„Noc nám nepatří. Skrývá svá vlastní tajemství.“ Ve svém díle Nokturna španělská komiksová umělkyně Laura Pérez zkoumá melancholii a magii, jež přicházejí se soumrakem.
Mysteriózní vyprávění propojuje záblesky ze života lidí, kteří procházejí nocí. Traumatická srážka při jízdě po špatně osvětlené silnici; pohádka na dobrou noc, která stírá hranice mezi skutečností a fantazií; procházka lesem směřující k podivným symbolům. Pouť nocí nás vede pod větvemi prastarých stromů, snovými krajinami i stinnými zákoutími pokojů. Zároveň tyto příběhy zpochybňují pravdu skrytou za zavřenými víčky a odhalují podstatu strachu a osamělosti i neuchopitelnou auru nočního světa.
Vítěz ceny Eisner Award 2026 v kategorii Best U.S. Edition of International Material.
Finální obálka se od press kit liší upravenými prvky (pozice jména autora) viz náhledy v ukázkách. - Scénář
- Laura Pérez Granel
- Art
- Laura Pérez Granel
- Překlad
- Alena Jurionová
- CdbID
- 12661
- ISBN/ISSN
- 978-80-88534-13-6
- Vazba
- šitá v tvrdých deskách
- Formát
- 190 x 260 mm
- Tisk
- barevný
- Stran
- 192
- Původní cena
- 699 Kč
- Orig. knihy
- Nocturnos (Astiberri Ediciones
, 2024)

Velmi netradiční a zvláštní komiks, který nemá klasický příběhový oblouk, je to spíš takové pomalé proplouvání ruznými fenomény a zdálivě nesouvisejícími epizodami, které však vždy nějak souvisí s nocí a s tím, jak ji my lidé prožíváme. Komiks balancuje od čtení jakožto spolu-prožívání tajů noci, což zde funguje výborně a autorce se daří takto na čtenáře působit prostřednictvím, mimo jiné, velmi dobré práce s panely, až po otázky filosofického ražení. Ty jsou zde naprosto opodstatněné, když chce autorka znázornit noc jako takovou, do tohoto komiksového proudu jakoby přirozeně pasují, a trochu mi přišlo, že autorka si udělala nějakou minimálně základní rešerši toho, k čemu vlastně filosofové dospěli, když kdy uvažovali o noci. Však se také v komiksu objevuje citace ze Sartra. Je to moc hezký komiks i jako čistě artové dílo, některé panely bych si klidně pověsil na zeď jako plakát, a libil se mi také proto, že ukazuje, co je všechno možné prostřednictvím komiksu sdělit. Lauře Pérez se noc zachytit povedlo, a ačkoli několik pasáží mi přišlo méně srozumitelných, musím hodnotit plným počtem hvězdiček.
- Četl/a (1)
- stiefel
- Má (2)
- Alfi, calvin10
- Chce (11)
- delsemela, Dezodoo, japes, Kiara, Laik, Light, MazeCZ, nebelwerfer, soulbringer, Yaromil, yogi
- Koupí (2)
- nebelwerfer, trudoš