Praguers around the World
Post Bellum1. vydání 2020série The Czechoslovak Talks 3/5
0
...
Prague, the City of a Hundred Spires, is a gem among European cities. It has presented the world with many noteworthy personalities. Some have gone abroad and established themselves in a wide range of fields, from sports to science to art. The Czechoslovak Talks project aims to collect inspiring stories of our compatriots abroad so that especially the younger generation can realize that freedom is not automatic and that the path to success is often steep and paved with toil. Seven such life stories are introduced in our comic book, and we hope they will be a source of inspiration and reflection for all readers.

Anotace k českému vydání:
Praha stověžatá, perla mezi městy. Dala světu mnoho významných osobností. Některé odešly za hranice a prosadily se v celé řadě oborů, od sportu po vědu a umění. Právě sběr inspirativních příběhů našich krajanů v cizině je cílem projektu Czechoslovak Talks, aby si zejména mladší generace uvědomily, že svoboda není automatická, že cesty k úspěchu bývají trnité a vydlážděné jen tvrdou prací. Sedm takový osudů přináší i naše komiksová kniha. Věříme, že bude pro čtenáře zdrojem zamyšlení a inspirace.

Obsahuje příběhy:
Ája Vrzáňová - Královna ledu (scénář Petr Feldstein, kresba Veronika Vondrová)
Jan Drábek - Světoběžník, novinář, diplomat a spisovatel (scénář Martin Nekola, kresba Michal Rumlena)
Rudolf Friml - Zářivá hvězda Broadwaye (scénář Martin Nekola, kresba Michal Rumlena)
Antonín Šponar - Čech, který naučil klokany lyžovat (scénář Martin Nekola, kresba Michal Rumlena)
Petr Vavruch - Inženýr v zemi antilop (scénář Martin Nekola, kresba Yahor Sushchyts)
Marie Čermínová-Toyen - Tajemná múza surrealismu (scénář Petra Skopcová, kresba Veronika Vondrová)
Tomáš Šedivý - Vůně ocele a pneumatik (scénář Martin Nekola, kresba Yahor Sushchyts)

Vychází s podporou Nadačního fondu Dotek.

Anglické vydání.


Scénář
Petr Feldstein, Martin Nekola, Petra Skopcová
Art
Michal Rumlena, Yahor Sushchyts, Veronika Vondrová (Konata)
Obálka
Michael Petrus
Lettering
Miloš Mičátek (Mankin), Barbora Vičarová
Překlad
Anna Jaegerová
Redakce
Martin Nekola, Barbora Vičarová
Žánry
historický, životopisný
ISBN/ISSN
978-80-7568-266-6
Vazba
šitá v tvrdých deskách
Formát
180 x 255 mm
Tisk
černobílý
Stran
92
Původní cena
250 Kč
Varianty
Pražané ve světě (2020)
Praguers around the World (2020)
Třebaže se mi moc líbil editorský záměr Martina Nekoly, nedokážu hodnotit výsledný produkt úplně na jedničku. Ale ono je to spíš o tom, co kdo od knihy očekává. Sedmero komiksů shrnující životní cesty různých Pražanů, kteří se prosadili ve světě, má totiž formu pohádky pro děti a dorostence. Na podrobnější informace není prostor a už vůbec ne na polidštění hrdinů. Díky tomu se zdá, že každý jeden ze vzpomenutých byl sám o sobě tím úplně nejvíc nejlepším člověkem na světě. Vůbec dotyčným nechci ubírat na významu, jen mi všechny ty superlativy a neposkvrněné charaktery přišly skoro až odtržené od reality. Ovšem vzhledem k tomu, že účelem publikace je inspirovat mladé, je tenhle přístup pochopitelný. Je dobrém mít představu, o co všechno můžete přijít, když vám šmejdi u moci šlapou po svobodě.
Za trochu nešťastné však považuji medailonky na začátku každé kapitoly, jež ve valné většině případů několika větami shrnují obsah následného vyprávění a tak vlastně není čím se nechat překvapit.
1
(2)
blackJag, pechna
Chce (1)
monty.cl