Ukázka
Ukázka
Ukázka

+ 7 dalších ukázek

Koupit
Je překrásná a svůdná. Jmenuje se Tomie a coby dokonalá femme fatale ničí životy mužů i žen ve svém okolí. Před jejím kouzlem není úniku a nelze se jí zbavit – a že se o to mnozí neustále pokoušejí...

Originálně vycházelo pod nakladatelstvím Asahi Shimbun Publications Inc. v letech 1987 až 2000

Scénář
Junji Ito
Art
Junji Ito
Obálka
Junji Ito
Lettering
Jiří Hrbek (Daren)
Překlad
Anna Křivánková
Redakce
Tereza Micková, Andrea Nekvapilová
Žánry
horor, thriller
ISBN/ISSN
978-80-7679-225-8 (Crew)
Vazba
lepená v měkkých deskách
Formát
145 × 215 mm
Tisk
černobílý
Váha
1200 g
Stran
748
Cena
899 Kč
Originál
Tomie (Asahi Shimbun Publications Inc., 2011)
 • trudoš
  trudoš editor25.9. 15:45Tomie
  Džundži Itó se překonává. Po ujetých Rybách a fascinující Spirále jsem nečekal, že by mě ještě dokázal zaskočit, a ono ejhle: tu máš, čerte, kropáč! Aneb nikdy nepodceňuj Japonce s fantazií, proti níž je i Salvador Dalí pokoutní eskamotér. Tomie má přitom takřka až banální námět – uhrančivá femme fatale vstupuje do života různým mužům i ženám, což je zpravidla vždy počátek šílené noční můry. Autor přitom nepracuje s nápadem bezhlavě a snaží se každý další příběh zasadit do kontextu těch ostatních, tedy v případě, že je to třeba. Fascinující přitom je, že jednotlivé povídky nesplývají, třebaže ústřední motiv je pro každou prakticky stejný. Míra děsu je však proměnlivá, a kde se zpočátku jen pousmějete nad naivitou školáckého hororu, tam už po sté straně jen bázlivě sledujete, kam je tvůrce schopen – a hlavně ochoten – zajít. Koncepce, stavba zápletky, hrdinové i atmosféra, tím vším se od sebe epizody liší, jedno však mají bezesporu společné. Pokaždé dokážou překvapit. A hlavně vyděsit.
 • autokineton
  autokineton24.9. 08:59Tomie
  Na Spirálu Tomie nemá, ale i tak stále velmi dobrý Itó. Koneckonců je to prvotina, takže člověk musí přivřít oko. Spousta dobrých nápadů, parádní kresba a solidní špalek. Jak mangu nemám rád, tak Itó je vždy sázka na jistotu :⁠-⁠)
 • Good Games
  Good Games mecenáš18.9. 19:02Tomie
  Crew tu Tomie vydali v kompletnej verzii a je to veru poriadne veľký titul a 748 strán vám chvíľu vydrží. Je to autorova prvotina a na celkovej kvalite kresby a aj scenára to vidieť. Hlavne prvé poviedky sú ešte dosť jednoducho a nevábne kreslené a to mám inak Itovu kresbu rád. Aj po scenáristickej stránke je to dosť repetitívne dielo a ten istý koncept sa opakuje príliš často v celej knihe. U mňa je to zatiaľ najslabší Ito, aký tu vyšiel, ale aj napriek tomu je to stále kvalitný horor a nemal by ho žiadny fanúšik autora či hororových máng minúť. =►Celá recenzia◄=
 • Ivan Kucera
  Ivan Kucera mecenáš14.9. 06:49Tomie
  Džundži Itó je našťastie už i na našom trhu stálicou permanentne, konzistentne ponúkajúcou kvalitné hororové mangy s nápadmi natoľko šialenými, až je azda lepšie nepýtať sa, kde (a za akých okolností) na ne chodí. Ryby – Útok z hlubin alebo kultová Spirála sú názvy, aké hovoria samé za seba. Tentokrát nám CREW nadelila Itóov príbeh, ktorý mu rozkopol dokorán dvere do sveta slávy. Právom. Tomie bola pôvodne 30-stranová manga, ktorú písal a kreslil ešte ako zubný technik, poslal ju do súťaže a dostal za ňu čestné uznanie. To mu dodalo sebavedomie a ako muži v jeho diele, aj on sa k Tomie v nasledujúcich rokoch vracal a vracal a vracal... až sa koncept o tajuplnej, pyšnej a „nezabiteľnej“ dievčine rozrástol do masívnych temer 75O strán (váhou to napriek mäkkej väzbe presahuje jeden kilogram!). Mimochodom, toto nie je prvý raz, čo sme sa v češtine s Tomie stretli; k tomu došlo už v Itóovej zbierke Balónky oběšenců a další hororové příběhy (konkrétne v „poviedke“ Malíř, ktorá je v omnibuse Tomie samozrejme tiež zastúpená). Viac v mojej recenzii: https://www.fandom.sk/clanok/recenzia-tomie-manga
 • Fort
  Fort3.9. 17:34Tomie
  Z tohohle vás s jistotou bude bolet zápěstí. Povídková hororová knížka, která s každou další kapitolou ztrácí na zábavnosti. Konec mohl přijít mnohem dříve. Nedoporučuji číst najednou, klidně si přečtěte u Tomie i něco jiného. Dvě kapitoly denně stačí.
 • Karel Sec
  Karel Sec22.8. 17:21Tomie
  Je to něčeho určitě metafora, ale po chvíli je to dost nudné a repetitivní. Někdy i blbě namalované. Ale určitě stojí za přečtení.
 • Bubákolog
  Bubákolog20.8. 15:11Tomie
  Tomie je vynikající dílo, ale Spirála je mnohem hutnější.
 • robur31
  robur3115.8. 18:52Tomie
  Celkem by mne zajímalo, kam na ty šílené nápady Itó chodí. Jinak docela čtivé, ovšem vzhledem k tomu, že se vlastně jedná o Sebrané spisy sl. Tomie, tak bohužel po chvíli ztratí kniha tempo a hlavní zápletka se v jednotlivých příbězích opakuje. Na jednu stranu sice vyznívá jistá hororová beznaděj , na druhou stranu však předem očekávaný konec unavuje. Klidně bych se spokojil s polovinou stránek...
 • deefha
  deefha mecenáš14.8. 08:50Tomie
  Tenhle špalek (vzhledem k malým rozměrům a velké váze se špatně drží, ale buďme rádi, že to u nás vůbec vyšlo - a navíc takhle pěkně všechno pohromadě) jsem sice přečetl za pár hodin, ale rezonovat ve mě bude ještě hodně dlouho. O existenci mangy Tomie jsem měl povědomí vlastně díky jejím filmovým zpracováním, kterých je už asi osm a ani jedno z nich jsem zatím neviděl. Teď už si je pouštět nebudu, protože bych si asi jen zkazil vynikající dojem, který na mě kniha udělala.

  Úvodní a závěrečné části jsou masakrózní, povídky mezi nimi mají kvalitu trochu kolísavou, přičmž ale některé z nich (Schovanka, Chlapec, Vlasy, Malíček...) velmi výrazně vyčnívají. Nechci spoilovat, ale hlavní postava (zdráhám se použít označení "hrdinka") Tomie to vůbec nemá lehké a i když mě překvapilo, že série původně vycházela v šódžo manga magazínu (tedy pro dospívající holky), dle definice jsou všechny atributy vlastně naplněny:

  "Mangy a anime tohoto zaměření jsou převážně romantické, někdy obohacené o milostný mnohoúhelník. Hlavní postavou je zpravidla dospívající dívka čelící nejrůznějším konfliktům, ať už jsou to každodenní dilemata, romantické pletky, nebo se jen snaží zachránit svět. Šódžo nepostrádá akci a zaměřuje se také na tělesný vývoj jedince.

  Nebyl by to ale Džundži Itó, kdyby to všechno nebylo podané tak trochu jinak :-D S krásnýma holkama jsou prostě jen problémy a tak si dávejte bacha, do koho se zabouchnete. Pro všechny případy každopádně doporučuju nosit s sebou dobře nabroušený nůž. Nikdy nevíte, kdy se bude hodit...
 • Qvestor
  Qvestor11.8. 22:35Tomie
  Komentář se spoilerem.

  Tomie je atraktivní mladá dívka, která přitahuje muže jako cukřenka mravence - a probouzí v nich takovou žárlivost a takové šílenství, jež oni nešťastníci mohou utišit pouze tak, že Tomii rozsekají na kusy! Jenže Tomie nemůže zemřít. Vždycky se vrátí, vždy vyroste odznova třeba ze svého torza či ze štěpu v mase hostitele.

  Tady odbočím a podotknu, že na mne každá Itova kniha působí docela jiným dojmem. Ryby jsou temná groteska, nechutné, bizarní, nelze je brát ani trochu vážně. Spirála je snová, melancholická. A Tomie? To je černá noční můra. Pro celou mangu je příznačný pocit prokletí, bezvýchodnosti. Tomie je jako bytost z městské legendy, víte, že s každým, kdo se jí přichomýtne do cesty to špatně skončí. Ničí celé rodiny. A co víc, je cítit, že je to její účel. Tomie je jako zlý duch, proti kterému není možné se bránit, natož s ním pak bojovat.

  Příběhy v tomto souborném vydání jsou dokonale funkční, mnohdy skvěle vypointované. Líbí se mi většina z nich. Vypíchnu alespoň tyto povídky: Fotky, Pomsta, Vražda, Schovanka, Chlapec. Mým favoritem je možná Schovanka, ale těžko vybrat. Při čtení crwáckého vydání jsem se musel často usmívat nadšením z umělecké práce, nádherných kreseb, přesně zachycených scén interakce mezi hrdiny, ale musím se přiznat, že při prvním online čtení Tomie v angličtině mi do smíchu dvakrát nebylo a manga na mne těžce dolehla svoji intenzitou a depresivností. Teď si ji však užívám. Tomie je úctyhodná, představuje vysoký standard kvality Itóových prací, jemuž se nevyrovná leckterý beletristický titul.
8122
 • trudoš
  trudoš editor25.9. 15:45Tomie
 • autokineton
  autokineton24.9. 08:59Tomie
 • RaptoR
  RaptoR mecenáš22.9. 15:00Tomie
 • Good Games
  Good Games mecenáš18.9. 19:31Tomie
 • lantan1
  lantan117.9. 08:54Tomie
 • Ivan Kucera
  Ivan Kucera mecenáš14.9. 06:49Tomie
 • invape
  invape mecenáš7.9. 23:37Tomie
 • Fort
  Fort3.9. 17:34Tomie
 • house192
  house19229.8. 19:30Tomie
 • xflori01
  xflori0128.8. 22:40Tomie
 • NecRoman
  NecRoman27.8. 21:19Tomie
 • Honzyk
  Honzyk25.8. 13:28Tomie
 • willis
  willis22.8. 17:30Tomie
 • Karel Sec
  Karel Sec22.8. 17:21Tomie
 • Bubákolog
  Bubákolog20.8. 15:11Tomie
 • yardaformi
  yardaformi17.8. 01:50Tomie
 • robur31
  robur3115.8. 18:52Tomie
 • deefha
  deefha mecenáš14.8. 08:50Tomie
 • listr
  listr13.8. 22:13Tomie
 • Unerr
  Unerr13.8. 13:58Tomie
 • Qvestor
  Qvestor11.8. 22:35Tomie
 • Fimi
  Fimi mecenáš9.8. 22:49Tomie
 • Ivan Kucera
  Ivan Kucera mecenáš5.9. 08:34Tomie
  Premýšľal som, odkiaľ je mi "poviedka" Malíř povedomá. Až potom som si spomenul, že bola už v Balónky oběšenců a další hororové příběhy.
 • Milo_Harwey
  Milo_Harwey mecenáš30.8. 23:44Tomie
  Hm, to mě napadlo taky, ale hledal další variantu - někdo to smazal, nezobrazulo se mi to nebi já nevím. U recenzí komiksu zpravidla nikdo nediskutuje, co pamatuju, takze vtip na neexistující diskuzi mi přišel laciný. Nu, což ...
 • baatcha
  baatcha30.8. 22:33Tomie
  Já to bral tak, že je to od SSP ironie. Jako že píšou o komiksu na idnesu, ale nikoho to nezajímá.
 • Milo_Harwey
  Milo_Harwey mecenáš30.8. 21:28Tomie
  Jaká diskuze? Není tam žádný příspěvek ..
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum30.8. 19:22Tomie
  Recenze na idnesu. A výživná diskuze.