Sin City #04: Ten žlutej parchant (3. vydání)
Comics Centrum3. vydáníčervenec 2021série Sin City 17/30
4.8
...
...
...
...
+ 5 dalších ukázek
Koupit
Hartigan je poslední den v práci před odchodem do výslužby. Musí ale ještě vyřešit případ malé Nancy Calahanové, která je v rukou psychotického zabijáka. Hartigan se mu postaví a sám skončí ve vězení. A to je jen začátek.

Obsahuje sešity série Sin City: That Yellow Bastard #1-6 (únor 1996 - červenec 1996)

Toto vydání je v pořadí třetí, poprvé s českými SFX (zvukovými efekty) a s novými obálkami Franka Millera.


Scénář
Frank Miller
Art
Frank Miller
Obálka
Frank Miller
Lettering
Martin Trojan
Překlad
Václav Dort
Redakce
Ondřej Černý, Radek Chaloupka, Barbara Doe (Warneke), Václav Dort, Tomáš Náprstek, Ladislav Niklíček, Alexandra Niklíčková, Martin Trojan, Milena Vojtková
Žánry
akční, detektivka, noir
ISBN/ISSN
978-80-7652-051-6
Vazba
šitá v tvrdých deskách
Formát
158 x 235 x 29 mm
Hmotnost
816 g
Tisk
černobílý
Stran
240
Původní cena
499 Kč
Originál
Frank Miller's Sin City #04: That Yellow Bastard (Dark Horse Comics, 2005)
Varianty
Sin City #04: Ten žlutej parchant (3. vydání) (2021)
Sin City / Město hříchu #04: Ten žlutej parchant (paperback) (2009)
Sin City / Město hříchu #04: Ten žlutej parchant (pevná vazba) (2009)
Sin City #04: Ten žlutej parchant (2001)
„Malá, hubená Nancy Callahanová.“ Excelentní dílo od začátku do konce, kde se sešel bezchybný, od první stránky pulsující děj plný vytříbených dialogů a noirových pochodů mysli (kterých chvílemi opravdu není málo) s do dokonalosti dovedenou, příznačnou černobílou kresbou s výjimečně atmosférickými záběry a rytmickým panelováním. Už třeba ta přidaná třetí (smradlavě zkažená) barva byl jednoduše geniální tah! Docházejí mi superlativy, jak jsem každou stránku, každý obrázek a text nadšeně zhltal.
Příběh o hrdinství, sebeobětování, platonické mezigenerační lásce a žlutém parchantovi, který tam razí jak pěst na oko. Věřím, že jsem touto knihou uzavřel příběhy, které jsem už znal z filmových adaptací a těším se na nové neznámé příběhy. V této knize mi znalost děje vadila asi nejvíce. Ale i tak jsem si to užil. Kresba si drží vymakaný standart z "Velké tučné zabijačky" a příběh se kvalitou vyrovná "Drsnýmu sbohem" a "Ženské, pro kterou bych vraždil". Miller zde nepracuje tolik s gradováním napětí ve scénách jako v předchozích knihách, ale spíše s rychlostí vyprávění. V některých chvílích zpomalí vyprávění na jeden panel na stránku, aby po několika listech zase kopnul do vrtule a nabral plné otáčky. Líbí se mi určitá symetričnost děje konce a začátku, která mi připomněla symetričnost začátků a konců příběhů Alana Moora, která je, pravda, spíše vizuální.
Jedním slovem, bomba. Pro mě zatím nejlepší kniha z této série. Super atmosféra, parádní příběh a nádherný přebal.
Jedinou malou výtku mám k tvrdosti stránek, kdy je to trochu nepříjemné v knize listovat.
Pátý nejlepší příběh ze Sin City
Asi už ve mně dávno vyprchal ten var ze Sin City, který jsem v sobě měl, když jsem před dvěma lety dočetl první díl s Marvem v hl. roli ještě ve druhém vydání. Potom jsem rok čekal na znovuvydání 2. a 3. dílu, kde ten var ve mně ještě byl a dokázal jsem ocenit oba dva díly, byť za mě jednička je furt nejlepší. A neustále jsem slýchával, jak spousta lidí miluje 4. díl, že je pro ně to nejlepší, co v Sin City sérii vyšlo, no a opět o rok později jsme tu. Pořád je to úžasný komiks s naprosto úžasnou kresbou (ozvláštněnou tentokrát o žlutou barvičku) a hodně úžasným a šíleným scénářem, ale tak nějak se neubráním pocitu, že tohle už jsem viděl v předchozích dílech. Drsný hrdina - check. Odporný záporák (tentokrát i na venek) - check. Všechno se děje kvůli ženské - check. (Ba)Sin City je zkorumpované a nedá se v něm žít jako slušňák - check. Finální souboj na farmě - check. Tady Miller jede podle osvědčeného receptu, akorát to víc okořeňuje a pořád to dokáže mistrovsky, kdy jsem furt cítil tu atmosféru, Hartiganův infarkt, smrad Žlutého Parchanta, každou ránu a výstřel, takže pořád Miller ve vrcholné formě, ale už jsem z toho neměl takový WOW efekt, jako když jsem tenkrát před dvěma lety přečetl jedničku. A tím se trochu dostávám k Velké tučné zabijačce (3. díl), který jsem před rokem označil za nejslabší z toho, co jsem do té chvíle četl ze Sin City a s dovolením bych si dovolil tohle stanovisko přehodnotit, protože za tu dobu jsem se k tomu párkrát vrátil a začalo se mi to líbit víc a víc a teď díky 4. dílu oceňuju, jak byla Velká tučná zabijačka rozdílná (víceméně i dvojka byla, ale trojka se mi zalíbila víc) a víc šílená (ať už se bavíme o postavě Miho, Dwightův rozhovor s mrtvolou Jackieho, nebo finální tučné zabijačky). Ten žlutej parchant pořád patří mezi ty top ze Sin City, ale nejsem nakonec z něho tak odvařený, jak jsem si původně myslel.
Ten žlutej parchant pokračuje v obrovsky vysoko nastavené laťce a dokonce tasí trumfy v případě skvělého Hartigana, který mi sakra sedl a neskutečně odporného, slizkého a smradlavého žlutého šmejda, který byl tak hnusný, až byl ve své podstatě přitažlivý. Přitažlivý pro Hartiganovu pěst, na kterou v průběhu celého příběhu několikrát chudák narazil. A nejen na ni. Prostě opět naprostá paráda. Má to úplně všechno. Charakterního poldu, který zachraňuje nevinné holčičky, bezcharakterního šmejda, nádherné baby, hnusné parchanty, hříšné město, automobilové honičky, no prostě všechno, co si člověk od této neonoirovky může přát. Kresba luxus a hlavně musím vyzdvihnout přidání žluté, která je prostě lahůdková a ještě lépe dokáže ve vší té černi a temnotě čtenářovy oči pomoct zaměřit na největšího sráče čtvrtého pokračování. Bez debat opět skvělá jízda.
Parádní příběh s pěkně hnusným parchantem. Rozhodně zatím jedna z nejlepších částí Sin City.
Jeden z vrcholů celého Sin City univerza. Jasně rozdělené role kladného a záporného hrdiny, přičemž především Hartigen je hodně propracovaná postava, které nelze nedržet všechny palce, které najdete. Na druhé straně žluťák je skvěle odporný, že byste si o něj ani kolo neopřeli a úplně cítíte ten nechutný smrad, který se z něj musí linout. Takže potěšení z jeho nepěkného konce jen žlutě stříká okolo vás. Kresba mi přijde díl od dílu lepší a lepší a využití další barvy je až překvapivě dobré. Naprostá čtenářská radost.
Škoda, že jsem film viděl dřív než tyhle komiksy... GIGA SPOILER! Nevěděl bych, že zlutej parchant je mladej "Rourk" :) (pokud by mi to nedošlo) apod. u ostatních komiksu, co jsem do teď přečetl... (Sin City 1-4, druhej film jsem naštěstí ještě neviděl), příběh je opět silnej a vtáhne do děje, zejména kapitoly 1-3, noir atmosféra určitě super (kdybych to opět nečetl ve svým stylu půlku má trůnu a druhou v ložnici, zatímco pořád všude pobíhá dítě, manželka, hraje Ulice... Bohuzel jsem měl zhoršené podmínky u všech sin City, ve větší či menší míře), originální kresba naprosto přehledná a žlutá jako doplněk je fajnšmejkrovska. Všechny díly měly silnou hlavní postavu: Marvin :), Dwight, Hartigen... Pěkný ženský: Goldie/Lucille, Ava, Gail, Nancy... Jsem.zvedavej, co bude dál, poněvadž nic dalšího už snad v prvním díle filmu nebylo, vlastně ještě něco s tím zabijákem, co se pomstil na zrádkyni z big fucking kill... Věřím, že Kurva velký Sin City jako komiks musí u všech mít 5*, tenhle díl je dostane ...

Btw. Konečně ostřejší překlad...
Příběh o kterém se zmiňuje Marv v jedničce. Miller se tu rozepisuje a to ve velkém styly. Okýnka stejně jako text pod určitýma úhlama dodávají perfektní pocit pohybu. Žádná velká finální bitva jak u superhrdinů, ale přímočaré zakončení s happy endem.
Tenhle díl mám hodně rád, jelikož ukazuje na posledního čestného poldu v Sin City. John Hartigen je jako Drsný Harry, pan právo a pořádek, který udělá pro záchranu jedenáctileté holčičky všechno. Hartigen je postava, které se fandí, jelikož je čestný(svým vlastním způsobem) a nebojí se postavit zdegenerované rodině psychopatů a připravit jeho dědice o nádobíčko. Ten žlutý parchant je hodně o lásce, emocích a správných rozhodnutích. Příběh má perfektně napsané a nakreslené postavy, které si zamilujete a budete je i nenávidět(hlavně toho žlutého parchanta).
Jestli jsem prvním dílům dal pět hvězdiček, tak tady bych měl dát šest. Za mě zatím nejlepší díl!
Na tohle dílko nejde nedat plný počet, jako u ostatních děl. Kresba fantastická a scénář tak mrazivý a vzrušivý, že to sjedete na jeden zátah se zatajeným dechem. Jsem rád, že si Frank vymyslel a nakreslil svůj temný rybníček, do kterého se občas každý rád ponoří a nechá se unášet bezvadnou atmosférou.
Skvela noirovka s dobrym poldou v duchodu v hlavni roli. Samostatny pribeh je skvele vymysleny.
Všechno, co jsem chtěl o sérii Sin City říct, jsem nejspíš již řekl v minulých hodnoceních. Myslel jsem si, že už mě Frank ničím nepřekvapí a netrumfne svá předešlá díla, ale to jsem se šeredně mýlil. Ano, opět je v tom žena. Ano, opět je to tragický, krutý příběh a hlavní hrdina je topen ve srač***, ze kterých musí povstat a pomstít se (nebo ji). Ano, opět jsme na špinavém, prohnilém, šedém místě, plném korupce a zvrácených mocipánů. Koncept je stále stejný, ale tohle je to nejlepší, co zatím (4. díl) v Sin City bylo! Jednoduše nejlepší a nejsilnější příběh (je zde tak hnusné téma, které se musí dotknout snad každého a pořádně ho zasáhnout), nejvyšperkovanější kresba (buď jsem se jí už naučil prohlížet, nebo se vážně Miller díl od dílu zlepšuje a jeho styl je doveden k dokonalosti), doplněná skvělým nápadem, kdy je zvýrazněn Ten žlutej parchant (překvapivě žlutou). Dále je tu nejtragičtější, ale zároveň nejsympatičtější hrdina (teda Marv se mu možná vyrovná), která je dovedená na absolutní dno a přitom dělal jen to nejlepší a nejmorálnější, co mohl (to ovšem v prostředí Sin City zdaleka nestačí). Nejúchylnější hlavní záporák, nejkrásnější žena a nejlepší atmosféra. Nevím, co víc dodat. To, co je na Sin City tak skvělé a úžasné to je dovedeno do absolutní dokonalosti a já jsem právě přečetl jeden z nejlepších komiksů, jaké jsem kdy četl.
Hodně velká akční jízda a parádní příběh. Za mě 100% :)
Tak se musím Millerovi omluvit, pochopil jsem to trochu jinak, než to bylo zamýšelno a došlo mi to až teď a už vše dává perfektní smysl. Takže nyní už bez připomínek, klobouk dolů.
Moje první setkání se Sin City a musím říct, že jsem opravdu nadšenej. Originální kresba, kterou je tato série proslavená a výborný příběh. Bohužel si zde Miller neodpustil jednu zcela zásadní nelogičnost, která celý příběh sráží (nechci spoilovat, tak pouze uvedu pro ty, co již četli a pochopí - telefonní seznam) a samotnou zápletku tak trochu popírá. Tohle Miller fakt nezvládl. Nicméně i přes tuto skutečnost je příběh výborně napsaný a skvěle vystavěný a hlavně, má výbornou atmosféru. Výborná záležitost.
Síla "Sin City: Ten žlutej parchant" je ve scénáři, který nabízí dostatečné množství zvratů a stěžejních momentů, kdy mnohé vám uvíznou v paměti. "Vzal jsem mu jeho zbraně. Obě dvě." Tohle je prostě Frank Miller v plné síle, což ukazuje i na dvoustránkovém panelu, kde se objevuje pouze SFX "BOOM". Ukažte mi jiného komiksového autora, který by tohle dokázal, aniž by to vypadalo hloupě a samoúčelně, ukažte mi autora, který by si tohle dovolil ke čtenáři a neodradil ho tím. Možná nejlepší díl série "Sin City", i když je pravda, že moje slabost pro "Sin City: Drsný sbohem" staví "Sin City: Ten žlutej parchant" až na druhé místo.
Sin City jsem přestal kupovat po 3. díle, protože mi přišlo, že se Miller začíná opakovat a nechtěl jsem si kazit skvělý dojem. Zbytek dílů jsem si dokoupil až zpětně a parchanta příznačně naposledy, protože zpětně mi připadá jako dost možná nejlepší díl, samozřejmě vedle či spíše za jedničkou. Není to jen esence všeho co dělá Sin city Sin city a co na něm máme rádi, ale esencí noiru jako takového.
Vynikající příběh. Gratuluji k dalšímu mistrovskému kousku pane Millere.
Je to místy sakra dobře napsaný, sakra dobře nakreslený a Nancy je kost jaxviň.
John Hartigan je po Marvovi nejzajímavější postava Sin City univerza. Styčné rysy jsou evidentní - oba mají pořádné koule, vrozenou buldozerovitost (od slova tvrdohlavost, ale s trvalými následky pro okolí) a neskrývaný cit obětovat se pro své bližní. Hartigan je zkrátka borec (v zrcadle se odráží sedmdesátiletý Harry Callahan), nebýt jeho, tak Nancy (jejíž příjmení je krajně podezřelé) nikdy nevyroste do oněch ladných proporcí a nikdy by pak nezdobila hřbety knih tohoto vydání. A že jí to v té knihovně sluší.
Sin City #4: Ten žlutej parchant je opravdu velmi povedený komiks, příběh je perfektní, kresba nemá chybu. Musím tedy, již podruhé v případě knihy ze světa Sin City, sáhnout k maximálnímu hodnocení. Sin City #4: Ten žlutej parchant tedy ode mě dostává plných 100% a zároveň moje doporučení jako jeden z nejlepších komiksů na trhu.

celá recenze na:
http://dc-dailyplanet.blogspot.com/2011/01/sin-city-4-ten-zlutej-parchant.html
Sin City #4: Ten žlutej parchant je opravdu velmi povedený komiks, příběh je perfektní, kresba nemá chybu. Musím tedy, již podruhé v případě knihy ze světa Sin City, sáhnout k maximálnímu hodnocení. Sin City #4: Ten žlutej parchant tedy ode mě dostává plných 100% a zároveň moje doporučení jako jeden z nejlepších komiksů na trhu.

celá recenze na:
http://dc-dailyplanet.blogspot.com/2011/01/sin-city-4-ten-zlutej-parchant.html
John Hartigen je snad jediná totálěn kladná postava z celýho Sin city. Příběh žlutýho parchanta nám odkrývá nejen další detaily ohledně prohnilosti tohohle města, ale také pozadí příběhu Nancy a hlavně přináší naprosto čistou noirovku, který nechybý nic včetně naprosto brilantního závěru. Postava halvního hrdiny je perfektně propracovaná a sympatizovat s ní musí snad každej. Naproti tomu nechutnej a slizkej žlutej parchant nám přináší vynikající zápornou postavu, kterou musí každej nesnášet a doufát že už sarka chcípne..ale takhle jednoduchý to John rozhodně mít nebude...
Co se týká Noir žánru nejlepší kousek serie.
Kresba opět o mnoho lepší a vyspělejší, ale Ten žlutej parchant kulhá na jedné věci a to je scénář, který mě zrovna dvakrát nezaujal. Hlavně to tempo vyprávění bylo takové rychlé až zběsilé. Takže jsem si to pořádně nevychutnal a přečetl jsem to ani ne za hodinu, což se mi u předchozích dílů nestalo. Hlášky - na rozdíl od minulých dílů taky nic moc. Na druhé straně Hartigen to zachraňuje, ale stejně on ani Dwight nemají bohužel na Marva.
Tyhle reedice Sin City jsou perfektní. 220 stran za poloviční cenu než bylo první vydání, na myslím celkem kvalitním papíře a kvalitním zpracování. Comics centrum jsem kvůli vysokejm cenám neměl rád, ale těmahle paperbackama si mě jako zákazníka, kterej si nemůže dovolit dražší věci dostalo.
A to samozřejmě nemluvim o kvalitě konkrétně tohoto dílu Sin City. Ohromně mi to celé sedlo, postavy, jejich motivy, prostě perfektní.
"Malá, hubená Nancy Callahanová." Mám rád noir krimi příběhy a tenhle mi fakt sednul. "Připravil jsem ho o zbraně. O obě!" Nezapomenutelné..80%
Dostávám se k tomu s těžkým zpožděním, ale hádám, že na černobílou kontrastní poetiku Franka Millera není nikdy dost pozdě. Příběhem jsem již "odkojen" z filmového přepisu, takže v tomto směru žádné překvapení snad jen taková zpětná vazba k podprsence Jessičky Albovic - kdy už jindy odhalit své vnady, když néé teď a v tomto příběhu? Žlučovitý doplněk v barvě stylově posouvá empatie s mladým protekčním záporákem směrem k bodu mrazu a vám na mysli vytanou známá upřímně míněná doporučení, že žlutý sníh se do huby nestrká. Nevíte totiž, jestli na něj není nachcáno nebo v jeho blízkosti nezhebl jeden pedofilně založenej, obou zbraní zbavenej, žlutej parchant.
kdyby někdo měl tendle komiks na prodej tak ať se mi ozve ne mail Berry.mb@seznam.cz
žlutej parchant je správnej parchant
Výborně. Jen některý pásáže zbytečně dlouhý.
Nejlepší díl serie
Po 3ce opět sqělý a bezchybný Miller. To co udělal tomu žluťokovi na konec - tedy to co po něm zůstalo - místo hlavy a kulí dvě žluté rozflákané kaluže - to bylo naprosto ŠÍLENÉ - navíc ta provázanost s předchozími díly - něco neskutečného s Dámou, pro kterou se zabíjí druhý nejlepší díl (po jedničce of course)
Tak tomu říkám počteníčko(pokoukáníčko??)
VÝBORNÁ (NEOKOUKANÁ) HLAVNÍ POSTAVA SLUŠNEJ PŘÍBĚH A BARBA
Asi nejlepší díl Sin City. Ale jednička a dvojka vám taky nesmí chybět! :)
Tenhle book beru jako druhej nejlepší z toho co u nás ze Sin City zatim vyšlo. MdS
Najlepší diel zo série Sin City.
Pro me druhy nejlepsi Sin City, ktere v cestine vyslo (kdyby uz vyslo Hell&Back, tak je Bastard na tretim:)). Kresba uz neni pouze cernobila, Miller zacina pouzivat dalsi primou barvu --- je to fajn.
Miller se vrátil opět s dobrým příběhem a tenhle book je skvělý i svou velikostí. Jinak asi každký z nás by chtěl být v sedmdesáti takovej drsňák jako starý Hartigan.:))
Tohle sem přečet a málem se posral. Dokonalý dílko. Asi se budu rouhat, ale chvilku sem přemýšlel jestli to neni náhodou lepší než první sin city. Prostě kult. Žlutej parchant je fakt vostrá svině a vy ho budete příjemně nenávidět. Super book kterej by neměl chybět v knihovničce "pravého" komiksáře .o)
Book patřící mezi ty nejlepší ze Sin City. Skvělá provázanost s předchozími díly, millerův mrazivý scénář a klasická výborná kresba.
Po slabší Zabijačce zase Miller v dokonalé formě a s pořádným nářezem, srovnatelným s prvními dvěma díly. A moc doufám, že jednou skutečně uvidím slibovaný book Nancy Callahan, Privat Eye...
160251