trudoš

trudoš

Jméno: Wojta Běhounek
Email: wojta.behounek@centrum.cz

trudoš
trudoš | 2.11.2020 | Ultimátní komiksový komplet #001: Iron Man: Démon v lahvi

Po vizuální a obsahové stránce sice vykopávka, přesto kus poctivého řemesla, které při bližším pohledu snese i nějakou tu podpásovku od mladšího soupeře. Problém je akorát stáří a s tím související vypravěčské postupy – nejmarkantněji trpí souboje, kdy se protivníci vzájemně přebíjejí, kdo vytáhne větší dešvorc. Být mi deset, jásám nadšením, ale s postupující pleší mě už tahle naivní jednoduchost v superhrdinském komiksu krapet irituje. Samotný zápas se závislostí na alkoholu se pak navzdory očekávání promítne do příběhu až v závěru alba a je bohužel poměrně rychle vyřešený, takže se ani nezdá, že by to pro Iron Mana byl nějaký životní zlom.
Jednotlivé epizody ovšem fungují parádně i po těch letech. Spousta hlášek a humorného nadhledu, až je škoda, že tomu David Michelinie a Bob Layton nedokázali ušít lepší kabát. Některé motivy totiž působí vysloveně absurdně, jindy zas tvůrci rozehrají nápaditou zápletku a následně opustí její potenciál, aby vše vyřešili prachobyčejnou fackovačkou.

trudoš
trudoš | 29.10.2020 | Prázdniny

Uznávám, že jsem zmlsaná papula, protože nebýt očekávání výraznější nadstavby, s klidným svědomím bych Prázdninám dal i pět hvězd. Výtvarné zpracování je totiž fantastické, přičemž velké plus je, že autor dokáže odvyprávět sto dvacet stran bez pomoci jediného slůvka. Klobouk dolů. Zklamala mě však pointa, lépe řečeno absence originálnějšího ponaučení. Jistě, základní vzor tam je, ale pro dětského čtenáře je to poněkud sofistikované - musel jsem večer svým dětem vysvětlovat, ale možná s tím má co dělat jejich chápavost, ne autorská komplikovanost. Dospělý by zas podle mne uvítal něco víc, než očekávanou tečku, k níž se děj schyluje od prvního konfliktu.
Jinak ale spokojenost, listy jsem hltal jeden za druhým a umělcova fantazie mi v mnoha ohledech učarovala. Tenhle Blexbolex, kdyby se pustil do hororu, o noční můry bych měl postaráno - ta kombinace dětské nevinnosti, jasných barev, neurčitých motivů a roztomilých detailů, by z jeho příběhů totiž mohla udělat nádherně strašidelnou jízdu.

trudoš
trudoš | 27.10.2020 | Berserk #01

Scarface: Tož nezanevřel jsem a nechám se překvapit.

trudoš
trudoš | 26.10.2020 | DC komiksový komplet #099: Wonder Woman: Amazonky útočí!, kniha první

Mile překvapila spisovatelka Jodi Picoultová na postu scenáristy a zároveň potěšilo, že Komiksový komplet končí takhle monumentálně. Ale výhrady bych měl, ne že ne - v první řadě mi vadí nepřipravenost DC univerza na masakry mezi civilisty. Když jde o smrt jedince, je to tragédie, jakmile jdou však oběti do stovek, jejich význam ztrácí na hodnotě. Například: v tomhle příběhu se zabíjí ostošest a to včetně dětí, přesto máte nějakou dobu pocit, že vlastně o nic nejde, vzhledem k tomu, že ti skutečně mocní hrdinové se dlouho chovají jaksi bezradně. Na druhou stranu, samotný útok Amazonek je strhující, přičemž tvůrci si rozhodně neberou servítky. S tím pak souvisí další šlápota vedle, a tou je dějová posloupnost. Album je tvořeno dvěma na sebe navazujícími řadami, jejichž čísla se průběžně střídají a ty přechody nejsou právě dobře rozehrané. Tenhle nedostatek však hravě vyrovnává perfektní práce s dialogy. Až bych klidně oželil celou tu megalomanskou akci a uvítal víc civilního špičkování.

trudoš
trudoš | 25.10.2020 | Ultimátní komiksový komplet #032: Klan M

Příběh navazuje na album Avengers: Rozpad, přičemž v univerzu Marvelu patří k těm nejdůležitějším. Brian Michael Bendis se tady totiž velice jednoduchým způsobem zbaví problému přemnožených mutantů. Škoda, že to nevydrželo věčně, ale jako krátkodobé porušení zaběhnutého status quo to bylo velmi dobré. Vyprávění samotné je vyvrcholením tragédie rodiny Maxe Eisenhardta alias Magneta, především pak co se Scarlet Witch a Quicksilvera týče. Děj je monumentální, autor přichází z vizí světa splněných přání, kde jsou mutanti nadřazeni lidem. Skvěle tady vyniká civilní psychologie každého hrdiny, jež snad víc než kdy jindy připomínají obyčejné lidi. Jen kdyby nebyli stále v těch svých kostýmech, jako na nějaké nonstop maškarní party.
Netuším nakolik je základní linie uzavřená, nebo má další přímá pokračování, protože spousta důležitých nitek zůstane nedokončených, ale sám o sobě funguje Klan M na jedničku, a kdyby to nebyl jen pouhý střípek z mnohaleté mozaiky, šel bych i do vyššího hodnocení.

trudoš
trudoš | 23.10.2020 | Král Špunt

Sympatická komiksová povídka, se skvělou kresbou a správně ujetým humorem, jenže s ukončením, které vlastně žádným ukončením není. Jak má příběh přiměřený rozjezd i průběh, svérázné finále přichází v jednom - dvou obrázcích a sice zanechá v duši místo pro trudné disputace, jenže bez znalosti původní předlohy byl můj zážitek poloviční. Vyprávění totiž autor uzavírá v okamžiku, kdy mě začalo zajímat, co se bude dít dál, pročež nějaké to melancholické filozofování navrch jde v mém případě stranou. Takže v důsledku trochu roztrpčení, přestože grafické zpracování je nádherné a scénář, ačkoliv jsem se bál opaku, příjemně jednoduchý. Mám tvorbu Davida B. rád, tady jsem však narazil - nepochopením jeho uměleckého záměru.
Zkrátka jedno z těch alb, kde výtvarná stránka převyšuje vlastní obsah. Alegorie dětství plné fantazie je fajn, ovšem pravdou je, že kromě motivu života mezi kostlivci mnohem zábavnějšího, než je fádní realita s dospělými, jsem si toho více neodnesl. Jsem zkrátka poeta na prd.

trudoš
trudoš | 21.10.2020 | Komiksový výběr Spider-Man #028: Inferno

Spider-Manův komiksový výběr je takřka v polovině a už se začíná cyklit v otiskování různých řad. Ne, že by neměly něco do sebe, ale trochu postrádám původní myšlenku - představit baboukovy nejdůležitější chvíle. Což o to, Inferno jako takové má perfektní základ, jenže ten se rozvíjí v úplně jiné sérii s úplně jinými hrdiny a aby člověk pochopil smysl toho všeho, rozhodně by na to nestačilo jedno stosedmdesátistránkové album. Když ovšem člověk přijme fakt, že má před sebou sedmero sešitů pokračující řady a nerozčiluje se nad tím, že některé otázky zůstanou nezodpovězeny, není to po scenáristické stránce zas až tak zlé. Jen, že už to všechno známe a častokrát lépe zpracované - Peter Parker nemá peníze, Mary Jane má strach o jeho život a panoptikum starých zločinců se vrací stále dokola, jako na obrtlíku. Démonní strašidlování napříč městem je fajn, ale tvoří jen kulisu vyprávění, než že by do něj aktivně zasahovalo. Kromě dílčích sekvencí, je to jinak jedna velká nedořešená záležitost.

trudoš
trudoš | 21.10.2020 | Apokalypsa svatého Jana

George Walker Bush: Danke, es ist mir klar.

trudoš
trudoš | 19.10.2020 | Apokalypsa svatého Jana

George Walker Bush: V klidu, já jsem na tom úplně stejně. Ale ta vaše omáčka okolo mi je už po těch letech schopna říct - jo, tohle by sis měl/neměl koupit. A to je to, co se počítá.

trudoš
trudoš | 19.10.2020 | Hellboy #09: Divoký hon

Spokojenost, protože příběh má oproti předchozímu dílu alespoň nějakou dějovou linii. Naneštěstí jde o prolog k nadcházejícím událostem, takže se pouze představují strany a rozestavují figury. Jenže z potulného vyšetřovatele paranormálních jevů, se stal prorok apokalypsy a mě se tahle role k Hellboyovi moc nehodí. Souhlasím, že ten cejch měl od samého počátku, ale víc mi dosud vyhovovalo, když šlo jen o vedlejší efekt. To však neznamená, že bych vůči panu Mignolovi neměl důvěru, že to zvládne uhrát.
Každopádně už teď mi chybí výraznější motivace, jež by hrdinu popoháněly kupředu. Zatím mi spíš přijde, že je Hellboy vláčen událostmi, které jsou navíc v mnoha případech iluzemi v iluzích. Přesto se vyprávění nedá upřít tradičně hutná atmosféra a pro jednou i trochu jiný charakter osnovy. Už to není jen o tom, že monstrum stačí praštit přes čumák a je hotovo. Tentokrát se hraje úplně o všechno, přičemž kamenná ruka a cingrlátka v kapsičkách dost možná k vyřešení situace nebudou stačit.

trudoš
trudoš | 23.11.2020 10:27 | * Připomínky a návrhy

pro editory: Chybička se vloudila. Album "Liga spravedlnosti #06: Lid versus Liga spravedlnosti" obsahuje čísla 34 až 38, ne 34 až 39. Je to tak uvedeno i v anotaci na přebalu. S tím pak souvisí také výmaz výtvarníka Iana Churchilla, který se podílel právě až na čísle 39.

trudoš
trudoš | 23.11.2020 10:10 | Povinná četba

Gmork: Kouknu, díky moc.

trudoš
trudoš | 22.11.2020 11:41 | Povinná četba

Gmork: Má smysl se po mailu s prosíkem ozývat, nebo je to jen pro členy klubu?

trudoš
trudoš | 17.11.2020 19:51 | * Připomínky a návrhy

pro editory: K albu "Batman #07: Svatba" - ten příběh z DC Nation (konkrétně "Your Big Day", v češtině "Tvůj velký den") je z druhého volumka. Viz http://dc.fandom.com/wiki/DC_Nation_Vol_2_0

trudoš
trudoš | 16.11.2020 21:14 | Pindárna

A to ještě nikdo nepřišel s myšlenkou, že jde o alternativní realitu, ve které obrat "Zbořil jsi mě!" může být při autonehodě zaběhnutou frází.
PS – Vtip, prosím nekopejte do mě.

trudoš
trudoš | 16.11.2020 00:42 | Slevy, výprodeje, bazary

radek: Zupa, díky za info o dalším Warrenovi. Už jsem ani nedoufal.

trudoš
trudoš | 7.11.2020 14:01 | * Připomínky a návrhy

Kdyby to náhodou k něčemu bylo:

Comicsové legendy #01: Barbar Conan #01
obsah:
- Conan the Barbarian 1: The Coming of Conan (Conanův příchod)
- Conan the Barbarian 2: Lair of the Beast-Men (Doupě běsích mužů)
- Conan the Barbarian 3: The Twilight of the Grim Grey God (Soumrak šedivého boha)
- Conan the Barbarian 4: The Tower of the Elephant (Věž slona)
- Conan the Barbarian 5: Zukala's Daughter (Zukulova dcera)
- Conan the Barbarian 6: Devil-Wings Over Shadizar (Ďábelská křídla nad Shadizarem)
- Conan the Barbarian 7: The Lurker Within (Skrytý ve stínu)
- Conan the Barbarian 8: The Keepers of the Crypt (Strážci krypty)

Comicsové legendy #05: Barbar Conan #02
obsah:
- Conan the Barbarian 9: The Garden of Fear (Zahrada strachu)
- Conan the Barbarian 10: Beware the Wrath of Anu! (Střez se hněvu Anuova!)
- Conan the Barbarian 11: Rogues in the House (Darebáci v domě)
- Conan the Barbarian 12: The Dweller in the Dark (Obyvatel temnot)
- Conan the Barbarian 12: The Blood of the Dragon (Dračí krev)
- Conan the Barbarian 13: Web of the Spider-God (Síť pavoučího boha)
- Conan the Barbarian 14: A Sword Called Stormbringer! (Meč zvaný Stormbringer!)
- Conan the Barbarian 15: The Green Empress of Melniboné (Zelená císařovna z Melniboné)
- Conan the Barbarian 16: The Frost Giant's Daughter (Dcera pána mrazu)
- Conan the Barbarian 16: The Sword and the Sorcerers (Meč a magie)

Comicsové legendy #15: Conan #03
obsah:
- Conan the Barbarian 17: The Gods of Bal-Sagoth (Bohové Bal-Sagothu)
- Conan the Barbarian 18: The Thing in the Temple! (Věc v chrámu!)
- Conan the Barbarian 19: Hawks from the Sea (Jestřábi moře)
- Conan the Barbarian 20: The Black Hound of Vengeance! (Černý pes pomsty!)
- Conan the Barbarian 21: The Monster of the Monoliths! (Netvor z monolitů!)
- Conan the Barbarian 23: The Shadow of the Vulture! (Stín supa!)
- Conan the Barbarian 24: The Song of Red Sonja (Rudá Sonja)
- Conan the Barbarian 25: The Mirrors of Kharam Akkad (Zrcadla Kharam-Akkada)
číslo 22 v albu není, jestli jsem to dobře pochopil, v originále šlo o reprint jedničky - viz. http://conan.fandom.com/wiki/Conan_the_Barbarian_22

Comicsové legendy #19: Conan #04
obsah:
- Savage Tales 1: The Frost Giant's Daughter (Dcera Pána mrazu)
- Savage Tales 2: Red Nails (Rudé hřeby)
- Savage Tales 3: The Lurker from the Catacombs (Plíživá hrůza z katakomb)
- Savage Tales 3: He Comes from the Dark (Ten, který vystoupil z temnot)
- Savage Tales 4: Night of the Dark God (Noc Temného boha)
- Savage Tales 4: The Dweller in the Dark (Obyvatel temnot)
- Savage Tales 5: The Secret of Skull River (Tajemství Řeky lebek)
- The Savage Sword of Conan 1: Curse of the Undead-Man (Kletba nemrtvého muže)
- The Savage Sword of Conan 2: Black Colossus (Černý kolos)

Comicsové legendy #20: Conan #05
obsah:
- The Savage Sword of Conan 3: At the Mountain of the Moon-God (Na Hoře měsíčního boha)
- The Savage Sword of Conan 3: Demons of the Summit (Démoni na vrcholku)
- The Savage Sword of Conan 4: Iron Shadows in the Moon (Stíny měsíční záře)
- The Savage Sword of Conan 5: A Witch Shall Be Bor (A zrodí se čarodějka)
- The Savage Sword of Conan 6: The Sleeper Beneath the Sands (Spáč pod pískem)
- The Savage Sword of Conan 6: People of the Dark (Lidé z temnot)

Comicsové legendy #21: Conan #06
obsah:
- The Savage Sword of Conan 7: The Citadel at the Center of Time (Citadela uprostřed času)
- The Savage Sword of Conan 8: The Forever Phial (Lahvička věčnosti)
- The Savage Sword of Conan 8: Corsairs Against Stygia (Korzáři proti Stygii)
- The Savage Sword of Conan 8: Death-Song of Conan the Cimmerian (Poslední píseň Conana Cimmeřana)
- The Savage Sword of Conan 9: The Curse of the Cat-Goddess (Kletba kočičí bohyně)
- The Savage Sword of Conan 10: Conan the Conqueror (Conan dobyvatel)

trudoš
trudoš | 29.10.2020 13:55 | Sběratelský klub

Fry: Určitě by mělo smysl evidovat samostatně sběratelské a jiné oficiální varianty jednoho díla, třebaže mají stejné ISBN. Lépe se pak orientuje v tom, v jakých podobách ta která věc vlastně vyšla, a taky se lépe organizuje sbírka na csdb.

trudoš
trudoš | 20.10.2020 18:14 | * Připomínky a návrhy

Pro editory: Chybka v názvu alba "Temná věž - Pistolník #03: Bitva u Tullu" - správně má být "Bitva v Tullu".

trudoš
trudoš | 15.10.2020 14:25 | * Připomínky a návrhy

pro editory: Album "Komiksový výběr Spider-Man #028: Inferno" neobsahuje sešit "Peter Parker, Spider-Man (Vol. 1) #146" jak je uvedeno na obálce, ale "Spectacular Spider-Man (Vol. 1) 146". Uvnitř knihy už to mají správně.

Aktivita

Naposledy přihlášen: 29.11.2020 20:33
Komentáře u comicsů: 493
Hodnocení comicsů: 2309
Příspěvků ve foru: 178

Sbírka (z CDB)

Četl: 2309 (cca 694294 Kč)
Má: 3860 (cca 925083 Kč)
Chce: 155 (cca 5942 Kč)
Shání: 2 (cca 1049 Kč)
Nabízí: 0