O přibjehi

Na konci června 2010 vychází trilogie O přibjehi, která se skládá z komiksových knih nazvaných podle jmen hlavních hrdinů: Ferko, Keva a Albína.

Jedná se o dokumentární komiksy, které zpracovávají vyprávění tří českých a slovenských Romů. Každá kniha je stejně jako její hrdinové jiná jak obsahem, tak strukturou i výtvarným zpracováním. Co je spojuje, je snaha autorů zprostředkovat slovem i obrazem svůj dojem ze setkání se třemi silnými a originálními osobnostmi.
Na začátku celého projektu stála potřeba Markéty Hajské a Máši Bořkovcové vyjádřit svou zkušenost s Romy jinak než formou výzkumných zpráv či podkladů pro různé často protichůdné teorie, jak to dělaly doposud. Zrodila se myšlenka komiksu, který vychází z osudů skutečných lidí a je vlastně stylizovaným dokumentem. Záhy byl pro spolupráci osloven Vojtěch Mašek, který se tak jako komiksový autor poprvé ocitl mimo své prošlapané pole fikce.
Autoři postupovali podobně jako dokumentarista nebo spisovatel, který zpracovává sesbíraný materiál. Jednotlivé komiksové knihy vznikaly na základě záznamů pořízených během návštěv u hlavních hrdinů: zvukových nahrávek a fotografií. Autoři se snažili sjednotit obraz a text tak, aby tak vznikl co nejživější otisk vyslechnutých vyprávění. Nejedná se o objektivní zachycení situace, autoři byli ovlivněni vztahem ke svým hrdinům a ze všeho nejvíc se snažili zprostředkovat jejich vidění světa a životní postoj.

TITULROKVLOŽENO
O přibjehi: Albína20104.12791527.6.2010
O přibjehi: Ferko20103.82368427.6.2010
O přibjehi: Keva20103.72255527.6.2010
O přibjehi: Albína
O přibjehi: Albína
O přibjehi: Ferko
O přibjehi: Ferko
O přibjehi: Keva
O přibjehi: Keva