Ukázka
Ukázka
Ukázka
Jde o rozsáhlý komiksový příběh jehož hlavním postavou je Vladimír Petřek (19.8.1908 Hodolany u Olomouce - † 5.9.1942 Praha) kaplan pravoslavného kostela v Reslově ulici v Praze, kde se ukrývala skupina výsadkářů po atentátu na R. Heydricha. Děj komiksu Článek II. pokrývá období od příchodu Heydricha do Prahy, začíná podzimem 1941 a končí popravou Vladimíra Petřeka. Hlavní dějovou linku tvoří historicky známé události od příchodu Heydricha do Prahy, příprava a výsadek skupiny Anthropoid, atentát na Heydricha a následný teror na území protektorátu. Tyto "dějepisné události" jsou však nahlíženy optikou hlavní postavy, mladého muže, který o sobě zřejmě neuvažoval jako o "hrdinovi", jen se choval solidárně, vlastenecky a pomáhal bez ohledu na následky, které mu stroze a přesně oznamoval Článek II vyhlášení výjimečného stavu. (Kdo osoby, které měly účast na spáchání atentátu, přechovává anebo jim poskytuje pomoc, anebo maje vědomost o jejich osobě nebo o jejich pobytu neučiní žádné oznámení, bude zastřelen se svou rodinou.)

Druhé, brožované vydání.

Scénář
Jiří Šimáček
Art
Ján Lastomírsky
Redakce
Bedřich Vémola, Miloš Voráč
Žánry
historický
ISBN/ISSN
978-80-7227-445-1 (Druhé město - Martin Reiner)
978-80-7227-445-1, (Fakulta výtvarných umění VUT v Brně)
Vazba
lepená v měkkých deskách
Formát
195 x 295 mm
Tisk
černobílý
Stran
140
Cena
349 Kč
Varianty
Článek II. (druhé vydání) (2020)
Článek II. (2019)
 • Netorack
  Netorack9.3.2021 17:17Článek II.
  Atentát a jeho následky pohledem nikoliv vojáků, jak je obvyklé, ale těch lidí, kteří jim naprosto nezištně a pod hrozbou šílených trestů bez zaváhání pomáhali, protože to prostě bylo správné. U tohoto tématu si vždycky kladu otázku, kolika pomoci by se takoví parašutisté dočkali dnes, po čtyřiceti letech komunismu a dalších třiceti, ve kterých se také spíše vyplácí "každý sám za sebe". Chci doufat, že bychom my Češi byli stateční.
  Kresba i scénář mi naprosto vyhovovaly, občasné textové prostřihy vlastně také. Díky za tohle dílo.
 • Anton Whatever
  Anton Whatever mecenáš4.3.2021 16:19Článek II. (druhé vydání)
  Je to velmi silnej příběh. Základní verzi asi všichni známe, nicméně tato kniha do toho vnáší další pohled. Fungující kresba, která vykresluje jednotlivý situace. Parádní. Příběh Petřeka je dobře napojenej na osud parašutistů a kniha obsahuje všechny zásadní události.
  Co mi ale vadilo byly plné stránky normálního textu. Vím, že je to tady nutné, aby byl jasný kontext a lecos tyhle stránky dovysvětlují atd. Ale nevím, jestli by jich bylo potřeba tolik..místy mě to otravovalo až nudilo.

  Nicméně i tak stojí za to si to přečíst!
 • Skot
  Skot mecenáš16.5.2020 21:07Článek II.
  Výborný komiks. Seznámení s obyčejným skutečným hrdinou. Pohled z trochu jiné strany na obyčejné lidi v odboji , kteří odvedli a riskovali stejně jako oficiální hrdinové. Nevadí vsuvky a doplnění v textu , kresba je neobvyklá expresivní a výborný je i dodatek, který mnohé vysvětluje s ukázkami kresebných postupů a skic. Po dlouhé době normální dobrý český komiks.
 • Ozymandias
  Ozymandias5.4.2020 11:53Článek II.
  Tyjo, vážně super, četl jsem Dva proti říši a díky tomuhle se nejspíš vrhnu na Zatím dobrý...
 • choze
  choze20.3.2020 12:37Článek II.
  Scénář na můj vkus trochu retardovaly Petřekovy modlitby a opakované a protahované scény poprav, i když beru, že se autor snažil ukázat šokující krutost nacistů a to se mu rozhodně podařilo, je to silné, správně nepříjemné i informativní čtení. Koupil jsem si to ale hlavně kvůli kresbě, která je luxusní, úžasně dynamická a která mě okamžitě zaujala.
 • Killingjoke
  Killingjoke mecenáš17.2.2020 22:46Článek II.
  Atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, je jedním z podstatných okamžiků Československých dějin. A jako takový je dosud historiky i širokou veřejností rozporuplně přijímán. Na jednu stranu pomohl zvednout vlastenectví porobeného československého lidu, na stranu druhou vyvolal nepředstavitelnou a krutou represi nacistického Německa. O tom a nejenom o tom je tenhle výtečný komiks… Příběh se začíná 28. září 1941 příjezdem protektora Reinharda Heydricha do Prahy. V Británii se pomalu chystá několik parašutistických výsadků a kaplan Vladimír Petřek se cítí být povinen pomocí bližnímu svému. Skrze jeho osud tak projdeme celou tu slavnou krvavou historii, jenž trpce vyvrcholila hrdinskou smrtí Jozefa Gabčíka, Jana Kubiše a jejich spolubojovníku v kryptě pravoslavného kostela v Resslově ulici.

  Po všech stránkách podařený komiks. Notoricky známý příběh o nejznámějším atentátu našich dějin zde doplňuje osud kaplana Vladimíra Petřeka a dodává celé látce zase trošku jiný rozměr, než jsme zvyklí z běžné historické literatury. Líbilo se mi i to, že pasáže, které by byly v komiksové podobě složitější či velmi rozsáhlé na zpracování, jsou doplněny běžným textem, který nás seznamuje s činností dalších odbojových skupin, působením slavné skupiny Tři králů, či dalšími historickými souvislostmi. K tomu všemu výtečně zvolená ruční černobílá kresba, jenž k danému tématu jistojistě sedí nejvíc. Musím v této souvislosti říct, že v komiksu a obecně v médiích jsem viděl hodně a nějaká ta krev a smrt mne jen tak nerozhodí. Ale zde jsou ty pasáže opravdu silné, například u vyobrazení likvidace Lidic a jejich obyvatel jsem místy zadržoval dech. Opravdu to na mne ve své černobílé jednoduchosti obrovsky zapůsobilo. Navíc jsem velmi rád, že tenhle komiks nese československý kreativní podpis. Vážně si ani nechci představovat, jak by tohle ryze československé téma zpracovali na západě, kde by z toho stejně jako ve filmech udělali melodramatický thriller. Tvůrcům velký dík, že se pustili do takového tématu a rovněž čest památce všech padlých!
 • George Walker Bush
  George Walker Bush admin29.1.2020 17:13Článek II.
  Silný námět a velmi dobře odvyprávěný skutečný příběh plný hrdinství, emocí a neskonalé nacistické brutality. Veškerá čest a respekt Petřekovi a jeho druhům. A ačkoli zlo je pojmenováno jasně, ani zde není vše černobílé jako kresba, která protektorátní události doprovází. Doporučuji filosofickou esej Otázka viny od Karla Jasperse, kterou jsem nedávno četl; cituji:

  ...každý z nás má vinu, pokud zůstal nečinný. Vina pasivity je jiná. Bezmocnost omlouvá, neúčinná smrt se morálně nepožaduje. Už Platón pokládal za samozřejmé, že je třeba skrýt se ve zlých dobách a beznadějných poměrech a zůstat naživu. Ale pasivita ví, že je morálně vinna každým selháním, které zanedbává povinnost chopit se jakékoli možné aktivity k ochraně ohrožených, k ulehčení bezpráví, k odpírání zlu. V bezmocném podrobení zůstávalo vždy volné pole pro aktivitu, která sice nebyla bez nebezpečí, ale při obezřelosti mohla být účinná. Jednotlivec bude muset uznat, že promeškal-li úzkostlivě tuto příležitost, je morálně vinen. Slepota vůči neštěstí druhých, tato chybějící fantazie srdce, a vnitřní nedotčenost viděným zlem, toť morální vina.

  Ještě ke zmíněné kresbě - nevadila mi, je poměrně dynamická a živá, nebojí se skutečně zobrazit ledacos. Na druhou stranu až karikaturně zobrazuje každého nácka jak vyšinutého prskajícího hrdlořeza, o celkovém mašíblovském vykreslení postavy Hitlera ani nemluvě. Ne, že by nacisté nebyli morálními zrůdami, ale tohle kladení ostré hranice mezi normální homo sapiens a pekelné démony (nacisté) mi přijde lehce přehnané. Sugestivní kresba to tedy rozhodně je, také si to vysloužilo nominaci Muriel, nicméně mně se tahle afektovanost příliš nelíbila.

  Celkový dojem: 80%
 • cyboy
  cyboy mecenáš22.1.2020 15:56Článek II.
  Takhle ma vypadat "dokumentarni" komiks, narozdil od cistokrevneho fabulovani, ktere se vydava za pravdu (Wannsee)!
  Vynikajici prace, ktera ctenari priblizuje nejen samotny akt, ale i atmosferu doby a casto opomijene osoby, bez jejichz odhodlani by vse mohlo dopadnout uplne jinak. Za co jsem tvurcum opravdu vdecny, je nastaveni zrcadla cechum, kteri se sice radi ohaneji vlastenectvim, ale (mimo jine) deseti- az statisicove demostrace na podporu Treti rise jim nikdo neodpare.
  100%
20811