Barbar Conan #03: Labyrint smrti
Comics Centrum1. vydánílistopad 2021série Barbar Conan (Vol. 3) [Marvel Comics, 2019 - 2021] 3/4
3.8
...
...
...
...
+ 9 dalších ukázek
Koupit
Conan po svém odchodu z rodné Cimerie již čelil mnoha výzvám, avšak ta největší na něj teprve čeká! Nový příběh ho totiž zavede do města Utara Kuru ve vzdálené východní říši, kde se neúmyslně přihlásí k účasti ve vražedném klání v obávaném Labyrintu smrti. Conan si záhy získá přízeň obyvatel města, ale netuší, jaké nástrahy na něj čekají a co vše bude muset obětovat, aby znovu rozehnal chmurná mračna osudu a dokázal Labyrintem úspěšně projít. Následně dostane úkol vrátit právoplatnému majiteli mocný meč zvaný Cíp temné hvězdy. A právě tato zbraň se stane Conanovým největším nepřítelem.

Obsahuje sešity série Conan the Barbarian (Vol. 3) #13-18 (únor 2020 - leden 2021)

Scénář
Jim Zubkavich (Jim Zub)
Art
Rogê Antônio, Robert Gill, Luca Pizzari
Ink
Rogê Antônio, Robert Gill, Luca Pizzari
Barvy
Israel Silva
Obálka
Erik Gist (E. M. Gist)
Lettering
Tomáš Náprstek, Martin Trojan
Překlad
Alexandra Niklíčková
Redakce
Veronika Černá, Radek Chaloupka, Barbara Doe (Warneke), Václav Dort, Ladislav Niklíček, Martin Trojan, Milena Vojtková
Žánry
akční, dobrodružný, fantasy
ISBN/ISSN
978-80-7652-062-2
Vazba
šitá v tvrdých deskách s přebalem
Formát
158 x 239 x 18 mm
Hmotnost
502 g
Tisk
barevný
Stran
144
Původní cena
699 Kč
Originál
Conan the Barbarian #03: Into The Crucible (Marvel Comics, 2021)
Conan se stal přeborníkem garčalského lidu a tím si vysloužil pochybnou čest stanout v labyrintu smrti uctívaného boha Kchali-Maje. Má se stát buď jeho obětinou, nebo požehnáním pro lid, žijící své životy ve slepé víře. Nebyl by to ale Conan, aby si nevybral třetí možnost: stát se ztělesněním pomsty a bořitelem mýtů. Scénárista Jim Zub pojal příběh jako jedno velké krvavé dobrodružství. Skoro by se chtělo říct, že na nic jiného než na sekání, bodání, utínání lidských údů, mrzačení a zabíjení tu snad ani není místo. Je dokonce úplně jedno, zda je Conan zrovna v Garčalu, podzemním labyrintu, nebo někde v džunglích Utara Kuru. Porovnám-li s Aaronovým Conanem, kde bylo za vší tou prolévanou krví vždy i něco navíc, co se dalo říct a o čem se dalo vyprávět, Jim Zub ve svém Labyrintu smrti jenom hýbe figurkami po šachovnici, přičemž o každé políčko je nutno svést brutální a nelítostnou řež. Výtvarníci Rogê Antônio, Robert Gill i Luca Pizzari odvádějí svou práci, jak mohou nejlépe. Pokud bych si měl vybrat jednoho z nich, dal bych hlas nejspíš Robertu Gillovi, jehož pojetí se mi líbilo nejvíc.
Takový promarněný potenciál. :( Zub sáhl k jednomu z největších fantasy klišé, kdy musí skupina bojovníků projít labyrintem plným smrtících pastí. A já přiznávám, že mám tenhle námět rád a těšil jsem se.

Bohužel, Zub nenabídne zajímavé vedlejší postavy ani originální pasti/hádanky. Jak píše GWB, působí to dojmem laciného DnD, kde se objevují různé potvory a skupina je časem utluče. Tady holce padla jednička, blbě skočila a umřela. No nic, další místnosti... Tahle dějová linka navíc skončí cca v půlce knížky, a pak se jede v nudném módu Conan-Terminátor.

Kresba je fajn, ale příběh nebavil.
Po scenáristovi Jasonovi Aaronovi (Skalpy) v sérii Život a smrt barbara Conana preberá opraty série Kanaďan Jim Zub (Tony Stark – Iron Man) a načína nový príbeh, takže tým pádom vlastne nejde o sériu Život a smrt barbara Conana, ehm. Po ukončení runu s „deťmi“ mi pravdupovediac vari aj vyhovuje, že zápletka okolo muža, ktorého svalnaté ruky preliali litre krvi, ale napriek tomu nie je chladnokrvný vrah, prestala byť ambiciózna a sústredila sa „len“ na Conanov boj v temnom podzemí. Tentokrát nemáme dočinenia s komiksovou zbierkou („náhodne“ prepojenou motívom „detí“), ale s uceleným, jedným príbehom. Conan sa dostáva do zeme Utara Kuru, kde vládne boh mnohých smrtí Kchali-Maj (alebo je to inak?). Ku koncu je síce nahryznutý príbeh č. 2, ten ale vychádza z príbehu č. 1, takže... Problém je, že Zub nie je Aaron. Ak by som mal hodnotiť len scenár, tak by to bolo max. za 2*. Postavy vedia, že je medzi nimi vrah a prvé, čo urobia, je, že idú spať a na stráži nechajú jedného spomedzi seba. Takže ak je ním onen vrah, pohodlne vštekých zabije v spánku. V inej chvíli to vyzerá tak, že Conan na 100% zomrie, čo ma trochu urazilo, keďže aj malé dieťa vie, že zabiť Conana je nereálne. Pripomína to filmovú potterovku Ohnivá čaša. V nej tiež bolo prítomné publikum, ktoré nevidelo do labyrintu/bludiska. Takže je otázne, načo tam vôbec bolo. V Labyrinte smrti je to vyriešené predsa len šikovnejšie, keďže obecenstvo síce nevidí do labyrintu, ale vidí aspoň pohasínajúce krištále (akonáhle niektorý zhasne, bojovník zomrel). I tak je ale pritiahnuté za vlasy, že len kvôli tomu tam sedia desiatky hodín, v podstate dní (v aréne s publikom sa odohráva len pár posledných strán). Je povedané, že v radoch bojovníkov je zradca (zradkyňa), ale následne sa ukáže, že ním je osoba, ktorá sa do labyrintu pôvodne vôbec nemala dostať resp. sa doňho dostala čistou náhodou v poslednej sekunde. Ale hodnotím aj všetko naokolo, ako je vizuál (parádne obálky, či už tie alternatívne od Tommyho Lee Edwardsa, José Villarrubiu alebo Alexandra Lozana alebo „oficiálne“ od E.M. Gista, ktorými sú oddelené jednotlivé kapitoly), prebal, lacetku, 8 strán bonusov (alternatívne obálky, návrhy strán a dokonca utsko-český slovník, čo je fakt rozkošný nápad, ale veľa slov som v ňom nenašiel) a ono ten scenár fakt nie je žiadny fenomenálny zázrak, ale paradoxne napokon práve tá akási priamočiara béčkovosť mi pripadala sympatická. A určite čo-to zohrala aj nostalgia, keďže som v 90. rokoch ako malý frčal na Conanovi od Semic-Slovartu, takže keď som teraz otáčal farebnými, atraktívnymi stranami, dýchlo na mňa detstvo. Nebolo to nepríjemné.
Oceňuji, že příběh zavál Conana do exotických dálav kamsi na Dálný východ, někde mezi Bangladéšem a Čínou. Bohužel je servírována jakási obyčejná survival reality show či Hungry Games v labyrintu vypadlého jak z nejprůměrnějšího gamebooku, a jako svačina se podává nudné psychologické potácení se džunglí s posedlým černomagickým předmětem. Snad se to v Kitaji rozvine zase lépe.

Celkový dojem: 40%
Celkem jsem se obával, co Zub vymyslí, ale nakonec silná spokojenost. Kdo má rád béčka, fantasy, koncept útěku z vězení x labyrintu, ten si přijde na své = já. :) Labyrint smrti začne výborně, ale bohužel nepokračuje v najetých kolejích ve vězení v podzemí, objevování pastí, lsti, snahu se dostat ven, apod., naopak je poměrně záhy vyřešen, což je škoda. Samozřejmě se pak přejde k nahozené linii s mečem, která pokračuje v následujících dvou sešitech, kde se meč zmocní Conana, který pak má halušky. Kresba je v sešitě 1-4 jasnej mejnstrým, ale dá se, pátej sešit taky, ale lepší než předešlé štyry (tohle jsem kdysi viděl v amatérských titulcích HP1 při odpočítávání ve stylu: vosum, sedum, štyry, těžkej styl :D) a šestý sešit jsou fantasy orgie s lepší kresbou než u předešlých. Konec je pěkně otevřen s navnaděním na další knihu, kterou bych si od mistra Zuba s chutí hned dal. Obálky všech sešitu jsou silnej luxus.

hnidopich: "boji v ústrety" - nikdy jsem dřív jsem neslyšel, strašně debilní spojení... nechápu proč nebylo použito normálně "boji vstříc" nebo čelem, tváří v tvář nebo co já vím... , "schrána" taky zajímavý....

- !!!!!! na konci knihy je UTSKO-český slovníček, raději bych volil umístění na začátek knihy, po dočtení jsem jen protočil panenky, proč jsem to nevěděl hned ;)

perlička na konec: alternativní obálka sešitu 17 zobrazuje Conana ve spiderstylu (znak na prsou), což by mohlo vést k ovládnutí parazitem + marvel, spiderman... přišlo mi to zajímavý :D

dávám 4*, hodně silný Conanofil může dát klidně 5* (já jsem jen Conanofil, tak zůstanu u čtyř)
Začátek je čistá testosteronová řezničina a konec je zase masakr v režii černé magie. Ale hlavně je to jeden souvislý příběh. Crom za to buď pochválen! Navíc to má pěknou kresbu a úžasné obálky Erika Gista. Já jsem spokojený.
Solidní Conan. Je to už sice nadstavená vata a dalo by se říct, že kam s Conanem jít dál, ale paradoxně to tu aspoň fungovalo a dalo se to číst. I když poslední tři kapitoly šly kvalitou dost dolů. Už jen samotná idea celého labyrintu dostane na zadek ve 4. kapitole, protože tak, jak příběh krásně graduje a působí mysticky, buduje napětí a čtenář si říká, wow, to vypadá zajímavě, tak bud cvak, klec spadne a je to zase klasická "honička" ála Aliens. Jakoby to nemělo dávat smysl a kapitola 4 mi tam přijde implementována násilím, rychle se to uzavře a pak se poslední dvě kapitoly žvaní o meči. Co to zachránilo, byl paradoxně konec knihy, kdy se nabízí pokračování, tudíž to všechno aspoň zapadá do kontextu, a celý příběh je tak aspoň nějak zachráněn a pak se uvidí, co bude dál...
81664
Četl/a (45)
123peta, AlmightyMates , BadBoy, calvin10, Cemino, Const.ex, Darker, Darth Raelchi, flipflop, foudy, George Walker Bush, Georgíno J., house192, invape, Ivan Kucera, James, jh666, karl173, Kazumaki, KdG, Kil-Khal, lantan1, Lenny, Light, ludek.n, Mercurio, mineralk, MP, NecRoman, Norri, Ozymandias, Poniczech, Poseidon1978, RadimNemec, rooty, roswelll, RudyRod, tacmud, terrordemon, trudoš, vita, Wasps, Zbysek2410, zlejzmrd, Zlord_Antijezis
(112)
123peta, 2scha, Alfi, Alfred, AlmightyMates , BadBoy, bboorreekk, Benji, binnmode, blackJag, bmc75, burzum, calvin10, Caylen-Tor, Cemino, Const.ex, Dali, Darker, Deckard, DEmnoG, Dinik, Erich, farnhajt, fel68, filemon, Filip123, flipflop, Flowtek, Fox01, Georgíno J., Glumal, Hades, herbert, Honzin, house192, hugosnowden, hyba1991, invape, Ivan Kucera, James, james dixon, jankie, jh666, jjjirik, kapicka, karl173, KdG, kendor007, Knuckless, komiksák007, Kouzelnik7, Lamahe, lantan1, Lobok257, Lojza, maara, Mamut12, Matio, Mercurio, merhyx, MickeyStuma, mineralk, Mitak, monty.cl, MP, Mr.Plysh, Mrlah, NecRoman, Norri, Nyxxie, Olesh, Onkel 1928, Paldini, pavel, pearlxjam, pechna, perper, Poseidon1978, raenius, rooty, roswelll, royan, RudyRod, Rumburaq, Saran, schefik, Šedo, Skot, slothest, suricattaontheway, syon, tacmud, terrordemon, timek, Tomasino79, Tony TwoDee, trudoš, Tyfus, Viking, vishnar, vita, vranakx, Wasps, willis, xintax, Yaromil, Yefery, yogi, Zajo original, Zbysek2410, zlejzmrd, Zlord_Antijezis
Chce (14)
Berry669, charvos, Corvus, CSE_AC/DC, DKoscik, DracoAn, Fida, Maty48, Murphy722, Nightmare, nx, OldaB, psramek, sleepless
Koupí (4)
Corvus, CSE_AC/DC, Nightmare, nx
Prodá (2)
Ivan Kucera, Lojza