trudoš

trudoš

Jméno: Wojta Běhounek
Email: wojta.behounek@centrum.cz

trudoš
trudoš | 13.7.2020 | Druuna (pevná vazba)

Po výtvarné stránce nádhera, tam není co vytknout. Nejde jen o vnady krásné Druuny (no dobře jde) ale i hororové kulisy, čerpající to nejlepší z postapokalyptické tématiky a adrenalinových lekaček typu Vetřelec.
Jenže v tomhle momentě jsem vyčerpal všechny klady, které komiksu dokážu přisoudit. Scénáře jednotlivých dílů na mě působily dojmem zmatené mysli, která si je jistá cílem, ale ne cestou. Jednou to zkusí zleva, podruhé vůbec a potřetí přískoky, přičemž s každým dalším dobrodružstvím, jako by to předchozí přestalo existovat. Navíc hrdinka samotná je jednou z nejvíce pasivních postav, co jsem kdy zažil - chodí, brečí, souloží. K někomu takovému těžko hledám vztah, ať je sebehezčí. Nehledě na to, že většina erotických scén je zcela samoúčelná, což by ani tak nevadilo, kdyby autor děj neprokládal kvantem textu. Ten v člověku automaticky vzbuzuje dojem, že je co sdělit, ovšem opak nemůže být větší pravdou. Ostatně kdo by se při koukání na porno chtěl zabývat existenciální filozofií?

trudoš
trudoš | 11.7.2020 | Ultimátní komiksový komplet #086: Thor: Příběhy z Asgardu

Přiznám se, že mě na Příbězích z Asgardu nejvíc iritovalo to, jak si Stan Lee přizpůsobuje severskou mytologii. Jasně, komiks je jeho výtvor a může si s ním dělat co chce, ale jak se neustále ohání tím, že převypravuje severské báje, jednomu se trochu zvedá kufr nad jeho absencí pokory. Výsledkem je motanice arabských, řeckých či skandinávských motivů, přičemž celek nepřipomíná důmyslný epos, ale sérii hurá nápadů vyklíčených v mysli středoškolského studenta.
Když ovšem odhodíte literární zábrany, musíte knize přiznat neoddiskutovatelné kouzlo. Pětistránkové příběhy nedávají prostor na rozepisování, takže epizody příjemně ubíhají, a když se člověk náhodou začne nudit, není problém kdykoliv „sešit“ dočíst a album na čas odložit. V druhé půli se už přejde na delší rozprávky a tady je znát nevyrovnanost prostoru, protože některé díly se neděje vůbec nic, jiné naopak gradují rychleji, než vlastní stín. Pulpová naivita mi pak kupodivu vyhovovala víc, než kdyby si páni tvůrci hráli na umění.

trudoš
trudoš | 8.7.2020 | Y: Poslední z mužů #04: Heslo

Vlastně zklamání, ačkoli základní dějová linka mě stále ohromně baví. Jenže tentokrát se autor rozhodl přešlapovat na místě a pro velký úspěch zopakovat už jednou odehrané. Přihodil jen pár dalších vzpomínek na minulost a nějakou tu kapku psychedelie v zajetí filozofující agentky. A přestože jde pořád o netradiční komiksové čtivo, kloubící v sobě motivy postkatastrofické science fiction a existenciálního road tripu, kdyby člověk konkrétně tohle album přeskočil, pravděpodobně by to v kontextu celé série ani nezaznamenal.
Ale užil jsem si to, ne že ne. Brian K. Vaughan sice zlikvidoval všechny muže na Zemi, ovšem namísto toho, aby rozjel ženskou obdobu Mad Maxe, nechává vyniknout civilní charakter katastrofy s nutností žít dál, třebaže bez výhledu na budoucnost. Neznamená to však, že by opomíjel akční rovinu, nebo fanatickou zaslepenost některých přeživších. Příběh tak příjemně balancuje na hraně milostného dramatu, dobrodružné grotesky i psychologického románu. A funguje to báječně.

trudoš
trudoš | 7.7.2020 | DC komiksový komplet #009: Superman: Pro zítřek, kniha první

Tohle je Superman v produkci Briana Azzarella, tj. dospělé pojetí komiksového superhrdiny, bez příznačné dávky amerického patriotismu. K tomu si přečtěte výtvarnou stylizaci Jima Leeho, tedy spousta svalnatých mužů a nádherných žen. Akční vyprávění pak rámuje dialog nejistého kněze s pochybujícím Mužem z oceli, kvůli čemuž trochu drhne gradace, neznamená to však, že by nebylo na co se koukat. Záhad i napětí je tu vrchovatě, jen některé objevující se a mizející motivy nechávají čtenáře na pochybách, zdali skutečně všechno pochopil tak, jak bylo autorovým úmyslem. Uvidíme, co přinese druhá půlka dvanáctidílného příběhu.
Bonusový komiks je neméně velkolepý, jako celé předchozí apokalyptické polemizování. Naivisticky infantilní, že to působí spíš parodicky, než jako vážně míněné řemeslo, ale přesto fascinující, především v historickém kontextu vývoje postavy. Geniální je, jak má Superman všechno super, což v rukou tvůrců znamená, že to musí být obrovské. A pak že na velikosti nezáleží.

trudoš
trudoš | 7.7.2020 | Batman #03: Smrt rodiny (pevná vazba)

Konečně Batman, co má grády. Ucelené album, kde se člověk neztrácí ve víru starých či nových postav a zároveň není opomíjena návaznost na ostatní alba napříč netopýřím univerzem. Vývoj událostí přitom dává perfektní smysl.
Joker je zde doslova bestiální a doprovodné kraťasy skvěle dotvářejí atmosféru děsu, kterou do srdcí hrdinů, padouchů i čtenářů zasazuje jeho šílenství. Jediné co zamrzí, je neschopnost redaktorů DC dovolit rapidnější zásahy do kánonu, protože zápletka k nim přímo vybízí. Právě díky tomuhle ústupku pak celá ta paráda skončí maličko klišovitě, s ne zcela využitým potenciálem. Přesto si finále udržuje heroický glanc, jak se na Batmana sluší a patří. Pro mě tak rozhodně mnohem zajímavější, než předchozí etuda se Sovím tribunálem. Co bych ale Scottu Snyderovi vrátil k přepracování, je přílišná Waynova nerozhodnost, případně tendence obhajovat své skutky před ostatními. Tohle zcivilňování se k Temnému rytíři nehodí, mám raději nekompromisní kamennou tvář Franka Millera.

trudoš
trudoš | 2.7.2020 | Dobrodruh Timo

„Vyrazil jsem z domova za dobrodružstvím, chtěl jsem probádat celý ten báječný neznámý svět, najít legendární zbraň, nějaké ty spolubojovníky a bojovat s obávanými příšerami. Jenomže se ukázalo, že svět není zas tak báječný, jak jsem si myslel.“
Sám jsem v jádru idealista, třebaže rád tvrdím pravý opak, aby má image trudomyslného čtenáře neutrpěla společenský šrám. Jenže po všech těch letech jsem zjistil, že se mi mnohem líp žije, když k lidem kolem sebe přistupuji jako liberál, než coby konzerva plná nenávisti a strachu. Právě k tomu komiks Jonathana Garniera malé čtenáře vede, navíc formou velice srozumitelnou a inspirativní, aniž by však za každou cenu barvil svět (a lidi v něm) na růžovo. A třebaže to není tak mytologicky rozpustilé, jako konkurenční britská Hilda, podobný charakter vyprávění to rozhodně má, jen inspirací byl podle všeho spíš ruský než skandinávský folklor. Výtvarník Yohan Sacré pak celému příběhu dodal fantastický vizuální háv, kterému nelze upřít osobité kouzlo.

trudoš
trudoš | 1.7.2020 | Ultimátní komiksový komplet #063: Marvel Knights Spider-Man: Dolů mezi mrtvé

Ačkoli oceňuji, že Mark Millar přistoupil k postavě Spider-Mana zase trochu jinak a celé vyprávění hodil spíš do gangsterky, ve stínu J. M. Straczynského naneštěstí nedokáže uspět. Což o to, zápletka jako taková je výborná, jenže tenhle Petr Parker není tím Petrem Parkerem, na kterého jsem zvyklý. Vůbec tu třeba nefunguje chemie mezi ním a Mary Jane a také prakticky vymizel pro postavu tolik příznačný humor. A třebaže kresba Terryho Dodsona je po všech stránkách precizní, příliš mi nekorespondovala s podprahovou brutalitou. Najednou hrozivost padouchů ztrácí na síle, protože jejich proradné skutky začne čtenář vnímat, až když jdou oběti do stovek - jedna mrtvá zdravotní sestřička evidentně nikomu žíly netrhá. Násilí zkrátka vtrhlo do Pavoukova života a všichni se tváří, jako by se nic nestalo. Kdyby šlo o Punishera nebo Daredevila, neřeknu ani slovo, ale k Spider-Manovi mi to prostě nesedí. Ovšem gradace je strhující a já jsem pln nedočkavosti, jakým směrem se příběh bude ubírat dál.

trudoš
trudoš | 29.6.2020 | Sherlock #01: Studie v růžové

Já asi vážně nebudu nejlepší seriálový divák, protože mně se Studie v růžové líbila mnohem víc v komiksu, než na televizní obrazovce. Což je dost zvláštní, vzhledem k tomu, že jde prakticky o doslovný přepis (nebo spíš překres) scénáře. Nicméně, má to vtip, nápad a hezky rozehrané charaktery, snad jen že John Watson tu vystupuje jako divně nevýrazná podržtaška. Děj mě ale skutečně bavil, u hlášek jsem se smál nahlas a moderní stylizace mi přišla povedená po všech stránkách. Sám Sherlock pak sice není žádným rváčem a mistrem převleků, ovšem městský sociopat je to naprosto brilantní. Akorát závěr tvůrci mohli trošku pozměnit, protože působí až příliš okatě jako předehra pro příští partii, což mi u filmové epizody tolik nevadilo, tady to však vyznívá krajně rušivě. Za mě jinak báječně strávená hodinka, přičemž musím s povděkem kvitovat, že znalost předlohy sira A. C. Doyla není nutností, páč manga funguje i bez ní. Jen člověk nesmí moc šťourat do nelogického chování jednotlivých obětí.

trudoš
trudoš | 28.6.2020 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #003: Wolverine

Celkově spokojenost. První komiks je ještě taková hříčka, ve které oceňuji pouze Hulkovu mluvu, jinak ale jde o duel poplatný době. Na druhou stranu, kdyby album shrnovalo všechna střetnutí těchto dvou zmutovaných titánů, zde by mi to vůbec nepřekáželo.
Další sešity má na svědomí Jason Aaron a ten rozjíždí drsňáckou jízdu plnou výbušné akce a jízlivého podtextu. Škoda jen, že v závěru vyměkne, ovšem vzhledem k tomu, že jde o Marvel, tak se vlastně není čemu divit. Osnova každopádně povedená, především první finta Mystique mě příjemně uzemnila, podobně jako závěrečné odhalení, že sám Wolverine nebýval vždycky svatoušek. Což je vůbec Aaronova specialita, ukazovat ty horší stránky jinak ikonických hrdinů a tím je stavět do kontrastu s celkovým děním. Ostatně - ani samotný konflikt v Afghánistánu nijak nepřikrášluje a otevřeně přiznává paradox, že když tam válčili Rusové, byli místní bojovníky za svobodu, jakmile se však kormidla ujali Američané, proměnili se kouzlem v hanebné teroristy.

trudoš
trudoš | 24.6.2020 | Manžel and Watashi

Je to milé, ale příliš krátké. Každopádně, jestli čekáte estrádu vtipných vozembouchů či intelektuálně škodolibých humoresek, s největší pravděpodobností narazíte na zeď jménem realita. Tohle je civilní příběh o tom, jak se v Irsku seznámila Japonka s Čechem, vzali se a teď zkouší žít v Praze, přičemž všechny tyhle informace vám zprostředkují hned první tři stripy. Ty další až do úplného konce pouze bilancují těžkosti i radosti života pražáků, vnímaného z pozice „cizince“ ze země vycházejícího slunce. Autorka přitom zbytečně netlačí na pilu, aby gag vznikl za každou cenu, spíše formou krátkých postřehů konfrontuje vlastní představy se všeobecnou skutečností. Skromné historky tak bezděčně evokují živoření dvou čerstvých absolventů vysokých škol, ačkoliv opak nemůže být větší pravdou. Osobně bych ovšem uvítal víc střetů české a japonské kultury, třebas formou srovnání, jak stejnou situaci vnímá autorka a jak její manžel.
P.S. - Řetězec Pizza Go Home už pro mě nikdy nebude tím, co dřív.

trudoš
trudoš | 23.1.2020 21:54 | Sběratelský klub

Milo_Harwey:
Nelze brát jako bernou minci, jen píšu, co baví či nebaví mě.

Nejlepší:
- All-Star Batman (samostatné a kromě druhého dílu výborné)
- Aquaman (hodně samostatná série, akční i zábavná)
- Green Arrow (jednoduché dobrodružné béčko, též samostatné)
- Harley Quinn (přímá návaznost na New 52; hodně ukecané, ale vtipné, ovšem mám pocit, že se to líbí jenom mně)

Nejslabší:
- Flash (šílená telenovela; okoukané motivy zasazené do moderního prostředí, přičemž to nejzajímavější se dlouhodobě neřeší)
- Liga spravedlnosti (návaznost na jiné série, ne nijak markantní, ale je to tam - problém je, že o třech členech tady nic nevychází a tak je otázkou, co člověku uniká; jinak velká pompa a skutek utek)

Zbytek:
- Všechny série s Batmanem jsou porůznu provázané a co album, to jiná kvalita. Bavilo mě Já jsem sebevražda, Já jsem zhouba a Ve stínu netopýrů, zbytek vcelku průměr.
- Sebevražedný oddíl je poměrně jednoduchá střílečka, s návazností na New 52. Jen se to dlouhodobě nikam nevyvíjí a všichni mrtví dokola ožívají.
- Stávající Wonder Woman není tak dobrá, jako ta Azzarellova a nějakou dobu jsem si zvykal na nové pojetí i styl vyprávění, teď už ale hodnotím docela kladně. Nelze ovšem skákat mezi alby, páč minimálně první čtyři jsou úzce provázaná.

trudoš
trudoš | 19.12.2019 12:55 | * Připomínky a návrhy

Já jí hledám ještě teď - tedy ten text. Nemohl byste to prosím někdo upřesnit? Jak to nemá číslovaný stránky, nejsem si jist kde hledat a namátkou jsem nenašel prostě nic chybějícího.

trudoš
trudoš | 6.12.2019 12:20 | Slevy, výprodeje, bazary

Draco nobilis: Díky za tip s Králíkem, koupeno a perfektní.

trudoš
trudoš | 6.12.2019 06:44 | Pindárna

Já zakoupil a jsem spokojen maximálně. Lepší nějaké řešení, než žádné. Ano, je to drahé, ano, sešit je lepší vyndat, než nechat uvnitř. Ale to jsou z mé strany asi tak veškerá negativa co se zpracování týče.

trudoš
trudoš | 4.12.2019 14:55 | * Připomínky a návrhy

Pro editory: Zdravím, jméno scenáristy a výtvarníka Tonyho S. Daniela je tu maličko popleteně vedené jako Tony Daniel S. Jinak díky za vaší práci.

trudoš
trudoš | 1.12.2019 20:45 | * Připomínky a návrhy

Info pro editory: Ačkoli anotace i informace uvnitř říkají něco jiného, ve skutečnosti obsahuje album „DC komiksový komplet #076: JLA / JSA: Neřest a ctnost“ závěrečný bonusový příběh ze sešitu „More Fun Comics 67“ (epizoda The Origin of Doctor Fate - autoři Gardner Fox a Howard Sherman) a ne z čísla 55, jak je všude uváděno.

trudoš
trudoš | 26.11.2019 12:22 | * Připomínky a návrhy

Zdravím, jaké údaje potřebujete k dozadání Providence? Poslal bych mailem.

trudoš
trudoš | 22.11.2019 15:12 | Pindárna

Já ho (http://www.albatrosmedia.cz/tituly/39072427/lips-tullian-dalsi-dobrodruzstvi/) zachytil v předprodeji, pak uplynul termín vydání, v Albatrosu se den dva tvářili, jako že vyšel a pak se najednou objevil v dalším předprodeji na prosinec. Fyzicky jsem jej zatím neviděl nikde, ale jestli byla nějaké vernisáž, možná by to všechno vysvětlovalo - že chtěli stihnout něco přímo na akci, ale do normálního prodeje nešlo nic. To jsou však jen osobní domněnky.

trudoš
trudoš | 22.11.2019 14:41 | Pindárna

Mimo jiné, netuší prosím někdo jak je to se staronovým Lipsem Tullianem? Měl být v listopadu a není - byl prostě jen posunut, nebo zmizel dřív, než vyšel? Nějaké drby ze zákulisí?

trudoš
trudoš | 8.10.2019 11:11 | * Připomínky a návrhy

Chybička se vloudila - kresbu u prvních sešitů Quasara nemá na svědomí Matt Ryan, ale Paul Ryan.

Aktivita

Naposledy přihlášen: 14.7.2020 17:05
Komentáře u comicsů: 425
Hodnocení comicsů: 2167
Příspěvků ve foru: 144

Sbírka (z CDB)

Četl: 2167 (cca 642582 Kč)
Má: 3713 (cca 873220 Kč)
Chce: 155 (cca 5942 Kč)
Shání: 9 (cca 2707 Kč)
Nabízí: 0