jiných děl a "jen" je komponuje zcela nezaměnitelným způsobem dohromady. Úspěšné je to jen díky tomu, že Bažináč za svým nohosledem přece jen v mnoha aspektech zaostává. Horror i pocitová složka je tu přítomná. Na dobu svého vzniku je tu i zarážející vizuální prezentace, která musela v roce 1985 doslova vyrážet dech (asi tak jako Sandman Overture v době svého vydání). Co je naopak velmi moorovaté je až nestydatý důraz na pocitovou stránku věci, což přivádí na scénu onu dobře známou bezdějovou nudu, která se občas zableskne v jeho raném díle. Z hlediska snahy šokovat kniha funguje. Po dějové a spádové stránce už méně.
Fry
admin Fry | OFF | 19:20:18 18.08.2013 | *****
Když jsem si pohrával z myšlenkou zkusit Bažináče, nikdy jsem si nemyslel, že to bude opravdu tak dobré, jak to dobré je. Bažináč sice nesedne každému, ale jak už jsem někdy četl (a souhlasím s tím): "Bažináč se bude líbit těm, kterým se líbil Sandman, nebo Lucifer".

"Swamp Thing - Bažináč - Láska a smrt" - Tentokrát kniha začíná opravdu silným příběhem o "Abygail" (snad to píšu dobře), která zjišťuje, čím se vlastně po autonehodě její manžel stal, nebo spíše v co se proměnil. Příběh, který opravdu umí hrát na city se skvělými kulisami - ano, toto opravdu najdete v "Bažináči" Asi není spoiler (možný spoiler), že vám řeknu, že v této knize Aby zemře a že se pro ni musí do pekla vydat sám "Bažináč" aby ji mohl opět přivést na svět. Cestou potká plno postav, které se prolínají celkovým DCčkem, takže o nudu je postaráno. V druhé polovině knihy na vás čekají ještě další tři příběhy: "Pog", ve kterém zjistíte, co se stane, když se "Bažináč" setká s Pogem a jeho posádkou. "Opuštěné domy", ve kterých se ukáží (pro lidi, kteří četli Sandmana" známí "Kain a Ábel", kteří provedou Aby v jejím snu a prozradí ji, co by se mohlo stát. A v "Svěcení jara" dojde i na jedno přiznání, které ovlivní mnohé a když myslím mnohé, tak jde fakt o mnohé. Nemyslím si, že "Láska a smrt" byla lepší jak jednička, ale nicméně "Bažináče" jsem si nějak tak zamiloval a nejspíš určitě budu chtít "Moorův run" dotáhnout do konce.
kaylin
kaylin | OFF | 08:31:31 30.04.2013 | *****
Ne, „Bažináčovi“ prostě není možné cokoli vytknout, protože jako komiks je skvělý, děsivý i romantický, veselý i nostalgický. Naprosto nesrovnatelné s filmovými provedeními. Společnost BB/art k němu přistoupila s láskou a „Bažináč“ dostal podobu, kterou si i na našem trhu zaslouží. Jedná se rozhodně o jeden z nejlepších hororových komiksů, které u nás byly vydány, ale strhující je i díky svému žánrovému přesahu. Vzhledem k barevnosti, dávám více než u prvního dílu. Více: http://www.comics-blog.cz/2013/04/30-swamp-thing-bazinac-laska-smrt-95.html
KLAUN_DOMINANT
mecenáš KLAUN_DOMINANT | OFF | 20:25:13 27.02.2013 | ****
Než jsem si dal dvojku, tak jsem si musel dát jedničku. Znova během tří měsíců (jaksi se mi to líbí čím dál tím víc). Jako starýho hororovýho fandu mě nejvíc vzala první povídka. Vznášející se záporák se spoustou much kolem mi dal vzpomenout na Lord of Illusions od Barkera (nepřípomíná mi to něco už podruhé během pár měsíců? (Buďto si z toho co jsem viděl pamatuju k uzoufání málo a nebo mám hluboké až Freudovské asociace-ale ono opravdu není moc vznášejících se záporáků když nepočítám létající marveláky). Povídka o maličkých nesmrtelných emzácích, kteří hledají svou paní je skoro dojemnej a Bažináč je tady spíš jako posluchač. Za pár stránek si mě naprosto získali. Zbytek fajn. Barvy se mi v některých povídkách líbili a v některých maloučko rušili. Neměl jsem už takové orgasmy jako u jedničky, ale přesto jak píší ostatní-rozložení panelů, struktůra (štruktůra jak by řekl Zlatý Úd) je pecka. Bažináč je pro mě tak trochu jako The Thing. Nedám víc **** ale přesto jsem atmosférou celkem unešen a vracím se k tomu...Tohle budu číst určitě víckrát a doufám, že přibude v Bažináčovi víc čistokrevných horůrků...
Syndrom
Syndrom | OFF | 11:13:43 23.11.2012 | *****
Vyzrálost hlavního hrdiny, pestrost lokací (respektive jejich perspektiva), formální invence (cyklické vyprávění, rozložení panelů,) odporný záporák, brilatní kolorace.
Kapis
mecenáš Kapis | OFF | 07:59:20 11.10.2012 | *****
Mám z toho takový neodbytný pocit, že se Bažináč tak trochu točí v kruzích a postavy se furt ukájejí v sebelítosti, ale to vůbec nevadí. Je opravdu signifikantní, že Moorův génius dokázal na takové béčkové postavě vybudovat tak nadčasový epický příběh. Cesta peklem byla zatím ta nejlepší z podobných "démonských putování", co jsem v komiksu viděl, veršující půldémon prostě neměl chybu, tady si Viktor taky musel dát dobrou šichtu. Přesahy "pocty Pogovi" bohužel bez znalostí této postavy nemohu ocenit, ale překladatelsky to taky musel být masakr, nicméně "we found the enemy and he is us" by se mohlo tesat do kamene. Poslední dva příběhy skrz snění a splynutí, kruh dokončily a všechno dává smysl a dostává řád. Co musím vyzdvihnout krom příběhu je pak geniální, ale opravdu geniální práce s panely, je to skoro 30 let staré, ale v tomhle to zůstává nepřekonáno, ty hravé a plynulé přechody, dvojstrany, nekonvenční způsoby čtení - opět v kruzích - je to radost se tím pročítat. Já jsem až zasněn a musím opět smeknout p. Moorovi velkou poklonu až k zemi a snad se to nikdo nebude pokoušet natočit;-) Už jen kvůli němu.
Kabukiman
Kabukiman | OFF | 19:22:47 14.08.2012 | ***
Musím říct, že ani první kniha bažináče mě příliš neuchvátila a druhou jsem si koupil tedy jen kvůli Alanu Moorovi. Bohužel ani do druhé knihy jsem se nějak zvlášť nezačetl. Pog byla nevšední podivnost plná nosočistoplen místo kapesníků :D Klobouk dolu před panem Janišem!!! :) Neumím si ani představit jaké anglické hrůzy jste musel překládat :) Stačí si jen představit jaké by to asi bylo tuhle českou verzi překládat do jiného jazyka. Pro milovníky Sandmana je Bažináč povinný nákup.

Kaluž
mecenáš Kaluž | OFF | 01:14:48 29.06.2011 | ****
Úvodní a nejdelší Láska a smrt se mi zdála slabší a nijak zvlášť nenadchla. Zato zbylé tři povídky jsou tím pravým bažinatým. Nejlepší je jednoznačně mimozemský POG s jinomluvou (ti malí emzáčci vypadají jako Kůstek narvaný do skafandru). Tady se určitě Viktor Janiš na překladu vyblbnul, povedlo se. 'Sandmanovské' Opuštěné domy mají své kouzlo, čtenáře zaháčkují a nepustí. V závěrečném Svěcení jara Alan Moore zase posvačil nějaké ty drogy a pustil fantazii na špacír. Výsledkem je fantaskní porno, nic hlubokého, ale kresba a skladba panelů parádní. Z nadšením vyhlížím další Moorovy příhody z mechu a kapradí.
Wittgenstein
Wittgenstein | OFF | 21:17:56 07.09.2010
Jen na vysvětlenou: Pog je láskyplná pocta Kellyho stripu "Pogo" (viz http://en.wikipedia.org/wiki/Pogo_%28comics%29 ). Některé narážky z této epizodky najdete vysvětleny zde: http://www.angelfire.com/pop/bay55/SwampThing/SwampBook032.html - za sebe musím říct, že tohle byl jeden z nejnáročnějších překladatelských úkolů, s jakými jsme se musel poprat, množství slovních hříček tam bylo obludné.
George Walker Bush
admin George Walker Bush | OFF | 17:56:44 05.09.2010 | ****
... ještě bych dodal, že strhávám nějaké to procento za některé dialogy a myšlenkové pochody postav, které jsou tak polopatické až dělají ze čtenáře blbce, nebo jsou hloupě nedůvěryhodné. Aneb někdo o něčem přemýšlí a vůbec nemá páru a hle, na druhém panelu na všechno přišel. Další minus je za místy velkou dávku patosu.
George Walker Bush
admin George Walker Bush | OFF | 17:54:09 05.09.2010 | ****
Další z řady komiksů, ke kterému jsem přistupoval dosti obezřetně. Další Bažináč? To zase bude nudná natahovačka, říkal jsem si. Listoval jsem si tím a barvičky (v tomto případě ještě vytržené z kontextu) na stránkách na mě mrkaly a říkaly: podívej se, jak jsem ošklivej kýčovitej shit. Inu, stejně jsem se začetl a po pomalém rozjezdu jsem se začínal nořit do příběhu, který je právě díky svému ilustrovanému doprovodu místy až fascinující. Nadpozemské sféry či jakési předpeklí s hromadou příšer jsou skutečně velmi dobře vykresleny. Člověk si vzpomene na Danteho, nebo třeba na obrazy z filmu Jak přicházejí sny. Vše tohle ale skončí 4. kapitolou. Následuje typická natahovačka (kapitoly vycházely původně samozřejmě postupně), ze které na nás vyletí roztomilí ufounci cestující v jakési želvě a člověk zůstane s otevřenou pusou civět a jediné na co se zmůže je jedno veliké WTF? Co zase Moore hulil nebo jaké houbičky pojídal? Ve skutečnosti se ale jedná o velmi působivou a pro mě myšlenkově zajímavou kapitolku, která mě až dojala... V poslední kapitole pak po různých psychedelických obrázcích "přírodního vnímání" lze dospět k názoru, že to byly spíše houbičky. Ale to není rozhodně na škodu...
brkowycz
brkowycz | OFF | 20:00:11 09.01.2010 | *****
Tenhle díl přináší to, co nepřinesl první. Více horové atmosféry, lepší scénářské obraty, napínavější příběh, barvy...
Celé to atmosférou a konstrukcí příběhů opět o něco víc blíží stylu Sandmana a to jen potěší. Dokonce se dostaneme i do světa snů a navštívíme dva známé ze Sandmanovi serie... Opravdu velice, velice dobré, lituji že se to tu nechytlo, je to ohromná škoda.
Asi nejlepší pasáž je ta, kde Démon našeptává lidem, aby zabíjeli, načež se rozhlédne po všech těch vraždách a "Vidí, že jeho dílo je dobré" (Pokud neznáte tuto větu, přečtěte si první příbeh v Genesis, kde bůh tvoří svět). Tahle malý inteligentí vtípek řadím mezi nejlepší, co sem kdy četl.
VŠEM TO DOPORUČUJU!!!
erik
erik | OFF | 14:48:39 05.12.2009 | ***
Po rokoch som sa dočkal. Druhý diel začína tam, kde prvý skončil. Je tu toho dosť, hmyzí démon, mimozemšťania, výkvet podivných mainstreamových superhrdinov, Bloodovo veršujúce alter ego, rastlinný sex...

Napriek uvedenému som sklamaný. Prvé, čo udrie do očí, je hrozná farba tohto farebného diela. Jej efektný nástup sa dá popísať štyrmi písmenami - hnus. ČB je čb, hoci v tom rastlinnom vnímaní v záverečnej poviedke by farebný rozmer asi chýbal.

Druhé, čo udrie do očí, je scénár k prakticky každému príbehu. Pri horore by som sa mal báť, ale tu sa nič nedeje. Postavy a ich utrpenie som neprecítil (moja chyba, viem). Premúdrelé filozofovania v kombinácii s bažinovitým terénom videným v CGA neštandardnej farebnej palete ma nudili. Humorná vsuvka mimozemšťankov sa k ústrednej postave a jej životu nehodili, love story elementála a oživlej mŕtvoly ma tiež nepresvedčila.

Celkom ma prekvapil Neil Gaiman, ktorý z tejto únavnej zmesky spravil v jeho písanom slove zásadné dielo (historicky to tak môže byť, v dobe vzniku, dnes je to skôr relikt do múzea).

Maximálne sklamanie, tešil som sa na pokračovanie a toto som nečakal. Dávam 60, za tvrdú väzbu a chvíľkové okamihy (Etrigann a jeho reči, Kain a Ábel).