Komiksový výběr Spider-Man #022: Štvanice
Hachette Fascicoli1. vydáníčervenec 2020série Komiksový výběr Spider-Man 22/60
3.9
...
Kdo zabil Joeyho Z? Když je na Manhattanu nalezen nevýznamný pouliční lump zavěšený na lampě a s plícemi plnými pavučiny, všechny důkazy vedou k jedinému závěru - ze Spider-Mana se stal vrah! Na jeho hlavu je vzápětí vypsána odměna pět miliónů dolarů, kterou chce každý zloduch a mstitel po celém městě získat jen pro sebe. Jenže zrovna tohle se Petrovi Parkerovi právě teď hodí ze všeho nejméně - pátrá totiž po uneseném synovi Harryho Osborna, kterého odnesl neznámo kam někdo převelice zlý. Takže pozor, pavoučci, štvanice na Spider-Mana začíná!

Obsahuje příběh:
Štvanice

Hřbety jednotlivých svazků postupně tvoří ucelený obraz od Marko Djurdeviče.

Obsahuje sešity série Amazing Spider-Man #432, Peter Parker: Spider-Man #88-89, Sensational Spider-Man #25 a Spectacular Spider-Man #254-255.


Scénář
Tom DeFalco, J.M. DeMatteis (Michael Ellis, Wally Lombego), Todd Dezago, Howard Mackie
Art
Joe Bennett, John Romita Jr., Luke Ross
Ink
Dan Green, Scott Hanna, Bud LaRosa, Allen Milgrom (Al Milgrom)
Barvy
Mark Bernardo, John Kalisz, Michael Rockwitz (Mike), Bob Sharen, Gregory Wright
Lettering
Rui Alves, Hugo Jesus
Překlad
Darek Šmíd
Redakce
Changer the Elder, Alena Mikulíková
Žánry
akční, superhrdinský
ISBN/ISSN
ISSN 2612-3169
Vazba
šitá v tvrdých deskách
Formát
175 x 265 mm
Hmotnost
662 g
Tisk
barevný
Stran
184
Původní cena
249 Kč
Originál
Spider-Man: Spiderhunt (Marvel Comics, 1998)
Štvanice. Ten názov je fakt presný, tentokrát to bude o hubu i na Spider-Manove pomery. Opäť raz si siahne na dno svojich síl. To je uňho síce bežné, ale tentokrát je to predsa len osobnejšie a teda zovretejšie. Duša Daily Bugle, sympaťák Robbie Robertson, dáva výpoveď po tom, čo sa spoluvlastníkom novín okrem JJJ nestáva nikto menší, než legendárny „priemyselník“ Norman Osborn alias Green Goblin, vo voľnom čase manipulatívny psychopat. V minulosti (nepriamo?) zavraždil Gwen Stacyovú, pozná Spajdyho civilnú identitu (ale zjavne ju nemieni nikomu prezradiť, čo je... znepokojivé?), vstal z mŕtvych a zjavne má niečo na JJJ, keďže sa cigarový čert správa akoby bol pod papučou. Na Sieťomilovu hlavu je vypísaná tučná odmena, takže po ňom ide každý zabijak v meste od profesionálov až po ťažkých fušerov vrátane Punishera (nespoilerujem, je na obálke). A nekončíme! Spajďák je obvinený z vraždy, čo síce nie je v jeho svete žiadna novinka, ale na kráse dňa to nepridá. Aby nebolo problémov málo, dôjde k únosu malého chlapca. Po jeho stopách náš obľúbený pavúk vyráža a popri tom musí zistiť, či sa pod maskou Goblina ukrýva starý dobrý Norman, jeho syn Harry (ten síce dávno nie je medzi živými, ale zjavne ide o klan, ktorý rád vstáva z mŕtvych) alebo je to celé inak. Chuťovkou je, že do mesta prichádza Gwenyn strýko Arthur so svojimi deťmi, aby situáciu ešte viac skomplikoval. Nevraviac o dvojici superhrdinov Overrid a Aura, ktorí takisto pasú po Spideym. Proste vyhrotenosť kam len pozriete (a to som ešte nespomenul môjho obľúbeného mafiána s pančuchou na hlave Ružu). Kresba sa mi síce veľmi páčila (palec hore za oslepujúco nasvieteného Goblina v snehovej víchrici), ale zakaždým je iná, keďže príbeh sa vinul naprieč štyrmi (!) spider-manovskými sériami, pričom každá disponovala svojím vlastným ilustrátorom: či už Joeom Bennettom (Batman Detective Comics: Stín nad netopýry), Lukeom Rossom (Jonah Hex: Tvář plná násílí), prípadne Johnom Roomitom Jr. (KVS: Hobgoblin, Daredevil: Rok jedna). Odlišné výtvarné štýly občas bijú do očí a dej skáče príliš dezorientovane; zo scény, v ktorej zájde Spajdy na pokec so Staceym prehrnieme na druhú stranu a na nej je v zajatí dvoch cudzích osôb a napojený na káble, ktorým nerozumieme. Je to rušivé. Zaskočila ma vlažná reakcia, s akou Spajdy vezme na vedomie comeback vraha svojej životnej lásky, s ktorým jedná ako s otravným podomovým predavačom vysávačov. Palec dole dávam i za extra nudnú dvojku Overrid/Aura, nevraviac o Black Tarantulovi. A scenár je na viacerých miestach déjavu (zmanipulovaný Punisher bol už v KVS: Klonová sága a hra na to, kto je pod maskou Goblina pripomína hru na to, kto bol pod maskou v KVS: Hobgoblin). Ak by sme to hodnotili po zošitoch, tak asi žiadny nie je vyložená pecka hodná čistých 4*, ale spolu to prekvapivo ladí dokopy a tak dávam 4*, ale nedávam ich tak úplne rád. Bonusy tvoria dve strany alternatívnych obálok a tri strany textu približujúcemu vznik Štavnice resp. medailóniky jej autorov.
Svižné nezastavitelné tempo a lehce předvídatelné. Tak by šla popsat tato kniha. Čte a kouká se na to dobře, rozhodně to zabaví.
Nebylo to vyloženě hloupé, ale zase to bylo místy předvídatelné. Je to spíš zajímavé z hlediska, že Spidey jede od začátku do konce. Na Romitu ml. jsem si už zvykl, ale na zadek mě neposadí. Příjemný střed a příjemné počtení.
Takhle má vypadat skvěle napsaný komiks, který neztrácí svižné tempo a řadu napínavých momentů, které Vás prostě nutí číst dál a dál. Příběh fungoval i z hlediska postav naprosto na jedničku. Kresba je taková ta stará dobrá klasika, proti které nelze mnoho namítat.
Green Goblina jsme si bohužel moc neužili. Trochu zbytečná se jevila i prvotní zápletka, kdo zabil Joeyho Z. Ale celkově to ničemu nevadí, příběh jsem si i tak moc užil! Škoda, že pokračování se asi v dohledné době nedočkáme...
Jsem rád, že to vychází v jednom svazku. Kupovat tento příběh po sešitech, tak bych byl hodně naštvaný. Z mé strany velká spokojenost. Je to zábavný a dost napínavý komiks, který neztrácí tempo, i přestože je zde dost dialogů. Scénáristé odvádí parádní práci a je vidět, že všichni moc dobře vědí co dělají a dokáží nám prodat vnitřní dilema Petera Parkera. Trochu zamrzí, že některé věci a zápletky jsou díky příběhu a tempu nedotažené a nebo nevyužité. Naštěstí je to moc dobře napsané a nakreslené, že se přesto dá přenést. Jsem hodně spokojený.
Tak jsem vam zase jednou skocil na spek. 4.2 tomuhle? A za co?
60%
Moc příjemné čtení, bohužel to však vypadá, že pokračování (Identity crises a Gathering of Five) v kompletu naplánované není. Jde o příběhy těsně předcházející těm, které tady vydávala CREW v sešitovkách, takže moje srdcovka. Navíc tam byl Goblin a pár sešitů kreslí Romita jr., dokud ještě nekreslil všechno úplně hranaté, takže za mě super.
51871
Mikei: Souhlas, zatím všechno ucházející knihy McFarlane je občas docela divnej co se týče scénáře když to měl dovolený a nekreslil jenom ale zase je to kus historie Spideyho o kterýho bych nechtěl přijít. Ostatní knihy zatím paráda, zatím dobrý komplet spokojil bych se s 60 knihama bez nějakých dalších rozšíření ale v dnešní době to vidím na 120 možná i víc.
Jsem mile překvapený, že je tento komplet zatím fajn a jsou v něm vesměs čtivé příběhy…
Četl/a (52)
2scha, Al0f0k, Azik2586, Bary02, calvin10, Carnage, Cemino, chuckboris, CJFlip, Craxx, cyboy, dajik, Darth Raelchi, Deckard, Delphín, Doppelganger, Dzoglik, EnolaGay, Final, Honzin, hroubek, Ivan Kucera, Jay-jay, jh666, JORDY, kallenved, Keno, lantan1, Lijem24, LookAss, Mercurio, mineralk, Mleako, MonsterGyre, Moon, NextOne, noovakpetr, opytz, Paldini, punisher, roswelll, Sagikkun, simonator, Spike, štěpin_8, trudoš, TZcomics, valkys, vita, Zdendy, zdennanek, zlejzmrd
(143)
2scha, 81splinter, Abe, Al0f0k, Alfi, Alfray, Alfred, Azik2586, BadBoy, Badgu.y1902, Bary02, Benji, Big_Boss, blackJag, bmc75, bobo666_2005, calvin10, Carnage, Cemino, chuckboris, ConanVJ, Craxx, CSE_AC/DC, cyboy, dajik, Dali, Deckard, deefha, Delphín, Denis1996, Dinik, disclose, DKoscik, Doppelganger, DracoAn, Dzoglik, EnolaGay, fifas, filemon, Filip123, Final, Fox01, Glumal, hlavathor, Hlousks, Honzin, hroubek, hugosnowden, Idy, invape, James, Jay-jay, jh666, Jimbeam90, JORDY, kallenved, Kareru, kendor007, Keno, komik.sx, komiksák007, Krvavý Patejl, Lijem24, listr, Lobok257, LookAss, mAGiic, Mariomichal, Marvin, Maty48, me, meffis, Mercurio, merhyx, Mikei, mimo_provoz, mineralk, misa, miuanek, Mleako, MonsterGyre, monty.cl, Moon, MP, Mr. Bobeček, namdnas, NecRoman, Nevimtrebastofi, NextOne, Nightmare, noovakpetr, Norri, nx, Olesh, Onkel 1928, opytz, oru, Paldini, pearlxjam, pechna, perper, Poseidon1978, psramek, PumpingArrow, punisher, raenius, raimi, Ricarderon, RicHard. , roswelll, royan, Rumburaq, Sagikkun, Sajmon, Saran, Sick666, simonator, Skot, sleepless, Spike, štěpin_8, StressCZ, tacmud, Tomasino79, tomntp, trudoš, Tyfus, TZcomics, Václav Mikula, valkys, VanTom, vita, vranakx, VskPrzk, VvV, xintax, yogi, Zajo original, Zbysek2410, Zdendy, zdennanek, zdoog, zlejzmrd
Chce (5)
Blackthunder, deadpool, delsemela, Madao, Radkos
Koupí (1)
JaroKakashi
Prodá (2)
Al0f0k, EnolaGay