Hawwwran [mecenáš]

Hawwwran
M Hawwwran | 30.11.2020 | Lady Mechanika 4 (sběratelská verze obálky)

Darker: Lepsi ve smeru vice slov urcite ne. Jina jihoceska slova mne uz moc nenapadaji. Minimalne ne nejaka skutecne bezne pouzivana. Budejcaci zadny hantec nemaji. Ta slova byla takova vyjimka potvrzujici pravidlo.

Hawwwran
M Hawwwran | 29.11.2020 | Lady Mechanika 4 (sběratelská verze obálky)

Darker: znám jen rožnout. Od nás jsem zas zjistil ostatní neznají pikador, kropáč, kopici, šajsku, pulinu (s prominutím). Nářečí jsou sranda, protože kolikrát maji místní jednoduší název pro něco co ostatní nazývají zbytečne zdlouhavě (pikador -> párek v rohlíku)

Hawwwran
M Hawwwran | 28.11.2020 | Lady Mechanika 4 (sběratelská verze obálky)

Radek: nejsem jazykovědec, ale "dobrej" místo "dobrý" je nespisovná mluvená čeština. Troufnu si tvrdit že tak mluví všichni z čech. Praha je možná hodně "vidět" a tak lidem z moravy (a slezka?) To může přijít jako "pražština", ale myslím že není. "Von" taky používám v mluveném projevu a řekl bych že je to celočeské. U pražáků jsem si všiml snad jen nějakého zkracování (knedliky místo knedlíky") a to je tak vše. Ostatní s čím jsme si rozdílní se ukázalo být naopak mojí "jihočeštinou" o které jsem nevěděl že existuje, než jsem se přestěhoval do středních čech.

Hawwwran
M Hawwwran | 26.11.2020 | Lady Mechanika 4 (sběratelská verze obálky)

Dalamar: Ten článek vystihuje moje pocity.Ten příklad s opillým rybářem se mi líbí. Ta novější varianta je čtivější, reálnéjší. Mluví nespisovně a sedí to. Kdyby měl ale ten jeho projev nějaký lokální tvar, bylo by to komické tak jak autorka zmiňuje výše.

Nemáte někdo příklad té Pražštiny jak říkáte že se vyskytuje? Já si všiml, že pražáci neznají nějaká jihočeská slova, ale obráceně jsem si nevšiml, že by se vyjadřovali jinak.

Hawwwran
M Hawwwran | 25.11.2020 | Lady Mechanika 4 (sběratelská verze obálky)

SSP: to že mluví česky je samozřejmě něco jiného. Je to způsob jak vnímat slova, ale neřešíš že angličani mluví česky. Ta valaština mi přijde rušivá stejně jako by se ho někdo zeptal odkud je a on řekl že je z Kroměříže. Chci po překladu aby mi předal atmosféru a děj. Situovat postavu na valašsko mi nepřenáší originál, ale vymýšlí tam něco vlastního. Kdyby mluvili všichni stejně, tak sice přijdu o část autenticity originálu, ale bez znalosti originálu bych to nevěděl a ani o nic nepřišel, protože tam nikdo nikdy na jeho přízvuk nepoukazuje (jestli si pamatuji správně).

Souhlasím, že je to překladatelský oříšek a nějak se k tomu postavit musí. Za mne osobně je ale situování postavy jinam prostě špatně. Jako zákazník, konzument díla mi to tam překáží o to víc že kdyby to tam nebylo, nic by nechybělo.

Hawwwran
M Hawwwran | 25.11.2020 | Lady Mechanika 4 (sběratelská verze obálky)

Dalamar: jenže když to ira posune na valašsko tak to atmosféru nedokresluje, ale kazí.

Jsem z Českých Budějovic a teď bydlím u Prahy (cca 10 let). Nasísat jsem opravdu nikdy neslyšel.

Ptal jsem se kamaráda překladatele jak se to řeší a v dabingu prý s velkou opatrností (dovolil si to u Futuramy a myslím že za to sklidil dost kritiky) a v titulkách "vůbec", protože to příliš ruší a pro příběh to není důležité. U komiksu se přikláním k něčemu mezi. Neříkám nikdy, ale tady opravdu nevím, proč by měl ir v anglii mluvit valaštinou.

Nikdo mne tu nepodpořil a hlasů proti mému názoru tu pár je, tak můžu být výjimka, ale zatím jste mne nepřesvědčili, že má valaština v komiksu opodstatnění. Neříkám že se nemá používat hovorová čeština, ale přímo konkrétní nářečí na sebe prostě poutá pozornost a přitom to ten význam nemá. Postava z valašska není.

Hawwwran
M Hawwwran | 24.11.2020 | Lady Mechanika 4 (sběratelská verze obálky)

Dalamar: naopak, méně známé by bylo ještě horší. Kdybych četl originál a měl problém rozklíčovat nářečí, tak bych se snažil a výsledné zjištění by mne těšilo (i když nářečí v originálu V for vendetta mne rozčilovalo). Tady jsem ale musel googlit slovo "nasísat" kterému jsem nerozuměl a výsledné zjištění že je to někde z valašska mi bylo naprosto k ničemu. Fakt že mluví nářečím děj nijak neposouvá, fakt že mluví valašským nářečím je akorát matoucí.

Hawwwran
M Hawwwran | 23.11.2020 | Lady Mechanika 4 (sběratelská verze obálky)

Kruci, jsem za půlkou a pořád nemůžu překousnout že Lewis mluví nějakým valašským nářečím, nebo co. Nasísat, totok, vykómal jsem, fachčit, střelca místo střelce, tajlenc, mojou místo mojí a spoustu dalších. Jako je v originále asi Irčan, ok, má nějaké nářečí, ale když to čtu, tak je pro mne někde z moravy nebo kde a to je teda pěkná blbost, když jde o děj z viktoriánské anglie (asi). Fakt nevim v čem mi má to nářečí pomoct. Je to akorát otravné. Kdyby mluvil normálně, tak alespoň "zůstane" v anglii s ostatníma. Takhle ho z toho valašska v hlavě nemůžu dostat.

Hawwwran
M Hawwwran | 9.11.2020 | Vodní had

Hrozne zvlastni, kresba mne velmi zaujala. Pribehove to je jednohubka. Jeste nejakou dobu nad tim budu premyslet. Urcite to ve mne zanechalo stopu. To se tak casto nestava. Podobne zvlastne na mne zapusobila Satania od Vehlmanna.

Hawwwran
M Hawwwran | 6.11.2020 | Měsíční stín

Proste byl zajem takovy, ze jim to pretizilo servery tak, ze meli sami problem ho administrovat. Po hodine se jim tam podarilo napsat, ze se to ruzi a bude to az dalsi den. Jenze tim se snizila zatez a web se rozjel a kniha vyprodala. CC projeli ucty objednavajicich a protoze 90% bylo objednano z uctu stalych zakazniku, rozhodli ze objednavky nebudou rusit. Takze misto aby slo o rychlost, slo o vytrvalost. Sice to.muze znit jako prusvih, ale nevim jak by to mohli resit lip. Zklamat ty co uz to zaplatili kvuli tem kterym se to nepodarilo? Od zacatku bylo jasne, ze bude hodne nespokojenych, byla to limitka. Jen kvuli technickym problemum jsou nespokojeni jini (asi) nez kteri by to byli kdyby problemy nebyly. Proste z pohledu CC to par fanousku koupilo a par se jich vzteka. Takze +- ocekavany vysledek.

Hawwwran
M Hawwwran | 24.11.2020 15:51 | Pindárna

MightyBoys se s vydáním Kaplana opozdí o 3 týdny.

Hawwwran
M Hawwwran | 19.11.2020 16:36 | Pindárna

U nás, dvě holky, 7 a 10:
Hilda,
Kůstek,
Úsměv
Nervy,
Nimona,
Mera proti proudu,
Anča a Pepík
DC superhrdinky
Jedno obyčejný léto
Duchové
Kosmoknedlíci
Yakari

Hawwwran
M Hawwwran | 19.11.2020 07:49 | Sběratelský klub

SSP: tak jsem na to koukl do knihovny a opravdu jsou stejne. To asi ten design obalu ve mne vyvolaval pocit ze to je nejake ruzne. Ten zluty parchant je vizualne dost jiny.

Hawwwran
M Hawwwran | 18.11.2020 22:40 | Sběratelský klub

SSP: ale vsechny jsou spolu stejne ne? Ty stare to je kazdy pes jina ves.

Hawwwran
M Hawwwran | 18.11.2020 16:48 | Sběratelský klub

Ja to videl jen zbezne, ale rekl bych ze to je pevna vazba, vse stejne velikosti, za mne urcite lepsi a uz si na to brousim penezenku.

Hawwwran
M Hawwwran | 16.11.2020 22:04 | Pindárna

Hej, čumíš na mě?
Ne, to ty čumís na mě!

Hawwwran
M Hawwwran | 16.11.2020 10:26 | Pindárna

Nevím kdo to řekl, ale líbí se mi to. Nějak takhle: "Překladatel má být jako sklo. Má přes něj být vidět ale on nemá být vidět.". Když vidím tu kontroverzi tady, tak to asi není správně. Jsou překlady kde mi dochází jak dobrou práci překladatel odvedl (Kosmoknedlíci), jsou takové kde si ničeho nevšimnu (většina) a pak jsou takové kde řeším proč je to tak nebo tak, hledám originál, diskutuji. To poslední není dobře. Často je mi překladatelů líto, ale když je třeba překlad vysvětlovat a obhajovat, asi neni ideální. Takhle zde diskutovaná věta není zrovna žádná překladatelská past.

Hawwwran
M Hawwwran | 15.11.2020 21:25 | Pindárna

Překladatelé si dávají sakra pozor aby to co už bylo přeloženo přeložili stejně. Mění to jen ve chvíli kdy je první překlad zásadně blbě. Třeba první film X-men vs ty následující, protože od druhého filmu to začal dělat někdo jiný a už dostal shora rozhodnutí, že i za cenu změny prostě Wolverine nebude Rosomák. Moc často se to ale neděje, protože to diváka / čtenáře plete.

Hawwwran
M Hawwwran | 15.11.2020 12:25 | Pindárna

Zrovna jsem to koupil v pevne vazbe :-/
Lenny: tvoje profilovka k tomu prospevku skvele sedi :D

Hawwwran
M Hawwwran | 14.11.2020 19:29 | Slevy, výprodeje, bazary

V pátek mi přišla poškozená kniha od bookdepository. Naražený roh, mírně oddělené vrstvy desek v místě naražení (paperback). Napsal jsem jim, poslal fotky. Napsali že se omlouvají a nabízejí vrátit 30%. Napsal jsem jim, že sice budu muset někdy koupit novou, ale i tak mi přijde řešení fajn a že děkuji. Odepsali že mi odeslali novou knihu. To je customer servis.

Hawwwran
M Hawwwran PRODÁM23.10.2020

Prodám:

CZ:
Lady mechanika 1, NElimitní varianta
MDEK Věčná válka pevná vazba
MDEK Kasta metabaronů paperback první vydání
MDEK Teorie rozpadu paperback
MDEK Bílý láma paperback
DCKK Návrat Barryho Alana
Transmetropolitan 2, Život je pes

EN:
Hardback:
Big Hard Sex Criminals Deluxe 1
Thor: God of thunder, The god butcher 1 (aaron)
Thor: God of thunder, Godbomb 2 (aaron)
Mighty Thor: The war Thor 4 (aaron)

Paperback:
Mighty Thor: Thunder in her veins 1
Mighty Thor: Lords of Midgard 2
Mighty Thor: The Asgard / Shi'ar war 3
Sex criminals 1
Sex criminals 2
Sex criminals 3
Deadpool, the complete collection vol.1
Sweet tooth 1
Criminal, coward
Watchmen

DE:
Luxusní vydání Marvel 1602, bohužel pro mne v němčině. Kniha je to ale krásná.

Napište mi soukromou zprávu nebo mail (comicsdb102020@hawwwran.com) co by se vám líbilo a za jakou cenu. Ideálně víc kusů, ať se s tím neženu na Zásilkovnu po kusech. Zásilkovna je myslím za 60kč, ale preferuju předání v Praze na metru Petřiny.

Snažil jsem se nafotit hlavně všechny případné vady. Pokud mám u knihy jen jednu fotku, tak jsem žádné vady nenašel.

http://ibb.co/album/nBZdGs

Hawwwran
M Hawwwran PRODÁM13.6.2019

Prodám ideálně osobně na crweconu, případně v Praze 6 na metru Petřiny. Pošta jen při velkém počtu, nechce se mi na poštu.

CZ:
Kasta metabaronů, brož, první vydání, nečtená, 900,-
Teorie rozpadu, brož, nečtené, 350,-
Bílý láma, brož, nečtené, 500,-
Lady mechanika 1, 400,-
Transmetropolitan, život je pes, 200,-

EN:
Sex criminals 1,2,3, 450,- dohromady
Sweet tooth 1, brož, 350,-
Watchmen, brož, 300,-
Mighty thor 1, thunder in her veins, brož, 250,-
Mighty thor 2, lords of midgard, brož, nečtená, 250,-
Mighty thor 3, the asgard shiar war, brož, nečtená, 250,-
Mighty thor 4, the war thor, pevná vazba, nečtená, 350,-
Criminal, coward, 150,- 2 šmouhy bílou barvou na coveru.
Marvel 1960 deluxe, německy, velké, 1000,- http://www.bookdepository.com/Marvel-1602-Deluxe-Neil-Gaiman/9783741608025

comicsdb@hawwwran.com

Aktivita

Naposledy přihlášen: 4.12.2020 14:47
Komentáře u comicsů: 27
Hodnocení comicsů: 29
Příspěvků ve foru: 795

Sbírka (z CDB)

Četl: 166 (cca 75603 Kč)
Má: 347 (cca 174022 Kč)
Chce: 1 (cca 549 Kč)
Shání: 0
Nabízí: 0