ComicsDB v6 k 20. narozeninám
Zack 1.6.2024

ComicsDB v6 k 20. narozeninámJsme tu již 20 let, což je symbolicky pregnantní moment, kdy si nadělit novou verzi, protože nic tak nepotěší jako dárek, který si dáte sami. Ale snad to trochu potěší i vás.

Nebudeme si nic nalhávat, CDB v5 byla úplně v pohodě a nebylo potřeba nic přepisovat, ale každý se svými démony bojujeme po svém, já neustálým předěláváním toho, co jsem už několikrát předělával. CDB v6 by nicméně měla být o něco „lehčí“ ne-li rychlejší platforma (čti míň serepetiček, snadnější údržba), která přinese i běžnému uživateli nějaká ta drobná zlepšení pobytu.
Jakkoliv snaha byla s designem hýbat co možná nejméně (ať se každé dva tři roky neučíte komplet nové ovládání), přece jen by se slušelo v rychlosti proběhnout změnami a novinkami.

NAŠEPTÁVÁNÍ A FILTRY
V hlavní navigaci je místo původního vyhledávání přímé našeptávání, kde se dá hledat v názvu comicsu, jménech autorů a jménech nakladatelství. Pokud potřebujete něco trochu víc konkrétnějšího, jednotlivé přehledy (autorů, žánrů apod.) mají filtr (v podmenu vpravo nahoře). Filtry budeme rozšiřovat podle potřeb.

TAGY
Po zhruba 19 letech, kdy o tom mluvíme, jsou tu v pilotní formě TAGy. Tag je štítek, který můžete dát ke comicsu a tím ho nějak označit. Podle tagů jde následně filtrovat. Každý může přidat tag jaký chce, přidat se k cizímu tagu, čím víc jednoho tagu, tím víc Adidas. Ale protože vás zas není tolik, a i tak je vás „dost“, tak uvidíme, co s tím provedete, jak civilizovaný budete, případně jak moc to nebudete ignorovat.

ROZPRACOVANÉ COMICSY
V samostatném přehledu najdete comicsy, které máme rozdělaná, už chybí jen doplnit nebo ověřit pár informací, ale nic nebrání tomu, abyste o tom comicsu věděli a mohli si ho například přidat do CHCI.

PERMALINKY
Všechny komentáře, příspěvky do diskuze nebo do fora mají svůj unikátní link, který k nim vede odkudkoliv. Ve foru to například umožňuje odpovídat přímo na jiný koment.

SÉRIE
Původní série jsme rozdělili na série, edice a periodika. Mechanicky fungují stejně, jen jsme měli pocit, že v tom musíme trochu udělat pořádek, protože v původních sériích bylo ledacos. Universa (viz oblíbená otázka „Nemůže být Hellboy jako série?“) si můžete vést přes tagy.

SBÍRKA
Díky novému filtru by mělo být snadnější si vylistovat jen to, co potřebujete vidět. Srozumitelnosti by mělo přispět i přejmenování SHÁNÍM na KOUPÍM a NABÍZÍM na PRODÁM.

DARK MODE
V nastavení si můžete přepnout celý web do tmavého modu bez pozadí, aniž byste museli nastavovat vlastní css, jak to řešili někteří doteď. To samozřejmě můžete pořád.

Obecně, jakkoliv to úplně nevypadá, tentokrát větší či menší změnou prošel celý web a často i data na pozadí, takže určitě narazíte na nějaké chyby nebo nedodělky na místech, které běžně nepoužíváme. Neostýchejte se, pište do pošty nebo klidně do Připomínek, počítám s tím, že červen bude ve znamení oprav, než se pustíme do plánování nových funkcí pro druhou polovinu roku.