Obrázky z českých dějin a pověstí
Albatros (Albatros Media a.s.)1. vydání 1980série Obrázky z dějin 1/19
Obrázky z českých dějin a pověstí
Krátké (většinou dvoustránkové) příběhy z českých dějin, pověstí a legend.

Obsah:
Pověst o praotci Čechovi
Pověst o Krokovi a jeho dcerách
Pověst o Libuši a Přemyslovi
Pověst o Ctiradovi a Šárce
Pověst o Křesomyslovi a Horymírovi
Pověst o Lucké válce
Pověst o Durynkovi
Pověst o Bruncvíkovi
Pověst o králi Svatoplukovi
Pověst o králi Ječmínkovi
Kníže Václav
Pověst o Oldřichovi a Boženě
Pověst o Břetislavovi a Jitce
Vratislav II.
Vladislav II.
Pověst o Tatarech na Moravě
Přemysl Otakar II.
Konec rodu Přemyslovců
Jan Lucemburský a Karel IV.
Pověst o založení Nového města pražského
Pověst o chrámu na Karlově
Václav IV.
Pověst o kouzelníku Žitovi
Jan Hus
Počátky husitství
Jan Žižka
Prokop Veliký
Jan Roháč z Dubé
Pověst o blanických rytířích
Jiřík z Poděbrad českým králem
Jiříkovo mírové poselstvo
Pověst o Daliborovi
Jagellovci na českém trůně
Pověst o kutnohorských havířích
Pověst o staroměstském orloji
Pověst o Faustově domě
Habsburkové v Čechách
Císař Rudolf II.
Pověst o golemovi
Bílá hora
Jan Ámos Komenský
O Janu Kozinovi
Sedláci u Chlumce
Josef Dobrovský
První dělníci
1848
Karel Hynek Mácha
Karel Havlíček Borovský
Božena Němcová
Josef Kajetán Tyl
Národní divadlo
Jan Neruda
Sjezd U kaštanu

Scénář
Zdeněk Adla, Jiří Černý
Art
Jiří Kalousek
Žánry
historický, mytologický, naučný
ISBN/ISSN
-
Vazba
šitá v tvrdých deskách
Formát
165 x 245 mm
Tisk
barevný
Stran
152
Náklad
30000ks
Původní cena
40 Kčs
Varianty
Obrázky z českých dějin a pověstí (11. vydání) (2022)
Obrázky z českých dějin a pověstí (10. upravené a rozšířené vydání) (2019)
Obrázky z českých dějin a pověstí (9. upravené a rozšířené vydání) (2014)
Obrázky z českých dějin a pověstí (8. upravené a rozšířené vydání) (2012)
Obrázky z českých dějin a pověstí (7. upravené a rozšířené vydání) (2007)
Obrázky z českých dějin a pověstí (6. upravené a rozšířené vydání) (2003)
Obrázky z českých dějin a pověstí (5. upravené a rozšířené vydání) (2000)
Obrázky z českých dějin a pověstí (4. upravené a rozšířené vydání) (1996)
Obrázky z českých dějin a pověstí (3. vydání) (1987)
Obrázky z českých dějin a pověstí (2. vydání) (1982)
Obrázky z českých dějin a pověstí (1980)
Tak tohle byl můj komiksový začátek.
Všichni, kdo studovali něco pribuzneho s historii, tak učinili diky přečteni téhle bible. Bacha, sutraky!
Hezky zpracované ale jako komiks mi to přišlo až v druhé řadě.
Absolutní legenda. Patrně nejčtenější kniha mého dětství nad níž jsem proseděl stovky hodin. Pokud většina mé životní moudrosti a světonázoru pochází ze čtyřlístku (a později Loba - Crew č.1), pak zásadním historickým pramenem byla právě kniha Obrázků z českých dějin. Dokonalé scénáře nezabíhající zbytečně do podrobností, ale zároveň vypichující podstatné pikantnosti a detaily historických příběhů, které jsou podpořeny výtečnou kresbou evokující téměř Ladovské nálady. Rozkročení témat je impozantní od téměř mýtických a bájných příběhů až po životopisy známých reálných podstav 19. století. Ač původně psané pro děti, užijete si ji v každém věku a budete tam neustále nacházet nové věci a podněty. Mistrovská práce s plně zaslouženým kultovním statusem.
"Obrázky z českých dějin a pověstí" je kniha, kterou by mělo dostat každé dítě, protože tohle je skutečně způsob, jak prezentovat dějiny zábavně. Dítě není zahlcováno daty, ale jsou mu představovány významné události a významné osobnosti, které utvářely české dějiny. Komiks samotný je pak doplňován i dvojstránkou, kdy na jedné je většinou celostránková kresba, na druhé pak text, který rozšiřuje to, co řekne komiks, přidává nějaké zajímavé informace, uvádí novou éru, apod. Velmi dobře strukturovaná kniha, která samozřejmě nepodá všechny dějinné informace, ale tohle nemá být školní učebnice, ale první kniha historie, kterou si dítě přečte. Docela lituji toho, že jsem ji neměl dříve, protože bych si opravdu k historii možná vytvořil ještě o něco silnější vztah. Navíc, informace, které jsou zde obsaženy, nejsou vždy obecně známé. I já jsem se zde dověděl sem tam něco nového. Více: http://www.comics-blog.cz/2014/03/521-obrazky-z-ceskych-dejin-povesti-85.html
Výborná učební pomůcka, doporučil bych na všechny ZŠ. Historie je hned přehlednější a jednodušší.
Ubírám pár procent za jistou dobovou tendenčnost, nicméně skvěle nakreslené, nadmíru poučné, navíc vtipné, vypiplané do nejmenších detailů a jak se sluší na starověk a středověk někdy i temné a krvavé. Jen těch několik bodnutí do zad či pověst o Durynkovi, jejíž o dost měkčí verze vyšla v magazínu Stopa. Zajímavostí je, že v příběhu Jan Žižka je na str. 78 součástí vozové hradby i podivná babice v oranžovém šátku a zelených hadrech. V jiných verzích je obrázek stejný, ale bez babice. Že by ubírala na glorifikaci našich chrabrých husitů ? Jedno ze zásadních dílek mého dětství, kategoricky odmítám být objektivní.
Tak na tomto som vyrástol. Ako malý som si obkresloval Kalouskove obrázky, hlavne bitky a bol som celý zažraný do husitského obdobia. A tie frázy ako "Marš na pole holoto selská!" , no skrátka paráda. Jediné čo mi vadilo, bolo to nejasné ukončenie v 19. storočí, lebo som sa tešil na svetové vojny. Normálne by som tomu nedal toľko, ale na svoje detsvo jednoducho nedám dopustiť
Zahlédl jsem tuto knihu v antikvariátu, v 1.vydání za 20kč a srdce mi zajásalo. Na základce 100xpřečteno. Dal jsem si to ale s odstupem, vždy před spaním v posteli pár kapitol a musím říct, že soudruzi se snažili. Opravdu nenásilnou formou jsou dětem podsunuty předsudky vůči bohu a víře. Taky asi nejedna dětská duše musela být zlomena a jejich bezstarostným představám bylo dáno sbohem, když kniha tvrdí, že skřítci, vodníci, víly, atd. nikdy neexistovaly a neexistují. Dále je pochopitelně komunisty do nebe vyzvedáváno husitství, kdy byli všichni bratry a o vše se dělili stejným dílem, přičemž po právu pálili a rabovali vše co patřilo mocipánům, utlačujícím nebohý lid (tzn. VŠE). Nakonec je vše ukončeno nejzásadnějšími díly a událostmi lidských dějin a to knihami pánů Marxe a Engelse, vzniku prvních dělnických bouří a dělnického sjezdu u Kaštanu. Na vznik ČSR už v knize jaxi nebylo místo, takže děti cepy a kladiva do rukou, uniformy LM na sebe a bušíme úderníci v těch fabrikách!!!!!!!!!!!!

.....jako dítě to člověk nevidí, co nám nenápadně bylo vpravováno do hlav, teď to bije do očí, zajímalo by mě jak vypadají nová upravená vydání. Nicméně tuto knihu četl na základce fakt asi každý a je to legenda. Že mě tak poučí a pobaví i po letech bych vážně nečekal.
Mam sedme vydani, ktere zatim na DB neni, tak to prasknu sem:). Pokud me pamet neklame, tak jako maleho caparta me takhle knizka uplne minula (fakt nevim, jak je to mozny), takze hodnotim jako cerstvy ctenar. No a je to fajn, prijemna forma pripomenuti a dovzdelani. Jen bych podotknul, ze spis nez comics je to bohate ilustrovana knizka, pac dominatne nese informaci text a ilustrace je sekundarni. V bublinach jsou jen "moudra", ktere uz zminil Andre, a pod obrazky je to podstatne povidani. Uplne vidim, jak to funguje u malych deti, kteri si vzpomenou na obrazek a potom si dovybavi i to, co bylo napsano pod nim:) Jan Amos Komensky se musi v hrobe spokojene usmivat, i kdyz on se musi usmivat porad, pac nema jinou moznost... ale kdyby mel na vyber, tak se usmiva... skola hrou v praxi:). Ovsem na Gonickovu "Komiksovou historii sveta" nemaji "Dejiny... " ani nahodu, ta je o par trid vys.
přidávám se, díky tomuhle jsem znal všechny panovníky i s letopočtama.... i když jsem je časem stejně zapomněl :)
Tak takhle by měla vypadat každá učebnice:) To už zná člověk celý dějepis v mateřský škole, a v první zná pak už i moudra jako ".....hele zajíc....." nebo "......máš rád rybky......". Tisíc krát přečtené a pokaždé člověk najde něco nového, zajímavého.
Jeden z hitu meho detstvi. Krasa.
341711