Maus je příběh Vladka Spiegelmana, Žida, který přežil holocaust, a jeho syna, kreslíře, který se snaží vyrovnat s otcem, jeho hrozivým příběhem i dějinami jako takovými. Knihu spojuje dva příběhy: jeden se odehrává v Polsku, druhý v Rego Parku v New Yorku. V prvním Spiegelmanův otec vypráví o tom, jak se svou ženou přežili Hitlerovu vládu v Evropě. Je to příběh plný smrti, neuvěřitelných úniků, vězeňské krutosti i lidské zrady. V druhém příběhu sledujeme autorův mučivý vztah k stárnoucímu otci. Občas se navštěvují, vedou malicherné hádky a v pozadí všeho jsou dějiny, příliš kruté na to, aby je bylo možno utišit. Obě příběhy se tak před námi spojují v příběh jediný - příběh rodičů a dětí. V druhém dílu se pohybujeme mezi osvětimskými vězeňskými baráky a rekreačními bungalovy v pohoří Catskills.

V USA kniha poprvé vyšla v nakladatelství Pantheon Books v roce 1991. V roce 1992 knihu vydalo nakladatelství Penguin Books. Kapitoly 1 a 4 byly poprvé publikovány v časopisu Raw v letech 1986-1991.

Ocenění:
Pultzer Prize 1992: Special Awards and Citations--Letters
nominace na Jack Kirby Awards 1987: Best Graphic Album


Scénář
Art Spiegelman
Art
Art Spiegelman
Lettering
Jana Vahalíková
Překlad
Magdaléna Fričová, Jan Macháček, Jiří Zavadil
Redakce
Derek Paton, Jan Šulc, Jana Vahalíková
Žánry
autobiografie, drama, historický, protiválečný, ze života
ISBN/ISSN
80-7215-064-2 (Torst)
Vazba
lepená v měkkých deskách
Formát
160 x 232 mm
Tisk
černobílý
Váha
295 g
Stran
140
Cena
245 Kč
Originál
Maus II (Pantheon Books, 1991)
 • KLAUN_DOMINANT
  KLAUN_DOMINANT mecenáš17.6.2012 19:22Maus II: A tady začalo moje trápení
  Asi do toho nerostu (viz. komentář k jedničce) ale je to hodně slušný. Velmi mě bavila dějová linka o vztahu syna s otcem a věci z koncentráku se přiostřily a jsou vážně, ale vážně dost brutální. Vladko měl neskutečné štěstí dá-li se to tak říct, protože tohle všechno přežít. Fíha...Hodně dobrý a pro mě lepší než jednička. 88-90%...
 • Kaluž
  Kaluž mecenáš20.7.2011 16:25Maus II: A tady začalo moje trápení
  Před pár lety jsem, po všech těch Schindlerech, Sophiích a knihách od Lustiga nebo Merleho, navštívil pracovní tábor v Osvětimi, včetně vyhlazovací části Birkenau (Březinka). Byl to velice nehezký zážitek, z něhož mrazilo v zádech. Při čtení tohoto díla se mi celá návštěva opět živě vybavila, člověk by neměl zapomínat na temné události svých předků. Stránky plné hororu zde v častější míře než v první části střídají ty světlejší ze 'současnosti', kdy sledujeme zpovídajícího autora a jeho otce, jehož fixace na osobní majetek (pro někoho lakota) je s přibývajícími léty stále silnější (a pro okolí otravnější) - viz. návrat nespotřebovaných potravin zpět do konzumu. Těžko říct nakolik, a zda vůbec, byla tato vlastnost u otce patrná i před válkou a na kolik byla způsobena právě jeho strádáním během pobytů v lágrech, odpověď na tuto otázku nezná možná ani sám Art Spiegelman. Každopádně tyto rozkoly mezi otcem a synem vždy spolehlivě vytrhnou z úmorné deprese nasáklé zabíjením a vykouzlí úsměv na čtenářově tváři. I díky tomu je komiks Maus velice citlivé a silné dílo, srovnatelné jak s těmi nejlepšími filmy, tak s tou nejserióznější literaturou zabývající se holokaustem. A velice mě pobavilo vyobrazení dvou rybích Britů v džípu.
 • doophy
  Povinná četba pro všechny kteří se zajímají o IIWW z hlediska utlačovaných...
 • Killingjoke
  Killingjoke mecenáš2.9.2010 12:20Maus II: A tady začalo moje trápení
  Příběh plný krutosti, utrpení a vůle přežití, mající pro mě velmi osobní rovinu... Nemohu jinak než 100%
 • Jokerka
  Tema holocaustu je dycky citliva vec a taky trochu, priznejme si to, zdimacka emoci. Tragedie ktera uz nejde vymazat a je tady porad s nekterymi stale jeste zijicimi, tady byla pojata naprosto mistrovsky. At v prvni rade pocitam ztvarneni nemcu, zidu a polaku. Paralelni linie vztahu s otcem jenom podporuje hutnou atmosferu. Parkrat mi pripadalo, ze prave tahle linie priblizuje ctenari pribeh Artova otce jeste blize, protoze ho poznavame jako cloveka (mys) "v civilu", ktery to skutecne prozil a zanechalo to na nem nasledky. Neda se nic delat, Maus je jednim z komiksu, ktery skutecne presvedcuje , ze komiks neni jenom utazenej spandex a "knizka" pro analfabety, pro ktery je obycejna kniha s vice pismenkama moc.
 • Houbař
  Houbař mecenáš11.5.2009 23:21Maus II: A tady začalo moje trápení
  Stejné jako první díl:
  Nemám rád motiv holocaustu, protože je to v dnešní době na úrovni dogmatického náboženství. Nemám rád válečné příběhy (ať už v literárním nebo filmovém zpracování) a obecně příběhy založené na pravdivé skutečnosti, od toho jsou tu dokumenty. Tato reportáž (!) na to jde úplně jinak. Nemoralizuje, nepoučuje, nelíčí černobílý svět. A jako bonus dostanete druhý příběh -vztahu otce a syna.

  Silný příběh, minimalistická kresba (tu já rád), kvalitní zpracování a příjemná cena. Nemá cenu to víc popisovat, nechte si to prostě doporučit jako já a jsem přesvědčen, že stejně jako já neprohloupíte. Možná na podobné téma existují lepší díla, já je ale neznám -proto takové hodnocení.
 • Sepp Jörgen
  Sepp Jörgen28.2.2009 18:14Maus II: A tady začalo moje trápení
  Jeden z mých absolutně nejoblíbenějších komiksů a samozřejmě taky naprostá klasika žánru. Stoprocentně doporučuji všem, kteří to ještě nečetli. Maus vás rozseká, přestože žádní superhrdinové v elasťácích se v něm nevyskytují. Nějak na ně nebyla doba, nebo co.
 • andre
  andre mecenáš29.5.2008 09:47Maus II: A tady začalo moje trápení
  Jelikož je tu většina věcí řečana, tak jen pár drobností. Velice mě bavili scénky a s otcovou lakotou, které občas hraničili s absurditou. Myslím, že Spiegelman má velice dobrý cit pro situační komiku, sice se zde nemohl moc vyřádit, ale těch pár střípků, kterých jsem si všiml, je opravdu skvostných. Jsem rád, že tu židé nejsou stavěni pouze do pozice objetí (jak bývá zvykem), ale jsou zde vyobrazeni "reálně" se všemi lidskými neduhy a neschopností se ponaučit, viz. např. scénka s černým psem. A také oceňuji Spiegelmanův nadhled a ironii:) Takže tak.
 • choze
  V druhém svazku jsme svědky pobytu autorova otce v Osvětimi a místních zvěrstev. Ani poté, co se z tábora dostane, nemá vyhráno... Vztah otce a syna se dostává víc do popředí, stejně jako autorovy pochyby o jeho vlastním díle, které nezmizí ani s úspěchem první knihy, s nímž se dostavuje tvůrčí blok.
 • brkowycz
  Tohle bylo ještě lepší než první díl, páč tady se to opravdu rozjelo. Jen naprosto super číst dva píběhy jak se vzájemně doplňujou, prostě fakticky veledílo. Prvnímu sem dal sto, ted bych dal 150, bohužel to nejde, je to totální špička comicsové světové tvorby vůbec.

 • Spacecore
  Prvnímu Mausovi sem dal 100% a teď je mi líto,že kvůli lakomé matematice nemůžu dát dvojce víc :( druhý díl by si zasloužil nejméně 120%
 • Kapis
  Kapis mecenáš25.6.2007 18:11Maus II: A tady začalo moje trápení
  Jeden z mých ranných komiksů ve sbírce, který mi ukázal jaké jsou možnosti tohoto média a jakým způsobem se dá vypravět příběh. Téma silné, dobře uchopené a skvělé zpracované. Vše co se týká holokaustu a utrpní Židů má vždy otevřenou cestu k okamžitému vydání, i když to za moc nestojí - v tomto případě se to však povedlo excelentně. Trochu se divím, že to ještě nikdo nezpracoval filmově.
 • Davey
  Na tomhle komiksu se mi líbilo,jak to bylo jednou stranou v současnosti a druhou v Osvětimi.Krásné zakončení,až k pláči.Kdo uvažuje nad koupí,ať dlouho neváhá :).
 • willis
  Holomaus pokračuje. Druhá kniha je rozdělena tak půl na půl mezi Osvětim a pohled na život otce v "současnosti". Mezník v komiksu to asi je, na druhou stranu všechno už bylo řečeno i jinde.
 • krvinka56
  Nesmí vám chybět ve sbírce!
 • squash
  Taky se na Mause dívám jako na celek. Za tohle se prostě nedá dát méně. Touhle knihou jsem pochopil o čem byl holocaust. Samozřejmě jsem pak viděl i skvělý Schindlerův seznam, ale Maus byl první.
 • Neutrino
  Slzy - smích - napětí - prostě geniální komiks. Ale smíchu o něco méně.
 • Black Bro, yo
  Black Bro, yo6.11.2005 19:07Maus II: A tady začalo moje trápení
  viz. Maus 1
 • Markyz de Sade
  Markyz de Sade15.6.2005 16:29Maus II: A tady začalo moje trápení
  Na obě knihy se dívám jako na celek, a proto nemůžu jinak než za 100. MdS
 • Slaine
  Slaine admin24.1.2005 21:28Maus II: A tady začalo moje trápení
  Myslím, že o holocaustu byla napsána spousta knih a mnohé z nich jsou působivější na Spiegelmanův Maus (např. Lustigovi Krásné zelené oči) nicméně co ho dělá výjimečným je dokonalá jednoduchost a srozumitelnost vyprávění (což umožňuje komiks jako forma) + druhý rozměr - popisování vztahu otce a syna. První prožil vyhlazování a je jím navždy poznamenán a druhý se mu vyhnul a cítí vinu. Jsem rád, že sem Mause sehnal jelikož určitě patří mezi nejzajímavější a umělecky nejhodnotnější komiksy co v ČR vyšly. Rád se k němu za pár let vrátím.
 • Netorack
  Nemůžu jinak než za 100. Dostal jsem oba díly na Vánoce. Říkal jsem si, že si to budu šetřit, jenže v noci jsem přečetl první část, a nad ránem jsem prostě musel přečíst i tu druhou. Nedá se od toho odtrhnout, mrazí při tom v zádech, ještě dozvíte, jak to tehdy vypadalo. Komiksová špička.
 • sammpa lajunen
  sammpa lajunen15.6.2004 16:26Maus II: A tady začalo moje trápení
  zack má pravdu, dej v koncentráku úplne katalyzuje príbeh, až na viac čítaní je možné odsledovať všakovaké odtiene ľudskej zloby
 • Kocour
  "Zaujal o něco víc.." je to mnohem krutější...
 • Zack
  Je to spíš druhá část než druhý díl. Vzhledem k tomu, že se děj přesouvá hlavně do koncentráku, tak i příběh stupňuje, chleba se láme a čtenář pak nestíhá koukat, čeho jsou lidi schopný. Druhý díl hodnotím lépe, než první, jakkoliv kresba zůstává stejná a styl psaní také. Prostě mě zaujal o něco víc.
94101
Četl/a (75)
123peta, 2scha, aza, ben_bella, Berry, calvin10, chcita, Const.ex, davidek, DEmnoG, Doctorow, Doppelganger, Draco nobilis, emanek, farnhajt, fel68, Filios dVekerec, filosh, flipflop, Houbař, hypermlok, invape, J.Connor, James, jankie, japes, Jestrab2, jindroush, jiskra, Kaluž, Kapis, KarlosJB, kaylin, Killingjoke, kindanerd, Le Porello, Light, Lobok257, Lojza, Lukasitch, mart.in, mgeralt, misa, Moyek, Mr.Plysh, N.A.S.A., Nexis, nfo, oleav, Onkel 1928, Ozymandias, Paldini, radimisko, raimi, rajot, RaptoR, regressiv, robertsedmik, RudyRod, Satan__666, seneke, Slaine, Spacecore, start05, Sv1hl1k, tacmud, tankgirl, trudoš, tukak, Ukko, VXP, zd, zdennanek, Zeebonk, zgrywus
(203)
007, 2scha, 665+1, AdamOLIVe, afri, Alfi, ardath, arnecht, Ashek, aza, Azalin, Azbest, AZTeck, bboorreekk, BeeSee, Beng.D, ben_bella, bioh, Black Bro, yo, BlackDragon, blackJag, Bob, bourgeois, Braindead, brkowycz, Bubsy, budkin, burzum, calvin10, Cassidy, Celestius, chcita, choze, Corvus, CoupeC, CSE_AC/DC, daniel.cermak, Davey, davidek, DAxik, DEmnoG, disclose, Doctorow, domo9321, doophy, Doppelganger, Draco nobilis, dre, dvoracekpetr1, Einstain666 , elthir, emanek, farnhajt, fel68, felis, filemon, Filios dVekerec, filosh, FrankieCZ, Frizer, fubong, gocatgo, gongon44, goodspeed, grinder, Hamichal, Hanyou, Hash, hawkzn, haxxor, Houbař, hypermlok, imro, invape, ivan, J.Connor, James, jankie, jerom, Jestrab2, jett, JimmyII, jiskra, Jokerka, Joshua_T, Kabukiman, Kaluž, Kapis, KarlosJB, kaylin, Kazumaki, KdG, kilt, KINIMODUS, Klatic, KLAUN_DOMINANT, krvinka56, Le Porello, Lenny, Lobok257, Lojza, lokeren7777, lostkokots, LuckyLjuk, LukasX, Mankin, Markyz de Sade, mart.in, Marvin, Masinfira, Matej-29, mcleek, metalmaus, mgeralt, Michal Opitz, mikado, mikki.maser, mildaE, milgouse, misa, Mistak, monique, Mononoke, Moyek, MP, Mr.Plysh, naut77, Netorack, Neutrino, Niaz, nick, Odrikani, ohromno, oleav, Onkel 1928, Orbeek, padre_negro, Paldini, pavel, paveln, pechna, Pekario, PHM, planika, POLAKST, Psax, q, raimi, RainDamage, rajot, Ricarderon, robertsedmik, Rorschach, RudyRod, Saiffer, Samurai-Jack, san, Saran, sedllak, Šedo, seeker666, seezeethree, Skot, Slaine, Slávek, sleepless, songoku, Stara.kryta, start05, stromekk, suchosch, Sv1hl1k, tacmud, tankgirl, The Genius, Tialster, Tombal, Tomek, tomned, tracheotomia, trener83, trop, trudoš, tukak, tulipstros, Ukko, Valentina, Viking, VXP, Wiruss, Woffce, xai, Xeelee, xintax, xspeed, yama, yogi, Zajo original, zd, zdennanek, zebedee, Zeebonk, zgrywus
Chce (11)
Baffman, ChaoticMan, cybern, delsemela, fusnix, Henry108, kjghme, Lobodlak, Maty48, Meesha, nx
Shání (4)
Baffman, m.jedle, Meesha, Mighty_Morphine