P.G.

P.G.

Jméno: Tinya Wazzo
Email: inuyasha.jenny@gmail.com

P.G.
P.G. | 12.5.2019 | Mýty #13: Velký Mýtický crossover

Úúúú... To tedy byla hrůza. 9 sešitů a z pohledu příběhu Mýtů se v nich vlastně vůbec nic nestane. Kdyby to bylo alespoň vtipné - jenže ono není. Postavy mají spoustu řečí, ale vlastně vůbec nic podstatného neřeknou. Jack je neskutečně otravný, vlezlý jako podomní prodejce teplé vody a vtipný zhruba stejně tak. Nápady a překvapení (kterých je jinak v Mýtech spousta) - skoro žádné. Akce ve stylu Přišel jsem - Viděl jsem - Deus ex machina. WTF?? Pokud má být tento crossover jakousi vějičkou na sérii JoF, tak v mém případě naopak funguje jako jednoznačné varování "Ruce pryč!" Tento díl není mytickou srážkou, jak nám sděluje zadní strana obálky, ale spíše něčím úplně jiným, ovšem též mytickým...

P.G.
P.G. | 20.4.2019 | Storm: Kroniky Pandarve (pevná vazba)

Jedním slovem - paráda! Kniha má úctyhodných 244 stran, ale všech pět alb jsem doslova slupla jako malinu. A když jsem dospěla na stranu 245, jen jsem si povzdychla - já chci další!
Teď trochu vážněji. Ke Kronikám Pandarve je dle mého názoru vhodné přistoupit takříkajíc s "prázdnou myslí", protože svět Pandarve je doslova "mimózní". Zapomeňte, že znáte nějaké fyzikální zákony, logiku a podobně. Tady je všechno jinak. Nepřemýšlejte co, proč a jak, protože jinak si budete klepat na čelo, co že to ten scénarista vymyslel. Bohužel, tu a tam se v bublinách vyskytují "vysvětlení", resp. zdůraznění že je to či ono opravdu jinak - to mi v celé knize přišlo opravdu otravné a zbytečné. Scénárista prostě měl bouchnout do stolu: Tohle je můj svět, podle mých pravidel a ty, čtenáři, se snaž! Žádné berličky nebudou! No, bohužel, nestalo se. Ale dá se to přežít, já to od druhého alba prostě ignorovala. Jednotlivá alba jsou příběhově uzavřená, za což dávám plus, a navázání je nenásilné a logické (i když mezi čtvrtým a pátým albem mi to moc smyslu tedy nedává). Příběh je opravdu jednoduchý a průhledný jako čiré sklo, a v zásadě o něj ani moc nejde. Při jeho čtení se mi vybavily příběhy Conana nebo Kroniky Protizemě, které jsou v mnoha ohledech k Pandarve ekvivalentní. Stejně jako Conan a Tarl Cabot, i Storm se drží kánonu, což na jednu stranu činí příběhy extrémně předvídatelnými, na stranu druhou umožňuje scénáristovi klást Stormovi a jeho druhům do cesty kdejaké bizarnosti (protože Storm je vždy překoná). Stinnou stránkou takovéhoto způsobu vedení děje je ovšem značné množství textu a sem tam i opakování nebo zdůrazňování zjevných skutečností.
Vizuální stránka všech pěti alb je opravdu nádherná a k tomuto typu příběhu pasuje naprosto dokonale.
Za sebe proto mohu říct - naprostá spokojenost, neboť jsem dostala přesně to, co jsem očekávala. Pravdou ovšem je, že mám v tomto kánonu načteno opravdu hodně a tak některé jeho nedokonalosti a chyby (které prostě z principu má) rovnou ignoruji.

P.G.
P.G. | 14.4.2019 | Tokijský ghúl #14

Cyboy: Reaguji na komentář ohledně citoslovcí. Nevím, jak je tomu nyní v současné manze (co do rozšíření a stylu), ale tebou zmiňované "bubliny" s "citoslovci" se v manze používají nejspíše již od počátků. Záměrně píši oboje v uvozovkách, protože ne vždy jsou to pravé bubliny a ne vždy pravá citoslovce. Ověřovala jsem si to v manze, kterou vlastním a je fakt, že v nich se podobnými prvky šetří a používají se střídmě k dokreslení atmosféry. A důsledně se dbá na grafické odlišení, což v ukázkách výše k této manze mi nepřijde. Právě ono grafické odlišení je důležité - např. ...! nebo !!, ??, !? a podobné je obvykle v jiném typu bubliny a značí v podstatě záblesk myšlenky. Takže např. klasický mluvený projev je v hladké bublině, souvislá myšlenka v graficky odlišné bublině (třeba dvojité) a ten záblesk myšlenky zase v jiné (třeba zubaté). A našla jsem i bubliny s citoslovci, ale většinou v případech, kdy je to pro příběh důležité (např. u strojů nebo vetřelců). Má to většinou čtenáře na něco upozornit. Je rozdíl, když přístroj vrčí (klasické vrrr v panelu) a zavrčí, i když je celá budova odpojená od proudu (třeba separátní panel s detailem přístroje a vrrrr v bublině u něj). Právě toto se mi na manze velmi líbí.
Ostatně i v Asterixovi se používala citoslovce v bublinách v podobě obrázků (vzpomínám si na blesky, spirály a podobně) k dokreslení atmosféry.

P.G.
P.G. | 13.4.2019 | DC Superhrdinky #02: Hity a mýty

Těšila jsem se na pokračování Superhrdinek - a jsem z něho tak trochu rozpačitá. A nevím, jestli je to tím, že už mám z DC univerza tolik načteno a tudíž mám zažité určité pořádky. A nebo tím, že se na tento příběh určený dětem dívám dospělou metrikou. Ale popořádku... POZOR! Budu spoilovat, takže pokud nechcete přijít o překvapení, čtěte dále s rozvahou (a nebo raději přeskočte na závěr).

Problém č. 1. V předchozím díle (Zkouškové peklo) bylo jen pár hrdinek (a hrdinů) a pár padouchů. Ostatně představení akademie (str. 4 a 5) čítá 10 osob, vč. vedení. Jenže v tomto dílu nám počet hrdinů a padouchů dramaticky narostl - představení již čítá 18 (!!) osob. A další nezanedbatelný počet je poté "představen" v příběhu. Autoři naštěstí drží charakteristické barvy/propriety/atributy postav, takže se neztratíte, ale je to náročné...
Problém č. 2. Pokud již máte něco načteno z DC, tak to při čtení tohoto příběhu rychle zapomeňte. Ivy jeko hrdinka? OK, proč ne, když jsme ji měli v Gotham City Sirens. Cheetah? No dobrá... Enchantress jako profesorka? Budiž. Ale Birds of Prey jako padouši? To jsem nesla opravdu těžce.
Problém č. 3. V prvním díle byl příběh jednoduchý a přímočarý (v podstatě co kapitola, to příběh jedné hrdinky). Ve druhém díle už máme komplexní příběh v několika rovinách. A tady jsem narazila. Na pozadí běží Odyssea, ale její odrazy v realitě příběhu jsou občas těžko postřehnutelné a nebo je třeba znalosti z reálného DC (a to docela dost - viz Sirény a Bad Banshees a Birds of Prey). A to nepočítám postavy, které se jen mihnou, a o nichž soudím, že nějaký ten význam v příběhu také mají (např. Lobo, Star Sapphire).

Když to shrnu - oproti prvnímu dílu je tento mnohem komplexnější a náročnější - nejen na udržení pozornosti (spousta postav), ale i na pochopení. Na jednu stranu je dobré, že postavy příliš nevybočují ze svých rolí a drží si své atributy, na druhou stranu nejednoznačná definice hrdina/padouch a odlišná příslušnost (ve srovnání s "dospělým" DC) může vést k pozdějšímu zmatení (a to hodně velkému).
Ke kresbě nemám výtky a k tomuto typou komiksu dobře pasuje. Plus dávám za odlišnou Odysseu, která se mi kresbou líbí mnohem více.
Co říct závěrem? Nejsme si jistá, jestli je tento komiks vhodný pro děti od sedmi let. Příliš mnoho postav, komplexní příběh...

P.G.
P.G. | 5.3.2019 | Gantz #22

Cyboy to napsal hezky a má v mnohém pravdu, ale podle mě je u mangy problém především v tom, jak to vychází v originále - většinou na pokračování v nějkých obsáhlých periodikách jako SJ. Teprve když se to chytne, vyjde to uceleně v klasické svazkové podobě - a to může být poté problém, protože to, co předtím vyšlo během pár měsíců na pokračování, je najednou v booku a mohou "vyniknout" nelogičnosti, kterých si při "dlouhém čtení na pokračování" nevšimnete. U mangy je bohužel třeba vybírat, přebírat a posuzovat mnohem více, než u běžné komiksové produkce. Neplatí dvakrát vybírej, jednou kup, ale spíše desetkát (lépe dvacetkát) vybírej a jednou kup. Přiznávám, že nemám prakticky žádné zlušenosti s mangou, která zde vychází (vyjma GITS a AYNIK), protože mi nevyhovuje především žánrem ani rozsahem. Ale mohu říct, že ze sérií, které vlastním (namátkou Pet Shop of Horrors, Pet Shop of Horrors:Tokyo, Rozen Maiden, Chobits, Video Girl Ai, Maho Tsukai Kurohime, W Juliet, Rosario Vampire I a II nebo z novějších AI Ore! a From the New World) se mi nestalo, abych se takříkajíc netrefila vkusem, obsahem, délkou. Většinu mám přečtenou minimálně 2x, W Juliet asi 4x a VG Ai asi 5x a nelituji toho, že jsem se kdysi dávno do mangy pustila. Ale vděčím za to několika pravidlům, kterých se striktně držím: Vždy pořizuji uzavřenou sérii. Preferuji "historický" počet svazků (tj 8, 10, 14) nebo krátké uzavřené celky (jako mají třeba Girl Friends). Držím se žánru (ano, preferuji Shójo a romantiku). Mám ráda staré série (i když se nebráním novějším, jako třeba FTNW). A vybírám z osvědčených značek (třeja SJ advanced, Shójo a Action od WIZ).
Abych to shrnula: Manga není obecně špatná. Jen její výběr (vydavatelem, čtenářem) může být špatný, protože jí je moc. Strašně moc a díky tomu se prostě nedá strefit do vkusu všech.

P.G.
P.G. | 27.11.2018 | Kůstek #01: Útěk z Kůstkova (barevné vydání)

Famózní. Naprosto. Famózní. Kůstek v BW mě prakticky vůbec neoslovil, nějak mám v BW zafixované vážnější věci a ke Kůstkovi mi to prostě nesedlo. Ale Kůstek v barvě, to je něco úplně jiného. Úplně jiná liga. Coloring je nenásilný, často se spoustou pastelových odstínů a nevýrazných barevných přechodů, který je v perfektním souladu s čistě černou linkou postav – prostě dokonalá pastva pro oči, do níž se ponoříte – a za chvíli vám průvodčí klepe na rameno, že konečná a vystupovat :) I provedení knížky je výborné - pevná vazba (pořádné tvrdé desky), šitá, s dostatečně širokými okraji (i ve vazbě!) a především - metalický nápis Kůstek! A to vše za bez koruny 250 wočí! No nekupte to!

P.G.
P.G. | 25.11.2018 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #057: Sentry

Hodně povedený díl NHM. Jedná se sice o pořádný tlustospis (celkem 10 sešitů), ale vzhledem k tomu, že se celý děj odehrává v poměrně krátkém čase, tak svižně postupuje k závěru. Ano, místy je trochu ukecaný (zejména ten konec mi přišel ukecaný až moc), ale nakonec mám z celého příběhu dobrý pocit. Superhrdina, který má i svouji temnou stránku, to se moc často nevidí. Kresba k příběhu pasuje výborně, i když některé sešity mi zrovna nesedly (zejména Hulk a X-Men). Ve výsledku spokojenost.

P.G.
P.G. | 25.11.2018 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #058: Jessica Jonesová

Zklamání. A to přímo obrovské. Jessica se v příbězích vyskytuje opravdu sporadicky a kdyby nebylo stručné historie, považovala bych ji za obyčejnou Marvelovskou statistku (hodně daleko v pozadí). Kresba je místy opravdu děsivá (zejména v prvních pěti sešitech), v New Avengers to tak hrozné není, tam je ale pro změnu děsivý scénář. Jen doufám, že vydavatel tímto výběrem nezamýšlel od Jessicy čtenáře nadobro odradit.

P.G.
P.G. | 20.10.2018 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #054: War Machine

Starší příběh docela v pohodě, ale ten moderní, to byl tedy děs a hrůza. V té změti všho možného jsem se ztratila už po několika stranách, i díky nepřehlednosti panelů a přemíře všelijakých detailů.

P.G.
P.G. | 16.10.2018 | Mýty #14: Čarodějnice

Jedním slovem: Parádní!

P.G.
P.G. | 24.4.2019 19:08 | Pindárna

karl173: Moje zkušenosti s TPB nejsou úplně pozitivní. Na stojáka se kroutí, když nejsou v poličce opravdu "na fest". Pár jich mám dokonce řádně "ohnutých". Na ležáka je to taky problém, protože tloušťka ve vazbě je větší než na druhé straně u ořezu a když je jich dost na sobě ve stejné orientaci (hřbetem na jednu stranu), začne hromádka ujíždět na těch úplně dole. A u pár takto skladovaných se mi po delší době rozjela vazba. Asi nejlepší řešení, na které jsem zatím přišla, jsou takové ty polootevřené boxy na spisy do kanceláře (obvykle papírové, jsou úzké nebo širší). Nevýhodou je, že málokdy se tam dají TPB napasovat úplně přesně, takže se dostáváme zase k problému kroucení. A druhý problém je, že tyto boxy samozřejmě zabírají cenné místo v poličkách.

P.G.
P.G. | 20.4.2019 22:32 | Filmový a hudební klub

Taká se mi Shazam líbil. A dost jsem se i zasmála (a nebyla jsem v sále jediná).

P.G.
P.G. | 30.3.2019 00:34 | Filmový a hudební klub

Jak tak na to koukám, tak s tím, co poslouchám, jsem tedy pěkná exotka :)

P.G.
P.G. | 18.12.2018 21:12 | Pindárna

Seneke: Už mám docela dlouho zálusk na JLD. A samozřejmě na její sérii. Ale je v pořadí :) Teď mám rozečtené Supergirl a WW...

P.G.
P.G. | 18.12.2018 21:07 | Pindárna

Seneke: Mně se na Zatanně libí, jak si vždycky dokáže elegantně poradit. V Seven soldiers byla mým druhým nejoblíbenějším hrdinou :) Kdyby nebylo Klariona, byla by první :D A její špičkování s ostatníma holkama (třeba v HQ: The Gotham city Sirens) mám taky moc ráda...

P.G.
P.G. | 18.12.2018 20:35 | Pindárna

Seneke: Ha! Zatanna! Má oblíbenkyně! !annataZ taviV

P.G.
P.G. | 18.12.2018 20:10 | Pindárna

Většinu komiksů mám v angličtině. A jelikož je má spotřeba čtiva opravdu velká, tak toho mám spoustu. Po trochu delší pauze jsem začínala s mangou, takže té bylo donedávna nejvíce (na kusy), ale to teď dohnaly a předehnaly relativně levné TPB a souborná vydání US komiksů. Zatímco v manze jsem byla hodně vybíravá (pokud možno uzavřené soubory 6/10/14, případně něco mezi tím), v US komiksu to beru podle oblíbených postav "na kila", prakticky výhradně DC, a to zejména na oddychové čtení (musí se mi líbit kresba a je fajn, když je to smysluplné a třeba trochu uzavřené; nebo to jsou "jednoaktovky").

P.G.
P.G. | 27.11.2018 19:35 | Pindárna

Posílena a povzbuzena místní velmi živou diskuzí k Ms. Marvel jsem dnes vyrazila pro pravidelnou dávku komixu s cílem koupím, pročtu a taky se vyjádřím. Pravda, kresba mě z ukázek moc nenadchla, ale doufala jsem, že v reálu to bude lepší. Nebylo. Takhle hnusně nakreslený komiks už jsem hodně dlouho neviděla. Marně jsem v obchodě nad stránkami přemýšlela, na co to vlastně koukám. Karikaturu? Nějaký nový umělecký styl? Po chvíli přemítání dám/nedám jsem nakonec Ms. Marvel odložila - a místo toho si domů odnesla dva barevné Kůstky. Pravda, zarazil mě doporučený věk (8+) a série CrewKids, ale je tam přeci to +! A navíc je to v barvě prostě úžasné a nedá se u toho nesmát (pravda, pár udivených pohledů jsem si při čtení v metru vysloužila).

P.G.
P.G. | 25.11.2018 18:34 | Pindárna

Lenny: Díky za vysvětlení. Takže si mám pořídit storyline z 95-96? Toto: X-Men: Age of Apocalypse Omnibus (New Printing) by Scott Lobdell?

P.G.
P.G. | 25.11.2018 18:10 | Pindárna

Lenny: Takže ty dvě knihy jsou v podstatě uzavřené? V těch Zemích jsem se právě ztratila. Protože, jestli tomu dobře rozumím, má být původní storyline na E-295, kdežto prequel je E-616. A pak je ta série z 2012-2013, o níž netuším, jestli k tomu vůbec patří. A ty Uncanny X-Force jsou z AoA E-616? Ptám se proto, že se v Marvelu vůbec neorientuji, tohle je (mimo NHM a pár jednoaktovek) můj první krok do Marvelversa...

Aktivita

Naposledy přihlášen: 12.5.2019 19:24
Komentáře u comicsů: 69
Hodnocení comicsů: 75
Příspěvků ve foru: 30

Sbírka (z CDB)

Četl: 1 (cca 249 Kč)
Má: neveřejné
Chce: 1 (cca 499 Kč)
Shání: neveřejné
Nabízí: neveřejné