• Darker
  Darker mecenáš12.9. 07:24Filmový a hudební klub
  Primal je hrozná šílenost, líbí se mi jak se ten seriál postupně vyvíjí :)
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum12.9. 01:24Filmový a hudební klub
  Multikulturní děvče? O.o
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum12.9. 01:12Pindárna
  soulbringer:
  Ad nad mi promineš nynější strohost, ale vyčítat mi, že jsem nezmínil a nevyjmenoval žádné hodnoty - což naopak v posledním komentáři dělám - a přitom začít ten svůj lakonicky, že jsi pro své vlastní dobro ten komentář nečetl, je dost chucpe

  Co jsem předtím napsal (bez toho ztučnění, to je dodatečně teď): Místo zmínky o třech odkazech jsi mohl ty hodnoty konečně vyjmenovat, nebo cokoliv z toho, co je tam napsáno a já používám na podporu stanoviska, úspěšně rozporovat. Což jsi jistě už teď konečně udělal,

  Já tam vidím výzvu k tomu, že bys ty hodnoty konečně mohl vyjmenovat. Konečně proto, protože jsi to celou dobu předtím, co jsi o tom ty asi dva dny v několika komentářích psal, neudělal, i když jsi dávno mohl, zvlášť když jsem zpochybnil, že vůbec víš, o kterých to hodnotách vlastně píšeš. A následně píšu, že budu předpokládat (předpokládat proto, že jsem ten komentář nečetl), že jsi ty hodnoty konečně zmínil, navíc i úspěšně rozporoval to, co píší ti lidé, na které odkazuji, a dostal ses tak konečně k tomu, k čemu se snažil dostat celou dobu v diskuzi - tedy dokázat své tvrzení.

  Resumé: Bez ohledu na to, co jsi napsal, jsem ti dal za pravdu v tom, o co se celou tu diskuzi ohledně křesťanských hodnot snažíš.

  Je to výčitka? Já v tom výčitku nevidím, ale jestli ty ano, tak to jako výčitku v tomhle případě berme. K dalšímu se vyjadřovat nebudu a nemohu, protože jsem dál nečetl (ono to vzhledem k tomu výše uvedenému nemá moc smysl, každý si vykládáme stejný text naprosto odlišně). I bez toho máš jistě ve všem pravdu. (To není výčitka, kdyby náhodou.)

  Tak i proto si dovolím zopakovat to, co jsem už napsal:
  Takže tu máme dvě strany, kdy na jedné jsi ty a na druhé ti dotyční s doktoráty nejen z teologie a celoživotně se věnující křesťanství, a je pak na každém, kdo se té diskuze účastnil nebo ji četl, které straně bude naslouchat a brát její výklad jako ten správný, když stojí proti sobě. Lépe snad ta diskuse ani skončit nemohla, ne?
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum12.9. 00:58Pindárna
  Neslse: Řekl bych, že je správně obojí a já preferuju prohlížení, ale používám i čtení. V málokterém komiksu úplně chybí text, aby se jen prohlížel, takže to čtení smysl dává. A i bez textu se to dá použít, protože čtení je v podstatě získávání informací. Slepci taky čtou, i když číst v tom pravém slova smyslu nemohou.
 • Hawwwran
  Hawwwran mecenáš11.9. 23:56Pindárna
  Nesise: hele, z mého pohledu se tam zbytečně hádají o něčem co je podle mne více věc zvyklostí v jazyce a očekáváním, než nějakou sterilní definicí. Můžeš říct že komiks se čte nejen kvúli textu, ale také kvůli obrazům představujícím příběh. Stejně jako se dá říct že člověk "přečetl situaci" i když to není ve vztahu k textu, ale jde o porozumění situace. Stejně tak jde "číst" děj schovaný za obrazy komiksu. K tomu jsou potřeba jiné schopnosti než které stačí k porozumění samostatného obrazu. Co je ale podle mne důležitějśí je prostě to jak jazyk pracuje. Když někomu ukazuju knihovnu a nabídnu jestli si chce nějaký prohlédnout nebo přečíst, tak při "prohlédnout" budeme očekávat že ho otevřeme a ukážu pár stránek pro ukázku a vrátím ho do knihovny. U "přečíst" to bude nabídka pro konzumaci celého obsahu, k zapůjčení. Až bude mít čeština lepší popis pro konzumaci obsahu komiksu, půjde použít to, ale zatím je "přečíst" nejpřesnější.
 • soulbringer
  soulbringer mecenáš11.9. 23:13Pindárna
  Alfi: Hehe. V kontextu debaty můžeme napsat, že mezi křesťanské hodnoty rozhodně nepatří názorová pluralita v těchto otázkách :)
 • Neslse
  Neslse11.9. 22:50Pindárna
  Musím se zde podělit s jednou velice zaživnou diskuzí, která se teď vede.
  Ve zkratce: jeden dotyčný tvrdí, že pojem číst komiksy je špatný, protože u komiksů převládají obrázky a ty se přece nečtou, ty se prohlíží je jedno, že tam je text. Z toho podle něj plyne, že komiksy se jen prohlíží a nečtou (později to výborně přirovnal k sledování filmů tam se taky přece kouká a nečte, takže prakticky tvrdí že prohlížet komiks a sledovat film je téměř to samé). Později se do diskuze zapojil další odborník a já jen žasnu, co tam čtu.

  Tak by mě zajímalo, jak to zde vidíte, zda jim tu někdo dá za pravdu :P Jestli vůbec někoho tohle napadlo...

  Diskuze je zde k přečtení:
  https://www.serialzone.cz/timeline/?status=725888
 • Alfi
  Alfi11.9. 22:21Pindárna
  Soulbringer: všetky náboženstvá sveta sa mýlia a ich boh(ovia) sú len výmysel okrem kresťanov, ktorí majú pravdu a ich boh je skutočný a existuje.
 • soulbringer
  soulbringer mecenáš11.9. 21:46Pindárna
  Několik málo odstavců na téma křesťanská etika a hodnoty... no a kde, jinde byste si o tom měli číst, než na fóru o komiksech? :) (to je tak, když si člověk sedne ve 3 ráno v bodré náladě za PC - ano, mohl jsem být daleko stručnější).

  SSP: Mě už to přijde malinko groteskní a ber to jako poslední post k tomuhle tématu - stejně jsem to tu už tak dost zaplevelili. Snad mi promineš nynější strohost, ale vyčítat mi, že jsem nezmínil a nevyjmenoval žádné hodnoty - což naopak v posledním komentáři dělám - a přitom začít ten svůj lakonicky, že jsi pro své vlastní dobro ten komentář nečetl, je dost chucpe a zrovna u tebe bych to nečekal. S takovou argumentační piruetou se fakt vede dost blbě jakákoli diskuse. Ale nejvíce vtipné mi přijdou ty odkazy, které jsou v naprostém kontrastu tvé původní teze, že nic jako křesťanské hodnoty neexistuje. Žádný z nich tohle kategoricky vůbec netvrdí. Tu disertačku stačí opravdu číst od strany 91, ale až do konce a fakt bych věnoval pozornost a lepší pochopení prvním odstavcům na straně 93 v kapitole s názvem "křesťanského hodnoty" :) V těch dalších lincích a komentářích tkví hlavní idea v kritice toho, že kdekdo pojmem křesťanské hodnoty šermuje, ale málokdo je schopen některé alespoň vyjmenovat a žít podle nich.

  Nicméně úplně polopaticky - křesťanství je náboženství, které je nějakým způsobem unikátní - ergo má své unikátní dogmata a principy - ergo má také nějaké své hodnoty. Některé můžeme nalézt u jiných náboženství a třeba nějaké překryvy tu s desaterem jistě jsou, i v sekulárním světě, ale třeba hodnoty, které jsou křesťanům nejbližší jako třeba spása (skrze osobní víru v Ježíš Krista) jinde nenajdeme. Zároveň ty texty taky hezky popisují také jiné pohledy na věci jako víra, rodina či dobré svědomí - ty chápe hlavně přes biblické texty. Není to žádná raketová věda. Howgh :)
 • Hawwwran
  Hawwwran mecenáš11.9. 20:00Filmový a hudební klub
  Haha, to je tak kdyz se dela z komara velbloud. Videl jsem nekolik dilu a niceho takoveho jako je v tom popisu jsem si nevsiml. Uz jsem slysel ze to tam je, ale sam jsem si nevsiml, takze asi nic extra. Pritom z toho odpad prispevku to vypada jak kdyby se tam nic jineho neresilo.
 • Milo_Harwey
  Milo_Harwey mecenáš11.9. 17:41Filmový a hudební klub
  MM_Ramone

  odpad!
  Seriál „The Owl House“ sleduje príbeh štrnásť ročného multikultúrneho dominikánsko-amerického bisexuálneho dievčaťa Luiz, ktorá sa stane čarodejnicou. Tento kreslený seriál je určený pre deti od sedem rokov. Bisexuálna orientácia hlavnej hrdinky bola potvrdená autorkou Danou Terraceovou, tak aj kanálom Disney. Dana Terraceová sama seba označuje ako bisexuálne orientovanú a zrejme preto chce túto zvrhlosť šíriť prostredníctvom animovaného seriálu medzi tú najmladšiu, najzraniteľnejšiu divácku skupinu. Seriál o bisexuálnej čarodejnici pre malé deti. Satan vládne svetu. Rodičia, matky, otcovia, zablokujte na svojich prijímačoch Disney Channel a ochráňte svoje deti pred týmto zvráteným odpadom!
 • Hawwwran
  Hawwwran mecenáš11.9. 16:32Filmový a hudební klub
  Anna u nas jede. Pak jeste Owl House a Gravity falls.
 • sleepless
  sleepless mecenáš11.9. 15:43Filmový a hudební klub
  Když už je řeč o produkci Cartoon Network, tak za sebe rozhodně doporučuji Primal.
 • P.G.
  P.G. mecenáš11.9. 15:04Povinná četba
  Whisper Me a Love Song (v originále Sasayaku You ni Koi o Utau)
  Scénář: Eku Takeshima, Kresba: Eku Takeshima, Celková délka: Aktuálně 6 svazků, Publikace: 2019 až současnost, Kategorie: ---, Žánr: technicky vzato Iyashikei, Yuri, Hudební  Himari Kino a její první den na střední škole. Párty na uvítanou. Školní kapela se zpěvačkou Yori Asanagi. Láska na první pohled. Protřepat, ale nemíchat – zatím! Proč? Protože když Himari vyzná lásku Yori, má na mysli něco úplně jiného, než Yori očekává! Tak by se ve zkratce dal obsáhnout úvod této prozatím šestidílné série Eku Takeshimy o vyvíjejícím se vztahu mezi Himari a Yori (která je mimochodem již ve třetím ročníku!) - a rozhodně v něm není nouze o romantiku, napětí a humorné situace. Příběh je do značné míry redukován na očekávaný průběh se známými klišé (počáteční nedorozumění, rivalky, usmíření), ale dá se říct, že o něj až tak moc nejde. Běží na pozadí a v popředí má hlavní roli kresba, která je samozřejmě v romantickém shōjo stylu, a situační humor. Mangu můžeme zařadit do žánru Iyashikei, subžánru „kousku života“, i když zde jsou, na rozdíl od Flying Witch, postavy ústředním článkem. Manga má vynikající vizuální stránku, k níž výrazně přispívá střední formát, značný počet velkoformátových panelů (včetně celo- a dvoustránkových) a dynamika klíčových romantických scén.
  Manga je vydávána v anglickém jazyce, v Kodansha Comics společností Kodansha USA Publishing od roku 2019, aktuálně poslední 6. svazek by měl vyjít v prosinci 2022. Manga je vytištěna ve středním formátu 145x207.
 • yogi
  JIK:Jasně to je skvělý, viděl jsem, ale nikdy ne úplně všechny díly, taky musím doplnit.
 • JIK
  Doppelganger: Oooo, na Adventure Time jsem úplně zapomněl.
  yogi: určitě neopomenout!
 • Gmork
  Gmork11.9. 09:50Nakupujeme venku
  A ještě jedno info - Zítra konečně vyjde třetí Nestor Burma (pokud ho zase neposunou) v nákladu pouhých 444 výtisků, čili kdo dřív přijde, ten dřív...

  https://www.gildia.pl/komiksy/528744-nestor-burma-3-awantura-na-nation
 • Gmork
  Gmork11.9. 09:06Nakupujeme venku
  Polský Taurus Media vydají za 12 dní druhé díly u sci-fi sérií Na Marsu a Ter.

  https://www.gildia.pl/szukaj/wydawnictwo/taurus-media

  Ukázkové stránky zde:
  https://www.danielmaghen-editions.com/catalogue/un-monde-nouveau/

  PS - Zrovna čtu první díl Zámek zvířat od X. Dorisona a je to krásná pocta G. Orwellovi a jeho Farmě zvířat.
 • Doppelganger
  Doppelganger11.9. 08:38Filmový a hudební klub
  JIK: Regular Show a Adventure Time jsou pro mě jedny z nejlepších animovaných seriálů. Pak je z ranku desetiminutových seriálů ještě hodně zajímavý Infinity Train, kterému se dostalo hodně pozornosti v poslední době, protože byl bohužel smazán z katalogu HBO jako součást šetřících opatření nového vedení.
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum10.9. 21:46Pindárna
  soulbringer: Pro vlastní dobro jsem tvůj komentář nečetl, ale ty tři linky jsem při rozklepnutí Pindárny zachytil, tak jenom něco k nim, kdy se úplně vyhnu meritu.

  Jsou tři, ale jsou to tři linky z šesti, které jsem po gůglení rozklikl, a posílám je proto, že se ve všech jasně a srozumitelně vysvětluje, že ty křesťanské hodnoty, o kterých píšeš, v těch tvých souvislostech neexistují, a že o křesť. hodnotách lze mluvit pouze v naprosto jiných souvislostech. Taky je tam vysvětleno, proč tomu tak je a je to vysvětleno od lidí, kteří jsou na teologii a křesťanství autoritami. Jestli je pro tebe problém v počtu, tak si představ, že jich je dvacet, protože další a další bych mohl nasypat, když bych tomu chtěl dál věnovat čas.

  Místo zmínky o třech odkazech jsi mohl ty hodnoty konečně vyjmenovat, nebo cokoliv z toho, co je tam napsáno a já používám na podporu stanoviska, úspěšně rozporovat. Což jsi jistě už teď konečně udělal, takže tu máme dvě strany, kdy na jedné jsi ty a na druhé ti dotyční s doktoráty nejen z teologie a celoživotně se věnující křesťanství, a je pak na každém, kdo se té diskuze účastnil nebo ji četl, které straně bude naslouchat a brát její výklad jako ten správný, když stojí proti sobě. Lépe snad ta diskuse ani skončit nemohla, ne?

  massilia: Chybná analogie a křesťanem nebo věřícím na tu diskuzi netřeba být.
 • JIK
  yogi: U Anny se nenech odradit první serií, je sice supr, ale dělaná jakože víc pro děti.Od druhé serie je to jízda, kterou si užijí i (hlavně) dospěláci.
  Dej šanci i Normálce..já měl před x lety puštěnou Tv jako kulisu a běžela tuším Kouzelná školka (kurva taky jsem mohl napsat Magion nebo něco víc drsnějšího, jako by nestačilo, že jsem kunda co krade) a tak mě to zaujalo, že po skončení jsem hledal v programu kdy bude další Kouzelná školka.
  Můj nejoblíběnější dil Máši a Medvěda je Máša a kaše.
 • P.G.
  P.G. mecenáš10.9. 20:34Povinná četba
  Seneke: tak to je pravda! Ale je fakt, že tenhle žánr je hodně specifický. Já na to narazila naprosto náhodou, koupila balík prvních dílů všeho možného a zrovna jedničku FW zvládla už cestou tramvají domů. FW má obrovskou výhodu, že není třeba sledovat děj, zápletky a kdo ví co ještě. Prostě se jen kouká na obrázky ... a písmenka :D
 • seneke
  seneke mecenáš10.9. 20:30Povinná četba
  P. G.: Hele, to, že už sem tu sérii přidali dva různí lidi je jasné znamení, že by si to lidi tady měli přečíst. :D

  Jinak já toho rozečteného mám metrák. (ten Shonen Jump toho fakt chrlí hromady.)
 • P.G.
  P.G. mecenáš10.9. 20:02Povinná četba
  seneke: hmm, a to jsem se dívala, jestli tu náhodou není :D buď jsem přehlídla, nebo nešla dostatečně do minulosti :D
  teď mám rozečtenou Whisper me a Love Song, takže ta se tu co nevidět (až dočtu) taky objeví :)
 • yogi
  JIK: Díky za tipy, Annu jsem neznal, určitě tomu dám šanci, ta Máša mi vždy přišla kapku creepy, ale už ani nevím proč a vždy jsem zahlídl jen kousek, když na to něčí děcka koukaly. Ale proč ne, zkusit se má vše. Já jsem hrozně pomalý divák,jeden díl denně, na binge watching mě neužije, tak třeba v důchodě na to bude čas, což ještě pár let potrvá.
 • seneke
  seneke mecenáš10.9. 19:55Povinná četba
  P. G.: Jo přímo tuhle sérii jsem do povinné četby rok dva zpátky přidával i já. Taky už bych měl něco nového naškrábat.
 • P.G.
  P.G. mecenáš10.9. 18:53Povinná četba
  Flying Witch (v originále Furaingu Witchi)
  Scénář: Chihiro Ishizuka, Kresba: Chihiro Ishizuka, Celková délka: Aktuálně 11 svazků, Publikace: 2012 až současnost, Kategorie: Shōnen, Žánr: Komedie, Iyashikei  Makoto, mladá čarodějka v doprovodu věrné společnice, černé kočky Chito, se v rámci studia a tréningu v řemesle čarodějném přestěhuje k příbuzným do města Hirosaki v prefektuře Aomori. A to je začátek pozvolna plynoucí mangy plné zvláštních osob, duchů a nadpřirozených bytostí, v níž čtenář proplouvá jednotlivými střípky událostí, úkolů, zvyků a způsobů, skládajícími mozaiku běžného života čarodějky v normálním světě, který je však plný dalších čarodějek a bytostí procházejících napříč světem lidí a světem nadpřirozených sil. Manga patří do žánru Iyashikei, subžánru „kousku života“, který je zaměřen mnohem více na celkové vyznění scén a vizuální stránku příběhu, než na samotné postavy a děj jej tvořící. Manga má excelentní vizuální stránku, zejména co se týká nadpřirozených bytostí a prostředí, a k odlehčenosti jednotlivých příběhů výrazně přispívají vtipné momentky a humorný podtext některých postav (například původ přezdívek Akane, starší sestry Makoto).  Manga je vydávána v anglickém jazyce, ve Vertical Comics společností Kodansha USA Publishing od roku 2017, aktuálně poslední 11. svazek by měl vyjít v lednu 2023. Manga je vytištěna v malém formátu 125x177.
 • JIK
  yogi: Pokud se dokážeš oprostit od všeho zlého kolem tak mohu doporučit Máša a medvěd (a klidně v originálním znění, medvěd a ostatní zvěř stejně nemluví).
  Takhle na to koukala dcera, když byla malá, já to sjížděl po večerech a pak jí dával tipy na top díly, nakonec se ukázalo, že jsou top všechny..
  Pak je supr Anna mezi obojživelníky/Amphibia a další tip je Normálka/Regular show.
 • massilia
  massilia10.9. 17:15Pindárna
  Taky jsem debatu o křesťanských hodnotách minul, každopádně by mne zajímalo, zda někdo z rozohněných diskutérů je také křesťanem. Jakože jsou věci, o nichž lze přemýšlet a mluvit z vnějšího pohledu, ale jestli to pak nemá podobně absurdní rozměr jako debata paniců o souloži. Oni sice vědí, jak to zvenčí vypadá, ale ve skutečnosti vlastně vůbec nic.
 • Hawwwran
  Hawwwran mecenáš10.9. 17:11Pindárna
  Ty prispevky uz nejsou tak dlouhe ze se to nechce cist. To je tak dlouhe ze se to nechce scrollovat :D
 • BadBoy
  BadBoy10.9. 13:14Pindárna
  Už nečtu, jakmile to má víc jak dva odstavce, tak přeskakuju a jdu raději rovnou číst komiks.
 • Darker
  Darker mecenáš10.9. 08:39Pindárna
  Já ne, ale asi mají potrebu se vymluvit, jako moje kamarádka. Prý ji nemusím poslouchat, ale mám ji nechat se vymluvit :)
 • Fimi
  Fimi mecenáš10.9. 08:00Pindárna
  Hoši vy si ty elaboráty čtete?
 • soulbringer
  soulbringer mecenáš10.9. 04:01Pindárna
  SSP: Klidně to raději můžeme stáhnout do zpráv :) Taky mě to baví, ale od Sandmana jsem se dostali saaafra daleko.

  Navíc těžko reagovat na články a teology, na které neodkazuješ (EDIT: psal jsem to ještě před poslední zprávou - díky. Pár věcí z toho jsem četl) a pořád si myslím, že udělat si obrázek ze 3 linků a minutového googlení nemusí být úplně optimální. I proto pak marně hledám pádné argumenty nebo lepší pochopení pro tvrzení, že "žádné křesťanské hodnoty neexistují. - poznámka bokem: souhlasím s tím, že kdejaký politik se dnes velmi rád ohání "souborem správných hodnot" a že někteří z nich velmi rádi vytahují právě židokřesťanské kořeny naší civilizace, nebo že je máme volit, protože zrovna oni budou bránit naše "křesťanské hodnoty", bla bla, bla - a ano, často sami netuší, co tím myslí, o jakých hodnotách se bavíme. Ale vědí, že si pod tím posluchač může představit právě cokoli. Proto to moje volání - "nebuďte slušnej, řekněte jméno, dejte mi příklad konkrétní hodnoty, o které se bavíme" :) Docela chápu, že se teologové či duchovní proti tomhle staví. Jsem na jejich straně beze sporu. Jestli to bylo myšleno takhle, pak asi jo.

  Každopádně je evidentní, že jsme se ztratili v překladu a už asi tuším, kde se míjíme. Chyba nastala hned v mé nešťastné zkratce. Omlouvám se, že jsem z tvé původní věty jsou to především hodnoty lidem vlastní udělal hodnoty, které jsou lidem přirozené. V tom je samozřejmě dost podstatný rozdíl, minimálně etymologický, kór když si hezky vysvětlil, že jsi tím myslel hodnoty, které lidé v nějakém bodě přijaly za vlastní. No jo, jenže které? Kdy? Proč? A jak to ovlivnilo rodinu / komunitu / celou společnost? Jak si tyhle hodnoty předávají a co na to náš postmoderní svět, který všechno spíše relativizuje?! :) Ale jinak jo, tady jsem se zbytečně zacyklil, takže sorry za tu nepřesnost a zkratku. Tím jsem ale jádro pudla úplně nevyřešili. Ostatně co většinová společnost právě bere za více či méně podstatné hodnoty? Lze některé z nich označit za křesťanské (a jiné naopak)? Jak se třeba lišily v minulém století a co třeba dnes? No a pak je tu také ta potíž, že každý má trochu jiný prioritní žebříček a jiný soubor - to lze hezky ilustrovat právě na diskusi o tom, jak každý vnímá to, že si něco sosne z netu. A pak je tu ten problém, že každý si i pod samotným pojmem hodnota, může také představit něco jiného.

  Nechci tady nějak vykrádat či komolit z hlavy Úvodu do filosofie, etické a sociologické učebnice, už jen proto že nějaká obecná definice je sama o sobě oříšek, páč vedle etymologie a etiky do toho vlastně zasahuje ontologie, epistemologii a vůbec různé filosofie. Ale pro kontext naší debaty ve zkratce raději definuji onen konstrukt, pro které užíváme dané slovo HODNOTA jako: věc či přesvědčení, které je pro jedince (či společnost) určitým způsobem důležité, které považuje za cenné. A Souborem hodnot rozumějme souhrn různých takových věcí či přesvědčení a principů, kterým dáváme různé míry důležitosti a které ovlivňuji naše jednání. - jak je známo každý má ten soubor hodnot jiný. Pokud však některé z nich převažují, rezonují, jsou populární, akceptovatelné, vyžadované ve většinové společnosti, pak ovlivňují normativy dané společnosti. Ať ty psané či nepsané. A tím se pak dostáváme k morálce, obecným mravům, zákonům a hlavně etice. A teď tedy pro jistotu obecné příklady:
  - za nemravné považujeme třeba loupeže
  - za hodnotu považujeme třeba pravdomluvnost či čestnost

  Potud si tedy můžeme vskutku říci - no jo, nic nového pod sluncem přeci! Takhle to ve společnostech chodilo přece i před tím - no ne? (Úplně ne, rozhodně ne vždy a všude).

  Jenže je to složitější. Třeba to desatero nemluví jen o krádežích či závisti, ale v kultuře plné různých bohů (záležitostem, které uctíváme naší pozorností, časem či penězi nejvíce), přichází z monoteistickým výkladem - najednou je Bůh jen jeden a první přikázání je jej milovat a ctít. A těch hodnot je navíc o dost více. Vlastně s klidem mohu opustit slovo hodnota a místo něj použít třeba slůvko ctnost, které se v křesťanství užívá asi i častěji. A když se budeme bavit o křesťanské etice, pak je důležité zmínit, že ačkoli nevznikla ve vzduchoprázdnu (znatelně přijímá či upravuje judaismus) nebo klidně i antické filosofy, rozhodně neplatí tvůj přiklad s A, B, C a podmnožinami. Kristus byl totiž svým způsobem buřič a předkládal zcela nové teze, alespoň pro svou dobu. Křesťanská etika (a její hodnoty) nejsou totiž jen podmnožinou něčeho, co tu dávno bylo. Základem je svazek 66 knih, o které dokážeme obstojně datovat, už hůř označit autory u všech, ale známe jazyk a kulturu (i kultury před či kolem), které je formovali. Jenže je to spíše knihovna, která v sobě mixuje poezii, mystiku, soubor hygienických pravidel, transcendentnost, spiritualitu, ale i historické popisy událostí - takže prostě raději se to označí celý jako náboženské dílo. Fair enough. Každopádně celkový soubor těch hodnot či ctnosti, které z těch knih vychází je v nemalé míře ve velkém kontrastu či dokonce rozporu s řadou antických myslitelů, dřívější (či současné) kultury a standardů společnosti.

  Bible má totiž ambice určovat ty normativy pro jednotlivce, ale i pro celou společnost - činí si nárok na universální platnost navíc. Operuje se tu slovy jako je "hřích", či i dnes populární "milostivé léto", ale jak už jsem napsal jádro křesťanské etiky a její největší hodnota či ctnost tkví v LÁSCE. Tady si můžeme znovu říci - no právě! Celou dobu to říkám, že Bible nic nového nepřinesla. Láska - taková trapárna, to tu bylo dycky :) Jenže, ona třeba řečtina ma pro pojem láska vícero slov i významů a ten Ježíš Kristus řekl, že tou láskou je myšlena láska k Bohu a zároveň také láska k bližnímu: "Miluj bližního jako sám sebe." - to už je přeci jen trochu oříšek a člověk má tendenci se pídit potom, kdo je to ten bližní a proč bych to měl dělat? Mno a pak ten buřič Kristus ještě přisadí a říká třeba ještě tohle: "to je sice hezké, že tvrdíš, že si nikdy manželce neazhnul, ale já ti říkám, že pokud už si na to pomyslel, tak si selhal."

  Obecně tu tedy máme silnou ctnost / hodnotu - kterou je tedy např. láska, ale pak je tu křesťanské a) rozšíření "miluj neviditelného Boha" (měj ho za prioritu, ber ho jako Pána) - jenže pro něj nejsou důkazy a ne každý v něj věří b) milovat bližního jako sám sebe - to se zdá jako dost nedosažitelnej grál. A pak tu jsou další ostrý hrany u fyzických aktů lásky. Jednou z biblických hodnot je totiž sexuální čistota. Vyspat se s někým před svatbou je totiž fuj, fuj. Vlastně sex mimo manželství by neměl vlastně ani existovat :) Takže tady je zase člověk vidí, že některé věci se spíše zužují.

  Tímhle triviálním příkladem chci hlavně říci, že je nutné vskutku rozlišovat vůbec samotný pojem "křesťanské hodnoty" - protože ty ctnosti skutečně popisuje trochu jinak a pro své následovníky řekněme unikátně - např. Bůh, víra, láska, pokora, slitování, skromnost, štědrost, naděje... jsou věci, které podle Bible mohou mít trochu jinou definici, než najdeme v Ottově naučném slovníku. A ačkoli by se dalo souhlasit, že řada z těch věcí tu přeci dávno byla, je pro křesťany zásadní, co jsou ty hodnoty nejvyšší a že je tam právě prvek Stvořitele.

  ---

  Mno a pak bych mohl pokračovat onou diskusí, do jaké míry ta křesťanská etika ovlivňovala celospolečenské dění v průběhu posledních 2.000 let a co z toho si společnost vzala za své či nikoli. Jak jsem napsal, nemusí jít nutně o kauzalitu, ale lze opravdu nade vší pochybnost vyvrátit, že právě židokřesťanské kořeny naši civilizaci vůbec neovlivňovaly a snad (ne)pomohly k tomu, kde se dnes se souborem obecných mravů i zákonů nacházíme? Já si tím fakt nejsem jistej. Jistej si můžu být leda tím, že mnoho z těch nejvyšších křesťanských principů a ctností už ve většinové společnosti zmizelo. Protože pro křesťany je přeci největší hodnotou Bůh a ten to v ateistické společnosti úplně dobře rozdaný nemá (a o tom by mohl vyprávět třeba Gaiman :)
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum10.9. 02:52Pindárna
  soulbringer: Když jsi ten študovanej a přes tu křesťanskou etiku, tak si o těch hodnotách přečti třeba tady (stačí od strany 91) nebo tady nebo tady nebo...

  Jestli tam třeba nenarazíš na něco o tom, že ty tzv. křesťanské hodnoty jsou hodnotami, které křesťané sice vyznávají, ale jsou to hodnoty obecně lidské, existující dávno před křesťanstvím (sakra, nepsal tady někdo něco podobného?), a že ty křesťanské hodnoty jsou, aspoň dle těhle do křesťanství fušujících lidí na nějaké vyšší úrovni (při modlení zavírají oči a nikdy neklejou), úplně někde jinde, než jak jsi se snažil nám to servírovat ty. Boží láska, trescendence a takový ty věci, o kterých jsem neměl tušení, že vůbec existují, tak jsem mylně měl za to, že ty křesť. hodnoty neexistují. No, existují, uznávám. Akorát v jiném významu, než jak je mnozí chápou. Nebyl tu náhodou někdo takový, nepamatuješ si? Že bys mu to třeba vysvětlil.
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum10.9. 01:35Pindárna
  P. S. Jinak souhlasím, že korelace neimplikuje kauzalitu,
  To je super, že s tím souhlasíš. Ale že jsi to vůbec napsal mě přivádí k myšlence, že by snad mohla být i nějaká jiná možnost...

  Ne, to je laciný vtip, který snad, na rozdíl od Mila, který na ty laciné není (diskuze u Tomie), ty oceníš. Tak díky za diskuzi, byla pro mě obohacující víc, než si můžeš pomyslet. (Bez ironie).
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum10.9. 01:25Pindárna
  soulbringer: S odvoláním na lidi, kdy minimálně jeden má doktorát z teologie a všichni publikují na webech pro křesťany, jsem napsal, že žádné křesťanské hodnoty neexistují. Opakovaně se mě ptát, které to dle mě jsou, je nesmysl, když už z toho tvrzení plyne, že žádné nejsou. (To tvrzení může být chybné a mohl jsi napsat, o kterých hodnotách to furt píšeš, když jsi ty křesťanské hodnoty zmínil ty a několikrát to spojení opakoval, zvlášť když já je zpochybnil. Míst toho to se na ně ptáš mě, který tvrdí, že žádné nejsou. Hm, proč ne vlastně, hlavně když to nedává smysl.) Napsal jsem ti, v kontextu toho, že křesťanství z něčeho vychází a ty tu nějaké konkrétní hodnoty v souvislosti s křesťanstvím zmiňuješ, že i kdyby tzv. křesťanské hodnoty byly, kdy to dávám z pochopitelných důvodů do uvozovek, tak už ty hodnoty tu byly předtím. Kdy je rozdíl mezi i]Nejsou křesťanské hodnoty a To nejsou křesťanské hodnoty.

  Proč mi tím dotazem na hodnoty lidem přirozené podsouváš? Psal jsem cokoliv o hodnotách lidem přirozených, že bych ty přirozené hodnoty měl tedy vyjmenovávat? Píšu, že ty hodnoty (a jestli chceš zase položit dotaz jakkoliv související s hodnotami, tak si přečtí ten odstavec nahoře, nebo si projeď diskuzi od začátku kvůli kontextu) tu byly před křesťanstvím, že jsou lidem vlastní, přijali je za své, ne že jsou přirozené. Přijmout je mohou za vlastní třeba proto, že to je výhodné, žádoucí, kdy z přirozenosti vyplývá jejich snaha přežít, kdy se přežije lépe ve skupině, skupina lépe funguje s pravidly, psanými nebo nepsanými, kdy se dostáváme i k etice, morálce, hodnotám, kdy je pro ně vlastní se něčím řídit, podle něčeho žít, jelikož z toho mají užitek, dělá jim to dobře, ač jim to může (pro jistotu - může, ne že je) být třeba nepřirozené a vůbec jim to nemusí nikdo jakkoliv vnucovat, přijmou to za vlastní sami dávno před tím, než o tom někdo začne něco hlásat jako součást nějakého směru, kdy ten směr pak chce to, co je vyhodnoceno pro společnost jako dobré, dál podporovat a nějak k tomu lidi vést. Je tedy důsledkem, ne příčinou. Jinak jsem nic o přirozenosti nepsal, aby ses na to ty vůbec ptal nebo to pořád opakoval a stáčel k tomu debatu, ale co nadělám.

  Že by tam nebyla souvislost jsem nikde nenazačil, tvrdím od začátku, že to nelze stavět tak, že tam souvislost jistě je. Nebo jak píšeš třeba v "Z křesťanské etiky vychází dnes převážná část univerzálních mravních norem" a v dalších tvrzeních nejen v odpovědi mkw, že to nevychází z křesť. etiky , když ta sama má základ jinde.

  Vysvětlím to ještě jednou, jo? Pokud ty normy v křesťanství jsou obšlehnuté nebo vycházejí z něčeho jiného (judaismus například) nebo už existovaly jinde, tak asi těžko můžeš říct, že to, co tu bylo dávno před křesťanstvím a dokonce už bylo součástí nějakého náboženství, nauky, směru, je tu pak díky tomu křesťanství. (Kdy to pak v těch náboženstvích a naukách bylo proto, že se tak začli lidi chovat sami od sebe, protože to pro ně bylo buď přirozené, nebo z nějakého důvodou žádoucí, to je to, co je myšleno, že je lidem něco vlastní, jak už jsem před chvílí psal; to pro jistotu.) Což ty přesně děláš.

  Ještě jednou jinak: Dle tebe z B vychází C, já ti napsal, že to B je obsaženo v A (kdy tam je minimálně A1 a A2), což je doložitelné, tudíž nelze brát křesťanství jako základ, když pro něj samotné je základem něco jiného. Čímž ovšem neříkám, že to B nemělo i přes to svůj vliv. Ale vliv, to je něco jiného než obsah. Když napíšeš, že díky křestanství tu máme to či ono, kdy to či ono už bylo v antice, v hindusimu, v judaismu apod., tak to může být pravda,, ale nemůže být pravda, že to či ono vychází převážně z kresťanstvi, když to vychází z něčeho jiného.

  Jo, zalhal jsem s tím zabrušováním, ale je to legální. Dál už fakt ne, nikdy, nikde. Zdar.
 • soulbringer
  soulbringer mecenáš9.9. 23:37Filmový a hudební klub
  Tohle ocení hlavně fanoušci cyberpunkového klasika žánru W. Gibsona. Amazon si vybral jeho The Peripheral (v češtině vyšlo jako "Medium") a udělal z toho osmi-dílnou sérii:

 • yogi
  Kapis: No jo ti jsou taky v plánu, ale já dávám jeden díl denně, takže než dojedu ovečku chvilku potrvá. Když měli kačeři u nás v devadesátkách premiéru, moc se mi to nepozdávalo, protože jsem miloval jako děcko ty Disneyho grotesky s Donaldem a touhle partou, hrávali to v kině před hlavním filmem , zřejmě to nakoupili někdy v šedesátkách a tak zhruba do půlky sedmdesátek to tu běželo, pak už zase jen Nu pogodi.
 • royan
  royan9.9. 21:55Pindárna
  SomeOne: ty stránky Egmont mají novější design.
 • Kapis
  Kapis mecenáš9.9. 21:52Filmový a hudební klub
  Yogi: Staří kačeři se znělkou s Čokem a Střihavkou. Shodou okolností je to tam na té stránce komplet i s filmem...ehm
 • soulbringer
  soulbringer mecenáš9.9. 21:49Pindárna
  SSP: Tolik písmenek na jednoduchý dotaz... aniž by se dostavila jasná odpověď :)

  Hele, my se k těm (různým a individuálním) hodnotám a etice dostali přeci od diskuse, jestli je v pohodě nebo není stahovat autorská díla z netu (od lidí, jež se tou tvorbou živí). A mě stačilo napsat a vyjmenovat pár hodnot, o kterých si myslíš, že jsou lidem opravdu přirozené a které si třeba křesťanská teologie a etika přivlastňuje za své.

  Já samozřejmě netvrdím, že tomu tak není. Šlo mi o prostý příklad a nikoli o kázání ve stylu "zjevně sám nevíš, o čem píšeš" (děkuji za blahosklonné upozornění, ale zrovna tu křesťanskou etiku jsem studoval. pár semestru filosofie a psychologie taky a ano dokonce i na střední nějaký profesor o antice a římském právu cosik poznamenal :) Znovu - já netvrdím, že by nějaké překryvy neexistovaly. Ostatně ano, nějaké příklady u filosofů Antiky či hlavně u moderního humanismu lze najít, ovšem stejně jako dost ostré rozdíly. Mě šlo o pouhé příklady a hlavně to, co považuješ fakt za přirozené a naopak, co se do nás někdo snaží naroubovat.

  Jinak souhlasím, že korelace neimplikuje kauzalitu, ale stejně tak si nemyslím, že jednoduše lze tvrdit, že tam není žádná souvislost.
  PS: A jestli se spokojíš s tím, že ti stačí "minuta googlení, aby sis utvrdil, že nic jako křesťanské hodnoty neexistuje" - pak asi good luck, pač je další diskuse asi zbytečná :)
 • yogi
  SSP: Ale tak bábina neumírá každej den žejo. Já jsem hlavně rád, že neumře až za měsíc, kdy se budu poflakovat po Londýně.
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum9.9. 21:44Filmový a hudební klub
  yogi: Tak podle toho, že místo Belmonda je na čétédvojce dokument o královně, moderátorka Branek, bodů, vteřin byla v černém a měla odznáček s českou a britskou vlajkou a podle toho, že je teď naplánován každý den asi na rok dopředu, tak než to celé definitivně skončí, můžeš na nějaké animáky zapomenout. Dneska má být na ARTu dokument o Brucovi (Lee), jestli i to odpískají, tak ruším poplatky. (Ne že bych to už dávno neviděl a neměl stáhnuté, nelegálně, ale jde o princip.)
  Jo, jsem cynik, ale ten Belmondo mě fakt nakrkl. Sice to mám na DVD, ale pouštět minimálně dvě zařízení (přehrávač a televízor) v této nejisté době může jen někdo, komu neleží na srdci osud našich sklářů. Ještě že mám domácí kino s projektorem a přecházím z BD na 4k...

  Já bych si rád dal Včelku Máju. S tím původním dabingem a Rösnerem jako lučním koníkem Hopem.
 • yogi
  Kapis: Podle CSFD 256 dílů, já to před pár lety sledoval( legálně na webu ČT) a docela mě to bavilo, i když na Ovečku Shaun, kterou teď sleduji, to nemá ani omylem. Taky jsem viděl třeba úplně všechny Disneyho krátké animáky které se dají dohledat. Co bude po Shaun nevím , buď nějaká klasika jako Looney tunes nebo něco nového? Nějaký tip někdo?
 • Kapis
  Kapis mecenáš9.9. 21:10Filmový a hudební klub
  Tyvole, jsem vůbec netušil, kolik dílů mají Šmoulové, u nás to hraje každý den snad už tři roky a furt valí nové díly...a některé dost bizar...a sionistický Gargamel furt ještě ani jednoho toho malého modrého komunistu nesežral :D
 • yogi
  yogi9.9. 21:06Pindárna
  Dinik: Říkal kdo?
 • Dinik
  Dinik9.9. 20:57Pindárna
  Thorgal to nevzdal, to je super. Co je horší tak to, že prý nebudou pokračovat dále, ale max se vrátí k vydávání od prvního dílu (ve stejné úpravě po více dílech v jedné knize).
 • SomeOne
  SomeOne9.9. 20:34Pindárna
  Hustý, Egmont má nový stránky. Jsou nové nebo to takhle mají už delší dobu? :D
 • Kapis
  Kapis mecenáš9.9. 20:16Pindárna
  Naše civilizace stojí na antických zakladech