• radek
  SSP: Nic jsem nehejtil. A věřím, že MB by se k případné reklamaci určitě postavili profesionálně. Ale tak knihu mám pro sebe a zajímá mě hlavně obsah, tak tuhle nepatrnou vadu na kráse holt překousnu. Nebylo by to poprvé.
 • radek
  Norri: Já mám vazbu úplně rovnou, ne jako ty na obrázku (ale to má cenu asi hodnotit až po přečtení). Ale teda zase mám ťuknutý roh (zabalené to bylo dobře).
 • radek
  cyboy: Děkuji za nabídku, ale musím ji odmítnout. Očekávám, že za peníze, které jsem do kampaně před cca půl rokem vložil, obdržím odměnu, která mi byla slíbena. Tento přístup jakési pochybné osobní msty (není mi ani jasné na základě čeho) neshledávám příliš profesionálním.
  Rád bych se rovněž ohradil k teoretizování o tom, co se mi bude a nebude líbit, a naznačování, že mám v plánu něčemu dát jednu hvězdičku. Je to podsouvání chování, které mi nepřijde slušné. A nedává to ani smysl, protože jsem zde žádné komiksy nikdy nehodnotil a zatím to v plánu ani nemám.
 • radek
  cyboy: Přiznám se, že jsem měl připravenou strašně dlouhou odpověď (kterou by mi sem snad systém ani nedovolil vložit), ale nejsem si jistý, jestli by to k něčemu bylo, protože mi přijde, že se tu k některým věcem nepřistupuje příliš racionálně. Tak nakonec zkusím jen zkráceně.

  Projektu jako takovému fandím. Tyto knihy by u nás jen tak někdo nevydal a myslím, že je dobře, když se tu někdo pokusí vydat věci, které si mohou najít své čtenáře. Věřím totiž, že si vydání zaslouží většina knih. A i když se něco nemusí každému líbit, vše si nakonec toho svého čtenáře najde. Rozhodně bych tedy žádnému nakladatelství nevyčítal výběr toho, co vydává, jak činí Jan Janšta, zdejší nový "recenzent", odpůrce "příběhové vyprázdněnosti".

  K těm fingovaným příhozům. Kampaň jsem pečlivě sledoval a prostě jsem viděl, že Double Mighty odměna z většiny naskočila skokově. Jistě, někdo může tvrdit, že se sešlo během deseti minut deset lidí, co anonymně tuto odměnu zakoupilo, a takhle párkrát dokola, ale myslím, že všichni víme, že z pohledu pravděpodobnosti to je nereálné. Takže buď nakupoval spekulant (nebo cca 4 nebo 5 spekulantů se stejným vzorcem chování), nebo jde o vaše vlastní příhozy. Osobně doufám v ty vaše příhozy. A nijak bych vám je nevyčítal, bez nakopnutí té kampaně by to nemuselo dopadnout. Spíš mi vadí to mlžení kolem toho.

  No a vlastně mi vadí celkově ten styl komunikace, ten ublížený přístup, to označování všeho za hejt. Od začátku kampaně padlo tolik informací, kdy některé lze prostě označit za nepravdy. Asi je to tím, že jsem doufal v otevřenější přístup nového nakladatelství, který nebude mít zapotřebí přibarvovat realitu. A to mě některé věci zajímaly i tolik, že jsem se na ně poptal v PBtisku... Osobně bych byl rád, kdyby se ten způsob komunikace zlepšil. Nebo kdyby ho dostal na starost někdo, kdo to zvládne lépe. Třeba to, co se na FB strhlo dnes po zmínce, že není úplně fér, když podporovatelé kampaně vlastně knihu ještě nemají a ti ostatní ano, to mi přijde malinko absurdní a z vaší strany nezvládnuté.

  A volat někomu, kdo napíše recenzi, aby ji nechal odstranit? Když na tuto verzi přistoupím, tak i tak je sama o sobě děsně absurdní.
 • radek
  Darker: To bych nazval zdržením realizace projektu, při kterém se vyskytly problémy. Se samotným zdržením problém nemám, prosinec byl hodně šibeniční. Spíš ty podivné výmluvy nedávají smysl. Ale tak třeba to je jen neobratnost v komunikaci. Tohle upozadění podporovatelů kampaně je ale už v přímé režii MB.
  A jinak v dubnu se nic nedodá, teď je ve hře květen :)
  Mně se třeba nelíbí ta neochota říct, kolik knih té sběratelské verze existuje. Tohle se u většiny limitek ví. Že by tím praskly ty fingované příhozy? Nevidím nic špatného na tom je přiznat. Pořád lepší než ta druhá varianta, protože jestli to nebyly fingované příhozy, tak nejméně 20 % knih někdo koupil na překupnictví, k čemuž by se MB taky měli postavit. Ale tak jejich věc, jak se prezentují.
 • radek
  Já si dovolím jen takovou poznámku o tom přístupu k podporovatelům. Nebylo by fér rozesílat a nabízet tu klasickou verzi až společně s těmi verzemi sběratelskými? Jak k tomu vlastně ti podporovatelé přijdou, něco podpoří, díky nim něco vznikne, a knihu dostanou až poté, co mají knihu ti ostatní? Nepřijde mi to vůči těm podporovatelům vůbec fér. Je to malinko novátorský přístup.
 • radek
  Jan: Jestli nechceš, aby někdo používal argumentační fauly, určitě by bylo fajn začít tím nepoužívat argumentační faul ad hominem a neútočit na jinou osobu s nějakými diagnózami. A za kladnou recenzi přeci není potřeba se stydět. Co je na ní špatného? Samozřejmě knihu mohou hodnotit i lidé, kteří si udělají nový účet, i lidé, kteří na FB u knihy nikdy nic nepsali ani nelajkovali, přestože propagace byla primárně tam. I takoví lidé se najdou, kteří na tu knihu prostě někde narazí a objednají. Taky se na knihu těším a tiše závidím, že jsou lidé, kteří mají tolik volného času, že ji zvládnou tak rychle přečíst.
  A teda doufám, že až budu na něco psát někde kladnou recenzi, že mi pak nakladatel nebude volat, abych ji koukal smazat...
 • radek
  A kolik je vlastně kusů té speciální verze (mínus rezerva na reklamace)? Abychom věděli, kolik toho mezi lidmi bude?
 • radek
  Škoda, že u té knihy MB vytváří takový prapodivný šum, který jim ubírá na důvěryhodnosti. Nejdřív že jim prý nedodali papír a museli vydání odložit, pak že papír už prý měli vyrobený od listopadu. Pak v lednu že kniha už je hotová a připravená k tisku a čeká se jen na tiskárnu, přitom ta finální podklady dostala až v březnu.
 • radek
  Hawwwran: Nevím, jestli je to i tento příklad, ale řada lidí pražštinou nazývá texty, které obsahují koncovky "-ej" a třeba písmeno "v" před "o", například slovo "von".
 • radek
  radek10.11.2020 15:21Hra o tuříny
  trudoš: Já seriál viděl celý. První dvě stránky z ukázky nenaráží na nic, jen si dělají legraci s Hodora a že je "pomalejší". Třetí stránka z ukázky taky nenaráží na nic konkrétního je to jen "vtip", že si dlouho chystala účes. Čtvrtá stránka z ukázky už konkrétní narážku na seriál dělá - dělal jí něco ošklivého a ona ho nechala roztrhat psy, tak je zde zjevně "fórek" v té otázce o rozvodu.
  Popravdě ta cílovka by mě taky zajímala. Seriál není pro děti, ale ten humor je dost infantilní. Třeba na tu ukázku vybrali špatné stránky, ale na základě nich mě tak nějak ty další nelákají. Jo a obě knihy Jirky mi před dvěma týdny přišly :D
 • radek
  Mikei: já mám za to, že toho Batmana u nás odpískali.
 • radek
  tak dnes mi přišly moje Skalpy. vypadají takhle:
 • radek
  radek: Tak nějaký průnik s tím tvým výběrem tam mám. Většina už je v knihovně a víc to asi nebudu hrotit, protože bude zázrak, když tohle do tři let přečtu :) A teda jednu knihu mi stornovali, neřádi, že už prý není u dodavatele. Oni ji tedy mají prakticky na každé pobočce v několika kusech, ale není e-shop, není možné poslat... :/
 • radek
  Gmork: Kořist jsem bral včera, spolu s Prokletím rodu Usherů a dalšími knihami. No vyklikal jsem si tam i teď pár věcí (zkusím tu Řeku života a smrti, pak Elementálové, Ledové peklo, Zimní lidé a prostě pár věcí čistě odhadem). Tak teď ještě najít čas na čtení :D
 • radek
  Gmork: sakryš, zrovna včera jsem si tam udělal objednávku hororů :)
 • radek
  radek28.10. 23:23Slevy, výprodeje, bazary
  mcleek: To sis asi popletl. V ČR je Black Friday snad každý pátek. Jinak klasický Black Friday v USA bývá na konci listopadu (po Dni díkůvzdání), letos je to 26.11.
 • radek
  radek27.10. 18:47Pindárna
  seneke: Zásilkovna z Booktooku. Něco se zřejmě někde pokazilo. Přišlo mi divný, že balík je extra omotaný igelitem, což u Booktooku nebývá. Na první pohled nic patrné, ale krabice je na boku poškozená a přelepená několikrát izolepou Zásilkovny. Takže to vypadá, že na to v Zásilkovně něco těžkýho spadlo. Vlastně je trochu zázrak, že to odnesla jen jedna kniha.
 • radek
  radek27.10. 18:31Pindárna
  Dlouho mi nepřišla kniha s ťuknutým rohem. Tak teď.


  V objednávce bylo 13 knih, jen tato byla poškozená (na kraji nebyla).
 • radek
  radek26.10. 10:30Pindárna
  Gmork: ten Danthrakon mě taky strašně mrzí, že nevyšel v pevné vazbě, navíc když ty tři sešity vyšly prakticky najednou. a přitom ve finále ty sešity stojí dohromady 687,-. v knize by předpokládám stály maximálně tak 599,-.
 • radek
  radek17.10. 12:36Digiclub
  felis: asi by bylo ideální to rozdělit - něco jiného na knihy (černobílé) a něco jiného na komiksy. u knih řekl bych stále vede Amazon Kindle Paperwhite, u komiksů to bude s výběrem složitější.
 • radek
  radek26.8. 12:57Sběratelský klub
  lantan1: A už se někde vysvětlilo, proč mají některé knihy text na hřbetě psaný zleva a některé zprava?
 • radek
  Star Wars - Lando - Roztříštěné Impérium za 229,- v rámci Star Wars akce. Z komiksů je tam ještě jeden.

  https://www.knihydobrovsky.cz/kniha/star-wars-lando-otresene-imperium-277131487
 • radek
  radek27.4. 15:35Sběratelský klub
  MindReader: "neobvyklá obálka. Zřejmě jde o reklamní výtisk, nemá uvedeno cenu ani ISBN. velmi zřídka se vyskytující. dobrý stav"
  a tak tohle už by šlo podle toho popisu klasifikovat jako podvod.
 • radek
  radek25.4. 19:43Sběratelský klub
  Nezbi: Jako taky si je chci koupit a když jsem viděl tu aukci, malinko jsem se lekl, že už je to pryč. Ale tak přeci ty eshopy hlásí, že by to mělo být v červnu dotisklé, ne? Tak mi moc nejde do hlavy, proč na té aukci přihodilo už 17 lidí...
 • radek
  radek21.3. 10:31Sběratelský klub
  jen tedy na hithitu píšou u té tištěné knihy, že plakát je v PDF a JPG... trochu zajímavý bonus u tištěné verze...
 • radek
  radek21.3. 10:29Sběratelský klub
  Pavel75: 200ks, ne? 100 pro ČR a 100 pro Slovensko. a na stránkách mají u této výše příspěvku napsáno: "Chcete získat jeden z prvních výtisků komiksu? ... Pouze komiksy prodávané v předprodeji, budou obsahovat unikátní plakát."
  z toho mi tak nějak plyne, že v tištěné podobě toho bude víc.
 • radek
  radek23.2. 20:48Sběratelský klub
  tak ještě je tu varianta, že si Powell za ty práva řekl nekřesťanský peníze, že by se to pomalu u nás vydat nevyplatilo.
 • radek
  radek23.2. 20:34Sběratelský klub
  Light: protože Dark Horse ztratil práva...
 • radek
  radek23.2. 19:12Sběratelský klub
  TonyT: nebyl náhodou Goon v edici na přání, kde byl minimum 500 kusů? co se dívám do historie předobjednávek, tak u Goona 3 jich bylo 519...
 • radek
  radek23.2. 17:30Sběratelský klub
  Light: řekl bych, že tam padlo spíš něco na způsob, že kdyby ho lidi kupovali a četli, vydával by se rychleji a stihli by ho vydat. jenže pak došlo na čachry s právy.
 • radek
  radek23.2. 10:36Sběratelský klub
  Milo_Harwey: v češtině? tam to vypadá, že už se pokračovat kvůli právům nebude.
 • radek
  radek21.2. 10:31Pindárna
  Hanussen: děkuji, že jsi zopakoval mou otázku. ale jaksi mě zajímala spíš odpověd na ni :D
 • radek
  radek21.2. 09:38Pindárna
  nejakdivne: a tuší někdo, jaký přístup k tomu mají teď v Německu? někdy jsem si knihy objednával tam, když to vyšlo levněji.
 • radek
  radek18.2. 07:33Sběratelský klub
  Ogre: většinou takovou, kolik je za to ochotný někdo zaplatit. je to dost okrajová věc, kterou někdy nemusí chtít nikdo a klidně to má cenu prakticky nulovou. může se objevit člověk, který to bude chtít jako raritu a bude to pro nějmít větší cenu. takže nejde tak snadno říct, že to má tu a tu cenu. tedy ta cena se může pohybovat klidně od 100,- do xxx,-, většinu času ale bude podle mě v těch nižších hodnotách.
 • radek
  Knihy dobrovský se zjevně dohodli s Crwí na menší startovací akci. Pár prvních čísel (plus něco navíc) se 40% slevou.
  https://www.knihydobrovsky.cz/akce/komiksakuv-sen
 • radek
  upřesnění: teda ta zásilka s ťuklým rohem nedošla mně, ale teprve jim. se mnou řešili, jestli mi to tak můžou poslat.
 • radek
  2Hitman3: jsou v pohodě, ale překvapivě nějak moc nerozvíjejí své podnikání, i když zde nějaký potenciál je. jednou mi sehnali věc, která byla ve všech ostatních eshopech vyprodaná. samozřejmě že nemají skladem a odněkud z Anglie objednávají. minulý měsíc mi došla zásilka s ťuklým rohem. poslali mi fotku, jestli ok a 10 % sleva, nebo novou. chtěl jsem novou, tedy objednávali znovu (radši jsem si počkal déle). tedy tupě nepošlou to, co jim přijde v jakémkoli stavu. holt někdy jsou pomalejší. a když objednáš něco, co opravdu sehnat nejde, tak to po nějaké době napíšou. jinak zatím vždy férový přístup.
 • radek
  Draco nobilis: No popravdě ty stránky bych nejlepším technickým zpracováním nenazýval :D Vždyť je to Joomla a na koleně udělané dá se říct hotové řešení. se všemi neduhy tohoto přístupu. Za mě je na tom teď nejlépe e-shop Crwe.
 • radek
  clo bys neplatil ani tak, to je nad určitou sumu, tady hrozí to DPH a pak ten poplatek, že to řízení vezmou za tebe, abys tam nemusel jezdil. u knihy z USA se mi to už stalo. to je pak holt přirážka.
  jako ještě se může stát, že to celníci pustí prostě dál, taky už se mi tuším s jednou knihou z USA stalo. ale jestli nás bude víc, komu to přišlo už z bookdepository v pohodě, tak by to mohlo být ok.
 • radek
  Mně dnes přišla kniha z Book depa. Nic navíc jsem tedy neplatil.
 • radek
  radek3.2. 12:37Sběratelský klub
  Už? Tak to by to mohli oznámit :) Co jsem byl naposledy v knihkupectví, když byla ještě otevřená, tak myslím, že jsem ji tam viděl.
 • radek
  radek3.2. 11:04Sběratelský klub
  Já zasvěcený určitě nejsem, ale podle mě bude a čeká se na to, až se vyprodá ta první verze, aby nemuseli řešito, že by to chtěl někdo vyměnit (aby to lidi nebrali jako opravené vydání).
 • radek
  nejakdivne: vzhledem k tomu, že ke mně kniha z Book Depository putuje už 14 dní, tak se obávám, že už je někde u výslechu. pomalu už očekávám žádost o výkupný...
 • radek
  radek22.1. 23:06Pindárna
  ArmadOon: na BookDepu mám opačnou zkušenost. podle úbytku skladových zásob se kniha zdražuje. tedy když koupím něco, čeho už mají mimimum kusů, po nákupu se zdraží. nebo když otálím, tak se zdraží, a často je pak chvíli out of stock. ještě nikdy jsem se nesetkal s náhlým zlevněním :) každopádně zrušit objednávku by počítám neměl být problém.
 • radek
  radek21.1. 20:22Pindárna
  nejakdivne: dnes chvíli po půlnoci mi psali z BookDepa, že je kniha na cestě, tak uvidím příští týden. doufám, že žádný vymahačský dopis nepřijde.
  co se týče reklamací Megaknihy a Booktook, bude to počítám klasika, vždy se dalo domluvit. ale ten počet dnů je u tebe už dost, asi bych se jim ozval. jinak s Megaknihy a jejich "skladem" jsem měl velmi často zkušenost takovou, že to skladem neměli. U spousty objednávek mi pokaždé napsali něco na způsob: "čekáme ještě na dodání jedné knihy". Vždy jsem bral kolem 10 knih a je trochu podezřelé, že vždycky zrovinka jedna tak úplně skladem nebyla. Ono zřejmě to jejich skladem znamená jakous takous možnost to odněkud získat.
 • radek
  radek18.1. 18:00Pindárna
  Hawwwran: Nic o tom nevím, ale selským rozumem bych řekl, že ano. Jinak by kolem toho bylo větší haló. Prostě drželi nějaký čas peníze. Taky kolikrát na proplacení faktury čekám přes měsíc. A je jedno, že dám splatnost 14 dní...
 • radek
  radek15.1. 10:31Pindárna
  Norri: No já to tak bral. I v soukromé zprávě bych nestál o to, aby mi někdo psal chyby v textu :D Navíc často o těch chybách vím. A člověk, co neví, toho asi nemá cenu tady soukromě vzdělávat :)
 • radek
  radek15.1. 09:14Pindárna
  Norri: "Protože ale i spisovná čeština umí být k lidové kreativitě velkorysá, povoluje užívání jednoslovného spojovacího výrazu anebo, psaného dohromady, který je z hlediska české syntaxe zároveň jedinou správnou variantou." "Pokud bychom místo anebo použili spojky a a nebo, vlastně bychom stavěli vedle sebe významově neslučitelné spojky. Zaměnit lze jen spojky nebo a anebo (psáno dohromady). Obě se totiž používají ve větách uvádějících alternativy."
  Já bych chyby v diskuzi neřešil :)
 • radek
  radek13.1. 14:44* Připomínky a návrhy
  a to úspěšné/neúspěšné převedení na nějaký obrázek má pak zdá se vliv na to, zda se zahodí zbývající text za tím.
 • radek
  radek13.1. 14:39* Připomínky a návrhy
  Zack: no to bylo zkoušení emoji tak napůl. spíš byl hloupej nápad začínat větu s emoji... :)
  jinak mi přijde, že spíš jako by to nějaké emoji zvládalo a nějaké ne. klasické zkopírované srdíčko, které se v requestu posílá jako "commentText=%E2%9D%A4%EF%B8%8F" to zobrazí, ale třeba kapky potu "commentText=%F0%9F%92%A6" ne.
 • radek
  radek13.1. 13:31* Připomínky a návrhy
 • radek
  radek11.1. 09:59Sběratelský klub
  Norri: Tak důležité je, že podporovatelé projektu nic neriskují :)
  Já to beru negativně spíš do budoucna s dalšími projekty. Co pak od takového "nakladatelství" čekat, když doteď nebyly zveřejněny ani obálky knihy, jako by to ani nebylo připraveno pro tisk. Nulová snaha na sebe balit nějaké fanoušky (prakticky nulová PR) a zvětšit tak šanci pro budoucí projekty. A to odůvodnění zdržení: "korona do toho hodila vidle", když ostatní nakladatelé normálně tisknou a jedou prakticky beze změn, zní krapet podivně... Ale tak je pravda, že je tu teď někdo, kdo to dělá "jinak" :D
 • radek
  radek11.1. 01:59Sběratelský klub
  SSP: Jestli to mělo původně vyjít 10.12. a posunulo se to o tři týdny, mělo to nově vyjít cca 1.1., ale zároveň zmiňovali hned nejdřív půlku ledna, takže už mlžili v tom prvotním odsunu. A moc "v toleranci" mi to nepřijde. Výroba knihy nějaký čas trvá, většinou to zabere tak dva týdny. Takže jestli se příští týden nezačne tisknout, tak není moc reálný ani ten konec ledna... A další věc je, že termín tisku by měl být přeci známý nějaký čas dopředu, stejně tak to, kdy bude hotovo. Ale stále je ticho. Tak buď se tady kašle na komunikaci, nebo to prostě nebude ani v tom lednu.
 • radek
  radek31.12.2020 00:07Sběratelský klub
  Tak ono to může fungovat prakticky stejně jako doposud, jen by k tomu byla potřeba politická vůle a politici by museli taky něco dělat. Což se od nich asi moc čekat nedá...
 • radek
  radek14.12.2020 01:50Sběratelský klub
  Future-Death: Ano, zatím je jen špatné vydání s tím vloženým fialovým sešitem, aby byly jakože bubliny.
  Milo_Harwey: No už ho letos na stránkách uvedené měli (dražší, jiná obálka), ale po nějakém internetovém šumu to zmizelo. Můj osobní tip je, že počkají, až rozprodají tu blbou verzi (což se zdá se blíží) a pak to udělají někdy příští rok znovu a lépe. Když je to ta knižní událost roku, proč neudělat "dotisk"... A myslím, že s tím chtěli vyrukovat dřív, ale asi by to vyvolalo moc negativních vln. Samozřejmě je zde možnost, že se bojí negativního ohlasu a od toho "dotisku" upustí, ale to mi přijde jako méně pravděpodobnější varianta.
 • radek
  radek13.12.2020 19:04Sběratelský klub
  Future-Death: Lepší počkat na nové vydání.
 • radek
  radek24.11.2020 22:44Pindárna
  SSP: Tak zatím se můžeme kochat podobou té speciální obálky. Jo vlastně, nemůžeme. Sice se kniha už někdy teď měla tisknout, ale podoba knihy zatím zůstává tajemstvím.
 • radek
  radek24.11.2020 19:53Pindárna
  Hawwwran: Prej o tři týdny. A následně tam píšou o půlce nebo konci ledna. 3 týdny je 1. 1.
 • radek
  radek18.11.2020 17:15Sběratelský klub
  Milo: Ty nový knížky jsou pěkný. A je to i kompletně nově přeloženo, takže se to liší i dost textově.

  Příklad:
  1: Není tu nic, co by nasvědčovalo něčemu jinému, než že prostě dostala ve spaní infarkt...
  2: Všechno nasvědčuje tomu, že jí ve spaní vypovědělo srdce. Všechno...
 • radek
  radek16.11.2020 09:51Pindárna
  SSP: Píšeš celkem dost textu a přiznám se, že už mi přišlo zbytečný to číst, protože to nepovažuji za validní argumentování a nic, co odpovídá realitě :)
  Už jsem to dřív zmínil, ale dalo by se to podle mě přirovnat například ke slovu "vybourat". Někdo napíše novinový článek "Mladík se v noci vyboural v autě." A někdo by takovým článkem dokládal (teď to děláš ty), že se přeci může říct i "Ty jsi mě vyboural." No, jenže to nikdo v takovém významu neříká a v textu by to bylo jako pěst na oko :) A nezmění na tom nic ani to, že budeš tvrdit, že jsi to slyšel. Víc k tomu za mě asi nemá cenu dodávat.

  Snad jen to, že překladatel se k tomu vyjádřil: "Ja myslel, ze zborit nekoho se rika uplne normalne, kdyz najedu do neciho auta. Mozna jenom v Praglu?"
  Z čehož moc jistota nevyzařuje...

  A jinak v české verzi je:
  - Zbořil jsi mě, ty idiote!
  - Ne, to ty jsi zbořil mě!

  A jako bonus je to slovo tučně.
 • radek
  radek16.11.2020 01:08Pindárna
  SSP: Na internetu přeci nejsou jen věci, co tam někdo napíše, Google má i celkem velký přehled různých textových materiálů a knih. A pokud ti vrátí nula výskytů na kombinaci tří slov, je to slušná indicie k tomu, že nejde v tomto směru o příliš užívanou věc. Samozřejmě musíš vzít v úvahu i to, že jde o normální podobu daného slova a ta další dvě slova nepředstavují nic exotického, šlo o vcelku běžnou situaci. Takže ano, myslím to v daném kontextu a situaci vážně. Každopádně bych to nezobecňoval tak, jak se to snažíš naznačit. Bavíme se o konkrétním případu.
  Samozřejmě moc dobře vím, že "to neznám, tak to neexistuje" není žádný argument, ale stejně to platí opačně.
  V tomto smyslu nezbývá, než se řídit citem a zkušenostmi. A za mě to tam v této podobě nemělo co dělat a považuji za chybu, že se to nenapsalo lépe. Ty to schvaluješ a za chybu to nepovažuješ. Tak se shodneme, že se neshodneme :)

  Mimochodem tvůj argument, že to překladatel asi slyšel a Richard Podaný nejspíš taky, je na naprosto stejné úrovni jako ten můj. Ve finále to vůbec nic neznamená. Všichni dělají chyby... (viz ta překladatelská/faktická na té samé straně)

  Pokud bude něco pro většinu čtenářů rušivé, tak to samozřejmě znamená, že jde o chybu (a je jedno, jestli přímo překladatelskou, nebo ne), protože je chyba použít formulaci, která toto vyvolává. Viz například příliš složitě napsaná věta, třebaže z pohledu českého jazyka správně, může ničit celou dynamiku textu. A to prostě chyba je. Stejně jako nevhodně užité slovo.
 • radek
  radek15.11.2020 22:54Pindárna
  SSP: Nenašel jsi stále nic (a jak jsem psal, google na "zbořil jsi mě" a "zbořil mi auto" vrací nula výskytů, takže horko těžko najdeš).
  "Náklaďák zbořil osobák." - sešrotoval ho, plus jde o popis situace, ne upozornění od člověka člověku
  "tak jí hned nový majitel zbořil" - ve smyslu, že se s ní vyboural (asi taky nebude úplně ok říkat "ty jsi mě vyboural" v situaci, kdy někomu škrábneš auto), navíc ji pravděpodobně dostal do nepojízdného stavu, a opět jde o popis situace, ne výtku jinému člověku
  A ty další příklady jsou zcela jiný kontext a opět v jiné podobě.

  Pokud si prakticky každý, komu tento panel ukážeš, řekne, že to zní divně a v životě to neslyšel, nereprezentuje to situaci, kdy tak lidi mluví i v reálu, ale je to rušivý prvek při čtení, který čtenáře odpoutá od děje. Proto by se nemělo při překladu používat ani nářečí a prostě věci, které bude znát jen malé procento čtenářů.
  Jinak já bych se nedivil vůbec ničemu.
Sbírka z comicsů na CDB
Četl/a: 0
Mám: 673 (cca 316966 Kč)
Chci: 0
Sháním: 0
Nabízím: 0
Osobní: 0
Sbírka mimo CDB
Četl/a: 0
Mám: 0
Chci: 0
Sháním: 0
Nabízím: 0
Osobní: 0