Občas se mi zdá, že jsem Batman... ale pak se probudím a jsem zase Bruce Wayne.



Můj blogísek: Entertainment Deeply - O popkultuře slovem i obrazem
Moje sbírka zahraničních komiksů: Collectorz.com


Komiks a já

Jako dítě jsem hodně četl. Nechuť k přehrabování se v pískovišti a vůbec pobíhání po venku mě přivedla ke spoustě zajímavého čtení pro děti, později pro mládež, a také ke spoustě přebytečných kilogramů, kterých jsem se zbavoval až v pubertě. Vedle klasické literatury (Foglarovky, Malý Bobeš, Děti z Bullerbynu, …) jsem se také dostal k prvnímu komiksu. A tím byl, ostatně jako u mnoha mých vrstevníků, Čtyřlístek. Milované ‘veselé obrázkové čtení‘ pozvolna plnilo mou poličku, rodiče, babičky, dědečkové mi vždy donesli nové číslo a já ho celé okamžitě zhltnul jako malinu. Z éry Čtyřlístku nejraději vzpomínám na příběhy Anči a Pepíka Lucie Lomové. Ti byli naprosto bezkonkurenční a kresba převyšovala vše ostaní včetně známé čtyřky z Třeskoprsk.

Potom se na stáncích PNS znenadání objevila již zdálky zářící hvězda v podobě prvního čísla Mickey Mause. Okamžitý favorit sice úplně nenahradil Čtyřlístek, ale rozhodně jej odsunul na vedlejší kolej. Příhody černého myšáka a později i jeho parťáka Kačera Donalda si zasluhovaly mou nejvyšší pozornost. Tady už se šetřilo i ze svého a každý nový výtisk jsem netrpělivě očekával před trafikou žmoulaje hromadu drobných z prasátka. Občas jsem se také dostal ke starým vydáním Rychlých šípů a jako milovník foglarovek, a těch šípáckých obzvlášť, jsem se rád nechával unášet dobrodružstvími těch největších správňáků všech dob. Do toho přišli želví nindžové (při návštěve rodiny na Slovensku jsem sehnal i nindža korytnačky), Jurské parky, okamžitě po zakoupení rozpadnuvší se Hvězdné války nebo vojáci z G.I. Joe. Miloval jsem stripy Peanuts v (Rudém) právu (Garfielda ne, nebavil, nudil). Přestože jsem občas odebíral i ABC mladých techniků a přírodovědců, nikdy jsem nepřišel na chuť žádnému ze zde otišťovaných komiksů.

Naprostý zlom však přišel s objevením Asterixe. Na poli obrázkové literatury pro mne něco dosud nevídaného se přelilo v totální oddanost, chrabří Galové měli mou plnou pozornost. Dokonce jsem si tehdy na zájezdě v Řecku zakoupil díl, který u nás ještě nebyl k dostání. Samozřejmě jsem z toho nic nevyčetl, ale kresba byla boží. Podobné zjevení jsem pak ještě zažil u prvních čísel Hergého Tintina.

Tou dobou jsme ve škole také pročítali první čísla herního magazínu Score, ve kterém se časem objevila komiksová rubrika s články, jež informovaly o tom, co frčí ve světě. Ano, psali je Ti, jejichž jména se vyslovují pouze šeptem. Zde jsem zjistil, že existuje nějaký Lobo, že Batman a Superman nehrají jen ve filmech a že Čtyřlístek je pro děti. Tak to šlo nějakou dobu jen o chlebu a vodě (Asterix a Tintin) a ukázky ve Score ve mně vyvolávali divoké snění, co kdyby. A pak to přišlo. Den D, vlastně “C“, a na krámy doslova vyhřezlo první číslo Crwe. A v něm Lobo. A Batman. A taky ten divný Pérák (kterého jsem docenil až po letech). Teď už nešlo šlápnout zpět. Crew za Crwí, den za dnem, pročítání zajímavostí ze světa komiksu s názornými ukázkami, jak to má všechno vypadat. Superhrdinové, nekompromisní brutalita, drsný humor. Ta hovada nám vzala dětství. Čtyřlístky, Myšáci a Kačeři letěli do sběru (byl jsem neznaboh). Můj první komiksový book, který jsem zakoupil za těžce usmolené peníze (dvěstěpětadevadesát vočí) nesl název Sin City. Mám jej dodnes. Modré Crwe i sešitovky na pokračování, vše jsem požíral po nemalých soustech, jednomu by se z toho udělalo nevolno. Na pultech knihkupců se objevily Zázraky. Nikdy jsem tu knihu neotevřel (byla zalitá v přebalu), nikdy jsem neviděl ty úžasné Rossovy záběry. Ten litr jsem do toho tenkrát prostě investovat nechtěl.

Po prozření a uvědomění si nevýdělečnosti ukončilo vydavatelství Crew vydávání sešitovek, Modrých Crwí a nakonec i té pravé domácí rudé pochutiny. Jako kdyby vám přesekli aortu mačetou. Ale přesto, komiks zde zakořenil, uchytil se a dnes sklízíme šťavnaté plody. Mise splněna. To už mi bylo okolo sedmnácti a vzhledem k pro mne neúnosným cenám komiksových booků a pozvolna se rozvíjejícímu zájmu o opačné pohlaví (komiksy tenkrát nebyly sexy) jsem na obrázkové čtení zcela zanevřel. Celá sbírka Crwí (ano, i první číslo) a všech komiksů (ano, i první vydání Asterixů) putovala do místního antikvariátu za pár korun (doslova). Jediné, co jsem v knihovničce ponechal, bylo Millerovo Sin City, to byla (a stále je) srdcovka. Vrátil jsem se opět ke 'klasické' četbě (Pratchett, Gaiman, Palahniuk, Welsh, …) a komiks jsem nechal u ledu.

O pár let později jsem zakoupil první book se Sandmanem. Pak druhý, třetí. Za slušné peníze, z už vlastní výplaty, jsem opět našel ztracenou lásku v obrázcích a bublinách. Zůstal jsem zatím jen u Gaimanovy série (autor Amerických bohů přece nemůže zklamat) a nenápadně pokukoval po trhu, co že se to všechno, po dobu mé nepřítomnosti, objevilo. Nakoupil jsem pár čísel znovu oživeného magazínu Crew a cítil, že se schyluje k velkému třesku. V kině jsem shlédl Temného rytíře a bezprostředně poté jsem zakoupil Millerův Rok jedna a Návrat Temného rytíře. Vesmír se otřásl.

Šlo to rychle. Miller, Moore, Ennis, Loeb, Morrison. Bisley, Mignola, Kieth, McKean, Sale. To jen pro začátek. Doplnil jsem vzdělání ze znovu zakoupených Crwí (při vzpomínce na tehdejší odevzdání prvního čísla do antiku mě bodalo u srdce, tentokrát to už 66 Kč nebylo), našel zálibu v historii komiksu skrze Aargh! a začal se oblíkat do spandexu (to poslední není úplně pravda:). Dnes jsou komiksy téměř všude a je in mít strip v každém periodiku. Není problém si u nás nedostupný komiks nechat doručit přímo ze zahraničí. I já se tak třeba po letech konečně podívám do dnes již u nás zcela vyprodaných Zázraků (a budu jim i rozumět, leta jsem piloval jazyk a už vím, co znamená slovo Marvels:). Vybírám si, neženu se za kvantitou, dávám na ohlasy ostatních čtenářů, nasávám recenze i tipy a pomalu rozšiřuji svou sbírku.

Komiksu třikrát zdar! A koukejte číst také knihy bez obrázků, ať nezakrníte :D
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš13.12.2023 05:09Srdcovka
    faster86: O hvězdu navíc to má proto, že je to setsakra výborný. Skvěle napsané a ještě lépe nakreslené vztahové nimráníčko. Takhle dobré komiksové čtivo na podobné téma se dost těžko shání i v cizojazyčném provedení, natož v tom našem tuzemském rybníčku. Nedávno jsem narazil třeba na titul So Much for Love: How I Survived a Toxic Relationship od Sophie Lambda - téma je lákavé, mělo to nominaci na Eisnera, ale skrze odpudivou výtvarnou stylizaci to u mě neprojde. Štěpánka má ten plný náklep hlavně proto, že ta symbióza textového a výtvarného narativu je v jejím podání naprosto epesní. A technicky se ta kniha Pasece také moc povedla. Tady není o čem... za mě český komiks roku.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš2.6.2023 00:11Každý jeden den
    „Tohle jednou musí vyjít v českém překladu.“ ❤️

    Více zde: https://edblok.blogspot.com/2013/03/daytripper.html
  • Kaluž
    Jestli toho fotra v poslední knize nesrazí autobus, bude mě to hrozně srát. Tak snad se zadaří a karma nezklame.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš30.12.2021 02:23Rabínův kocour 1–5
    „Povídá mi krrrásná Fatma, to je, pane, kláda! Zepředu i zezadu já to mám moc ráda! Já vzal to po alžírsku šmahem, ta pařížská kočka jen vrrrněla blahem.“

    Tohle je pro mě překvápko roku. Nádherně vyvedená bichle, vtipná, jemným humorem vytříbená. Zcela dle mého gusta.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš30.12.2021 02:16Salvatore
    „Jak někdo může takhle zavraždit nevinné dítě? A dokonce ho pak ani nesníst?“

    Miluju ten komiks! Každičkou jeho stránku. A chci toho víc!
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš20.11.2020 03:06Zatmívačka
    Nejlepší Brubaker/Phillips za posledních pět let. Překladový komiks roku. Klenot. Mám pokračovat?

    Více zde: http://edblok.blogspot.com/2016/04/the-fade-out.html
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš7.11.2019 04:34Super Spellsword Sága: Legenda o Nekonečnu
    „Ta kniha je úplně super!“
    Jonáš (8 let)

    „No ty p#@o! TOHLE je hustej nářez!“
    Lukáš (35 let)

  • Kaluž
    Kaluž mecenáš7.11.2019 04:21Rváč
    Mrazivý thriller z kanadských lesů. Na Lemirovy poměry víceméně průměr, ovšem v porovnání s žánrovou konkurencí to furt proráží strop.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš7.11.2019 04:16Essex County
    Jedna z nejkrásnějších knih, které se mi dostaly do rukou. Dobří lidé, čtěte. Třeba nám pak tady toho geniálního Kanaďana vydají komplet.

    Více zde: http://edblok.blogspot.com/2018/03/essex-county.html
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš18.6.2019 01:58Mrtvej svět
    Titul, který mám dlouhodobě ve svém osobním žebříčku nejoblíbenějších (a nejčtenějších) komiksů umístěný na jedné z předních příček. Taková ta láska na celý život...

    Před pár lety jsem se o tom vztahu trochu rozepsal zde: http://edblok.blogspot.com/2013/11/ghost-world.html
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš31.5.2019 07:02Živí mrtví: Teď poznáte Negana
    Já to původně četl v tom magazínu IMAGE+, kde to vycházelo na pokračování (cca 4 strany na číslo) a vždycky jsem to bral jako takový milý bonus k zajímavému čtení čili čistokrevný fan service. Že to pak budou vydávat knižně v pevné vazbě by mě ani ve snu nenapadlo (maximálně tak v macatém one-shotu po vzoru Snyderova spin-offu k Wytches). Holt, dojná kráva se musí ždímat dokud dolar dává, takže nakonec tu máme tu nejzbytečnější knihu série, která vám navíc do té řady v knihovně ani nepasuje. Ale na jedno svižné přechroustání dobrý, to zas jo.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš26.4.2019 02:39Sunstone #01
    Máme tu prvního vážného adepta na letošní ocenění titulem “komiks o hovně”. Je to tak přátelé, Sunstone je pouze obstojně nakreslenou BDSM příručkou pro začátečníky (případně nudící se maminy v domácnosti). Padesát odstínů červené a otravně repetitivní slovní průjem se spoustou skousnutých rtíků. Každou chvíli je z toho cítit, že to psal chlap, děvčata mluví regulérním jazykem červené knihovny, přičemž sem tam ty své výlevy proloží podivně nesourodým “macho” vtípkem („Já ti asi zkazím zadek podpatkem!“ haha) či videoherním odkazem (SoulCalibur série je samozřejmě top). Veškeré citové promluvy, často napěchované do myšlenkových bublin, jsou striktně povrchní a neskutečně všední. Jako by to celé sepsal nerd, co ujel na Bayonettě a chtěl z toho vykřesat víc než jen latexové kostýmy a uhrančivé pohledy. A ono mu to zoufale nejde. Ve druhé části příběhu bohužel ubylo nahoty (což je z vizuálního hlediska asi jediná rozumná věc na celé té rudé taškařici, Šejić ty štavnaté proporce umí), a celé se to zalepilo ohromně nafouklým traumatem doby minulé, aby z toho nakonec vyšel téměř nevinný pšouk. Drama se tedy nekoná, vážení. Kdyby z toho někoho napadlo udělat filmovou adaptaci, tak ten snímek na Rotten Tomatoes shoří. A nezachránila by ho ani Maggie Siff se Scarlett Johansson v zrzavé paruce. Jedna z postav v knize pronese že „...sexualita je sice důležitá, ale pořád jenom jedna část života. Ten toho nabízí mnohem víc.“ Tenhle komiks mimo té dokola omílané sexuality bohužel nenabízí zhola nic.

    Nedávno se mi do rukou dostala stejnojmenná komiksová předloha filmu Blue Is the Warmest Color (česky Život Adèle) od Julie Maroh a tam to bylo všechno i bez toho latexu. To kdybyste hledali výživnější alternativu.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš27.3.2019 02:26Modrá CREW #10 - Orbital #3, 4
    Podepisuji se pod Norriho komentář v jeho plném znění i rozsahu a děkuji mu tímto za zapůjčení komiksu. Orbital je výborné scifíčko na jedno slupnutí a zároveň mé první setkání s novodobou řadou Modré Crwe. Předchozí tituly mě nijak zvlášť nezaujaly, evropské produkci navíc dvakrát neholduji (filmy, seriály a komiksy ze zámoří mi holt šmakují o něco více), ale zde musím pochválit zejména technickou stránku provedení a s tím ruku v ruce velmi sympatickou cenu knihy. Pro nás frankofonní negramoty, co si každý měsíc nejezdí nakupovat novinky do trafiky na Champs-Élysées, je to jedinečná cesta, jak ochutnat i nějaké to moderní evropské čtivo a nevyhodit při tom majlant za jednu padesátistránkovou žiletku. Pro CREW velký palec nahoru!
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš27.3.2019 02:26Modrá CREW #09 - Orbital #1, 2
    Podepisuji se pod Norriho komentář v jeho plném znění i rozsahu a děkuji mu tímto za zapůjčení komiksu. Orbital je výborné scifíčko na jedno slupnutí a zároveň mé první setkání s novodobou řadou Modré Crwe. Předchozí tituly mě nijak zvlášť nezaujaly, evropské produkci navíc dvakrát neholduji (filmy, seriály a komiksy ze zámoří mi holt šmakují o něco více), ale zde musím pochválit zejména technickou stránku provedení a s tím ruku v ruce velmi sympatickou cenu knihy. Pro nás frankofonní negramoty, co si každý měsíc nejezdí nakupovat novinky do trafiky na Champs-Élysées, je to jedinečná cesta, jak ochutnat i nějaké to moderní evropské čtivo a nevyhodit při tom majlant za jednu padesátistránkovou žiletku. Pro CREW velký palec nahoru!
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš21.3.2019 10:36Bratrstvo krve: Hustej nářez
    „Panebože, to je strašné! Ty legendy nelhaly, Michaile.“

    UPÍŘI PROTI MIMOZEMŠŤANŮM. KULTOVNÍ SÉRIE POPRVÉ V OBRÁZCÍCH, KTERÉ ZNAMENAJÍ KOMIKS! Mno, dobrá tedy. Františka Kotletu znám pouze skrze média a kritiku, jeho díla načtena nemám, respektive mě osobně žádné z dosud vydaných neoslovilo ani co se za nehet vejde. Kultovní status jim však neupírám, lidé dneska za kult považují kdeco a nakladatelům se taková nálepka samozřejmě vždycky hodí do krámu. Komiksová adaptace jeho údajně stěžejní série mě ale zaujala z jiného důvodu. Spolupráce s talentovanou kreslířkou Janou Kilianovou předjímala přinejmenším zajímavou zkušenost (zejména pro autorku), v lepším případě milé překvapení (zejména pro čtenáře). Pokaždé, když se na tuzemském komiksovém písečku zjeví takto žánrově "nenáročný" výplod, je to pro mě malý svátek. Podprockého Divočina, Suchánkovy Děsivé radosti, Opitzův Rumcajs se vrací, Černého série s Fanoušem, Nikkarinova Stotřicítka... pokaždé radost veliká a nadějný autorský příslib do budoucna. Zde ale bohužel vidím velký špatný.

    Hustej nářez je s přehledem nejslabší věc, jakou jsem za poslední dekádu četl. Jen pro upřesnění, počítám do toho i nesmělé pokusy z Bubblegunu a promo komiksy Jirky Krále či Okamurovy SPD. Tahle komiksová adaptace totiž trpí snad všemi neduhy komiksových adaptací, kdy je zcela ignorován onen citlivý postup tolik potřebný pro hladký převod mezi médii. Veškerá charakterizace postav je načrtnuta v pár ledabylých konturách a komiks zde tak víceméně jen supluje knižní ilustraci. Vypadá to, jako by knize někdo vytrhl dobrou polovinu stran a jejich obsah pak nacpal do vševysvětlujících bublin, přičemž dotyčný zapomněl, že královskou výsadou komiksu je možnost děj posouvat zcela odlišným způsobem. Proto zde každou chvilku narážíme na celou řadu narativních lapsů (chybějící zaparkované auto u chaty, které pak údajně zmizelo, žlutá barva kůže emzáků se zmíní nejdříve textem, aniž bychom tušili, o čem dotyčný hovoří - dosud jsme viděli pouze mimozemský exoskelet) a narušených synapsí, takže čtenář má pořád pocit, že mu něco uniká. Ono to tam všechno samozřejmě je a nakonec si ten výsledný obrázek poskládáte, ale dobrých devadesát procent dílků k sobě nepasuje a musíte si je do toho děje natlačit silou. Akčním pasážím chybí panely, respektive nikdy si tu akci neužijete, protože vždycky skončí dřív, než ji vůbec zaregistrujete. Vážně, je to jako koukat na porno, ve kterém se protagonista vysemení již během úvodních titulků a pak už jen posloucháte dialogy. A je to velká škoda, protože pokud měl tenhle komiks na něčem stavět, byla to právě ona hustonářezová akce.

    O příběhovém pozadí se rozepisovat nebudu, je to plnotučný brak plný upírů, emzáků, pičí, kurev a dalších, často nepatřičně naroubovaných, verbálních hoven. A taky velmi podivných (a anatomicky nesourodých) sexuálních scén. Celou dobu jsem měl pocit, že to sepsal nadržený čtrnáctiletý fanda do Drákuly, který se v hodinách dějepisu doslechl o Jagelloncích a Habsburcích. Ta premisa je v pořádku a mohlo z toho být i zábavné čtení, provedení ale silně pokulhává na obě postřelené nohy, přičemž z břicha se mu derou vnitřnosti a z rozflákané čelisti se ozývá jen nesouvislé mumlání. Místa, ve kterých je Kilianová nejsilnější jsou vesměs statické výjevy (mumie prvního upíra, malebná zátiší s chatou v lesích) a po výtvarné stránce se jedná o neurážející průměr. Ve svých kraťasech a fanartech bývá však často vtipnější a nápaditější. Tak snad to vyjde příště. Rozhodně by to chtělo šikovného editora, který autorům poradí jak na to. Pokud máte slabost pro upíry s nějakou tou historickou omáčkou okolo a na našem trhu hledáte něco podobného, nemusíte jít daleko. Comics Centrum vydává výtečnou sérii Baltimore, ve které Mike Mignola, Christopher Golden a Ben Stenbeck rozehrávají hustej nářez po svém. A obešli se tam i bez těch pičí, kurev a dalších hoven.

    „Tak pravíme, pičo!“

    Update: Beru zpět, velitel kartanské flotily se na jednom panelu zjevuje hned na začátku v celé své žluté ohyzdnosti v rámci televizního přenosu. Jsem na něj stihl zapomenout...
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš21.3.2019 10:22Poslední Incal (pevná vazba)
    „Jsem Elohim, bílý mechamutant, a vedu totální válku proti Bentacodonovi, černému mutantu...“

    Ale do psí bioprdele, už je to tu zase. Další Jodova paleokrávovina zabalená v blyštivém celofánu a ovázaná honosnou pentlí. Tentokrát je naštěstí toho pseudofilozofování minimum a když překousnete tu nesčetněkrát ohranou pohádkovou premisu o tom, že “pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí”, dostanete vskutku intenzivní sci-fi nášleh toho nejtěžšího kalibru. Smrtící virus proměňující veškeré živé tkáně na krvavou bublaninu, kovová těla přeživších bez lidských citů, ukrutný elektronický vampýr terorizující vesmír, válečné mechakolosy, úchvatné Šachtoměsto, obří krysy, šílené uniformy technokněžích a jedno krásné dámské poprsí.

    Celé to opět stojí na exkluzivním výtvarném provedení, což je na tom jodoversu vždycky to zdaleka nejlepší a nejzajímavější. Moebius, Giménez a teď borec největší, Ladrönn (Janjetova nepočítám, to je kreslířské paleoprase). Každý Ladrönnův panel je nahuštěn tak neskutečným množstvím titěrných detailů, že z toho Geof Darrow závistí láme tužku. To se nedá popsat, to se musí vidět! Technicky preciznější práce u nás už dlouho nevyšla. Součástí českého vydání je i původní album ‘Po Incalu’, ale to raději přeskočte, bo Moebius tam ke koloringu pustil jakési biohovado a vaše oči by při čtení mohly spáchat rituální sebevraždu. Tímto se s panem Jodorowskym definitivně loučím... bylo to krásné, ale už toho bylo až nad hlavu.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš20.11.2018 12:38Punisher MAX #01: Kingpin
    „Je to pořád hodně násilné a úmyslně přitažené za vlasy a z každého krvavého šplíchance nebo výhřezu oční bulvy vám radostí poskočí srdíčko, ale zároveň dojde i na momenty, kdy vám přeběhne mráz po zádech a vy zůstanete jen civět s pusou dokořán. V takových chvílích bývá Aaron nejsilnější.“

    Více zde: http://edblok.blogspot.com/2018/11/punisher-max-kingpin.html
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš18.10.2018 11:00Krysí královny #01: Šmrncem a magií
    „No, to bylo dost kreténský.“

    FANTASY KOMEDIE PRO DOSPĚLÉ ČTENÁŘE... že je hanba nelíská, psát takový blábol na přebal. Další umolousaná hovnařina pro dvanáctileté "mature readers". Je mi z toho blivno.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš18.10.2018 10:49Fatale #02: Ďábelská záležitost
    „Ti dva jsou jako Vincent a Jules, jako Alex a Chad, jako Asterix a Obelix... zkrátka prima dvojka slídilů, co řeší problém tvůj. Bez Eda Brubakera a Seana Phillipse by komiksové krimi nebylo tím, čím je dnes. Tedy fantastickou jízdou bez zbytečných mantinelů a bezpečnostních pásů.“

    Více zde: http://edblok.blogspot.cz/2015/11/fatale.html
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš17.9.2018 08:22Batman: Můj temný princ
    Jak píše cyboy, jeden z nejlepších Batmanů za poslední roky, ne-li ten nejlepší. Parádní námět, střídmé dialogy, dynamická kresba (ty akční pasáže jsou top!), vtipná pointa... fouká z toho nostalgie časů minulých, kdy se podobné "jednohubkové" příběhy vyskytovaly mnohem častěji než jednou za uherský rok.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš27.8.2018 01:19Sestry Dietlovy
    „Já mám tebe. A ty máš mě. Vem si kakao!“

    Dobrý psychologický krimi komiks se u nás nelíhne každý den. Komiks, který má výborně napsané postavy i dialogy, přehledný a přitom neustále znepokojující děj, chytře sehranou juxtapozici, jež nepodceňuje čtenářovu představivost a správně údernou pointu. Přesně takové jsou Sestry Dietlovy od Vojty Maška. Není to úplně nejoriginálnější látka a navíc je to dost nechutně načmárané, ale třeba Robert Bloch by z toho měl ohromnou radost. V tuzemském komiksovém rybníčku věc téměř nevídaná, rozhodně doporučuji!
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš25.7.2018 10:32Klik
    Klasika od mistra erotiky!
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš15.6.2018 08:47Netvora #01: Probuzení
    Pro omladinu vcelku povedená fantasy jednohubka s vábničkou ve formě explicitnějších výjevů a hrou na "osudové epično". Pro nás starší a pokročilé spíše jen tuctová fantasy omáčka s nevábnou a často odfláknutou digikresbou, kterou dost zachraňují barvy.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš15.6.2018 08:45Druuna 2 (pevná vazba)
    „Mohl mít ten sen nějaký význam? Mají vůbec sny význam? A pak, co vůbec znamená žít ve snu někoho jiného a zároveň prožívat svůj vlastní? Je to neuvěřitelné! Absurdní!“

    Ne, je to píčovina.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš15.6.2018 08:43Druuna (pevná vazba)
    The Amazing Adventures of Holá Dupka aneb krásně nakreslená limonáda, která vás už po prvním albu plně zasytí a ten zbytek do sebe tlačíte s notným sebezapřením. Jinými slovy, je to vizuálně líbivá srágora první kategorie. Znásilňování, ponižování a podobné sexuální praktiky nejsou zrovna mým šálkem erotična, veškeré vedlejší postavy jsou sotva jednorozměrní paňácové a sci-fi kulisy okolo jsou vážně jen prázdné kulisy. On se ten vesmírný pulp dá udělat i zábavně a s nadhledem (viz Barbarella nebo Nitro těžkne glycerínem), tady jde však především o výtvarnou onanii s duševně nevyspělou hrdinkou plnou naprosto prostoduchých myšlenkových bublin. V 80. letech to možná bylo terno, ale dneska už tydlencty pohlavní choroby moc nefrčí.
  • Kaluž
    Echtovní výhřez natrávených žaludečních biokoktejlů, bizarně řídkých biofekálií a jiných (ne)poživatelných biopochutin s příměsí veršovaného esoterického teroru. Přespříliš útlocitným jedincům vstup zakázán, všem ostatním vřele doporučuji!
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš17.5.2018 13:33Život a doba Skrblíka McKváka
    Tohle je velká paráda. Don Rosa je neskutečnej frajer a ten komiks si nic menšího než známku nejvyšší nezaslouží. Škoda jen, že to tu nevyšlo, když mi bylo deset... to bych skákal radostí, až by se loupala omítka ze stropu.

    Jen bych si zde dovolil malé pozastavení nad českým vydáním, protože "odpovědná redaktorka" na této knize odvedla celkem fušerskou práci. Texty jsou plné překlepů, spousta nápisů, cedulí, vývěsních štítů nebo zvukových efektů je ponechána v původním jazyce a řada vtipných výrazů se ztratila v překladu (viz název kopce "Killmule/Killmotor", jenž překladatel úplně zazdil). A pak taky ten Gusta Husák, to jako vážně? Chápu, že v redakci to musela být děsná psina, ale vy s tím pak jdete ven mezi děti, kterým jsou vaše fóry buřt. Už dlouho jsem se u publikce určené především dětskému čtenáři nesetkal s takto diletantským přístupem. V devadesátých letech se nad tím možná mávalo rukou, ale v roce 2018 je to už pomalu na stavění hranice a zapalování loučí. Publikace pro děti má být zkrátka v češtině komplet a bez překladatelských patvarů. Přes nějaké výmluvy nejede vlak.

    Ve výsledném hodnocení nechávám kvalitu tuzemského zpracování stranou. Život a doba Skrblíka McKváka je jeden z nejlepších komiksů pro děti a dám ruku do ohně za to, že si jej bezmála stejně užije i čtenář s nějakým tím křížkem na hřbetě. Don Rosa je totiž neskutečnej frajer. Ale to už víte.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš17.5.2018 13:30Divočina II.: Exodus (limitovaná edice)
    Mikuláš Podprocký shodil rukavice a naložil tuzemskému žánrovému komiksu do držky. Je to vážně dělo a kdyby ta bichlička měla dvojnásobek stran, vůbec bych se nezlobil. Spousta motivů a dějových zákrut by si zasloužila rozvést v dalších samostatných albech (doporučuji načíst krátký spin-off otištěný v aktuálním Aarghu! č. 17). Často je vidět, jak se autor s novým nápadem rozjede střemhlav jako buldozer, ale po pár stranách už musí tahat za brzdu, protože je zase čas na další linku. Ta kniha by zfleku mohla mít 500 stran a vám by to ani nepřišlo. Na druhou stranu se díky tomu zběsilému tempu nic nevleče a vlastně tam ani není moc prostoru pro nějaké to vydechnutí. Jo, takhle by se ty komiksy pro masy měly dělat.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš7.5.2018 13:12Svatá Barbora
    Komiks Svatá Barbora měl původně rekonstruovat tzv. kuřimskou kauzu, ale zhruba v půlce vyprávění autoři zjistili, že na celé té smutné události není kvůli absenci dílčích faktů a podložených důkazů vlastně moc co rekonstruovat, takže původní myšlenku zametli pod koberec a pustili se do víceméně čiré a dosti rozmáchlé fabulace stojící na základech reálných motivů. A ve výsledku je to celé tak bizarní a ujeté, že to skoro připomíná nějakou průměrnou jednohubku od Chucka Palahniuka. Skoro.

    Marek Šindelka, Vojtěch Mašek a Marek Pokorný mají pevný narativní základ podpořený velmi působivým a hravým vizuálním ztvárněním. Jenomže jakmile děj zacílí na veskrze nezajímavou ústřední postavu investigativní novinářky, dost výrazně se tím vždy naředí dramatická hutnost celého konceptu. Když už autoři zabrousili na pole fikce, mohli si s látkou více pohrát a jednotlivě spřádané nitky dotáhnout do napínavého finále. Takhle to působí krapet nedotaženě a možná i trochu nabubřele, protože “umělecká licence” zase jednou převzala otěže nad uspokojivým zakončením. Svatá Barbora mohla být svižnou, čistou krimi žánrovkou se satirickou příchutí. Potenciál (a ostatně i název vtipně odkazující na Barboru z Nikomédie) na to má, jen by to možná příště chtělo dohled šikovnějšího editora.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš23.3.2018 10:56Batman #03: Smrt rodiny (pevná vazba)
    „Joker je zpátky. Nahodil ksicht a rozhodl se vyznat lásku svému arcinepříteli. A ten z toho nemá zrovna radost. Smrt v rodině je milostný dopis fanouškům netopýřího universa.“

    Více zde: http://edblok.blogspot.cz/2013/06/batman-death-of-family.html
  • Kaluž
    „Ta dvě hovada byli moji bratranci.“

    Nečekal jsem, že něco podobného napíšu o autobiografickém románu z prostředí Blízkého východu, navíc s tak ordinérním názvem, nevýraznou obálkou a zdánlivě průhledným obsahem, ale po přečtení prvního svazku z údajně plánované pentalogie Jednou budeš Arab nemohu jinak. Rijád Sattúf napsal a nakreslil zdaleka NEJLEPŠÍ komiks loňského publikačního roku. A to jednoduše proto, že mě touhle knížkou dokázal neskutečně nasrat. Dokonce tak, že mi vzteky odletěl ventil na mozkovně a prorazil strop. Ještě nikdy jsem u žádné knihy tolik nenadával a už dlouho jsem u podobného formátu nezažil takovou bouři smíšených emocí. Ten člověk je génius.

    O čem to je? Ve zkratce o tom, jak malé blonďaté dítě na počátku 80. let poznává svět okolo sebe. Maminka Francouzka, tatínek Syřan, který právě završil doktorská studia historie na pařížské Sorbonně, aby svou kariéru, včetně budoucnosti svých nejbližších, vzápětí pohřbil v Lybyi Muammara Kaddáfího a následně pak pokračoval i ve své domovině živořící pod diktátorskou taktovkou Háfize al-Asada (to je zase táta toho současného Asada). Jeho striktně tunelové vidění podřízené panarabismu a vizi o vzdělaných Arabech třímajících v rukou celosvětovou moc je pak hnacím motorem celého vyprávění. Sattúf nic a nikoho nekritizuje ani nijak události nekomentuje, pouze zúčastněně přihlíží a podává jasnou a často velmi mrazivou (alespoň z pohledu zhýčkaného Středoevropana) výpověď o lidech okolo něj a jeho bezprostředním okolí. A dělá to s láskou i respektem ke svým bližním, což ruku v ruce s jeho dokumentární pečlivostí a nevinným výtvarným stylem na mnoha místech vyráží dech. Bizarních scén je tu tolik, až máte pocit, že si z vás autor utahuje a celá syrská kapitola by se vůbec dala shrnout jako jeden robustní mindfuck. A pak přijde ten zabijácký cliffhanger na konci první knihy.

    Přestože autorova otce neustále proklínáte a na každé druhé straně byste ho nejraději rozčtvrtili nebo mu alespoň prorazili hlavu kůlem, nakonec jste vlastně rádi, že se naučil číst a psát, protože bez toho by tenhle komiks nikdy nevznikl. V překladu Jana Machonina ho u nás loni vydal Baobab a nikomu o tom neřekl. Tak vám to teď říkám já. Popadněte tu knihu a přečtěte ji. Je to malý zázrak.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš23.3.2018 10:37O Robůtkovi
    Kresba fantastická, příběh odsýpající, zkrátka velká paráda. Dítě to moc chytlo. Ten Eisner za nejlepší dětský komiks je zasloužený.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš23.3.2018 10:32Barbarella (limitovaná edice)
    Po prvním albu jsem to zavřel a poslal do světa. Prej klasika, ty vole :D
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš23.3.2018 10:28Oskar Ed: Můj největší sen
    Nejlepší československý komiks všech dob. Jednou o tom napíšu román. Prozatím vám to musí stačit takhle.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš23.3.2018 10:20Gotham Central #02: Šašci a blázni
    „Zajímalo vás někdy, jaké to je být obyčejným policistou ve městě, kde ustavičně porušuje zákon vyšinutý magor se zeleným přelivem, mafián s fyziognomií tučňáka nebo okresní prokurátor s půlkou ksichtu? Tak právě pro vás je tato série.“

    Více zde: http://edblok.blogspot.cz/2012/10/gotham-central.html
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš23.3.2018 10:19Gotham Central #01: Při výkonu služby
    „Zajímalo vás někdy, jaké to je být obyčejným policistou ve městě, kde ustavičně porušuje zákon vyšinutý magor se zeleným přelivem, mafián s fyziognomií tučňáka nebo okresní prokurátor s půlkou ksichtu? Tak právě pro vás je tato série.“

    Více zde: http://edblok.blogspot.cz/2012/10/gotham-central.html
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš23.3.2018 10:13ZERO #04: Kdo ohněm
    „Neustále v nás žije mnoho druhů hub a my nemáme tušení, co chtějí a kdo jsou a co nás nutí dělat. Máme celé civilizace pod kůží a všude kolem nás. Není to fantastické?“

    Není.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš23.3.2018 10:09Kasta metabaronů (pevná vazba)
    Tři dny jsem se v tom rochnil, taková je to bichle. A hezký to bylo, četlo se to samo, ale že bych z toho ustříkával jako místní většina se říct nedá. Jodorowsky sesmolil svéráznou variaci na Herbertovu Dunu, obsadil ji spoustou cáklých postav a ty zasadil do tak podivuhodných světů, až z toho zraky přecházejí. Giménez je borec, Sašův vesmír se mu podařilo okořenit patřičnou dávkou surreálných vizí, biomechanické systémy v jeho podání přímo lezou ze stránek, když se však zaměříme na ksichty lidských protagonistů, je to malé utrpení. Celkově bych to viděl na slabší čtyři s odřeným metachámovodem.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš23.3.2018 10:03Ryby - Útok z hlubin
    „VHUŠŠŠŠ“

    Mno, vážení... větší srágoru jsem už dlouho nečetl. Kdyby to mělo nějaký nosný děj nebo alespoň trochu zajímavé postavy, neřeknu ani popel, ale tohle je vyloženě nezáživná exkurze do choré mysli jednoho vadného Japonce, jenž zvládl napěchovat téměř 400 stran obrázky zvířat a lidí, kterým z huby a prdele čouhají hadice. Ty titulní "ryby" jsou tam spíše jen do počtu a v příběhu nemají prakticky žádný význam. Itó si zkrátka chtěl nakreslit rybky na nožičkách se spoustou trubic a celé to "okořenil" krkáním a prděním. Tohle není horor, to je zoufalství.

    Připomnělo mi to nedávno vydanou Vykopávku Maxe Anderssona, která byla také plná nechuťáren, jenomže zatímco tam to byl vyloženě surrealistický teror s příměsí správně dávkovaného a notně švihlého humoru, tohle je bohapustá píčovina, jejímž hlavním motivem je vypouštění plynů tělesnými otvory. Spirála byla fajn. Ta byla nepříjemná, odpudivá a zároveň překvapivá, takže mi obrátila žaludek naruby a já ji za to ještě poděkoval. Tahle nová manga však čpí rybinou a exkrementy. Nebrat.

    Jediným kladem sbírky je snad jen dvojice kraťasů v závěru, ze kterých na nás pomrkává ten starý dobrý démon Itó. Nějak mi to jeho suši zkrátka nesedlo...
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš23.3.2018 10:01Jonáš Fink #02: Dospívání
    Tak jsem si konečně přečetl toho Jonáše Finka od Vittoria Giardina... a ono je to naprosto skvělé, vážení! Takže mě teď docela sere, že to nedočtu až do konce, bo jsem si to jako správný čurák a stará držgrešle koupil až ve výprodeji v Levných knihách za 29,- Kč. V anglickém jazyce je to už léta vyprodané a ve francouzštině či španělštině si přečtu leda hovno. Dobře mi tak :(

    Ale abych se vrátil k Jonášovi a k tomu, proč tahle dvojice alb stojí za pozornost... nu protože Giardinovi se podařilo naprosto strhujícím způsobem zachytit ducha poválečné Prahy včetně nevybíravých poměrů mezi tehdejšími obyvateli. Očima dospívajícího mladíka sledujeme jeho životní putování přesně od chvíle, kdy je jeho otec pro svůj nevyhovující původ vsazen do žaláře a odsouzen k deseti letům za "protistátní činnost". Což ruku v ruce přenáší stigma i na potomka, který je okamžitě nucen zanechat studií a vlastními prostředky, spolu se svou matkou, přežít v době tvrdého stalinismu. A teď se čiňte, když vám ten zkurvenej režim furt háže klacky pod nohy.

    Po dějové stránce se nejedná o nic převratného nebo originálního, je to prakticky další civilní příběh o lidských osudech drcených pod koly komunistického aparátu a nejspíš už jste několikrát něco podobného viděli zpracováno jinde. Ovšem to, s jakou ladností autor zachytil celou tu tísnivou atmosféru, je přinejmenším na poměry komiksu nevídané. Navíc, coby Ital, čistě z pozice "nezúčastněného" pozorovatele, který tu a tam projížděl zemí za železnou oponou. Giardinova poválečná Praha je nádherná, oprýskaná a i přes nepřízeň osudu stále živá. Míra detailu, s nímž se autor popasoval s různými uličkami, malebnými zákoutími nebo dobovými interiéry, je jedním slovem geniální. Ať už jde o kulisy starého knihkupectví, židovského hřbitova či pivnice U králíka, do které si Jonáš po práci zajde na jednu malou Plzínku, vždy to na čtenáře dýchne náladou tolik povědomou třeba z Hrabalových novel. A to je na tom to nejkrásnější. Ta atmosféra a radost všedního života, byť zkroušená tíhou nepříznivých okolností.

    Vůbec bych se nezlobil, kdyby to u nás jednou vyšlo komplet v integrálu typu MDEK. A třeba rovnou s bonusem Little Ego (na který už mám taky dlouho zálusk). Vedle takové Teorie rozpadu by to Jonášovi moc slušelo... minimálně za zvážení by to stálo.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš23.3.2018 10:01Jonáš Fink #01: Dětství
    Tak jsem si konečně přečetl toho Jonáše Finka od Vittoria Giardina... a ono je to naprosto skvělé, vážení! Takže mě teď docela sere, že to nedočtu až do konce, bo jsem si to jako správný čurák a stará držgrešle koupil až ve výprodeji v Levných knihách za 29,- Kč. V anglickém jazyce je to už léta vyprodané a ve francouzštině či španělštině si přečtu leda hovno. Dobře mi tak :(

    Ale abych se vrátil k Jonášovi a k tomu, proč tahle dvojice alb stojí za pozornost... nu protože Giardinovi se podařilo naprosto strhujícím způsobem zachytit ducha poválečné Prahy včetně nevybíravých poměrů mezi tehdejšími obyvateli. Očima dospívajícího mladíka sledujeme jeho životní putování přesně od chvíle, kdy je jeho otec pro svůj nevyhovující původ vsazen do žaláře a odsouzen k deseti letům za "protistátní činnost". Což ruku v ruce přenáší stigma i na potomka, který je okamžitě nucen zanechat studií a vlastními prostředky, spolu se svou matkou, přežít v době tvrdého stalinismu. A teď se čiňte, když vám ten zkurvenej režim furt háže klacky pod nohy.

    Po dějové stránce se nejedná o nic převratného nebo originálního, je to prakticky další civilní příběh o lidských osudech drcených pod koly komunistického aparátu a nejspíš už jste několikrát něco podobného viděli zpracováno jinde. Ovšem to, s jakou ladností autor zachytil celou tu tísnivou atmosféru, je přinejmenším na poměry komiksu nevídané. Navíc, coby Ital, čistě z pozice "nezúčastněného" pozorovatele, který tu a tam projížděl zemí za železnou oponou. Giardinova poválečná Praha je nádherná, oprýskaná a i přes nepřízeň osudu stále živá. Míra detailu, s nímž se autor popasoval s různými uličkami, malebnými zákoutími nebo dobovými interiéry, je jedním slovem geniální. Ať už jde o kulisy starého knihkupectví, židovského hřbitova či pivnice U králíka, do které si Jonáš po práci zajde na jednu malou Plzínku, vždy to na čtenáře dýchne náladou tolik povědomou třeba z Hrabalových novel. A to je na tom to nejkrásnější. Ta atmosféra a radost všedního života, byť zkroušená tíhou nepříznivých okolností.

    Vůbec bych se nezlobil, kdyby to u nás jednou vyšlo komplet v integrálu typu MDEK. A třeba rovnou s bonusem Little Ego (na který už mám taky dlouho zálusk). Vedle takové Teorie rozpadu by to Jonášovi moc slušelo... minimálně za zvážení by to stálo.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš23.3.2018 09:57Crying Freeman - Plačící drak #05
    Dolouskal jsem sérii Crying Freeman... a ještě nikdy jsem asi nečetl něco tak šíleně bizarního (a že jsem toho už četl), u čehož bych se zároveň tak nezřízeně bavil. Veškeré zápletky a vůbec motivace postav jsou natolik dementní, že by to přizabilo i Hulka na steroidech, BEZpohlavní pornografické scény jsou vzrušující a zároveň velmi znepokojivé (to neviditelné čůro!) a ta Ikegamiho detailní kresba, to je čirá fantazie. Ale vážně, ten člověk je démon! Téměř každá nová postava se ihned po představení svlékne do naha a hlavnímu hrdinovi rozbije hubu, případně mu vyšuká mozek z hlavy. Na své si zde přijdou i milovníci automobilů, letadel, vojenské techniky a zbrojního arzenálu. Často mi to připomínalo momenty z videoherní série Metal Gear Solid, kde se také snoubí do absurdna dovedený exhibicionismus s notně svérázným humorem.

    Obzvlášť bych vypíchnul poslední dvě knihy (příběhy Tóguku Ošu a Granátová jablka s královnou záporáků Ninou Heaven), ve kterých se dějí taková zvěrstva, až mi z toho bublal mozek. Guilty pleasure jako kráva, na tohle v americkém komiksu prostě jen tak nenarazíte.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš23.3.2018 09:57Crying Freeman - Plačící drak #04
    Dolouskal jsem sérii Crying Freeman... a ještě nikdy jsem asi nečetl něco tak šíleně bizarního (a že jsem toho už četl), u čehož bych se zároveň tak nezřízeně bavil. Veškeré zápletky a vůbec motivace postav jsou natolik dementní, že by to přizabilo i Hulka na steroidech, BEZpohlavní pornografické scény jsou vzrušující a zároveň velmi znepokojivé (to neviditelné čůro!) a ta Ikegamiho detailní kresba, to je čirá fantazie. Ale vážně, ten člověk je démon! Téměř každá nová postava se ihned po představení svlékne do naha a hlavnímu hrdinovi rozbije hubu, případně mu vyšuká mozek z hlavy. Na své si zde přijdou i milovníci automobilů, letadel, vojenské techniky a zbrojního arzenálu. Často mi to připomínalo momenty z videoherní série Metal Gear Solid, kde se také snoubí do absurdna dovedený exhibicionismus s notně svérázným humorem.

    Obzvlášť bych vypíchnul poslední dvě knihy (příběhy Tóguku Ošu a Granátová jablka s královnou záporáků Ninou Heaven), ve kterých se dějí taková zvěrstva, až mi z toho bublal mozek. Guilty pleasure jako kráva, na tohle v americkém komiksu prostě jen tak nenarazíte.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš23.3.2018 09:57Crying Freeman - Plačící drak #03
    Dolouskal jsem sérii Crying Freeman... a ještě nikdy jsem asi nečetl něco tak šíleně bizarního (a že jsem toho už četl), u čehož bych se zároveň tak nezřízeně bavil. Veškeré zápletky a vůbec motivace postav jsou natolik dementní, že by to přizabilo i Hulka na steroidech, BEZpohlavní pornografické scény jsou vzrušující a zároveň velmi znepokojivé (to neviditelné čůro!) a ta Ikegamiho detailní kresba, to je čirá fantazie. Ale vážně, ten člověk je démon! Téměř každá nová postava se ihned po představení svlékne do naha a hlavnímu hrdinovi rozbije hubu, případně mu vyšuká mozek z hlavy. Na své si zde přijdou i milovníci automobilů, letadel, vojenské techniky a zbrojního arzenálu. Často mi to připomínalo momenty z videoherní série Metal Gear Solid, kde se také snoubí do absurdna dovedený exhibicionismus s notně svérázným humorem.

    Obzvlášť bych vypíchnul poslední dvě knihy (příběhy Tóguku Ošu a Granátová jablka s královnou záporáků Ninou Heaven), ve kterých se dějí taková zvěrstva, až mi z toho bublal mozek. Guilty pleasure jako kráva, na tohle v americkém komiksu prostě jen tak nenarazíte.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš23.3.2018 09:56Crying Freeman - Plačící drak #02
    Dolouskal jsem sérii Crying Freeman... a ještě nikdy jsem asi nečetl něco tak šíleně bizarního (a že jsem toho už četl), u čehož bych se zároveň tak nezřízeně bavil. Veškeré zápletky a vůbec motivace postav jsou natolik dementní, že by to přizabilo i Hulka na steroidech, BEZpohlavní pornografické scény jsou vzrušující a zároveň velmi znepokojivé (to neviditelné čůro!) a ta Ikegamiho detailní kresba, to je čirá fantazie. Ale vážně, ten člověk je démon! Téměř každá nová postava se ihned po představení svlékne do naha a hlavnímu hrdinovi rozbije hubu, případně mu vyšuká mozek z hlavy. Na své si zde přijdou i milovníci automobilů, letadel, vojenské techniky a zbrojního arzenálu. Často mi to připomínalo momenty z videoherní série Metal Gear Solid, kde se také snoubí do absurdna dovedený exhibicionismus s notně svérázným humorem.

    Obzvlášť bych vypíchnul poslední dvě knihy (příběhy Tóguku Ošu a Granátová jablka s královnou záporáků Ninou Heaven), ve kterých se dějí taková zvěrstva, až mi z toho bublal mozek. Guilty pleasure jako kráva, na tohle v americkém komiksu prostě jen tak nenarazíte.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš23.3.2018 09:55Crying Freeman - Plačící drak #01
    Dolouskal jsem sérii Crying Freeman... a ještě nikdy jsem asi nečetl něco tak šíleně bizarního (a že jsem toho už četl), u čehož bych se zároveň tak nezřízeně bavil. Veškeré zápletky a vůbec motivace postav jsou natolik dementní, že by to přizabilo i Hulka na steroidech, BEZpohlavní pornografické scény jsou vzrušující a zároveň velmi znepokojivé (to neviditelné čůro!) a ta Ikegamiho detailní kresba, to je čirá fantazie. Ale vážně, ten člověk je démon! Téměř každá nová postava se ihned po představení svlékne do naha a hlavnímu hrdinovi rozbije hubu, případně mu vyšuká mozek z hlavy. Na své si zde přijdou i milovníci automobilů, letadel, vojenské techniky a zbrojního arzenálu. Často mi to připomínalo momenty z videoherní série Metal Gear Solid, kde se také snoubí do absurdna dovedený exhibicionismus s notně svérázným humorem.

    Obzvlášť bych vypíchnul poslední dvě knihy (příběhy Tóguku Ošu a Granátová jablka s královnou záporáků Ninou Heaven), ve kterých se dějí taková zvěrstva, až mi z toho bublal mozek. Guilty pleasure jako kráva, na tohle v americkém komiksu prostě jen tak nenarazíte.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš23.3.2018 09:51Hej, Buddy!
    Tohle na mě nedávno vyskočilo v místním antikvariátu s cenovkou zvící sumu dvou točených pivíček, tak jsem tomu dal šanci... a už pokukuju po nášupu! Peter Bagge v téhle ryze undergroundové taškařici servíruje životní etudy mladých loserů a nevybouřených podivínů ze Seattlu na prahu 90. let. Dochuceno je to lehkou společenskou satirou a navýsost zběsilou karikaturou, jež svým detailním provedením vyloženě laská oko čtenářovo. Grunge, chlast, kámoši, dluhy, holky a Harvey Kurtzman. To je Hey, Buddy! #Comix
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš23.3.2018 09:47Fatale #01: Smrt je mi v patách
    „Ti dva jsou jako Vincent a Jules, jako Alex a Chad, jako Asterix a Obelix... zkrátka prima dvojka slídilů, co řeší problém tvůj. Bez Eda Brubakera a Seana Phillipse by komiksové krimi nebylo tím, čím je dnes. Tedy fantastickou jízdou bez zbytečných mantinelů a bezpečnostních pásů.“

    Více zde: http://edblok.blogspot.cz/2015/11/fatale.html
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš6.1.2017 05:14Dospělost je mýtus
    PAK má recht, takže si to koukejte pořídit v originále, protože cover má naprosto boží vyfikundaci ve formě plstěného nadpisu a svetříku, což je na omak úplné labůžo.

    A vtipy o krámech jsou vtipné vždycky. Vím, jsem smějící se bestie :)
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš6.1.2017 04:58El Borbah
    Širokou kritickou obcí adorovaná Černá díra od Charlieho Burnse mě k smrti nudila a měl jsem potíže ji vůbec dočíst... zato jeho El Borbah, panečku, to je jiné žrádlo! Soukromý detektiv/wrestler vyšetřuje různé ujeté zločiny, případně pátrá po ještě ujetějších podezřelých a přitom všem na potkání rozdává tvrdé rány a sype jednu drsnou hlášku za druhou. Celé je to černobílé, vtipné a ujeté. Hodně ujeté. Pixy vedle toho vypadá jako chudý příbuzný, protože Burns, narozdíl od Anderssona, umí i obstojně kreslit. A to se počítá. Velký palec nahoru pro Al Dente (R.I.P.).

    P.S.: Jednou bych si chtěl přečíst crossover El Borbah vs Torpedo. To by byl masomlejn!
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš3.4.2020 09:21Naposled
    Po slupnutí doporučuju přečíst tenhle výživný rozhovor s autorem, rozšíříte si tím interpretační rádius a objevíte detaily, které vám mohly uniknout:
    http://www.du9.org/en/entretien/the-inner-worlds-of-charles-burns/
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš9.12.2019 08:20Essex County
    Hawwwran: Já mám hardback ze zahraničí. A notně vymazlenej, viz: http://edblok.blogspot.com/2018/03/essex-county.html

    Fimi: Roughneck je dražší, protože je větší (184 x 254), kdežto CC si to zase střihlo v tom svým zmenšovacím formátu (169 x 239). A papírově, vazebně i tiskařsky je to v původním vydání slušná kvalitka, takže s tím sázením opatrně.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš7.11.2019 04:24Rváč
    maco: Ne. Ale pomalu se nám tu ten Kanaďan roztahuje, takže možná časem... http://comicsdb.cz/autor/4140/jeff-lemire
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš18.10.2016 11:13První kniha hřbitovní
    Doppelganger: Protože The Jungle Book = Kniha džunglí / The Graveyard Book = Kniha hřbitovní
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš17.6.2016 07:58Jirka #01
    „...byl i u moře a na táboře.“ Kapisi, ty seš kokot :D
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš3.5.2016 09:19Karel IV. - Cesta na císařský trůn
    Zrovna včera jsem tím listoval, Richarde a nevěřil vlastním očím. Děje se něco velmi divného v zemi Koruny české... až je mi z toho do pláče.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš18.3.2016 11:33Sochař
    Kapis: Si piš, v dubnu je to v povinné četbě ;)
  • Kaluž
    jayjay86: Mě třeba pořád baví Asterix s Obelixem či Tintinova dobrodružství ;)
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš6.11.2015 07:19Aargh! #01
    Kapis: Šicí stroj už doma máme, co tam máš dál? :)

    Jinak k prvnímu Aarghu! mám takovou perličku... kdysi v dávnověku byla v části místního (dnes již bývalého) kina zřízena videoherna pro chudé, kteří si zde za malý poplatek mohli užít nejnovější kousky na konzolích PlayStation. Občas jsme tam s přáteli zašli, abychom se společně ponořili do virtuálních světů a dali si po čuni v nějaké té bojovce. Provozovatel tam měl i pultík s herním bazarem a nějakým tím tematicky zaměřeným časopisem. A právě tam jsem narazil na první číslo zbrusu nového magazínu s poutavou obálkou. A teď to přijde. Vyžádal jsem si časopis a po pár letmo prolítnutých stránkách jej zase vrátil prodejci s myšlenkou, že takovou černobílou sračku si domů nevezmu. Kluci z nablýskané Crwe tady holt byli o něco dříve a za tu dobu si mě už stihli důkladně rozmazlit. Když teď ale koukám na tu sběratelskou hodnotu, něco mi říká, že jsem ten nos tenkrát ohrnovat neměl :)
  • Kaluž
    Že vy to kupujete hlavně kvůli tomu obrázku na hřbetě, co?
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš8.12.2013 00:39Criminal #1: Každý je zločinec
    Ogre: Já tam žádnou omáčku nenašel...
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš5.12.2013 22:46Batman #02: Soví město (pevná vazba)
    DEGu, bez těch masturbačních povzdechů by to nešlo...?
  • Kaluž
    Dane, na černobílý 4:3 filmy rovnou kakám. Ovšem když dojde na takovou zremasterovanou Casablancu... :)
  • Kaluž
    Lépe bych to nenapsal, DEGu :)
  • Kaluž
    erik: Perfektné, veľmi ďakujem :)
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš9.1.2013 20:20Hellboy #08: Temnota vábí (paperback)
    Za Hellboye bych dal i zlaté prase (a levé varle). Je mi z vás ouzko.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš5.11.2012 19:50Nezbedné komiksy
    Byste se divili chlapci, sám o tom uvažuji a to mám ke skalnímu fandovi pana Lady zatraceně daleko :)
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš15.6.2012 13:09Superman: Co se stalo s Mužem zítřka?
    Krvinko, Diana by tě hnala :)
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš10.2.2012 13:11Sandman #09: Blahovolné
    Azalin: Já jen jestli to nebude spíš diktát vydavatele/redakce DC Vertigo, který najímá kreslíře na různé spolupráce se scénaristy. V tomto případě nevím, ale zase bych to vše neházel pouze na Gaimanovu hlavu.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš29.7.2011 12:20Wolverine a Hulk
    Azalin: Tak třeba crossovery Batmana s Lobem (pravda, u toho novějšího s jiným scenáristou), samozřejmě parádní Maxx, batmanovské Arkham Asylum: Madness, Secrets nebo Ghosts (úplně nejlepší kresba, co jsem od něj viděl - Gordon s třímetrovým rozpětím ramen a půlmetrovou ofinou na hlavě!). Ještě bych si od něj chtěl přečíst Zero Girl a Scratch.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš26.6.2012 18:11* Připomínky a návrhy
    Kapis: Mocinky lajkuju tvůj profil. Nezajdem na kávičku?
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš15.6.2012 13:22Pindárna
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš15.6.2012 13:07* Připomínky a návrhy
    Zack a tajuplný spolek svobodných adminů: Díky za ocenění, zahřálo u srdíčka. To si zase jednou smlsnu na nějakém tom 'artu' :)
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš11.6.2012 14:23Sběratelský klub
    Chudý student co čte Green Lanterna a hledá definice sběratelství na Wikipedii je pejorativní výraz pro mužské genitálie bez peněz, vkusu a názoru. Asi tu budu muset nahodit nějakou minirecenzi, abych ten kanál trochu propláchl...
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš7.6.2012 12:50* Připomínky a návrhy
    Už aby to bylo, škrtnu si vás všechny a budu si číst jen svoje komenty :D
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš7.6.2012 12:49* Připomínky a návrhy
    „Nejsou to comicsy.“ Tak pravil Zackathustra :)
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš7.6.2012 08:19* Připomínky a návrhy
    Dostala se mi do rukou Velká kniha králíčkových sebevražd britského autora Andy Rileyho a je to neskutečný nářez - horda sebevražedných králíků se žene vstříc smrti na stovky způsobů :)
    V databázi jsem na to nenarazil, pravda, není to úplně čistý komiks (jednoobrázkové vtípky), ale i pár stripů se tam najde. Zvažte nebo alespoň přečtěte, nudit se nebudete.

    http://www.paseka.cz/?produkt=3162



  • Kaluž
    Kaluž mecenáš5.6.2012 15:45Srazy, cony, festivaly
    Jo, byla to pohodička. Teda, viděl jsem akorát blok o evropském komiksu (moc pěkné povídání dvou postarších eurogeeků:), představení DCčkovské NEW 52 (Matěj je borec, připravil si to celkem důkladně a už teď se pídím po prvním čísle Catwoman s podprdama) a vyhlášení Fabuly (Draco v dráždivém a obří falus na plátně v pozadí už z hlavy nevymažu). Akorát mě překvapilo, že se to tam hned po skončení programu zcela vylidnilo. S přáteli jsme to tam táhli do rána (a až okolo půlnoci se Cross začal opět plnit nočními živly). Druhý den jsme kocovinu rozháněli u arkádových automatů v Červeném Újezdu. To byla teprve šmakózní tečka za povedeným weirdo víkendem :)

    A co mělo znamenat to neúspěšné vyzvání lorda Fryemorta na pódium po vyhlášení Fabuly? Unikl mi nějaký interní joke?
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš4.6.2012 10:14Pindárna
    Tak jsem o víkendu poprvé nakoukl do CP v Anglické, orosil se na patřičných místech, utřel slinu a v poklidu nakoupil :)
    A je možná dobře, že tady u nás na dálném východě nemáme nic podobného, akorát bych zanedbával rodinu...
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš1.6.2012 13:25Čtenářský koutek
    Batman: The Cat and the Bat (Fabian Nicieza & Kevin Maguire)

    Je libo lehkým erotičnem nasáklou bitku? Máte ji mít. Batgirl versus Catwoman, round one - FIGHT!
    Barča Gordonová si listuje tátovým debilníčkem plným zašifrovaných poznámek týkajících se vyšetřování zločinů a možná i nejedním tajemstvím. Když se jej snaží mermomocí rozluštit, ve chvilce nepozornosti o něj přijde. Neviditelným lapkou je Catwoman, která má se zápisníčkem jiné, a kupodivu nesobecké, zájmy. Barboře nezbyde nic jiného než převléct mundůr a již jako Batgirl vyrazit za ukradeným notýskem. Kdyby na to totiž táta přišel, určitě by byl výprask (a možná na holou, mňam).
    Celý komiks (pět sešitů ze série Batman Confidential) se odehrává v rozmezí jediné zběsilé noci, kdy budeme svědky velmi vyrovnaného souboje mezi oběma dívčinami, pak mezi dívčinami a ruskou mafií a nakonec se přidá i Batman a zavítáme do Arkhamova ústavu. Jo a obě buchty se kompletně svléknou (samozřejmě jedeme v hlavní DC linii, takže žádní bobři se nekonají, ale odhalené křivky a trocha fantazie občas postačí).
    Zápletka není nijak zvlášť zajímavá nebo, nedej bože, originální, podstatné však je, že je zde spousta třeskutého humoru - Batgirl se s Catwoman neustále popichují a zároveň sledujeme jejich myšlenkové pochody, kterými komentují veškeré dění na place. A to, na čem to celé stojí, je kresba. Kevin Maguire (u nás od něj vyšlo Dříve známí jako Liga Spravedlnosti) je totiž mistr grimas a poťouchlého ksichtění, takže se na tomhle opět do syta vyřádil.
    The Cat and The Bat je po všech těch temných lapáliích netopýřího muže velice osvěžující čtení, takže neváhejte a okuste. A ne, že si u toho slepíte stránky, čuňata.



  • Kaluž
    Kaluž mecenáš31.5.2012 20:38Čtenářský koutek
    Noir: A Collection of Crime Comics (Azzarello, Brubaker, Phillips, Lemire a další)

    Když se řekne noir, vybavím si Nicholsona s přeraženým nosem. Tahle sbírka od Dark Horse je stylem noir říznutá, vyskytuje se tu jisté množství soukromých detektivů, osudových žen a kriminálníků bez skrupulí. Třináct krátkých příběhů různých autorů (staří mazáci i nováčci), kteří na ploše zhruba sta stránek rozehrávají zvrhlé představení plné násilí, vyšetřování a bizarních náhod jakoby vystřižených z Pulp Fiction. A celé je to černobílé, takže to přece musí být noir, ne? No, jak se to vezme.
    Hned v úvodním kraťasu Davida Laphama je nám naservírována potyčka mezi dvěma násilníky a dívkou, která se jim snaží uniknout. Do toho je skrze flashbacky nastíněna jejich společná minulost. Noir ani omylem. Následující Staré silo (Jeff Lemire) představuje farmáře s nemocnou ženou, který má problém se splácením účtů. A shodou okolností přijde ke jmění. Je to skvělé, ale noir to není. Dále jsem k tomu přistupoval už bez předsudků a raději se bavil, nějaké ty noir prvky se v dalších kouscích přece jen objevují. Potíž je v tom, že většina z nich jsou jen průměrné krimi fláky (a jeden má dokonce sci-fi pointu jak ze složky Foxe Muldera).
    Vypíchnu tedy jen to nejlepší (a tím myslím opravdu luxusní nářez): Albánec (M. K. Perker) je o uklízeči jehož noční šichta se zvrhne v krvavou lázeň. Krev na mých rukou (Rick Geary) ukáže jak ošidný může být komunikační šum mezi zhrzeným manželem, soukromým očkem a nájemným vrahem. V Noir 21. století (Brubaker/Phillips) se odehraje zvrácená hra jednoho manželského páru a bezkonkurenčně nejšťavnatější jednohubku má na triku Brian Azzarello s brazilským duem Fábio Moon - Gabriel Bá, kteří v povídce Těžká noc pošlou nezkušenou malou rybu z podsvětí se zbraní v ruce, aby okradla jednoho vlivného muže, který se tou dobou se ženou a malým synkem zrovna vrací temnou uličkou z kina. Mrk, mrk (a ne, DC logo se nikde v knize nevyskytuje).
    Nakonec to tedy stálo za to. Komiksů s kriminální zápletkou je u nás jako šafránu, pokud se k tomuhle dostanete, můžete to brát jako takové lehké oťukávání před podzimním příchodem těžkého kalibru jménem Criminal.






    Wilson (Daniel Clowes)

    Z anotace na coveru: „Wilson je šlechetný povaleč, osamělý starý mládenec, oddaný otec a manžel, idiot a sociopat, prolhaný chvastoun i křehký kvítek.“
    Wilson je tak trochu kokot. Zapšklý obrýlený čtyřicátník bez stálého zaměstnání, jehož nejbližším (a jediným) přítelem je jeho psí mazlíček, většinu svého času tráví tím, že se dává náhodně do řeči s lidmi z jeho okolí, kteří se víceméně snaží ignorovat jeho zvídavé dotazy ohledně jejich živobytí a počtu zplozených dětí. Do příběhu vstupujeme v době, kdy uplynulo již šestnáct let od rozvodu s jeho ženou, wilson přichází o otce, prochází (nejspíše permanentní) krizí, trpí osamělostí a rozhodne se svou ex-manželku vyhledat. Ta se řadu let živí prostitucí a je závislá na drogách. Tedy alespoň ve Wilsonově choré mysli. Po mnoha absurdních a hořce vtipných peripetiích se Wilson ocitá ve vězení a v samotném závěru se dočká i "zaslouženého" prozření.
    Děj je vyprávěn formou celostránkových stripů, tu slabších, onde trefných a výstižných a sem tam narazíte i na pár řádně ujetých (imitace psí mluvy za použití vysokého hlásku). Daniel Clowes, jež má na triku, mimo jiné i fantastický Ghost World (který by už měl konečně někdo vydat i u nás), střídá u jednotlivých stripů výtvarný styl, takže do Wilsonova světa nahlížíme nejen skrze realistickou kresbu, ale i karikaturu a občas zmizí barvy a zůstanou jednoduché skicy. Vypadá to jako dílo různých autorů a hezky se na to kouká. To pravé pro milovníky atypických (rozuměj švihlých) sociálních komiksů.



    Ukázka zde: http://img809.imageshack.us/img809/2861/wilsonz.jpg

  • Kaluž
    Kaluž mecenáš31.5.2012 20:21Pindárna
    Kapis: Áá, tady někdo bude mít samé jedničky :D
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš31.5.2012 05:37Pindárna
    God Thor: Toto nie je FejsBuček.

    Zack a spol.: Já se vás snažím ignorovat všechny, ale nějak se to nedaří :)
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš31.5.2012 05:33Filmový a hudební klub
    Teď jsem se dozvěděl o tomhle: http://serial.tvzone.cz/once-upon-a-time/recenze/ a překvapuje mě, že v tom NEMÁ prsty Bill Willingham.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš29.5.2012 19:34Srazy, cony, festivaly
    Fry: OK, to já jen tak :) Abych pravdu řekl, také jsem okolo puberty nebyl dvakrát sdílný člověk...
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš29.5.2012 18:06Sběratelský klub
    MindReader: Mohl bys mi prosím projet sbírku a zkontrolovat, zda tam nemám 'debility', ať je můžu případně vyřadit? Chtěl bych, aby se obsah mé sbírky zamlouval všem.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš29.5.2012 18:05Srazy, cony, festivaly
    Hele Fryi, když jsme dávali pivní předkrm před Avengers, tak se rozjela docela plodná debata na téma předešlých marveláckých filmů a tys ani nepíp, tedy pokud jsem se tě na něco vyloženě nezeptal. Mohl bys mi prozradit, jak jinak chceš navázat kontakt s ostatními nerdy, aniž by sis na sebe přilepil jmenovku? Máš připravenou nějakou řeč nebo alespoň témata k hovoru?
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš27.5.2012 11:35Pindárna
    http://www.youtube.com/watch?v=u0OnKrKKHL0
    :) Taky se těšíte?
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš20.5.2012 11:24Pindárna
    Můj narozeninový dortík :)

  • Kaluž
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš18.5.2012 13:53Stripy, jouky, fejky :)
    Malkovich voice :)
    [url=http://www.youtube.com/watch?v=WOg3ZE3hNQc]
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš18.5.2012 13:45Stripy, jouky, fejky :)
    God Thor: Po tom příspěvku Televízie JOJ mám chuť vypálit Slovensko.
    Opravdový Batman by nikdy do televize nešel :)
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš14.5.2012 17:45Čtenářský koutek
    Batman: Nöel (Lee Bermejo)

    „Ho, ho, ho...!“ (Santa letos nechal červený overal s čepicí doma a místo něj si natřel obličej bílou barvou, proříznul ústa od ucha k uchu a na hlavu nasadil zelenou paruku)

    Máme tady další remake Dickensovy Vánoční koledy. Je Štědrý den. Chamtivý lichvář Scrooge (Vydřigroš) je zlostný, mstivý a zlomyslný starý muž a pokud ve svém počínání bude pokračovat, nečeká ho zrovna růžová budoucnost. Postupně se mu zjevují tři duchové Vánoc, kteří se jej pokusí napravit. Scrooge se tedy musí změnit dřív, než bude pozdě, protože každý nakonec za své činy zaplatí. To je v kostce děj celé Vánoční koledy.
    Batman je Scrooge. Bruce Wayne zestárl, zahořkl a chytil pořádný zápal plic. Když říká „Justice comes at a price!“ myslí to zcela vážně (tenhle Batman se prostě s ničím nemaže). Místy mi připomíná Batmana z Millerova Návratu Temného rytíře. Na návštěvu zavítají tři "duchové Vánoc" - Catwoman připomene světlou minulost, Superman nastaví zrcadlo a zdůrazní lidskou stránku a Joker pak Batmana pohřbí. Celé je to rámováno pátráním po čerstvě uprchlém Jokerovi a právě ona Batmanova zaslepená a zuřivá touha po polapení zločince vede rychle k jeho vlastní zkáze. Samozřejmě nechybí ani povinné připomenutí osobní tragédie, jež potkala malého Bruce a jeho rodiče (a tentokrát je to i velice zdařile vylíčeno).
    Lee Bermejo se nám zkrátka rozhodl toho starého zapšklého a zamračeného Batmana (jakého máme mimochodem tak rádi) předělat na sluníčko s optimističtějším pohledem na svět (tedy asi takového parťáka do nepohody jakým byl Batman Adama Westa). Zda se mu to povedlo si už musíte zjistit sami.
    Kresba je fantastická. Batmanův bojový kostým je fantastický. Zadek Catwoman v latexu je fantastický. Joker je fantastický (kdo jste četli Azzarellova Jokera, máte představu). Bermejovy obrázky jsou neuvěřitelně plastické, jakoby vystupující z papíru, mimika tváří je detailní a dynamika pohybu postav precizní. Je vidět, že autor se s tužkou vyloženě mazlil. Jediné, co mi celou dobu trhalo bulvy byl lettering použitý u vypravěče příběhu, zde byl totiž zvolen jakýsi hnusný font a příliš velké písmo (jak z čítanky), které nevhodně zasahují do obrázků a výrazně je tak narušují. Decentní rámeček (a hlavně menší velikost písma) by byli určitě vhodnější. Docela mě překvapilo, že za tou hrůzou stojí bůh letteringu Todd Klein. Možná to měl nařízeno od autora, nevím.
    Pokud vůbec neznáte Dickensovu Vánoční koledu (nebo alespoň stejnojmenný CGI animák s Jimem Carreym), tak se nejspíš moc nepobavíte. Já mám tyhle superhrdinské předělávky klasických témat rád (a často je i vyhledávám) a tahle určitě patří k těm povedeným. Osobně se mi ale o trochu více líbila jiná starší variace na Dickensovu povídku - Batman: Ghosts (Jeph Loeb & Tim Sale), kde Batmana navštívili tři duchové Halloweenu.

    Při čtení mi vrtalo hlavou, proč se to jmenuje Nöel, když tam nikdo s tímhle jménem nevystupuje. Na internetech jsem pak zjistil, že Nöel je alternativní výraz pro Vánoce :)





    Hellboy: House of the Living Dead (Mike Mignola & Richard Corben)

    Na zadní straně knihy stojí:
    Mexiko, 1956 - Hellboy, největší okultní detektiv na světě, se pod tíhou ztráty přítele utápí v alkoholu a živí se jako nájemný luchador (mexický wrestler, čtenáři Crwe ví). Ale teď musí své problémy hodit za hlavu a zachránit život mladé dívce. V šílencově domě hrůzy bude čelit zlému hrbáčovi, Frankensteinovu monstru, vlkodlakovi a bandě upírek.

    Ano, je to nářez. Ten nejzběsilejší a nejbéčkovější příběh s Hellboyem, jaký jste doposud četli.
    Pokud vás tato synopse nedonutí si to pořídit, zdůrazním ještě, že kresbu má na triku RICHARD CORBEN. A to už byste mě fakt nasrali, kdybyste to ignorovali.


  • Kaluž
    Kaluž mecenáš14.5.2012 13:33Stripy, jouky, fejky :)
    Zack: Ten mě rozsekal :D
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš11.5.2012 20:37Pindárna
    Jen tak pro potěchu oka - moc pěkné navazující obálky Jamese Jeana k FABLES (#44 a 45) aneb kontrast mezi reálným současným arabským světem a pohádkou:


  • Kaluž
    Kaluž mecenáš10.5.2012 19:10Čtenářský koutek
    God Thor: Už se na to pomalu chystám a pokud to bude stát za to, nahodím sem minirecenzi.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš10.5.2012 19:06Filmový a hudební klub
    Kapis: Šest. Nelži Fryi :)
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš7.5.2012 18:42Filmový a hudební klub
    Víkend pryč a žádné ohlasy? No tak já to zádumčivé ticho teda rozseknu...

    Superhrdinové v New Yorku? Ale jděte.
    Joss Whedon to zvládl na výbornou. Nechybí nefalšovaný humor (Banner na motorce), trefné hlášky (He's adopted) a kulervoucí akce (všude). Takhle vtipné měly být filmy s Iron Manem. Rozdílnost jednotlivých hrdinů vede ke spoustě vzájemnému popichování, které si samozřejmě nejvíce užívá Tony Stark (a teď si představte, kdyby do toho všeho hláškoval ještě Peter Parker). Bývá pravidlem, že než se všichni obejmou kolem ramen, musí dojít na tvrdší výměnu názorů a tady to vážně stojí za to. Bitka Iron Mana s Thorem v lese nebo řádění Hulka na Hellicarrieru jsou doslova dechberoucí. No a pak je nám přímo pod nos naservírován závěrečný ultimátní armagedon. Ten už v rámci žánru boří veškerá hodnotící kritéria. Takový superhrdinský bordel jste ještě na velkém plátně neviděli.
    Ze dvou filmů s Kapitánem Americou je tenhle lepší. Ze dvou filmů s Thorem je tenhle mnohem lepší. Ze tří filmů o Iron Manovi je tenhle nejlepší. Ze tří posledních filmů o Hulkovi je tenhle rozhodně nejlepší. A kdybych měl někdy tu čest se s oním zeleným mužíkem setkat, tak ho určitě nebudu provokovat tvrzením, že jsem bůh. Nechceme další sólovky, chceme AVENGERS (od Whedona)! I'm Joss Whedon's bitch now.

    A valte na to do kina.

  • Kaluž
    Kaluž mecenáš22.4.2012 17:10Pindárna
    Zack: Aha, completely shameless :) Vypadá to, že Moora pravidelně ve snech navštěvují pánové Barrie, Carroll a Baum, aby mu vzdali hold...
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš22.4.2012 16:53Pindárna
    Zack: Vážně? No nepídil jsem se po tom, přečtu si. Ale nemá k tomu co kafrat, jednou to prostě pustil DCčku a hotovo.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš22.4.2012 16:15Pindárna
    GWB: No a co na to říkáš? Já jsem byl zprvu trochu proti a pohrdavě si nad tím odfrkl, ale pak si říkám proč vlastně ne? Remake to nebude a alespoň se zase o trochu rozšíří Watchmen universum (a mládež to třeba přitáhne zase k těm původním). A myslím, že ani ten Moore to neřeší, ten si poletuje v úplně jiných sférách. Budu sledovat recenze, pak se uvidí. Ale už teď mě láka přinejmenším Rorschach (Azzarello/Bermejo).
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš22.4.2012 15:00Pindárna
    George Walker Bush: Ale to je dost stará zpráva, mě už polilo horko, že po Before Watchmen DCčko vyplivne další sérii navazující na původní Watchmeny. Tohle mi Georgi nedělej :)
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš20.4.2012 14:37Pindárna
    Kalužova momentální TOP 5 nejoblíbenějších kreslířů:

    Sam Kieth
    Mike Mignola
    Simon Bisley
    Tim Sale
    Richard Corben



    (těsně pod čarou zůstali Bill Sienkiewicz, Brian Bolland, Kyle Baker, Lee Bermejo a Dick Giordano)

    A jaká je ta vaše nej pětice?

  • Kaluž
    Kaluž mecenáš13.4.2012 15:07Filmový a hudební klub
    Zack: Myslím, že si to upíráš zcela zbytečně (tedy ovšem pokud se ti hnusí veškeré nimrání se v tématech jako "the best action figure of my childhood", "favorite story line" nebo řešení kardinální otázky zda je Punisher "superhero or villain", pak jsi samozřejmě jenom divný, na tom není nic, za co by ses měl stydět:) A když už nic, tak to "nervy drásající" handlování s občas podivnými zákazníky, kteří se snaží střelit své dlouho ukrývané poklady, má určitě své kouzlo. Mimo jiné mě baví vtipně podané, ale přesné historické informace o zmiňovaných komiksech/figurkách/kresbách. A celé je to nahláškované až hanba. Myslím, že tohle se Smithovi povedlo. Taková komiksová edukace pro nerdy zábavnou formou.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš13.4.2012 12:28Filmový a hudební klub
    Nikdo? Ani osazenstvo Comics Pointu? Weird...

    A co ten evropský e-shop s US sešitovkama? Neškudlete a dejte tip.

  • Kaluž
    Kaluž mecenáš10.4.2012 08:35Filmový a hudební klub
    Co říkáte na novou show Kevina Smithe a jeho přátel COMIC BOOK MEN? Viděli jste, líbilo se? Mě moc, je to sice těžká komiksová nerdovina, ale tak to máme radi, ne? Nezapomenu na toho chlapa s plakátem gay Supermana nebo zběsilé řádění hurikánu Mewes :)
    Po dokoukání série jsem si musel naordinovat nákup na BookDepository a možná bude i nějaká ta figurka...




    A když už jsme u toho - neznáte někdo evropský (!) komiksový e-shop, kde se dají nakoupit staré/nové sešitovky? CLO je ZLO.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš6.4.2012 01:34* Připomínky a návrhy
    Fry: A jak by k tomu erik přišel?
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš23.3.2012 04:28Čtenářský koutek
    El Diablo (Brian Azzarello & Danijel Žeželj)

    „Jmenuji se Mojžíš Kamínek. Přestože jsem zabíjel, nejsem vrah. Je to už dávno, v těch dobách jsem byl někdo úplně jiný. Teď jsem ale šerifem a udržuji pořádek. Mám krásnou ženu a město, které mě respektuje. Zkrátka život, jež miluji nadevše. Ten má pro mě tu nejvyšší cenu. Tak proč ho riskuji tím, že se napříč pouští honím za přízrakem?“
    Příběh bývalého nájemného lovce lidí, nyní šerifa z maloměsta, který se vydává na hon za vraždícím pistolníkem, známým pod třas-v-kolenou-vzbuzující přezdívkou El Diablo. Zároveň se však sám stává lovenou zvěří, to když na něj ze skříně začnou vyskakovat po zuby ozbrojení kostlivci. Hrubozrnný western ve stylu Peckinpahových řezničin se silným dějem a vpravdě luxusním závěrem. Tohle rodeo není pro mladý.
    Stokulový Brian Azzarello opět dokazuje, že je mistrem svého řemesla a že i z počátku zdánlivě banální zápletky dokáže vybrousit diamant s atmosférou, kterou jen tak nějaký nůž nerozkrájí. V čemž mu, více než obstojně, vypomáhá Danijel Žeželj, kreslíř se slovanskými kořeny, jehož vrstevnatou a robustní linku jsem si okamžitě zamiloval. Žeželj mě uhranul v jednom ze starších čísel Aarghu!, kde vyšel tiskem jeho kraťas Zabiják (důsledkem čehož jsem si sehnal právě El Diablo). A musím zmínit i luxusní obálky, které má na triku Tim Sale. Takové komiksové Red Dead Redemption. Doporučuji číst se stéblem pšenice mezi zuby.





    Strange Kiss (Warren Ellis & Mike Wolfer)

    Warren Ellis je magor a Mike Wolfer ho v tom ještě podporuje.

  • Kaluž
    Kaluž mecenáš16.3.2012 07:12Pindárna
    OK, projel jsem posty od CC na FB a řeší se tam furt dokola čtvrté (!) vydání Vrány. Fandové se ptají na Hellboye, ale Vrána je trendy a zřejmě táhne, takže rudoch stojí ve frontě a drtivě skřípe zubama. Prý se dostane na řadu někdy 'brzy'. O Ú.P.V.O. ani zmínka. No nic, jdu zchladit žáhu a objednat si House of the Living Dead (protože ten rozhodně 'brzy' nevyjde).
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš15.3.2012 18:39Pindárna
    MdS nebo někdo, kdo ví/tuší: Mám letos čekat nového Hellboye nebo to už spíš doklepnout v originále? Čekání je úmorné, vlasy vypadaly, nehty slézají a o tom doprovodném odéru se raději ani nezmiňuji. Wake the Devil, CC!
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš15.3.2012 11:14Pindárna
    Tak jsem chtěl také okoštovat co zajímavého nám to upekli pánové Bendis s Ellisem, ale ve všech místních trafikách mi nabízejí jen jakési Gormity a marvelácké časopisy se spoustou hraček. A že si mám vybrat, dětem se to prý líbí. Něco je špatně... Může nový Ultimate Marvelverse od Crwe konkurovat této levné záplavě titulů s přibalenými suprdudprmegacool kravinkami na distribučním poli PNS? A bude se mi vůbec tenhle Ultimate vesmír líbit, i přestože mám lehkou averzi k postavám ejakuluvším z pera Stana Lee? Ultimates od Millara jsem ovšem sežral i s navijákem.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš8.3.2012 01:37Čtenářský koutek
    Batman/Deathblow: After the Fire (Brian Azzarello, Lee Bermejo & Tim Bradstreet)

    Deathblow aka Michael Cray je vypiplaný mazel speciálních jednotek nasazovaných na různé mezinárodní operace. Je to dokonalý stroj na zabíjení, mariňák tělem i duší. A v tomhle příběhu hraje spíše druhé housle. Batmana všichni znáte. Temný, zuřivý, zahořklý muž. Prostě sympaťák.
    Starý známý Bruce Wayna je po záhadném rozpoutání požáru v jedné z gothamských restaurací téměř zpopelněn. Stopy vedou k mezinárodně hledanému teroristovi jménem Max Kai, který čirou náhodou ovládá schopnost pyrokineze. Ve flashbacích zjistíme, že popálený muž z restaurace byl před deseti lety členem tajné služby a společně se speciálně vycvičeným zabijákem s kódovým označením Deathblow měl dopadnout onoho žháře, včetně jeho šéfa vedoucího teroristickou buňku. A právě k němu nyní směřuje Batmanovo vyšetřování. V cestě mu ale stojí CIA.
    Azzarelův scénář nenudí, příjemně odsýpá, flashback sem, flashback tam, dějově je to přehledné. Takticko-špionážní žánr Batmanovi sluší. Avšak to hlavní, proč o tom vlastně píšu, je kresba. Dvě jména - Lee Bermejo a Tim Bradstreet. Dva z nejtalentovanějších (a mých nejoblíbenějších) kreslířů současnosti. První ovládá tužku, druhý to obtahuje tuší. Výsledek je fantastický. Vše je v tmavých odstínech, dynamika monstra jako je Deathblow vás jednoduše zavraždí a Batman už dlouho nebyl takhle bad-ass. Pokud si jako já uchcáváte nad Bradstreetovými obálkami k Punisherovi, budete tenhle crossover milovat. Akorát u posledního sešitu byl na post inkera dosazen Mick Gray a trošku (dost) se to tím posralo, takže dojem se závěru je přinejmenším rozpačitý (a flashbacky jsou zde navíc "vyblité", asi kvůli přehlednosti, což musel navrhnout nějaký blbec v DC/Wildstorm, který se neorientoval v předchozích dílech, jinak si to nedokážu vysvětlit).

  • Kaluž
    Kaluž mecenáš8.3.2012 01:30Čtenářský koutek
    erik: Za málo, ať se líbí. Je to na kvalitním papíře a ve zvětšeném formátu, dali si na tom záležet. Ještě jsem k tomu crossoveru našel alternativní obálku od Mignoly. A ta teda je.

  • Kaluž
    Kaluž mecenáš7.3.2012 03:38Čtenářský koutek
    Beasts of Burden: Animal Rites (Ewan Dorkin & Jill Thompsonová)

    „It's a frog. A giant frog. A mother-humpin', big-ass, giant frog.“ (malý mopsík se upřímně podivuje nad rozměrným obojživelníkem)

    Paranormální jevy, čarodějnice, zombie, démoni a duchové. Je vám to povědomé? Ne, tohle není Úřad paranormálního výzkumu a obrany. Tohle je Společenství moudrých hafanů a momentálně do svých řad verbuje nové učedníky. Těmi je ústřední pětice psů ze sousedství a jeden kocour, který dostal vyjímku, protože se jmenuje Sirotek, nad čímž by se i kámen ustrnul. A říkají si Beasts of Burden, protože jejich oblastí působnosti je zapadákov jménem Burden Hill (a taky je to trefný dvojsmysl).
    Jejich první anomálií k rozlousknutí byl případ strašidelného domu, tedy přesně, strašidelné psí boudy. A hned z toho byla cena Willa Eisnera za nejlepší kraťas. Zvířecí charaktery jsou skvěle napsány, disponují výraznými a tedy snadno rozpoznatelnými vlastnostmi (husky jako tahoun party, mops je věčný morous a skeptik, dobrman strašpytel, nechybí roztomilý pohodář nebo moudrý rádce), navzájem se špičkují, ale drží při sobě a občas si očuchávají zadky.
    Evan Dorkin, ten magor, co řadu let ve svých komiksech prznil "nevinné" mléčné výrobky, opět vytvořil svérázné dílo. Tentokrát však křičící po neskonalém obdivu a uznání i slušně vychovaných dospělých čtenářů (a otrlejších dětí). Vodovky Jill Thompsonové jsou, jedním slovem, famózní. Na tohle se můžu koukat hodiny. Možná si její práci pamatujete ze sandmanovských Krátkých životů. Tak to nic nebylo. To bylo jen takové obyčejné kreslení. To, co předvádí v Beasts of Burden, je malba se vším všudy, hra barev, světel, stínů, zkrátka lahoda pro oko.
    Rozhodně nejlepší zde publikovanou povídkou je ta s názvem Lost, ve které partička pátrá po pohřešovaných štěnatech. Hororově úderné, přesto vtipné a dojemné zároveň. Tohle by se vyjímalo na stránkách Crwe jako když vyšije, kdyby ovšem Thompsonová toliko nepohrdala českou almužnou (nebo Jirkou Pavlovským?) - údajně je na nás příliš drahá. V tomto případě mají pod palcem práva na vydávání nejspíše Dark Horse Comics, takže kdo ví, možná se jednou přece jen dočkáme. Zatím nezbývá nic jiného, než zakoupit Beasts of Burden v originále. Tohle si totiž NESMÍTE nechat ujít. A máte-li doma psa/kočku je to vaše povinnost.







    Hellboy/Beasts of Burden: Sacrifice (Ewan Dorkin, Mike Mignola & Jill Thompsonová)

    „Aaaggh! It's the Devil! An' he's got a gun!“ (malý mopsík se upřímně podivuje nad největším světovým paranormálním detektivem)

    Crossover jako víno. Mírně odlehčená verze Beasts of Burden, více humoru, jednodušší malba. Hellboy od Thompsonové vypadá jako ten nejlepší parťák do nepohody. Což samozřejmě je a zvířecím ochráncům pořádku se jeho přítomnost zrovna šikne, protože v místních lesích kdosi provádí rituální vraždy domácích mazlíčků. A to není jen tak, následné okolnosti samozřejmě budou vyžadovat rázný zásah, nejlépe kamennou pravačkou. Vysoce návyková jednohubka.

  • Kaluž
    Kaluž mecenáš23.2.2012 13:51* Připomínky a návrhy
    krvinka56: Dva lidé hodnotili pouze hvězdičkami, tedy bez komentáře, tato hodnocení pak nejsou vidět. Z čehož plyne hezké ponaučení - Chceš-li hodnocení své na obdiv ostatním dáti, měl bys o kvalitách díla alespoň slovo napsati. A ne, že tam budete psát jen procenta :)
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš17.2.2012 18:11Pindárna
    Drbo Jebo: Zkus Minotaur a nezapomeň na backboardy :)
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš7.2.2012 14:20* Připomínky a návrhy
    Proč někdo kupuje komiksy s českým překladem, když existují již v originále (a za nižší cenu) mi taky hlava nebere :)
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš6.2.2012 13:58Pindárna
    A teď nevím, zda "Jeden z mála slabších dílů" odpovídá čtyřem nebo pěti hvězdičkám, když je Asterix dotyčného čtenáře srdcovka :)
    Fryi, budeš se teď muset více rozepsat, jinak ty jemné rozdíly v kvalitě jednotlivých sešitů neodhalíme.
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš6.2.2012 13:57* Připomínky a návrhy
    erik: samozřejmě, máš mé požehnání :)
  • Kaluž
    Kaluž mecenáš6.2.2012 13:49* Připomínky a návrhy
    (Kalužův edukační koutek)

    1* odpad nehodný ani recyklace
    2* sračka co pomalu sahá na dno, ale něco ji táhne k hladině
    3* PRŮMĚR
    4* pecka, co pobaví a zůstane v hlavě
    5* zásadní věc, Watchmen, Z pekla nebo Maus (cítíte ten rozdíl?)

    Většina komiksů v mé sbírce má asi tři až čtyři hvězdičky (nekontroloval jsem to a ani se mi nechce), sračkám se snažím vyhýbat a maximálním hodnocením je potřeba šetřit. Zas tolik zásadních děl tady nevyšlo, takže na ty pětky pozor (90% nemůže být 5*). A nebuďte líní a piště komentáře/recenze!
Sbírka z comicsů na CDB
Četl/a: 844 (cca 335636 Kč)
Mám: 971 (cca 314127 Kč)
Chci: 0
Sháním: 0
Nabízím: 0
Osobní: 0
Sbírka mimo CDB
Četl/a: 0
Mám: 1
Chci: 0
Sháním: 0
Nabízím: 0
Osobní: 0