trudoš

trudoš

Jméno: Wojta Běhounek
Email: wojta.behounek@centrum.cz

trudoš
trudoš | 23.3.2019 | Fantomas se zlobí

Nadšení z nekompromisní atmosféry, kdy zločinec je skutečně zločinec a ne rozervaný jedinec, který zločincuje jen kvůli tomu, že jej k tomu dohnala zkažená společnost. Zklamání z otevřeného konce, který jiný asi být nemohl, přesto mi hlava nebere to označování celku za trilogii, když kniha končí tak jako každé jednotlivé album - Fantomas uniká zákonu a spolu s ním i všechna jeho tajemství.
Jinak se to tu ale mele pořádně, čtenář je vržen přímo do víru událostí, kde lítají ruce, nohy, hlavy a jiné končetiny. Příliš se nevysvětlují detaily, ale vše podstatné člověku dojde z kontextu, a nic tak nebrání tomu rozjet honičku napříč starou Paříží naplno. V některých momentech Olivier Bocquet a Julie Rocheleau kouzlí scenáristicky i kresebně, v jiných přebírají otěže otřepaná klišé, což stejnou měrou ctí klasiku, jako postrádá tvůrčí invenci. Rozhodně však nejde o komedii v duchu slavné filmové série, spíš o temný „šestákový“ horor a to je mnohem víc než má dekadentní mysl byť jen doufala.

trudoš
trudoš | 15.3.2019 | Garfield #41: U koryta

„Jaký je ten bylinkový čaj?“
„Není to kafe, takový je!“

trudoš
trudoš | 15.3.2019 | Criminal: Poslední z nevinných

Lepší než první album, hlavně díky tomu, že už mi vyprávění nepřišlo tak nucené. Příběhy jsou sice chvílemi dějově průhledné, tedy ve smyslu jak se odvíjejí, nic jim to však neubírá na kráse skvěle propracovaného noiru, kde ne každý musí být právě světec, aby vám přesto přirostl k srdci. Hrdiny jsou obyčejní lidé s obyčejnými chybami, kteří se musejí vypořádat se situacemi, které by klidně mohly potkat i vás nebo mě. Vlastně se všichni denně mimoděk modlíme, aby nikdy nepotkaly. Jsou to historky z ulice, plné lží, drog a násilností, jaké dokážou nejednomu převrátit svět vzhůru nohama a zase zpět. Ed Brubaker se nesnaží podbízet životními moudrostmi a třeba hned první kapitola parádně rozemele každého, kdo kdy přišel o někoho z rodičů. Jednotlivé historky fungují především pro svou autentičnost, bez zbytečných řečí, kliček a rozborů. A opět oceňuji nenápadnou provázanost, kdy se většina postav nějak mihne v té které povídce, čímž tak nepřímo utvářejí pevný celek všem příběhům dohromady.

trudoš
trudoš | 9.3.2019 | Gantz #07

Na Gantzu se mi líbí především zběsilé tempo. Jistě, občas je celá jedna kapitola věnována pouze tomu, že někdo hne rukou a řekne „Aargh!“, ale i to má svoje zvrácené kouzlo. A že je Hiroya Oku zkušený eskamotér, využívající každé příležitosti k tomu se zaseknout a rozfázovat tu kterou akční sekvenci. Ale je v tom hodně dobrý, mnohem lepší, než když dojde na osobní dramata či sociologické profily. Jen mi trochu začíná lézt na nervy ta všudypřítomná hysterie, kdy na sebe postavy nejdřív půlhodiny řvou, než se konečně rozhoupají k nějakým činům, často ovšem až poté, co někdo z nich umře. Takže tu opětovně lítá hlava nehlava a ústředním hráčům je řádně puštěno žilou, přičemž v některých případech doslova. A i když už to vypadalo, že se Kei a Kató postarali, aby každý z otroků Černé koule měl šanci přežít, emzáci zase jednou dokazují, že nic není zadarmo. Dokonce začínám přicházet na chuť autorově tendenci potírat románové hrdinství. Teď jen doufám, že v příštím díle všichni neobživnou.

trudoš
trudoš | 3.3.2019 | Skalpy #07: Rezervace v rytmu blues

Po zběsilém Hlodání tady máme menší zvolnění, kdy je třeba některým protagonistům vyčistit hlavu (doslova) a trochu umírnit rozervané emoce. Ovšem, že by se to obešlo bez následků, to teda ani náhodou. Až mi chvílemi vadí, za jakou mez Jason Aaron události hrotí. Na druhou stranu, suše se obejde bez příkras a bez patosu, a přesto má jeho příběh sílu hrdinského eposu.
Tentokrát je album tvořeno čtveřicí epizod, z nichž každá nějakým způsobem opět tvaruje charakter toho kterého hráče nebo dává čtenáři nahlédnout do jeho nitra kvůli pochopení motivací. A přestože je to čtení drsné jako jízda na pološíleném mustangovi, autorova schopnost balancovat na ostří kriminálního noiru v indiánské rezervaci je prostě obdivuhodná. Jistě, na povrchu je špína, hnus a úpadek, ale někde hluboko uvnitř ožívá odkaz velkých náčelníků. Přes thrillerovou fasádu jsou tak Skalpy hlavně o lidech v mezních situacích, kteří často mají na výběr pouze mezi zlem a ještě větším zlem. Ale přesto s tím nějak dokážou žít.

trudoš
trudoš | 25.2.2019 | Vei #01

Tak tohle jsem si skutečně užil. Mám slabost pro severské legendy a zároveň se nebráním tvůrčím nápadům, jak celou věc pojmout jinak. A švédská spisovatelka Sara B. Elfgrenová se s tím skutečně nepáře. Rovnou spatra rozehrává originální hrdinskou fantasy, přičemž se jí sympaticky dlouho daří vyprávění držet v linii neodhadnutelného vývoje. Pouze ke konci, když dojde na gladiátorské zápasy, začnou být události krapet stereotypní, čistě proto, že se dějové možnosti zúží na prosté rubání jedněch s druhými. Ale i to ke Skandinávii neodmyslitelně patří.
Co mě však naprosto okouzlilo, je nápadité univerzum, ve kterém obři pěstují maličké lidičky, aby za ně bojovali, a Ásové podvádějí při každé příležitosti, protože jsou to jednoduše bohové. Drobné výhrady bych měl pouze ke kresbě Karla Johnssona, protože komiksu by dle mě slušela temnější, méně barevná rovina. Nemluvě o tom, že většina důležitých mužských postav má nepochopitelně ženské rysy. Lokiho chápu, ale u Dalea mi to vysloveně vadilo.

trudoš
trudoš | 21.2.2019 | Garfield #40: Starší a širší

„Ty jsi pro mě víc než domácí zvíře, Garfielde. Jsi jako můj syn. Tlustý, líný, neschopný syn.“

trudoš
trudoš | 17.2.2019 | Fanouš: Tři úkoly pro Klytoru

Jestliže jste s Fanoušem ještě nikdy neměli tu čest, vězte, že jeho krátké epizody se objevují v různých podobách na českém trhu už od roku 2001, ovšem delších příběhů v samostatných albech jsme se dočkali teprve teď (tedy 2012). A právě Tři úkoly jsou druhým z nich.
Tento jedenáctiletý hypergénius likvidující paranormální sajrajt je odpovědí na všechny superhrdiny ze zahraniční konkurence, kteří v tom ovšem zdaleka neumí chodit s takovou grácií, jako on. Podobně jako v předchozím díle, ani zde nelze moc pátrat po konkrétní dějové lince, především proto, že se jí sám autor snaží persekučně natrhnout anál. Zápletka jednoduše běží samospádem, dokud jí stačí dech. Přičemž Dan Černý si nebere servítky a nebojí se parodovat všeho a všechny. Jeho humor je prost jemných narážek, ale zároveň nesklouzává do fekální roviny a bláznivou estrádu podtrhuje hravá kresba, která dokáže rozesmát za každé situace. Fanouš je prostě bezkonkurenčně svůj, a komu se to nelíbí, koleduje si o motorovku do hlavy.

trudoš
trudoš | 9.2.2019 | Holmes (1854-1891?) 3. díl: Stín pochybnosti a 4. díl: Paní ze Scutari

Přestože druhé album dějově zvolnilo, a přehledně se rozdělilo na dvě dějové linie, souvislostí kdo je kdo a co s čím jak souvisí, začínají tvůrcům přerůstat přes hlavu, takže člověk přestává tušit, kam to celé vlastně směřuje. Navíc Sherlock a jeho bratr Mycroft zde mají roli prakticky nulovou, až je otázkou zda u nich autoři vůbec hodlají zůstat, nebo přesedlali na zcela jiný charakter příběhu. Pořád je to ale fajn, Luc Brunschwig je totiž podmanivý vypravěč a Christophe Coronas fascinující výtvarník. Jen se vytratilo původní kouzlo tajuplnosti a spíš se vysvětluje, co kdo dělal tehdy a tehdy a v jaké životní situaci se právě nacházel. Dokonce by to chvílemi zasloužilo nějakou stručnou rešerši dosavadních zjištění, protože není v lidské moci je průběžně nosit v hlavě. Jen se začínám bát, aby všechny ty záhady nesměřovaly k mocenskému komplotu za prosazení feminizace.
Po redakční a technické stránce mimo jiné jeden z nejlépe vyvedených komiksů, co se mi v roce 2016 dostal do rukou.

trudoš
trudoš | 1.2.2019 | Goon #04: Čest a děsivé konsekvence z ní plynoucí

Takový normální Goon. První kapitola je skvělá, humorná a s pointou, což vždycky dokážu ocenit. Naopak druhá je výrazně slabší, třebaže po vizuální stránce nádherná. Ovšem na fórky s kadícíma dementama jsem už starej (nebo moc mladej?) a v kombinaci s klasickou Dickensovou Vánoční koledou mi to neštymovalo už vůbec. Ale to je prostě styl humoru Erica Powella. Následné tři propojené příběhy uzavírající zbytek alba jsou už zase tou starou zábavnou masakrovanou, s geniálními vtípky na pokračování, přičemž zombie kšeftman u mě zabodoval na plné čáře. Nějak jsem však protentokrát postrádal Frankyho, lépe řečeno postrádal jsem jeho osobitou roli v zápletkách. Veškerou pozornost na sebe strhává čistě Goon, který je ze všech nejlepší, přičemž smysl sebevražedného holohlávka se v dynamickém duu nějak rozplynul. Když tedy nepočítám nějaké to uklouznutí na banánové slupce, aby se ukázalo, jaký je to Franky komik. A mně teď chybí ten střízlík se samopalem, co byl v každé rvačce vždycky první.

trudoš
trudoš | 19.6.2019 12:37 | Pindárna

to Darker: Jedná se o knihu, ne o komiks.

trudoš
trudoš | 19.6.2019 11:04 | * Připomínky a návrhy

Za to se taky přimlouvám - vždycky se musím nutit očima, abych ignoroval hodnocení a komentáře a měl šanci si na věc udělat vlastní názor. Vím, že to zní dementně, ale já už jsem holt taková duše ovlivnitelná. Rád přistupuju k věcem bez předsudků, nebo naopak s velkým očekáváním - všechna ta překvapení nejlépe nechávám na díle samotném.
PS - Navíc mi to vždycky zkazí den, když se kope do mých oblíbenců.

trudoš
trudoš | 22.5.2019 13:54 | Sběratelský klub

Draco nobilis: S tou „Nocí nestvůr“ opatrně, je dobré mít předtím načtená alba „Já jsem Gotham“ a „Ve stínu netopýrů“, kterýchžto je „Noc nestvůr“ přímím pokračováním. Můžou pak unikat souvislosti a hlavně budete mít zmatek kdo je kdo, a co tam kruci vůbec dělá.

trudoš
trudoš | 22.5.2019 13:47 | Sběratelský klub

Tak venku je už i čtvrtý díl Komiksového výběru, s oznámením, že je prozatím poslední, dokud se (neznámo kdy) nespustí komplexní prodej znovu od prvního čísla.

trudoš
trudoš | 13.5.2019 12:13 | Sběratelský klub

deefha: Předpokládám že ano, ale je to skutečně jen předpoklad a to na základě předchozích zkušeností s UKK a NHM.

trudoš
trudoš | 13.5.2019 11:54 | Sběratelský klub

Dnes vyšel další (již třetí) Spider-Man. Pro případné zájemce, na stánkách jsou k dostání všechny tři knihy, zatím ještě ani jeden nešel do remitendy. Tedy alespoň v Liberci.

trudoš
trudoš | 7.5.2019 16:20 | Sběratelský klub

Karlito_69: Ještě jednou díky, koupeno ve Valmontu. Teď už mě jenom znervózňuje, že třetí číslo slibují za 7 dní, místo za 14.

trudoš
trudoš | 7.5.2019 12:04 | Sběratelský klub

Karlito_69: Zupa, danke za info. Zkusím zase Liberec a pak případně Frymu pošlu sken a ostatní.

trudoš
trudoš | 26.4.2019 14:17 | Sběratelský klub

deefha : Jop, to je ono.

trudoš
trudoš | 26.4.2019 13:41 | Sběratelský klub

Koupeno dnes v Liberci, posílám frymu (nebo jak to sklonit) sken a info do mailu.

Aktivita

Naposledy přihlášen: 20.6.2019 19:51
Komentáře u comicsů: 265
Hodnocení comicsů: 1767
Příspěvků ve foru: 85

Sbírka (z CDB)

Četl: 1767 (cca 501261 Kč)
Má: 3314 (cca 747131 Kč)
Chce: 105 (cca 3338 Kč)
Shání: 18 (cca 8663 Kč)
Nabízí: 0