trudoš

trudoš

Jméno: Wojta Běhounek
Email: wojta.behounek@centrum.cz

trudoš
trudoš | 22.6.2020 | Oskar Ed #01

Dějově drobně zmatené, atmosféra ovšem dokonalá. Líbil se mi především ústřední motiv hrdiny, hledajícího sebe sama ve světě, který se řídí prapodivnými pravidly (z jeho úhlu pohledu). Podobně si mě získala i kresba, protože Branko Jelinek předvádí neskutečnou tvůrčí představivost a výtvarně přitom zůstává jednoznačně svůj. A nápad na filozofující předměty běžné potřeby je naprosto dokonalý, přičemž mluvící rohlík mě zcela odrovnal. Co tady navíc funguje bez problémů, jsou přirozené dialogy, kámen úrazu většiny undergroundových komiksů.
Strach mám akorát z rozvíjející se zápletky, jež prozatím působí trochu psychedelicky. Některé drobnosti nechápu vůbec, jiné mi přijdou jako divoká autorská stylizace a další postrádají konkrétní souvislosti. Je to ovšem úvod a vzhledem k tomu, že na následující díl nemusím čekat nijak dlouho, jsem rozhodně zvědav, co pokračování přinese. Tajně se ale modlím, aby nedošlo na metafyzický přesah, protože v tomhle ohledu má mysl i fantazie výrazně selhávají.

trudoš
trudoš | 18.6.2020 | DC komiksový komplet #027: Wonder Woman: Ztracený ráj

Ztracený ráj pracuje s podobnou premisou jako konkurenční Herkules, avšak zdaleka ne tak zábavně. Zase je ale znát úsilí o výrazně propracovanější scénář, který směřuje k nějakému cíli. Problém je, že vyprávění vyžaduje znalost souvislostí s tím, co se stalo dříve nebo jinde, jinak tvůrčí snaha o finální osudovost vychází naprázdno. Ono kromě dvou zázračných Amazonek je tu také několik podobně se jmenujících Spolků spravedlnosti a tenhle mišmaš vám nikdo jasně nevysvětlí. Nejvýraznější slabinou pro mě ale byla morální ukecanost a to i na poměry devadesátých let. Ať je situace sebevypjatější, hrdinové - od Huntress s Artemis, přes Batmana a Wonder Woman, až po Nightwinga s Donnou Troy - si pokaždé najdou chvilku na mudrování a polemizování o životě, vesmíru a vůbec.
Přesto nemůžu říct, že by mě kniha jako celek nebavila. Bohové Gothamu mají perfektní nápad, Rajský ostrov zase šlape v akční rovině a závěrečný bonus s Robinem a Wonder Girl „dojal“ svou upřímnou snahou o pohnuté drama.

trudoš
trudoš | 16.6.2020 | Parker: Lovec

Darwyn Cooke má dokonalý cit pro zachycení charakteru drsných historek z podsvětí a excelentní komiksová adaptace stejnojmenného románu Richarda Starka, u nás vydaného pod názvem Odplata, je to jasným důkazem. Obdivovat musím především jeho sekvence bez textu, které doslovně přepisují děj a nepotřebují k tomu ani špetku písmenek. Vyprávění navíc oproti původní knize výrazně lépe graduje, což vzhledem k tomu, že předloha má nějakých sto čtyřicet stran, je docela co říct. Třeba tam, kde Starkovy retrospektivní scény působí maličko zbytečně, Cooke je dokáže koncepčně využít tak, že v ději neruší vůbec a ještě jej plnohodnotně doplňují.
Lovec je poctivá ukázka drsné školy, v níž nikdo není bez viny a sám hrdina ze všech nejmíň. Navzdory hyperkorektní době zachoval autor Parkerův amorální způsob jednání, přičemž jej nepřikrášluje lacinými hláškami ani milosrdnými skutky, takže je to přesně ten suchý zločinecký parchant, jak ho mám rád. Škoda, že v tomhle zpracování nemůže vyjít série celá.

trudoš
trudoš | 16.6.2020 | Garfield #03: Váží slova (2. vydání)

„Měl jsi někdy doma kočku, Lymane?“
„Vyrůstal jsem se čtyřma kočkama.“
„Jak se jmenovaly?“
„No vlastně... Číča, Číča, Číča a Číča.“
„Neměly jména?“
„K čemu dávat jméno zvířeti, které neposlechne, kdy na něj zavoláš?“

trudoš
trudoš | 14.6.2020 | Ultimátní komiksový komplet #073: Ultimate Spider-Man: Smrt Spider-Mana

Nakonec spokojenost. Kdyby si Brian Michael Bendis víc pohrál se závěrečným soubojem, kde mi pár detailů moc nesedělo, byla by spokojenost maximální. Jde o to, že autor si s postavami nakládá, jak zrovna potřebuje, takže má-li někdo dostat do frňáku, dostane, přestože o okénko dvě dříve to byl právě on, kdo měl v dané situaci jasně navrch. Ale v superhrdinském komiksu to asi jinak nejde.
Co jsem však kvitoval jako nejvýraznější plus, byla výměna na postu kreslířů. Nechci Marku Bagleyovi ubírat na zásluhách, přeci jen, dělal na sérii od samého počátku, ale mně osobně nikdy jeho styl nesedl. Chris Samnee a Sara Pichelli se k teenagerskému Spider-Manovi perfektně hodí a každý z nich dal vyprávění zase jiný rozměr. V rámci celého alba mi ovšem uniká smysl prvních dvou příběhů, které se finální smrti nijak zásadně netýkají. Na druhou stranu, krátké hostovačky Iron Mana a Captaina Ameriky mě jen utvrdily v přesvědčení, jak velká je škoda, že Ultimátní Marvel tady nikdy nevycházel komplexněji.

trudoš
trudoš | 11.6.2020 | Arzach (pevná vazba)

Já si nemůžu pomoci, ale v mém případě se tahle klasika jednoduše minula účinkem. Za výbornou považuji druhou povídku s mutujícími exkrementy a třetí s uneseným manželem, u všech ostatních jsem jen nejistě kroutil hlavou. První příběh je nádherně nakreslený, ovšem na můj vkus příliš esoterický a čtvrtý je sice zábavný, ale doteď si vlastně nejsem jist, zdali jsem vůbec pochopil tvůrcův úmysl. To samé pak platí o páté historce, i když ta už je trochu vypointovanější. No a ze všeho ostatního, co se odehrává po pětce, jsem zkrátka nepochytil ani zbla. Až jsem nabyl dojmu, že mám nějaký specifický defekt, protože epizody nejen že nedávají smysl, dělí je i různá grafika a styl. Ale možná jde o nějaké umělecké výkřiky do tmy. Nevím, moje zpustlá duše přízemního konzumenta na tohle prostě nemá. Každopádně tolik oceňovaná snovost vyprávění mě neoslovila a užil jsem si pouze počáteční humoristické skeče, které v sobě však nemají o moc více nápaditosti, než kreslené vtipy ve starém Dikobrazu.

trudoš
trudoš | 11.6.2020 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #017: Falcon

Když člověk nevnímá žánrová klišé, dá se pak příjemně relaxovat u dobrodružné povahy tohoto komiksového alba. Přičemž mne osobně oslovila spíše Capova série z konce šedesátých let, než ta vlastní Falconova, z počátku osmdesátek. První řada je však dějově přepálená, až to chvílemi hraničí s trapností, naopak u druhé zase skvěle funguje konverzační humor a sympatické postavy. Oboje každopádně hezky definuje hrdinu - kým je a za co bojuje -, a to i navzdory tomu, že autoři mu charakter tvořili tak nějak za pochodu. Jenže já mám pro tyhle týpky z ulice, jako Luke Cage nebo Daredevil, prostě slabost. Žádné super mega zápletky a nepřátelé pouze v rovině klasické kriminálky s občasným přesahem do politiky. Jen mi přijde hrozně komická jejich tendence hluboce hloubat a chmurně se chmuřit, jako kdyby právě byli na jevišti divadla a hráli Hamleta, zatímco jsou součástí spektakulární okostýmované fackovačky uprostřed New Yorku. Suma sumárum - pro seznámení s postavou fajn, ale jinak žádný zázrak.

trudoš
trudoš | 11.6.2020 | Thorgal #02: Ostrov v ledových mořích

Druhý díl je výrazně ucelenější a jde v něm o zodpovězení otázky Thorgalova původu. Samozřejmě, že čtenáře, který vyrůstal na Dítěti z hvězd (jež zde vyšlo v roce 1990) neotřelé sci-fi rozuzlení nijak nedojme už jen proto, že zdaleka nemá tak propracované pozadí, jako ve zmiňovaném sedmém albu. Ovšem v rámci doby, ve které příběh vznikal, to případnou kritiku zpracování bez problémů ustojí. Ostatně, tenhle motiv není tím, co sérii už čtyři desítky let drží v přízni fanoušků.
Devíza komiksu spočívá v podivuhodném dobrodružství, plném severské mytologie, krásných dívek a fantastických monster, přičemž dějová linka vás prakticky pokaždé dokáže překvapit nějakým novým a neotřelým nápadem. Charakter Thorgala však není další coververzí neporazitelného Conana, ale drží se v překvapivě civilní rovině - často chybuje, nepatří mezi nejsilnější a ke krvelačnosti má daleko. Ovšem jeho vůle žít je v přímém kontrastu se všeobecnou depresí a je tak mnohem lidštější než kterýkoliv jiný fantasy hrdina.

trudoš
trudoš | 11.6.2020 | Komiksový výběr Spider-Man #019: Ten druhý, 1. část

to jh666: Takže J. Michael Straczynski v obsahu tohoto alba nemá co dělat, mám pravdu? To kvůli případné opravě v datech.

trudoš
trudoš | 11.6.2020 | Komiksový výběr Spider-Man #019: Ten druhý, 1. část

to Lenny: Jasný, to vím, akorát že pod číslem 525 je podepsán Peter David a pod číslem 526 zas Reginald Hudlin, alespoň co jsem na netu našel. J. Michael Straczynski se k peru vrací až s číslem 527, které je však obsahem druhé knihy. Jen se ujišťuji, že koukám dobře, nic víc, anglicky umím podobně jako francouzsky.

trudoš
trudoš | 19.6.2020 14:39 | Sběratelský klub

to Zack: Amen.

trudoš
trudoš | 18.6.2020 22:37 | * Připomínky a návrhy

to Zack. Jasný, chápu a díky za info. Majte sa a díky za všechnu práci.

trudoš
trudoš | 18.6.2020 22:14 | * Připomínky a návrhy

to Zack: Ještě bych se přimlouval za možnost blokace komentářů v detailu komiksu (což si nedovedu představit jak udělat jinak, než si zaškrtnou ve vlastním profilu „ignorovat komentáře toho a toho“, a to nechceme), ale chápu, že by s tím za a) bylo sraní, a za b) jak člověk ustoupí jednou, brzy se dostane tam, kam přesně nechtěl. Takže to ignorujte.

Ohledně diskuzí je to celé samozřejmě hovadina, to jsem se na začátku blbě vyjádřil, o to jsem zájem vůbec neměl. Ono když už se diskuzí chce někdo účastnit, „nevidět“ polovinu debatujících je poměrně mentální.

trudoš
trudoš | 18.6.2020 21:50 | * Připomínky a návrhy

to Zack: Paráda, díky moc. Nemám zkušenosti z jiných stránek, tak netuším, jak velké problémy to může způsobit. Ale aby se tady pak řešilo, kdo koho a proč zablokoval, o to nestojím ani já.

trudoš
trudoš | 18.6.2020 21:41 | * Připomínky a návrhy

to Light: Takhle pěkně přehledně jsem to chtěl říct, akorát jsem se zamotal do vlastních slov. A přirovnání.

trudoš
trudoš | 18.6.2020 21:36 | * Připomínky a návrhy

to Darth Raelchi: Uf, to jsme někde úplně jinde, tyhle existenciálně motivační prupovídky jdou mimo mě, sorry. Stáří a tak. Jde o to, co jsem říkal na začátku - něco mě štve, tak chci se toho zbavit, de facto to ignorovat. Nemám rád Tokio Hotel? No tak jej neposlouchám. A když přijdou zahrát na Vlachovku, tak při jejich partu půjdu někam jinam, abych je neslyšel, neviděl, protože ostatním nechci kazit zábavu. Jsem kvůli tomu sociálně porouchaný? Možná.
Nehledě na to, že ignorovat, je to samé jako ban, akorát v pomyslné rovině. Mě se ale lépe věci ignorují, když je nevidím. Což je uznávám, čistě můj problém. Navíc znovu poukazuji na to, že právě že nikoho omezovat nechci, maximálně sebe sama. K čemu by mi například byl satelit s nekonečně mnoha programy, když bych stejně chtěl sledovat akorát jeden dva?

Každopádně - stejně Zack řekne, že ne, protože mám pocit, že se ohledně toho už nejednou vyjadřoval, takže klid, nikdo práva ostatních omezovat nebude. Ani to z mé strany nebyl záměr a jestli to tak vyznělo, omlouvám se.

trudoš
trudoš | 18.6.2020 20:07 | * Připomínky a návrhy

to Milo_Harwey: No jo no, já a přirovnání, jak se jednou rozjedu, už to nejde zastavit. Maximálně zablokovat.

trudoš
trudoš | 18.6.2020 19:57 | * Připomínky a návrhy

to Milo_Harwey: Nebo lepší přirovnání - svítí-li sluníčko, beru si kšiltovku, případně černý brýle, protože jinak mám den na prd. Ignorovat světlo v očích nejde, stejně jako chodit poslepu. Ale nevolám po tom, aby jej někdo vypnul, nebo aby zapadlo, protože chápu, že bez něj by to šlo všechno do kopru. A nemám pocit, že bych se jej tím nějak dotknul.

trudoš
trudoš | 18.6.2020 19:29 | * Připomínky a návrhy

to Milo_Harwey: Protože mě to prostě sere, nic dramatičtějšího v tom není. Stejně jako když musím ve vlaku poslouchat blbý kecy od vedle. Pravdu ale díte, že je to o tom, zda číst či nečíst - jenže podobně jako když vám někdo řekne, ať nemyslíte na růžového slona a zákonitě budete myslet právě na něj, stejně těžko se mi ignorují texty, které ač mě nezajímají, vyskakují prakticky u každého komiksu. Z podobného důvodu používám třeba AdBlock na blokování reklam, nebo vypínám rádio, když hraje pitomá písnička. Soukromá a uživatelsky příjemná věc, nic zlovolného v tom nevidím. Nevolám po odstraňování, lynčování ani hanobení, každý ať si píše a čte, co chce. Je mi ale jasný, že to je programově zbytečně velkej luxus, aby každý účet zvlášť zobrazoval něco jiného, ovšem kdo se nezeptá, nic se nedoví.

trudoš
trudoš | 18.6.2020 17:24 | * Připomínky a návrhy

to Zack: V rámci nové verze - a vím, že jste na to už odpovídal, tak se rovnou omlouvám za opakování opakovaného - nepůjde v soukromém nastavení zaškrtnout si nezobrazování příspěvků označených uživatelů? Ne, nemám v úmyslu dělat rozbroje, jen se obyčejně ptám, vážně. Uživatelsky by mi to bylo velmi příjemné, byť si uvědomuji, že ani v jiných databázích to nejde, takže je to asi dost debilní prosba.

Aktivita

Naposledy přihlášen: 9.7.2020 06:54
Komentáře u comicsů: 423
Hodnocení comicsů: 2162
Příspěvků ve foru: 141

Sbírka (z CDB)

Četl: 2162 (cca 641487 Kč)
Má: 3713 (cca 873220 Kč)
Chce: 155 (cca 5942 Kč)
Shání: 5 (cca 1661 Kč)
Nabízí: 0