radek

radek
radek | 12.2.2018 | Skalpy #07: Rezervace v rytmu blues

tak dnes mi přišly moje Skalpy. vypadají takhle:

radek
radek | 21.10.2020 18:36 | Sběratelský klub

Fimi: 566 gramů? to je nějak málo.

radek
radek | 21.10.2020 10:30 | Sběratelský klub

charvos: Nejsem MB, ale co jsem sledoval kampaň, tuším, že 4krát tam v rámci tří nebo čtyř dnů někdo anonymně koupil vždy 10-11 kusů Double Mighty. Opakovalo se to každý den a působí to na mě spíš jako nakopávání kampaně před jejím koncem než že by se tři dny po sobě našly stejně smýšlející subjekty, co si vezmou zhruba stejný počet knih (20) na obchod. Buď tedy MB dávali injekci kampani, nebo to byly nákupy na kšeft po 20-22 kusech. V takovém případě je na kšeft dle mého odhadu cca 80 knih (nepočítám jednotlivce). A nebo na kšeft není prakticky nic a šlo jen o "psychickou" podporu kampaně od MB (pro mě dle provedení pravděpodobnější varianta). Tak jako tak se zdá, že i bez toho by těsně na 100 % dosáhli, tak je to vlastně dobrý výsledek.
A tedy odpověď na tvou otázku, buď cca 80, nebo cca 0 :)

radek
radek | 19.10.2020 12:53 | Sběratelský klub

esoes: Proč nemá smysl tuto akademickou debatu vést? Jak jsem psal, MB jasně uvedli, že cena bude vyšší. Kdyby se ukázalo, že lhali, je to sebevražda a příště už je asi moc z těch lidí, co je podpořili teď, znovu nepodpoří. Takže jaká neviditelná ruka trhu? Maloobchodní cena je maloobchodní cena. A ta je vždy vyšší, protože si na tom chce maloobchod něco přisadit. Pokud se budeme bavit o slevě, tak ta maloobchodní cenu nemění... Sleva je sleva, maloobchodní cena je maloobchodní cena. A co se tedy může stát s tou tvojí neviditelnou rukou trhu? Leda to, že se z knihy stane ležák a nebude ji nikdo kupovat. Pokud by pak chtěli získat nějaké náklady za knihy zpět (protože v tom nechtějí mít vázané peníze), dává se sleva. Jenže tohle je tak nějak ten černý scénář, kdy se vlastně s knihou nedaří prorazit. Takže je trochu zvláštní, že to mícháš dohromady s dobrými prodeji a větším nákladem... No a další varianta je, že se kniha bude postupně vyprodávat a pak bude cena růst. A to je scénář, když půjde vše dobře. A tam opravdu není důvod, aby se dávala sleva (to je tak nějak proti principům fungování trhu)...
Tak a teď k tomu uvědomění si, že jsme si zaplatili jistotu. Ne. Žádnou jistotu jsme si nezaplatili. Uvědom si, že podporou projektu na HitHitu jsme jen poskytli peníze MB na to, aby zkusili udělat to, co slibují. Ale nemáme žádnou jistotu v tom, že to dostaneme. Pokud se stane nějaká chyba na straně MB, tak nakonec nemusíme dostat nic, nebo jen nějaký paskvil. Nemáme ani jistoty ve výsledné kvalitě. Je to jen o té důvěře. Až čas ukáže, co budeme držet v rukou (a je to něco, co ovlivní další projekty MB). Ale jistota v tom teď není opravdu žádná. Proto je svým způsobem škoda, že šli na HitHit, protože tím nějaké peníze skončí tam a vlastně tím HitHit knihu zdražuje. Ale samozřejmě pozitivem byla reklama, což se asi za ty peníze vyplatí.
Kosmeticky okleštěná verze knihy? To je co? MB jasně definovali, čím se bude kniha v dalším prodeji lišit. A ne, není to nic, co by ji nějak zlevnilo. A ty že se nebavíš o slevě 500,-? Vždyť jsi uvedl, že cena může být 1400-1600,-. A vzhledem k tomu, že cena v obchodech by měla být minimálně 1900,-, tak ano, bavíš se o slevě 500,-. Uvědom si to prosím :)
Byla by škoda neudělat minimálně 500/600 knih? Zmiňoval jsi i 800. Tohle je jednoduchá matematika. Na výrobu těch knih budou nějaké náklady. MB celou dobu jasně ukazují, že v tom nechtějí mít uloženo příliš mnoho vlastních peněz a chtějí minimalizovat riziko ohledně financí. Což je logické, asi by nikdo nechtěl začínat další projekty s velkým dluhem, to je cesta do pekel a potřebují se držet tak nějak v plusu, nebo přinejhorším na nule. Je pak otázka, kolik peněz jim bude viset v těch knihách a na jakou částku budou ochotní přistoupit. Protože tam je právě to riziko, že se těch knih jen tak nezbaví a tedy peníze budou lítat v luftu. Dopředu se počítá s tím, že se nakonec vyprodají a že dotisk nebude. Vzhledem k tomu, že se dosud mezi fanoušky neprodalo ani 300 knih, na našem trhu se nedají čekat další velké prodeje. To můžeš vidět i u řady knih, co u nás již vyšly a měly podobně náročný start. Tam může být klidně problém za rok prodat dalších 100 knih (obzvlášť za takovou cenu). A nezapomínej, že někteří podporovatelé můžou knihu poslat dál, čímž zbrzdí prodej nových knih. Takže těch tvých 600-800 je opravdu dost velký risk. Je prostě otázka, kolik knih si můžou dovolit vydat navíc z těch peněz přispěvatelů a případně kolik v těch knihách chtějí mít uloženo peněz. Bohužel nevíme (nebo to zatím nikdo z oboru neprozradil), jaké jsou reálné náklady na výrobu takové knihy. Třeba jim ten HitHit zaplatí i vydání 100 dalších knih. Nevím. Kdybychom věděli reálné náklady, šel by udělat lepší odhad.

radek
radek | 19.10.2020 11:14 | Sběratelský klub

esoes: No pokud tvrdíš, že maloobchodní cena může být 1400-1600,-, tak podle mě spíš ukazuješ, že tomu vůbec nerozumíš :)

radek
radek | 19.10.2020 11:06 | Sběratelský klub

esos: "Může to být o něco málo přívětivější cena, řekněme 1400-1600kč?" jako tohle je popravdě velmi naivní názor. Na základě čeho tak usuzuješ? MB napsali: "Kniha se následně dostane do běžné distribuce ve velmi omezeném nákladu, ale za vyšší cenu a bez sběratelské obálky a přebalu."
Tak chceš říct, že by změnili názor a dobrovolně ze sebe udělali lháře? Jakou myslíš, že by jim to přineslo do budoucna podporu lidí? Jasně tvrdí, že to bude víc, takže logicky se nabízí cena nejméně 1899,- a možná i ty dva tisíce. A třeba prostě i víc.
Když to tak sleduješ, mohlo by jich být klidně 600/800 ks? Co sleduješ? Že si ti největší fanoušci stále ještě nekoupili ani 300 kusů, a tedy ti přijde logické vytisknout víc jak dvojnásobek? Za jak dlouho myslíš, že by se to prodalo? Navíc tak si "omezený" náklad nepředstavuji (tak vnímám něco do 50 % toho, co se prodá během kampaně). A opravdu není moc lidí, kteří dají dva tisíce za knihu, pokud něčím opravdu nevyniká...
Ano, Providence je zmršená a prodává se. Ale řada lidí o žádném problému v knize ani neví, plus tu máš známého autora, známé nakladatelství a viditelné umístění v knihkupectvích. Nic z toho MB mít nebudou. A výsledný produkt ještě nikdo neviděl, tak ani nemůžeme vědět, jakými problémy bude trpět :)

radek
radek | 19.10.2020 07:14 | Sběratelský klub

Mikei: Ano, fakta jsou jasná, někdo dal ke konci kampaně injekci přes 100 tisíc :D (A určité věci se tam holt nabízejí). Je jedno, že špekulujeme, týká se to té naivity, kterou napadáš. A navíc pokud se tu řeší, jak je o to mezi lidmi zájem, tohle je právě argument, který by ti měl napovědět, že čistě mezi fanoušky se neprodalo ani 300 knih... Což ve finále není zase takové překvapení s danou cenou.

radek
radek | 19.10.2020 00:35 | Sběratelský klub

Mikey: Jako dle vývoje kampaně to nevypadalo rozhodně dobře. Naštěstí se před pár dny objevil někdo anonymní, kdo zakoupil 30 (nebo 40?) Double Mighty (myslím, že vždy 10 během jednoho dne a vždy najednou), čímž kampani dodal injekci přes 100 tisíc (buď nějaký knihkupec nebo velký kšeftař nebo si to tam přihodili sami...). Bez toho by teď ještě nebylo ani 100 % a to je konec kampaně za necelé dva dny...
Tedy s tou naivitou bych se neukvapoval :D Ten projekt by zatím samotní fanoušci svou podporou neutáhli...

radek
radek | 16.10.2020 13:56 | Sběratelský klub

Fimi: předplatitelů je zhruba 220, tak nevím, kde jste byli na 350 :D

radek
radek | 15.10.2020 13:32 | Sběratelský klub

MaF: A já bych to klidně míchal. Ty u textů nepotřebuješ kontrolovat slovo od slova překlad, to je zbytečná práce. Navíc tam narazíš na problém, že co překladatel, to jiný názor a jiný styl. Zlaté pravidlo překládání je, že všechno musí dávat smysl. A většina slušných překladatelů si tohle hlídá. Když ne, vznikají překladatelské chyby. A ty odhalíš pouhým čtením českého textu. Překlad nemusí být do puntíku přesný, překlad musí dávat smysl a musí být čtivý. Takže ty potřebuješ inteligentního korektora, který dokáže vnímat čtený text a dávat si ho do logických souvislostí. To, co je potřeba kontrolovat s originálem, jsou faktické údaje (protože pokud tam udělal překladatel chybu, nikdo ji jen tak neodhalí) a věci, které ti nedávají při korekci smysl. Třeba tohle je z knihy Outsider od Stephnea Kinga: "Myslíš, že jeho rodiče nechají toho hlodavce na pokoji...", "Její tvář se rozlila uprostřed shnilé tykve." Člověk nemusí vidět anglický text, aby mu došlo, že tady udělal překladatel v obou větách chybu. Tedy ten prvotní signál kontroly s angickým textem a opravou vychází po tom přečtení. A na tohle ti stačí dobrý korektor, který je schopný takové chyby poznat. Plus samozřejmě aby zkontroloval i další náležitosti textu.
A ano, každá chyba a blbá čárka bude bolet, když nemá být dotisk a tak, jak to vyjde, to bude prostě finální podoba.

radek
radek | 15.10.2020 00:52 | Sběratelský klub

MaF: Hele to není podle mě vůbec potřeba. Zrovna čtu Třetí zákon od Crwe (překlad Richard Podaný - jaká náhoda :) ) a hned první strana představení autorů: "do řady Tomb Rider", "knížka je sice zaměřené". A i v samotném komiksu jsou chyby (hned první bublina na druhé straně), a dokonce jsem viděl i hrubku: "Poslal jsem dva svoje muže do Skotska... Měly by dorazit co nevidět." Au :) . S originálem jsem nesrovnával, ale pak tam třeba honí jednoho člověka a mluví o něm v množném čísle, to prostě nesedí: "Nenechte je... Už je máme!" - a tam nahánějí jednoho)... Překlad se dá nějak zvládnout, pokud člověk není opravdu tupej. Důležitý je někdo s dobrou znalostí českého jazyka a někdo, kdo to má v oku, aby se ten text učesal a vychytaly se chyby (které se dají poznat pouhým čtením českého textu) - protože i zanesením toho textu do bublin můžou nějaké vzniknout. Tohle je něco, co se dost podceňuje (viz prakticky cokoli od Crwe) a jsou to naprosto zbytečný chyby. A jak vidíš, ani Podaný není zárukou toho, že tam nebudou chyby...

Aktivita

Naposledy přihlášen: 21.10.2020 18:36
Komentáře u comicsů: 0
Hodnocení comicsů: 0
Příspěvků ve foru: 31

Sbírka (z CDB)

Četl: 0
Má: 0
Chce: 0
Shání: 0
Nabízí: 0