• Trimbuon
  Trimbuon1.11.2018 15:04Čaromor #02: Obléhání Prahy
  Tak se do toho pusťme. Komiks vypadá na první pohled dost infantilně až dětinsky. Banální zápletky se střídají s krátkými dialogy, které by měly být vtipné. Kresba je možná až příliš jednoduchá a syrová a dalo by se říci že až řeže do očí. O barvách nemluvě. Naprosto zde chybí uhlazenost a bravura, stylová vytříbenost a soudržnost. Vzhledem ke složitosti čtení a celkové nesourodosti díla se zase na druhou stranu jeví komiks jako příliš složitý, řekněme že je až příliš intelektuální. Vzhledem k takto rozdílným a často až protichůdným nárokům na porozumění tomuto spisu se nabízí otázka, pro koho je vlastně určen. A je proto možné, že si toto dílko nenajde žádného čtenáře. V každém případě zde pravidelný čtenář komiksu rozhodně nenajde to, co od komiksu zpravidla očekává.

  Hodnocení hvězdičkami v tomto případě nepovažuji za přiměřené. Raději zvolím systém, kterým v roce 1708 francouzský akademik Roger de Pyles známkoval díla svých současníků i starých mistrů od 0 do 20 (přičemž 18 = nejvyšší počet bodů):
  Kompozice: 9
  Kresba:18
  Barva:4
  Výraz:12

  Co říci na závěr? Komiks není možné přečíst rychle. Naopak doporučuji se čtením nespěchat a přečíst maximálně 3 strany za den. Kniha skrývá mnohá tajemství, která je v podstatě nemožné na první pohled odhalit. Rozhodně nelze tento spis označit za spotřební zboží. Svého diváka bude spíše trápit otázkami než by na otázky okamžitě odpovídal.
 • Trimbuon
  Trimbuon20.1.2012 11:13Incal (paperback)
  Incal prostě JE legenda. Můžeme sice nesouhlasit s Moebiovým stylem kresby a s jeho pastelovou barevností, nic to ale nezmění na faktu, že je Mistrem ve svém oboru. Takových jako je on je pekelně málo. Co se týče scénáře, ten je stejně dobře syrový jako kresba. Doporučuju k shlédnutí zejména Jodorowskýho film Krtek.

  Na druhou stranu Incal mírně zavání inťošáctvím, zejména mírně křečovitou snahou obou autorů vytvořit něco „velkého“. Taky by se mi víc líbilo, kdyby se děj držel trochu „víc při zemi“.

  Nutno také pochválit počin Crwe za jejich mistrovská díla. Zpracování komiksů je krásné. Incal je ale zatím nejlepší. Výpravu za ptákem i Věčnou válku považuju z pohledu kresby jako lepší průměr a výtvarná forma obou mě nepřesvědčila o tom, abych si komiksy přečetl natož koupil. Ve Věčný válce sou sice pěkný pohledy do vesmíru, strašně mi ale vaděj obličeje. To prostě ne... O to víc se těším v letošním roce na Arzacha a Blacksad. To je myslím sázka na jistotu.

 • Trimbuon
  Trimbuon1.11.2018 15:04Čaromor #02: Obléhání Prahy
  Slyšte, slyšte! Čaromor je opět zde!! Spektabulární, vejcucní a hadopřísežná podívaná! Ovocnotropské, olevandrické, bez prebend i výslužek! Velmi okošmacké a koumácké.
  Ošoužvelné, lykantropní, fontánní!!!

  Tento spis vznikal několik dlouhých let a s láskou. A co již v druhém dílu komiksu Čaromor najdete? Genealogii českých trpaslíků, podrobné mapy všech čtyřech sfér (Pekla, Nebe, Záhrobí a Podsvětí) a samozřejmě nová dobrodružství nekromanta Červa! Také zde naleznete odpovědi na otázky, proč je Praha oblíbeným místem ďáblů nebo proč nosí trpaslíci modré fousy! Ukázky obrázků zde: http://www.blacklichking.com/komiks.html

  Objednávejte ve skřetím opchotě zde: http://www.blacklichking.com/opchot.html
  Využijte předvánoční akce se slevou a vlastnoručním obrázkem od autora! Ve skřetím opchotě najdete i další hry a kouzelné předměty ze světa blacklichkingu!
 • Trimbuon
  Trimbuon24.2.2012 18:26Čaromor #01: Stíny nad Prahou
  Díky Demnogu :) Jsem rád že se ti Kocourek líbil. S dračím doupětem ses taky trefil, to mám opravdu moc rád :) S tabletem ale nepracuji, kreslím vše růčo a skenuji.

  Jinak sem Čaromorovi udělal stránku na facebooku. Jsou tam detaily ze světa Čaromora, ale i věci o komiksu obecně (v rubrice "Komiksová policie" se vždy zaměřím na výtvarnou kritiku jedné konkrétní stránky z vybraného komiksu. V příspěvku "Slepice nebo vejce" přináším nezvratné důkazy :) že podstatou dobrých komiksů je kresba atd.

  Jinak tam bude v internetové podobě vycházet na pokračování 2. díl Čaromora - Obléhání Prahy, líčící okskou invazi v Praze. Už sem tam dal, jak asi bude vypadat obálka. Budu rád za vaše připomínky a srdečně vás zvu na návštěvu:

  http://www.facebook.com/pages/%C4%8Caromor/237074826375129?sk=wall
 • Trimbuon
  Trimbuon29.1.2012 22:04Čaromor #01: Stíny nad Prahou
  to doophy: Já miluju fantasy (boje s meči a sekyrami, magii, kouzelný předměty a zvířata). Hlavně teda akční fantasy. Z knížek mám strašně rád třeba Zabíječe od W.Kinga, z her Diablo II...RPGéčka, boje v tunelech plných skřetů... Chtěl sem proto udělat komiks pro všechny fandy takovýhle fantasy a hlavně pořádných masiček (v komiksu se objevují bojovní trpaslíci, skřeti, čarodějnice, vlkodlaci, nekromant, kocour v botách, magické poklady, nestvůry, nemrtví, démoni, draci...).
  Pravdou je, že kvůli „jadrnějším termínům“ v zápalu boje, je komiks spíš pro starší děti, ale horní věková hranice není stanovená.
  Čaromor je ale prostě určenej pro všechny komiksový fandy jako sem já sám. Mě osobně taky nezajímá, co je to za žánr, nebo jestli je to pro děti nebo dospělé, nebo jakým stylem kresby je komiks nakreslený. Jak už sem napsal, mám rád, když je kresba dobrá a autentická, to je pro mě hlavní a o to sem se snažil i při kreslení Čaromora.
  O kresbě Čaromora už bylo řečený dost. Já sem se snažil, aby byla co nejlepší a s výsledkem jsem 100% spokojenej (jinak bych to ani nevytisknul:). Je to prostě přesně takový, jaký sem chtěl, aby to bylo, a to sem dost velkej puntičkář:). Zda se mi to povedlo, posuďte sám, i když váš názor už znám :)
  to MindReader: je mi líto, ale váš způsob uvažování je na mě trochu moc komplikovaný. Při hodnocení komiksů je pro mě nejdůležitější, jestli je kresba dobrá nebo špatná a je mi úplně jedno, jestli já nebo kdokoliv jiný je nebo není „z branže“, nebo jestli jde o „světovou kresbu“ či lokální dílko.
  to Draco nobilis: rád vám nějaké půjčím... ale raději nakreslím:) Trollové jsou pakáž.
 • Trimbuon
  Trimbuon29.1.2012 18:40Čaromor #01: Stíny nad Prahou
  Hmm, to by tedy znamenalo, že abyste mohl komiksy hodnotit, musíte umět skvěle kreslit (například i vy?:). Toto je mé skromné hodnocení co by komiksového fandy a sběratele. To, že se mi Čaromor líbí také, může a také nemusí být moje osobní zaujetí, to je pravda. Na mém hodnocení komiksů to ale nic nemění :)
 • Trimbuon
  Trimbuon29.1.2012 17:43Čaromor #01: Stíny nad Prahou
  Co mi na komiksech nejvíc vadí

  Píšu tohle obecný hodnocení, protože většinu komiksů řadím pro jejich „průměrnost“ spíš do určitých skupin a příjde mi ztráta času každý z nich mechanicky hodnotit 1-40%. Komiksy hodnotím ZÁSADNĚ z výtvarné stránky (tj. styl kresby a míra autenticity obrazového zpracování). Scénáře mě vůbec nezajímaj. Když je komiks hnusně nakreslenej, tak ho prostě nečtu, i kdyby ho napsal sám Bůh (nedělá mi to dobře:). Tady sou věci, který mi na obrazový stránce komiksů nejvíc vaděj:

  1.) Inťošárny (Intelektuální snobismus). Tyhle komiksy se tvářej jako strašný umění. Styl kresby vychází z trendů současného umění, kde je kritérium kvality divnost a „ŠMOUHA“ = neurčitý tvar z rozostřenými obrysy. Typickými inťoušskými komiksy jsou třeba Alois Nebel, Ještě jsme ve válce, Chyba. Typickým znakem „umča“ je taky samoúčelnost tvarů. To mi vadí třeba na Hellboyovi nebo na některejch Sin City. Inťošský témata se taky rekrutujou z uměleckejch VŠ. Upřímně mě zaráží jak dlouho už se drží trend myslivců, lesů, honů, a vůbec obdiv k postavám z 19. století, indiánům a kovbojům či „banální témata z všedního života“.

  2.) Mainstream (komiksový průmysl a konzum). Valná většina komiksů. Komiksy vypadaj jako by je kreslil jeden člověk, vše ve smyslu „neurazí ani nepotěší“. Je to totální průměrnost a klišé (= kopírování zažitých schémat a vzorů). Efektní obálka od profíka maskuje často až amatérský obsah, nakreslený ryze za účelem sériové výroby a zisku. Sem pro mě spadá třeba 100 nábojů, když to vemu podle abecedy, až po všechny Preachery, Punishery, Hitmanny, taky Omnibusy, některý Batmanny a Spidermanny nevyjímaje... Komiksům taky neprospívá, když se na nich podílej „týmy odborníků“. Ztrácí se tak jednotný výraz a autentičnost. Barevnost není vybarvování.

  3.) Rutina (zmechanizovaná kresba). Typickým příkladem je Asterix. Skvěle stylizované postavy, skvělá jména, ale totálně mechanicky nakreslený příběhy. Nic mě nikde nepřekvapí, furt jedno a to samý. Základní schémata jsou jenom variována a kopírována. Patří sem taky třeba CL – všichni ti černobílí Conani... Taky Simpsnovi, Futurami – ty nemaj s původním výtvarníkem vůbec nic společnýho a příběhy, to je zas holý řemeslný kopírování bez šťávy.

  4.) Jde mimo mě – okruh komiksů, kterým neupírám sílu a autentičnost, ale z hlediska kresby nebo námětu mě prostě nezajímaj (Garfield, Tintin...).

  A co je podle mě kvalitní? Díla skutečných tvůrců, která se vyznačují jedinečností až solitérností. Syrovou pravdivostí a originálností kresby. Upřímností bez snahy cokoliv kopírovat nebo si na něco hrát (z těchto pohnutek jsem také vytvářel komiks Čaromor:).
  Seznam kvalitních komiksů (je krátký, protož dobrých věcí je málo:): Rychlé šípy (J.Fišer), Čtyřlístek (do 90.let), ABC (F.Kobík: Galaxie, Vzpoura mozků, Žlutá planeta), Kája Saudek (Arnal, Lips Tullian), J.Grus (i když po 2 stránkách čb Volemana dostávám epileptickej záchvat, to se prostě nedá číst:). Ze zahr.autorů: Bryan Talbot, Moebius.
 • Trimbuon
  Trimbuon27.1.2012 10:25Čaromor #01: Stíny nad Prahou
  :) dík. Ale abych text taky kreslil to bys fakt nechtěl, píšu strašně:) A kreslit jenom tužkou už mě taky nebaví :) Navíc si myslim, že dělat černobílý komiksy je škoda a tak trošku ztráta času :)
 • Trimbuon
  Trimbuon21.1.2012 13:19Čaromor #01: Stíny nad Prahou
  Rozhodl jsem se odtajnit poslední zákoutí mé komiksové laboratoře a zabít tak poslední hřebík do rakve komiksového fainšmekra.
  Tohle je Dub komiksových rozkoší – opravdová komiksová lahůdka jen pro ty nejnáročnější...

  http://www.blacklichking.com/dub_komiksovych_rozkosi.html

  ... a komu ještě neslezly nehty a nevylínaly chlupy na zádech, je tu něco pro uklidnění – Peklo:

  http://www.blacklichking.com/peklo.html

  Doufám, že se mi podařilo posunout laťku zase o něco výš :)
 • Trimbuon
  Trimbuon20.1.2012 13:27Čaromor #01: Stíny nad Prahou
  Tak sem ještě na Čaromorův web dal pár „těch nejhustších“ stránek z Čaromora v super kvalitě pro ty kdo ho ještě neměli v ruce (mrkněte i do galerie):

  http://www.blacklichking.com/komiks.html

  A ať už mi nikdo neříká, že neumím kreslit!!! :) :) :)
 • Trimbuon
  Trimbuon18.1.2012 19:56Čaromor #01: Stíny nad Prahou
  Jak už sem napsal, to ohodnocení 100% jsem bral s velkou nadsázkou,
  už sem to dal pryč a jestli sem tím kohokoliv pohoršil, tak se tímto omlouvám.
  Jinak pokud chcete, si můžete Čaromora objednat přímo u mě na www.blacklichking.com
  a je možný se domluvit na nějaké té "předvánoční slevě",
  jak poznamenal kolega Le Porello :)
 • Trimbuon
  Trimbuon18.1.2012 19:30Čaromor #01: Stíny nad Prahou
  :) to byl fór
 • Trimbuon
  Trimbuon18.1.2012 19:09Čaromor #01: Stíny nad Prahou
  Poslední dobou jsem sklidil kritiku za výtvarné zpracování a styl kresby mého komiksu Čaromor. Shrnu teda a doplním to,
  co už sem napsal v reakci na recenzi http://www.komiks.cz/clanek.php?id=1803

  1.) to sawtooth: cílová skupina – jsou všichni fandové (akční) fantasy. Je to akční fantasy se spoustou bojových scén, magie, kouzelných tvorů a předmětů.
  + díky používání jadrnějších výrazů k popisu bojového zápalu je Čaromor spíš „Čtyřlístkem“ pro starší děti a dospělé.
  + prostředí zasazené do současné Prahy (i koalice lidí a démonů má svá slabá místa).

  2.) Styl a kresba. Při tvorbě Čaromora byla pro mě nejdůležitější jeho výtvarná podoba. Jako pro výtvarníka je pro mě základem dobrého komiksu vysoká úroveň výtvarné stránky. Jenom ilustrovaný příběh mi prostě nestačí. Proto sem chtěl aby Čaromor byl hlavně „uměleckým“ zážitkem a pastvou pro oči. Než jako ilustrované příběhy chápu komiks spíš jako obrázky s dějem.

  Zkoušel sem, kam až je možný v kresbě zajít a tady je přehled mých základních (byť trochu neortodoxních) postupů:

  a) jednotlivé scény neodděluju klasicky předem předrýsovaným rozčtverečkováním. Někdy je mezi scénama třeba jen čára, někdy (turnaj Temná výzva) třeba vůbec nic. Okénka mě nebaví rýsovat ale rovnou kreslit, takže jsou pokřivená, někdy schválně padají (a to se mi MOC líbí :)) někdy posloupnost určí prostě logika děje.

  b) každá stránka je originál: každá stránka vyžaduje specifický způsob čtení. V Čaromorovi chybí jednotný systém, který by řídil způsob čtení, posloupnost okének a bublin. Převládá ale klasika zleva doprava a když už, tak šipky a číselné pořadí.

  c) v jednotlivých okýnkách mě baví experimentovat s různými pohledy a s „kamerou“. Baví mě měnit měřítka (velké vs. malé postavy).

  Obecně tyhle věci sice brání úplně plynulému a pohodovému čtení, zase je to ale výtvarně zajímavé a o to mi hlavně šlo.
Sbírka z comicsů na CDB
Četl/a: 0
Mám: 27 (cca 10138 Kč)
Chci: 0
Sháním: 0
Nabízím: 0
Osobní: 0
Sbírka mimo CDB
Četl/a: 0
Mám: 0
Chci: 0
Sháním: 0
Nabízím: 0
Osobní: 0