P.G.

P.G.

Jméno: Tinya Wazzo
Email: inuyasha.jenny@gmail.com

P.G.
P.G. | 26.12.2019 | Star Wars Omnibus: Před dávnými časy… 2

Druhý omnibus je o trochu lepší než první, ale ne o moc. Lepší zejména v tom, že je tu více akcí ve vesmíru, více impéria (které též vrací úder!). Scénáře některých příběhů za moc nestojí, některé jsou vysloveně tragické a adaptace epizody pět je tak trochu zmatečná (ale zase nakreslená celkem obstojně). Osobně musím přiznat, že mi z ilustrátorů mnohm více sedí Al Wiliamson než Carmine Infantino. Stejně jako první omnibus je i tento vhodnou historickou exkurzí do světa SW, ale v hodnocení to na 4 prostě není.

P.G.
P.G. | 26.12.2019 | Star Wars Omnibus: Před dávnými časy… 1

Osmdesátkové Star Wars! Jasně, že jsem po něčem takovém musela sáhnout... Jenže - není to zas takové terno. Je to byproduct merchandisingu - a je to na něm bohužel vidět. Zejména s takovým odstupem času. Začíná adaptací epizody IV a pokračuje ve stylu "vyber náhodnou zápletku a přidej minimálně jenu známou SW postavu". Jak jinak si vysvětlit Sedm statečných v čele s Hanem? Nebo jakousi fanatsy splácaninu s piráty? Teprve, když se přiběhy odehrávají ve vesmíru a do věci se vloží impérium (a sám Darth Vader), konečně dostaneme alespoň trochu pořádnou akci ve stylu SW. Kresba není špatná, ale místy je dost těžké poznat, že se jedná o SW. Suma sumárum - jako exkurze do historie SW dobré, ale moc od příběhů nečekejte.

P.G.
P.G. | 26.12.2019 | Star Wars Omnibus: Zjevná hrozba

Tento omnibus je mixem dobrých a ne moc dobrých příběhů. Jak kresbou, tak příběhem se mi líbily Hon na Auru Sing, Zam Wesell a Nájemní lovci: Aura Sing. U Jango Fetta mi nejprve nesedla kresba, ale po pár stranách jsem jí přišla na chuť. Některé panely a scény jsou nakreslené výborně a pár stran opravdu stojí za to (např. dvojstrany 246-7, 266-7). Ze zbývajícíh příběhů mi utkvělo v mysli máloco a ty extrakrátké příběhy (jako např. Ohnivé srdce nebo Otrávený měsíc) mi připadaly spíše jako nějaké reklamní vložky než plnohodnotné příběhy. Po přečtení celého omnibusu jsem zjistila, že ze světa SW mám raději delší příběhy (třeba i s více dějovými liniemi a zápletkami), než takovéto krátké příběhy ve stylu "tu a tam něco vezmeme". Když už krátké, tak raději ve formě, jaká je v omnibusech Před dávnými časy (ale to je zase retro...).

P.G.
P.G. | 26.12.2019 | Star Wars Omnibus: Vyslanci a zabijáci

První čtyři příběhy z epizody jedna jsou, bohužel, vycpávka a navíc ještě celkem nudná. Cizines se mi líbil jak kresbou, tak příběhem. Mrtvý jedi, který vlastně zas až tak mrtvý není, za to rozhdoně plus. I Vyslanci na Malastaru mají zajímavou zápletku a tady rozhodně plus za Sebulbu (a některá neočekávaná řešení problémů)! Jango Fett byl pro mě (po utrpení s Boba Fettem) příjemným překvapením, mimo jiné i proto, že jsem se v něm dozvěděla, jak to bylo s Mandaloriany a co je vlastně Boba zač. Jen ta kresba mohla být o něco lepší - stejně jako ve Vyslancích jsem si u některých panelů a scén říkala, jestli je nekreslil někdo jiný, neboť mi přijdou na první pohled odlišné (jak kdyby odbyté). Celkově jsem ale s omnibusem spokojená, kdyby nebylo toho vycpávkového úvodu, asi bych dala s odřenýma ušima plný počet. Takhle je to jen za čtyři (a taky s odřenýma ušima).

P.G.
P.G. | 26.12.2019 | Kouzelná flétna a další operní příběhy

Jsem z flétny trochu rozpačitá. Bylo mi jasné, že jako prsten to nebude, ale že to bude až tak jiné, jsem nečekala. V knize je adaptováno 9 různých oper a jak je z přehledu patrné, tyto adaptace vznikly v rozmezí více jak pětadvaceti let! Což je patrné především na kresbě. A nejen díky tomu za mě prostě kniha jako celek dost dobře zhodnotit nejde. Přistoupila jsem k ní s takřka absolutní neznalostí předloh a spíše se soutředila na obrazovou stránku a vlastní příběhy brala jako doplněk. Z tohoto pohledu je jednoznačným tahounem Kouzelná flétna - kresba je podobná jako v prstenu, hravost kresby doplňují výborné drobnosti odlehčující děj (jako třeba detaily tváří a výrazů Paminy, Papagena a Papageny) a ač je zápletka dost průhledná, těch více jak 130 stran mi nepřišlo ani moc, ani málo. Salome má výbornou atmosféru, ale textu je v některých panelech až moc. Mahlerovy písně jsou spíše takovou experimentální tvorbou, ač Ztratil jsem se světu se mi po grafické stránce opravdu líbí. Pellas a Melisanda mě však neoslovila - a to ani kresbou, ani příběhem. U Parsifala mi k příběhu nesedla kresba - nevím proč, ale po prvních dvou stranách jsem očekávala pořádnou space operu a toto očekávaní se se mnou neslo až do konce. Ariana a Modrovous mě uchvátila především prací s barvami a kompozicí panelů. A po flétně je pro mě druhým tahounem knihy. Hrdinův sen beru opět jako experiment. Sedlák kavalír je druhou adaptací, která mě vůbec neoslovila. Prostředím, dialogy, kresbou... No a poslední adaptace - Komedianti - to je prostě majstrštyk. Černobílý, zběsile se řítící od začátku do naprosto excelentního finále, kde každý obraz a každý dialog je na tom správném místě.
Shrnuto a podtrženo - možná kdybych znala jednotlivé operní předlohy, měla bych z některých adaptací lepší pocit. Pokud mám knihu zhodnotit jako celek, musím nejprve říct, že se jedná o fenomenální dílo (že se těch adaptací vůbec někdo zhostil, že to trvalo tak dlouho a především, že máme možnost je mít v jedné knize všechny najednou). Ale také musím říct, že z pohledu čtenáře neznalého předloh jsou některé adaptace výrazně lepší než jiné a díky tomu celá kniha působí nevyváženě. Na druhou stranu, i kdybyste si v knize našli jen dvě, tři adaptace, které vás opravdu uchvátí, stále stojí za to přečíst si i ty ostatní.

P.G.
P.G. | 7.12.2019 | Star Wars Omnibus: Stíny Impéria

První příběh mě nijak zvlášť neuchvátil (nevím proč, ale vadila mi přílišná barevnost), ovšem zbývající dva, to už byla parádní jízda. A to jak příběhovou linkou (zejména v Mara Jade: Císařovou rukou), postavami (jak Mara Jade, tak Guri mi připomínají Black Widow), tak i kresbou. Na obou příbězích se mi líbí, že jak Mara i Guri, jež jsou de facto "superhrdinky", mají poměrně podstatné slabiny a právě jich je využito v zápletce. Ano, dá se očekávat, jak to nakonec dopadne a ano, je to průhledné, ale všechno to dění okolo je právě to, co se mi na obou příbězích líbí nejvíce.

P.G.
P.G. | 7.12.2019 | Star Wars Omnibus: Boba Fett

Boba Fett ve filmu je pro mě velmi nesympatická postava a komiks na tom bohužel nic nezměnil. Spíše naopak. Prokousat se omnibusem bylo utrpení a kolikrát jsem si při objevení se tohoto maníka s anténkou ve skrytu duše přála, aby ho o pár panelů dál (třeba na následující stránce) už někdo konečně sejmul. Leč nestalo se, neboť všechny příběhy jsou jako přes kopírák - nezastavitelný a nepřemožitelný SuperFett vyřeší cokoliv. A to že se při tom ve scénáři tu a tam přiohne logika (a že někdy opravdu pořádně), to přeci nevadí, ne? Při některých scénách jsem jen zírala... Navíc, příběhy nemají žádnou zajímavou pointu, která by utkvěla v mysli, žádné postavy hodné zapamatování či obdivu. V některých příbězích jsem vůbec netušila o co jde a proč je to tak důležitý příběh, aby byl v tomto omnibusu (namátkou Yavinská vasilika). Kresba (pozdní devadesátky) mi vůbec ke SW nesedí (např. opět vasilika - pokud postavy neznáte, nevadí! z kresby je prakticky nepoznáte).
Shrnuto podtrženo - pro mě zatím nejhorší ze SW omnibusů. Ta jedna hvězdička je i za to, že jsem se nedočkala příběhu, jenž jsem po Nepříteli Impéria tak nějak očekávala...

P.G.
P.G. | 7.12.2019 | Providence

Já hlavně nechápu, jak něco takového mohlo projít přes kontrolu. A rovnou celý náklad. To mi hlava nebere...

P.G.
P.G. | 5.12.2019 | Prsten Nibelungův

Dlouho jsem je tomuto vyhýbala, protože Wagnera zrovna nemusím, ale komiksová adaptace je tedy opravdu famózní. Dala jsem ji také na první dobrou a určitě se k ní ještě vrátím. Akorát z těch dodatků mám pocit, že kdyby byl tento komiks jen černobílý, byla by atmosféra celého díla ještě lepší.

P.G.
P.G. | 22.2.2020 23:43 | Sběratelský klub

Ad knihovna: já tento problém vyřešila policovým systémem IVAR (taktéž IKEA). Mají jak úzkou (30), tak širokou (50) variantu. Úzkou mám na malé knihy a komiksy v jedné řadě, širokou na velké knihy a víceřadé uložení. Nosnost jedné police je v rozmezí 18-45 kg (těch 18 je pro 42x30 a 45 pro 83x50). A ze zkušenosti mohu žíct, že trochu nadváhy police snesou. Výhodou je, že všechno je dřevo (borovice), nějaký velmi tuhý plast (nosné lišty polic) a ocelové nosné čepy. Jedinou nevýhodou je absolutní otevřenost celého systému (takže se do něj práší) a nutnost použití rozpěrných elementů (pokud se nepoužijí skříňky).

P.G.
P.G. | 26.12.2019 23:15 | * Připomínky a návrhy

Zack: Super! Ještě jednou děkuju!

P.G.
P.G. | 26.12.2019 22:08 | * Připomínky a návrhy

Zack: Děkuju moc :)

P.G.
P.G. | 26.12.2019 21:49 | * Připomínky a návrhy

Zack: Předpokládám, že jsi tvůrcem stránek, tak dotaz směřuji k tobě - je proveditelné, aby v sekci "komentáře" bylo filtovací tlačítko (přepínač), které skryje/zobrazí příspěvky z diskuzí ke komiksům? Tedy že by defaultně byly zobrazeny komentáře a po kliknutí na tlačítko by se zobrazily i příspěvky z diskuzí? Ptám se proto, že v současné situaci se mi v sekci komentáře dost špatně orientuje (a ano, právě probíhající žabomyší válka tomu taky nepřidala).

P.G.
P.G. | 23.12.2019 18:08 | Pindárna

Aha... Tak na takový jsem zatím naštěstí ještě nenarazila :)

P.G.
P.G. | 23.12.2019 18:00 | Pindárna

Fimi: Co se myslí "skutečně velké problémy"? :)

P.G.
P.G. | 23.12.2019 17:53 | Sběratelský klub

Mě třeba mrzí, že DC nevydává "omnibusy pro takové to obyčejné čtení", jako je tomu u některých vydavatelství mangy. Chápu, že u mangy je to snazší - je černobílá, papír dřevitý a lehký, malý formát... DC kdysi vydával "Showcase" řadu, což byly jakés takés ekvivalenty manga-omnibusů (taky ČB, taky lehký dřevitý papír, cana 20 chechtáků za 600 stran). Stačilo by přidat barvičky a bylo by to super. Já bych po něčem takovém okamžitě skočila - třeba Sea Devils, Challengers a podobně...

P.G.
P.G. | 23.12.2019 17:38 | Sběratelský klub

Omnibus má jednu jedinou výhodu - je v něm všechno na jednom místě. Když chce člověk číst starší věci, jejichž TPB vyšly kdo ví kdy (pokud vůbec), pak často nemá jinou možnost.

P.G.
P.G. | 23.12.2019 17:27 | Sběratelský klub

Já už taky ty omnibusy moc nemusím. Některé se fakt blbě čtou (z pohledu ergonomie).

P.G.
P.G. | 23.12.2019 17:24 | Sběratelský klub

Neříkám, že to lepidlo je. Z toho videa to poznat bohužel na 100 % nejde.

Aktivita

Naposledy přihlášen: 24.2.2020 23:07
Komentáře u comicsů: 81
Hodnocení comicsů: 92
Příspěvků ve foru: 60

Sbírka (z CDB)

Četl: 1 (cca 249 Kč)
Má: neveřejné
Chce: 1 (cca 499 Kč)
Shání: neveřejné
Nabízí: neveřejné