trudoš

trudoš

Jméno: Wojta Běhounek
Email: wojta.behounek@centrum.cz

trudoš
trudoš | 29.11.2020 | Naruto #04: Most hrdinů

Nejsilnější stránkou čtvrtého dílu je závěrečný souboj na mostě, kde Masaši Kišimoto naplno využívá nejen své výtvarné dovednosti, ale i ty vypravěčské - protože takhle natáhnout sofistikovanou kung-fu pranici, to se hnedka nevidí. Každopádně epizoda konečně uzavřena a dokonce i na slzy došlo, takže v mém případě spokojenost. Naruto coby série příjemně překvapila, každým dalším svazkem krystalizuje i v něco hlubšího, než je mlácení jedněch druhými. Na řadě jsou také první mrtví, čímž autor dává jasně na srozuměnou, že se nebojí říznout do živého a nikdo si nemůže být jistý ničím, ani životem.
Druhá půlka knihy začíná rozvíjet zápletku novou, která, jak se zdá, bude na hodně dlouhé lokte. Objevují se mraky nových postav, což mě děsí, protože jestli bude každá kopat za jiný tým, asi se z toho zblázním. Zatím se však jen figury houfují a vzájemně si vyhrožují, pročež ještě ani není pořádně jasné, v čem budou čúninské školní zkoušky spočívat. Tož uvidíme, s čím přijde další pokračování.

trudoš
trudoš | 27.11.2020 | Roll out the barrels!: Vzpomínky na osvobození

Draco nobilis: Nevím jestli jste zaregistrovala, ale u nakladatele už mají opět skladem, nedávno jsem objednal a normálně přišlo.

trudoš
trudoš | 26.11.2020 | Angry Birds komiks #01: Návnada

Těžko říct, že jsem od komiksu čekal překvapení roku, vzhledem k tomu, že jde o příběhy motivované nepříliš sofistikovanou videohrou pro chytré telefony. Přeci jen rozvíjet svět, v němž prasata pasou po ptačích vejcích a ptáci jako protiopatření páchají vynalézavé kamikadze, moc prostoru pro kreativní nápady nenabízí. Nebo spíš naopak, té kreativity by bylo zapotřebí setsakra hodně, aby to mělo ve finále nějakou hlavu a patu. Přesto si myslím, že se tvůrci mohli pokusit o něco víc, než sérii otřepaných vtipů v tuctových epizodách, jejichž nejzábavnějším mottem je, že prasata jsou idiotská. Najdou se tu výjimky, jako třeba povídka Pošta musí být doručena, která disponuje zábavnou pointou, ve většině případů však autoři preferují spíš přízemnější styl humoru. Na druhou stranu v okamžiku, kdy cílíte na sedmileté čtenářské publikum, tak se komerčně asi nevyplatí hrát si na Voskovce s Werichem. Alespoň že kresba se povedla, pročež tomu scenáristické prohřešky s klidným svědomím i odpustím.

trudoš
trudoš | 26.11.2020 | Ultimátní komiksový komplet #050: The Incredible Hulk: Hulkova planeta, část 2

Vyprávění ještě výrazněji připomíná Conanova dobrodružství, přičemž v první půlce trochu zbytečně vyčnívá nesmyslné intrikování mezi Hulkovými spolubojovníky, které působí dojmem účelovosti. V druhé části naštěstí zápletka sympaticky eskaluje a (barbar) Hulk se z vrcholu propadá až na samotné dno. Dějově je to sice očekávatelné, přesto musím tvůrcům přiznat, že to provedli znamenitým způsobem. Závěr přitom nechává čtenáře v natěšeném očekávání zeleňákovy pomsty planetě Zemi, což dle míry jeho vzteku znamená jediné - totální destrukci! Jsem jen rád, že pokračování je zahrnuto v dalších dílech edice (konkrétně svazek 54), protože bez toho by celý ten epos ztratil notně na síle. Osobně se těším jak malé děcko, jakýmže způsobem autoři z nastalé situace vybruslí.
Závěrečné dva bonusové minipříběhy pak představují velmi sympatickou postavu a nastolují docela zajímavou otázku, jestli náhodou není Reed Richards větší monstrum než Hulk, když jej nechal vystřelit do vesmíru bez možnosti návratu.

trudoš
trudoš | 22.11.2020 | Ateliér špičatých klobouků #01

Asi jsem vnitřně malá holka, protože mi první díl Ateliéru špičatých klobouků vysloveně učaroval. Dýchnul na mě nostalgickou vůní filmu Poslední jednorožec, stejně jako okouzlil propracovaným světem funkční magie à la Harry Potter. Já vím, já vím, jedno přirovnání horší než druhé, ale tady tomu prostě tak je. Kamome Širahama přitom nehraje příliš komplikovanou hru a ze zápletky podle mě zdaleka netěží tolik, kolik by mohla – celé to působí chvílemi až kýčovitě hezky. Nějaký ten krvavý cákanec by určitě zvýšil atraktivitu, protože to člověk trochu podvědomě čeká, vzhledem k tomu, že jde o japonskou produkci. Ale to, že se bizarní masakr nekoná, kvality příběhu nijak nesnižuje, ba spíš naopak. Autorka s každou další stranou dokazuje, že umí pracovat s bezelstně naivní atmosférou a vytěžit z ní maximum, což je zároveň podmíněno sympatickou hrdinkou, tolik rozdílnou od žánrových konkurentů. Výsledek pak ještě umocňuje propracovaná kresba, která celému vyprávění dodává pohádkový nádech.

trudoš
trudoš | 20.11.2020 | Macanudo #02

Druhé album mi přišlo o chlup slabší než první a je otázkou, nakolik za to může moje špatná nálada při čtení a nakolik slabost vybraných stripů. Ricardo Liniers je totiž čistě melancholický autor. Buď se trefí na správnou strunu, nebo naopak zjistíte, že jste úplně mimo. Mnoho jeho vtipů je založeno právě jen na obrazu a atmosféře, což je příjemné poprvé i podruhé, ale po desáté už je to maličko obehrané. Přesto se zde najde několik vynikajících kousků, kresba je kouzelná a nápady autora zábavné. Jen je to příliš často stále dokola to samé. Takové intelektuálně neintelektuální skeče a kameňáky o životě, vesmíru a vůbec. Něco podobného jako Země tří úsměvů nebo Jen čtvrt vteřiny na život, jen s méně slovy a nulovou dějovou osou, díky čemuž se při soustavném čtení humor rychle obehraje. Ovšem překladatel názvů filmů je geniální neustále, stejně jako nikdy nezevšední Jindřiška a její kocour Felini, plyšový medvídek Madariago či Tajemný muž. A samozřejmě tučňáci, těch není nikdy dost.

trudoš
trudoš | 19.11.2020 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #111: Angela

Lenny: Zupa, danke.

trudoš
trudoš | 19.11.2020 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #111: Angela

Lenny: Navíc až s tímhle kontextem (Spawn) mi konečně dávají smysl poznámky Tonyho Starka, že je mu Angela povědomá.

trudoš
trudoš | 19.11.2020 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #111: Angela

Lenny: Bulvár? Sem s ním. Mě to zajímá taky, anglicky neumím, takže se nic nedozvím. A já chápu, že tam nenapíšou pravdu, ale třeba info o tom, že ta postava je ze Spawna je zajímavá a dozvěděl jsem se jí až tady z komentáře Carnageho, ne z alba samotného.

trudoš
trudoš | 19.11.2020 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #111: Angela

Carnage: Tady to krasobruslení kolem vzniku postavy je obzvlášť komické, protože je zmíněno jen to, že byla koupena od konkurence a že jí původně vymyslel Neil Gaiman a to je všechno. Mě by třeba docela zajímalo v jaké sérii se původně vyskytovala a proč jí nakonec Gaiman prodal jinam, ale to ne, to už se říct nesmí, to si člověk musí dohledat na netu sám. K čemu pak nějaké představování figury je, když se o historii jejího vzniku nesmí mluvit?

trudoš
trudoš | 18.6.2020 21:50 | * Připomínky a návrhy

to Zack: Paráda, díky moc. Nemám zkušenosti z jiných stránek, tak netuším, jak velké problémy to může způsobit. Ale aby se tady pak řešilo, kdo koho a proč zablokoval, o to nestojím ani já.

trudoš
trudoš | 18.6.2020 21:41 | * Připomínky a návrhy

to Light: Takhle pěkně přehledně jsem to chtěl říct, akorát jsem se zamotal do vlastních slov. A přirovnání.

trudoš
trudoš | 18.6.2020 21:36 | * Připomínky a návrhy

to Darth Raelchi: Uf, to jsme někde úplně jinde, tyhle existenciálně motivační prupovídky jdou mimo mě, sorry. Stáří a tak. Jde o to, co jsem říkal na začátku - něco mě štve, tak chci se toho zbavit, de facto to ignorovat. Nemám rád Tokio Hotel? No tak jej neposlouchám. A když přijdou zahrát na Vlachovku, tak při jejich partu půjdu někam jinam, abych je neslyšel, neviděl, protože ostatním nechci kazit zábavu. Jsem kvůli tomu sociálně porouchaný? Možná.
Nehledě na to, že ignorovat, je to samé jako ban, akorát v pomyslné rovině. Mě se ale lépe věci ignorují, když je nevidím. Což je uznávám, čistě můj problém. Navíc znovu poukazuji na to, že právě že nikoho omezovat nechci, maximálně sebe sama. K čemu by mi například byl satelit s nekonečně mnoha programy, když bych stejně chtěl sledovat akorát jeden dva?

Každopádně - stejně Zack řekne, že ne, protože mám pocit, že se ohledně toho už nejednou vyjadřoval, takže klid, nikdo práva ostatních omezovat nebude. Ani to z mé strany nebyl záměr a jestli to tak vyznělo, omlouvám se.

trudoš
trudoš | 18.6.2020 20:07 | * Připomínky a návrhy

to Milo_Harwey: No jo no, já a přirovnání, jak se jednou rozjedu, už to nejde zastavit. Maximálně zablokovat.

trudoš
trudoš | 18.6.2020 19:57 | * Připomínky a návrhy

to Milo_Harwey: Nebo lepší přirovnání - svítí-li sluníčko, beru si kšiltovku, případně černý brýle, protože jinak mám den na prd. Ignorovat světlo v očích nejde, stejně jako chodit poslepu. Ale nevolám po tom, aby jej někdo vypnul, nebo aby zapadlo, protože chápu, že bez něj by to šlo všechno do kopru. A nemám pocit, že bych se jej tím nějak dotknul.

trudoš
trudoš | 18.6.2020 19:29 | * Připomínky a návrhy

to Milo_Harwey: Protože mě to prostě sere, nic dramatičtějšího v tom není. Stejně jako když musím ve vlaku poslouchat blbý kecy od vedle. Pravdu ale díte, že je to o tom, zda číst či nečíst - jenže podobně jako když vám někdo řekne, ať nemyslíte na růžového slona a zákonitě budete myslet právě na něj, stejně těžko se mi ignorují texty, které ač mě nezajímají, vyskakují prakticky u každého komiksu. Z podobného důvodu používám třeba AdBlock na blokování reklam, nebo vypínám rádio, když hraje pitomá písnička. Soukromá a uživatelsky příjemná věc, nic zlovolného v tom nevidím. Nevolám po odstraňování, lynčování ani hanobení, každý ať si píše a čte, co chce. Je mi ale jasný, že to je programově zbytečně velkej luxus, aby každý účet zvlášť zobrazoval něco jiného, ovšem kdo se nezeptá, nic se nedoví.

trudoš
trudoš | 18.6.2020 17:24 | * Připomínky a návrhy

to Zack: V rámci nové verze - a vím, že jste na to už odpovídal, tak se rovnou omlouvám za opakování opakovaného - nepůjde v soukromém nastavení zaškrtnout si nezobrazování příspěvků označených uživatelů? Ne, nemám v úmyslu dělat rozbroje, jen se obyčejně ptám, vážně. Uživatelsky by mi to bylo velmi příjemné, byť si uvědomuji, že ani v jiných databázích to nejde, takže je to asi dost debilní prosba.

trudoš
trudoš | 17.6.2020 09:31 | Sběratelský klub

to Gmork: Já to myslel celkově, že když to bude fungovat u jednoho, zkusí to třeba i někdo další. Ne že u Vybírala podpořím jen to, o čem tajně sním. Uvědomuji si, na co se jako nakladatel zaměřuje, pročež jsem podobný výběr jako je na fotce i očekával. Těším se a držím palce. Osobně jsem rád prakticky za cokoliv, moje čtenářské preference jsou poměrně široké a jazykové znalosti minimální, takže jsem odkázán čistě na tuzemský trh.

trudoš
trudoš | 17.6.2020 08:59 | Sběratelský klub

to Gmork: S radostí podpořím. Bylo by fajn, kdyby tuhle hráz někdo protrhl, už jen proto, aby se ukázalo, zdali ta cesta tudy skutečně směřovat může. Třeba by pak konečně někdo uvažoval i o tom Hellblazerovi, Parkerovi, Thorgalovi či DMZ.

trudoš
trudoš | 17.6.2020 05:47 | Sběratelský klub

Naneštěstí kupní sílu nepoměřuje jedinec, ale celek. Zatímco vy na to teď máte, jiní co na to měli dříve, už třeba nemají, a tak dál, až do nekonečna. A to že ty knihy, o kterých mluvíte, u nás vyšli, ještě vůbec neznamená, že už se prodali, či na sebe vydělali - viz. zmiňované omnibusy, které po deseti letech skončili v levných knihách s takřka 70% slevou. Na tom fakt nakladatel nevydělal.
Já taky rád velké knihy a pokud možno celky, ale ono to vážně není v téhle malé republice tak jednoduché, jako v jiných - nepoměrně větších - zemích. Různé formy startovače by v tomhle ohledu mohli být pro nakladatele pomocí i odrazovým můstkem pro finančně náročné projekty, ale proč je prakticky nikdo kromě CC nevyužívá, na to odpovědět nedokážu.

Aktivita

Naposledy přihlášen: 29.11.2020 17:44
Komentáře u comicsů: 493
Hodnocení comicsů: 2309
Příspěvků ve foru: 178

Sbírka (z CDB)

Četl: 2309 (cca 694294 Kč)
Má: 3860 (cca 925083 Kč)
Chce: 155 (cca 5942 Kč)
Shání: 2 (cca 1049 Kč)
Nabízí: 0