massilia

massilia

Jméno: Martin
Email: massilia@seznam.cz

massilia
massilia | 12.4.2018 | Grandville #03: Bête Noire

Možná je třetí díl Grandville v celé sérii poněkud slabším kouskem, přesto je to kresebně, scénáristicky i koncepčně silný nadprůměr toho, co u nás vychází. Bryan Talbot je tak trochu výjimkou v tom, že je autorem s názorem. Neváhá ventilovat své vidění historie, politiky, umění či filozofie, což v komiksu zase tak obvyklé není - neberu-li v potaz "grafické romány". Něco prozradí mezi řádky v příběhu, něco ve výrocích postav. Antropomoforních komiksů se zvířaty u nás vychází celá řada a jsou vesměs dosti populární - málokdo ale dotahuje využití zvířecích postav k takové dokonalosti jako Talbot, navíc často s velkou dávkou humoru. Líbí se mi i jeho fascinace architekturou a uměním, kterou ostatně dává ve svých dílech najevo už od dob Luthera Arkwrighta. Celý komiks je navíc perfektně nakreslený - kdo se současných kreslířů si tak hraje s detaily jako Talbot - viz třeba první scéna v LeBrockově kanceláři, která je postupně nasnímaná ze všech úhlů, takže si můžeme udělat dokonalou prostorovou představu, jak to v ní vypadá. Mistrovské je také jeho perfektně přehledné "snímání" davových či akčních scén.

massilia
massilia | 28.3.2018 | Plutona

Hele Kapis a spol, nechcete si strčit ty "vaše pravdy" za klobouk. Ještě donedávna to bylo normální komiksové fórum, ale za chvíli to tady s těmi vašimi hádkami bude vypadat v diskusích na Novinkách.

massilia
massilia | 30.10.2017 | The Ghost in the Shell

Komiksový Ghost In The Shell bezesporu trpí srovnáním s dvěma japonskými anime filmy, které inspiroval. Zejména pak s prvním filmem, který je příběhově sevřenější než samotný komiks a zejména pak atmosféričtější (ano, chybí veledůležitá hudba, a zkuste vytvořit v komiksu tak dokonalé snové pasáže...). To ale nijak neznamená, že by komiksové zpracování bylo špatné. Každopádně jeho čtení nebylo alespoň pro mne na začátku úplně snadné. Kresba mi nepřišla úplně přehledná a zhruba v prvních dvou kapitolách jsem měl občas problém poznat, která postava je která. Když jsem si ale na Širóův styl zvykl, problém jsem už neměl. Děj komiksu je spíše epizodický - sledujeme různé příběhy policejní Sekce 9, které však postupně skládají mozaiku světa budoucnosti. V komplexnosti jeho líčení Širó poněkud pokulhává za kyberpunkovým klasikem Williamem Gibsonem, zřejmě proto si vypomáhá poznámkami pod čarou. Na druhou stranu umí Širó napsat zajímavé postavy a získat jim čtenářovy sympatie. Postupně se jednotlivé příběhy, které často nepostrádají napětí a vybroušenou akci, skládají do ucelenějšího obrazu, jehož hlavním motivem je vztah člověka a umělé inteligence, a vše nakonec vrcholí pátráním po geniálním hackerovi zvaném Loutkář. Filozoficko-metafyzické rozuzlení (takřka biblické "Slovo se stalo tělem") sice není pro ty, co znají film překvapením, ale dává komiksu korunu a posunuje jej o třídu výše - do kategorie klasiky. Těším se, co přinesou další díly.

massilia
massilia | 12.9.2017 | Swamp Thing - Bažináč #01 (2. vydání v barvě)

Nadčasová záležitost. Alan Moore se svým Bažináčem ovlivnil prakticky celou jednu větev "vertigovských" hrdinů a autorů. Zcela zjevně jsou jeho příběhy inspiraci Gaimanova Sandmana, ale i Hellblazera, Lucifera a podobně laděných věcí, kde se hraje s mystikou, lidskou psychologií, magií i mytologií. Moore je však nejen předchůdcem, ale ve svých tvůrčích schopnostech je ostatními autory nepřekonán. Umí jít více do hloubky než například Gaiman, který si z danými tématy víceméně jen hraje, zatímco Moore nastiňuje i hlubší otázky. Perfektní je také výstavba příběhů a budování napětí. Nejsem si jistý, zda Bažináč dokáže dnes tak okouzlit i mladší čtenáře - řada věcí v knize je totiž hluboce svázaná s estetikou osmdesátých let, například kresba či navozování atmosféry, které často připomíná tehdejší bohatou filmovou hororovou produkci, nelze však pominout ani některá společenská témata či pojetí ekologických otázek, které jsou hodně dobové. Přitom ale ani za těch cca 35 let Moorův Bažináč příliš nezestárl. Každopádně, každému, kdo má alespoň trochu hlubší zájem o komiks, by tohle mistrovské dílo nemělo v knihovničce chybět.

massilia
massilia | 16.8.2017 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #025: Daredevil

Poradí mi, ti co už četli? Jsou sešity Man without fear 1-5 shodné s tím, co vyšlo v Crwi jako Daredevil: Rok jedna?

massilia
massilia | 21.9.2016 | Fanouš: Po záhadných stopách tajuplna

Extrémně vtipné a podle mého názoru nenápadně geniální. Nevrlá komiksová verze antihrdinského Hurvínka zde dospívá ke svému vrcholu. Dan Černý bez váhání kombinuje odkazy na Káju Saudka, Arnošta Vašíčka, Alana Moora, Karla Zemana, studio Asylum, Dänikena, Stevena Spielberga, Terminátora, Arthura Conana Doyle a kdovíkohoještědalšího... Ano je to jednohubka na jeden zátah, ale je to podstatně zábavnější než třeba Goon, který se v jistém smyslu snaží o něco podobného. A třeba dvoustrana s nočním rozbouřeným mořem je kresebně i kompozičně dokonalá. Fanouš rules. Doufám, že se ještě někdy vrátí...

massilia
massilia | 25.12.2015 | Divoši

Podle mého názoru jedno z nejlepších děl českého komiksu v době posaudkovské. Z božského Káji nemůže žít český komiks věčně, a tak díky bohu za každého autora, který umí spojit zajímavý a čtivý scénář s kvalitní kresbou a který by navíc mohl obstát i v zahraniční konkurenci. A že je u nás takových pořád málo... U Lucie Lomové mám rád její styl kresby - přehledný, neexhibující, civilní, který zcela slouží ději knihy. Ten v této knize sice plyne pomaleji, zato ale nabízí silný příběh o střetu civilizací plný běžných lidských emocí. Lomová umí rozesmát i dojmout - a po pravdě - kdy se vám něco takového u českého komiksu stalo? Za zmínku stojí i silná faktografická příprava - jak zmiňuje v předchozím hodnocení J.Connor - kniha odkazuje na spoustu dalších událostí té doby i společenské a kulturní pozadí příběhu. U mě jasných pět hvězdiček.

massilia
massilia | 25.12.2015 | Anča a Pepík

Být dítětem v době, kdy příběhy malých myšek Anče a Pepíka vycházely ve Čtyřlístku, asi jsou z nich mí all-time favorité. Takhle jsem se k nim dostal ze zvědavosti - po přečtení jiných knih Lucie Lomové - a myslím, že ve Čtyřlístku museli Anča s Pepíkem jasně převálcovávat i příběhy slavné zvířecí čtveřice, a to jak po stránce scénářů i kresby. V chytrých a napínavých příbězích pro děti se střídají zejména detektivní, ale i pohádkové motivy. Na dnes prakticky nesehnatelnou knihu jsem narazil v dětském oddělení místní knihovny a musím přiznat, že jsme se občas se synem přetahovali, kdo ji bude číst první :)

massilia
massilia | 25.12.2015 | Holmes (1854-1891?) 1. díl: Sbohem, Baker Street a 2. díl: Pokrevní svazky

Zajímavý příspěvek k dekonstrukcím sherlockovského mýtu, tentokrát v komiksové podobě. Autoři se zde zabývají okolnostmi smrti slavného detektiva a zejména událostmi po ní, abychom se od nich na závěr dočkali překvapivého odhalení, které díky tomu, jak mají autoři sherlockovské univerzum nastudované, nepůsobí nikterak vykonstruovaně. Přes nevelký počet stran je kniha nabitá dějem, navíc velmi napínavým. Hlavním hybatelem samozřejmě není Sherlock Holmes, ale jeho přítel Watson plus další zajímavé známé či neznámé postavy. Dočkáme se i bližšího seznámení s rodinou slavného detektiva. Mezi zahraničními komiksy vydávanými u nás je to zajímavý kousek, skýtající navíc možnost pokochat se francouzským albem ve velkém formátu. Jedinou vadou na kráse je nevydařený lettering v první části - kdy je psací písmo opravdu dosti složitě čitelné.

massilia
massilia | 15.3.2014 | Vesmírný Usagi

Hodnotit jednotlivé díly Usagiho série je poměrně obtížné. Stan Sakai drží řemeslnou i vypravěčskou laťku na vysoké úrovni, je tedy těžké říct, zda ta či která kniha je lepší či horší než jiná. I když už u nás vyšlo okolo dvaceti knih, příběhy dlouhouchého samuraje stále nenudí. Vesmírný Usagi je příjemným zpestřením od zaběhnutých historických příběhů. Velmi povedeně kombinuje svět japonských samurajů a sci-fi, přičemž velkou část inspirace si bere z hvězdných válek. Nečekejte ale Usagiovskou kopii Star Wars, inspirace je spíše volná. Výhodu oproti ostatním dílům série vidím v tom, že Vesmírný Usagi je jedním dlouhým příběhem, a ne sérií drobných epizod, jak bývá zvykem. Děj má díky tomu větší spád i napětí.

massilia
massilia | 7.12.2018 15:32 | Pindárna

Kapis: to je jako útěk? Já myslel, že když jsi takový bijec v rámci nějaké své velké pravdy, že vysvětlíš, proč tedy jako argumenty používáš výplody usvědčených lhářů a manipulátorů.

massilia
massilia | 7.12.2018 13:54 | Pindárna

Mně těší, jak se Kapis srdnatě pouští do boje proti propagandistům, ale sám jako argumenty používá například články zjevně proruského a zjevně protiamerického "nestranného" publicisty Břetislava Olšera, jindy, aby nakopal zadek Havlovi s chutí použije jugoslávskou úvahu Rajko Dolečka, známého taky jako zcela "nestranného" obdivovatele válečných zločinců Radovana Karadžiče či Ratko Mladiče, a když se pustí do řešení otázky židovství, použije jako kladivo knihu Israela Shahaka, prokazatelně plnou nesmyslů a fakticky nepodložených informací. Takže, kdo je vlastně propagandista?

massilia
massilia | 23.7.2018 12:10 | Pindárna

Kapis, a už máš vypočítané, kdy se propadneš o patro níže k sousedům?

massilia
massilia | 14.6.2018 10:42 | Pindárna

Mně taky Ekho bavilo, na zdejší poměry poměrně nevídané odlehčené zábavné čtení. Není to nijak objevné, ale je to svižné a vtipné. Na donekonečna opakovanou nudu a banální příběhy jsou tady UKK a spol, ne snad :)

massilia
massilia | 1.6.2018 14:51 | Slevy, výprodeje, bazary

Kapis: Myslíš Levné knihy u Sýkorova mostu? Včera jsem se tam naschvál cestou z knihovny stavoval, ale Tryskošneka jsem nikde neviděl.

massilia
massilia | 11.5.2018 11:27 | Pindárna

No jo, Brad Pitt už Achilla hrát nemůže. Prý vzal roli diktátora Roberta Mugabeho...
Ale jinak Kapisi, není to tak jednoznačné. Na gotických a renesančních obrazech s biblickými výjevy také neodpovídají postavy i další věci historické realitě - ať už třeba oblečení, architektura, a už vůbec nikdo na těch obrazech nevypadá, že by byl židovského původu - což prakticky všichni aktéři Starého a Nového zákona byli. Prostě si to v tom středověku a novověku přizpůsobili tehdejší realitě. Takže všichni jsou tam typičtí "Evropané", oblečení mají, jaké se tehdy nosilo, architektura na obrazech je víceméně gotická či renesanční. Tudíž, když dnes v tak národnostně pestré zemi, jako jsou Spojené království nebo USA, natáčejí historický seriál a přizpůsobí obsazení své současné realitě podobným způsobem, jak jsem výše popsal, nelze to označit jako čistě novodobý trend. Což ale neznamená, že by se to někdy až nepřehánělo...

massilia
massilia | 11.5.2018 09:22 | Pindárna

Kapis: No ty vado. The Most Gallant Knight. Ale třeba není opravdu černý, třeba jen přišel ze šachty...

massilia
massilia | 25.7.2017 23:05 | * Připomínky a návrhy

Egmont překvapil. Šel jsem dnes do knihkupectví, že si koupím Zlatou klasiku - Dona Rosu. Prodavačka mi podala knížku, ani jsem si ji neprohlížel, až doma jsem zjistil, že už je to druhý díl - tentokráte je autorem Romano Scarpa.
Zde info:

Disney Zlatá klasika - Romano Scarpa
Žánr: dětský, dobrodružný, humorný
Vydal: Egmont ČR, Albatros (Albatros Media a.s.)
Rok a měsíc vydání: 2017/7
ISBN: 978-80-252-4025-0
Vydání: 1.
Vazba: vázaná
Format: 165 × 252 mm
Počet stran: 200
Tisk: barevný
Název originálu: Hall of Fame. Romano Scarpa
Vydavatel originálu: Disney Enterprises, Inc., 2017
Cena v době vydání: 349 Kč

Popis:
Romano Scarpa má v sérii Zlatá klasika význačné místo nejen jako vynikající kreslíř, ale také jako tvůrce mnoha nových postav, které dnes mají uznávané místo v pestrém disneyovském světě. Jeho dobrodružné příběhy plné zvratů jsou navíc plné odkazů na mýty, legendy nebo klasické filmy, s nimiž si rád hraje. S touto knihou můžete být součástí komiksové historie.

Obsahuje tři dlouhé příběhy:
Donald a babylónská čočka
Mickey Mouse a náhrdelník Čirikavů
Donald a pověst o "Bludném Skotovi"

Autoři:
[scénář] Scarpa, Romano
[kresba] Scarpa, Romano
[překlad] Sieglová, Tereza
[redakce] Kučová, Lucie
[redakce] Mrázová, Alena
[publicistika] Ronkainen, Timo
[publicistika] Solstrand, Olaf Moriarty
[publicistika] Scarpa, Romano
[publicistika] Gori, Leonardo

Nevím, zda to bylo v prvním díle, ale je tam i seznam dalších dílů:
Carl Barks
Vicar
Život a doba Skrblíka McKváka

massilia
massilia | 23.10.2012 10:30 | Pindárna

Tip pro fanoušky Thorgala a spol, kteří to nemají daleko do polského Krakova. Až do 10. listopadu je v tamním muzeu Manggha moc povedená retrospektivní výstava Grzegorze Rosinskeho.

Aktivita

Naposledy přihlášen: 10.6.2019 15:41
Komentáře u comicsů: 81
Hodnocení comicsů: 92
Příspěvků ve foru: 9

Sbírka (z CDB)

Četl: 116 (cca 51590 Kč)
Má: 10 (cca 4275 Kč)
Chce: 26 (cca 13260 Kč)
Shání: 0
Nabízí: 0