Maus I: Otcova krvavá pouť dějinami
Torst1. vydání 1997série Maus 1/3
4.9
...
Maus je příběh Vladka Spiegelmana, Žida, který přežil holocaust, a jeho syna, kreslíře, který se snaží vyrovnat s otcem, jeho hrozivým příběhem i dějinami jako takovými. Knihu spojuje dva příběhy: jeden se odehrává v Polsku, druhý v Rego Parku v New Yorku. V prvním Spiegelmanův otec vypráví o tom, jak se svou ženou přežili Hitlerovu vládu v Evropě. Je to příběh plný smrti, neuvěřitelných úniků, vězeňské krutosti i lidské zrady. V druhém příběhu sledujeme autorův mučivý vztah k stárnoucímu otci. Občas se navštěvují, vedou malicherné hádky a v pozadí všeho jsou dějiny, příliš kruté na to, aby je bylo možno utišit. Obě příběhy se tak před námi spojují v příběh jediný - příběh rodičů a dětí. V prvním dílu sledujeme Spiegelmanovy rodiče až do bran Osvětimi a autora vyprávění na práh zoufalství.

V USA kniha poprvé vyšla v nakladatelství Pantheon Books v roce 1986. V roce 1987 knihu vydalo nakladatelství Penguin Books. Kapitoly 1-6 byly poprvé publikovány v časopisu Raw v letech 1980-1985. Comics "Prisoner on the Hell Planet" byl poprvé publikován v časopisu Short Order Comix #1 v roce 1973

Ocenění:
Pulitzer Prize 1992: Special Awards and Citations--Letters
nominace na Jack Kirby Awards 1987: Best Graphic Album


Scénář
Art Spiegelman
Art
Art Spiegelman
Lettering
Jana Vahalíková
Překlad
Jan Macháček, Jiří Zavadil
Redakce
Derek Paton, Jan Šulc, Jana Vahalíková
Žánry
autobiografie, drama, historický, protiválečný, ze života
ISBN/ISSN
80-7215-032-4
Vazba
lepená v měkkých deskách
Formát
160 x 230 mm
Hmotnost
329 g
Tisk
černobílý
Stran
160
Původní cena
245 Kč
Originál
Maus I (Pantheon Books, 1986)
Skvělý, skvělý, skvělý! Tenhle komiks byl pro mě naprostým zjevením.
Mistrovské dílo, naprosto úžasný komiks
Naprosto úžasná věc. Je neuvěřitelné jak silný ten comics je i přesto jak jednoduché výrazové prostředky používá (i když možná právě proto). Je to prostě vyprávění očitého svědka o průběhu války. Ten příběh sám o sobě má obrovskou sílu, ale přesto si troufnu říct, že Spiegelman kombinací s popisem svého otce a historek s ním dotváří kompletní obrázek, který je daleko lepší než by byl čistě jen válečný příběh. Člověk si říká jestli chování jeho otce vypěstovala válka a koncentrák a nebo naopak takový vlastně byl vždycky a právě díky tomu se mu to vše podařilo přežít.
Souhlas s názorem, že tohle je univerzální čtení stravitelné i pro necomicsově naladěné...
Hat off!
Mé očekávání byly obrovské a když jsou obrovská očekávání, člověk se pak lehce zklame a to je i tenhle případ. Samozřejmě komiks je hustej jako ovesná kaše kde už se vyvařilo všechno mlíko a člověk nad chováním některých lidí kroutí hlavou. Brutality ala rozmlácení dítěte o zeď za nohy jsou fakt šílený, ale malounko mi příde, že to celý vlastně funguje jenom proto, že se to fakt stalo. Na mě to působí jako takovej hutnej dokument s průměrnou až podprůměrnou kresbou.....Je to dobrej komiks. Jen jsem čekal malounko víc... 80% s tím, že do toho třeba dorostu a že ve čtyřiceti si to vychutnám víc než ve třiceti...
"Určitým způsobem je jako ta rasistická karikatura starého lakotného žida" Synek o svém taťkovi.
V komentáři ke komiksu Z pekla (Alan Moore) jsem se zmínil o tom, že si nejsem jist, zda ještě někdy budu číst podobně rozsáhlé a hluboké komiksové dílo, jež by bylo srovnatelné s klasickou literaturou (bez žánrového omezení). A tady je. Maus Arta Spiegelmana je přesně tím dalším obrázkovým čtením, které hrdě snese přísné pohledy těch nejortodoxnějších kritiků, odsuzujících cokoli s nálepkou 'komiks'. Před panem Spiegelmanem smekám a nakladatelství Torst tleskám.
Povinná četba pro všechny kteří se zajímají o IIWW z hlediska utlačovaných...
Příběh plný krutosti, utrpení a vůle přežití, mající pro mě velmi osobní rovinu... Nemohu jinak než 100%
Tak tady není absolutně co dodat. Snad jen to, že jsem rád, že žiji 70 let od těchto strašlivých událostí a že náckové dostávají od antifáků přes tlamu...
geniální, trochu ukecané, ale geniální
Nemám rád motiv holocaustu, protože je to v dnešní době na úrovni dogmatického náboženství. Nemám rád válečné příběhy (ať už v literárním nebo filmovém zpracování) a obecně příběhy založené na pravdivé skutečnosti, od toho jsou tu dokumenty. Tato reportáž (!) na to jde úplně jinak. Nemoralizuje, nepoučuje, nelíčí černobílý svět. A jako bonus dostanete druhý příběh -vztahu otce a syna.

Silný příběh, minimalistická kresba (tu já rád), kvalitní zpracování a příjemná cena. Nemá cenu to víc popisovat, nechte si to prostě doporučit jako já a jsem přesvědčen, že stejně jako já neprohloupíte. Možná na podobné téma existují lepší díla, já je ale neznám -proto takové hodnocení.
docela náročná záležitost, která není pro všechny
Jeden z mých absolutně nejoblíbenějších komiksů a samozřejmě taky naprostá klasika žánru. Stoprocentně doporučuji všem, kteří to ještě nečetli. Maus vás rozseká, přestože žádní superhrdinové v elasťácích se v něm nevyskytují. Nějak na ně nebyla doba, nebo co.
až Maus přesvědčil mýho tátu, že komiks může být pravý opak škváru!
Většinou brali děti. Některým byly jen 2 nebo 3 roky. Některé děti křičely a křičely. Nedaly se utišit. Tak je Němci rozhoupali za nohy a praštili s nimi o zeď… Pak už přestaly křičet. Hra na kočku a myš. Strhující, drsné, realistické. Jednoduchá minimalistická kresba na první pohled nezaujme, ale dokonale vtáhne do děje a navodí tu správnou atmosféru. Docela mě zaujaly masky Poláků, protože postavy se samozřejmě neviděly jako zvířata. BTW to je asi komiks s nejvyšším průměrným počtem písmenek na stránku. Člověk si u Mause fakt počte.
Díky Mausovi jsem se ještě na základní škole, roku léta páňě 2000 začala seznamovat s komixem...
Kapis: nojo to mi uniklo. ..... :)
2Andre: aby si někdo to tvoje hodnocení (88) nevzal dvojsmyslně a nezačal tě obviňovvat z náckovství;-)
Jelikož je tu většina věcí řečana, tak jen pár drobností. Velice mě bavili scénky a s otcovou lakotou, které občas hraničili s absurditou. Myslím, že Spiegelman má velice dobrý cit pro situační komiku, sice se zde nemohl moc vyřádit, ale těch pár střípků, kterých jsem si všiml, je opravdu skvostných. Jsem rád, že tu židé nejsou stavěni pouze do pozice objetí (jak bývá zvykem), ale jsou zde vyobrazeni "reálně" se všemi lidskými neduhy a neschopností se ponaučit, viz. např. scénka s černým psem. A také oceňuji Spiegelmanův nadhled a ironii:) Takže tak.
"Kamarádi? Tví kamarádi?... Kdybys je na týden spolu zavřel, a bez jídla... to bys viděl, co jsou kamarádi!..." Pulitzerovou cenou ověnčený, unikátní, kontroverzní, metafikční, alegorický, autobiografický comics (o vzniku comicsu) o vztahu otce a syna ve stínu ostnatého drátu a komínů spalovacích pecí... První svazek mapuje život autorova otce před válkou a v jejích prvních letech, kdy po pronásledování, skrývání a ztrátě většiny příbuzných včetně vlastního dítěte zmizí s manželkou v útrobách Osvětimi. Přes pomalé tempo vyprávění s mnoha odbočkami a strohou černobílou kresbu comics strhne a dojme, mě osobně o to víc, že jsem před ním nic jiného o holocaustu nečetl.
Jednoznačně jeden z nejlepších comicsů vše dob.
Prakticky bych se podepsal pod to co napsal Willis jen s tím, že tak málo si to nezaslouží :-)
Před cca minutou sem dočetl toto..toto..nemám slov,dílo je příliš slabý výraz.Naprosto mě to dostalo,takže dávám stovku,nezdržuju se a du na druhý díl.
Jeden z mých ranných komiksů ve sbírce, který mi ukázal jaké jsou možnosti tohoto média a jakým způsobem se dá vypravět příběh. Téma silné, dobře uchopené a skvělé zpracované. Vše co se týká holokaustu a utrpní Židů má vždy otevřenou cestu k okamžitému vydání, i když to za moc nestojí - v tomto případě se to však povedlo excelentně. Trochu se divím, že to ještě nikdo nezpracoval filmově.
Jo, je to mauso. Na druhou stranu už jsme viděli a četli o tom co se dělo na okupovaných územích dost, takže v tomhle to zase převratný dílo není. Nakreslit poláky jako prasata,to už je trochu drsnější, zvlášť od někoho kdo druhou světovou zažil jenom zprostředkovaně. Je tam ale i spousta zajímavých nápadů : třeba židi co se maskují za poláky nosí masky prasat, zajímavě je tam zakomponaván už dříve nakreslený komiks o smrti své matky atd. Na Spigelmanovi je sympatické, že kreslení tohohle komiksu bral spíš jako formu psychoterapie, než snahu o to stát se úspěšným.
Tak sem si ho dneska koupil a vůbec těch peněz nelituju..fakt parádní dílo!
Veli ce dobře napsano o velmi důležitém tématu.Toto by mněla být povinost pro každého .Amnělo by t být součástí dějepisu(no to sem možná přehnal ale co)Za nelepší nápad považuji úpravu postav.
Jo ještě ty procenta...
Za tohle se prostě nedá dát méně. Touhle knihou jsem pochopil o čem byl holocaust. Samozřejmě jsem pak viděl i skvělý Schindlerův seznam, ale Maus byl první.
Jeden z nejlepších komiksů co jsem kdy četl, kresba možná působí jednosuše, ale je vynikající. Příběh také výborný a poutavý, neusnul jsem dokud jsem to nedočetl.
Jsem rád, že se téma holocaustu objevilo i v komiksu(a nejen v něm, of course), protože by se mělo stále dokola všem generacím připomínat ta nelidskost proti lidem. Rasová nesnášenlivost je ta největší zbytečnost lidstva, prostě jedna z věci za kterou se vážně stydím, že jsem člověk. Jinak je Maus naprosto skvělý komiks s srozumitelně vyprávěným a nakresleným příběhem, který má obrovskou hodnotu.
Na obě knihy se dívám jako na celek, a proto nemůžu jinak než za 100. MdS
Myslím, že o holocaustu byla napasnána spousta knih a mnohé z nich jsou působivější na Spiegelmanův Maus (např. Lustigovi Krásné zelené oči) nicméně co ho dělá výjimečným je dokonalá jednoduchost a srozumitelnost vyprávění (což umožňuje komiks jako forma) + druhý rozměr - popisování vztahu otce a syna. První prožil vyhlazování a je jím navždy poznamenán a druhý se mu vyhnul a cítí vinu. Jsem rád, že sem Mause sehnal jelikož určitě patří mezi nejzajímavější a umělecky nejhodnotnější komiksy co v ČR vyšly. Rád se k němu za pár let vrátím.
Originální zpracování, které na první pohled nepůsobí až tak lákavě. Ale po přečtení prvních stránek zjistíte, že kresba vůbec nepůsobí lacině a rušivě, právě naopak. Určitě to není jen dokument - hloubka příběhu je obrovská a neméně zajímavý je střízlivý vztah otec - syn, který příběhu dodává na přesvědčivosti.
Síla. Snese srovnání i s kterýmkoliv dílem "klasické vážné (rozuměj necomicsové) literatury". Dávám jenom 98, abych mohl dvojce dát víc.
skutočne silná kniha, normálne mi pri nej lepilo, nenechala ma ľahostajným
To je prostě..krutá bomba..
Jeden z mala comicsu, ktery oceni i jinak comicsem nedotceny clovek. Me ale Maus chytla docela solidne u srdicka. Kresba je na prvni pohled nic moc, ale k pribehu se hodi.
Book, který patří k základnímu vzdělání každého comicsáře, který navíc udělal v ČR hodně pro popularizaci comicsu. Scenář je pozvolný, opravdu hodně autobiograficky popisný, autor se drží reality (jak to jen se zvířecími hrdiny jde), takže celkově mi přišel Maus spíš jako dobře napsaný dokument. Undergroundová kresba odpovídá temnosti příběhu.
100141
Četl/a (77)
123peta, 2scha, aza, ben_bella, blackJag, calvin10, chcita, Const.ex, davidek, DEmnoG, Doctorow, Doppelganger, Draco nobilis, emanek, farnhajt, fel68, Filios dVekerec, filosh, flipflop, Houbař, hypermlok, invape, J.Connor, James, jankie, japes, Jestrab2, jindroush, jiskra, Kaluž, Kapis, kaylin, KdG, Kerbellos, Killingjoke, kindanerd, Le Porello, Light, Lobok257, Lojza, Lukasitch, mart.in, mgeralt, misa, Moyek, Mr.Plysh, N.A.S.A., Nexis, nfo, oleav, Onkel 1928, Ozymandias, Paldini, radimisko, raimi, rajot, RaptoR, regressiv, robertsedmik, RudyRod, Satan__666, seneke, Slaine, Spacecore, start05, Sv1hl1k, tacmud, tankgirl, trudoš, tukak, Ukko, VXP, yogi, zd, zdennanek, Zeebonk, zgrywus
(212)
007, 2scha, 665+1, AdamOLIVe, afri, Alfi, ardath, arnecht, Ashek, aza, Azalin, Azbest, AZTeck, bboorreekk, BeeSee, Beng.D, ben_bella, bioh, Black Bro, yo, BlackDragon, blackJag, Bob, bourgeois, Braindead, brkowycz, Bubsy, budkin, burzum, calvin10, calviti, Cassidy, Celestius, chcita, choze, Corvus, CoupeC, CSE_AC/DC, daniel.cermak, Davey, davidek, DAxik, DEmnoG, disclose, Doctorow, domo9321, doophy, Doppelganger, Draco nobilis, dre, dvoracekpetr1, Einstain666 , elthir, emanek, eseona, farnhajt, fel68, felis, filemon, Filios dVekerec, filosh, FrankieCZ, Frizer, fubong, gocatgo, gongon44, goodspeed, grinder, Hamichal, Hanyou, Hash, hawkzn, haxxor, Houbař, hypermlok, imro, invape, ivan, J.Connor, James, jankie, jerom, Jestrab2, jett, JimmyII, jiskra, Joshua_T, Kabukiman, Kaluž, Kapis, kaylin, Kazumaki, KdG, Kerbellos, kilt, KINIMODUS, Klatic, KLAUN_DOMINANT, krvinka56, Le Porello, Lenny, Lobok257, Lojza, lokeren7777, lostkokots, LuckyLjuk, LukasX, Lysandra, m.jedle, Macatá Réza, Mankin, Markyz de Sade, marshalx, mart.in, Marvin, Masinfira, Matej-29, mcleek, metalmaus, mgeralt, Michal Opitz, mikado, mikki.maser, mildaE, milgouse, misa, Mistak, monique, Mononoke, Moyek, MP, Mr.Plysh, mrtvý muž, naut77, Netorack, Neutrino, Niaz, nick, noMster, Odrikani, ohromno, oleav, Onkel 1928, Orbeek, padre_negro, Paldini, pavel, paveln, pechna, Pekario, PHM, planika, POLAKST, Psax, q, raimi, RainDamage, rajot, Ricarderon, robertsedmik, Rorschach, RudyRod, Saiffer, Samurai-Jack, san, Saran, Satan__666, sedllak, Šedo, seeker666, seezeethree, Skot, Slaine, Slávek, sleepless, songoku, Stara.kryta, start05, stromekk, suchosch, Sv1hl1k, tacmud, tankgirl, The Genius, Tialster, tkorvas, Tombal, Tomek, tomned, tracheotomia, trener83, trop, trudoš, tukak, tulipstros, Ukko, Valentina, Viking, VXP, Wiruss, Woffce, xai, Xeelee, xintax, xspeed, yama, yogi, Zajo original, zd, zdennanek, zebedee, Zeebonk, zgrywus
Chce (12)
Baffman, ChaoticMan, cybern, delsemela, fusnix, Henry108, Jokerka, kjghme, Lobodlak, Maty48, Meesha, nx
Koupí (4)
Baffman, Meesha, Mighty_Morphine, tresida99