Absinther

Absinther
Absinther | 24.4.2018 | Dlouhý zítřek a další příběhy (paperback)

Moebiova poetika krátkých (často němých) povídek, nejednou vrcholící v čistě absurdní pointě, mi prostě maximálně sedí. Imaginace, hravost, uvolněnost (jak myšlenková tak technická).. Artefakt radosti z tvorby... Drtivou většinu jsem už sice četl (a pár mých oblíbených schází), ale mít to takhle pohromadě-a v češtině- to je luxus za který zaplatím i když jinak nemám ani na jídlo...

Vzkaz pro CREW: Díky klucí....... a osobně tajně doufám, že někdy dojde i na "40 dní v poušti B"

Absinther
Absinther | 13.10.2017 | Thorgal #12: Město ztraceného boha

Cyklus Qaa pomalu ale jistě graduje v silném mixu fantasy dobrodrůža a řecké tragédie který celé té thorgalovské mythologii dodává nové vrstvy a hloubky. Možná je to jen sentiment, nebo co, ale mě si Thorgal tím svým férovým přístupem ke čtenáři získává každým příběhem více a více. Není to prvoplánově kulervoucí, za každou cenu cool, nevídané, neslýchané..je to prostě "jen" kvalitní.

Absinther
Absinther | 4.10.2017 | Thorgal #11: Tanatlokovy oči

Třetí díl pětidílného QAA příběhu už má vše co čtenář od Thorgala očekává. Předešlé dva sešity se trošku praly s nutností vybudovat pro takto důležitý příběh pevné základy, ale Tanatlokovy oči už fičí kupředu naprosto přirozeně a organicky. Na povrch probublává Thorgalova sci-fi mythologie. Čtenář je už v QAA světě hezky usazen. Jednotlivé linky příběhu pomalu ale jistě šplhají po stoupající spirále... Prostě luxus.

Absinther
Absinther | 4.10.2017 | Thorgal #10: Země Qaa

Pětidíný příběh kolem zeme QAA se holt rozjíždí pomalu a zrovna tenhle sešit chytil takového jakože černého petra kdy už jsou nastřelené všechny postavy a zápletka, ale čtenáře to pořád ještě nestačilo vtáhnout. Na prosluněné pláně a vlhkou džungli jsem si holt zvyknul až v následujícím díle a Zemi QAA mám zafixovanou jako důležitý ale přecejenom poněkud otravný sešit.... Ale v rámci Thorgala je i slabota pořád nadstandard..takže...

Absinther
Absinther | 4.10.2017 | Modrá Crew #06 - Thorgal #09: Lukostřelci

Jasně, je to Thorgal takže je to dobrý i když zrovna Lukostřelci patří k těm několika málo příběhům které mě zase až tak nenadchly.. Z Thorgalova charakteru tady občas až příliš moc vyskakuje takovej ten foglarovsko-rychlošípovskej (ikdyž T. je spíš přesnošípovskej) dobrák a člověk místy čeká kdy bude pomáhat stařenkám s nákupem přes divokou řeku... Jde v zásadě spíše o vatu ve které je nutné představit nové charaktery důležité pro další příběhy....

Absinther
Absinther | 14.6.2017 | Andělské drápky

Na první pohled je jasné, že tahle kniha má blíže k surrealistické hře než ke komiksu.. Jodo většinou pracuje s motivem sexu jako s nástrojem pro spirituální růst (Borgii beru jako úlet) a ani zde si nepočíná jinak.. Jeho text je poetický, mnohovrstevnatý a nejednoznačný. Velmi rafinovaně doplňuje a koexistuje vedle Moebiových kreseb aniž by je nějak fixně interpretoval a poutal. Moebius si tady celou dobu jede tak nějak to svoje a moc ho nezajímá jestli bude případný čtenář uspokojen. Kresby se nesnaží být vzrušivé ani obzvlášť pěkné. Není to porno ani klasická BDSM estetika. Jde spíš o krok za opnu nevědomí. Syrová sexualita ve službách imaginace (nebo naopak?) ........ Osobně považuju v tomto případě takhle velký formát za téměř kontraproduktivní rozežranost. Pro Moebia šlo evidentně o rychlovky. Rozhodně nejde o nejlepší kresby jeho života a tahle velikost to jen podtrhuje. Tentokrát by Moebiovi zmenšení neuškodilo a po téhle experimentální, artové jednohubce by -za příznivější ceny- sáhlo možná nakonec i více lidí.

Absinther
Absinther | 31.12.2015 | Druuna (pevná vazba)

Neuvěřitelné. Nevím jestli je to celé jen nepochopitelná haluz, nebo fakt poctivě vyšpekulovaný konstrukt, ale funguje to. Serpieri má rád prdele, chapadla, rozpadající se industriál a kreslí co sám napíše (vzácnost které fandím) . V tom bylo jasné na první pohled, že si sedneme.. ale, že mě překvapí příběhy takhle neuvěřitelně krásně balancujícími na hraně absurdity, překombinovaného nesmyslu, výživného braku, sci-fi psychedelie a sofistikovaného surrealismu tvářícího se jako béčková břečka (nebo naopak) to jsem fakt nečekal... Druuna je úplně vylízaná (někdy doslova), všechno se jí (takže vlastně divákovi) musí vysvětlovat jako retardovi a snadno tak vznikne dojem, že podobně postižený je celý komiks. Ale- když ona se ta čubka prochází světem, který má svůj systém, hloubku, strukturu, historii atd.. těžko říct jestli si to všechno Serpieri vymýšlel za pochodu a jen tak náhodou mu to vždycky více či méně sedlo do celku, nebo jestli měl nějakou kostru dopředu promyšlenou.. každopádně to má ve výsledku kulervoucí atmosféru a osobitost. Druunina výstavní prdelka, hezké kozy a ucházející obličej (já na tyhle jižanské typy prostě nejsem ;) ) ani zdaleka není tím prvním a posledním na čem komiks stojí (jak jsem očekával). Je spíše tmelícím prvkem, který odlehčuje tam kde už příběh těžkne a zakoukává se sám do sebe, a vnáší jisté napětí a dusno tam, kde by to jiné komiksy musely řešit nezáživnou vatou....... Tohle mi prostě úžasně sedlo a dlouho to ve mě doznívá.... Snad se někdy dočkáme pokračování.

Absinther
Absinther | 19.11.2015 | Želvy Ninja: Menu číslo #03

Přiznám se, že třetí želvy jsou pro mě mírným zklamáním. Ikdyž ten formát krátkých epizod želvám svým způsobem sedí více než dlouhá jízda na 6 sešitů, nebavil jsem se tak jak bych očekával. Jak se místy zdá, že se kresba lepší (né, že by mi ten diletantský undergrund vadil), tak scénář se zatím do vyzrálejší roviny neposouvá. Naopak, často mám pocit, že přes všechny ty pindy o “temnotě a dospělosti“ původních želv, jsou tyhle počátky infantilnější než ten starý tv seriál na kterém jsme vyrůstali. Michalangelův příběh je relativně fajn honička se zloději, ovšem s docela blbě stravitelnou pachutí sentimentu newyorkských vánoc (to jsem si mohl pustit Sám Doma 2 a vyšlo by mě to na stjno). Donatelův příběh je sice v námětu zajímavý, ale z celého třetího menu asi nejdětštější a nejnaivnější. Třískova epizodka je už na tom o poznání lépe a i když scénář pořád hapruje, ve výsledku je to segment funkční. Leonardův finiš na mě sice zase dýchnul troškou toho vánočního patosu, ale s přehledem to vyvážil parádně zvládnutou dynamikou (kdy podobně jako na konci menu č.2 panely chytají až jakoby filmové tempo) a závěrečnou pointou, která krásně navnadí na příští číslo.. Podtrženo sečteno, jsou to takové fajn bonusy které by jako přídavek u většího příběhu (jako Rafael v Menu č.1) potěšily, ale takhle pohromadě, vedle sebe, plně neuspokojí (teda aspoň mě).

Absinther
Absinther | 23.10.2015 | Želvy Ninja: Menu číslo #02

Tenhle želvácký pravěk opravdu občas působí, že to psal a storyboard vymýšlel dvanáctiletý fanda kačera donalda a díky tomu to často dost skřípe v dynamice a nadbytečnosti textu. Přecejen dnešní čtenář je už zhýčkaný obecně sofistikovanějším standardem. V tomhle směru bych teda rozhodně nesouhlasil s kaylinem. Řekl bych, že opravdu zestárla (jde ale o to, že na tom není nic špatného). Na druhou stranu je to pořád správně undergroundové a autenticky syrové.. Lehce slabší dej (hlavně ten ve spejsu, který byl sice krásně uvolněný co se nápadů týče, ale zároveň dynamicky nejkostrbatější)definitivně spasila poslední cca čtvrtina, která byla zábavná, napínavá a třeba pro mě i dost překvapivá.

Absinther
Absinther | 15.6.2015 | Želvy Ninja: Menu číslo #01: Jedinečný originál

Parádní, nadšeneckej, nízkorozpočtovej a férovej underground. Jasně-příběh není žádná sofistikovaná filosofická konstrukce s přesahy do černé magie. Kresba není vypiplaná libovka ve které přečtete i článek na zmuchlaných novinách pod lavičkou v temném parku.. Ale o těchhle "snobárnách" želváci nejsou. Týpci se prostě baví a škrábou na papír své ujeté a zábavné fantasie- a právě tenhle až metalhurlantovský přístup dokážu ocenit více než všechny ty vysoce ambiciózní a prošpekulované vymyšlenosti... Navíc-pro čtenáře je to dnes už naprostá všednost, ale je fajn si uvědomit, že to je příběh o zmutovaných želvách v kanálech NY, které zmutovaná krysa učí ninjutsu (které se naučila od svého majitele v japonsku).. Takhle ujetý a přitom funkční koncept, který se tak snadno chytnul a sám zmutoval v nespočet dospělejších či dětských variací -navíc v komiksech, knihách, tv, filmech, pc-games atd..- to je záležitost naprosto fenomenální.

Absinther
Absinther | 4.7.2014 15:17 | Pindárna

Já to něják nechápu... Co tam ti policajti teda celé ty měsíce dělali, když nebyli schopní zjistit ani aktuálního vlastníka? A jak můžou bez -alespoň formálního- výslechu té osoby dojít k závěru, že komiks nebyl odcizen? Co když se týpek jmenuje Lapka Zlodějovič Čorkařov s rejstříkem dlouhým jak mrtvola žirafy rozjetá parním válcem, před čtyřiceti lety náhodou zaměstnán v tiskárně mladé fronty?

Absinther
Absinther | 18.6.2014 13:20 | * Připomínky a návrhy

blackJag: OK už držím hubu :D

Absinther
Absinther | 18.6.2014 13:19 | * Připomínky a návrhy

jo jasně...však mi nejde o tudle konkrétní diskuzi.. jen když se to tu naťuklo, tak mě napadlo zeptat se jestli by diskuzní prostor u každého komiksu nedal prostor pro diskuze které se teď moc nekonají možná právě proto, že je jasné, že podobné(byť věcné)debaty ten komentprostor zasírají.

Absinther
Absinther | 18.6.2014 12:31 | * Připomínky a návrhy

Samostatná diskuze by myslím zároveň i otevřela možnost zpětně upravovat své komenty(protože by se tím nerušila návaznost nějáké přestřelky, jen by se dopilovávaly komenty)

Absinther
Absinther | 18.6.2014 12:27 | * Připomínky a návrhy

No a prostě samostatná kolonka diskuze u každého komiksu(tak jak to má např CSFD) by byla moc náročná?...... Je fakt, že člověk by občas něco poznamenal, nebo zareágoval na nějáký koment, ale rozbíjí to přehlednost těch komentářů........ Schází tu prostě prostor, kde by se mohlo o konkrétním kusu dlouze a bezpředmětně žvanit :D :D

Absinther
Absinther | 17.6.2014 19:43 | * Připomínky a návrhy

Návrh do databáze
"All u need is space"
je to tohle http://ec.europa.eu/enterprise/policies/space/policy/learning-space/comic-book/
v češtině to rozdávají na nějákém pražském space-expu
a je to hrozná chujovina :D :D

Absinther
Absinther | 23.2.2014 20:49 | Pindárna

Určitě už jste zaznamenali, ale pro připomenutí....Kája S. má v Olomouci velkou výstavu. Byl jsem a je to těžce do pohody. Navíc vstup činí jen 70kč(a v neděli zadarmo) takže naprostá lidovka.

Absinther
Absinther | 15.2.2014 21:18 | Pindárna

Aha(blbě jsem to přečetl..).. už jsem se lekl.. i tak se ti mentálové budou chytat za hlavu až přifičí dotisk oranžové smrti...a to asi nebude dlouho trvat, protože z toho aktuálního hype okolo Káji se toho dá ještě spousta vyrýžovat.............. No nic-kdo chce kam-chuj s ním...žejo

Absinther
Absinther | 15.2.2014 20:52 | Pindárna

Jak jako 8000,- za co? Za tu novou Muriel, která je pořád ještě v obchodech? Který kretén si to koupí za 8000, když může zajít do normálního knihkupectví a koupit to tam za normál cenu?(teda normální..ehmm-žejo..)

Absinther
Absinther | 7.2.2014 21:55 | Pindárna

Já nevím no-originály tohodle typu nikomu jen tak nedáš(ikdyž jestli to byla sexy holka, tak by to u Káji mohl být zásadní zkratovitý faktor :D ) ...Spíš to byl takový flegmoš, že si řekl "sere na to pes-třeba mi to zítra někdo přinese" :D ....Ale kdo ví no...je to celé divné

Aktivita

Naposledy přihlášen: 19.4.2019 14:33
Komentáře u comicsů: 65
Hodnocení comicsů: 134
Příspěvků ve foru: 19

Sbírka (z CDB)

Četl: 0
Má: 0
Chce: 0
Shání: 0
Nabízí: 0