• valon
  valon23.2. 16:36Fabula Rasa a Muriel
  Mně to přijde tak trochu jako na maloměstě, kde jsem se narodil a vyrostl. Je tam gympl a pořád všichni předstírají, že je výběrový, byť posledních pár let jsou rádi, když vůbec naplní třídu, protože to maloměsto pomalu, ale jistě vymírá. Naštěstí u té Muriel je zatím, kde brát a ta kvalita komiksů je dobrá, jenom mimo hranice toho výběru už nic nevyniká, takže člověku přijde, že tam skončilo všechno o čem mělo ten rok cenu mluvit a že to nebyla úplně těžká práce s výběrem. Ale zároveň jedním dechem dodávám, že třeba loňský rok byl pro mě taky takový nějaký unavený a přijde mi, že jsem sledoval míň než v předchozích letech, co se tu u nás děje (a když už jsem něco v rukou měl, tak to bylo spíš zklamání - Idea.Lid, Hon na Macbetha - a co bylo dobré, tak skončilo v nominacích).
 • valon
  valon23.2. 16:20Fabula Rasa a Muriel
  MaF: Data bych musel vytáhnout, takže spíš dojem. A jasně, když se ohlédnu, tak na většině minulých ročníků se vždycky ukázal nějaký kousek mimo obvyklou bublinu (byť často jenom jednou v daném případě a vrátit se nevrátili). Ale na druhou stranu u většiny našich schopných lidí platí, že jenom, co něco udělají tak tam tak nějak automaticky jsou, protože jsou dobří a většinou udělají dobrou věc.
  A k těm lepším věcem. Právěže ani nevznikají. A jestli ano, tak někd.e tak moc pod radarem, že o nich nikdo nic neví a o to smutnější to je. Za poslední roky si pamatuju, že mi tam chyběl tak max Matyáš Namai s 1984, ale jinak jsme prostě malý rybníček a dává to naprostý smysl. Ale proč potom vůbec tu cenu dělat, když dobrých věcí tu za rok vyjde tak max tolik, aby to tak akorát naplnilo ty hlavní kategorie? Bavil jsem se loni s Matysem loni přes fb, jestli by nestálo za to rozšířit počet nominací, když v té debatě zaznělo, že má cena pomáhat zvětšovat povědomí o komiksu. Ale když není z čeho brát, tak o co to rozšiřovat.
 • Norri
  Norri mecenáš23.2. 16:13Fabula Rasa a Muriel
  baatcha: Já jsem to vymezování myslel hlavně v tom článku. Jinak proti Muriel vcelku nic nemám. Z pohledu české tvorby si myslím, že funguje dobře.
 • MaF
  MaF mecenáš23.2. 15:55Fabula Rasa a Muriel
  baatcha: díky, že to zaznělo!
 • MaF
  MaF mecenáš23.2. 15:54Fabula Rasa a Muriel
  valon: to "když se tam hodně často v hlavních kategoriích točí ti stejní lidi" je nějak založené na datech nebo je to dojem?
  resp. zeptám se jinak: máte pocit, že v českém komiksu vznikají lepší věci než ty nominované, které porota nějak systematicky nevidí?

  (nehádám se! opravdu se ptám a upřímně mě to zajímá)
 • mcleek
 • baatcha
  baatcha23.2. 15:45Fabula Rasa a Muriel
  seneke, gwb: Já asi vůbec nechápu, jak může kdokoliv vnímat Ceny Muriel jako snobskou záležitost. Pokud člověk sleduje českou scénu, ví, co u nás vychází a koukne se na výsledky cen, pak mu musí být jasné, že Muriel oceňuje opravdu kvalitní české počiny. Pro mě bývá tradičně jen jakýmsi potvrzením kvality věcí, které díky svým pozitivům na české scéně během roku tak jako tak zarezonují.
  Norri: Nepřijde mi, že by se Muriel vymezoval vůči čemukoliv, když letos cenu za přínos českému komiksu dostali ti největší producenti mainstreamu na českém trhu, kluci z Crwe. ;)
 • Norri
  Norri mecenáš23.2. 15:30Fabula Rasa a Muriel
  Jestě k tomu článku. Stěžuje si, že všichni chodí na Comic-Con a český komiks a Muriel nikoho nezajímá. A proto ty ceny vyhlásí den před Comic-Conem, v nějakém malém kině, místo aby to udělali se vší parádou na Conu. Jenomže to by se potom asi nemohli vymezovat proti zlému mainstereamu a Batmanovi.
 • soulbringer
  soulbringer mecenáš23.2. 15:14Fabula Rasa a Muriel
  Tohle tesat (nejen k Muriel): "staci kdyby vic lidi neco delalo a min jich mlelo pantem o tom, jak to ostatni delaj blbe."

  K letosni Muriel byla pro me ovsem nejvice poucna diskuse na FB Mighy Boys (ktera uz tam zrejme neni), kde se Filip ptal, jestli maj neco do Muriel vubec prihlasit... a skoncilo to tak, ze MB tuhle kapitolu taky nakonec uzavreli jako nerelevantni. To povazuju za zajimavy stripek k onomu povzdechu na stale stejny tvare v zatuchlem a nudnem hobitine.
 • seneke
  seneke mecenáš23.2. 15:13Fabula Rasa a Muriel
  George Walker Bush: To sice jo, ale většina lidí si to před lety vylíčila jako Mandysovo snobské mávání ručičkou. Přičemž kdyby s organizátory Comic Conu spolupracoval, tak by o ty ceny mohl být větší zájem. Tak ten první con měli jenom nástěnku u vstupu, která byla lidem ukradená, protože ji prdli vedle mluvícího auta z Knight Ridera.
 • George Walker Bush
  George Walker Bush admin23.2. 15:00Fabula Rasa a Muriel
  seneke: Mně přijde, že se ten článek snaží špatně zamaskovat jednoduchý povzdech: "český kvalitní komiks nikoho nezajímá, všichni chtějí hloupý mainstream", ale v podstatě je celkem pravdivej:) Nechápu, proč by se měl někdo urážet.
 • seneke
  seneke mecenáš23.2. 14:39Fabula Rasa a Muriel
  Baatcha: Jo, to bylo v době kdy jsem cokoliv okolo komiksu bral strašně vážně. Serious business, jak by řekli Angláni. Dneska už mám moc velkou depku, abych cokoliv okolo komiksu prožíval.
 • baatcha
  baatcha23.2. 14:25Fabula Rasa a Muriel
  seneke: Tak nějak nechápu, proč by měl po tomhle článku kdokoliv přestat brát ceny Muriel vážně. Pokud teda tím důvodem není, že z nich na všechny strany necáká konzumní mainstream. ;)
 • Michal Opitz
  Michal Opitz mecenáš23.2. 13:50Fabula Rasa a Muriel
  valon, seneke: díky za odkaz, přečtu si
 • seneke
  seneke mecenáš23.2. 12:23Fabula Rasa a Muriel
  Michal Opitz: Tenhle článek. (Sorry, lepší verzi nemám.) Koukám, že Valon byl rychlejší.
 • Ter
  Ter23.2. 12:21Fabula Rasa a Muriel
  Seneke: tak to už radšej na obálku Ivetku, keď jej bolo tak 20, to by sa dala použiť fotka aj bez retuše :D
 • valon
  valon23.2. 12:13Fabula Rasa a Muriel
  Michal Opitz: Spíš o rozdělení na "nás" a "ty druhé".
  Jestli bude fungovat link, tak tady: clanek
 • Zack
  Zack admin23.2. 11:31Fabula Rasa a Muriel
  Seneke: staci kdyby vic lidi neco delalo a min jich mlelo pantem o tom, jak to ostatni delaj blbe.
 • Michal Opitz
  Michal Opitz mecenáš23.2. 11:24Fabula Rasa a Muriel
  seneke: To nevím o jaký článek od Mandyse šlo. Jakože proti Comic conu?
 • seneke
  seneke mecenáš23.2. 11:21Fabula Rasa a Muriel
  Zack: Hele, to by mě zajímalo, jak by se domácí comicsová scéna dala oživit. Kromě toho, že bychom na obálku každého komiksu plácli Draco jako u Aarghu.
 • seneke
  seneke mecenáš23.2. 11:19Fabula Rasa a Muriel
  Michal Opitz: Já přestal brát Muriel vážně potom článečku od Mandyse, když byl v Praze před covidem ten první Comic Con.

  Jinak nebudu spokojený, dokud Norri neudělá vlastní sérii komiksových cen. Soutěž o Norriho vous zní zajímavějš, než nějaká Muriel.
 • Zack
  Zack admin23.2. 11:04Fabula Rasa a Muriel
  Valon: mi prijde, ze to naopak dokonale symbolizuje, jak absolutne mrtva je domaci comicsova scena.
 • Michal Opitz
  Michal Opitz mecenáš23.2. 11:04Fabula Rasa a Muriel
  Takhle se dají hodnotit všechny kulturní ceny. Kdo je nejlepší se nedá nijak objektivně změřit jako např. ve sportu. Ale holt lidi chtějí soutěžit i v tomhle.
 • seneke
  seneke mecenáš23.2. 10:49Fabula Rasa a Muriel
  Já měl za to, že to existuje, aby si určitá skupina lidí pohonila ega. Ale stejně jsem rád, že tu nějaké ceny vůbec existují.
 • valon
  valon23.2. 10:17Fabula Rasa a Muriel
  Sleduju to pravidelně každý rok, byť spíš až výsledky a záznam max zpětně na některé kategorie. Ale i jako člověk, co ho to zajímá, tak musím říct, že to po nějaké době ztratilo na přitažlivosti, když se tam hodně často v hlavních kategoriích točí ti stejní lidi a nejzajímavější je hlavně sledovat, když se tam mihne nějaké nové jméno.
 • Michal Opitz
  Michal Opitz mecenáš23.2. 10:13Fabula Rasa a Muriel
  Je pravda, že jsem po udělování Muriel nečetl v bulvárním tisku hodnocení účastníků módní policií :D
 • Lenny
  Lenny mecenáš23.2. 10:04Fabula Rasa a Muriel
  Tak ono to nezajímá ani většinu fandomu, mimo tvůrce 0:-)
 • Michal Opitz
  Michal Opitz mecenáš23.2. 09:59Fabula Rasa a Muriel
  Tak co si budem - nezajímá. Naprosto okrajová záležitost. Až to bude uvádět Leoš Mareš a mezi kategoriemi bude zpívat Mirai, tak se na to bude dívat o trochu víc lidí.
 • Zack
  Zack admin23.2. 08:06Fabula Rasa a Muriel
  To mi prijde jako nejvetsi dukaz toho, ze to lidi absolutne nezajima, kdyz i statni televize to do max na web.
 • Michal Opitz
  Michal Opitz mecenáš23.2. 07:33Fabula Rasa a Muriel
  To letošní předávání Muriel bylo fajn. Prostor příjemně komorní, Tomáš Chlud nenuceně vtipný, žádné trapné odbočky jako u jiných předávání (hudební vstup atd). Ještě by bylo fajn, aby to ČT rovnou živě vysílala, když už to natáčí (běželo to živě jen na webu).
 • Trip
  Trip mecenáš22.2. 20:57Fabula Rasa a Muriel
  Mne sa páči iba Martina Knápková, ak je to teda slečna druhá z ľava :)
 • faster86
  faster8622.2. 19:26Fabula Rasa a Muriel
  Ja se na to dival a bylo to takove tezce amaterskeccele to predavabi na to ze to byl snas 16ty rocnik, moderator taky body k dobru nepridal... Uznavam, ze minimalne Prasina si nominace zaslouzila, ale jednim dechen zase musim dodat, ze to neni cena ktera by pro me jako pro zakaznika mela jakykoliv vyznam.
 • Norri
  Norri mecenáš22.2. 17:47Fabula Rasa a Muriel
  Co vím, tak jsou oslovováni, aby nějaké své komiksy přihlásili. Jak to probíhá v reálu, to už netuším. Bylo by ale podle mě zajímavé vidět, z jakého seznamu jsou vybrány nominace.
 • Zack
  Zack admin22.2. 17:37Fabula Rasa a Muriel
  Jsem nepsal, ze nemuzou :)
 • Norri
  Norri mecenáš22.2. 17:18Fabula Rasa a Muriel
  muriel.cz/o-muriel
  Článek I.

  e) Komiksy mohou přihlašovat fyzické i právnické osoby, a to písemně na k tomu určeném formuláři. Porota má právo zařadit do soutěže i nepřihlášené dílo po uzávěrce, pokud toto splňuje podmínky uvedené v bodě d).

  f) Oficiální trofejí spojenou se všemi kategoriemi je soška Muriel.
 • Zack
  Zack admin22.2. 15:50Fabula Rasa a Muriel
  Norri: nakladatele nic neprihlasuji.
 • Norri
  Norri mecenáš22.2. 15:25Fabula Rasa a Muriel
  Ale já se neptám na nominace, ale na knihy, které nakladatelé přihlásili.
 • George Walker Bush
  George Walker Bush admin22.2. 14:44Fabula Rasa a Muriel
  Norri: Nebo jsme to dávali na Facebook i s prokliky do naší databáze.
 • valon
 • Norri
  Norri mecenáš22.2. 14:19Fabula Rasa a Muriel
  Chvilku jsem na to včera díval. Nechápu, proč si předem nemohli vyzkoušet mikrofon pro oceněné. Skoro je nebylo slyšet.
  Je možné někde najít seznam všech knih, které byly do soutěže přihlášeny?
 • soulbringer
  soulbringer mecenáš22.2. 13:47Fabula Rasa a Muriel
  GWB: teď s tím teď jdu!
  (hadám ale, že letoční ceny nevyvolaj takovou opkaující se diskusi jako loni)
 • deefha
  deefha mecenáš22.2. 13:23Fabula Rasa a Muriel
  Jo, "Každý den je nový" zabodoval! Tak to mám velkou radost :-)
 • George Walker Bush
 • George Walker Bush
  George Walker Bush admin22.2. 12:26Fabula Rasa a Muriel
  Vítězové Muriel pohromadě...

 • Zack
  Zack admin21.2. 11:12Fabula Rasa a Muriel
  Kdyby vám fakt chyběly ceny, tak dneska Muriel:
  https://www.ceskatelevize.cz/porady/14815494317-ceny-muriel/22393800340/
 • robur31
  robur311.4.2021 16:58Fabula Rasa a Muriel
  Seneke: férové soutěže nejsou kolikrát ani ve sportu natož v kultuře. Smysl a myšlenka strašně trpí. Ideální akce by mohla být taková, kde by šlo maximálně o radost. Ale i zde je nutné předem přesně definovat co resp. koho hodnotit a kdo bude hodnotit. Debata nadlouho a většinou nikam nevede.
  Ani se mi nezdá, že by náhražkou mohly být statistiky - to je taky věda. CD je sice dobrá, ale hodnocení jsou zde bez omezení.
  Možná založit ligu. Vyber 10-15 podobných (nejlépe neambiciozních) nadšenců s různým rozhledem, domluvte se na jednoduchých pravidlech, kontaktujte nakladatele se žádostí o zápujčku výtisku a hlavně pravidelně a neustále hodnoťte. Založte si ruzné tabulky, nenechte si do toho kecat a informujte ostatní. Rok, dva, možná tři, to může dobře fungovat.
 • seneke
  seneke mecenáš1.4.2021 13:19Fabula Rasa a Muriel
  Zack: Nemám nic specificky proti lidem od Muriel. Já jenom nesnáším komise obecně.
 • Zack
  Zack admin1.4.2021 12:38Fabula Rasa a Muriel
  seneke: No nevim... Co jmeno, to respektovany veteran, ktery toho ma za sebou videt strasne moc. Rozhodne nikdo z nich nemusi delat nejakou Muriel, aby si pripadal dulezitej.
  Porotci ročníku 2020:
  Kateřina Čopjaková, publicistka
  Martin Foret, literární a komiksový teoretik a historik
  Branko Jelinek, kreslíř a scenárista
  Anna Křívánková, překladatelka
  Antonín Tesař, scenárista a kritik
 • seneke
  seneke mecenáš1.4.2021 12:05Fabula Rasa a Muriel
  Hawwwran a Zack: Tohle bych bral i já. Nějaký pěkný statistický hodnocení, kde je jasně vidět "tahle a tahle novinka byla ten rok nejpopulárnější" by bylo skvělý.

  A na nějakou komisi dlabu. Radši hlasování fanoušků, než nějakou bandu pseudointelektuálů, co potřebuje pohonit nad svým egem.
 • Zack
  Zack admin1.4.2021 11:43Fabula Rasa a Muriel
  Bych tomu nerikal ceny, ale nejaky takovy stats vam klidne vytahnout pristi rok muzu. Nakonec na blacklistu je sekce Statistiky, kde by presne tohle melo byt, me ty data taky bavi. Teda krom hodnoceni :)