Občas se mi zdá, že jsem Batman... ale pak se probudím a jsem zase Bruce Wayne.



Můj blogísek: Entertainment Deeply - O popkultuře slovem i obrazem
Moje sbírka zahraničních komiksů: Collectorz.com


Komiks a já

Jako dítě jsem hodně četl. Nechuť k přehrabování se v pískovišti a vůbec pobíhání po venku mě přivedla ke spoustě zajímavého čtení pro děti, později pro mládež, a také ke spoustě přebytečných kilogramů, kterých jsem se zbavoval až v pubertě. Vedle klasické literatury (Foglarovky, Malý Bobeš, Děti z Bullerbynu, …) jsem se také dostal k prvnímu komiksu. A tím byl, ostatně jako u mnoha mých vrstevníků, Čtyřlístek. Milované ‘veselé obrázkové čtení‘ pozvolna plnilo mou poličku, rodiče, babičky, dědečkové mi vždy donesli nové číslo a já ho celé okamžitě zhltnul jako malinu. Z éry Čtyřlístku nejraději vzpomínám na příběhy Anči a Pepíka Lucie Lomové. Ti byli naprosto bezkonkurenční a kresba převyšovala vše ostaní včetně známé čtyřky z Třeskoprsk.

Potom se na stáncích PNS znenadání objevila již zdálky zářící hvězda v podobě prvního čísla Mickey Mause. Okamžitý favorit sice úplně nenahradil Čtyřlístek, ale rozhodně jej odsunul na vedlejší kolej. Příhody černého myšáka a později i jeho parťáka Kačera Donalda si zasluhovaly mou nejvyšší pozornost. Tady už se šetřilo i ze svého a každý nový výtisk jsem netrpělivě očekával před trafikou žmoulaje hromadu drobných z prasátka. Občas jsem se také dostal ke starým vydáním Rychlých šípů a jako milovník foglarovek, a těch šípáckých obzvlášť, jsem se rád nechával unášet dobrodružstvími těch největších správňáků všech dob. Do toho přišli želví nindžové (při návštěve rodiny na Slovensku jsem sehnal i nindža korytnačky), Jurské parky, okamžitě po zakoupení rozpadnuvší se Hvězdné války nebo vojáci z G.I. Joe. Miloval jsem stripy Peanuts v (Rudém) právu (Garfielda ne, nebavil, nudil). Přestože jsem občas odebíral i ABC mladých techniků a přírodovědců, nikdy jsem nepřišel na chuť žádnému ze zde otišťovaných komiksů.

Naprostý zlom však přišel s objevením Asterixe. Na poli obrázkové literatury pro mne něco dosud nevídaného se přelilo v totální oddanost, chrabří Galové měli mou plnou pozornost. Dokonce jsem si tehdy na zájezdě v Řecku zakoupil díl, který u nás ještě nebyl k dostání. Samozřejmě jsem z toho nic nevyčetl, ale kresba byla boží. Podobné zjevení jsem pak ještě zažil u prvních čísel Hergého Tintina.

Tou dobou jsme ve škole také pročítali první čísla herního magazínu Score, ve kterém se časem objevila komiksová rubrika s články, jež informovaly o tom, co frčí ve světě. Ano, psali je Ti, jejichž jména se vyslovují pouze šeptem. Zde jsem zjistil, že existuje nějaký Lobo, že Batman a Superman nehrají jen ve filmech a že Čtyřlístek je pro děti. Tak to šlo nějakou dobu jen o chlebu a vodě (Asterix a Tintin) a ukázky ve Score ve mně vyvolávali divoké snění, co kdyby. A pak to přišlo. Den D, vlastně “C“, a na krámy doslova vyhřezlo první číslo Crwe. A v něm Lobo. A Batman. A taky ten divný Pérák (kterého jsem docenil až po letech). Teď už nešlo šlápnout zpět. Crew za Crwí, den za dnem, pročítání zajímavostí ze světa komiksu s názornými ukázkami, jak to má všechno vypadat. Superhrdinové, nekompromisní brutalita, drsný humor. Ta hovada nám vzala dětství. Čtyřlístky, Myšáci a Kačeři letěli do sběru (byl jsem neznaboh). Můj první komiksový book, který jsem zakoupil za těžce usmolené peníze (dvěstěpětadevadesát vočí) nesl název Sin City. Mám jej dodnes. Modré Crwe i sešitovky na pokračování, vše jsem požíral po nemalých soustech, jednomu by se z toho udělalo nevolno. Na pultech knihkupců se objevily Zázraky. Nikdy jsem tu knihu neotevřel (byla zalitá v přebalu), nikdy jsem neviděl ty úžasné Rossovy záběry. Ten litr jsem do toho tenkrát prostě investovat nechtěl.

Po prozření a uvědomění si nevýdělečnosti ukončilo vydavatelství Crew vydávání sešitovek, Modrých Crwí a nakonec i té pravé domácí rudé pochutiny. Jako kdyby vám přesekli aortu mačetou. Ale přesto, komiks zde zakořenil, uchytil se a dnes sklízíme šťavnaté plody. Mise splněna. To už mi bylo okolo sedmnácti a vzhledem k pro mne neúnosným cenám komiksových booků a pozvolna se rozvíjejícímu zájmu o opačné pohlaví (komiksy tenkrát nebyly sexy) jsem na obrázkové čtení zcela zanevřel. Celá sbírka Crwí (ano, i první číslo) a všech komiksů (ano, i první vydání Asterixů) putovala do místního antikvariátu za pár korun (doslova). Jediné, co jsem v knihovničce ponechal, bylo Millerovo Sin City, to byla (a stále je) srdcovka. Vrátil jsem se opět ke 'klasické' četbě (Pratchett, Gaiman, Palahniuk, Welsh, …) a komiks jsem nechal u ledu.

O pár let později jsem zakoupil první book se Sandmanem. Pak druhý, třetí. Za slušné peníze, z už vlastní výplaty, jsem opět našel ztracenou lásku v obrázcích a bublinách. Zůstal jsem zatím jen u Gaimanovy série (autor Amerických bohů přece nemůže zklamat) a nenápadně pokukoval po trhu, co že se to všechno, po dobu mé nepřítomnosti, objevilo. Nakoupil jsem pár čísel znovu oživeného magazínu Crew a cítil, že se schyluje k velkému třesku. V kině jsem shlédl Temného rytíře a bezprostředně poté jsem zakoupil Millerův Rok jedna a Návrat Temného rytíře. Vesmír se otřásl.

Šlo to rychle. Miller, Moore, Ennis, Loeb, Morrison. Bisley, Mignola, Kieth, McKean, Sale. To jen pro začátek. Doplnil jsem vzdělání ze znovu zakoupených Crwí (při vzpomínce na tehdejší odevzdání prvního čísla do antiku mě bodalo u srdce, tentokrát to už 66 Kč nebylo), našel zálibu v historii komiksu skrze Aargh! a začal se oblíkat do spandexu (to poslední není úplně pravda:). Dnes jsou komiksy téměř všude a je in mít strip v každém periodiku. Není problém si u nás nedostupný komiks nechat doručit přímo ze zahraničí. I já se tak třeba po letech konečně podívám do dnes již u nás zcela vyprodaných Zázraků (a budu jim i rozumět, leta jsem piloval jazyk a už vím, co znamená slovo Marvels:). Vybírám si, neženu se za kvantitou, dávám na ohlasy ostatních čtenářů, nasávám recenze i tipy a pomalu rozšiřuji svou sbírku.

Komiksu třikrát zdar! A koukejte číst také knihy bez obrázků, ať nezakrníte :D
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš13.12.2023 05:09Srdcovka
    faster86: O hvězdu navíc to má proto, že je to setsakra výborný. Skvěle napsané a ještě lépe nakreslené vztahové nimráníčko. Takhle dobré komiksové čtivo na podobné téma se dost těžko shání i v cizojazyčném provedení, natož v tom našem tuzemském rybníčku. Nedávno jsem narazil třeba na titul So Much for Love: How I Survived a Toxic Relationship od Sophie Lambda - téma je lákavé, mělo to nominaci na Eisnera, ale skrze odpudivou výtvarnou stylizaci to u mě neprojde. Štěpánka má ten plný náklep hlavně proto, že ta symbióza textového a výtvarného narativu je v jejím podání naprosto epesní. A technicky se ta kniha Pasece také moc povedla. Tady není o čem... za mě český komiks roku.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš2.6.2023 00:11Každý jeden den
    „Tohle jednou musí vyjít v českém překladu.“ ❤️

    Více zde: https://edblok.blogspot.com/2013/03/daytripper.html
  • Kaluž
    Jestli toho fotra v poslední knize nesrazí autobus, bude mě to hrozně srát. Tak snad se zadaří a karma nezklame.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš30.12.2021 02:23Rabínův kocour 1–5
    „Povídá mi krrrásná Fatma, to je, pane, kláda! Zepředu i zezadu já to mám moc ráda! Já vzal to po alžírsku šmahem, ta pařížská kočka jen vrrrněla blahem.“

    Tohle je pro mě překvápko roku. Nádherně vyvedená bichle, vtipná, jemným humorem vytříbená. Zcela dle mého gusta.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš30.12.2021 02:16Salvatore
    „Jak někdo může takhle zavraždit nevinné dítě? A dokonce ho pak ani nesníst?“

    Miluju ten komiks! Každičkou jeho stránku. A chci toho víc!
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš20.11.2020 03:06Zatmívačka
    Nejlepší Brubaker/Phillips za posledních pět let. Překladový komiks roku. Klenot. Mám pokračovat?

    Více zde: http://edblok.blogspot.com/2016/04/the-fade-out.html
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš7.11.2019 04:34Super Spellsword Sága: Legenda o Nekonečnu
    „Ta kniha je úplně super!“
    Jonáš (8 let)

    „No ty p#@o! TOHLE je hustej nářez!“
    Lukáš (35 let)

  • Kaluž
    Kaluž mecenáš7.11.2019 04:21Rváč
    Mrazivý thriller z kanadských lesů. Na Lemirovy poměry víceméně průměr, ovšem v porovnání s žánrovou konkurencí to furt proráží strop.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš7.11.2019 04:16Essex County
    Jedna z nejkrásnějších knih, které se mi dostaly do rukou. Dobří lidé, čtěte. Třeba nám pak tady toho geniálního Kanaďana vydají komplet.

    Více zde: http://edblok.blogspot.com/2018/03/essex-county.html
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš18.6.2019 01:58Mrtvej svět
    Titul, který mám dlouhodobě ve svém osobním žebříčku nejoblíbenějších (a nejčtenějších) komiksů umístěný na jedné z předních příček. Taková ta láska na celý život...

    Před pár lety jsem se o tom vztahu trochu rozepsal zde: http://edblok.blogspot.com/2013/11/ghost-world.html
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš31.5.2019 07:02Živí mrtví: Teď poznáte Negana
    Já to původně četl v tom magazínu IMAGE+, kde to vycházelo na pokračování (cca 4 strany na číslo) a vždycky jsem to bral jako takový milý bonus k zajímavému čtení čili čistokrevný fan service. Že to pak budou vydávat knižně v pevné vazbě by mě ani ve snu nenapadlo (maximálně tak v macatém one-shotu po vzoru Snyderova spin-offu k Wytches). Holt, dojná kráva se musí ždímat dokud dolar dává, takže nakonec tu máme tu nejzbytečnější knihu série, která vám navíc do té řady v knihovně ani nepasuje. Ale na jedno svižné přechroustání dobrý, to zas jo.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš26.4.2019 02:39Sunstone #01
    Máme tu prvního vážného adepta na letošní ocenění titulem “komiks o hovně”. Je to tak přátelé, Sunstone je pouze obstojně nakreslenou BDSM příručkou pro začátečníky (případně nudící se maminy v domácnosti). Padesát odstínů červené a otravně repetitivní slovní průjem se spoustou skousnutých rtíků. Každou chvíli je z toho cítit, že to psal chlap, děvčata mluví regulérním jazykem červené knihovny, přičemž sem tam ty své výlevy proloží podivně nesourodým “macho” vtípkem („Já ti asi zkazím zadek podpatkem!“ haha) či videoherním odkazem (SoulCalibur série je samozřejmě top). Veškeré citové promluvy, často napěchované do myšlenkových bublin, jsou striktně povrchní a neskutečně všední. Jako by to celé sepsal nerd, co ujel na Bayonettě a chtěl z toho vykřesat víc než jen latexové kostýmy a uhrančivé pohledy. A ono mu to zoufale nejde. Ve druhé části příběhu bohužel ubylo nahoty (což je z vizuálního hlediska asi jediná rozumná věc na celé té rudé taškařici, Šejić ty štavnaté proporce umí), a celé se to zalepilo ohromně nafouklým traumatem doby minulé, aby z toho nakonec vyšel téměř nevinný pšouk. Drama se tedy nekoná, vážení. Kdyby z toho někoho napadlo udělat filmovou adaptaci, tak ten snímek na Rotten Tomatoes shoří. A nezachránila by ho ani Maggie Siff se Scarlett Johansson v zrzavé paruce. Jedna z postav v knize pronese že „...sexualita je sice důležitá, ale pořád jenom jedna část života. Ten toho nabízí mnohem víc.“ Tenhle komiks mimo té dokola omílané sexuality bohužel nenabízí zhola nic.

    Nedávno se mi do rukou dostala stejnojmenná komiksová předloha filmu Blue Is the Warmest Color (česky Život Adèle) od Julie Maroh a tam to bylo všechno i bez toho latexu. To kdybyste hledali výživnější alternativu.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš27.3.2019 02:26Modrá CREW #10 - Orbital #3, 4
    Podepisuji se pod Norriho komentář v jeho plném znění i rozsahu a děkuji mu tímto za zapůjčení komiksu. Orbital je výborné scifíčko na jedno slupnutí a zároveň mé první setkání s novodobou řadou Modré Crwe. Předchozí tituly mě nijak zvlášť nezaujaly, evropské produkci navíc dvakrát neholduji (filmy, seriály a komiksy ze zámoří mi holt šmakují o něco více), ale zde musím pochválit zejména technickou stránku provedení a s tím ruku v ruce velmi sympatickou cenu knihy. Pro nás frankofonní negramoty, co si každý měsíc nejezdí nakupovat novinky do trafiky na Champs-Élysées, je to jedinečná cesta, jak ochutnat i nějaké to moderní evropské čtivo a nevyhodit při tom majlant za jednu padesátistránkovou žiletku. Pro CREW velký palec nahoru!
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš27.3.2019 02:26Modrá CREW #09 - Orbital #1, 2
    Podepisuji se pod Norriho komentář v jeho plném znění i rozsahu a děkuji mu tímto za zapůjčení komiksu. Orbital je výborné scifíčko na jedno slupnutí a zároveň mé první setkání s novodobou řadou Modré Crwe. Předchozí tituly mě nijak zvlášť nezaujaly, evropské produkci navíc dvakrát neholduji (filmy, seriály a komiksy ze zámoří mi holt šmakují o něco více), ale zde musím pochválit zejména technickou stránku provedení a s tím ruku v ruce velmi sympatickou cenu knihy. Pro nás frankofonní negramoty, co si každý měsíc nejezdí nakupovat novinky do trafiky na Champs-Élysées, je to jedinečná cesta, jak ochutnat i nějaké to moderní evropské čtivo a nevyhodit při tom majlant za jednu padesátistránkovou žiletku. Pro CREW velký palec nahoru!
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš21.3.2019 10:36Bratrstvo krve: Hustej nářez
    „Panebože, to je strašné! Ty legendy nelhaly, Michaile.“

    UPÍŘI PROTI MIMOZEMŠŤANŮM. KULTOVNÍ SÉRIE POPRVÉ V OBRÁZCÍCH, KTERÉ ZNAMENAJÍ KOMIKS! Mno, dobrá tedy. Františka Kotletu znám pouze skrze média a kritiku, jeho díla načtena nemám, respektive mě osobně žádné z dosud vydaných neoslovilo ani co se za nehet vejde. Kultovní status jim však neupírám, lidé dneska za kult považují kdeco a nakladatelům se taková nálepka samozřejmě vždycky hodí do krámu. Komiksová adaptace jeho údajně stěžejní série mě ale zaujala z jiného důvodu. Spolupráce s talentovanou kreslířkou Janou Kilianovou předjímala přinejmenším zajímavou zkušenost (zejména pro autorku), v lepším případě milé překvapení (zejména pro čtenáře). Pokaždé, když se na tuzemském komiksovém písečku zjeví takto žánrově "nenáročný" výplod, je to pro mě malý svátek. Podprockého Divočina, Suchánkovy Děsivé radosti, Opitzův Rumcajs se vrací, Černého série s Fanoušem, Nikkarinova Stotřicítka... pokaždé radost veliká a nadějný autorský příslib do budoucna. Zde ale bohužel vidím velký špatný.

    Hustej nářez je s přehledem nejslabší věc, jakou jsem za poslední dekádu četl. Jen pro upřesnění, počítám do toho i nesmělé pokusy z Bubblegunu a promo komiksy Jirky Krále či Okamurovy SPD. Tahle komiksová adaptace totiž trpí snad všemi neduhy komiksových adaptací, kdy je zcela ignorován onen citlivý postup tolik potřebný pro hladký převod mezi médii. Veškerá charakterizace postav je načrtnuta v pár ledabylých konturách a komiks zde tak víceméně jen supluje knižní ilustraci. Vypadá to, jako by knize někdo vytrhl dobrou polovinu stran a jejich obsah pak nacpal do vševysvětlujících bublin, přičemž dotyčný zapomněl, že královskou výsadou komiksu je možnost děj posouvat zcela odlišným způsobem. Proto zde každou chvilku narážíme na celou řadu narativních lapsů (chybějící zaparkované auto u chaty, které pak údajně zmizelo, žlutá barva kůže emzáků se zmíní nejdříve textem, aniž bychom tušili, o čem dotyčný hovoří - dosud jsme viděli pouze mimozemský exoskelet) a narušených synapsí, takže čtenář má pořád pocit, že mu něco uniká. Ono to tam všechno samozřejmě je a nakonec si ten výsledný obrázek poskládáte, ale dobrých devadesát procent dílků k sobě nepasuje a musíte si je do toho děje natlačit silou. Akčním pasážím chybí panely, respektive nikdy si tu akci neužijete, protože vždycky skončí dřív, než ji vůbec zaregistrujete. Vážně, je to jako koukat na porno, ve kterém se protagonista vysemení již během úvodních titulků a pak už jen posloucháte dialogy. A je to velká škoda, protože pokud měl tenhle komiks na něčem stavět, byla to právě ona hustonářezová akce.

    O příběhovém pozadí se rozepisovat nebudu, je to plnotučný brak plný upírů, emzáků, pičí, kurev a dalších, často nepatřičně naroubovaných, verbálních hoven. A taky velmi podivných (a anatomicky nesourodých) sexuálních scén. Celou dobu jsem měl pocit, že to sepsal nadržený čtrnáctiletý fanda do Drákuly, který se v hodinách dějepisu doslechl o Jagelloncích a Habsburcích. Ta premisa je v pořádku a mohlo z toho být i zábavné čtení, provedení ale silně pokulhává na obě postřelené nohy, přičemž z břicha se mu derou vnitřnosti a z rozflákané čelisti se ozývá jen nesouvislé mumlání. Místa, ve kterých je Kilianová nejsilnější jsou vesměs statické výjevy (mumie prvního upíra, malebná zátiší s chatou v lesích) a po výtvarné stránce se jedná o neurážející průměr. Ve svých kraťasech a fanartech bývá však často vtipnější a nápaditější. Tak snad to vyjde příště. Rozhodně by to chtělo šikovného editora, který autorům poradí jak na to. Pokud máte slabost pro upíry s nějakou tou historickou omáčkou okolo a na našem trhu hledáte něco podobného, nemusíte jít daleko. Comics Centrum vydává výtečnou sérii Baltimore, ve které Mike Mignola, Christopher Golden a Ben Stenbeck rozehrávají hustej nářez po svém. A obešli se tam i bez těch pičí, kurev a dalších hoven.

    „Tak pravíme, pičo!“

    Update: Beru zpět, velitel kartanské flotily se na jednom panelu zjevuje hned na začátku v celé své žluté ohyzdnosti v rámci televizního přenosu. Jsem na něj stihl zapomenout...
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš21.3.2019 10:22Poslední Incal (pevná vazba)
    „Jsem Elohim, bílý mechamutant, a vedu totální válku proti Bentacodonovi, černému mutantu...“

    Ale do psí bioprdele, už je to tu zase. Další Jodova paleokrávovina zabalená v blyštivém celofánu a ovázaná honosnou pentlí. Tentokrát je naštěstí toho pseudofilozofování minimum a když překousnete tu nesčetněkrát ohranou pohádkovou premisu o tom, že “pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí”, dostanete vskutku intenzivní sci-fi nášleh toho nejtěžšího kalibru. Smrtící virus proměňující veškeré živé tkáně na krvavou bublaninu, kovová těla přeživších bez lidských citů, ukrutný elektronický vampýr terorizující vesmír, válečné mechakolosy, úchvatné Šachtoměsto, obří krysy, šílené uniformy technokněžích a jedno krásné dámské poprsí.

    Celé to opět stojí na exkluzivním výtvarném provedení, což je na tom jodoversu vždycky to zdaleka nejlepší a nejzajímavější. Moebius, Giménez a teď borec největší, Ladrönn (Janjetova nepočítám, to je kreslířské paleoprase). Každý Ladrönnův panel je nahuštěn tak neskutečným množstvím titěrných detailů, že z toho Geof Darrow závistí láme tužku. To se nedá popsat, to se musí vidět! Technicky preciznější práce u nás už dlouho nevyšla. Součástí českého vydání je i původní album ‘Po Incalu’, ale to raději přeskočte, bo Moebius tam ke koloringu pustil jakési biohovado a vaše oči by při čtení mohly spáchat rituální sebevraždu. Tímto se s panem Jodorowskym definitivně loučím... bylo to krásné, ale už toho bylo až nad hlavu.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš20.11.2018 12:38Punisher MAX #01: Kingpin
    „Je to pořád hodně násilné a úmyslně přitažené za vlasy a z každého krvavého šplíchance nebo výhřezu oční bulvy vám radostí poskočí srdíčko, ale zároveň dojde i na momenty, kdy vám přeběhne mráz po zádech a vy zůstanete jen civět s pusou dokořán. V takových chvílích bývá Aaron nejsilnější.“

    Více zde: http://edblok.blogspot.com/2018/11/punisher-max-kingpin.html
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš18.10.2018 11:00Krysí královny #01: Šmrncem a magií
    „No, to bylo dost kreténský.“

    FANTASY KOMEDIE PRO DOSPĚLÉ ČTENÁŘE... že je hanba nelíská, psát takový blábol na přebal. Další umolousaná hovnařina pro dvanáctileté "mature readers". Je mi z toho blivno.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš18.10.2018 10:49Fatale #02: Ďábelská záležitost
    „Ti dva jsou jako Vincent a Jules, jako Alex a Chad, jako Asterix a Obelix... zkrátka prima dvojka slídilů, co řeší problém tvůj. Bez Eda Brubakera a Seana Phillipse by komiksové krimi nebylo tím, čím je dnes. Tedy fantastickou jízdou bez zbytečných mantinelů a bezpečnostních pásů.“

    Více zde: http://edblok.blogspot.cz/2015/11/fatale.html
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš17.9.2018 08:22Batman: Můj temný princ
    Jak píše cyboy, jeden z nejlepších Batmanů za poslední roky, ne-li ten nejlepší. Parádní námět, střídmé dialogy, dynamická kresba (ty akční pasáže jsou top!), vtipná pointa... fouká z toho nostalgie časů minulých, kdy se podobné "jednohubkové" příběhy vyskytovaly mnohem častěji než jednou za uherský rok.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš27.8.2018 01:19Sestry Dietlovy
    „Já mám tebe. A ty máš mě. Vem si kakao!“

    Dobrý psychologický krimi komiks se u nás nelíhne každý den. Komiks, který má výborně napsané postavy i dialogy, přehledný a přitom neustále znepokojující děj, chytře sehranou juxtapozici, jež nepodceňuje čtenářovu představivost a správně údernou pointu. Přesně takové jsou Sestry Dietlovy od Vojty Maška. Není to úplně nejoriginálnější látka a navíc je to dost nechutně načmárané, ale třeba Robert Bloch by z toho měl ohromnou radost. V tuzemském komiksovém rybníčku věc téměř nevídaná, rozhodně doporučuji!
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš25.7.2018 10:32Klik
    Klasika od mistra erotiky!
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš15.6.2018 08:47Netvora #01: Probuzení
    Pro omladinu vcelku povedená fantasy jednohubka s vábničkou ve formě explicitnějších výjevů a hrou na "osudové epično". Pro nás starší a pokročilé spíše jen tuctová fantasy omáčka s nevábnou a často odfláknutou digikresbou, kterou dost zachraňují barvy.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš15.6.2018 08:45Druuna 2 (pevná vazba)
    „Mohl mít ten sen nějaký význam? Mají vůbec sny význam? A pak, co vůbec znamená žít ve snu někoho jiného a zároveň prožívat svůj vlastní? Je to neuvěřitelné! Absurdní!“

    Ne, je to píčovina.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš15.6.2018 08:43Druuna (pevná vazba)
    The Amazing Adventures of Holá Dupka aneb krásně nakreslená limonáda, která vás už po prvním albu plně zasytí a ten zbytek do sebe tlačíte s notným sebezapřením. Jinými slovy, je to vizuálně líbivá srágora první kategorie. Znásilňování, ponižování a podobné sexuální praktiky nejsou zrovna mým šálkem erotična, veškeré vedlejší postavy jsou sotva jednorozměrní paňácové a sci-fi kulisy okolo jsou vážně jen prázdné kulisy. On se ten vesmírný pulp dá udělat i zábavně a s nadhledem (viz Barbarella nebo Nitro těžkne glycerínem), tady jde však především o výtvarnou onanii s duševně nevyspělou hrdinkou plnou naprosto prostoduchých myšlenkových bublin. V 80. letech to možná bylo terno, ale dneska už tydlencty pohlavní choroby moc nefrčí.
  • Kaluž
    Echtovní výhřez natrávených žaludečních biokoktejlů, bizarně řídkých biofekálií a jiných (ne)poživatelných biopochutin s příměsí veršovaného esoterického teroru. Přespříliš útlocitným jedincům vstup zakázán, všem ostatním vřele doporučuji!
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš17.5.2018 13:33Život a doba Skrblíka McKváka
    Tohle je velká paráda. Don Rosa je neskutečnej frajer a ten komiks si nic menšího než známku nejvyšší nezaslouží. Škoda jen, že to tu nevyšlo, když mi bylo deset... to bych skákal radostí, až by se loupala omítka ze stropu.

    Jen bych si zde dovolil malé pozastavení nad českým vydáním, protože "odpovědná redaktorka" na této knize odvedla celkem fušerskou práci. Texty jsou plné překlepů, spousta nápisů, cedulí, vývěsních štítů nebo zvukových efektů je ponechána v původním jazyce a řada vtipných výrazů se ztratila v překladu (viz název kopce "Killmule/Killmotor", jenž překladatel úplně zazdil). A pak taky ten Gusta Husák, to jako vážně? Chápu, že v redakci to musela být děsná psina, ale vy s tím pak jdete ven mezi děti, kterým jsou vaše fóry buřt. Už dlouho jsem se u publikce určené především dětskému čtenáři nesetkal s takto diletantským přístupem. V devadesátých letech se nad tím možná mávalo rukou, ale v roce 2018 je to už pomalu na stavění hranice a zapalování loučí. Publikace pro děti má být zkrátka v češtině komplet a bez překladatelských patvarů. Přes nějaké výmluvy nejede vlak.

    Ve výsledném hodnocení nechávám kvalitu tuzemského zpracování stranou. Život a doba Skrblíka McKváka je jeden z nejlepších komiksů pro děti a dám ruku do ohně za to, že si jej bezmála stejně užije i čtenář s nějakým tím křížkem na hřbetě. Don Rosa je totiž neskutečnej frajer. Ale to už víte.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš17.5.2018 13:30Divočina II.: Exodus (limitovaná edice)
    Mikuláš Podprocký shodil rukavice a naložil tuzemskému žánrovému komiksu do držky. Je to vážně dělo a kdyby ta bichlička měla dvojnásobek stran, vůbec bych se nezlobil. Spousta motivů a dějových zákrut by si zasloužila rozvést v dalších samostatných albech (doporučuji načíst krátký spin-off otištěný v aktuálním Aarghu! č. 17). Často je vidět, jak se autor s novým nápadem rozjede střemhlav jako buldozer, ale po pár stranách už musí tahat za brzdu, protože je zase čas na další linku. Ta kniha by zfleku mohla mít 500 stran a vám by to ani nepřišlo. Na druhou stranu se díky tomu zběsilému tempu nic nevleče a vlastně tam ani není moc prostoru pro nějaké to vydechnutí. Jo, takhle by se ty komiksy pro masy měly dělat.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš7.5.2018 13:12Svatá Barbora
    Komiks Svatá Barbora měl původně rekonstruovat tzv. kuřimskou kauzu, ale zhruba v půlce vyprávění autoři zjistili, že na celé té smutné události není kvůli absenci dílčích faktů a podložených důkazů vlastně moc co rekonstruovat, takže původní myšlenku zametli pod koberec a pustili se do víceméně čiré a dosti rozmáchlé fabulace stojící na základech reálných motivů. A ve výsledku je to celé tak bizarní a ujeté, že to skoro připomíná nějakou průměrnou jednohubku od Chucka Palahniuka. Skoro.

    Marek Šindelka, Vojtěch Mašek a Marek Pokorný mají pevný narativní základ podpořený velmi působivým a hravým vizuálním ztvárněním. Jenomže jakmile děj zacílí na veskrze nezajímavou ústřední postavu investigativní novinářky, dost výrazně se tím vždy naředí dramatická hutnost celého konceptu. Když už autoři zabrousili na pole fikce, mohli si s látkou více pohrát a jednotlivě spřádané nitky dotáhnout do napínavého finále. Takhle to působí krapet nedotaženě a možná i trochu nabubřele, protože “umělecká licence” zase jednou převzala otěže nad uspokojivým zakončením. Svatá Barbora mohla být svižnou, čistou krimi žánrovkou se satirickou příchutí. Potenciál (a ostatně i název vtipně odkazující na Barboru z Nikomédie) na to má, jen by to možná příště chtělo dohled šikovnějšího editora.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš23.3.2018 10:56Batman #03: Smrt rodiny (pevná vazba)
    „Joker je zpátky. Nahodil ksicht a rozhodl se vyznat lásku svému arcinepříteli. A ten z toho nemá zrovna radost. Smrt v rodině je milostný dopis fanouškům netopýřího universa.“

    Více zde: http://edblok.blogspot.cz/2013/06/batman-death-of-family.html
  • Kaluž
    „Ta dvě hovada byli moji bratranci.“

    Nečekal jsem, že něco podobného napíšu o autobiografickém románu z prostředí Blízkého východu, navíc s tak ordinérním názvem, nevýraznou obálkou a zdánlivě průhledným obsahem, ale po přečtení prvního svazku z údajně plánované pentalogie Jednou budeš Arab nemohu jinak. Rijád Sattúf napsal a nakreslil zdaleka NEJLEPŠÍ komiks loňského publikačního roku. A to jednoduše proto, že mě touhle knížkou dokázal neskutečně nasrat. Dokonce tak, že mi vzteky odletěl ventil na mozkovně a prorazil strop. Ještě nikdy jsem u žádné knihy tolik nenadával a už dlouho jsem u podobného formátu nezažil takovou bouři smíšených emocí. Ten člověk je génius.

    O čem to je? Ve zkratce o tom, jak malé blonďaté dítě na počátku 80. let poznává svět okolo sebe. Maminka Francouzka, tatínek Syřan, který právě završil doktorská studia historie na pařížské Sorbonně, aby svou kariéru, včetně budoucnosti svých nejbližších, vzápětí pohřbil v Lybyi Muammara Kaddáfího a následně pak pokračoval i ve své domovině živořící pod diktátorskou taktovkou Háfize al-Asada (to je zase táta toho současného Asada). Jeho striktně tunelové vidění podřízené panarabismu a vizi o vzdělaných Arabech třímajících v rukou celosvětovou moc je pak hnacím motorem celého vyprávění. Sattúf nic a nikoho nekritizuje ani nijak události nekomentuje, pouze zúčastněně přihlíží a podává jasnou a často velmi mrazivou (alespoň z pohledu zhýčkaného Středoevropana) výpověď o lidech okolo něj a jeho bezprostředním okolí. A dělá to s láskou i respektem ke svým bližním, což ruku v ruce s jeho dokumentární pečlivostí a nevinným výtvarným stylem na mnoha místech vyráží dech. Bizarních scén je tu tolik, až máte pocit, že si z vás autor utahuje a celá syrská kapitola by se vůbec dala shrnout jako jeden robustní mindfuck. A pak přijde ten zabijácký cliffhanger na konci první knihy.

    Přestože autorova otce neustále proklínáte a na každé druhé straně byste ho nejraději rozčtvrtili nebo mu alespoň prorazili hlavu kůlem, nakonec jste vlastně rádi, že se naučil číst a psát, protože bez toho by tenhle komiks nikdy nevznikl. V překladu Jana Machonina ho u nás loni vydal Baobab a nikomu o tom neřekl. Tak vám to teď říkám já. Popadněte tu knihu a přečtěte ji. Je to malý zázrak.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš23.3.2018 10:37O Robůtkovi
    Kresba fantastická, příběh odsýpající, zkrátka velká paráda. Dítě to moc chytlo. Ten Eisner za nejlepší dětský komiks je zasloužený.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš23.3.2018 10:32Barbarella (limitovaná edice)
    Po prvním albu jsem to zavřel a poslal do světa. Prej klasika, ty vole :D
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš23.3.2018 10:28Oskar Ed: Můj největší sen
    Nejlepší československý komiks všech dob. Jednou o tom napíšu román. Prozatím vám to musí stačit takhle.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš23.3.2018 10:20Gotham Central #02: Šašci a blázni
    „Zajímalo vás někdy, jaké to je být obyčejným policistou ve městě, kde ustavičně porušuje zákon vyšinutý magor se zeleným přelivem, mafián s fyziognomií tučňáka nebo okresní prokurátor s půlkou ksichtu? Tak právě pro vás je tato série.“

    Více zde: http://edblok.blogspot.cz/2012/10/gotham-central.html
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš23.3.2018 10:19Gotham Central #01: Při výkonu služby
    „Zajímalo vás někdy, jaké to je být obyčejným policistou ve městě, kde ustavičně porušuje zákon vyšinutý magor se zeleným přelivem, mafián s fyziognomií tučňáka nebo okresní prokurátor s půlkou ksichtu? Tak právě pro vás je tato série.“

    Více zde: http://edblok.blogspot.cz/2012/10/gotham-central.html
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš23.3.2018 10:13ZERO #04: Kdo ohněm
    „Neustále v nás žije mnoho druhů hub a my nemáme tušení, co chtějí a kdo jsou a co nás nutí dělat. Máme celé civilizace pod kůží a všude kolem nás. Není to fantastické?“

    Není.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš23.3.2018 10:09Kasta metabaronů (pevná vazba)
    Tři dny jsem se v tom rochnil, taková je to bichle. A hezký to bylo, četlo se to samo, ale že bych z toho ustříkával jako místní většina se říct nedá. Jodorowsky sesmolil svéráznou variaci na Herbertovu Dunu, obsadil ji spoustou cáklých postav a ty zasadil do tak podivuhodných světů, až z toho zraky přecházejí. Giménez je borec, Sašův vesmír se mu podařilo okořenit patřičnou dávkou surreálných vizí, biomechanické systémy v jeho podání přímo lezou ze stránek, když se však zaměříme na ksichty lidských protagonistů, je to malé utrpení. Celkově bych to viděl na slabší čtyři s odřeným metachámovodem.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš23.3.2018 10:03Ryby - Útok z hlubin
    „VHUŠŠŠŠ“

    Mno, vážení... větší srágoru jsem už dlouho nečetl. Kdyby to mělo nějaký nosný děj nebo alespoň trochu zajímavé postavy, neřeknu ani popel, ale tohle je vyloženě nezáživná exkurze do choré mysli jednoho vadného Japonce, jenž zvládl napěchovat téměř 400 stran obrázky zvířat a lidí, kterým z huby a prdele čouhají hadice. Ty titulní "ryby" jsou tam spíše jen do počtu a v příběhu nemají prakticky žádný význam. Itó si zkrátka chtěl nakreslit rybky na nožičkách se spoustou trubic a celé to "okořenil" krkáním a prděním. Tohle není horor, to je zoufalství.

    Připomnělo mi to nedávno vydanou Vykopávku Maxe Anderssona, která byla také plná nechuťáren, jenomže zatímco tam to byl vyloženě surrealistický teror s příměsí správně dávkovaného a notně švihlého humoru, tohle je bohapustá píčovina, jejímž hlavním motivem je vypouštění plynů tělesnými otvory. Spirála byla fajn. Ta byla nepříjemná, odpudivá a zároveň překvapivá, takže mi obrátila žaludek naruby a já ji za to ještě poděkoval. Tahle nová manga však čpí rybinou a exkrementy. Nebrat.

    Jediným kladem sbírky je snad jen dvojice kraťasů v závěru, ze kterých na nás pomrkává ten starý dobrý démon Itó. Nějak mi to jeho suši zkrátka nesedlo...
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš23.3.2018 10:01Jonáš Fink #02: Dospívání
    Tak jsem si konečně přečetl toho Jonáše Finka od Vittoria Giardina... a ono je to naprosto skvělé, vážení! Takže mě teď docela sere, že to nedočtu až do konce, bo jsem si to jako správný čurák a stará držgrešle koupil až ve výprodeji v Levných knihách za 29,- Kč. V anglickém jazyce je to už léta vyprodané a ve francouzštině či španělštině si přečtu leda hovno. Dobře mi tak :(

    Ale abych se vrátil k Jonášovi a k tomu, proč tahle dvojice alb stojí za pozornost... nu protože Giardinovi se podařilo naprosto strhujícím způsobem zachytit ducha poválečné Prahy včetně nevybíravých poměrů mezi tehdejšími obyvateli. Očima dospívajícího mladíka sledujeme jeho životní putování přesně od chvíle, kdy je jeho otec pro svůj nevyhovující původ vsazen do žaláře a odsouzen k deseti letům za "protistátní činnost". Což ruku v ruce přenáší stigma i na potomka, který je okamžitě nucen zanechat studií a vlastními prostředky, spolu se svou matkou, přežít v době tvrdého stalinismu. A teď se čiňte, když vám ten zkurvenej režim furt háže klacky pod nohy.

    Po dějové stránce se nejedná o nic převratného nebo originálního, je to prakticky další civilní příběh o lidských osudech drcených pod koly komunistického aparátu a nejspíš už jste několikrát něco podobného viděli zpracováno jinde. Ovšem to, s jakou ladností autor zachytil celou tu tísnivou atmosféru, je přinejmenším na poměry komiksu nevídané. Navíc, coby Ital, čistě z pozice "nezúčastněného" pozorovatele, který tu a tam projížděl zemí za železnou oponou. Giardinova poválečná Praha je nádherná, oprýskaná a i přes nepřízeň osudu stále živá. Míra detailu, s nímž se autor popasoval s různými uličkami, malebnými zákoutími nebo dobovými interiéry, je jedním slovem geniální. Ať už jde o kulisy starého knihkupectví, židovského hřbitova či pivnice U králíka, do které si Jonáš po práci zajde na jednu malou Plzínku, vždy to na čtenáře dýchne náladou tolik povědomou třeba z Hrabalových novel. A to je na tom to nejkrásnější. Ta atmosféra a radost všedního života, byť zkroušená tíhou nepříznivých okolností.

    Vůbec bych se nezlobil, kdyby to u nás jednou vyšlo komplet v integrálu typu MDEK. A třeba rovnou s bonusem Little Ego (na který už mám taky dlouho zálusk). Vedle takové Teorie rozpadu by to Jonášovi moc slušelo... minimálně za zvážení by to stálo.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš23.3.2018 10:01Jonáš Fink #01: Dětství
    Tak jsem si konečně přečetl toho Jonáše Finka od Vittoria Giardina... a ono je to naprosto skvělé, vážení! Takže mě teď docela sere, že to nedočtu až do konce, bo jsem si to jako správný čurák a stará držgrešle koupil až ve výprodeji v Levných knihách za 29,- Kč. V anglickém jazyce je to už léta vyprodané a ve francouzštině či španělštině si přečtu leda hovno. Dobře mi tak :(

    Ale abych se vrátil k Jonášovi a k tomu, proč tahle dvojice alb stojí za pozornost... nu protože Giardinovi se podařilo naprosto strhujícím způsobem zachytit ducha poválečné Prahy včetně nevybíravých poměrů mezi tehdejšími obyvateli. Očima dospívajícího mladíka sledujeme jeho životní putování přesně od chvíle, kdy je jeho otec pro svůj nevyhovující původ vsazen do žaláře a odsouzen k deseti letům za "protistátní činnost". Což ruku v ruce přenáší stigma i na potomka, který je okamžitě nucen zanechat studií a vlastními prostředky, spolu se svou matkou, přežít v době tvrdého stalinismu. A teď se čiňte, když vám ten zkurvenej režim furt háže klacky pod nohy.

    Po dějové stránce se nejedná o nic převratného nebo originálního, je to prakticky další civilní příběh o lidských osudech drcených pod koly komunistického aparátu a nejspíš už jste několikrát něco podobného viděli zpracováno jinde. Ovšem to, s jakou ladností autor zachytil celou tu tísnivou atmosféru, je přinejmenším na poměry komiksu nevídané. Navíc, coby Ital, čistě z pozice "nezúčastněného" pozorovatele, který tu a tam projížděl zemí za železnou oponou. Giardinova poválečná Praha je nádherná, oprýskaná a i přes nepřízeň osudu stále živá. Míra detailu, s nímž se autor popasoval s různými uličkami, malebnými zákoutími nebo dobovými interiéry, je jedním slovem geniální. Ať už jde o kulisy starého knihkupectví, židovského hřbitova či pivnice U králíka, do které si Jonáš po práci zajde na jednu malou Plzínku, vždy to na čtenáře dýchne náladou tolik povědomou třeba z Hrabalových novel. A to je na tom to nejkrásnější. Ta atmosféra a radost všedního života, byť zkroušená tíhou nepříznivých okolností.

    Vůbec bych se nezlobil, kdyby to u nás jednou vyšlo komplet v integrálu typu MDEK. A třeba rovnou s bonusem Little Ego (na který už mám taky dlouho zálusk). Vedle takové Teorie rozpadu by to Jonášovi moc slušelo... minimálně za zvážení by to stálo.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš23.3.2018 09:57Crying Freeman - Plačící drak #05
    Dolouskal jsem sérii Crying Freeman... a ještě nikdy jsem asi nečetl něco tak šíleně bizarního (a že jsem toho už četl), u čehož bych se zároveň tak nezřízeně bavil. Veškeré zápletky a vůbec motivace postav jsou natolik dementní, že by to přizabilo i Hulka na steroidech, BEZpohlavní pornografické scény jsou vzrušující a zároveň velmi znepokojivé (to neviditelné čůro!) a ta Ikegamiho detailní kresba, to je čirá fantazie. Ale vážně, ten člověk je démon! Téměř každá nová postava se ihned po představení svlékne do naha a hlavnímu hrdinovi rozbije hubu, případně mu vyšuká mozek z hlavy. Na své si zde přijdou i milovníci automobilů, letadel, vojenské techniky a zbrojního arzenálu. Často mi to připomínalo momenty z videoherní série Metal Gear Solid, kde se také snoubí do absurdna dovedený exhibicionismus s notně svérázným humorem.

    Obzvlášť bych vypíchnul poslední dvě knihy (příběhy Tóguku Ošu a Granátová jablka s královnou záporáků Ninou Heaven), ve kterých se dějí taková zvěrstva, až mi z toho bublal mozek. Guilty pleasure jako kráva, na tohle v americkém komiksu prostě jen tak nenarazíte.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš23.3.2018 09:57Crying Freeman - Plačící drak #04
    Dolouskal jsem sérii Crying Freeman... a ještě nikdy jsem asi nečetl něco tak šíleně bizarního (a že jsem toho už četl), u čehož bych se zároveň tak nezřízeně bavil. Veškeré zápletky a vůbec motivace postav jsou natolik dementní, že by to přizabilo i Hulka na steroidech, BEZpohlavní pornografické scény jsou vzrušující a zároveň velmi znepokojivé (to neviditelné čůro!) a ta Ikegamiho detailní kresba, to je čirá fantazie. Ale vážně, ten člověk je démon! Téměř každá nová postava se ihned po představení svlékne do naha a hlavnímu hrdinovi rozbije hubu, případně mu vyšuká mozek z hlavy. Na své si zde přijdou i milovníci automobilů, letadel, vojenské techniky a zbrojního arzenálu. Často mi to připomínalo momenty z videoherní série Metal Gear Solid, kde se také snoubí do absurdna dovedený exhibicionismus s notně svérázným humorem.

    Obzvlášť bych vypíchnul poslední dvě knihy (příběhy Tóguku Ošu a Granátová jablka s královnou záporáků Ninou Heaven), ve kterých se dějí taková zvěrstva, až mi z toho bublal mozek. Guilty pleasure jako kráva, na tohle v americkém komiksu prostě jen tak nenarazíte.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš23.3.2018 09:57Crying Freeman - Plačící drak #03
    Dolouskal jsem sérii Crying Freeman... a ještě nikdy jsem asi nečetl něco tak šíleně bizarního (a že jsem toho už četl), u čehož bych se zároveň tak nezřízeně bavil. Veškeré zápletky a vůbec motivace postav jsou natolik dementní, že by to přizabilo i Hulka na steroidech, BEZpohlavní pornografické scény jsou vzrušující a zároveň velmi znepokojivé (to neviditelné čůro!) a ta Ikegamiho detailní kresba, to je čirá fantazie. Ale vážně, ten člověk je démon! Téměř každá nová postava se ihned po představení svlékne do naha a hlavnímu hrdinovi rozbije hubu, případně mu vyšuká mozek z hlavy. Na své si zde přijdou i milovníci automobilů, letadel, vojenské techniky a zbrojního arzenálu. Často mi to připomínalo momenty z videoherní série Metal Gear Solid, kde se také snoubí do absurdna dovedený exhibicionismus s notně svérázným humorem.

    Obzvlášť bych vypíchnul poslední dvě knihy (příběhy Tóguku Ošu a Granátová jablka s královnou záporáků Ninou Heaven), ve kterých se dějí taková zvěrstva, až mi z toho bublal mozek. Guilty pleasure jako kráva, na tohle v americkém komiksu prostě jen tak nenarazíte.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš23.3.2018 09:56Crying Freeman - Plačící drak #02
    Dolouskal jsem sérii Crying Freeman... a ještě nikdy jsem asi nečetl něco tak šíleně bizarního (a že jsem toho už četl), u čehož bych se zároveň tak nezřízeně bavil. Veškeré zápletky a vůbec motivace postav jsou natolik dementní, že by to přizabilo i Hulka na steroidech, BEZpohlavní pornografické scény jsou vzrušující a zároveň velmi znepokojivé (to neviditelné čůro!) a ta Ikegamiho detailní kresba, to je čirá fantazie. Ale vážně, ten člověk je démon! Téměř každá nová postava se ihned po představení svlékne do naha a hlavnímu hrdinovi rozbije hubu, případně mu vyšuká mozek z hlavy. Na své si zde přijdou i milovníci automobilů, letadel, vojenské techniky a zbrojního arzenálu. Často mi to připomínalo momenty z videoherní série Metal Gear Solid, kde se také snoubí do absurdna dovedený exhibicionismus s notně svérázným humorem.

    Obzvlášť bych vypíchnul poslední dvě knihy (příběhy Tóguku Ošu a Granátová jablka s královnou záporáků Ninou Heaven), ve kterých se dějí taková zvěrstva, až mi z toho bublal mozek. Guilty pleasure jako kráva, na tohle v americkém komiksu prostě jen tak nenarazíte.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš23.3.2018 09:55Crying Freeman - Plačící drak #01
    Dolouskal jsem sérii Crying Freeman... a ještě nikdy jsem asi nečetl něco tak šíleně bizarního (a že jsem toho už četl), u čehož bych se zároveň tak nezřízeně bavil. Veškeré zápletky a vůbec motivace postav jsou natolik dementní, že by to přizabilo i Hulka na steroidech, BEZpohlavní pornografické scény jsou vzrušující a zároveň velmi znepokojivé (to neviditelné čůro!) a ta Ikegamiho detailní kresba, to je čirá fantazie. Ale vážně, ten člověk je démon! Téměř každá nová postava se ihned po představení svlékne do naha a hlavnímu hrdinovi rozbije hubu, případně mu vyšuká mozek z hlavy. Na své si zde přijdou i milovníci automobilů, letadel, vojenské techniky a zbrojního arzenálu. Často mi to připomínalo momenty z videoherní série Metal Gear Solid, kde se také snoubí do absurdna dovedený exhibicionismus s notně svérázným humorem.

    Obzvlášť bych vypíchnul poslední dvě knihy (příběhy Tóguku Ošu a Granátová jablka s královnou záporáků Ninou Heaven), ve kterých se dějí taková zvěrstva, až mi z toho bublal mozek. Guilty pleasure jako kráva, na tohle v americkém komiksu prostě jen tak nenarazíte.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš23.3.2018 09:51Hej, Buddy!
    Tohle na mě nedávno vyskočilo v místním antikvariátu s cenovkou zvící sumu dvou točených pivíček, tak jsem tomu dal šanci... a už pokukuju po nášupu! Peter Bagge v téhle ryze undergroundové taškařici servíruje životní etudy mladých loserů a nevybouřených podivínů ze Seattlu na prahu 90. let. Dochuceno je to lehkou společenskou satirou a navýsost zběsilou karikaturou, jež svým detailním provedením vyloženě laská oko čtenářovo. Grunge, chlast, kámoši, dluhy, holky a Harvey Kurtzman. To je Hey, Buddy! #Comix
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš23.3.2018 09:47Fatale #01: Smrt je mi v patách
    „Ti dva jsou jako Vincent a Jules, jako Alex a Chad, jako Asterix a Obelix... zkrátka prima dvojka slídilů, co řeší problém tvůj. Bez Eda Brubakera a Seana Phillipse by komiksové krimi nebylo tím, čím je dnes. Tedy fantastickou jízdou bez zbytečných mantinelů a bezpečnostních pásů.“

    Více zde: http://edblok.blogspot.cz/2015/11/fatale.html
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš6.1.2017 05:14Dospělost je mýtus
    PAK má recht, takže si to koukejte pořídit v originále, protože cover má naprosto boží vyfikundaci ve formě plstěného nadpisu a svetříku, což je na omak úplné labůžo.

    A vtipy o krámech jsou vtipné vždycky. Vím, jsem smějící se bestie :)
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš6.1.2017 04:58El Borbah
    Širokou kritickou obcí adorovaná Černá díra od Charlieho Burnse mě k smrti nudila a měl jsem potíže ji vůbec dočíst... zato jeho El Borbah, panečku, to je jiné žrádlo! Soukromý detektiv/wrestler vyšetřuje různé ujeté zločiny, případně pátrá po ještě ujetějších podezřelých a přitom všem na potkání rozdává tvrdé rány a sype jednu drsnou hlášku za druhou. Celé je to černobílé, vtipné a ujeté. Hodně ujeté. Pixy vedle toho vypadá jako chudý příbuzný, protože Burns, narozdíl od Anderssona, umí i obstojně kreslit. A to se počítá. Velký palec nahoru pro Al Dente (R.I.P.).

    P.S.: Jednou bych si chtěl přečíst crossover El Borbah vs Torpedo. To by byl masomlejn!
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš3.4.2020 09:21Naposled
    Po slupnutí doporučuju přečíst tenhle výživný rozhovor s autorem, rozšíříte si tím interpretační rádius a objevíte detaily, které vám mohly uniknout:
    http://www.du9.org/en/entretien/the-inner-worlds-of-charles-burns/
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš9.12.2019 08:20Essex County
    Hawwwran: Já mám hardback ze zahraničí. A notně vymazlenej, viz: http://edblok.blogspot.com/2018/03/essex-county.html

    Fimi: Roughneck je dražší, protože je větší (184 x 254), kdežto CC si to zase střihlo v tom svým zmenšovacím formátu (169 x 239). A papírově, vazebně i tiskařsky je to v původním vydání slušná kvalitka, takže s tím sázením opatrně.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš7.11.2019 04:24Rváč
    maco: Ne. Ale pomalu se nám tu ten Kanaďan roztahuje, takže možná časem... http://comicsdb.cz/autor/4140/jeff-lemire
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš18.10.2016 11:13První kniha hřbitovní
    Doppelganger: Protože The Jungle Book = Kniha džunglí / The Graveyard Book = Kniha hřbitovní
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš17.6.2016 07:58Jirka #01
    „...byl i u moře a na táboře.“ Kapisi, ty seš kokot :D
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš3.5.2016 09:19Karel IV. - Cesta na císařský trůn
    Zrovna včera jsem tím listoval, Richarde a nevěřil vlastním očím. Děje se něco velmi divného v zemi Koruny české... až je mi z toho do pláče.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš18.3.2016 11:33Sochař
    Kapis: Si piš, v dubnu je to v povinné četbě ;)
  • Kaluž
    jayjay86: Mě třeba pořád baví Asterix s Obelixem či Tintinova dobrodružství ;)
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš6.11.2015 07:19Aargh! #01
    Kapis: Šicí stroj už doma máme, co tam máš dál? :)

    Jinak k prvnímu Aarghu! mám takovou perličku... kdysi v dávnověku byla v části místního (dnes již bývalého) kina zřízena videoherna pro chudé, kteří si zde za malý poplatek mohli užít nejnovější kousky na konzolích PlayStation. Občas jsme tam s přáteli zašli, abychom se společně ponořili do virtuálních světů a dali si po čuni v nějaké té bojovce. Provozovatel tam měl i pultík s herním bazarem a nějakým tím tematicky zaměřeným časopisem. A právě tam jsem narazil na první číslo zbrusu nového magazínu s poutavou obálkou. A teď to přijde. Vyžádal jsem si časopis a po pár letmo prolítnutých stránkách jej zase vrátil prodejci s myšlenkou, že takovou černobílou sračku si domů nevezmu. Kluci z nablýskané Crwe tady holt byli o něco dříve a za tu dobu si mě už stihli důkladně rozmazlit. Když teď ale koukám na tu sběratelskou hodnotu, něco mi říká, že jsem ten nos tenkrát ohrnovat neměl :)
  • Kaluž
    Že vy to kupujete hlavně kvůli tomu obrázku na hřbetě, co?
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš8.12.2013 00:39Criminal #1: Každý je zločinec
    Ogre: Já tam žádnou omáčku nenašel...
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš5.12.2013 22:46Batman #02: Soví město (pevná vazba)
    DEGu, bez těch masturbačních povzdechů by to nešlo...?
  • Kaluž
    Dane, na černobílý 4:3 filmy rovnou kakám. Ovšem když dojde na takovou zremasterovanou Casablancu... :)
  • Kaluž
    Lépe bych to nenapsal, DEGu :)
  • Kaluž
    erik: Perfektné, veľmi ďakujem :)
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš9.1.2013 20:20Hellboy #08: Temnota vábí (paperback)
    Za Hellboye bych dal i zlaté prase (a levé varle). Je mi z vás ouzko.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš5.11.2012 19:50Nezbedné komiksy
    Byste se divili chlapci, sám o tom uvažuji a to mám ke skalnímu fandovi pana Lady zatraceně daleko :)
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš15.6.2012 13:09Superman: Co se stalo s Mužem zítřka?
    Krvinko, Diana by tě hnala :)
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš10.2.2012 13:11Sandman #09: Blahovolné
    Azalin: Já jen jestli to nebude spíš diktát vydavatele/redakce DC Vertigo, který najímá kreslíře na různé spolupráce se scénaristy. V tomto případě nevím, ale zase bych to vše neházel pouze na Gaimanovu hlavu.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš29.7.2011 12:20Wolverine a Hulk
    Azalin: Tak třeba crossovery Batmana s Lobem (pravda, u toho novějšího s jiným scenáristou), samozřejmě parádní Maxx, batmanovské Arkham Asylum: Madness, Secrets nebo Ghosts (úplně nejlepší kresba, co jsem od něj viděl - Gordon s třímetrovým rozpětím ramen a půlmetrovou ofinou na hlavě!). Ještě bych si od něj chtěl přečíst Zero Girl a Scratch.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš24.1.2012 01:21* Připomínky a návrhy
    Doppelganger: Star Wars magazín jsem koupil v trafice, kde byl vystaven v regálu s porno časáky (fakt!). Po přečtení jsem zjistil, že tam byl právem.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš23.1.2012 13:35* Připomínky a návrhy
    Jsem taky pro zařazení magazínu Star Wars do databáze. Už proto, že se mi tento kousek vůbec nelíbil a chci odradit případné kupce, než na to zapomenu.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš30.12.2011 03:33Pindárna
    Všem návštěvníkům ComicsDB přeji kvalitním obrázkovým čtením prosycený rok 2012 (doufám, že předkové Karla Maye zkrachovali kvůli nepřesnosti jejich kalendářů a nebude to rok poslední :)

  • Kaluž
    Kaluž mecenáš28.12.2011 00:11* Připomínky a návrhy
    AZTeck: Možná se to už u vás v zákulisí řešilo, ale Český komiks 1. poloviny 20. století Heleny Diesingové je moc pěkná, komiksem se zabývající publikace, která tady dle mého rozhodně chybí.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš15.12.2011 03:04Čtenářský koutek
    Batman: Thrillkiller (Howard Chaykin & Daniel Brereton)

    Máte rádi Elseworlds příběhy? Tak tohle je jeden z těch nejlepších. A máte rádi kozy? Pak tady máte jedny z největších. Děj se odehrává na počátku 60. let minulého století, v oválné pracovně se poflakuje Kennedy, Beatles vymetají Berlínské kluby a žádný Batman neexistuje. Zkorumpovanou policii toho času srovnává do latě 'dynamické duo' Batgirl a Robin a policejní detektiv Bruce Wayne z toho má vrásky na čele. A Joker je ženská (s pětkama). Parádní třísešitovku Thrillkiller doplňuje ještě mírně omšelý one-shot Thrillkiller '62, kde již Wayne natáhne netopýří kostým, vystřídá Robina a společně s Batgirl natrhnou Jokerovi kozu i přestože jim plán mírně komplikuje podivně se zrodivší Harley Quinn (ale další vnady se počítají, takže jen houšť). Jedná se o velice netradiční pojetí batmanovské mytologie z kterého je cítit lehký noirový odér. A tak to mám rád, čte se to vážně skvěle. Občas na vás zamrká Two-Face, Killer Croc nebo Black Canary, ale ve zcela odlišných rolích než obvykle. Danny Brereton je komiksový MALÍŘ par excellence a na ty jeho ženské 'krev a mlíko' křivky je radost koukat. V takovém Gothamu by chtěl žít každý :)





    The Punisher Kills The Marvel Universe (Garth Ennis & Dougie Braithwaite)

    Co by se stalo, kdyby se tenkrát během pikniku v parku nepostřílela banda gangsterů, a namísto toho si tam dala dostaveníčko banda superhrdinů se šmejdem z vesmíru? Přesně to samé. Frank přijde o rodinu (Cyclops: „V takové křížové palbě to bylo nevyhnutelné“) a nad vším co se oblíká do barevných kostýmů vynese rozsudek smrti (Cyclops: „Je mi to líto, nevěděli jsme o nich“ ... BLAM BLAM). Je to celkem ošklivě nakreslená blbina, ale Spideyho poprava zahřeje u srdíčka. A hromadné zničení superhrdinů a superpadouchů na Měsíci bylo jak z čítanky pro začínající vrahouny. Prostě nenáročná jednohubka s "poselstvím", že pod maskou se vždy někdo skrývá...

  • Kaluž
    Kaluž mecenáš2.12.2011 00:36Sběratelský klub
    No nevím, já si pořídil tohle a vyšlo to o dost levněji :)

  • Kaluž
    Kaluž mecenáš29.11.2011 03:55Čtenářský koutek
    Tentokrát něco bez obrázků...
    Věčná válka (Joe Haldeman)

    Jelikož se Crew chystá vydat komiksovou verzi Věčné války, rozhodl jsem si doplnit vzdělání a načetl k tomu literární předlohu. Nejprve jsem k tomu přistupoval opatrně, s rozvahou a klackem v ruce, přece jen další Stoneovská variace na prach a špínu války ve Vietnamu by se už mohla zajídat. Co tam pak ale dělá ta Hvězdná pěchota? První část knihy je víceméně popisná - vojín Mandella prochází vojenským výcvikem, aby pak se svou jednotkou mohl bojovat proti emzákům. Ke střetu nakonec dojde, vojín přežije a je odlifrován zpět na Zemi, kde je jakožto veterán s poctou propuštěn do civilu. Potud nic, co by se dalo považovat za klasiku žánru. Ovšem zbylé dvě části knihy to vytahují hodně vysoko. Ono se totiž k těm emzákům musí nejprve jaksi doletět (o tom 'jak' je zde téměř vědecky doloženo, takže si i teoretičtí fyzikové přijdou na své) a takové mezigalaktické cestování zabere trochu více času. Tedy MNOHEM více. Když se tedy náš hrdina vrátí zpět na svou domovskou planetu, ze světa, který znal před odletem již mnoho nezbývá. Populace přetéká z kontinentů, jídlo je na příděl, lidstvo žije v konstantním strachu a vše diriguje despotická OSN. Mrazivý zážitek. Nezbývá nic jiného než se rychle zdekovat a přihlásit se znovu do služby. Závěrečná část knihy je o dalším mezigalaktickém tažení, tentokrát se však pohybujeme již v řádu stovek let, kdy je Mandella v aktivní službě a společně s ním sledujeme změny ve společnosti. A vymýcení heterosexuality je jen jednou z mnoha. Zkrátka chuťovka. Nevím jak dlouho tohle dílo Haldeman sepisoval, ale je zde vidět celkem razantní progres v jeho psaní. Zatímco úvodní část se zdá být mdlá a bez svěžího nápadu, zbylé dvě, a ta třetí obzvlášt, jsou plné originálních myšlenek a i forma je více vypilovaná, čte se to prakticky samo. Úplný závěr mě vyloženě dojal. Celé je to samozřejmě o nesmyslnosti války, ať už té ve Vietnamu nebo kterékoliv jiné, ale způsob jakým je to odvyprávěno je rozhodně neotřelý. To, jak se s látkou popasoval belgický kreslíř Marvano si nemohu nechat ujít. Obrázkovou Věčnou válku si letos nadělím k Vánocům.





    A něco bez písmenek...
    Celluloid (Dave McKean)

    Chlápek se vrátí domů a zjistí, že jeho manželka je "herečka". I tak by se (ne)dal shrnout příběh z mysli vizionáře a umělce s nemalým talentem, jakým beze sporu Dave McKean oplývá. Na ploše nějakých tříset stran se rozehrává divadlo s nejedním tématem - samota, strach, chtíč, vášeň, vykoupení. Malá oslava voyerismu. To vše vyvedeno s citem McKeanovi vlastním. Komiks je zcela bez textu a není rozvržen do běžných políček, jedna kresba tak pokrývá vždy celou stránku, případně dvojstranu. Užití několika různých výtvarných technik (kresba/malba/koláž) při prolínání mezi 'realitami' je působivé a oku lahodící. Nejraději mám 'ovocnou' pasáž (nikdy už nebudu nahlížet na hrušku tak jako dosud), jejíž barvy a styl mi vyloženě šmakovaly. Mnoho stránek funguje samo o sobě, nestyděl bych se je zarámovat a pověsit na zeď. Od děje nečekejte nic zásadního, přece jen se jedná spíše o to 'umění', ale listovat si sem a tam a kochat se tou krásou se dá vícekrát, ne jako je tomu u mnoha jiných komiksů, které přečtete a zahodíte nebo zakonzervujete v knihovně. Pokud se vám líbí McKeanovy obálky k Sandmanovi nebo vizuální stylizace jeho filmu Maska zrcadla (a jste starší 18-ti let), jděte do toho.

  • Kaluž
    Kaluž mecenáš23.11.2011 16:35Pindárna
    Zack: V úplně prvních číslech Supermana (Siegel/Shuster) vystupuje jedna frigidní čubka co si říká Lois a ta konstantně pohrdá Clarkem tak, že jsem si až říkal, jak to může dotyčný vydržet a nevymalovat s ní redakci Daily Planet. Dle mého se v komiksových dřevních dobách jednalo o jakousi emancipaci, či co - žena se superschopností nasírat muže v kontrastu s obrýleným ňoumou postiženého demencí, který si ale svůj komplex méněcennosti kompenzuje tím, že se nasouká do těsného trikotu a vzlétne (skočí) k oblakům. Toliko ke superschopnostem Lois Laneové :)
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš22.11.2011 19:08Pindárna
    Fry: Mrknul jsem na to a výsledky jsou určitě zmanipulované, nejsilnější superpadouch je přece Lois Laneová (ta drží Clarkovy koule ve svěráku) a největší über borec je pak chlápek v kostýmu netopýra (protože má kostým netopýra). Bez debat.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš15.11.2011 05:10Pindárna
    Zack: Tak to dopadá, když vyhasínající autor komiksů zabředne do politické "debaty". Některé komentáře pod tím jsou také výživné. Holy Terror zkusím stáhnout někde z netu, šetřím na nový iPhone.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš14.11.2011 02:39Čtenářský koutek
    Tou kráskou je samozřejmě míněna ona kniha, ne ten urostlý jinoch... :)
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš14.11.2011 02:36Čtenářský koutek
    Za, v přepočtu necelých, 430 Kč se dá sehnat tahle kráska v pevné vazbě:



    Rohatého boha jsem už měl nějakou dobu v merku, ale stále mě odrazovala nevalná kvalita českého vydání (a s ním související přepálená cena). Pořídil jsem tedy tenhle výroční kousek od 2000AD a do poštovní schránky mi přišel naprostý luxus - kompletní vydání všech alb na křídovém papíře v nejvyšší kvalitě (ty barvy!), v pevných deskách s přebalem. Jako bonus Bisleyho skicář a Millsův komentář. Berte všemi deseti.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš29.10.2011 00:28Filmový a hudební klub
    No stejně úplně nejlepší náhul je zběsilý úprk v Maroku při otevření stavidel hráze a následné záplavě celého přístavu :) Tady se animátoři vyřádili. Film nemá z technického hlediska chybu, dokonce i 3D verze je velice povedená. Scénář vychází ze tří Hergého alb a děj drží krásně pohromadě. A John Williams válí! Už teď se těším na blučko.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš25.10.2011 12:59Filmový a hudební klub
    Chystáte se vyrazit na filmového Tintina nebo vás tohle údajně hodně povedené dobrodrůžo nechává naprosto chladnými? Já si to tedy rozhodně nenechám ujít.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš20.10.2011 01:56Pindárna
    Mimochodem, nevíte někdo (Markýzi), zda CC plánuje vydat další Ú.P.V.O., případně, kdy se můžeme těšit na osmého Hellboye? Letos jsme se zatím rudocha v češtině nedočkali, tak doufám, že se kradmo připlíží pod vánoční stromek a naloží Ježíškovi co se do něj vejde.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš20.10.2011 01:37Čtenářský koutek
    Baltimore aneb Statečný cínový vojáček a vampýr (Christopher Golden & Mike Mignola)

    Tak jsem se konečně dostal k téhle nekomiksové publikaci a musím doporučit všem milovníkům Hellboyových záhrobních výletů (případně Andersenova Statečného cínového vojáčka, kterémuž je tato kniha jakousi poctou a zároveň interpretací). Kapitán Baltimore během první světové války přijde o nohu, nakrkne jakéhosi významného krvesaje a rozpoutá tím peklo nad Evropou. Vedle toho zde máme tři hororové povídky vyprávěné Baltimorovými přáteli, které jakoby vypadly právě z Hellboyova universa. V jedné z nich zamíříme i do Rumunska a na tajemný hrad v Karpatech můžete rovnou zapomenout. Baltimore je vlastně takový po zuby ozbrojený Van Helsing s dřevěnou nohou, který, podobně jako pekelný rudoch, nejde pro ránu daleko. Knihu zdobí Mignolovy černobílé ilustrace, občas působivé (architektonické celky), ale většinou pouze fádně dokreslující tísnivou atmosféru, narazíte tedy na hroby, hrobky nebo hrobečky a sem tam nějakou tu lebku. Líbilo se, nejspíše se podívám i po komiksové adaptaci (kresbu dostal na starost Ben Stenbeck).




    The Amazing Screw-On Head and Other Curious Objects (Mike Mignola)

    No a tohle je už nefalšovaný komiksový nářez jaký umí jen Mignola. Vedle titulní a naprosto boží jednohubky s chlápkem, co má šroubovací hlavu (soukromý překlad - Závitník) a pracuje výslovně na prezidentův rozkaz, naleznete v téhle útlé sbírce ještě pár dalších kratičkých povídek mezi kterými obzvlášť vyniká ta s názvem 'The Prisoner of Mars', Mignolovy emzáci jsou totiž k sežrání :) Tohle bylo přesně dle mého gusta, příjemně švihlé, zábavné a nádherně nakreslené. Nesmí chybět ve vaší sbírce.

  • Kaluž
    Kaluž mecenáš4.10.2011 03:12Čtenářský koutek
    No nic, vy už si na ten link nějak najedete :)
    (html analfabet)
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš4.10.2011 03:07Čtenářský koutek
    Tak jsem mrknul na pár recenzí toho nového Millera (třeba [a href=http://www.comicsalliance.com/2011/09/26/frank-millers-holy-terror-review/]zde[/a]) a jak píše Zack, propagandistický blábol. Ovšem s parádní kresbou, takže nakonec to možná i zkusím, přece jen jsem trošku zvědavý, jak hluboko Miller-scenárista zase klesnul. Z Batmana se stal Fixer a asi je to v tomhle případě dobře, tohle by netopýrovi nešlo přes pysky (i když v minulosti se také podílel na různých zhůvěřilostech). Na druhou stranu, batarang versus AK-47...
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš14.9.2011 21:40Sběratelský klub
    Opět mi to nedá, musím se pochlubit. Do sbírky mi přibyl zcela nový kousek. Má půl metru na délku, váží něco málo přes tři kila a jmenuje se Damian 'Jonášek' Wayne. Vypadá to, že za pár let zase začneme číst Čtyřlístek :)
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš26.8.2011 05:07Pindárna
    Já byl včera na koupáku a přečet' tam vertigovský Gangland. V tom vedru to bodlo jak kudla do zad. Velice dobré počteníčko. Dík patří té dobré duši, která mi jej na letošním Crweslezu střelila za pouhou dvacku.

    Co vy a komiksy na koupáku?
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš18.8.2011 13:02Pindárna
    Jo, jo, tyhle žabomyší války fanoušků (fanboys) a odpůrců (haters) nás provázejí již od pradávna ve všech odvětvích, jak píše Zack (PS vs XBox / jogurt vs tvaroh / penis vs vagína), takže spor, zda DC nebo Marvel je jen dalším z mnoha. Oba tyto americké kolosy chrlí na trh obrovské množství jak kvalitního čtiva, tak prostoduchých sraček, takže těžko hodnotit, ke komu se přiklonit. Zaměřuji se spíše na tvůrce samotné než na jejich vydavatelské domy, třeba takového Grega Rucku vydává kde kdo. Vezmu-li to poměrem zastoupení v mé knihovně, tak u nás doma vede DC universum (a to hlavně díky muži, co se oblíká do kostýmu netopýra). A stejně, Peter Parker je strašný ocas (a je to tady... FIGHT!)
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš15.8.2011 08:30Filmový a hudební klub
    Captain America: The First Avenger

    Dosud nejlepší marvelovský origin co se týče hrdinů z Avengers. Kapitán hravě strčí do kapsy Starka i s jeho kovovým obložením, doktor Banner se může zvětšit jak chce, více z toho stejně nevytříská a Thor si zase může strčit kladivo tam, kde blesky nelétají. Captain America je atmosférou srovnatelný s letošní x-menovskou První třídou, parádní dobovka, vtipné, zábavné a i ten padouch s rudou hlavou je patřičně bad-ass. A k tomu ta oku lahodící steampunková nazi technika. Chris Evans JE Steve Rogers a já se těším na jeho další kousky v hvězdně pruhovaném trikotu. Závěrečné probuzení v současném New Yorku nahodilo udičku a háček se zasekl sakra hluboko. Tentokrát se ale nevyplatilo čekat na bonus po závěrečných titulcích - vybafl na nás akorát jeden utržený boxovací pytel a humusácký trailer na Avengers, nic víc.
    Kdyby se Mirek Dušín tenkrát oblékl do československé vlajky a sem tam zašel do posilovny, mohli jsme mít také národního superhrdinu :)

    Nějaký vyšinutý jedinec k tomu v komentáři na ČSFD napsal: „Nesnáším filmy co překrucují historii...“
    Málem jsem spadl ze židle :D
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš29.7.2011 15:08* Připomínky a návrhy
    A za sto Supermanů jednoho Batmana. Tak.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš29.7.2011 02:29* Připomínky a návrhy
    Zack: Bonbónky :) mňam
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš28.7.2011 13:59* Připomínky a návrhy
    +1

    Účet na Google zakládat nebudu, tak alespoň takhle :)
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš15.7.2011 21:47Čtenářský koutek
    DEmnoG: oprava - 2750,-
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš15.7.2011 17:10Čtenářský koutek
    DEmnoG: 1750,- včetně poštovného. Ve středu jsem to objednal a dneska to dorazilo, tak mám podežření, že lidé z Amazonu užívají nějaké startrekovské technologie pro přenos zboží :) Ta bichle je vážně luxus - elektronické čtečky knih nikdy nezprostředkují takhle masivní zážitek.

    ad Superman vs Ali:
    No jo, vypadá to, že Clark vážně sedí v hledišti, takže vysvětlení je jasné - v ringu je Supermanův dublér najatý společností DC, protože jinak by Aliho odlepovali z provazů ještě dnes. Jinak je tam taky nějaký ten prezident, hokejista a Michael Jackson s celou bandou a zdá se mi, že ten bělovlasý pán vlevo dole bude Andy Warhol.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš15.7.2011 13:24Čtenářský koutek
    75 Years of DC Comics

    Tak jsem si udělal radost a zakoupil něco na čtení do tramvaje. Je vyloženě radost tím listovat a prohrabovat se v hluboké historii komiksového giganta, jakým bezesporu DCčko je. A české vydání Luthera Arkwrighta vedle toho bledne závistí :)

  • Kaluž
    Kaluž mecenáš28.6.2011 01:28Filmový a hudební klub
    Zack: Na chvíli jsem se nepatrně nafoukl :D
    Jo, jo, Baltimore už není co býval... občas si připomenu atmosféru seriálu tím, že se projdu pěšky po ostravských Vítkovicích :)
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš27.6.2011 18:16Filmový a hudební klub
    Moje TOPka:
    Městečko Twin Peaks (alespoň jedenkrát do roka si ho dáme ke kávě a třešňovému koláči)
    Monty Pythonův létající cirkus (trhání bránice)
    The Wire (neskutečně nabušená detektivka s koulema)
    Království (kryptofašistická pohádka s monstrem jež hraje monstrózní Udo Kier)
    Kancl (ten britský s Rickym Gervaisem a trapností ad absurdum)


    Z poslední doby doporučuji všude propíranou fantasy Hru o trůny a mafiánské Boardwalk Empire.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš10.6.2011 20:40* Připomínky a návrhy
    Tak to abychom zavedli hodnocení v rozpětí 1-99%... Kdyby náhodou někdy vyšlo něco lepšího, máme dvířka pootevřená.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš7.6.2011 21:44* Připomínky a návrhy
    Zack: Pokud je CSFD mentálně postižený bráška IMDb, v jakém rodinném poměru je potom COMICSdb a comicbookdb?

    Andre a spol.: Jak se pozná člověk bez soudnosti hodnocení? Já také občas odstřelím něco, co většina adoruje. A ne proto, že bych to udělal naschvál, ale jednoduše proto, že je to sračka :) Je pravda, že někteří hodnotící si zaslouží vyvraždění rodiny (viz. Batman: Rok jedna), ale je to jejich názor a možnost na něj jim není možné úpírat mazáním příspěvků. Jedinou střídmou možností je zcela zrušit číselné/hvězdičkové hodnocení a ponechat pouze formu komentáře. Oni už si rozmyslí jestli budou zasírat prostor zhůvěřilým textem nebo napíšou něco smysluplného. A jak říká Neutrino, pravidelně zde hodnotí možná jen pár desítek jedinců, takže číselné hodnocení nemá prakticky žádnou váhu pokud se u jednotlivých titulů nesejde alespoň tisícovka uživatelů - podobně jako hodnocení na jiných databázích, pokud je tam pouze 100 fanouškovských příspěvků a téměř všechny s maximálním hodnocením, o kvalitě díla to ještě nic nemusí vypovídat. Pokud se tedy nejedná o renomované kritiky. A to tady nejsme nikdo. Takže zrušit čísla a probudit spící grafomany v nás.

    A ještě k tomu, že tady hodnotí málo čtenářů - nebylo by rozumné zainvestovat do reklamy? Chápu, děláte vše zadarmo, ale mohlo by to být výhodné pro obě strany. Něco jako, když Crew nebo BB/Art vydá komiks a dozadu nahodí logo COMICSdb ve stylu "Nezapomeňte ohodnotit na COMICSdb.cz" jako to vídáme v kinech :) A pak se modlit, aby to čtenáři nesestřelili...
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš7.6.2011 09:56Filmový a hudební klub
    Tak co říkáte na X-Men: First Class? Líbilo se? Mně moc, je to další parádní superhrdinská komiksovka, která rozhodně stojí za vidění. A že to trochu kazí chronologii (vzhledem k předchozím filmům a předloze) tomu vůbec na síle neubírá. Jděte do toho, až uvidíte Fassbendera v roli Magneta, budete vrnět blahem. Špička žánru. A Jackmanovo 'Go fuck yourself' cameo je taková milá třešinka :D
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš29.5.2011 22:08Srazy, cony, festivaly
    Slaine: (rychloreport externího čumila) Crwecon velice slušný, přednášky ucházející, dražba nervy drásající, vydavatelé se kasající, ceny Fabula Rasa předány do správných pařátků, kalba probíhala v humanitárních mezích. Markýz něco zařval slovensky a vypařil se, Kapis s DEmnoGem udržovali plamen v očích až do pozdních hodin, Draco přečetla vše co nakoupila (já to budu číst půl roku, takže respekt), blackJag nepřekročil alkoholový limit a (snad) si užil Thora, Woffce mi zlil kaťata, ale všechno dobrý :), Dark vše sledoval tajemným okem právníka a doufejme, že nebudou padat žaloby, Neutrina s Velkým šéfem jsem viděl jen krátce (a šéfovi nejspíš začnu posílat potravinové balíky), na chvíli zakotvil i Andre a pochlubil se krásným obrázkem Lucie Lomové (a také dekapitací Tintina), nejkrásnější dívkou večera byla Jokerka (při polibcích s Draco během předávání Fabuly to v sále hučelo jako v úle) a Fry dorazil i se jmenovkou a ochutnal život celebrity. Možná jen návštěvnost mohla být celkově vyšší, ale přesto, povedená akce.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš24.5.2011 21:55Srazy, cony, festivaly
    1) k večeři jsem dal pivečko
    2) s postele na mě volá žena, ať už to tady vypnu
    3) ráno byla kávička, odpoledne čokoládička
    4) to je teď nereálné, vyšel druhý Zaklínač
    5) dnes jsem dal dvaapadesát kiláků na kole
    6) víme
    7) na biku jsem to vzal kolem nádraží, takže lupen na ten náš šinkanzen již zakoupen

    S takovou morálkou mě k ultrazz nevemou...
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš20.5.2011 12:54Pindárna
    Čtyřlístky a Kačeři nestáli 3 kila. Nezapomínejme na to. I sešitovky v US dnes stojí 3$. Pevnou vazbu k jednohubce, jakou Donžon rozhodně je, si můžou dovolit jen Frantíci, či jiné vyspělé komiksové državy mezi něž ČR bohužel nepatří.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš16.5.2011 12:14* Připomínky a návrhy
    ... „Kdo z vás to má?“ :D
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš11.5.2011 19:00Pindárna
    Jasně, jasně, beru, poslední rýpnutí do Frye nebylo dost košer. Ale nedá mi to a zeptám se, copak budeš mít zítra ke svačině Fryi? :)
    A teď už vážně dost.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš10.5.2011 19:33Pindárna
    Mankin: Přesně. Už není třeba k tomuto dílu cokoliv psát. Vše již bylo řečeno. A Fry opět neopomněl udělat z evropského kultu americký underground.

    Fry: Co jsem Ti říkal o tom pravopisu? Seš DiFool nebo co? Pak to vypadá, že komiksy čtou jen analfabeti. A teď 100 nábojů a bez chyb!
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš4.5.2011 16:33Pindárna
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš4.5.2011 14:42Pindárna
    Fry: Uvažuji o zakoupení booku Soudce Dredd: Prokletá země už nějaký ten pátek, ale teď to musím mít co nejdřív. Jinak také zvažuji zakoupení první knihy 100 nábojů, takže pokud k tomu něco máš, sem s tím. A zkus dávat více pozor v hodinách českého jazyka.

  • Kaluž
    Kaluž mecenáš23.4.2011 01:26Stripy, jouky, fejky :)
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš17.4.2011 20:28Stripy, jouky, fejky :)
    Ano, ten den jsem měl v ložnici den otevřených dveří...
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš28.3.2011 18:08Pindárna
    Té entitě co nadělila Millerovu Roku jedna 2% bych nechal useknout ruce a vypíchnout oko. Tak takhle ne pánové. Fryi, buď té lásky a zpacifikuj si toho mladšího brášku, případně mu odeber klávesnici. :)
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš8.3.2011 21:11Pindárna
    A obal mírně poničený. Asi do toho půjdu :)
Sbírka z comicsů na CDB
Četl/a: 844 (cca 335636 Kč)
Mám: 971 (cca 314127 Kč)
Chci: 0
Sháním: 0
Nabízím: 0
Osobní: 0
Sbírka mimo CDB
Četl/a: 0
Mám: 1
Chci: 0
Sháním: 0
Nabízím: 0
Osobní: 0