trudoš

trudoš

Jméno: Wojta Běhounek
Email: wojta.behounek@centrum.cz

trudoš
trudoš | 21.8.2019 | Batman: Temný rytíř #01: Temné děsy (pevná vazba)

Podobné dojmy jako z alba Tváře smrti, kdy člověk naskakuje do rozjetého vlaku. Ale dá se to, ačkoli nakladatel nic neusnadňuje. Čtenář je tak opětovně zahlcen přehlídkou padouchů, ovšem vývoj událostí má protentokrát perfektní tah na bránu - do Gothamu je vypuštěna droga, která zbavuje strachu a dodává nadlidskou sílu. Jenže epizodní styl vyprávění, kdy se Batman stereotypně potýká s jedním zločincem za druhým, brzdí ústřední motiv, takže finální odhalení, kdo za komplotem stojí, pak příliš neohromí. O to spíš, že dotyčný uniká a jeho dopadení bude evidentně běh na dlouhou trať. Tedy jestli se k tomu David Finch a Paul Jenkins ještě vůbec vrátí. Přesto má zápletka správně pochmurnou atmosféru, která se k netopýrovi hodí, a i když se neustále dokola omílá stejné téma, celek příjemně šlape. Není to taková jízda jako Rok jedna, Dlouhý Halloween nebo Můj nejhorší nepřítel, ale rozhodně to patří k těm smysluplnějším a drsnějším příběhům hlavního proudu. Uvidíme, co přinesou další díly.

trudoš
trudoš | 18.8.2019 | Thorgal #01: Zrazená čarodějka

Možná ze mě mluví nostalgie, ale podle mého názoru jde o parádní rozjezd jedné z nejlepších fantasy sérií. Příběh možná není dokonalý a spíš než promyšlený scénář připomíná komiksovou adaptaci nějaké povídky Zlatého věku, ovšem v roce 1977 byl Thorgal ještě ve vývinu a jeho největší sláva měla teprve přijít, takže nejistá ruka spisovatelova je zcela pochopitelná. Přesto je znát, že do toho Jean Van Hamme dává všechno, pročež děj Zrazené čarodějky doslova hýří nápaditostí a odhadnout, co bude následovat za dalšími dvěma stranami je prakticky nemožné. Maličkým problémem je, že při zpětné rekapitulaci nedávají skutky některých postav až tak úplně smysl, to však klidně může být jen můj osobní dojem. No, a ačkoli se Grzegorz Rosinski v prvním albu teprve rozjíždí, lze už i tak snadno pochopit, proč po pár letech uhranul celé Evropě.
Epizoda Téměř v ráji je pak takovou třešničkou, která pěkně definuje charakter dalších Thorgalových dobrodružství - fantasie, zmar a nelehký to lidský úděl.

trudoš
trudoš | 16.8.2019 | Sedmikráskov

„Ze mne se vždycky stane dobrák, co rád pomůže druhým, když jde o peníze. A přitom se říká, že peníze kazí charakter.“
Richard Svitalský překvapil a nakladatelství Fragment také. U prvně jmenovaného jsem tak trochu věděl, do čeho jdu, protože Sedmikráskov patří mezi to lepší, co Čtyřlístek svým čtenářům už léta nabízí. Ty druhé pak chválím za skutečnost, že do toho vůbec šli a zároveň že umožnili autorovi publikovat nové věci. Deset epizod tak seskupuje celistvý příběh, který má začátek, prostředek i konec. Přičemž by mě docela zajímalo, jestli motiv zakletého prince tu byl od začátku nebo přišel až s touhle knihou; jelikož těch pár povídek, co si ze Čtyřlístku pamatuji, s žádnou takovou legendou neoperovalo. Ale dobrý, alespoň se díky tomu zvyšuje přidaná hodnota a plusem je i skutečnost, že ty historky zkrátka fungují. Je v tom špetka humoru, decentní kapka napětí a celé to pak rámuje jednoduchá pohádková karikatura. Teď bych si jen přál, abychom se v budoucnu dočkali dalších alb.

trudoš
trudoš | 3.8.2019 | Moby Dick: Bílá velryba

Krásná adaptace. Z výtvarného hlediska pastva pro oči, až bych se přimlouval za větší formát, protože ty celostránkové obrazy jsou nádherné. Velrybářské výpravy nebyly nikdy veselé cesty za dobrodružstvím, ale tvrdá, časově i psychicky náročná dřina. Tohle všechno v tom je, často zachycené jednou či dvěma kapitolami beze slov, protože těch netřeba. Vlastně jediné, co mi na kresbě Christophera Chaboutého vadilo, byly „rybí oči“ prakticky u každého člena posádky.
Dějově samozřejmě žádné překvapení, ale to snad ani nikdo nečekal. Je to příběh o pomstě a o tom, jak žízeň po ní dokáže jednoho dohnat k nadlidským výkonům. A taky, že se na ní dá svézt plnou parou do pekel horoucích. Autorovi zazlívám pouze to, že si s charaktery postav více nepohrál. Zápletka je kvůli tomu oproštěna o dějové zvraty, byť třeba obehrané dle poslední módy. Takhle se celou dobu nic neděje, dokud Moby Dick nějakých padesát stran před koncem nepřijde ke slovu. Finální střet pak automaticky působí hrozně uspěchaně.

trudoš
trudoš | 31.7.2019 | Garfield #47: Zvažuje možnosti

„Ženy jsou vážně záhada. Záhada, která strašně krásně voní.“

trudoš
trudoš | 31.7.2019 | Tři mušketýři

Říct o komiksu Miloše Poláška a Antonína Šplíchala něco jiného, než že je roztomilý, by pomalu hraničilo s diskriminací samotného toho slova. Česká adaptace Tří mušketýrů totiž hravě konkuruje dobově o něco málo staršímu Asterixovi, přičemž na kresbě i scénáři je hodně znát, že inspirace francouzskou tvorbou rozhodně nebyla malá. Škoda jen, že příběh je koncipován na čtyřiadvacet stran, což nedává moc prostoru pro tvůrčí invenci. Přesto se autorům povedlo do vyprávění zakomponovat množství báječných vtípků. Ovšem rozsah se zákonitě podepisuje na scénáři a tak při neznalosti původního románu Alexandra Dumase se čtenář v ději bohužel ztratí. Tohle je až na dřeň a i v té dřeni je sem tam zmatek. Moc tomu pak nepomáhá nešťastné rozvržení bublin, jejichž posloupnost se střídavě mění, takže přijít na správný směr čtení je občas nemožné.
Jinak ale kouzelná raritka, jejíž dvaačtyřicet let odkládané vydání sice není završeno uvedením do Síně slávy, přesto jsem moc rád, že k němu nakonec došlo.

trudoš
trudoš | 28.7.2019 | Nebeský bibendum

Duše moje konzumní dostala přes zobák. Po výtvarné stránce nelze vytknout nic, Nicolas de Crécy je fantastický karikaturista a jeho obrázky buď bezmezně milujete, nebo se od nich odvracíte s dojmem, že jde o něco, co přinesla kočka ze sousedovic zahrady. Ale s příběhem jsem byl tentokrát na štíru a to přitom vím, že autor umí servírovat hodně divoké kousky. Pochopil jsem cca třicet procent šílenství, dalších třicet šlo pro nezájem mimo mne a posledních čtyřicet zůstalo zkrátka tajemstvím. Něco je dost přímočaré (základ moderní kultury spočívá v psích hovnech), něco vtipně zaobalené (lidičky jako homosapiensglobin), ovšem v důsledku nic, z čeho bych si vysloveně sedl na zadek. Samotné rozdělení příběhu do tří alb pak zavání spontánním rozhodnutím, což se podepisuje především na závěru, který vlastně žádným závěrem není. Tohle je holt surrealismus v praxi, kdy výtvor geniálně funguje v detailech a s celkem už se každý musí poprat sám. Přiznám se, že tady bych si přál znát tvůrcův výklad.

trudoš
trudoš | 24.7.2019 | DC komiksový komplet #012: Superman: Poslední syn Kryptonu

Povedené album, které představuje uzavřený příběh. Přesto je třeba se alespoň rámcově orientovat v postavách DC univerza. Geoff Johns je už holt takový - jako fanoušek píše pro fanoušky a ti ostatní buď naskočí, nebo ne. Jinak ale dobrodružství rozehrál s perfektními zvraty, i když ve finále nejde o nic jiného, než citovou vydíračku, jejíž základy jsou pěkně vachrlaté. A to mi vadilo daleko víc, než Supermanův syn vycucaný z prstu. Co se ovšem generála Zoda týče, tak asi jeho nejlepší ztvárnění, protože perfektně funguje jako fatální Nemesis, jež všechno dobro obrací v prach pod tíhou zničujících (a logických) argumentů.
Výtvarník Adam Kubert pak zcela exceluje v apokalyptických scénách, kdy dokáže náklaďák nebo vrtulník umístit na ta nejméně očekávaná místa. Vizuální orchestr. Slabší je naneštěstí v detailech, kde z realističnosti sklouzává ke karikatuře a to třeba v průběhu jednoho dialogu.
Doplňkové příběhy jsou však nijaké, jeden plášťěnkově slaďoučký a druhý utnutý uprostřed věty.

trudoš
trudoš | 24.7.2019 | Superman: Poslední syn

Povedené album, které představuje uzavřený příběh. Přesto je třeba se alespoň rámcově orientovat v postavách DC univerza. Geoff Johns je už holt takový - jako fanoušek píše pro fanoušky a ti ostatní buď naskočí, nebo ne. Při prvním čtení jsem se tedy moc nechytal, o čtyři roky později už bez větších problémů. Jinak ale dobrodružství rozehrál Johns s perfektními zvraty, i když ve finále nejde o nic jiného, než citovou vydíračku, jejíž základy jsou pěkně vachrlaté. A to mi vadilo daleko víc, než Supermanův syn vycucaný z prstu. Co se ovšem generála Zoda týče, tak asi jeho nejlepší ztvárnění, protože perfektně funguje jako fatální Nemesis, jež všechno dobro obrací v prach pod tíhou zničujících (a logických) argumentů.
Výtvarník Adam Kubert pak zcela exceluje v apokalyptických scénách, kdy dokáže náklaďák nebo vrtulník umístit na ta nejméně očekávaná místa. Vizuální orchestr. Slabší je naneštěstí v detailech, kde z realističnosti sklouzává ke karikatuře a to třeba v průběhu jednoho dialogu.

trudoš
trudoš | 21.7.2019 | Dospělost je mýtus

Zábavné, ale kupodivu ne tolik, jak jsem se těšil. Asi už na mě leze stáří. Nejvíc tak u mě bodovaly stripy o oblbujícím internetu, mentálních sociálních sítích a pekelně cynických vaječnících (ta souvislost tu je, i když možná ne na první pohled zřejmá). Jinak ovšem standard. Ono ale při stovce stripů není možnost představit nějak velkou všestrannost, takže většina humoru je na jeden model a to o komické úzkostlivosti - motivu různě se opakujícího napříč celým albem. Zábavné je to poprvé i podruhé, pak (až na pár světlých výjimek) už jen úsměvné. Kresba je přitom stejně svéhlavá, jako sama Sarah Andersen a spousta vtipu spoléhá pouze na tuhle její jednoduchou karikaturu. Na druhou stranu, líbí se mi, že je jaká je a na nic si nehraje, rýpe do morálky na správných místech a má cit pro duši povzbuzující sarkasmus. Jen bych si v rámci ceny představoval trochu více muziky. Tady se však už projevuje stinná stránka komerce - ačkoli proti ní autorka „bojuje“, veze se zároveň na stejné vlně.

trudoš
trudoš | 10.11.2018 07:14 | Pindárna

Hawwwran: Aby u vás nedošlo k podobnému zklamání, jako u Hvězdného prachu - ne, nejde o komiks.

trudoš
trudoš | 3.11.2018 10:10 | Pindárna

Líbí se mi, jak tady všichni veřejně odhalujete svoje finty, v domnění, že se o tom vaše drahé polovičky nedozví. Tohle já si dovolit fakt nemůžu, takže PŠŠŠT.

trudoš
trudoš | 22.10.2018 12:30 | * Připomínky a návrhy

Kapis: Gratuluju a závidím.

trudoš
trudoš | 22.10.2018 12:29 | Povinná četba

George Walker Bush: U mě doma (4 a 7 let) nejvíc fungují Anča a Pepík, kvůli tajemnu a dobrodružství, pak Semtamťuk pro fantazii, Polda a Olda pro humor a pak Malý vlk a Bystré očko pro indiánskou atmosféru. V důsledku všechno komiksy ze Čtyřlístku. A dobré tři roky se jich drží nadšení z Toma a Jerryho, protože se tam málo mluví a je v tom spousta jednoduchých gagů.

trudoš
trudoš | 11.10.2018 12:15 | Pindárna

Müllerovi díky za ty dary a uznání že to vůbec ještě zkouší. Jak je tahle série dobrá, tak je pro vydávání prokletá. Na rozměry a formát kašlu, s tím jsem se rozloučil už v momentě, kdy to začalo vydávat třetí nakladatelství. Teď jsme u kolikátého, pátého? A vydaných je 18 alb z 36? Přičemž se začalo už v roce 1990. To tu skutečně někdo doufá v kompletní reedici? Já bych teda nerad maloval čerta na zeď, ale v tomhle případě mě spíš nenapadá dostatečně velká zeď, na kterou by šel nakreslit.

trudoš
trudoš | 1.10.2018 16:46 | Pindárna

Hawwwran: Já neříkám, že je špatná, jen mi to nepřijde právě málo. Kvalita holt něco stojí.

trudoš
trudoš | 1.10.2018 14:20 | Pindárna

Fimi: Mě teda 170 stran za 600 Kč nepřijde úplně hodně muziky za málo peněz. Zrovna v tomhle ohledu BB art drží ceny přibližně stejně, ne-li níže. Ale uznávám, že jsem zaujatý, BB art pro mě vždycky bude víc než Argo.

trudoš
trudoš | 16.8.2018 20:06 | * Připomínky a návrhy

Lukki22: Nebo je v tom nějaký šílený konspirační plán na ovládnutí vesmíru. Kam se hrabe Thanos.

trudoš
trudoš | 16.8.2018 14:28 | * Připomínky a návrhy

Od té doby, co vyhledáváč pátrá jen v názvech, je s ním práce bezproblémová.

trudoš
trudoš | 19.7.2018 13:40 | Pindárna

to Zack: Vy mě těmi video odpověďmi vždycky rozsekáte. Díky, hned mám lepší den.

Aktivita

Naposledy přihlášen: 21.8.2019 23:12
Komentáře u comicsů: 284
Hodnocení comicsů: 1829
Příspěvků ve foru: 92

Sbírka (z CDB)

Četl: 1829 (cca 521550 Kč)
Má: 3368 (cca 767658 Kč)
Chce: 104 (cca 2789 Kč)
Shání: 5 (cca 1396 Kč)
Nabízí: 0