trudoš

trudoš

Jméno: Wojta Běhounek
Email: wojta.behounek@centrum.cz

trudoš
trudoš | 17.7.2019 | Batman: Deset nocí KGBeasta

Příjemné retro z konce osmdesátých let, kdy grázlové ještě mívali dlouhé vlasy a Batman jezdil v komicky hranatém Batmobilu. Přičemž přímá účast prezidenta Reagana jako komiksové postavy pro mě byla takovým malým vrcholem popkulturní geniality, která se nebojí ničeho. Samotného Temného rytíře pak zastihujeme při postupně se měnící image, kdy je ještě stále tím superhrdinou ve starém netopýřím kostýmu, stíhajícím zločince v absurdních maskách, ale zároveň se na povrch dere nekompromisní mstitel, co se rozhodl vzít na bedra odpovědnost za bezpečí celého Gothamu a je proto ochoten riskovat všechno. Perfektně to přitom ilustrují obě dějové linie, kde v první stíhá Batman sériového vraha a ve druhé bojuje s KGBeastem. A ačkoli oba motivy lákají drsnou kriminální zápletkou, množství textu nejedenkrát všechnu atraktivitu neúmyslně rozmělňuje. Pořád je to ale kus dobrého řemesla, podmalovaného parádně noirovou atmosférou a stylizovanými monology, jimž ani všechny ty roky neubraly nic na kráse.

trudoš
trudoš | 15.7.2019 | Cromwell Stone

Vizuálně ohromující, dějově poněkud zmatené. Ale to říkám jako člověk, který tenhle druh metafyzických zápletek moc nezvládá. Co však autorovi musím přiznat, je fantastický cit pro vyprávění formou obrázků beze slov, včetně několika dosti komplikovaných situací. Přitom se v tom člověk neztrácí a pořád má pocit, že všechno dává dokonalý smysl, přestože nedává. Andreas je až precizně přehledný, díky čemuž perfektně funguje lovecraftovský motiv nemilosrdného vesmíru plného bytostí, jež svou existencí přesahují historii naší planety. Zároveň oceňuji různorodost jednotlivých částí, kdy co kapitola, to zcela samostatný příběh, propojený s tím předchozím jen dílčími motivy. V případě Návratu Cromwella Stona je docela legrace půlku vyprávění přemýšlet, kam se to člověka dostal tentokrát.
Jak už jsem na začátku zmiňoval, výtvarná stránka nemá obdoby a to nejen kvůli famózním hrátkám se světlem, ale i díky kompozici. Umělcova úchylnost pro detail pak dokonale vyniká na nádherných dvoustranách.

trudoš
trudoš | 10.7.2019 | Y: Poslední z mužů #02: Cykly

Druhý díl začíná opět ze široka, přičemž je už jasné, že autoři hodlají ze světa, jehož jsou tvůrci, vymačkat co nejvíce. Naštěstí se zatím nebojí zásadních zvratů, takže mile potěší, když konečně zmizí jedna z hlavních záporaček, která mně osobně lezla dost krkem a bál jsem se, že bude v sérii přítomna celou dobu. Vyprávění samotné je trochu stylizované, nijak se neštítící dílčích klišé, jež sice působí maličko nuceně (viz. Yorickova etuda s novou láskou), ale zároveň mají pro další vývoj nezbytný smysl. A přestože se hlavní hrdina občas chová jako naivní pitomec, pořád je to napínavá jízda, plná nečekaných obrazů a nápaditého prostředí, kdy nejde jen o to, ukázat rozpad společnosti po celosvětové katastrofě. Což se mi na Posledním z mužů líbí asi nejvíc; to jak se hezčí půlka lidstva staví znovu na nohy a snaží se žít s tím, co zůstalo. Protože je to po všech stránkách zajímavější, než sledovat jezdce ve futuristických autech jak bojují o ropu. Uvidíme ovšem, co přinesou další alba.

trudoš
trudoš | 9.7.2019 | Garfield #46: Zaslouží přídavek

„Všechno, co jsem dnes udělal, se pokazilo.“
„Já jsem dnes nic neudělal. Chápeš, kam tím mířím?“

trudoš
trudoš | 4.7.2019 | Lucifer #08: Vlk pod stromem

Tentokrát mi přišlo, že vyprávění ztratilo šťávu a Mike Carey začal přešlapovat na místě. Podstatné už bylo řečeno a teď jen zbývá dokreslit kudrlinky nad detaily, aby se mohlo rozjet finále. Poetika je pořád dokonalá, ale to, co jsem na sérii od začátku obdivoval, tady najednou mizí. Namísto komplikovaného propletence příběhů, kde každý detail má svůj účel, třebaže až o album, dvě později, jsem dostal obehranou písničku o padouchovi, co chce využít Boží nepřítomnosti k vlastnímu prospěchu. A protože tohle už tu jednou bylo, mrzel mě trochu ten otevřený konec.
Ale abych nevypadal jako prďola, rýsují se tu i pěkné nápady, především v podobě mladé Elaine, jíž by bezesporu slušel trůn nebeský. Což je pouze můj soukromý odhad, uvidíme, co skutečně přinese další vývoj událostí. Totiž, přestože jde jen o nepřiznanou uměleckou výplň, pořád je to parádní a netrpělivě očekávám, co bude dál. Jen doufám, že se taky bude něco dít a autor nezůstane jen u významných pohledů a sofistikovaných metafor.

trudoš
trudoš | 1.7.2019 | Avengers: Rukavice nekonečna

Čekal jsem to nejhorší a nakonec byl mile překvapen. Háček v tom samozřejmě je - označení 7+ má totiž nulovou vypovídací hodnotu a v podstatě jen informuje o faktu, že komiks mohou číst děti, co už umějí číst. Ale pro orientaci v žánru, ději či postavách je rozhodně důležité mít alespoň hrubé povědomí o Marvelovském univerzu. Pročež titulek Můj první komiks se trochu míjí účinkem. Na to je tu příliš mnoho nevysvětleného, včetně základního kdo je kdo.
Když však pominu ty dvě zavádějící nálepky, bez jakékoliv nadsázky musím přiznat, že jsem si příběh užil. Do základní chronologie sice moc nezapadá a mám podezření, že si z původní historky vytáhl cca pět procent, ale co už. Thanos má zkrátka Rukavici a je třeba mu ji sebrat. Tolik k logice. Scenáristé se tak soustředí především na pošťuchování mezi postavami, což prokládají nenáročnou situační komikou. V tomhle ohledu mě to přitom vážně bavilo, mnohem víc než třeba umělé DC Superhrdinky. Sám jsem ovšem zvědav, co si z toho odnesou děti.

trudoš
trudoš | 28.6.2019 | Gantz #08

Achtung: Spoiler! Právě hodlám vyzradit obsah celého dílu v jedné větě a tak se omlouvám všem čtenářům, kteří od Gantzu čekají něco víc než zabíjení, zabíjení, souložení a zase zabíjení.
Hiroya Oku se konečně vykašlal na nějaká melodramata (jež mu vůbec nejdou) a jednoduše všechny vykostil (což mu naopak jde, že až). Ani se mi tomu nechtělo věřit, protože v mnoha drobnostech rozjel vedlejší linie, které teď luftují do prázdna. Přitom je v předchozích svazcích vyhrotil do extrémů, evidentně ale jen proto, aby zahrál na čtenářovy city. Nebo že by v tom bylo něco víc? Jisté je, že čekat se dá už prakticky cokoliv.
Každopádně je fakt, že jakmile dojde na akční sekvence, užívám si explicitní „vyprávění“ maximálně. Jenže žádné krvavé posvícení netrvá věčně a tak se brzy vracíme do reálného života a tady jsem se opětovně nechytal - především živou Kišimoto mi hlava nebrala. A přestože oťukávání mytologie Gantzu se zajímavě zamotává, jde bohužel pouze o takové nic neříkající výstřely do prázdna.

trudoš
trudoš | 23.6.2019 | Gantz #23

To je tak obskurní, že to není možný. Nádhera.

trudoš
trudoš | 23.6.2019 | Ú.P.V.O. #08: Vražedné místo

Jak se mi předchozí díl líbil moc, tak tady jsem trochu narazil. A to z prostého důvodu - co, kdo, proč? Ke cti autorů dlužno podotknout, že v závěru se vše podstatné vysvětlí, ovšem je tu tolik návazností, že bez jejich připomenutí budete v ději lítat jak papoušek na tříkolce. Ale protože je znám (díky, můj milý čtenářský deníčku), byl jsem s obliga. Přesto mě zápletka občas dokázala zaskočit, jako třeba v případě náhlého zjevení Humra Johnsona.
Pořád si však stojím za tvrzením, že Ú.P.V.O. drží pohromadě daleko víc, než celý Hellboy. Jen pánové Mike Mignola a John Arcudi umějí špatně připomínat podstatné a na můj vkus rozjíždějí příliš mnoho linií, které se pak snaží spojit do jednoho celku. Člověk potom snadno zapomíná, na co se soustředit a co je jen umělecký plevel. Dost možná právě proto poslední album vůbec nefunguje samostatně a bez znalosti předchozích knih není šance se v ději orientovat. Na druhou stranu ta paranoidní atmosféra evokující prvního Vetřelce stojí rozhodně za to.

trudoš
trudoš | 17.6.2019 | Skalpy #08: Abys byl spasen, musíš hřešit

Všechno je to o motivacích. I lidé, jejichž skutky veskrze pohrdáme, mají pro své činy jisté pohnutky, které jim přijdou natolik zásadní, že jimi snadno dokážou obhájit zlo, které páchají. Občas je zkrátka všechno o lidských slabostech a niterných přáních. Ale kdo z vás první hodí kamenem, aby ukázal, že jeho osobnost není v poměru s veškerenstvem stejně uboze malá?
Právě tohle dokáže Jason Aaron, ďábel mezi scenáristy, perfektně zachytit. Osmé Skalpy tak opětovně skládají střípky charakterů a zase jednou nutí čtenáře přehodnocovat vše, co dosud považoval za neměnné. Dějově se samozřejmě s hlavní osnovou hne o minimum, ale to neznamená, že by jednotlivé linie stagnovaly. Agent Nitz se znovu dostává do sedla, Rudá vrána hledá cestu ke Zlému koni a Dino zjišťuje, že není všechno láska, co má dlouhé vlasy. Nezapomenutelní jsou pak Volný pád, dosud opomíjený Lawrenc a také Ten, který chytá. Finále je zkrátka na dosah, je však otázkou, zda se ti, co je přežijí, budou moci nazývat vítězi.

trudoš
trudoš | 6.9.2019 16:21 | Povinná četba

Jestli si dobře pamatuji, tak nejdřív vznikla právě zmiňovaná ilustrovaná kniha a to v rámci Mignolova a Goldenova nápadu. Komiks byl vzkříšen až později, kdy se ukázalo, že cesta tímto směrem bude komerčně zajímavější. Pro pochopení série každopádně Cínový vojáček třeba není (dokonce bych řekl, že komiks celou tu anabázi vzestupu upírů popisuje lépe), ale Mignolovi obrázky jsou Mignolovi obrázky. A i ten Goldenův román stojí za to.
Jediná užší propojenost je právě ve vyprávění tří čekajících přátel, kteří v krátkých příbězích nastiňují, jak se s Baltimorem dali dohromady. Což je v Kostnici vždy jen letmo naťuknuto, tady je to ústředním tématem.

trudoš
trudoš | 16.8.2019 13:01 | Pindárna

zupa, danke schön

trudoš
trudoš | 16.8.2019 12:58 | Pindárna

Hej, koukal jsem, proto zkouším, jestli nemá někdo informace zevnitř.

trudoš
trudoš | 16.8.2019 12:27 | Pindárna

Když už se mluví o Pasece, netuší prosím někdo, zdali vydají Nimonu (http://www.albatrosmedia.sk/tituly/20280501/nimona/), co vyšla na začátku roku na Slovensku? Kdysi se někdo zmiňoval, že jí mají v plánu a zatím nic dalšího. Já jen abych jí v tý slovenčině nakonec neprošvihl.

trudoš
trudoš | 30.7.2019 10:56 | * Připomínky a návrhy

A teď schválně, co jsem tím ve skutečnosti chtěl vlastně říct?

trudoš
trudoš | 30.7.2019 10:53 | * Připomínky a návrhy

Zdravím, v popisku ke komiksu „Město pod hvězdou“ je zmíněno, že obsahuje Green Arrow Annual #1, což neobsahuje a není ani zmíněn v anotaci na komiksu samotném. Asi tedy nějaký pozůstatek z původních plánů, které nakonec byly realizovány jinak.

trudoš
trudoš | 22.7.2019 10:22 | * Připomínky a návrhy

Zdravím, u komiksu "Spider-Man: Velká moc, velká zodpovědnost" se vloudila zybka do názvu, správně má být "Spider-Man: Velká moc, velká odpovědnost", tak jak je i na obálce.

trudoš
trudoš | 10.7.2019 10:54 | * Připomínky a návrhy

to Zack: Odkaz na obchod nevadí, hlavně když z toho budete mít něco vy - ale co bych uvítal, kdyby odkaz odkázal přímo na koupi daného komiksu, a ne buď na celou sérii, nebo prostě jen rámcově na obchod. Už jsem jednou dvakrát nalítl na možnost něco koupit, jen aby se ukázalo, že to vlastně nemají.

trudoš
trudoš | 19.6.2019 12:37 | Pindárna

to Darker: Jedná se o knihu, ne o komiks.

trudoš
trudoš | 19.6.2019 11:04 | * Připomínky a návrhy

Za to se taky přimlouvám - vždycky se musím nutit očima, abych ignoroval hodnocení a komentáře a měl šanci si na věc udělat vlastní názor. Vím, že to zní dementně, ale já už jsem holt taková duše ovlivnitelná. Rád přistupuju k věcem bez předsudků, nebo naopak s velkým očekáváním - všechna ta překvapení nejlépe nechávám na díle samotném.
PS - Navíc mi to vždycky zkazí den, když se kope do mých oblíbenců.

Aktivita

Naposledy přihlášen: 19.9.2019 06:37
Komentáře u comicsů: 291
Hodnocení comicsů: 1859
Příspěvků ve foru: 93

Sbírka (z CDB)

Četl: 1859 (cca 532702 Kč)
Má: 3407 (cca 780023 Kč)
Chce: 104 (cca 2789 Kč)
Shání: 0
Nabízí: 0