• George Walker Bush
  George Walker Bush admin14.9. 14:23Publicistika
  Kapis: Tak jestli jim vysvětluješ jako nám tady, že Majdan byl fašistický puč, že 11/9 byl inside job a že Zeman je fajn prezident (co si tak namátkou vzpomenu), tak nevím, jestli tu vzdělanost populace nějak navýšíš...
 • Kapis
  Kapis mecenáš14.9. 14:11Publicistika
  soulbringer: však jsem psal, že "generační konflikt" tu byl vždy. Je i jasné, že to videjko nemůže zahrnout všechny aspekty, ze začátku tam bylo jen 5 zemí východního bloku, obtížnost se jistě mohla měnit, ale v r.89 už se účastnilo 50 zemí světa a pořád jsme byli kolem první desítky a pak je pořádný sešup dolů. Na nějaké hlubší analýzy nemám čas, ale trend je myslím z toho jasný a viděl jsem podobných srovnání více. Dokazují mi to v hospodě i kámoši, kteří ve školství zůstali - a to i na VŠ. Zkrátka a velice zjednodušeně, měli jsme malé procento VŠ vzdělaných lidí, tak se trvale snižují požadavky, ať jich máme více. A jak říkám, klidně se hádejte, že u nás vzdělanost neklesla a napište tu o tom ještě 100 stránek.

  A že za to může Tiktok jsem nikde nepsal, jen jsem napsal, že se není třeba divit, že tato "ohavnost" jak to postl SomeOne (https://www.arkham.cz/prvnich-1000-followeru/) je vyprodaná, když děcka čumí na jutubnesmysly a vidí v natáčení videjek svou megaúspěšnou a bezstarostnou budoucnost. Pořád někomu podsouváš něco, co netvrdil.

  Jo a neboj, na své děcka mám času dost a spoustu věcí je učím sám a jde to i bez "jiného obsahu", dokonce i bez elektroniky, ta hodinka denně je úlitba/kompromis, aby nebyli mimo mezi soukmenovci. Ale i to mi stačí, abych byl zděšen, jací dementi tam prezentují veřejně svou retardaci.
 • Norri
  Norri mecenáš14.9. 13:57Publicistika
  1) To Československo mělo takový propad, protože se prostě rozpadlo a tudíž přestalo sbírat medaile. Česká republika samozřejmě začala od nuly. Ale nechci si nic nalhávat, nejlíp byla myslím 14. a 16.

  2) Ten Svoboda je jenom těch pět přeložených stránek. Přeložil to Technet jako zajímavost. Nikdo to vydávat nebude.
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum14.9. 13:48Publicistika
  Že stížnosti na to či ono byly podle záznamů už v antickém Řecku (možná ještě dřív) ještě neznamená, že ty stížnosti nemohou být opodstatněné (částečně až úplně) nebo jednou opodstatněné být nezačnou.
 • soulbringer
  soulbringer mecenáš14.9. 13:39Publicistika
  Kapis: já jsem to chtěl odlehčit, pač stěžovat si na lenivé mladí, jejich upadající chování, pracovitost či respektu k autoritám - to tu bylo vždy (s přibývajícím věkem máme taky tendenci zapomínat, jací darmošlapové jsem taky byli - ostatně život nás naučil, že jo)... Co je ale trochu přitažené dost za vlasy je to, že v diskusi o Tik Toku vygeneruješ celospolečneský kolaps budoucích generací a dodáš k tomu příklad z IMO. Vtipné je, že tam začalo padat Československo dávno před tím, než bylo u nás masově rozšířena TV nebo sociální sítě vůbec. Hele mě taky třeba dost znepokojuje, že naše děti se sunou dolů třeba v PISA testech, zároveň za to ale pouze tik-tok fakt nemůže. Je tu řada daleko větších a důležitějších faktorů:
  - systém vzdělávání a školství obecně (který se leckdy od dob první republiky moc nezměnil)
  - obrovská technologická změna, která jenom akcelerovala a (ne)schopnost různých států na to reagovat
  - plus samozřejmě to, co už tady psal SSP

  Naštěstí je tady pořad dost zásadní a dost silný faktor - a to jsou rodiče :) Takže jestli ti vadí, že tvoje dítka sledují nějaké povrchní youtubery, tak místo stanovení "hodina / denně" bych s nim zkusil probrat a ukázat jim i jinej obsah ;)
  (já vím, kdo má ale čas na svý děti dnes, že?)
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum14.9. 13:29Povinná četba
  Namefar: Určitě kup Žoldnéře. Vypadá to jako fantasy, ale je to sci-fi. Je to nádherné, má to pevné desky, velký formát (fólie ale chybí :-/), a ČR bude podle všeho jednou z mála zemí, kde tahle série vyjde v deluxe edici komplet. Ke způsobu čtení - měl jsem vždycky za to, že jinak než způsobem, který popisuje Zack, se komiksy ani prohlížet/číst nedají, ale jak vidím, tak asi jo. Zajímavé! Já kouknu na panel a čtu, kdy celý panel vnímám s tím čtením a vidím ho chvilku před tím, než zaměřím na bubliny, a pak i chvíli potom. A nedělal bych z toho zase vědu, je to jenom blbej komiks, komiksy jak známo jsou čtení pro blbečky, co nemají na to přečíst si normální knížku (třeba Malého Bobše). ;-)

  Na tvé další dotazy, které v budoucnu přijdou (kam je dáváte, když už není v knihovně místo; hrozí mi vězení, když zpronevěřím firemní prachy a hlavně, mohou mi zabavit komiksy, které za ně koupím), ti s předstihem odpovídat nebudu, abych tě nevyplašil.
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum14.9. 13:17Publicistika
  No jo, v těch zemích, které vytlačily Československo/ČR, tiktok, počítače nemají a hry nehrají... Že by v tom mohly hrát roli další faktroy, např. stoupající počet zemí, které se toho účastní (že Československo bylo v první desítce vždycky, když se účastnilo deset a méně zemí, to je jistě jen náhoda!), zlepšující se podmínky pro vzdělávání všude na světě, tudíž větší konkurence, to taky můžeme vyloučit, stejně tak ignorovat, že absence v první desítce umístěných nevypodívá nic o úrovni (ta se může klidně i přes propad v umístění zlepšovat, protože pořadí a úroveň není totéž), ale hlavně vždycky platí, hlavně pro ty vzdělané, že korelace implikuje kauzalitu, že jo, takže stačí vybrat dva jevy, dát je dohromady, a pak už ty závěry jdou samy. K dokonalosti už pak jen chybí šermovat absencí kritického myšlení u druhých, což je dneska taky hodně populární.

  To si jen tak povídám pro sebe, nediskutuju.

  yogi: Že procenta nemůžeš u slev sčítat (mohl bys ses taky dostat do mínusu), víš, takže jak vidět, tak ti to vzdělání k něčemu bylo. ;-) Ale možná jsi na to přišel sám navzdory vzdělání, ale myslím, že ne, protože tohle se učí už na základce. Je pak na každém, jak toho vzdělání využije. A kde nic není, ani smrt nebere, někde prostě vzdělání nepomůže.

  Naprosto a totálně k věci. Na toho Svobodu jsem koukal a to je nějaká 70 let stará srágora. Líbí se mi to (koukl jsem na prvních pár stránek), ale to jde úplně mimo mainstream a spíš to budou kupovat "abíčkáři" a jim podobní, tipuju. Hodně zvláštní výběr.
 • yogi
  yogi14.9. 13:00Publicistika
  Jako padesátník mám pocit, že vzdělání co jsem dostal bylo dobré tak do AZ kvízu, ale mám jen gympl , dál jsem neprošel.
 • Kapis
  Kapis mecenáš14.9. 12:45Publicistika
  Toš můžem se tomu smát i vysmívat, zlehčovat to, generační konflikt tu byl vždy, ale fakta mluví jasně, třeba tu to jde jasně vidět:

  https://www.youtube.com/watch?v=PY3epvakubE

  jasně, že zdejší odborníci najdou 10 zpochybňujících argumentů, ale ten klesající trend je jasný, hlavně po roce 1990, tam jsem doslova vystřelili směrem dolů. A máme bohužel pořád stejnou trajektorii. A to je jen matika. A kdo si myslí, že naše děcka dostávají stejně kvalitní vzdělání jako my, čtyřicátníci, tak já mu to neberu, ani se s ním nebudu o tom hádat a něco se snažit dokazovat.

  yogi: no, děcka zapínají nějaké jutub-dementy, kteří hrajou já nevím - hello neighbor a to s hagi-wagim a minecraft a ten projev u některých daleko ke kvičení nemá. Alergii na některé hlasy už jsem si stihl vypracovat.
 • yogi
  yogi14.9. 12:35Publicistika
  Já byl na Tiktoku jednou pár minut, ale myslím že tam lidi nekvičí u hry, spíš tam různě poskakují u muziky ne? To asi dělaly holky dycky co pamatuju, jen to nikde nevěšely, bo nebylo kam.
 • soulbringer
  soulbringer mecenáš14.9. 12:04Publicistika
  No, co bys čekal - děcka, místo aby se pořádně učily matematiku třeba od Pytágora, tak je ideologicky vychovávají, vtloukají jim přesnou historii a někteří z nich dopřávají sluchu Sófklovi! Naše mládež miluje přepych. Nemá správné chování. Neuznává autority a nemá úctu před stářím. Děti odmlouvají rodičům, srkají při jídle a tyranizují své učitele... co vůbec bude tady z mladého Platóna bude - dyť mě vůbec neposlouchá! Si naivně myslí, že formulace jejích nápadů je do budoucna uživí a nic dalšího nebude potřeba. No možná 0,1 % z nich. Zbytek asi čeká pořádná facka, až se zařadí do fronty na rolníky.
  (Sókratés, ca 430 př. Kristem)

  K tomu milému Řekovi ještě dodám, že si toho naštěstí všímají i média. A jasně popisují, že nikomu už se nechce ani pracovat! - to je hrozná pravda roku 2022. Tvrdí to každý pátý vedoucí pracovník a jelikož to psali ve FORBESU, tak to nemůže být jinak.
  ...tedy ona je to alarmující pravda již od roku 2014, teda 2006, tedy 1999, vlastně 1940, myslel jsem hlavně 1905 a teda zejména 1894...
 • deefha
  deefha mecenáš14.9. 11:29Publicistika
  @SomeOne Ne, nepoužívá to pětina národa, aspoň ne aktivně. Tahle čísla u jakékoli sociální sítě jsou vždycky nadhodnocená, viz aktuální případ Twitter vs. Elon Musk (doporučuju dohledat). A ano, můžeme se bavit o tom, jaká je definice "aktivního účtu" :-) Nicméně např. já mám z určitých důvodů účet prakticky na každé sociální síti, ale na naprosté většině z nich jsem byl právě jen jednou - abych si ten účet založil. Takže asi tak.
 • deefha
  deefha mecenáš14.9. 11:26Povinná četba
  Obecně je to u mě případ od případu. Jsou ukecané komiksy, kde spíš čtu a obrázky doplňují kontext, no a pak jsou komiksy třeba úplně bez textu, tam se zase spíš kochám. Většinou ale čtu komiksy několikrát, protože pokaždé objevím něco nového :-D
 • Zack
  Zack admin14.9. 11:26Povinná četba
  Namefar: ctu text a u toho vnimam obrazek. Bezny je cist panel po panelu, ale na druhou stranu, cti jak ti vyhovuje, ne kazdy comics se cte stejne, vlastne ne kazda scena se cte stejne. Pokud prochazi postava lokaci a jen tak plka, tak budes vic vnimat pozadi a prostor, pokud se dve postavy bavi u stolu, tak ti uplne staci periferne vnimat, ze se nezmenila lokace. Moc bych to neresil, tohle si sedne prirozene samo jak toho budes mit vic nacteno.
 • Zack
  Zack admin14.9. 11:19Publicistika
  Pan Banik Pico je zhrozen z lidi, co hystericky kvici u nejake hry. Jak roztomile.
 • Namefar
  Namefar14.9. 11:18Povinná četba
  Děkuji všem za tipy. Včera jsem začal Incal a zatím je to fajn. Ještě bych měl dotaz jak čtete komiksy, přečtete text a pak se diváte na obrázek, nebo sjedete obrazky na stánce a pak si to přečtete? Včera jsem měl pocit, že obrázkům nevěnuji dostatečnou pozornost a stránky letí moc rychle.
 • Kapis
  Kapis mecenáš14.9. 10:57Publicistika
  SomeOne: No, co bys čekal - děcka, místo aby se pořádně učily matematiku a fyziku, tak je ideologicky vychovávají, vtloukají jim přepsanou historii, jak jim přes Kartouze a podobné zmrdy nadiktují ze zahraničí a jak to požadují naši páničci, řeší se pyčoviny jako well being, nebo jaxe to svinstvo jmenuje, indoktrinace podvodem s CO2, do toho devastace inkluzí a celkové snižování požadavků na ně. Učitelé zahlcení byrokratickými nesmysly. No a chudáci vymletí do toho čumí na poďobané jutub-dementy, jak hystericky kvičí u nějaké hry (bohužel neubránila se ani naše domácnost a vidím, jak devastující to na dětský intelekt je - mají povolenou ale jen hodinu denně, aby z nich nebyly úplně vypatlané zombie), takže se není čemu divit, že si naivně myslí, že je natáčení čupr videjek do budoucna uživí a nic dalšího nebude potřeba. No, možná 0,1% z nich. Zbytek asi čeká pořádná facka, až se zařadí do fronty na pracák.
 • SomeOne
  SomeOne13.9. 22:06Publicistika
  Btw. víte o existenci této ohavnosti? :-)

  https://www.arkham.cz/prvnich-1000-followeru/
 • SomeOne
  SomeOne13.9. 22:05Publicistika
  To to fakt používá pětina národa? Hustý, to je mnohem víc než bych řekl.

  Já to také pro nakladatele nepodceňuji, jen jsem si posteskl, že se to takhle šíří...
 • soulbringer
  soulbringer mecenáš13.9. 21:55Publicistika
  SomeOne: Mně je ta čínská sociální síť docela vzdálená, ale nejsou nejsou tam jen "manga děcka". Aktuálně je tam:

  - 1.977.000 CZ účtů (871.000 mužů a 1.106.000 žen ... a samozřejmě jsou v tom nějaké duplikace)
  - věk 18-24 (největší skupina): 1,2 milionů účtů
  - věk 25-34: 490.000 účtů

  Jsou to interní data služby, takže to beru s jistým odstupem, ale na konci roku 2020 byli rádi za milión uživatelů. Úplně bych to pro ty nakladatele nepodceňoval. Spíš to byla pouze otázka času.
 • SomeOne
  SomeOne13.9. 17:44Publicistika
  GWB: Jenom Fry? Čekal jsem, že ho v tom nenecháte a dostali bychom videa s celou redakcí :D
 • George Walker Bush
  George Walker Bush admin13.9. 17:16Publicistika
  Fry už nacvičuje tanečky a jiné krátké sekvence.
 • Lenny
  Lenny mecenáš13.9. 16:53Publicistika
  Tak Crew má na TikToku dost velkou část cílovky. Manga děcka jsou hlavně tam.
 • SomeOne
  SomeOne13.9. 16:36Publicistika
  Mor jménem Ťiktok už postihl i Crew...:-(
  Doufám, že se CDB nenakazí ;-)

  https://www.tiktok.com/@nakladatelstvicrew
 • SomeOne
  SomeOne13.9. 16:15Povinná četba
  Jen bych doplnil soulbringera, že ta první série o Vaderovi se vzájemně doplňuje se sérií Star Wars.
 • soulbringer
  soulbringer mecenáš13.9. 15:00Povinná četba
  Namefar: Souhalsím se Zackem - určitě vem nejdříve to hlavní dílo - podle toho poznáš, jestli bys rád třeba zjistil něco více o Metaboranech, Technokněžích a vůbec o samotné hlanví postavě aka Johnu Difoolovi :) (a někde v hlavě bych měl i kontext toho, kdy ten komiks vlastně vznikal) ... těším se na recenzi :)

  K těm temnějším sci-fi mimo Jodorowské universum bych zkusil doporučit i docela hezký český počin Nanits Chronicles (byť to není úplně temné a kombinuje více žánrů) nebo klasického Soudce Dredda a já nedám dopustit třeba na Věčnou válku, což není asi tak temné, ale je to výborné sci-fi drama ... a jeslti si fanoušek i Star Wars - pak ty Egmont příběhy s Vaderem nejsou vůbec špatný - buď tyhle nebo pak i tyto

  PS: Jako vyprávěním i formou mi přijdou výborný tyhle dva skvělé příběhy od Zacka Kaplana - jen se to dost blbě shání.
 • Norri
  Norri mecenáš13.9. 14:58Filmový a hudební klub
  yogi: Kdo mluvil o kině? :-D České filmi mi většinou úplně stačí v televizi :-D
 • yogi
  Norri: Proti gustu... Na mě to z traileru působí jako megasračka, nechápu jak by za lístek mohl dát někdo třeba stopáďo. dokážu si představit, že by filmy Tomáše Svobody třeba pouštěli vězňům v Guantanámu, ale dobrovolně na to jít do kina a ještě platit?
 • Norri
  Norri mecenáš13.9. 14:44Filmový a hudební klub
  yogi: Já mám Rodena docela rád. Když má dobrý scénář, tak se na to většinou dá dívat. Samozřejmě nečekám, že Indián bude kdo ví co, ale tohle vypadá, že by mě to mohlo bavit.
 • yogi
  Norri : Tenhle indián hraje i v Žižkovi, možná i z luku střílí. Kdyby ty nejdementnější český filmy byly aspoň nějak zábavně dementní, ale většinou jsou jen nudný, trailer stačí bohatě.
 • Zack
  Zack admin13.9. 14:16Povinná četba
  Namefar: Uprimne, precet bych si Inkala, a pokud te to chytne pustil se do tech ostatnich. Neni to lehky cteni, neni to pro kazdyho a z tech tri serii je nejlepsi.

  Pokud Riddick, tak se uplne nabizi dalsi Jodo a to Metabaroni. Zacal bych Kastou. https://comicsdb.cz/comics/7084/kasta-metabaronu-2-vydani
 • Norri
  Norri mecenáš13.9. 14:15Filmový a hudební klub
  Z českých filmů mě letos zatím zaujal jenom trailer na Indiána :-)
 • Namefar
  Namefar13.9. 13:59Povinná četba
  Ahoj všem. Potřeboval bych doporučit nějaký komiks. Nemám moc zkušeností, jediné co mám a znám je Thorgal, Incal mám ale ještě jsem jej nečetl.
  Líbilo by se mi mix fantasy a scifi po případě temnější kosmické scifi něco na způsob Riddicka. Dá se něco doporučit?
  A druhy dotaz, jak číst Incal, neměl bych si prvně přečíst Před Incalem a až pak Incal ?

  Děkuji
 • yogi
  Snažím se dát ročně v kině aspoň dva české filmy, takže mi letos dva chybí do splnění normy, ale na Jáklův spektákl se nechystám, současná nevímkolikátá vlna fantasy mě zatím míjí obloukem. Dokonce si Žižku ani nestáhnu. Zajímá mě jen jedno - vrátí se megahit Kdož jsú boží bojowníci znovu do hitparád, podobně jako Running up that hills Kačky Bušky? A jak vlastně song zazní ve filmu, v oldschoolové verzi, nebo v moderní metalové či hiphopové verzi? Či snad přímo jako agrometal? V tom případě by mělo logiku, že se nepřátelé dávají na útěk. A v té anglické verzi je píseň v originále, nebo jako cover Rammsteinů? Samé otázky.
  Ale stejně půjdu radši na BANGER.
 • Norri
 • Le Porello
  Le Porello13.9. 13:50Filmový a hudební klub
  Z animovaných seriálů pro dospělý doporučuju Smiling Friens, fakt mě to pobavilo.
 • Zack
  Zack admin13.9. 11:59Srazy, cony, festivaly
  soulbringer: ja to nijak nemonitoruju, ale jen v CR me napada Crwecon, Frame, Koma. Rozlisovat con/fest od veletrhu zvladne kazdy, paradoxne jak ma neco brand comicon, tak je jasny, ze to bude absolutni mrdka, kde bude v prime timu prezentace Skodovky, ale Lloyda daj v case, kdy uz uklizecky koukaj vyznamne na hodinky.
 • Gmork
  Gmork13.9. 11:07Filmový a hudební klub
  karl173: Ono se o životě Jana Žižky před husitskými bouřemi moc neví ani historicky, takže kdyby ses ve filmu o něm z tohoto období více dozvěděl, stejně by to byla jen fabulace.
  No, Kráska a zvíře, to mi moc nepřišlo, ta romantická linka tam není moc silná. Já hodně ocenil dobové reálie, tak nějak si představuji drsný středověk ala Poslední propadne peklu,
  samozřejmě pro dospělé, tam se nenapichovalo na kůly. :)
 • soulbringer
  soulbringer mecenáš13.9. 10:51Srazy, cony, festivaly
  zack: :) rád si tady počtu, z kterých comiconů (v nějakém rozumném evropském radiálu kolem Prahy) se nestaly prodejní veletrhy. Hit me! :)
 • Zack
  Zack admin13.9. 09:58Srazy, cony, festivaly
  Ja ne, uz na ty prodejni veletrhy, co predstiraj, ze jsou comicon, nejak nemam zaludek.
 • Norri
  Norri mecenáš13.9. 09:49Srazy, cony, festivaly
  Do Vídně se někdo chystáte?
  https://viecc.com/guests/
 • Norri
  Norri mecenáš13.9. 09:47Srazy, cony, festivaly
  keporkak: Kdybys to napsal před týdnem, tak bych jel. Ale teď už jsem na tu sobotu svou účast přislíbil jinde...
 • Zack
  Zack admin13.9. 09:43Srazy, cony, festivaly
  Nebo tu Warszawu, sice je to nejnudnejsi mesto na svete hned za Teplicema, ale tam sem na conu nebyl.
 • Zack
  Zack admin13.9. 09:40Srazy, cony, festivaly
  Jakoze za rok, jakoze vazne, ja to budu hlidat a az bude jasny, kdy, tak to vyhlasim, myslim, ze by to zajimalo hodne lidi, kdyz si to budou moct naplanovat s predstihem a pojedou s nejakou after hours drinking crew.
 • Gmork
  Gmork13.9. 09:38Srazy, cony, festivaly
  Já taky bohužel ne, už mi nezbývá moc dovolený, musím s ní šetřit. Navíc většinu titulů, které tam budou mít premiéru, mám už zabukovanou na gildě... Blast, 7 krahujcových životů, Toppi, Rio, Nestor Burma 3, novinky od Lost in Time...atd. Ale příští rok spáchám tu Komiksovou Varšavu.
 • George Walker Bush
  George Walker Bush admin13.9. 09:35Srazy, cony, festivaly
  Zack: Ty víš, že jsem milý hoch a jenom mě provokuješ:)
  Jakože za rok? Klidně, můžu vám udělat průvodce:D
 • Zack
  Zack admin13.9. 09:29Srazy, cony, festivaly
  Ja asi taky ne a pritom jsem puvodne jet chtel. Za rok, jako fakt :) Kdy tak oznamuji termin na novy rok, abych si hodil do kalendare reminder?
  GWB: muzeme udelat prazskou vypravu, treba te nezabiju uz cestou :)
 • Darker
  Darker mecenáš13.9. 09:19Filmový a hudební klub
  Paradise PD se mi taky líbil, jinak doporučuju Castlevania, taky dobrý animák :)
  Nebo pro fanoušky DOTA je docela fajn Dragon Blood.
 • George Walker Bush
  George Walker Bush admin13.9. 09:08Srazy, cony, festivaly
  keporkak: No, jako napíšu si to, ale pochybuji, že budu mít čas.
 • keporkak
  keporkak editor13.9. 08:33Srazy, cony, festivaly
  Chystám se 24. a 25. 9. na Mezinárodní festival komiksu a her do Lodže (https://komiksfestiwal.com/), tak mám opatrný dotaz ke zdejší polonofilské sekci – nikdo další si netroufne? :)